Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Eflenew said:

      Καλημέρα! Τα καφέ είναι ενδείξεις εμφυτευσης.  Με θετικό τεστ έστω και πολύ αχνό και καφέ θεωρώ ότι θα πάρεις μια ωραιότατη θετικη χοριακη!!!

      Δεν ξέρω πραγματικά …τι να πω έχω απογοητευτεί … ίσως είμαι επηρεασμένη από την τελευταία μ παλινδρόμηση 

      14 minutes ago, Fay_ said:

      Εγω κορίτσι μου δυο μέρες πριν την χοριακη μου είδα καφέ και στο εσώρουχο και μετά όλη μέρα στο σκούπισμα. Η χοριακη μου ήταν 415. Πήρα πανικόβλητη εκείνη την ημέρα τη μαία και μου είπε θα έπρεπε να χαίρεσαι και όχι να στεναχωριεσαι.. Είναι καλό σημάδι 💕

      Δεν ξέρω τι να πω προσπαθώ απλά να μην στεναχωριέμαι .

      9 minutes ago, Blue Velvet said:

      Μήπως να τον πάρεις τηλέφωνο?Εγώ σίγουρα θα έπαιρνα,πως θα ηρεμήσεις αλλιώς ?

      Εδώ θα μου πουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι από την  στιγμή που αύριο είναι η μερα της χοριακης .. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 ώρα πρίν, Σ-1994 είπε:

Παρα πολύ διαφορετικά , γενικά δεν καταλαβαίνω τι κάνουν στην Αμερική η όλη διαδικασία φαίνεται πολύ πιο επίπονη από τα πρωτόκολλα που εχουνε εδώ ! Έχετε δει κάτι ενέσεις που κάνουν στην μέση πάνω από τον πισινό στα πλαϊνά ;; Είναι τεράστιες και πολύ χοντρές και τις κάνουν για πολύ καιρό !!

Α πολύ χαίρομαι που είχες ευχάριστη εμπειρία , εμένα πάντως που με ξέχασαν δεν με πήραν πίσω είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη και δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένη ούτε δυσαρεστημένη από το κέντρο μου ανάμεικτα συναίσθημα , τώρα σκέφτομαι μόνο ας πετύχει η εμβριομεταφορα και τίποτα άλλο ! Μου έχουν προτείνει έναν γυναικολόγο που είναι στο δικό σου για μετά αν μείνει έγκυος με το καλό που ειδικεύεται στις δικές μας περιπτώσεις  παντελής Αθανάσιος λέγετε ξέρετε τίποτα για αυτόν ;

Τελικα ειμαστε πολλες στη Θεσσαλονικη! Ευτυχως απ οτι φαινεται τα πραγματα ειναι καλυτερα εδω απ οτι στο εξωτερικο.

Μια και ανεφερες τις ενεσεις για ποσο καιρο μετα την εμφυτευση πρεπει να γινονται περιπου; Ξερεις; 

Εσυ σε τι φαση εισαι; Εχεις κανει μεταφορα ή περιμενεις;

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 4:11 ΜΜ, Neli83 είπε:

Κοριτσια μου μολις ηρθαμε σπιτι με τα μωρουλια μου!!!! Εχω πιασει ηδη καναπε κ χαιδευω κοιλιτσα!! Ο γιατρος πολυ χαλαρος..μου ειπε οτι μεχρι αυριο οτι ειναι να γινει θα γινει,και να μην ειμαι υπερβολικη ολη μερα ξαπλα..οι βλαστοκυστες ειναι full blastocyst AA και χοριακη 13/1.. 

Καλώς τα δέχτηκες!

Να φωλιάσουν τώρα στη ζεστή αγκαλιά σου και όλα να πάνε καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ τα δικά μου νέα...

Σήμερα 13η μέρα που παίρνω τις arvekap και ευτυχώς όλα καλά ως τώρα. Δεν με έχουν πειράξει όπως την προηγούμενη φορά!

Εχτές πήγα στον γιατρό και την Παρσκευή ξεκινάω cyclacur τα άσπρα.

Εκτός απροόπτου, θα πάμε για ετ γύρω στις 25/01. Άντε να δούμε!

Χαίρομαι από τη μια που προχωράμε αλλά από την άλλη φοβάμαι να αντιμετωπίσω μια νέα αποτυχία... Ξέρω πρεπει να σκέφτομαι θετικά αλλά όταν έχεις φάι ήδη δυο 'σφαλιάρες' δυσκολεύεσαι...

Ετοιμάζεται κάποια κοπέλα για κοντινή ημερομηνία; Να έχω καμιά συνοδοιπόρο σε αυτό το ταξίδι;; :)

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Viv37 said:

Τελικα ειμαστε πολλες στη Θεσσαλονικη! Ευτυχως απ οτι φαινεται τα πραγματα ειναι καλυτερα εδω απ οτι στο εξωτερικο.

Μια και ανεφερες τις ενεσεις για ποσο καιρο μετα την εμφυτευση πρεπει να γινονται περιπου; Ξερεις; 

Εσυ σε τι φαση εισαι; Εχεις κανει μεταφορα ή περιμενεις;

Δυστυχώς δεν γνωρίζω , εγώ έχω κάνει ωοληψία σε δυο εβδομάδες περιμένω περίοδο ώστε να ξεκινήσω την φάση της εμβριομεταφορας  που θα πέσει αρχές Μαρτίου 

Αν και μου είπαν πως δεν θα κάνω καθόλου ενέσεις εκτός από μια που θα "κοιμήσει" τις ωοθήκες και θα γίνει 20 μέρες μετά την περίοδο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , chitaneta είπε:

Να σας πω και εγώ τα δικά μου νέα...

Σήμερα 13η μέρα που παίρνω τις arvekap και ευτυχώς όλα καλά ως τώρα. Δεν με έχουν πειράξει όπως την προηγούμενη φορά!

Εχτές πήγα στον γιατρό και την Παρσκευή ξεκινάω cyclacur τα άσπρα.

Εκτός απροόπτου, θα πάμε για ετ γύρω στις 25/01. Άντε να δούμε!

Χαίρομαι από τη μια που προχωράμε αλλά από την άλλη φοβάμαι να αντιμετωπίσω μια νέα αποτυχία... Ξέρω πρεπει να σκέφτομαι θετικά αλλά όταν έχεις φάι ήδη δυο 'σφαλιάρες' δυσκολεύεσαι...

Ετοιμάζεται κάποια κοπέλα για κοντινή ημερομηνία; Να έχω καμιά συνοδοιπόρο σε αυτό το ταξίδι;; :)

 

Άντε κοριτσάκι μου ξεκινάς σιγά σιγά και εσύ ..ελπίζω να πάνε όλα καλά και να υποδεχθείς τα εμβρυακια σου στις 25 του μήνα. Απόλυτα κατανοητοί οι φόβοι σου πάντως αν και κάτι μου λέει ότι η τρίτη προσπάθεια θα είναι και η τυχερή σου!! 

Εγώ είμαι στην φάση των καφέ σικλακουρ παίρνω από τις 29/12 και την Δευτέρα θα μιλήσω με τον γιατρό για οδηγίες. Ανυπομονώ να αδιαθετησω να ξαναξεκινησω προετοιμασία. 

Συνοδοιπόρος θα είσαι με όλες μας είπαμε χέρι χέρι πάμε όλες μαζί.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Άντε κοριτσάκι μου ξεκινάς σιγά σιγά και εσύ ..ελπίζω να πάνε όλα καλά και να υποδεχθείς τα εμβρυακια σου στις 25 του μήνα. Απόλυτα κατανοητοί οι φόβοι σου πάντως αν και κάτι μου λέει ότι η τρίτη προσπάθεια θα είναι και η τυχερή σου!! 

Εγώ είμαι στην φάση των καφέ σικλακουρ παίρνω από τις 29/12 και την Δευτέρα θα μιλήσω με τον γιατρό για οδηγίες. Ανυπομονώ να αδιαθετησω να ξαναξεκινησω προετοιμασία. 

Συνοδοιπόρος θα είσαι με όλες μας είπαμε χέρι χέρι πάμε όλες μαζί.

Εύχομαι  επμενος κύκλος να είναι ο τυχερός σου!

Μπορεί να συμπέσουμε κιολας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 8:05 ΜΜ, Hope19 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου κ καλη χρονια σας ευχομαι.ας πραγματοποιηθει το ονειρο της καθεμιας μας αυτη την χρονια, κ ας μας δωσει ο θεος αυτο που προσπαθουμε!! 

Εγω παλι εδω για να σας πω τα νεα μου...

Ειχα μια θετικη χοριακη μεσα στον Νοεμβριο δευτερη προσπαθεια(η πρωτη δεν εμφυτευτηκε) αλλα τα πραγματα δεν εδειχναν καλα..δεν αναπτυσοταν οπως θα επρεπε ,ειχα αιμοραγια,αιματωματα κ ενα μηνα ημουν ξαπλα..ωσπου αποφασιστηκε οτι επρεπε να σταματησω τα φαρμακα,κ να κανω αποξυση,πραγμα που εγινε..εκανα βιοψια εμβρυου...σημερα πηρα τα αποτελεσματα, που ηταν ενα υγιη αρρεν εμβρυο! Για καποιο λογο ξανα στα πατωματα... Αρα το προβλημα προηλθε απο εμενα ..απο την μητρα οπως μου ειπε ο γιατρός..χωρις ομως να εχω εμφανη καποιο προβλημα...πειτε μου βρε κορίτσια τι εξετασεις πρεπει να κανω παραπανω? Πιο ειδικες να το πω ετσι...τι θα βοηθουσε.?..μου λενε τυχαιο γεγονος συμβαινει..τι συμβαινει ομως? Τι δεν παει καλα? Αν δεν εκανα την βιοψια θα θεωρουσα οτι εφταιγε το εμβρυο λογω χρωμοσομιων...αλλα τωρα?? Συν του οτι η δοτρια εχει δωσει 2 τοκετους...αρα????

Πρεπει να κανεις βιοψία ενδομητριου. Πολλοί γιατροι δεν ασχολούνται με το κομμάτι τις μήτρας. Ενα χρονο εκανα εγχυσεις αντιβίωσης για να καθαρίσει και να εμφυτευτεί επιτέλους ενα έμβρυο. Και αφου ακούσαμε καρδια ξανά έπαιρνα απο το στόμα για μια βδομάδα τον μήνα ως την 26 εβδομαδα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!εγώ σήμερα πήγα Κούρτη τρίτη μέρα περιόδου,παίρνω 6 λευκά, ο γιατρός λέει στους δύο μήνες ότι θα δείξει τι γίνεται με τον κατακερματισμο μας,ότι δ χρειάζεται να φτάσουμε στους 3.εμεις έχουμε αγχωθει .βέβαια κάπου διάβασα ότι εάν το ωάριο είναι νεαρής γυναίκας διορθώνει έως κ 40% το ποσοστό του κατακερματισμού.τωρα δ ξέρω τι έχει στο μυαλό του, δ δίνει κ πολλές πληροφορίες ο άτιμος...

Επίσης διάβασα ότι εάν πάρουν το σπέρμα κατευθείαν από τους όρχεις δ υπάρχει κατακερματισμός ...ξέρει καμία σας κάτι για αυτό??? @Kiddo ? 

Επεξεργάστηκαν by Aria.
Link to comment
Share on other sites

@anoulious συγχαρητήρια κούκλα μου!

να το χαίρεσαι το μωρουλι σου! Καλότυχο και υγιές!!

@chitaneta με το καλό!!

Βάλε όλη την θετική σου ενέργεια!! Προσπάθησε να  μην σκέφτεσαι το παρελθόν! Να μην σε αγχώνει τίποτα....

Κανε την προσπάθεια συνειδητά, με την καλύτερη δυνατή διάθεση! Ο θεός μαζί σου!!

@Chrussa1982 αντε με το καλό,  να ξεκινήσεις την προετοιμασία!

είπαμε,  θετική σκέψη,  πίστη στο όνειρο και ο θεός μαζί σας!

@Neli83 μακάρι να ακούσουμε σύντομα ωραία νέα!! Αντε να ξεκινήσει όμορφα η χρονιά, να πάει γούρι και για τα κορίτσια που ακολουθούν!!

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, athinaida είπε:

@anoulious συγχαρητήρια κούκλα μου!

να το χαίρεσαι το μωρουλι σου! Καλότυχο και υγιές!!

@chitaneta με το καλό!!

Βάλε όλη την θετική σου ενέργεια!! Προσπάθησε να  μην σκέφτεσαι το παρελθόν! Να μην σε αγχώνει τίποτα....

Κανε την προσπάθεια συνειδητά, με την καλύτερη δυνατή διάθεση! Ο θεός μαζί σου!!

@Chrussa1982 αντε με το καλό,  να ξεκινήσεις την προετοιμασία!

είπαμε,  θετική σκέψη,  πίστη στο όνειρο και ο θεός μαζί σας!

@Neli83 μακάρι να ακούσουμε σύντομα ωραία νέα!! Αντε να ξεκινήσει όμορφα η χρονιά, να πάει γούρι και για τα κορίτσια που ακολουθούν!!

 

Καλημερα και καλη χρονια! Πως παει η εγκυμοσυνη σου? Εμαθες το φυλο των μωρων?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Aria. είπε:

Επίσης διάβασα ότι εάν πάρουν το σπέρμα κατευθείαν από τους όρχεις δ υπάρχει κατακερματισμός ...ξέρει καμία σας κάτι για αυτό??? @Kiddo ? 

Κι εγω το ίδιο ξερω οτι με βιοψία δεν προλαβαίνει να οξυδωθει.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Να σας πω και εγώ τα δικά μου νέα...

Σήμερα 13η μέρα που παίρνω τις arvekap και ευτυχώς όλα καλά ως τώρα. Δεν με έχουν πειράξει όπως την προηγούμενη φορά!

Εχτές πήγα στον γιατρό και την Παρσκευή ξεκινάω cyclacur τα άσπρα.

Εκτός απροόπτου, θα πάμε για ετ γύρω στις 25/01. Άντε να δούμε!

Χαίρομαι από τη μια που προχωράμε αλλά από την άλλη φοβάμαι να αντιμετωπίσω μια νέα αποτυχία... Ξέρω πρεπει να σκέφτομαι θετικά αλλά όταν έχεις φάι ήδη δυο 'σφαλιάρες' δυσκολεύεσαι...

Ετοιμάζεται κάποια κοπέλα για κοντινή ημερομηνία; Να έχω καμιά συνοδοιπόρο σε αυτό το ταξίδι;; :)

 

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλες. Τις arvekap τις παίρνεις για 14 μέρες? Και πότε έρχεται η περίοδος γιατί διάβασα ότι καθυστερούν την περίοδο ή δεν έρχεται καθόλου? Εγώ τις ξεκίνησα χθες αλλά δεν μου έχουν πει για πόσο καιρό θα τις παίρνω.... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Aria. είπε:

Επίσης διάβασα ότι εάν πάρουν το σπέρμα κατευθείαν από τους όρχεις δ υπάρχει κατακερματισμός ...ξέρει καμία σας κάτι για αυτό??? @Kiddo ? 

 

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κι εγω το ίδιο ξερω οτι με βιοψία δεν προλαβαίνει να οξυδωθει.

Καλημέρα κορίτσια μου!

Η συγκεκριμένη τεχνική λέγεται testi-icsi και έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό, αλλά το ότι εξαλείφεται εντελώς ο κατακερματισμός δεν υπάρχει με καμία τεχνική! Θα σας κάνω επικόλληση κάποια σημεία του άρθρου/ανάλυσης που έγινε πάνω στα αποτελέσματα άλλων ερευνών σχετικά με τις διάφορες τεχνικές γονιμοποίησης που υπάρχουν και τα αποτελέσματα τους ως προς τη μείωση του υψηλού κατακερματισμού και των ποσοστών επιτυχίας τους.

"Sperm injections were performed with either ejaculated sperm or testicular sperm. In the ejaculated sperm group, the authors applied interventions to reduce SDF including IMSI, PICSI, and frequent ejaculation, and compared outcomes with a control group of ‘no intervention’. They also compared the results of ICSI using ejaculated sperm with and without intervention to testicular sperm (Testi-ICSI), and found higher live birth rates (P<0.05) with Testi-ICSI (49.8%) than IMSI (28.7%) and PICSI (38.3%). The lowest live birth rates (24.2%) were achieved when no intervention was carried out to select sperm with intact DNA (P=0.020). Notably, the utilization rate, calculated as the proportion of embryos available for transfer or cryopreservation per zygotes, was significantly higher among men subjected to ICSI with testicular sperm than ejaculated sperm (54.7% vs. 43.8%). This study adds to the existing evidence suggesting an advantage of testicular sperm in preference over ejaculated sperm for ICSI to selected men with confirmed high SDF in semen.

Shortening the ejaculatory abstinence, repeated ejaculation, and density centrifugation, alone or combined, have shown to provide a reduction in the proportion of sperm with damaged DNA ranging from 22% to 47% (4-7). Likewise, swim-up has yielded a reduction of about 35% in the proportion of DNA damaged sperm (7,8). On the contrary, techniques such as magnetic cell sorting (MACS), PICSI and IMSI have brought about conflicting results; while some studies have found reduction in SDF rates by applying these techniques, others have failed to show any benefit (9-13) (Table 1). There are also concerns about the longer duration of sperm incubation at 37 degrees Celsius with these procedures, which may itself increase SDF. Additionally, IMSI and MACS relies on the availability of expensive equipment and skilled technician. Recent studies with ICSI have indicated no significant differences in fertilization, pregnancy, quality of embryos, implantation rates, miscarriage rates and live birth rates in samples prepared with or without MACS, IMSI and PICSI.

In this regard, few studies have examined SDF in ejaculated and testicular sperm of men with confirmed high SDF in the neat ejaculate (15-17). Interestingly, the relative reduction in SDF ranged from 66% to 80%, thus markedly greater than the techniques discussed above. It is therefore of no surprise that the study of Bradley et al. have found higher live birth rates with Testi-ICSI than IMSI and PICSI (3).

The study of Esteves et al. has shown that the number needed to treat (NNT) by testicular compared to ejaculated sperm to obtain an additional live birth per fresh transfer cycles was 4.9 (95% CI: 2.8–16.8) (15). In other words, if we need to treat about five patients with Testi-ICSI to obtain an additional live birth, it means we could avoid one out of five oocyte pick-ups.

Lastly, although the existing interventions can be overall useful to remove sperm with DNA damage, none of them can get rid of 100% damaged sperm (18) (see Table 1). A technique that applies a neutral dye capable of identifying damaged and non-damaged sperm is currently not available."

*Πηγή Pubmed Central

Υ.Γ. Δεν μπορώ να αναρτήσω δημόσια το link αυτού του άρθρου ή άλλων ερευνών που έχω συγκεντρώσει εξαιτίας των περιορισμών του φόρουμ, αλλά όποια θέλει να μου πει να της τα στείλω σε π.μ. να τα διαβάσει και μόνη της.

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Να σας πω και εγώ τα δικά μου νέα...

Σήμερα 13η μέρα που παίρνω τις arvekap και ευτυχώς όλα καλά ως τώρα. Δεν με έχουν πειράξει όπως την προηγούμενη φορά!

Εχτές πήγα στον γιατρό και την Παρσκευή ξεκινάω cyclacur τα άσπρα.

Εκτός απροόπτου, θα πάμε για ετ γύρω στις 25/01. Άντε να δούμε!

Χαίρομαι από τη μια που προχωράμε αλλά από την άλλη φοβάμαι να αντιμετωπίσω μια νέα αποτυχία... Ξέρω πρεπει να σκέφτομαι θετικά αλλά όταν έχεις φάι ήδη δυο 'σφαλιάρες' δυσκολεύεσαι...

Ετοιμάζεται κάποια κοπέλα για κοντινή ημερομηνία; Να έχω καμιά συνοδοιπόρο σε αυτό το ταξίδι;; :)

 

Με το καλο λοιπον! Οπως ειπες κι εσυ πρεπει να σκεφτεσαι θετικα! Τωρα θα ειναι τριτη και τυχερη! 

Εγω δεν ειμαι για κοντινη ημερομηνια αλλα ελπίζω να μην καθυστερησω πολυ και να με καλεσουν συντομα να μου πουν οτι βρεθηκε η δοτρια μου γιατι με την 7μηνη αναμονη ειμαι να σκασω! Οποτε ευχομαι να ειμαστε μαζι πανω κατω!

 

14 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Δυστυχώς δεν γνωρίζω , εγώ έχω κάνει ωοληψία σε δυο εβδομάδες περιμένω περίοδο ώστε να ξεκινήσω την φάση της εμβριομεταφορας  που θα πέσει αρχές Μαρτίου 

Αν και μου είπαν πως δεν θα κάνω καθόλου ενέσεις εκτός από μια που θα "κοιμήσει" τις ωοθήκες και θα γίνει 20 μέρες μετά την περίοδο 

Αφου εχεις ηδη κανει ωοληψια γιατι αργει τοσο πολυ; Δεν μπορει να γινει η εμβρυομεταφορα αυτο το μηνα; Πρεπει να κανεις καποια θεραπεια πιο πριν; Σορρυ που ρωταω. Δεν ξερω τη διαδικασια. Ειμαι σε αναμονη ακομα

1 hour ago, Kiddo είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια μου!

Η συγκεκριμένη τεχνική λέγεται testi-icsi και έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον υψηλό κατακερματισμό, αλλά το ότι εξαλείφεται εντελώς ο κατακερματισμός δεν υπάρχει με καμία τεχνική! Θα σας κάνω επικόλληση κάποια σημεία του άρθρου/ανάλυσης που έγινε πάνω στα αποτελέσματα άλλων ερευνών σχετικά με τις διάφορες τεχνικές γονιμοποίησης που υπάρχουν και τα αποτελέσματα τους ως προς τη μείωση του υψηλού κατακερματισμού και των ποσοστών επιτυχίας τους.

"Sperm injections were performed with either ejaculated sperm or testicular sperm. In the ejaculated sperm group, the authors applied interventions to reduce SDF including IMSI, PICSI, and frequent ejaculation, and compared outcomes with a control group of ‘no intervention’. They also compared the results of ICSI using ejaculated sperm with and without intervention to testicular sperm (Testi-ICSI), and found higher live birth rates (P<0.05) with Testi-ICSI (49.8%) than IMSI (28.7%) and PICSI (38.3%). The lowest live birth rates (24.2%) were achieved when no intervention was carried out to select sperm with intact DNA (P=0.020). Notably, the utilization rate, calculated as the proportion of embryos available for transfer or cryopreservation per zygotes, was significantly higher among men subjected to ICSI with testicular sperm than ejaculated sperm (54.7% vs. 43.8%). This study adds to the existing evidence suggesting an advantage of testicular sperm in preference over ejaculated sperm for ICSI to selected men with confirmed high SDF in semen.

Shortening the ejaculatory abstinence, repeated ejaculation, and density centrifugation, alone or combined, have shown to provide a reduction in the proportion of sperm with damaged DNA ranging from 22% to 47% (4-7). Likewise, swim-up has yielded a reduction of about 35% in the proportion of DNA damaged sperm (7,8). On the contrary, techniques such as magnetic cell sorting (MACS), PICSI and IMSI have brought about conflicting results; while some studies have found reduction in SDF rates by applying these techniques, others have failed to show any benefit (9-13) (Table 1). There are also concerns about the longer duration of sperm incubation at 37 degrees Celsius with these procedures, which may itself increase SDF. Additionally, IMSI and MACS relies on the availability of expensive equipment and skilled technician. Recent studies with ICSI have indicated no significant differences in fertilization, pregnancy, quality of embryos, implantation rates, miscarriage rates and live birth rates in samples prepared with or without MACS, IMSI and PICSI.

In this regard, few studies have examined SDF in ejaculated and testicular sperm of men with confirmed high SDF in the neat ejaculate (15-17). Interestingly, the relative reduction in SDF ranged from 66% to 80%, thus markedly greater than the techniques discussed above. It is therefore of no surprise that the study of Bradley et al. have found higher live birth rates with Testi-ICSI than IMSI and PICSI (3).

The study of Esteves et al. has shown that the number needed to treat (NNT) by testicular compared to ejaculated sperm to obtain an additional live birth per fresh transfer cycles was 4.9 (95% CI: 2.8–16.8) (15). In other words, if we need to treat about five patients with Testi-ICSI to obtain an additional live birth, it means we could avoid one out of five oocyte pick-ups.

Lastly, although the existing interventions can be overall useful to remove sperm with DNA damage, none of them can get rid of 100% damaged sperm (18) (see Table 1). A technique that applies a neutral dye capable of identifying damaged and non-damaged sperm is currently not available."

*Πηγή Pubmed Central

Υ.Γ. Δεν μπορώ να αναρτήσω δημόσια το link αυτού του άρθρου ή άλλων ερευνών που έχω συγκεντρώσει εξαιτίας των περιορισμών του φόρουμ, αλλά οποία θέλει να μου πει να της τα στείλω σε π.μ. να τα διαβάσει και μόνη της.

 

Εγω θα ηθελα να μου το στειλεις αν μπορεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...