Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

  • Μπερδεμένη/-ος 3
  • Λυπημένη/-ος 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 ώρα πρίν, Hope19 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

Κοριτσάκι μου τι να σου πω και εγώ..δύσκολη κατάσταση. Να υποθέσω έχεις κάνει υστεροσκοπηση σωστά;; Βοήθησέ μας λίγο η πρώτη που δεν εμφυτεύτηκε που το απέδωσε ο γιατρός σου; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

Λυπάμαι πάρα πολύ.. και θυμάμαι και το θρίλερ με τις χοριακες στην αρχή, ειχα χαρεί πάρα πολύ για εσένα τότε. Δεν ξέρω να σου πω τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις, ξερω όμως οτι ο γιατρός σου ειναι πολυ καλός ( αν δεν κάνω λάθος στον Χριστοφ.. είσαι) , λογικά θα σου δώσει λύσεις, πιστεύω θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

Koριτσακι μου, καλη χρονια σου ευχομαι, και λυπαμαι πολυ για την αρνητικη εκβαση της εγκυμοσυνης σου. Ο Νικος σου προτεινε υστεροσκοπηση? Να δειτε μηπως υπαρχει εγγενης ανωμαλια μητρας, πχ διαφραγμα. Οπωσδηποτε κ βιοψια ενδομητριου, μηπως υπαρχει λοιμωξη στη μητρα. Σαλπιγγες ελεγξατε? Εξετασεις αιματολογικες για θρομβοφιλια σιγουρα, κλεισε ραντεβου στη Λευκου. 

Αν ησουν Αθηνα ν εκλεινες ραντεβου στο τμημα αποβολων στο Ελενα. Η καλη μας Τροια θα στα εξηγησει λεπτομερως

12 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Κοριτσια μου μολις ηρθαμε σπιτι με τα μωρουλια μου!!!! Εχω πιασει ηδη καναπε κ χαιδευω κοιλιτσα!! Ο γιατρος πολυ χαλαρος..μου ειπε οτι μεχρι αυριο οτι ειναι να γινει θα γινει,και να μην ειμαι υπερβολικη ολη μερα ξαπλα..οι βλαστοκυστες ειναι full blastocyst AA και χοριακη 13/1.. 

Καλως δεχτηκες τα μωρακια σου! Τωρα μια τεραστια χοριακη ευχομαι στις 13/1! Ναι δεν χρειαζεται να εισαι ολη μερα ξαπλα για να αιματωνεται η μητρα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 3:01 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Καλή μου Φίλη και εμείς οικογενειακά με τα σελφ τεστ ανά χείρας και τη μάσκα απαραιτήτως!! Σήμερα το απόγευμα έχω και την τρίτη δόση εμβολίου.  Ουφ άντε να δούμε 

Εγώ σε νιώθω και σε καταλαβαίνω. Δύσκολα να ξεφύγει το μυαλό. Ελπίζω να μην χρειαστεί να περιμένεις για πολύ και όλα να σου πάνε τέλεια. 

Ούτε εγώ ήξερα ότι δεν έχει κατάψυξη το δημόσιο. Κ αν μια κοπέλα βγάλει πχ 5 και γονιμοποιηθούν κιόλας τι γίνεται??

 

Ευχαριστώ! Μακαρι!

Ελα ντε! Ελπιζω να μην τα πετανε!!!!!!!Ή τουλαχιστον θα μπορουσαν να τα δινουν στην κοπελα για μεφαφορα σε ενα λεντρο που καταψυχει. Κριμα ειναι! Τοσο αγωνα κανουμε για να τα αποκτησουμε.

Κι εγω σημερα κανω το τριτο εμβολιο. Αντε να ξεμπερδευουμε!

On 3/1/2022 at 9:20 ΜΜ, Aria. είπε:

Κορίτσια μου εγώ στην πρώτη είχα 5 γονιμοποιηθηκαν τα 3 κ τα έβαλαν κ τα 3 παράνομα όπως μου είχε πει ο γιατρός μου ...όπως καταλάβατε δ έπιασε κανένα...

Κορίτσια μου σήμερα πήγαμε σε ουρολόγο ανδρολογο...καλύτερα να μην πηγαίναμε...ο άνθρωπος ήταν άσχετος μας κοιτούσε σαν εξωγήινους κ θεώρησε ότι δ πρέπει να πάρει κανένα συμπλήρωμα ο άντρας μου φτάνει το androfertil.κ ότι η βιταμίνη d είναι υπερεκτιμημένη κ κάτι κουλά...τα νεύρα μου κρόσσια μου λέει εγώ δ πάω αλλού θα πάρω τα androfertil κ ότι κατσει.την Τετάρτη έχω ραντεβού με Κούρτη θα ξεκινήσω πάλι τα λευκά cyclacur από αύριο.ηρθε σήμερα περίοδος μιλάμε για πολύ πόνο...αυτά τα νέα μου

Πωπω ρε παιδι μου! Νομοζω οτι η @kiddo ξερει περισσοτερα απο το γαιτρο που πηγατε. Καλο θα ηταν να μπορουσες να τον πεισεις να δειτε ακομα εναν που να ξερετε οτι ειναι καλος. Αλλα σε καταλαβαινω. Και ο δικος μου ετσι κανει. Παμε σε εναν γιατρο και δε θελει δευτερο. Ελπιζω να κανουν δουλεια τα androfertil κοριτσι μου!

18 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Κοριτσια μου μολις ηρθαμε σπιτι με τα μωρουλια μου!!!! Εχω πιασει ηδη καναπε κ χαιδευω κοιλιτσα!! Ο γιατρος πολυ χαλαρος..μου ειπε οτι μεχρι αυριο οτι ειναι να γινει θα γινει,και να μην ειμαι υπερβολικη ολη μερα ξαπλα..οι βλαστοκυστες ειναι full blastocyst AA και χοριακη 13/1.. 

Αχ μπραβο σου κοριτσακι μου!!!! Στελνουμε ολες θετικη ενεργεια! Ευχομαι να εχουμε ευχαριστα συντομα! Περιμενουμε νεα για τη χοριακη!

Κι εσυ Θεσσαλονικη εισαι; Κι εγω στο Διαβαλκανικο στη fivi. Για το newlife εχω ακουσει πολλα καλα!

Παντως ρε κοριτσια εβλεπα σε μια ομαδα με αμερικανιδες που εχουν τα ιδια θεματα με εμας και οι γιατροι τους τους λενε να συνεχιζουν τη ζωη τους κανονικα και να μη σταματανε ουτε καν τη γυμναστικη οταν βαζουν τις βλαστοκυστες και μαλιστα απο την πρωτη βδομαδα. Ο δικος μου ο γιατρος λεει ξεκουραση, οχι σκαλες, με τιποτα γυμναστικη και τετοια! Ποσο διαφορετικα ειναι τα πραγματα σε καθε χωρα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Viv37 είπε:

 

Ευχαριστώ! Μακαρι!

Ελα ντε! Ελπιζω να μην τα πετανε!!!!!!!Ή τουλαχιστον θα μπορουσαν να τα δινουν στην κοπελα για μεφαφορα σε ενα λεντρο που καταψυχει. Κριμα ειναι! Τοσο αγωνα κανουμε για να τα αποκτησουμε.

Κι εγω σημερα κανω το τριτο εμβολιο. Αντε να ξεμπερδευουμε!

Πωπω ρε παιδι μου! Νομοζω οτι η @kiddo ξερει περισσοτερα απο το γαιτρο που πηγατε. Καλο θα ηταν να μπορουσες να τον πεισεις να δειτε ακομα εναν που να ξερετε οτι ειναι καλος. Αλλα σε καταλαβαινω. Και ο δικος μου ετσι κανει. Παμε σε εναν γιατρο και δε θελει δευτερο. Ελπιζω να κανουν δουλεια τα androfertil κοριτσι μου!

Αχ μπραβο σου κοριτσακι μου!!!! Στελνουμε ολες θετικη ενεργεια! Ευχομαι να εχουμε ευχαριστα συντομα! Χοροακη ποτε κανεις; 

Παντως ρε κοριτσια εβλεπα σε μια ομαδα με αμερικανιδες που εχουν τα ιδια θεματα με εμας και οι γιατροι τους τους λενε να συνεχιζουν τη ζωη τους κανονικα και να μη σταματανε ουτε καν τη γυμναστικη οταν βαζουν τις βλαστοκυστες και μαλιστα απο την πρωτη βδομαδα. Ο δικος μου ο γιατρος λεει ξεκουραση, οχι σκαλες, με τιποτα γυμναστικη και τετοια! Ποσο διαφορετικα ειναι τα πραγματα σε καθε χωρα!!

Σ'ευχαριστω πολυ!!13/1 κανω χοριακη...μακαρι να πανε ολα καλα!! Εγω παντως χαιδευω την κοιλια μου και τα καλοπιανω τα μικρουλια μου!! Οσο για τους γιατρους τι να σου πω...κ εγω περιμενα να μου πει ξαπλα και πολυ προσοχη κλπ  κλπ κ εκεινος μου ειπε "μην πας σπιτι και εισαι ολη μερα ξαπλα,δεν θα καταφερεις τιποτα με αυτο" απλα να μην κανω βαριες δουλειες.. 

  • Μου αρέσει 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Neli83 είπε:

Σ'ευχαριστω πολυ!!13/1 κανω χοριακη...μακαρι να πανε ολα καλα!! Εγω παντως χαιδευω την κοιλια μου και τα καλοπιανω τα μικρουλια μου!! Οσο για τους γιατρους τι να σου πω...κ εγω περιμενα να μου πει ξαπλα και πολυ προσοχη κλπ  κλπ κ εκεινος μου ειπε "μην πας σπιτι και εισαι ολη μερα ξαπλα,δεν θα καταφερεις τιποτα με αυτο" απλα να μην κανω βαριες δουλειες.. 

Καλημέρα!!! Έτσι καλοπιάνε τα για να γατζωθουν γερά γερά. Εμένα ο γιατρός στην προηγούμενη ετ μου είπε χαλαρά 2 3 μέρες καναπέ κρεβάτι και μετά κανονικά στη δουλειά αρκεί να μη σκύβω τρέχω πηδάω κ σηκώνω βάρη. Ούτε να τεντώνομαι χαχαχαχα. Τώρα βλέπεις κάθε ένας λέει τα δικά του. Ίσως μας κάνει καλό στη ψυχολογία να μην κλωθουμε τόσο πολύ αλλά σε ενδεχόμενο αποτυχίας αμέσως εκεί θα το ρίξουμε κ θα κατηγορουμε τον εαυτό μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Neli83 είπε:

Σ'ευχαριστω πολυ!!13/1 κανω χοριακη...μακαρι να πανε ολα καλα!! Εγω παντως χαιδευω την κοιλια μου και τα καλοπιανω τα μικρουλια μου!! Οσο για τους γιατρους τι να σου πω...κ εγω περιμενα να μου πει ξαπλα και πολυ προσοχη κλπ  κλπ κ εκεινος μου ειπε "μην πας σπιτι και εισαι ολη μερα ξαπλα,δεν θα καταφερεις τιποτα με αυτο" απλα να μην κανω βαριες δουλειες.. 

Αχ μπραβο Νελλακι αυτο ακριβως να κανεις να χαιδευεις τα μικρουλια και ολα θα πανε super! Πολυ πολυ θετικη ενεργια και μπεμπεδοσκονη απο την "εξωτικη" Καλαματα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Έτσι καλοπιάνε τα για να γατζωθουν γερά γερά. Εμένα ο γιατρός στην προηγούμενη ετ μου είπε χαλαρά 2 3 μέρες καναπέ κρεβάτι και μετά κανονικά στη δουλειά αρκεί να μη σκύβω τρέχω πηδάω κ σηκώνω βάρη. Ούτε να τεντώνομαι χαχαχαχα. Τώρα βλέπεις κάθε ένας λέει τα δικά του. Ίσως μας κάνει καλό στη ψυχολογία να μην κλωθουμε τόσο πολύ αλλά σε ενδεχόμενο αποτυχίας αμέσως εκεί θα το ρίξουμε κ θα κατηγορουμε τον εαυτό μας.

Να σου πω την αληθεια εγω νιωθω καλυτερα που δεν κανω τιποτα,εστω μεχρι αυριο..και μετα χαλαρα.. οπως ακριβως το περιγραφεις,δεν θελω να με κατηγορησω για κατι..

πρίν από 11 λεπτά , dreamy είπε:

Αχ μπραβο Νελλακι αυτο ακριβως να κανεις να χαιδευεις τα μικρουλια και ολα θα πανε super! Πολυ πολυ θετικη ενεργια και μπεμπεδοσκονη απο την "εξωτικη" Καλαματα!

Σ'ευχαριστω πολυ!! Μου αρεσε πολυ η Καλαματα οταν ειχα περασει πριν καποια χρονια για να παω Καρδαμυλη..τυχερουλα!!!

  • Μου αρέσει 2

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

Καλη μου να μην απογοητευεσαι καθολου. Το ξερω ειναι δυσκολο να ανασυνταξεις τις δυναμεις σου μα ομως να εχεις πιστη πως ολα θα πανε καλα και κυριως ΟΛΑ γινονται για καποιο λογο αγνωστο σε εμας τωρα που νιωθουμε απογοητευση μα στο τελος του δρομου θα δουμε πως εγιναν ολα οπως επρεπε. 

Εγω για παραδειγμα εχω μια ισοζυγισμενη χρωμοσωμικη μεταθεση στο 5q31 και 9q32...αυτη η μεταθεση ειναι υπευθυνη για ενα πληθος χρωμοσωμικων ανωμαλιων στο εμβρυο ( κατα 70%)και πρεπει να γινεται παντα προεμφυτευτικος ελεγχος. Τον αντρα μου και κατα 6 χρονια μικροτερο μου τον γνωρισα στα 40 πριν 4 χρονια. Δεν ξεραμε το θεμα του καρυοτυπου και προσπαθουσαμε καναμε ολες τις εξετασεις ολες καλες παρα την μεγαλη ηλικια. Ειχα ενα πολυποδα που δεν φαινοταν σε κανενα υπερηχο και εκανα πολλους και σε διαφορετικους γιατρους μεχρι που πηγα στο γιατρο που ειμαι τωρα και οπου αφαιρεσαμε τον πολυποδα. Αν δεν ειχα αυτο το εμποδιο θα ειχα υποστει πολυ μεγαλυτερο πονο καθως θα ειχα οδηγηθει σε αποβολες ή πολυ χειροτερα με τρισωμιες μετα απο αμνιο και τερματισμο εγκυμοσυνης- αρα αυτος ο πολυποδας με βαση και μισχο που ειχα ουσιαστικα με προσταυευσε! Η αδερφη μου πριν βρει την μεταθεση ( ναι ειναι κληρονομικη και οχι de novo και ειμαστε 3 αδερφια την εχει ο μπαμπας μας οπου ειναι πιο ηπεια στον ανδρα) εκανε 10 διεγερσεις με κανενα σωστο εμβρυο. Κανε ενα πληρη ανοσολογικο ελεγχο , σιγουρ υπαρχει κατι που διαφευγει της διαγνωσης και θα το βρειτε και θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα! Σου στελνουμε μια μεγαλη αγκαλια.

Επεξεργάστηκαν by dreamy
διορθωση ορθογραφιας
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

Καλησπέρα,,,λυπάμαι πολύ για ότι πέρασες,,,σημασία έχει ότι από κάπου θα ξεκινήσεις να ψάχνεις τώρα που ίσως είναι θέμα μήτρας....σίγουρα ο γιατρός σου θα είναι έμπειρος,,,αν ειναι ο Χριστοφ,,,οπως είπε μια αλλη κοπελα. Το θέμα είναι πως και ένα μικροβίωμα ενδομητρίου και μήτρας ίσως να σου προτείνει ή και ένα Prp μήτρας,,,έχει δουλεψει σε ορισμένες κοπέλες. Εύχομαι ολόψυχα να ήταν τυχαίο γεγονός και να ξεπεραστεί ώστε και εσύ σύντομα να γινεις μανουλα. 

@Neli83 για μενα το 13 είναι γουρλιδικο νουμερο,,,ευχομαι και για σας!!!!!! 

Κοριτσια εγώ απ'τη μια φοβαμαι πολυ μην κολλησω κοροναιο αν και 3 εμβολιασμενη απ'την αλλη λεω αν ειναι να κολλησω τωρα,,,να σωνουν οι μερες γιατι ξεκινησα σικλακουρ για ψευδοκυκλο να παω επιτελους να κανω την 3πλετα! Χαμός γίνεται και από κουράγια και λεφτά πλεον πφφφφφφφφφφφφφ

Παρολα αυτα μονη μου πεφτω μονη μου σηκωνομαι,,,ετσι συμβαινει εξάλλου,,,,λίγο η χρόνια υπομονή και κούραση,,,λίγο οι ανάδρομοι πλανήτες,,,αλλα μεγάλη η πίστη και η θέληση,,,οπότε είπαμε,,,7 επεσα 8 θα ξανασηκωθώ! Ευτυχώς λένε οι επιστημονες οτι όποιος παραμιλάει είναι σημάδι εξυπνάδας αλλιώς θα με είχαν για τρελή,,,χαχαχαχαχα

Σας φιλώ όλες,,,,καλή χρονιά με γεμάτη κοιλιά που θα οδηγήσει σε υγιή αγκαλιά,,,, 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Γεια σου @Neli83 καλή χρόνια ! Είσαι ευχαριστημένη στο newlife ποια είναι η εμπειρία σου ;

Καλησπερα!Καλη χρονια! Ειμαι πολυ ευχαριστημενη και απο τον γιατρο ο οποιος ειναι φοβερος τυπος και απο ολο το team.. φοβερη οργανωση,ευγενεστατοι ολοι..με εκαναν να νιωθω ασφαλεια..απο το εμβρυολογικο ειχα διαρκη αναφορα,απο την ημερα της ωοληψιας της δοτριας μεχρι που εγιναν βλαστοκυστες και μπηκαν καταψυξη.να σου πω οτι μια φορα πηρα να ρωτησω κατι και με ξεχασαν να με παρουν πισω και ηταν Σαββατο που κλεινουν νωρις..χτυπησε το τηλ 8:30 το βραδυ και μια κοπελα μου ζητησε χιλια συγνωμη που εγινε αυτο και μου ελυσε την απορια που ειχα.  Χωρις να εχω εμπειρια απο αλλα κεντρα νιωθω τυχερη που βρηκα αυτη την ομαδα και κυριως τον γιατρο!! Ελπιζω να σε καλυψα..

  • Μου αρέσει 2

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Viv37 said:

 

Ευχαριστώ! Μακαρι!

Ελα ντε! Ελπιζω να μην τα πετανε!!!!!!!Ή τουλαχιστον θα μπορουσαν να τα δινουν στην κοπελα για μεφαφορα σε ενα λεντρο που καταψυχει. Κριμα ειναι! Τοσο αγωνα κανουμε για να τα αποκτησουμε.

Κι εγω σημερα κανω το τριτο εμβολιο. Αντε να ξεμπερδευουμε!

Πωπω ρε παιδι μου! Νομοζω οτι η @kiddo ξερει περισσοτερα απο το γαιτρο που πηγατε. Καλο θα ηταν να μπορουσες να τον πεισεις να δειτε ακομα εναν που να ξερετε οτι ειναι καλος. Αλλα σε καταλαβαινω. Και ο δικος μου ετσι κανει. Παμε σε εναν γιατρο και δε θελει δευτερο. Ελπιζω να κανουν δουλεια τα androfertil κοριτσι μου!

Αχ μπραβο σου κοριτσακι μου!!!! Στελνουμε ολες θετικη ενεργεια! Ευχομαι να εχουμε ευχαριστα συντομα! Περιμενουμε νεα για τη χοριακη!

Κι εσυ Θεσσαλονικη εισαι; Κι εγω στο Διαβαλκανικο στη fivi. Για το newlife εχω ακουσει πολλα καλα!

Παντως ρε κοριτσια εβλεπα σε μια ομαδα με αμερικανιδες που εχουν τα ιδια θεματα με εμας και οι γιατροι τους τους λενε να συνεχιζουν τη ζωη τους κανονικα και να μη σταματανε ουτε καν τη γυμναστικη οταν βαζουν τις βλαστοκυστες και μαλιστα απο την πρωτη βδομαδα. Ο δικος μου ο γιατρος λεει ξεκουραση, οχι σκαλες, με τιποτα γυμναστικη και τετοια! Ποσο διαφορετικα ειναι τα πραγματα σε καθε χωρα!!

Παρα πολύ διαφορετικά , γενικά δεν καταλαβαίνω τι κάνουν στην Αμερική η όλη διαδικασία φαίνεται πολύ πιο επίπονη από τα πρωτόκολλα που εχουνε εδώ ! Έχετε δει κάτι ενέσεις που κάνουν στην μέση πάνω από τον πισινό στα πλαϊνά ;; Είναι τεράστιες και πολύ χοντρές και τις κάνουν για πολύ καιρό !!

19 minutes ago, Neli83 said:

Καλησπερα!Καλη χρονια! Ειμαι πολυ ευχαριστημενη και απο τον γιατρο ο οποιος ειναι φοβερος τυπος και απο ολο το team.. φοβερη οργανωση,ευγενεστατοι ολοι..με εκαναν να νιωθω ασφαλεια..απο το εμβρυολογικο ειχα διαρκη αναφορα,απο την ημερα της ωοληψιας της δοτριας μεχρι που εγιναν βλαστοκυστες και μπηκαν καταψυξη.να σου πω οτι μια φορα πηρα να ρωτησω κατι και με ξεχασαν να με παρουν πισω και ηταν Σαββατο που κλεινουν νωρις..χτυπησε το τηλ 8:30 το βραδυ και μια κοπελα μου ζητησε χιλια συγνωμη που εγινε αυτο και μου ελυσε την απορια που ειχα.  Χωρις να εχω εμπειρια απο αλλα κεντρα νιωθω τυχερη που βρηκα αυτη την ομαδα και κυριως τον γιατρο!! Ελπιζω να σε καλυψα..

Α πολύ χαίρομαι που είχες ευχάριστη εμπειρία , εμένα πάντως που με ξέχασαν δεν με πήραν πίσω είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη και δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένη ούτε δυσαρεστημένη από το κέντρο μου ανάμεικτα συναίσθημα , τώρα σκέφτομαι μόνο ας πετύχει η εμβριομεταφορα και τίποτα άλλο ! Μου έχουν προτείνει έναν γυναικολόγο που είναι στο δικό σου για μετά αν μείνει έγκυος με το καλό που ειδικεύεται στις δικές μας περιπτώσεις  παντελής Αθανάσιος λέγετε ξέρετε τίποτα για αυτόν ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Σ-1994 είπε:

Παρα πολύ διαφορετικά , γενικά δεν καταλαβαίνω τι κάνουν στην Αμερική η όλη διαδικασία φαίνεται πολύ πιο επίπονη από τα πρωτόκολλα που εχουνε εδώ ! Έχετε δει κάτι ενέσεις που κάνουν στην μέση πάνω από τον πισινό στα πλαϊνά ;; Είναι τεράστιες και πολύ χοντρές και τις κάνουν για πολύ καιρό !!

Α πολύ χαίρομαι που είχες ευχάριστη εμπειρία , εμένα πάντως που με ξέχασαν δεν με πήραν πίσω είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη και δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένη ούτε δυσαρεστημένη από το κέντρο μου ανάμεικτα συναίσθημα , τώρα σκέφτομαι μόνο ας πετύχει η εμβριομεταφορα και τίποτα άλλο ! Μου έχουν προτείνει έναν γυναικολόγο που είναι στο δικό σου για μετά αν μείνει έγκυος με το καλό που ειδικεύεται στις δικές μας περιπτώσεις  παντελής Αθανάσιος λέγετε ξέρετε τίποτα για αυτόν ;

Τον εχω δει απλα στο κεντρο..δεν με παρακολουθει αυτος οποτε δεν εχω αποψη..σου ευχομαι να παει τελεια η εμβρυομεταφορα σου!!! Και οσο για τον γιατρο οταν ερθει εκεινη η ωρα με το καλο,κλεινεις ενα ραντεβου να σε δει και θα καταλαβεις αν σου κανει..ευχομαι τα καλυτερα!!


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...