Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε ολη τη παρέα.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ.

Σήμερα έκανα τις πρωτες μου εξετάσεις μετα την αφαίρεση του αδένα μου, τον Σεπτέμβρη, αυριο θα πάρω τις αιματολογικες εκανα και υπέρηχο ο οποίος έχει κάτι...... θα σας τα γράψω αύριο όλα μαζί.

καληνύχτα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι-είχα πρόβλημα με τον κωδικό μου...

Η τελευταία παρακκέντηση που έκανα δεν ήταν τελείως καλή...γι'αυτό μου είπαν να τον βγάλω 2 διαφορετικοί γιατροί. Αλλιώς σε 6 μήνες να ξανακάνω παρακκέντηση (έχω ήδη κάνει 5 φορές σε 9 χρόνια). Μάλλον κι εγώ θέλω να τον βγάλω για να μην έχω άγχος ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι κακό και μετά να τρέχω και να μη φτάνω.

Όμως μου σύστησαν 2-3 γιατρούς σε ιδιωτικά που είναι πανάκριβοι... Καμιά εμπειρία από χειρουργείο σε δημόσιο?

Thanks!

Καλησπέρα σε όλους. fantasy εγώ χειρουργήθηκα στο Μεταξά. Οι γιατροί της ΩΡΛ κλινικής είναι όλοι πολύ καλοι.

Πήρα τις εξετάσεις μου, κάποια στιγμη θα μπω να σας πω τα αποτελέσματα, αλλα θα πιάσουν πολύ χώρο. Το μόνο΄που μπορώ να σας πω αυτή τη στιγμή είναι οτί στην TSH αρίστευσα! 19,72. Καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια. Με υγεια και περαστικα σε ολους.

siapnrk, οντως αριστευσες :(:(:(:( δυστυχως. Ενημερωσες το γιατρο σου???? Λογικα θα σου ανεβασει τη δοση. Θα ηταν προτιμοτερο να ειχες πιασει σκετη μοναδα....... στη ....βαθμολογια.

Δεν εγραψες τις τιμες απο τις υπολοιπες εξετασεις. Αν θες καντο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια. Με υγεια και περαστικα σε ολους.

siapnrk, οντως αριστευσες :(:(:(:( δυστυχως. Ενημερωσες το γιατρο σου???? Λογικα θα σου ανεβασει τη δοση. Θα ηταν προτιμοτερο να ειχες πιασει σκετη μοναδα....... στη ....βαθμολογια.

Δεν εγραψες τις τιμες απο τις υπολοιπες εξετασεις. Αν θες καντο.

Καλημέρα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά για όλους. Ελπιζω ο νέος χρόνος να μας φέρει υγεία, χαρά και ελπίδα για ότι καλύτερο.Georgiamami έχω μαζί μου τις εξετάσεις γιατί έχω ραντεβου με τη γιατρό σήμερα. Οπότε οπλιστίτε με υπομονή γιατί είναι ένα κατεβατό.

Αρχίζω με τις αιματολογικές Τ3 1,32 - Τ4 116,2 και TSH 19,72. Όσο για το υπερηχογράφημα λέει τα εξής: Εικόνα ολικής θυροειδεκτομής ... μπλα μπλα ... Σε ελαφρά καταδυόμενη θέση στην δεξιά κοίτη απεμονώθησαν 4 υπόηχοι σχηματισμοί μεγέθους 13,2Χ4,7 - 10,6Χ7,7 - 6,5Χ4,2 - 9,9Χ8χιλ.

Σε ανάλογη θέση αριστερά απενομώθει υπόηχος αμυγδαλοειδής σχηματισμός μεγέθους 12,6Χ6χιλ..:confused:

Οι ανωτέρω σχηματισμοί πιθανότατα παριστούν λεμφαδένες πλήν όμως οι 3 δεξιά λόγω του ότι ο δείκτης σφαιρικότητας είναι <2 χρήζουν στενής παρακολούθησης. :confused::confused::confused::confused:

Αυτές είναι λοιπόν οι εξετάσεις μου, πολλές οι απορίες μου. Θα σας ενημερώσω για το τί θα μου πεί η γιατρός σήμερα. Ριξτέ όμως και καμιά ιδέα αν γνωρίζει κάποιος. Συγνώμη για τη σελίδα.... αλλα σκέφτηκα να μην παραλείψω κάτι γιατι μπορεί να άλλαζε την όλη εικόνα. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους σας!!

Siapnrk σου ευχομαι καλη χρονια με υγεια και καλα αποτελεσματα!!

Εφοσον η ιστολογικη σου ειναι καθαρη και δεν υπαρχει κακοηθεια,δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα!!Πιστευω οτι με το μονο που θα ασχοληθουν οι γιατροι ειναι η σωστη ρυθμιση της θυροξινης,Ενημερωσε μας οταν γυρισεις.Φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα!!!!πολυ προσοχη στη ρυθμιση του χαπιου.εχε τα ματια σου ανοιχτα για συμπτωματα .εγω με tsh 24 ημουν του θανατα.δε μπορουσα να σηκωθω.7 μηνεσ μετα το χειρουργειο και αφου αλλαξα 4 ενδοκρινολογουσ αρχισα εδω και ενα μηνα να νιωθω καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εκανα στο Ιπποκράτειο Αθηνών με τον κ.Μανουρά, πολύ καλός γιατρός και καλός άνθρωπος. Με πήρε πολύ σύντομα λόγω ηλικίας και αποτελέσματος παρακέντησης (κακοήθεια). Καλοί είναι και στο Μεταξά και στο Τζάνειο από όσο ξέρω. Βρες το διευθυντή που ασχολείται με αυτά και πήγαινε να τους δεις, θα σου πουν αυτοί. Τα πληρώνει εξ' ολοκλήρου το ταμείο. Καλή επιτυχία!:)

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους, με υγεία...

Να ρωτήσω κάτι για τα διαδικαστικά? Έτσι απλά δηλαδή θα πάω να βρω τον διευθυντή στο νοσοκομείο που θα επιλέξω και θα του δείξω τις εξετάσεις και θα κανονίσουμε το χειρουργείο? Δεν χρειάζεται να κλείσω κανονικό ραντεβού στο 1535? Επίσης δεν χρειάζεται κάποιο χαρτί από ενδοκρινολόγο? Πώς θα δεχθεί ο χειρουργός να κάνει το χειρουργείο?

Σας ζάλισα ε? Ελπίζω να είναι σαφή αυτά που ρωτάω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη απορία. Γιατί ξεφεύγουν τόσο πολύ οι τιμές της TSH? Εμένα τώρα (με χάπι εννοείται) κυμαίνονται από 0,5 έως 2 χοντρικά. Δηλ. μετά το χειρουργείο θα γίνει χαμός? Μπορεί να φτάσει όσο να'ναι μέχρι να βρεθεί η σωστή δόση?

Επίσης όλοι βγάλατε ολόκληρο τον αδένα? Δεν παίζει αφαίρεση μόνο του όζου?

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους, με υγεία...

Να ρωτήσω κάτι για τα διαδικαστικά? Έτσι απλά δηλαδή θα πάω να βρω τον διευθυντή στο νοσοκομείο που θα επιλέξω και θα του δείξω τις εξετάσεις και θα κανονίσουμε το χειρουργείο? Δεν χρειάζεται να κλείσω κανονικό ραντεβού στο 1535? Επίσης δεν χρειάζεται κάποιο χαρτί από ενδοκρινολόγο? Πώς θα δεχθεί ο χειρουργός να κάνει το χειρουργείο?

Σας ζάλισα ε? Ελπίζω να είναι σαφή αυτά που ρωτάω! Ευχαριστώ!

Εγώ πήρα τηλέφωνο, μου είπε να περάσω την τάδε μέρα, πήγα, είδε τις εξετάσεις και μου είπε οτι όντως χρειάζεται χειρουργείο. Εννοείται οτι 2 ενδοκρινολόγοι μου είχαν επιβεβαιώσει οτι ήταν απαραίτητη η αφαίρεση. Το συζήτησε με το βοηθό του ο γιατρός (ο οποίος κι αυτός υπέροχος γιατρός και άνθρωπος, λέγεται Μαρκογιαννάκης, ψάξτον), με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος, πολύ φιλικά, να πάω την τάδε μέρα για εξετάσεις στο νοσοκομείο (θες μια μέρα για εξετάσεις, από πρωί ως μεσημέρι δηλαδή). Πας στα γραφεία του ΙΚΑ μέσα στο νοσοκομείο, σου γράφουν χαρτί για να γίνει η εγχείριση και ο γιατρός σου λέει ποια μέρα να πας. Εγώ πήγα Κυριακή βράδυ γιατί πρέπει να είσαι νηστικός για να πάρεις χάπια για την αναισθησία, τη Δευτέρα πρωί έκανα την εγχείριση, Τρίτη πρωί έφαγα. Ήμουν καλά, ο αυχένας πονάει κάπως, και φυσικά παίρνεις ασβέστιο και Τ3 ώσπου να βγουν οι εξετάσεις του αδένα ώστε να δεις τι ήταν κι αν χρειάζεται ιώδιο. Πάντως αυτή είναι η διαδικασία και τα πλήρωσε εξ' ολοκλήρου το ΙΚΑ (δεν ξέρω καν πόσα λεφτά θα ήταν).

Να μη φοβάσαι, όλα θα πάνε καλά. Και να θυμάσαι κάτι: ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Ο,ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ Η' ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μενα η tsh τοσο ηταν πριν το χειρουργειου.μετα εφτασε μεχρι 24!!!!!χιχι απο οσο ξερω παντα αφαιρουν ολο τον αδενα γιατι σε περιπτωση που χρειστει ξανα χειρουργειο ειναι πολυ δυσκολο και σε περιπτωση που υπαρχει κακοηθεια το πιο πιθανον ειναι να ξαναδημιουργηθει οποτε ξανα χειρουργειο.μετα την εγχειρηση να δωσεισ πολυ προσοχη σε συμπτωματα υποθυροειδισμου.εχε τα ματια σου ανοιχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι??εδωσαν σε ολεσ σας ασβεστιο και τ3 μεχρι να βγει η βιοψια??εμενα τιποτα απο τα δυο.βγηκε καθαρη η ταχεια βιοψια και επισησ καθαρη η κανονικη η οποιο βγηκε μια βδομαδα αργοτερα.εκεινη τη βδομαδα δεν πηρα τιποτα.και κατι ακομα!!!!ακουσατε και σεισ οτι καταργειται το eythurox? δε μπορω να βρω πουθενα.τωρα περιμενω τηλ απο το γιατρο να δουμε τι θα παρω

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη απορία. Γιατί ξεφεύγουν τόσο πολύ οι τιμές της TSH? Εμένα τώρα (με χάπι εννοείται) κυμαίνονται από 0,5 έως 2 χοντρικά. Δηλ. μετά το χειρουργείο θα γίνει χαμός? Μπορεί να φτάσει όσο να'ναι μέχρι να βρεθεί η σωστή δόση?

Επίσης όλοι βγάλατε ολόκληρο τον αδένα? Δεν παίζει αφαίρεση μόνο του όζου?

Καλημέρα σε όλους. fantasy απ΄όσο ξέρω γίνεται πάντα ολική θυροειδεκτομή. Επίσης, βρήσκεις χειρουργό κλείνεις ραντεβού, παιρνεις μαζί τις εξετασούλες σου και απο κει και πέρα συνενοήστε για το τι θα γίνει παρακάτω. Εγω έκανα τις αιματολογικές εξετάσεις περίπου μια βδομάδα προ χειρουργίου, μπήκα μια μέρα πριν το χειρουργίο για τον έλεγχο, ακτινογραφία θώρακος, καρδιογράφημα κάποιες αιματολογικές ακόμα, το χειρουργίο κράτησε περίπου 2 ωρες -νομίζω- βγήκα σε αρκετά καλή κατάσταση αν εξαιρέσεις τον αυχένα μου που με ταλαιπώρησε αρκετά, αλλα εχω και πρόβλημα οπότε το περιμέναμε.

Marian84, δεν πήρα καθόλου ασβέστιο, μόλις βγήκα απο το νοσ. πήρα Τ3 μέρχρι να βγεί η ιστολογική και μετά μου έδωσε η ενδοκρινολόγος Τ4 100 και ακριβώς όπως μου είπατε κορίτσια προχθές που πήγα στη γιατρό μου άλλαξε τη δόση σε 137. Οσο για τον υπέρηχο μου είπε να απευθυνθώ σε ΩΡΛ και μια που ήμουν στο ΙΚΑ πήγα και στον ΩΡΛ ο οποίος επιβεβαίωσε ότι είναι λεμφαδένες και μου είπε να επαναλάβουμε σε κανα 3μηνο. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο μου είπε -τι πιο απλό- να βγάλουμε έναν να τον στείλουμε για μια βιοψία. Επίσης με ρώτησε αν πήρα ιώδιο του είπα ότι δεν χρειάστηκε και μου απαντησε ότι μπορεί να χρειαστεί μετα. Δεν έχει σημασία που η ιστολογική δεν έξειξε κακοήθεια μπορεί κάτι να υπάρχει - κάπως έτσι μου το είπε- τέλος πάντων βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα πάντως θα πάρω και άλλη γνώμη. Ισως πάω στο ΩΡΛ που με χειρούργησε, θα δώ. Συγνωμη που σας έπρηξα. Να έχουμε μια καλή μέρα.

Link to comment
Share on other sites

siapnrk πριν το χειροθργειο ποση δοση χαπιου επαιρνεσ??σε ρωταω γιατι προσπαθω να καταλαβω ποιοσ φταει στην δικη μου περιπτωση.αν δηλαδη ηταν λογικο το οτι ο γιατροσ μου εδωσε την ιδια δοση πριν και μετα το χειρουργειο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι??εδωσαν σε ολεσ σας ασβεστιο και τ3 μεχρι να βγει η βιοψια??εμενα τιποτα απο τα δυο.βγηκε καθαρη η ταχεια βιοψια και επισησ καθαρη η κανονικη η οποιο βγηκε μια βδομαδα αργοτερα.εκεινη τη βδομαδα δεν πηρα τιποτα.και κατι ακομα!!!!ακουσατε και σεισ οτι καταργειται το eythurox? δε μπορω να βρω πουθενα.τωρα περιμενω τηλ απο το γιατρο να δουμε τι θα παρω

Καλημερα! Εγω που παιρνω το Euthyrox και οι φαρμακοποιοι αλλα κυριως η γιατρος μου μου ειπε οτι σταματανε τις εισαγωγες και εμενα προσωπικα σιγα σιγα θα μου το αντικαταστησει με το Medithyrox το οποιο μου ειπε ειναι ακριβως ιδιο σε ουσιες αλλα απο αλλη εταιρια. Αυτα ξερω κι οτι απο τα Euthyrox κυκλοφορουν περισσοτερο 75,88 και δυο ακομα πανω απο 100. Τα 25,50,100 που ψαχνω δεν τα βρισκω με τιποτα.

Οσο για τα χειρουργεια εγω δεν εκανα αλλα μια φιλη μου που παμε μαζι στην ιδια γιατρο. Εχω να σας ετσι για την πληροφορια οτι ελεγχει σε καθε εξεταση το ασβεστιο αλλα δεν παιρνει κατι και τη δοση της θυροξινης που παιρνει την προσαρμοζει η γιατρος ετσι ωστε να ειναι η tsh απο 1-2 το πολυ. Δεν της δινει τη μεγαλυτερη που υπαρχει οπως ενας αλλος γιατρος της. Πραγματικα κι εκεινη ειδε διαφορα κυριως στο πως ενιωθε απο οταν της εχει τη tsh σε αυτες τις τιμες.


UW0Gp2.png

wlX5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...