Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

      Δεν έχω ιδέα θεωρώ είναι από τα φάρμακα πως και οι συναισθηματικές μεταπτώσεις ίσως είναι από αυτό … εσυ έκανες άλλο τεστ ;

      Όλα να πάνε καλα !!!! Να είστε έτοιμοι για την εξωσωματική !

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Nansi S. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!Αγγελική μου αν κάποια στιγμή βρεις κάποιον να σου απαντήσει αυτό το παιδικό καρκίνο, πολύ θα ήθελα να μάθω τι είναι!Εν πάση περιπτώσει..Τις thyrogen τις κάνουμε όταν δεν κάνουμε διακοπή t4 οπότε θέλουμε άμεσο υποθυρεοειδισμο και προκαλείται με τις ενέσεις...κάνε έναν κόπο και ενόχλησε τους γιατί δεν έχω ακούσει ξανά διακοπή χωρίς δίαιτα!Τα υπόλοιπα συμπτώματα στον λαιμό να ξέρεις θα τα έχεις για αρκετό καιρό ακόμα και δεν είναι τίποτα, σκέψου ότι έχω και εγώ μετά από 1,5 χρόνο από το δεύτερο χειρουργείο αλλά και ο αδερφός μου που κλείνει σχεδόν 2 χρόνια!Τις προάλλες από το άγχος μου ,πήρα έντρομη τον Καλοβιδουρη, πήγα έκανα υπέρηχο όλα τέλεια στον τράχηλο!Υπέρηχο κανονικά ζητάει ο ενδοκρινολογος, πάρε και μίλα του, για αυτό τους πληρώνουμε...Και κοίτα να ηρεμήσεις γιατί όταν η θυρεοσφαιρινη είναι χαμηλή τότε δεν υπάρχει υποψία για μετάσταση...Κάνε τις εξετάσεις σου και απόλαυσε το καλοκαίρι σου!

Ελπε με το καλό κορίτσι μου,όλα θα είναι καλά και σύντομα θα βάλεις μπρος!!

Δεν μου είπαν να κάνω χαμηλή δίαιτα σε αλάτι..μου είπαν απλά ότι κανονικά θα παίρνω το χάπι και θα πάω 7 Ιουνίου για εισαγωγή!θα κοιτάξω να το αποφύγω αυτές της 2 εβδομάδες καλού κακού το αλάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Δεν μου είπαν να κάνω χαμηλή δίαιτα σε αλάτι..μου είπαν απλά ότι κανονικά θα παίρνω το χάπι και θα πάω 7 Ιουνίου για εισαγωγή!θα κοιτάξω να το αποφύγω αυτές της 2 εβδομάδες καλού κακού το αλάτι...

Ναι κορίτσι μου δεν σου είπαν γιατί εσύ θα κάνεις thyrogen,είναι άλλο το πρωτόκολλο που ακολουθούν με τις ενέσεις!

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2021 at 12:19 ΠΜ, Nansi S. είπε:

Ναι κορίτσι μου δεν σου είπαν γιατί εσύ θα κάνεις thyrogen,είναι άλλο το πρωτόκολλο που ακολουθούν με τις ενέσεις!

Γνωρίζει καμία κοπέλα την διαδικασία για το σπινθηρογραφημα με ενέσεις thyrogen??μου είπαν θα μείνω μέσα ένα βράδυ ..θα μου κάνουν τις ενέσεις μετά το σπινθηρογραφημα ποτέ γίνεται;την επόμενη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Γνωρίζει καμία κοπέλα την διαδικασία για το σπινθηρογραφημα με ενέσεις thyrogen??μου είπαν θα μείνω μέσα ένα βράδυ ..θα μου κάνουν τις ενέσεις μετά το σπινθηρογραφημα ποτέ γίνεται;την επόμενη μέρα;

Τις ενέσεις τις κάνεις πριν ώστε να γίνεις υποθυροειδικη και μετά κάνεις το σπινθηρογραφημα!Δεν γνωρίζω όμως γιατί θα μείνεις μέσα!Ο αδερφός μου πήγε την μια μέρα έκανε αίμα και την πρώτη ένεση, μετά από μια εβδομάδα ξανά αίμα και τη δεύτερη ένεση και μετά από 2 μέρες έκανε το σπινθηρογραφημα και πήγε σπίτι του με τα αποτελέσματα και όλα καλά!Σε δημόσιο θα το κάνεις?Ίσως ακολουθούν διαφορετικό πρωτόκολλο, δε το γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2021 at 6:26 ΜΜ, Nansi S. είπε:

Χαμηλής διαφοροποίησης είναι ο τύπος που χάνει την πρόσληψη ιωδίου?Εγώ έχω θηλώδες με υψηλά κύτταρα,μετάσταση στους πνεύμονες που δεν προσλαμβανουν ιώδιο!Η κυρία Αλεβιζακη είναι στην Αθήνα, ήταν πολλά χρόνια στο Αλεξάνδρα και τώρα έχει ιατρείο...Αν δείτε το βιογραφικό της έχει εξειδίκευση στους δύσκολους τύπους και έχει γράψει πολλά επιστημονικά άρθρα αλλά πέρα από επιστήμονας είναι και πολύ καλός άνθρωπος με διάθεση να ακούσει και να απαντήσει!!

Ναι το χαμηλής διαφοροποίησης , υπάρχει πιθανότητα να μην προσλαμβάνει ιώδιο . Η διαφορά επίσης με τα καλώς διαφοροποιημένα είναι ότι , μεταφέρεται αιματογενως , και συνήθως κάνει μεταστάσεις αρχικά στον πνεύμονα και έπειτα εγκέφαλο , οστά σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις 

θελει πολλή παρακολούθηση 

Για την Αλεβιζακη έχω ακούσει και εγώ καλά πραγματα

13 ώρες πρίν, Nansi S. είπε:

Τις ενέσεις τις κάνεις πριν ώστε να γίνεις υποθυροειδικη και μετά κάνεις το σπινθηρογραφημα!Δεν γνωρίζω όμως γιατί θα μείνεις μέσα!Ο αδερφός μου πήγε την μια μέρα έκανε αίμα και την πρώτη ένεση, μετά από μια εβδομάδα ξανά αίμα και τη δεύτερη ένεση και μετά από 2 μέρες έκανε το σπινθηρογραφημα και πήγε σπίτι του με τα αποτελέσματα και όλα καλά!Σε δημόσιο θα το κάνεις?Ίσως ακολουθούν διαφορετικό πρωτόκολλο, δε το γνωρίζω!

Θα κανεις τον ετήσιο έλεγχο που περιλαμβάνει αιματολογικές και σπινθηρογράφημα ; 
Ειναι να το κάνω και εγώ στο θεαγενειο τον Αύγουστο εισαγωγή και thyrogen ένεση και  μου είπαν και εμένα να μείνω ένα βράδυ μέσα . 
Για το αν θα μου κάνουν και σπινθηρογράφημα μαζί ειπαν θα το δουν εκείνη τη στιγμή . 
Σου είπαν να κανεις και τη δίαιτα μαζί ; 

On 6/4/2021 at 7:50 ΜΜ, Eλπε είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο !!εγω για παράδειγμα είμαι από γιαννιτσα και οποία κοπέλα ενδιαφέρεται μπορώ να την κατευθύνω!απο εκεί και πέρα η δικιά μου εμπειρία σε αυτό το θέμα είναι ότι καλό είναι να περνούμε και γνώμη από κανεναν δεύτερο γιατρό!και σίγουρα αν είναι σοβαρή η κατάσταση να απευθύνεσαι στα σωστα άτομα..εγώ άνοιξα καρτέλα στο θεαγενειο αντικαρκινικό νοσοκομείο και με ελέγχουν και από εκεί αλλά και η εξωτερική γιατρός μου!το θέμα γιατρός είναι λίγο δύσκολο γιατί δυστυχως μερικές φορές δεν τα βρίσκουν ασθενής με γιατρό και δεν μένουμε ευχαριστημένοι!εγω προσωπικά είμαι ευχαριστημένη από την γιατρό μου γιατί μου τα εξήγησε όλα αναλυτικά αλλά και επειδή όποτε την χρειάστηκα ήταν εκεί..άλλοι έχουν αντίθετη γνώμη..

Ελπε και εγώ στο θεαγενειο πηγαίνω και έχω έξω ενδοκρινολόγο  να με παρακολουθεί την κυρία παζαιτου . Δεν ξέρω αν την ξέρεις 

Το θέμα είναι τώρα που είναι να κάνω τον ετήσιο έλεγχο το θεαγενειο δεν μου είπε για σπινθηρογράφημα ενώ η ενδοκρινολόγος μου θέλει να κάνω 

και δεν ξέρω τι να κάνω 

Εσυ ποιον έχεις έξω ; Είσαι ευχαριστημένη ;

17 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Γνωρίζει καμία κοπέλα την διαδικασία για το σπινθηρογραφημα με ενέσεις thyrogen??μου είπαν θα μείνω μέσα ένα βράδυ ..θα μου κάνουν τις ενέσεις μετά το σπινθηρογραφημα ποτέ γίνεται;την επόμενη μέρα;

Μήπως δεν σκοπεύουν να σου κάνουν σπινθηρογράφημα , γιατί και εμένα δεν μου είπαν για δίαιτα και θα κάνω εισαγωγή για thyrogen τον Αύγουστο που κλείνω χρόνο . 

και αυτό μου το είπε η πυρηνικός , ότι δεν σκοπεύουν να μου κάνουν σπινθηρογράφημα , γιατί αλλιώς θα μου λέγανε οι ενδοκρινολογοι στο νοσοκομείο που μου έκλεισαν την εισαγωγή , να κάνω και  τη δίαιτα για το ιώδιο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ntora41 είπε:

Ναι το χαμηλής διαφοροποίησης , υπάρχει πιθανότητα να μην προσλαμβάνει ιώδιο . Η διαφορά επίσης με τα καλώς διαφοροποιημένα είναι ότι , μεταφέρεται αιματογενως , και συνήθως κάνει μεταστάσεις αρχικά στον πνεύμονα και έπειτα εγκέφαλο , οστά σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις 

θελει πολλή παρακολούθηση 

Για την Αλεβιζακη έχω ακούσει και εγώ καλά πραγματα

Θα κανεις τον ετήσιο έλεγχο που περιλαμβάνει αιματολογικές και σπινθηρογράφημα ; 
Ειναι να το κάνω και εγώ στο θεαγενειο τον Αύγουστο εισαγωγή και thyrogen ένεση και  μου είπαν και εμένα να μείνω ένα βράδυ μέσα . 
Για το αν θα μου κάνουν και σπινθηρογράφημα μαζί ειπαν θα το δουν εκείνη τη στιγμή . 
Σου είπαν να κανεις και τη δίαιτα μαζί ; 

Ελπε και εγώ στο θεαγενειο πηγαίνω και έχω έξω ενδοκρινολόγο  να με παρακολουθεί την κυρία παζαιτου . Δεν ξέρω αν την ξέρεις 

Το θέμα είναι τώρα που είναι να κάνω τον ετήσιο έλεγχο το θεαγενειο δεν μου είπε για σπινθηρογράφημα ενώ η ενδοκρινολόγος μου θέλει να κάνω 

και δεν ξέρω τι να κάνω 

Εσυ ποιον έχεις έξω ; Είσαι ευχαριστημένη ;

Μήπως δεν σκοπεύουν να σου κάνουν σπινθηρογράφημα , γιατί και εμένα δεν μου είπαν για δίαιτα και θα κάνω εισαγωγή για thyrogen τον Αύγουστο που κλείνω χρόνο . 

και αυτό μου το είπε η πυρηνικός , ότι δεν σκοπεύουν να μου κάνουν σπινθηρογράφημα , γιατί αλλιώς θα μου λέγανε οι ενδοκρινολογοι στο νοσοκομείο που μου έκλεισαν την εισαγωγή , να κάνω και  τη δίαιτα για το ιώδιο 

Γεια σου κορίτσι μου..στο θεαγενειο θα μπω 7 Ιουνίου!εχω και εγώ έξω γιατρό την κ.Δουμαλα .από το θεαγενειο μου είπαν να πάω 7 Ιουνίου χωρίς να έχω κόψει το χάπι και χωρίς διατροφή και θα μείνω μέσα μια μέρα!δεν μου είπαν όμως αν κάνω το ολόσωμο σπινθηρογραφημα την επόμενη μέρα η αν θα χρειαστεί να πάω ξανά εκτος από το ένα βράδυ που θα είμαι μέσα!αυτο που με ενοχλεί είναι ότι στο θεαγενειο δεν τα λένε και πολύ αναλυτικά!

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2021 at 8:58 ΜΜ, Eλπε είπε:

Γεια σου κορίτσι μου..στο θεαγενειο θα μπω 7 Ιουνίου!εχω και εγώ έξω γιατρό την κ.Δουμαλα .από το θεαγενειο μου είπαν να πάω 7 Ιουνίου χωρίς να έχω κόψει το χάπι και χωρίς διατροφή και θα μείνω μέσα μια μέρα!δεν μου είπαν όμως αν κάνω το ολόσωμο σπινθηρογραφημα την επόμενη μέρα η αν θα χρειαστεί να πάω ξανά εκτος από το ένα βράδυ που θα είμαι μέσα!αυτο που με ενοχλεί είναι ότι στο θεαγενειο δεν τα λένε και πολύ αναλυτικά!

Συμφωνώ απόλυτα , με το σταγονόμετρο σου δίνουν πληροφορίες . 
Εγω ρώτησα άλλες κοπέλες που κάνανε το ετήσιο σπινθηρογράφημα και μου είπαν πως πρέπει να κανεις τη δίαιτα 20 μέρες πριν , και επίσης η γιατρός μου έξω μου είπε πως το ετήσιο σπινθηρογράφημα γίνεται πάντα σε συνδυασμό με την thyrogen .

Και εγώ τέλη Αυγούστου είναι να μπω και δεν μου είπαν τίποτα ούτε για σπινθηρογράφημα , ούτε για δίαιτα 

και όταν έστειλα μειλ να ρωτήσω αν σκοπεύουν να μου κάνουν , μου απάντησαν ότι θα δούνε . Πότε θα δούνε ; 
Αν πρέπει να κάνω προετοιμασία δεν πρέπει να το ξέρω από πριν ; 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2021 at 12:29 ΜΜ, ntora41 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα , με το σταγονόμετρο σου δίνουν πληροφορίες . 
Εγω ρώτησα άλλες κοπέλες που κάνανε το ετήσιο σπινθηρογράφημα και μου είπαν πως πρέπει να κανεις τη δίαιτα 20 μέρες πριν , και επίσης η γιατρός μου έξω μου είπε πως το ετήσιο σπινθηρογράφημα γίνεται πάντα σε συνδυασμό με την thyrogen .

Και εγώ τέλη Αυγούστου είναι να μπω και δεν μου είπαν τίποτα ούτε για σπινθηρογράφημα , ούτε για δίαιτα 

και όταν έστειλα μειλ να ρωτήσω αν σκοπεύουν να μου κάνουν , μου απάντησαν ότι θα δούνε . Πότε θα δούνε ; 
Αν πρέπει να κάνω προετοιμασία δεν πρέπει να το ξέρω από πριν ; 

 

Μου φαίνεται πραγματικά απίθανο να μην κάνουν σπινθηρογραφημα στον ετήσιο έλεγχο γιατί ουσιαστικά είναι ο "μπούσουλας " τους για τα επόμενα χρόνια!Ο έλεγχος γίνεται με 2 τρόπους:1. Διακοπή χαπιού και δίαιτα χωρίς αλάτι και 2. Είναι χωρίς διακοπή,με ενέσεις thyrogen!Ο αδερφός μου που ήταν χαμηλού κινδύνου, απλό θηλώδες έκανε ενέσεις και τις ζήτησε ο ενδοκρινολογος του ώστε να αποφύγει τον υποθυροειδισμο!Δε ξέρω δυστυχώς τι πρωτόκολλο ακολουθούν στα δημόσια αλλά νομίζω πως συνήθως δεν ταυτίζονται οι ιδιώτες με τους δημόσιους και γίνεται ένα χάος!Όπως και να έχει μακάρι να έχετε καλά αποτελέσματα και να το αφήσετε πίσω!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2021 at 12:24 ΠΜ, Nansi S. είπε:

Μου φαίνεται πραγματικά απίθανο να μην κάνουν σπινθηρογραφημα στον ετήσιο έλεγχο γιατί ουσιαστικά είναι ο "μπούσουλας " τους για τα επόμενα χρόνια!Ο έλεγχος γίνεται με 2 τρόπους:1. Διακοπή χαπιού και δίαιτα χωρίς αλάτι και 2. Είναι χωρίς διακοπή,με ενέσεις thyrogen!Ο αδερφός μου που ήταν χαμηλού κινδύνου, απλό θηλώδες έκανε ενέσεις και τις ζήτησε ο ενδοκρινολογος του ώστε να αποφύγει τον υποθυροειδισμο!Δε ξέρω δυστυχώς τι πρωτόκολλο ακολουθούν στα δημόσια αλλά νομίζω πως συνήθως δεν ταυτίζονται οι ιδιώτες με τους δημόσιους και γίνεται ένα χάος!Όπως και να έχει μακάρι να έχετε καλά αποτελέσματα και να το αφήσετε πίσω!

Καλημέρα!!!δευτερα θα μπω στο θεαγενειο και θα ρωτήσω για την διαδικασία!δεν ξέρω καθόλου!τι μόνο που μου είπαν είναι ότι Δευτέρα θα μου κάνουν την ένεση thyrogen την Τρίτη την άλλη και θα βγω!δεν ξέρω σε ποια φάση γίνεται το σπινθηρογραφημα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Καλημέρα!!!δευτερα θα μπω στο θεαγενειο και θα ρωτήσω για την διαδικασία!δεν ξέρω καθόλου!τι μόνο που μου είπαν είναι ότι Δευτέρα θα μου κάνουν την ένεση thyrogen την Τρίτη την άλλη και θα βγω!δεν ξέρω σε ποια φάση γίνεται το σπινθηρογραφημα!

Καλημέρα, καλή επιτυχία να έχεις!!! 

On 25/5/2021 at 11:54 ΜΜ, Nansi S. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!Αγγελική μου αν κάποια στιγμή βρεις κάποιον να σου απαντήσει αυτό το παιδικό καρκίνο, πολύ θα ήθελα να μάθω τι είναι!Εν πάση περιπτώσει..Τις thyrogen τις κάνουμε όταν δεν κάνουμε διακοπή t4 οπότε θέλουμε άμεσο υποθυρεοειδισμο και προκαλείται με τις ενέσεις...κάνε έναν κόπο και ενόχλησε τους γιατί δεν έχω ακούσει ξανά διακοπή χωρίς δίαιτα!Τα υπόλοιπα συμπτώματα στον λαιμό να ξέρεις θα τα έχεις για αρκετό καιρό ακόμα και δεν είναι τίποτα, σκέψου ότι έχω και εγώ μετά από 1,5 χρόνο από το δεύτερο χειρουργείο αλλά και ο αδερφός μου που κλείνει σχεδόν 2 χρόνια!Τις προάλλες από το άγχος μου ,πήρα έντρομη τον Καλοβιδουρη, πήγα έκανα υπέρηχο όλα τέλεια στον τράχηλο!Υπέρηχο κανονικά ζητάει ο ενδοκρινολογος, πάρε και μίλα του, για αυτό τους πληρώνουμε...Και κοίτα να ηρεμήσεις γιατί όταν η θυρεοσφαιρινη είναι χαμηλή τότε δεν υπάρχει υποψία για μετάσταση...Κάνε τις εξετάσεις σου και απόλαυσε το καλοκαίρι σου!

Ελπε με το καλό κορίτσι μου,όλα θα είναι καλά και σύντομα θα βάλεις μπρος!!

Nansi μου καλημέρα!!! Ουσιαστική απάντηση για τον παιδικό καρκίνο δεν έχω πάρει!!! Η αντιμετώπιση από την ενδοκρινολογο ήταν η εξής διαβάζει την βιοψία μου λέει οκ και φτάνοντας στο κάτω μέρος διαβάζοντας το solid cell nest λέει όχι ρε γαμωτο, ρωτάω τι έγινε μαζεύεται και μου λέει έχεις παιδικό τύπο καρκίνου. Ψάχνοντας εγώ γι αυτό βρήκα ότι 3% πιθανότητα να συμβεί σε ενήλικες, σπάνιο και επιθετικό. Δεν μου ανέλυσε πάρα πάνω, δεν είχα το κουράγιο να ρωτήσω και εγώ. Δεν βρήκα κάτι για να δω τι πορεία έχει, άλλους ασθενείς ας πούμε με αυτά τα δεδομένα. Περιοριστικάν στα βασικά που κοιτάνε σε όλες μας το μετά θεραπευτικό ιώδιο και τι θα δείξει κλπ Η πυρινικος η καλή μου Σαράντη μου είπε θα πάνε όλα καλά ίσως αυτό χρειαζόμουν να ακούσω. Όπως όλες μας έχω κουραστεί και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.... Θέλω ίσως να ξέρω ότι είτε με χειρουργεία, είτε με ραδιενεργό ιώδιο έχω στο τσεπάκι μου κάποια χρόνια. Δεν ξέρω, φοβάμαι ξέρετε.... Στο σπίτι κουράστηκαν, είμαι η μεγάλη Παρασκευή μία έτσι, μια αλλιώς..... Από το 2013 μετά τη μαμά μου κλειστικα στο καβούκι μου.... Θέλω τη ζωή μου πίσω.. Γραφική είμαι το ξέρω γελάω και εγώ μαζί μου. Σας αγαπώ όλες και ας μην σας ξέρω!!!! Τις ερωτήσεις μου τις έχω γράψει και τώρα που θα πάει ο άντρας μου να γράψει τις εξετάσεις του θα ρωτήσει και για μένα. Σε ευχαριστώ Nansi!!!! Αυτά προς το παρών, πάω για μαγείρεμα γιατί πεινάει η οικογένεια χωραφα:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!βρίσκομαι μέσα στο θεαγενειο!!μόλις μου έκαναν την πρώτη ένεση thyrogen !αύριο η επόμενη!περιμένω τους γιατρούς για να ρωτήσω την διαδικασία!θα σας έχω ενήμερες!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!βρίσκομαι μέσα στο θεαγενειο!!μόλις μου έκαναν την πρώτη ένεση thyrogen !αύριο η επόμενη!περιμένω τους γιατρούς για να ρωτήσω την διαδικασία!θα σας έχω ενήμερες!

Καλή επιτυχία και πάλι κορίτσι!!! Περιμένουμε νέα σου 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Καλή επιτυχία και πάλι κορίτσι!!! Περιμένουμε νέα σου 

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου,όλα να είναι τέλεια!Αγγελική μου σε ρώτησα για τον παιδικό καρκίνο γιατί ο ένας από τους 2 ενδοκρινολογους που με παρακολουθούν στέλνοντας τις εξετάσεις μου έξω του απάντησαν ότι ο υποτυπος μου συναντάται κυρίως σε παιδιά και ζουν ομαλά τη ζωή τους χωρίς πρόβλημα!Λοιπόν αρχικά, θέλω να πάρεις μεγάλη ανάσα και να βγάλεις τις κακές σκέψεις από το μυαλό σου..Είναι λογικό να υπάρχουν αλλά όχι να μας πηγαίνουν πίσω στη ζωή μας...Κοίτα εμένα σε πολύ δυσμενεστερη κατάσταση από τη δική σου κι όμως το παλεύω...Εσύ δε μου είπες πως αυτός ο παλιοκαρκινος δε θα μας σκοτώσει αλλά θα μας ταλαιπωρήσει???Αντε να βλέπω χαμόγελα...Τη ζωή σου πίσω δε θα τη πάρεις με το να είσαι μεγάλη Παρασκευή αλλά με το να τη ζεις!Σας φιλώ όλες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και από μένα! Δυστυχώς πριν ένα μήνα ανακάλυψα τυχαία και εγώ τρεις όζους στον θυρεοειδή, σε υπέρηχο που έκανα λόγω πρησμενων λεμφαδένων (από το άγχος τελικά),οι δύο εκ των οποίων φαινόντουσαν ύποπτοι με αρχική βαθμολογία υπερήχου TIRADS 3(επίσκεψη σε ιδιωτικό νοσοκομείο)! Έκλεισα αμέσως ραντεβού με ενδοκρινολόγο, συγκεκριμένα με τον κύριο Θωμά Θεόδωρο, ο οποίος, κατέχοντας δικό του υπέρηχο στο ιατρείο, τους αξιολόγησε ως TIRADS5 με έναν ύποπτο λεμφαδένα και με έστειλε για παρακέντηση στον κύριο Πετρόπουλο! Τα αποτελέσματα της παρακέντησης έδειξαν καθαρό τον λεμφαδένα και όσον αφορά τους όζους (6.5-7 χιλιοστα και οι δύο) βγήκαν Bethesda 6,δηλαδή κακοήθεια (θηλωδη μορφή συγκεκριμένα-απο τα λιγοστά κύτταρα τουλάχιστον που συλλέχθηκαν)! Ο ενδοκρινολόγος μου με παρέπεμψε στον κύριο Βαμβακιδη με τον οποίο έκλεισα ραντεβού για χειρουργείο 18/06! Μεσολάβησε και μια χαρτογράφηση λεμφαδένων η οποία έδειξε καθαρή! Βρέθηκε μόνο ένας λεμφαδένας 2 χιλιοστών στον κεντρικό τομέα(όπου ο κύριος βαμβακιδης κάνει ούτως η άλλως κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό) ο οποίος είναι τόσο μικρός που δεν μπορεί να αξιολογηθεί! Έχω ένα κοριτσάκι 4 χρονών και ομολογώ έχω αγχωθει πάρα πολύ για το τι θα δείξουν οι ιστολογικές και πως θα τα διαχειριστώ όλα αυτά και με τον εαυτό μου και με την μικρή! Φοβάμαι μήπως τελικά δεν είναι θηλωδης ο τύπος και είναι κάτι πιο επιθετικό, ή μήπως δείξουν ότι είναι από τις επιθετικές μορφές του θηλωδη! Πραγματικά μέχρι στιγμής στεκομουν βράχος με όλη αυτή την κατάσταση και όσο πλησιάζει το χειρουργείο νιώθω ότι ξεκινάω να χάνω την ψυχραιμία μου :/

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους και από μένα! Δυστυχώς πριν ένα μήνα ανακάλυψα τυχαία και εγώ τρεις όζους στον θυρεοειδή, σε υπέρηχο που έκανα λόγω πρησμενων λεμφαδένων (από το άγχος τελικά),οι δύο εκ των οποίων φαινόντουσαν ύποπτοι με αρχική βαθμολογία υπερήχου TIRADS 3(επίσκεψη σε ιδιωτικό νοσοκομείο)! Έκλεισα αμέσως ραντεβού με ενδοκρινολόγο, συγκεκριμένα με τον κύριο Θωμά Θεόδωρο, ο οποίος, κατέχοντας δικό του υπέρηχο στο ιατρείο, τους αξιολόγησε ως TIRADS5 με έναν ύποπτο λεμφαδένα και με έστειλε για παρακέντηση στον κύριο Πετρόπουλο! Τα αποτελέσματα της παρακέντησης έδειξαν καθαρό τον λεμφαδένα και όσον αφορά τους όζους (6.5-7 χιλιοστα και οι δύο) βγήκαν Bethesda 6,δηλαδή κακοήθεια (θηλωδη μορφή συγκεκριμένα-απο τα λιγοστά κύτταρα τουλάχιστον που συλλέχθηκαν)! Ο ενδοκρινολόγος μου με παρέπεμψε στον κύριο Βαμβακιδη με τον οποίο έκλεισα ραντεβού για χειρουργείο 18/06! Μεσολάβησε και μια χαρτογράφηση λεμφαδένων η οποία έδειξε καθαρή! Βρέθηκε μόνο ένας λεμφαδένας 2 χιλιοστών στον κεντρικό τομέα(όπου ο κύριος βαμβακιδης κάνει ούτως η άλλως κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό) ο οποίος είναι τόσο μικρός που δεν μπορεί να αξιολογηθεί! Έχω ένα κοριτσάκι 4 χρονών και ομολογώ έχω αγχωθει πάρα πολύ για το τι θα δείξουν οι ιστολογικές και πως θα τα διαχειριστώ όλα αυτά και με τον εαυτό μου και με την μικρή! Φοβάμαι μήπως τελικά δεν είναι θηλωδης ο τύπος και είναι κάτι πιο επιθετικό, ή μήπως δείξουν ότι είναι από τις επιθετικές μορφές του θηλωδη! Πραγματικά μέχρι στιγμής στεκομουν βράχος με όλη αυτή την κατάσταση και όσο πλησιάζει το χειρουργείο νιώθω ότι ξεκινάω να χάνω την ψυχραιμία μου :/

Χριστιαννα καλησπέρα!!! Τα βήματα που ακολουθούμε μέχρι και το χειρουργείο είναι αυτά που έχεις κάνει και είναι σωστά. Ο Βαμβακιδη είναι από τους κορυφαίους χειρουργους που ειδικεύεται στον καρκίνο του θηροειδη, οπότε στόχος είναι ένα καλό χειρουργείο με το λιγότερο δυνατό υπολειμμα ιστού, είναι πολύ σημαντικό στη περίπτωση μας. Το μανίκι στην όλη υπόθεση είναι η ιδέα του καρκίνου και η αναμονή για την βιοψία εκεί θα βγουν τα συμπεράσματα και πάλι όμως αν έχει συνωμοτησει το σύμπαν και είναι κάτι πιο ζόρικο όπως φοβάσαι έχει να κανει με τη θέση μέσα στο θηροειδη, υπάρχουν πολλές υποπεριπτωσεις που μπορεί να συνηγορούν υπέρ. Με λίγα λόγια αυτό το ταξίδι θέλει πολύ υπομονή, αναμονή, κλπ σφιξε τα δόντια, το χειρουργείο σαν εμπειρία δεν είναι κάτι δύσκολο και είσαι σε καλά χέρια.... Χωρίς να έχεις ακόμα στοιχεία μην φέρνεις στο μυαλό σου τι χειρότερο σενάριο. Βρες τη δύναμη στα μάτια της κόρης σου και όλα θα πάνε καλά..... Εδώ είμαστε και δινουμε δύναμη ή μία στην άλλη όπως βλέπεις, οπότε δεν είσαι μόνη σου, μπορείς να μοιραστείς ότι σε βαραίνει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...