Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Εχεις δικιο..αλλα εχω την εντυπωση στην  υστεροσκοπηση που εκανα  μου εκαναν κ βιοψια...σωστα δεν τα λεω ? Με την υστεροσκοπηση μπορει ν σου παρουν κ δειγμα? 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου...πρεπει να τα κοιταξω ολα...

Αχχχ σε ευχαριστω για τον χρονο σου κ τις συμβουλες σου !!

Απο ολα αυτα νομιζω μονο θρομβοφιλια δεν εχω κανει...αχχχ απο που να ξεκινησω...

Αχ κοριτσι μου σε ευχαριστώ ❣️

Η πρωτη Χρυσα μου ετυχε...δεν υπηρχε εξηγηση...κ υστεροσκοπηση ειχα κανει αλλα τον φλεβαρη...μηπως επρεπε να κανω κ αλλη πιο προσφατη? Λεω εγω...

Ναι παιρνουν στην υστεροσκοπηση βιοψία πρεπει να εχεις ιστολογικη

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

3 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Εχεις δικιο..αλλα εχω την εντυπωση στην  υστεροσκοπηση που εκανα  μου εκαναν κ βιοψια...σωστα δεν τα λεω ? Με την υστεροσκοπηση μπορει ν σου παρουν κ δειγμα? 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου...πρεπει να τα κοιταξω ολα...

Αχχχ σε ευχαριστω για τον χρονο σου κ τις συμβουλες σου !!

Απο ολα αυτα νομιζω μονο θρομβοφιλια δεν εχω κανει...αχχχ απο που να ξεκινησω...

Αχ κοριτσι μου σε ευχαριστώ ❣️

Η πρωτη Χρυσα μου ετυχε...δεν υπηρχε εξηγηση...κ υστεροσκοπηση ειχα κανει αλλα τον φλεβαρη...μηπως επρεπε να κανω κ αλλη πιο προσφατη? Λεω εγω...

O γιατρος μας με την υστεροσκοπηση κανει παντα κ βιοψια για φλεγμονες. Ομως για σιγουρα ρωτησε τον. Τη θρομβοφιλια πρεπει να τη δεις. Συνεργαζονται με Λευκου. Ρωτησε τον

1 hour ago, athinaida είπε:

Ναι... ο μπαμπάς έχει χαζέψει από τώρα...

Εγώ να παραπονιέμαι για καούρες,  φουσκώματα κλπ  κι αυτός να έχει μόνιμα ενα χαζοχαρούμενο χαμόγελο ευτυχιας μέχρι τα αυτιά... 

Βρε κορίτσια δεν μπορώ να φανταστώ ότι μια γυναίκα αποχωρίζεται το μωρό της έτσι απλά... δεν γίνεται...

Ποιος ξέρει τι προβλήματα αντιμετώπιζε... κι αναγκάστηκε να το αφήσει... πιθανόν να μην ειναι καν αυτή η μητέρα που φαίνεται στο βίντεο να το αφήνει... και στην τελική, το άφησε καλά ντυμένο, προστατεύμενο, φροντισμένο,  με σκουφο και σε ένα σημείο που άμεσα κάποιος θα το έβρισκε...

Το καλύτερο που μπορούσε έκανε... το γέννησε,  το φρόντισε και το άφησε καθαρό και περιποιημένο σε ένα δημοσιο χώρο... ούτε το έπνιξε,  ούτε το πέταξε στα σκουπίδια,  όπως έχουμε δει στο παρελθόν...

Κίνηση απελπισίας ήταν... αλλά το μωρό δεν το έθεσε σε κίνδυνο...

Εγω έτσι το βλέπω...

 

Που να γεννηθουν κιολας. Ξεχασε τον μετα χαχαχαχαχ!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 12:05 ΜΜ, athinaida είπε:

Καλημέρα! Χρόνια πολλά κορίτσια!!

Φώτιση και ευλογία να έχουμε ολες!!

Και γρήγορα όλες να γεμίσουν τις αγκαλιές τους!

Δόξα τω θεώ! Όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη!

Τα αποτελέσματα της αυχενικης ήταν άριστα! Δεν χρειάζεται να κάνω καμιά άλλη εξέταση... ουτε nipt... φανταστείτε,  η πιθανότητα για τα τρία πιο συχνά σύνδρομα ( Down, κλπ) είναι 1/20.000 .

Ενώ όταν πάλευα με τα δικά μου ωαρια, ήταν 1/30 για το down... 

Καμία σχέση κορίτσια... έχω ηρεμήσει... 

Το φύλο δεν μας το προσδιόρισαν με σιγουριά... πιθανόν κοριτσάκια... γιατί μπορεί να υπάρχει κάτι και να μην φαίνεται ακόμα χαχαχα!! Ότι και να είναι, ας είναι γερα και με το καλό να έρθουν...

Προσέχω πάρα πολύ.. εχω πάρει άδεια από την δουλειά... σπίτι,  καναπές,  κρεβάτι... χαλαρά... ακόμη δεν μπορω να πιστεύω τι μας συμβαίνει,  ίσως αν τα νιώσω, να το πιστέψω...

Κορίτσια,  εύχομαι σπο καρδιάς,  όλες να βρεθείτε στην θέση μου σύντομα!

Αυτό, τίποτα άλλο!

Φιλιά πολλά!

Όλα όμορφα απο εδω και πέρα και ξέγνοιαστα!

Έτσι χαλαρά καλύτερα, να χαρεις και την εγκυμοσύνη σου!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 10:53 ΜΜ, Καντι είπε:

Πρεπει να κανεις βιοψία ενδομητριου. Πολλοί γιατροι δεν ασχολούνται με το κομμάτι τις μήτρας. Ενα χρονο εκανα εγχυσεις αντιβίωσης για να καθαρίσει και να εμφυτευτεί επιτέλους ενα έμβρυο. Και αφου ακούσαμε καρδια ξανά έπαιρνα απο το στόμα για μια βδομάδα τον μήνα ως την 26 εβδομαδα.

Κατα τυχη διαβασα ενα σχολιο σου που ελεγες οτι στην υστεροσκοπηση εγραφε χρονια φλεγμονη κ οτι κανεις δεν ασχολήθηκε...και ελεγχω κ την δικη μου κ στα σχολια γραφει ελεγχος για χρονια φλεγμονη!!! Κ φυσικα ουτε εμενα μου ειπαν τιποτα! 

Επειδη ομως βρηκα κ εναν εξαιρετικο γυναικολογο (εξωτερικο απο το κεντρο) μου προτεινει να κανω μικροβιωμα ενδομητριου...κ φυσικα λεω να το κανω...κ βλεπουμε...συν που μου προτεινε κ να παω σε ανοσιολογο,κ να δουμε με θρομβοφιλια να αποκλεισουμε οτι μπορουμε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Κατα τυχη διαβασα ενα σχολιο σου που ελεγες οτι στην υστεροσκοπηση εγραφε χρονια φλεγμονη κ οτι κανεις δεν ασχολήθηκε...και ελεγχω κ την δικη μου κ στα σχολια γραφει ελεγχος για χρονια φλεγμονη!!! Κ φυσικα ουτε εμενα μου ειπαν τιποτα! 

Επειδη ομως βρηκα κ εναν εξαιρετικο γυναικολογο (εξωτερικο απο το κεντρο) μου προτεινει να κανω μικροβιωμα ενδομητριου...κ φυσικα λεω να το κανω...κ βλεπουμε...συν που μου προτεινε κ να παω σε ανοσιολογο,κ να δουμε με θρομβοφιλια να αποκλεισουμε οτι μπορουμε...

Και πολύ καλά θα κάνεις . Ειδικά η θρομβοφιλια είναι από τις κλασικές εξετάσεις πια , που πρέπει να γίνονται . Και το μικροβιωμα δείχνει την εικόνα του ενδομητριου σου , πολύ καλά . Αν δεν έχεις ελέγξει σαλπιγγογραφια επίσης , και καμπύλη σακχάρου . Κάνε πρώτα αυτές που νομίζεις , να δούμε τι θα δείξουν και εδώ είμαστε να δούμε αν χρειαστεί κάτι άλλο . Και το σπερμα σας το έχετε ελέγξει ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/1/2022 at 10:12 ΠΜ, flashdance είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλες. Τις arvekap τις παίρνεις για 14 μέρες? Και πότε έρχεται η περίοδος γιατί διάβασα ότι καθυστερούν την περίοδο ή δεν έρχεται καθόλου? Εγώ τις ξεκίνησα χθες αλλά δεν μου έχουν πει για πόσο καιρό θα τις παίρνω.... 

Τελικά μίλησα με τον γιατρό μου και θα τις πάρω κι άλλο τις arvekap, όπως φαίνεται μέχρι σχεδόν την ετ.

Εσύ έμαθες κάτι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thalasa είπε:

Και πολύ καλά θα κάνεις . Ειδικά η θρομβοφιλια είναι από τις κλασικές εξετάσεις πια , που πρέπει να γίνονται . Και το μικροβιωμα δείχνει την εικόνα του ενδομητριου σου , πολύ καλά . Αν δεν έχεις ελέγξει σαλπιγγογραφια επίσης , και καμπύλη σακχάρου . Κάνε πρώτα αυτές που νομίζεις , να δούμε τι θα δείξουν και εδώ είμαστε να δούμε αν χρειαστεί κάτι άλλο . Και το σπερμα σας το έχετε ελέγξει ;

Σαλπιγγογραφια ναι εχω κανει..το σπερμα ειναι μια χαρα...το εμβρυο δεν ειχε προβλημα..εγω το εχω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Κατα τυχη διαβασα ενα σχολιο σου που ελεγες οτι στην υστεροσκοπηση εγραφε χρονια φλεγμονη κ οτι κανεις δεν ασχολήθηκε...και ελεγχω κ την δικη μου κ στα σχολια γραφει ελεγχος για χρονια φλεγμονη!!! Κ φυσικα ουτε εμενα μου ειπαν τιποτα! 

Επειδη ομως βρηκα κ εναν εξαιρετικο γυναικολογο (εξωτερικο απο το κεντρο) μου προτεινει να κανω μικροβιωμα ενδομητριου...κ φυσικα λεω να το κανω...κ βλεπουμε...συν που μου προτεινε κ να παω σε ανοσιολογο,κ να δουμε με θρομβοφιλια να αποκλεισουμε οτι μπορουμε...

Απλώς μην πας στον Τσιλιβάκο ή στο Δανιηλίδη...

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Κατα τυχη διαβασα ενα σχολιο σου που ελεγες οτι στην υστεροσκοπηση εγραφε χρονια φλεγμονη κ οτι κανεις δεν ασχολήθηκε...και ελεγχω κ την δικη μου κ στα σχολια γραφει ελεγχος για χρονια φλεγμονη!!! Κ φυσικα ουτε εμενα μου ειπαν τιποτα! 

Επειδη ομως βρηκα κ εναν εξαιρετικο γυναικολογο (εξωτερικο απο το κεντρο) μου προτεινει να κανω μικροβιωμα ενδομητριου...κ φυσικα λεω να το κανω...κ βλεπουμε...συν που μου προτεινε κ να παω σε ανοσιολογο,κ να δουμε με θρομβοφιλια να αποκλεισουμε οτι μπορουμε...

Πολυ σωστές κινήσεις. Εκεί θα ειναι το θεμα να ξέρεις , θα το λύσεις κι ολα θα πανε καλα!!!

1 ώρα πρίν, Hope19 είπε:

Σαλπιγγογραφια ναι εχω κανει..το σπερμα ειναι μια χαρα...το εμβρυο δεν ειχε προβλημα..εγω το εχω...

Το πρόβλημα το έχουν οι γιατροι που δεν ξέρουν να εντοπίζουν ενα πρόβλημα και το βρίσκει ο ασθενής μεσα απο φόρουμ.

  • Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Κατα τυχη διαβασα ενα σχολιο σου που ελεγες οτι στην υστεροσκοπηση εγραφε χρονια φλεγμονη κ οτι κανεις δεν ασχολήθηκε...και ελεγχω κ την δικη μου κ στα σχολια γραφει ελεγχος για χρονια φλεγμονη!!! Κ φυσικα ουτε εμενα μου ειπαν τιποτα! 

Επειδη ομως βρηκα κ εναν εξαιρετικο γυναικολογο (εξωτερικο απο το κεντρο) μου προτεινει να κανω μικροβιωμα ενδομητριου...κ φυσικα λεω να το κανω...κ βλεπουμε...συν που μου προτεινε κ να παω σε ανοσιολογο,κ να δουμε με θρομβοφιλια να αποκλεισουμε οτι μπορουμε...

Tι ελεγε η διαγνωση? Υπηρχε χρονια φλεγμονη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 39 λεπτά , Troia είπε:

Απλώς μην πας στον Τσιλιβάκο ή στο Δανιηλίδη...

Οχι δεν ειναι καποιος απο αυτους!!

πρίν από 11 λεπτά , MaryH είπε:

Tι ελεγε η διαγνωση? Υπηρχε χρονια φλεγμονη?

Στα σχολια κατω κατω εγραφε ..ελεγχος ενδομητριου για χρονια φλεγμονη...δεν ξερω αν υπαρχει η αν κατι ειδαν...εμενα δεν μου ειπαν τιποτα ομως..ουτε ελεγχο περαιτερω καναμε...βεβαια καναμε βιοψια ενδομητριου...ηταν οκ...αλλα ο γυναικολογος ο καινουργιος ειδε την υστεροσκοπηση που ειχα κανει..και μου ειπε οτι κατι βλεπει σαν φλεγμονη κ οτι με ενα μικροβιωμα θα ξεκαθαριζε αυτο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Τελικά μίλησα με τον γιατρό μου και θα τις πάρω κι άλλο τις arvekap, όπως φαίνεται μέχρι σχεδόν την ετ.

Εσύ έμαθες κάτι;

Δεν έχω μάθει για πόσες μέρες θα τις πάρω αλλά και όσο τις παίρνω δεν βλέπω να μου έρχεται περίοδος... 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, flashdance είπε:

Δεν έχω μάθει για πόσες μέρες θα τις πάρω αλλά και όσο τις παίρνω δεν βλέπω να μου έρχεται περίοδος... 

Τι να σου πω δεν ξέρω...

Τον γιατρό σου τον ρώτησες για την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Hope19 είπε:

Οχι δεν ειναι καποιος απο αυτους!!

Στα σχολια κατω κατω εγραφε ..ελεγχος ενδομητριου για χρονια φλεγμονη...δεν ξερω αν υπαρχει η αν κατι ειδαν...εμενα δεν μου ειπαν τιποτα ομως..ουτε ελεγχο περαιτερω καναμε...βεβαια καναμε βιοψια ενδομητριου...ηταν οκ...αλλα ο γυναικολογος ο καινουργιος ειδε την υστεροσκοπηση που ειχα κανει..και μου ειπε οτι κατι βλεπει σαν φλεγμονη κ οτι με ενα μικροβιωμα θα ξεκαθαριζε αυτο...

Αν επιτρέπεται ποιος ειναι αυτος ο εξαιρετικός γυναικολόγος; Θεσσαλονίκη σωστά? Να ξέρουμε …

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Villi είπε:

Αν επιτρέπεται ποιος ειναι αυτος ο εξαιρετικός γυναικολόγος; Θεσσαλονίκη σωστά? Να ξέρουμε …

Παπανικολαου Κυριακος λεγεται.ναι θεσσαλονικη..απο το λιγο που εχω συναναστραφει μαζι του με εχει καλυψει..εχει εμπειρια κ σε εξωσωματικες κτλ...ειμαι πολυ ευχαριστημενη..αν εχουν κ αλλες κοπελες εμπειρια ας γραψουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...