Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους και πάλι! Επιστρέφω με νέα, ευχάριστα θα έλεγα,καθώς προσπαθώ να το δω όλο αυτό θετικά! Μετά από επικοινωνία με τον ενδοκρινολόγο μου με καθησύχασε για τις ιστολογικές, λέγοντας μου πως είναι 100% ιάσιμη η περίπτωση μου! Προληπτικά θα κάνω ραδιενεργό ιώδιο καθώς δεν θέλει να ρισκάρει ούτε 1 στο εκατομμύριο να έχει ξεφύγει κάποιο κύτταρο εκτός θυροειδή (λόγω διήθησης της κάψας του θυροειδή από την μια εστία)! Με παρέπεμψε λοιπόν στον κύριο Κουτσικο, πυρηνικό ιατρό στο Ερρίκος Ντυνάν! Τον επισκέφτηκα σήμερα και τολμώ μέχρι στιγμής να πω ότι μου ενέπνευσε ΑΠΌΛΥΤΗ εμπιστοσύνη! Άλλος ένας γιατρός ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι όλα θα πάνε τέλεια! Κλείσαμε για σπινθηρογράφημα 30/07, ιώδιο 02/08 και έπειτα ολόσωμο σπινθηρογράφημα γύρω στις 10/08! Μου είπε ότι με την ιστολογική που βλέπει και γνωρίζοντας το πόσο καλό χειρουργείο και καθαρισμό κάνει ο κύριος Βαμβακιδης,η δόση του ιωδίου που θα μου δώσει δεν θα είναι μεγάλη (βέβαια αυτό θα κριθεί οριστικά από το σπινθηρογράφημα)! Μου ανέλυσε τα πάντα, και απάντησε σε κάθε μου απορία,με όρεξη και διάθεση! Προς το παρόν 16/07 διακόπτω το Τ3!

Είμαι τόσο συγκινημένη που, ευτυχώς, μέχρι στιγμής έχω βρεθεί σε τόσο αξιόλογους γιατρούς και πάνω από όλα ανθρώπους! Επίσης δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο πολύ με έχει συγκινησει κάθε ένας από εσάς, για τις προσωπικές ιστορίες που μοιραστηκατε σε αυτό το φόρουμ και την υποστήριξη που προσφέρετε σε κάθε καινούριο και παλιό μέλος και σας ευχαριστώ έναν εναν για αυτό! Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας ❤️

Τα νέα σου είναι υπέροχα, μπράβο κορίτσι μου και μπράβο που έπεσες και σε αξιόλογους γιατρούς τόσο επιστήμονες, όσο και ανθρώπους, γιατί πέρα από την υγεία είναι και το ψυχολογικό κομμάτι. Με σειρά όλα τακτοποιημενα, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι ότι καλύτερο και σε ευχαριστουμε και για τις ευχές σου να είσαι καλά και να ακούσουμε και εμείς τα δικά σου καλά νέα!!! Φιλιά και ότι χρειαστείς μέχρι εκεί που ξέρουμε είμαστε εδώ. Τα φιλιά μου και καλή δύναμη :x

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!!εχω καιρό να γράψω!!περασαν σχεδόν 2 μήνες από τις ενέσεις thyrogen που είχα κάνει…σε λίγες μέρες έχω ξανά ραντεβου!!η αλήθεια είναι κουράστηκα..θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδάκι..δεν μπορώ άλλο να περιμένω…

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2021 at 3:57 ΜΜ, Eλπε είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!εχω καιρό να γράψω!!περασαν σχεδόν 2 μήνες από τις ενέσεις thyrogen που είχα κάνει…σε λίγες μέρες έχω ξανά ραντεβου!!η αλήθεια είναι κουράστηκα..θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδάκι..δεν μπορώ άλλο να περιμένω…

Καλημέρα ΕΛΠΕ από ότι κατάλαβα το ετήσιο τσεκ πήγε καλά; αφού έχουν περάσει 2 μήνες από ραδιενεργό χάπι και thirogen νομίζω μπήκες τελική ευθεία. Λογικά θα στο επιβεβαιώσει και ο ενδοκρινολογος σου. Έρχεται!!! :x

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2021 at 10:19 ΠΜ, Xristiannapd είπε:

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 περιμένω κι εγώ τα δικά σας νεότερα με αγωνία! Εύχομαι όλα να βγούνε τέλεια!

@VickyZ μου πως είσαι εσύ; Έκανες το ιώδιο; Ψυχολογικά πως είσαι;

Καλή επιτυχία για αύριο xristiannapd!!!! Αύριο περιμένω και εγώ τις απαντήσεις μου επίσημα. Τα φιλιά μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/7/2021 at 9:38 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Καλημέρα ΕΛΠΕ από ότι κατάλαβα το ετήσιο τσεκ πήγε καλά; αφού έχουν περάσει 2 μήνες από ραδιενεργό χάπι και thirogen νομίζω μπήκες τελική ευθεία. Λογικά θα στο επιβεβαιώσει και ο ενδοκρινολογος σου. Έρχεται!!! :x

Μόνο ενέσεις thyrogen έκανα..κανένα ραδιενεργό χάπι δεν πηρα πριν 2 μήνες!!το ιώδιο το έκανα πριν 14 μήνες..τώρα μόνο ενέσεις thyrogen κάναμε πριν 2 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι! Τι κάνετε πως είστε;

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είχες νεότερα από τις εξετάσεις σου;

@Ελπε νομίζω ότι έχεις μπει πια στην τελική ευθειαααα! Εύχομαι το συντομότερο δυνατό να πάρεις το οκ από τους γιατρούς σου για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες για παιδάκι ❤️

 

Εγώ την Δευτέρα μπήκα για την λήψη Ιωδίου που διαμορφώθηκε στα 50 mCi, σύμφωνα με τις ιστολογικές μου και το υπόλειμμα ιστού που είχε μείνει! Σήμερα το πρωί βγήκα και μπορώ να πω ότι αυτές οι δύο μέρες ήταν από τις πιο πιεστικές ψυχολογικά μέχρι στιγμής! Ενώ από την μια δεν είχα καθόλου παρενέργειες από το ιώδιο, το γεγονός ότι πίεσα τον εαυτό μου να πίνω πολύ νερό, για να αποβάλλω όση περισσότερη ραδιενέργεια μπορούσα, με οδήγησε στο να καταλήξω να κάνω εμετό και να διαλύσω λίγο πολύ το στομάχι μου! Σε συνδιασμό με τις ορμόνες λόγω της διακοπής χαπιού ,του εγκλεισμού και του γεγονότος ότι δεν υπήρχε σπιθαμή φωτός να διαπερνάει το δωμάτιο,από τον έξω κόσμο, μια ψυχολογική κατάρευση (για να μην πω κρισαρα) την έπαθα! Ένιωθα λες και το πόσο διάστημα θα κάτσω καραντίνα,πέρναγε καθαρά από το δικό μου χέρι και το πόσο νερό θα πιω, και πως αν δεν τα κατάφερνα να φέρω το χαμηλότερο αποτέλεσμα της μιας βδομάδας για τους ενήλικες και 2 για παιδιά/εγκύους, το φταίξιμο θα τανε όλο δικό μου (μιας και θα μου στερουσα παραπάνω μέρες μακρυά από το κοριτσάκι μου)! Σε άλλα νέα σήμερα ξεκίνησα και το τ4 (όπου με ξεκίνησε με 100mg)! Νομίζω ότι αυτές τις τελευταίες δύο μέρες σέρνομαι,νιώθω τρελή ατονία και υπνηλία, δεν αντέχω καθόλου την αίσθηση του air-condition παρόλο που έξω κάνει καύσωνα και παράλληλα νιώθω λες και θα ανεβάσω πυρετό, δεν ξέρω αν είναι λογικά όλα αυτά και πότε θα αρχίσω να παίρνω τα πάνω μου..μέχρι στιγμής ο υποθυρεοειδισμός δεν με είχε επηρεάσει τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Xristiannapd . Αφού άρχισες να παιρνεις τ4 θα συνέλθεις σιγά σιγά. Κορτιζόνη δεν σου έδωσαν; προστασία για το στομάχι; Εγώ είχα για μέρες μερική απώλεια γεύσης αλλά μετά από μέρες περασε. Που έκανες το ιώδιο; Ούτε φεγγίτη δεν είχε; Νοσοκόμους; υπομονή τα δύσκολα περασαν . Επίσης το ψυχολογικό επηρεάζεται από τον υποθυρεοειδισμο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , mariagb είπε:

Γειά σου Xristiannapd . Αφού άρχισες να παιρνεις τ4 θα συνέλθεις σιγά σιγά. Κορτιζόνη δεν σου έδωσαν; προστασία για το στομάχι; Εγώ είχα για μέρες μερική απώλεια γεύσης αλλά μετά από μέρες περασε. Που έκανες το ιώδιο; Ούτε φεγγίτη δεν είχε; Νοσοκόμους; υπομονή τα δύσκολα περασαν . Επίσης το ψυχολογικό επηρεάζεται από τον υποθυρεοειδισμο. 

Καλησπέρα Μαρία! Σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση σου! Το ιώδιο το έκανα στο Ερρίκος Ντυνάν! Δυστυχώς δεν υπήρχε ούτε ένα μικρό παραθυράκι να μπαίνει φως σε κανένα από τα δύο δωμάτια που διαθέτει το συγκεκριμένο νοσοκομείο! Νοσηλευτικό προσωπικό υπήρχε 24/07 που μας παρακολουθούσε και ότι χρειαζόμασταν μπορούσαμε να τους καλέσουμε! Γαστροπροστασια θα μπορούσα να πάρω εάν ζητούσα, προληπτικά δεν μου έδωσαν! Κάποια παρενέργεια δεν είχα! Και το στομάχι μου δηλαδή που με έπιασε ήταν από το πολύ νερό που κατανάλωσα σε τόσο μικρό διάστημα και για αυτό κατέληξα να κάνω εμετό και μετά βέβαια ηρέμησα! Κορτιζόνη όχι δεν μου έδωσαν! Ελπίζω σιγά σιγά να ξεκινάει να με πιάνει το τ4 γιατί είμαι σαν κοτόπουλο τις τελευταίες 3-4 μέρες (δηλαδή 14 μέρες αφού διέκοψα το Τ3)!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Καλησπέρα σε όλους και πάλι! Τι κάνετε πως είστε;

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είχες νεότερα από τις εξετάσεις σου;

@Ελπε νομίζω ότι έχεις μπει πια στην τελική ευθειαααα! Εύχομαι το συντομότερο δυνατό να πάρεις το οκ από τους γιατρούς σου για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες για παιδάκι ❤️

 

Εγώ την Δευτέρα μπήκα για την λήψη Ιωδίου που διαμορφώθηκε στα 50 mCi, σύμφωνα με τις ιστολογικές μου και το υπόλειμμα ιστού που είχε μείνει! Σήμερα το πρωί βγήκα και μπορώ να πω ότι αυτές οι δύο μέρες ήταν από τις πιο πιεστικές ψυχολογικά μέχρι στιγμής! Ενώ από την μια δεν είχα καθόλου παρενέργειες από το ιώδιο, το γεγονός ότι πίεσα τον εαυτό μου να πίνω πολύ νερό, για να αποβάλλω όση περισσότερη ραδιενέργεια μπορούσα, με οδήγησε στο να καταλήξω να κάνω εμετό και να διαλύσω λίγο πολύ το στομάχι μου! Σε συνδιασμό με τις ορμόνες λόγω της διακοπής χαπιού ,του εγκλεισμού και του γεγονότος ότι δεν υπήρχε σπιθαμή φωτός να διαπερνάει το δωμάτιο,από τον έξω κόσμο, μια ψυχολογική κατάρευση (για να μην πω κρισαρα) την έπαθα! Ένιωθα λες και το πόσο διάστημα θα κάτσω καραντίνα,πέρναγε καθαρά από το δικό μου χέρι και το πόσο νερό θα πιω, και πως αν δεν τα κατάφερνα να φέρω το χαμηλότερο αποτέλεσμα της μιας βδομάδας για τους ενήλικες και 2 για παιδιά/εγκύους, το φταίξιμο θα τανε όλο δικό μου (μιας και θα μου στερουσα παραπάνω μέρες μακρυά από το κοριτσάκι μου)! Σε άλλα νέα σήμερα ξεκίνησα και το τ4 (όπου με ξεκίνησε με 100mg)! Νομίζω ότι αυτές τις τελευταίες δύο μέρες σέρνομαι,νιώθω τρελή ατονία και υπνηλία, δεν αντέχω καθόλου την αίσθηση του air-condition παρόλο που έξω κάνει καύσωνα και παράλληλα νιώθω λες και θα ανεβάσω πυρετό, δεν ξέρω αν είναι λογικά όλα αυτά και πότε θα αρχίσω να παίρνω τα πάνω μου..μέχρι στιγμής ο υποθυρεοειδισμός δεν με είχε επηρεάσει τόσο πολύ.

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!! Το δύσκολο κομμάτι πέρασε, όπως σου είπε και η Μαρία, απορώ που δεν σου έδωσαν κάτι για το στομάχι και κορτιζόνη για να το περάσεις πιο ανώδυνα. Μην ξεχνάς τώρα τις καραμέλες λεμονιού και το νεράκι. Οι παρενέργειες του ραδιενεργού ιωδίου και του υποθηροειδισμου δεν λειτουργεί το ίδιο σε όλες τις κοπέλες, μιλάω για το κομμάτι που θα περάσεις τώρα μέχρι να σε πιάσει το χάπι. Μην μπεις κατευθείαν σε τροφές με πολύ αλάτι για θα κάνεις κατακράτηση, να βγαίνεις καμία βόλτα να περπατάς. Θα πάρει κάποιες μέρες να ισιωσεις αλλά το χάπι θα κάνει τη δουλειά του. Μην αγχώνεσαι. Τα δικά μου τα νέα δεν τα πιστεύω ακόμα ούτε η ίδια, τα εκαψε τα δύο σημεία το ιώδιο δεν άφησε κολιμπιθροξυλο, ακόμα δεν το πιστεύω. Μου είπε η ενδοκρινολογος του χρόνου δεν θα κάνω λέει διακοπή και σπινθηρογραφημα, μόνο εξετάσεις αίματος για τις τιμές του θηροριδη και υπερυχο. Και αν όλα καλά το τρίτο έτος thirogen και μετά δεν άκουγα νόμιζα ότι μιλούσε για κάποιον άλλον, ακόμα δεν έχω καταλάβει. Τώρα περιμένω και εγώ να με πιάσει το χάπι τ4 γιατί με τη διακοπή έφτασα την tsh 67. Ελπίζω να φύγανε τα κακά κύτταρα λες; γίνεται αυτό; δεν ξέρω τα έχω λίγο χαμένα. Αυτά τα δικά μου τα νέα. Όλα θα πάνε καλά λίγο υπόμονη και κάθε μέρα και καλύτερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!! Το δύσκολο κομμάτι πέρασε, όπως σου είπε και η Μαρία, απορώ που δεν σου έδωσαν κάτι για το στομάχι και κορτιζόνη για να το περάσεις πιο ανώδυνα. Μην ξεχνάς τώρα τις καραμέλες λεμονιού και το νεράκι. Οι παρενέργειες του ραδιενεργού ιωδίου και του υποθηροειδισμου δεν λειτουργεί το ίδιο σε όλες τις κοπέλες, μιλάω για το κομμάτι που θα περάσεις τώρα μέχρι να σε πιάσει το χάπι. Μην μπεις κατευθείαν σε τροφές με πολύ αλάτι για θα κάνεις κατακράτηση, να βγαίνεις καμία βόλτα να περπατάς. Θα πάρει κάποιες μέρες να ισιωσεις αλλά το χάπι θα κάνει τη δουλειά του. Μην αγχώνεσαι. Τα δικά μου τα νέα δεν τα πιστεύω ακόμα ούτε η ίδια, τα εκαψε τα δύο σημεία το ιώδιο δεν άφησε κολιμπιθροξυλο, ακόμα δεν το πιστεύω. Μου είπε η ενδοκρινολογος του χρόνου δεν θα κάνω λέει διακοπή και σπινθηρογραφημα, μόνο εξετάσεις αίματος για τις τιμές του θηροριδη και υπερυχο. Και αν όλα καλά το τρίτο έτος thirogen και μετά δεν άκουγα νόμιζα ότι μιλούσε για κάποιον άλλον, ακόμα δεν έχω καταλάβει. Τώρα περιμένω και εγώ να με πιάσει το χάπι τ4 γιατί με τη διακοπή έφτασα την tsh 67. Ελπίζω να φύγανε τα κακά κύτταρα λες; γίνεται αυτό; δεν ξέρω τα έχω λίγο χαμένα. Αυτά τα δικά μου τα νέα. Όλα θα πάνε καλά λίγο υπόμονη και κάθε μέρα και καλύτερα 

Αγγελικηηηηηηη αυτά είναι ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ νεαααααα! Μπράβο! Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα ❤️ Άντε να περάσουν οι μέρες να μας πιάσει το τ4 να πάρουμε λίγο τα πάνω μας πάλι! Εγώ περιμένω τώρα την Τετάρτη να κάνω και το πρώτο ολόσωμο σπινθηρογράφημα και ελπίζω όλα να δείξουν καλά!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Xristiannapd είπε:

Αγγελικηηηηηηη αυτά είναι ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ νεαααααα! Μπράβο! Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα ❤️ Άντε να περάσουν οι μέρες να μας πιάσει το τ4 να πάρουμε λίγο τα πάνω μας πάλι! Εγώ περιμένω τώρα την Τετάρτη να κάνω και το πρώτο ολόσωμο σπινθηρογράφημα και ελπίζω όλα να δείξουν καλά!

Ευχαριστώ πολύ Χριστιαννα μου να είσαι καλά και να έχεις γρήγορη ανάρρωση!!!! Καλή επιτυχία στο σπινθηρογραφημα εύχομαι!!!!!! Όλα θα πάνε καλά!!!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2021 at 9:38 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Καλημέρα ΕΛΠΕ από ότι κατάλαβα το ετήσιο τσεκ πήγε καλά; αφού έχουν περάσει 2 μήνες από ραδιενεργό χάπι και thirogen νομίζω μπήκες τελική ευθεία. Λογικά θα στο επιβεβαιώσει και ο ενδοκρινολογος σου. Έρχεται!!! :x

Κορίτσια μου αύριο πάω στο θεαγενειο !!!και σήμερα λόγω καθυστέρησης έκανα τεστ και βγήκε θετικό!περιμενω να βγει και η χοριακη να το σιγουρεψω!ευχομαι να μην έχω πρόβλημα με τους γιατρούς αύριο με αυτήν την εξέλιξη!!!δεν μπορω να το πιστέψω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Κορίτσια μου αύριο πάω στο θεαγενειο !!!και σήμερα λόγω καθυστέρησης έκανα τεστ και βγήκε θετικό!περιμενω να βγει και η χοριακη να το σιγουρεψω!ευχομαι να μην έχω πρόβλημα με τους γιατρούς αύριο με αυτήν την εξέλιξη!!!δεν μπορω να το πιστέψω!

Μπράβο κορίτσι μου, μπράβο χαίρομαι πάρα πολύ!!!! Με το καλό και όλα δεξιά!!!! :wub::D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου, μπράβο χαίρομαι πάρα πολύ!!!! Με το καλό και όλα δεξιά!!!! :wub::D

Μόλος γύρισα από το θεαγενειο!!!δοξα το Θεο όλα καλά!!!αυριο θα κάνω άλλη μια χοριακη για να δούμε πως πάει και προχωράμε…σας ευχομαι ολόψυχα υγεία !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...