Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, island1 είπε:

Υποθέτω ότι έκανες παράθεση στο ποστ μου λόγω των τιμών που έγραψα.Καταρχας αυτό πίστευε ο δικός μου γιατρός( ο πρώτος) εάν με ρωτάς σε μένα όντως επαληθεύτηκε πρόσφατα είδα χοριακη 45 που δεν προχώρησε.Ομως έχω δει πολύ χαμηλές να φεύγουν σφαίρα.Δε θα σταθώ λοιπόν στη χοριακη αλλά θα αρχίσω να ουρλιάζω για όλα όσα διαβάζω πατακατω..έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ ψυχικά σωματικά κ οικονομικά κ ουσιαστικά σε πάνε χύμα στο κύμα..σορυ ρε κορίτσι μου αλλά τι πάει να πει επιλέγω μόνη μου φάρμακα; Κ εμένα ο πρώτος μου λέγε μπα δεν έχεις τίποτα .έκανα κληρονομικές θρομβοφιλιες ένα σκασμό λεφτά κ έβγαινα καθαρή..κι ο.ως είχα σοβαρό θέμα με την αυτοάνοση( αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο) τόσο σοβαρό που σκέψου ότι σε όλη την κύηση μέχρι κ τη μέρα της γέννας( έχω ήδη ένα παιδί από την 4 εξωσωματικη) έκανα ηπαρίνη ( κ 9 βδομάδες μετά τη γέννα)κ σαλοσπιρ των 100 ως τον 8 μήνα...η δόση που μου έδιναν προληπτικά δε με έπιανε κ αν την έπαιρνα ακόμα κ αν εμένα έγκυος θα γινόταν σπαραλια από θρομβώσεις ο πλακούντας... Η μεμβράνη μέσα στη μήτρα είναι διάφραγμα κ είναι αιτία υπογονιμότητας κ αποβολών...είναι το πρώτο που αφαιρούν σε υστεροσκοπησης κ ασφαλώς κ παίζει ρόλο.το ουρεοπλασμα έχει πολύ σοβαρές επιπτώσεις εάν μείνεις έγκυος..λοιπόν γιατρός δεν είμαι αλλά παλεψα 6,5 χρόνια για το πρώτο μου παιδί κ τώρα βλέπω κ για δεύτερο( μετά από 2 αποβολές μετά το πρώτο). Είμαι 36 κ έχω βιώσει 5 αποβολες συνολικά..ανεξήγητα υπογονιμη κατά τους γιατρούς ξεκίνησα 32 χρόνων .ποινή με όλα τέλεια σε μένα κ τον άντρα μου...τελικά ξέρεις τι έφταιγε; Ο θυρεοειδής μου( χασίμοτο) κ το αντιφωσφολιπιδικο...διότι άλλο προβλημαδε βρέθηκε...πήγαινε κοριτσάκι μου πριν βάλεις το εμβριακια σου σε έναν αιματολογο ανοσολογο..το ότι είχες θετικό δηλώνει ότι το ενδομήτριο λειτουργεί κ κάπου αλλού φρενάρει το θέμα..με δεδομένο ότι το γενετικό σου υλικό είναι πια νέας γυναίκας προφανώς εκεί κάτι παίζει..ελπίζω τα κορίτσια να σε βοηθήσουν πιο πολύ διότι έχω άγνοια από τα δανεικά .Ωστόσο κάτι γίνεται λάθος..3 φορές αποτυχία με δανεικά;

Η ΔΕΠ-Υ ο αυτισμός κτλ δεν φαίνονται με καμία εξέταση .( Απλά το σημειώνω κι εγώ ως συναδελφος γιατί όπως καταλαβαίνεις τα έχω ψάξει κι αυτά)

Το ξέρω οτι δεν φαίνεται το ΔΕΠΥ. Και συχνά οφείλεται σε κληρονομικά αίτια. Κάποιες φορές όμως έχει να κάνει με προγεννητικές ή περιγεννητικές αιτίες


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Mary H είπε:

Το ξέρω οτι δεν φαίνεται το ΔΕΠΥ. Και συχνά οφείλεται σε κληρονομικά αίτια. Κάποιες φορές όμως έχει να κάνει με προγεννητικές ή περιγεννητικές αιτίες

Πιθανόν απλά απάντησα στο 1 που έγραψες ότι αυτά δεν μπορούμε έτσι κι αλλιώς να τα βρουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, masra είπε:

Καλημέρα

σύμφωνα μ αυτά, εγώ μάλλον πάλι βιοχημική κύηση έχω... είναι η 6η εξωσωματική στο σύνολο, 3η με δανεικά ωάρια. Έκανα την προηγούμενη φορά χοριακή την 11η μέρα, έβγαλε 17,κάτι.  Την 14η μέρα έδειξε 12 και πάπαλα, έκανα μια τελευταία λίγο αργότερα κάπου 2-3 και σταμάτησα φάρμακα.

Τώρα έκανα σήμερα χοριακή που είναι 8η μέρα να δω τι παίζει, γιατί ρε γαμώτο πρώτη φορά στη 45χρονη ζωή μου είδα τεστ εγκυμοσύνης θετικό την προηγούμενη φορά και είπα θα ξανακάνω νωρίς να δω τι γίνεται και είναι 15,κάτι.

Από ιστορικό έχω βρει μόνη μ ότι έχω κληρονομική θρομβοφιλία, παίρνω ηπαρίνες. Με δική μου πρωτοβουλία, επίσης, αφαίρεσα πρόπερσι εστίες ενδομητρίωσης και ινομύωμα 4+ εκατοστά που μου έλεγαν από το ΙΑΣΩ στην Αθήνα ο γυναικολόγος Ζερβομανωλάκης ότι δεν πειράζει, δεν μας ενοχλεί. Το ίδιο μου είχε πει για τη  μεμβράνη μέσα στη μήτρα που έδειξε η υστεροσκόπηση κατά τη διάρκεια της επέμβασης για το ινομύωμα. Δεν μας ενοχλεί. Επίσης, απέκλεισα πρόβλημα σε καρυότυπους, κατάτμηση σπέρματος. Μόνο που ο γιατρός μου τώρα ο Ταρλατζής, που με έστειλε να κάνω τριδιάστατο υπέρηχο μήτρας και να αφαιρέσω στη συνέχεια τη μεμβράνη, δεν πιστεύει ότι έχει νόημα περαιτέρω ανοσολογικός έλεγχος και κάθε τόσο βγαίνω θετική σε ουρεόπλασμα που το αγνοούμε.

Είναι δυο χρόνια που μια με το ουρεόπλασμα και θεραπείες (πλέον δεν με πιάνει τίποτα, μου είπανε, δεν υπάρχει λόγος να παίρνω πια αντιβιοτικά), μια με τις εξωσωματικές σεξ καπούτ και τα νεύρα πάνω απ' το κεφάλι. Στη δουλειά το κρατάω κρυφό, για να γλυτώσω από επιπλέον εμπόδια κ άδεια παίρνω κανονική την πρώτη βδομάδα λίγο πριν και μετά την εμβρυομεταφορά. Δουλεύω σε γραφείο με σχετικό περπάτημα ενδιάμεσα, αλλά σε κακιασμένο κλίμα... Ο γιατρός μου, επίσης, πιστεύει ότι οι βλαστοκύστες δεν είναι κακό, αλλά δεν δίνουν παραπάνω πιθανότητες και τώρα θα ξανακάνω επαναληπτικές σε 3 κ 6 μέρες να δω τι κάνανε τα δύο (2-3 ημερών) έμβρυα που έβαλα. Μου έμεινε ένα ακόμη κατεψυγμένο μόνο του, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να μην κάνω σερί 4η προσπάθεια, έστω κ με δανεικά. Ή αν έχει πιθανότητες εμφύτευσης ένα έμβρυο μοναχό του. 

Χάρηκα με την εγκυμοσύνη σου Clue,  ευχαριστώ πολύ κ Mary and Rafaelatarzan που με απαντήσατε

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλες, δεν ξέρω τι άλλο να πω

Μάρσα, περίμενε να δεις πώς θα πάει η χοριακή σου, μπορεί κ να πάει καλά. Πάντως το ουρεόπλασμα προσέξτε γιατί κάνει αποβολές όπως κ το διάφραγμα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Για φλεγμονή στη μήτρα έχεις δει?


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Mary H είπε:

περίμενε

Ναι,  είναι νωρίς, Μαίρη, γι αυτό το διάφραγμα το αφαίρεσα πέρσι όπως είπα πριν. Για το ουρεόπλασμα όταν το ξαναφτιάχνει συνεχώς ο οργανισμός κ η αντιβίωση ή δεν το σκοτώνει ή το σκοτώνει για λίγες μέρες τι να κάνω; Όσο για τη φλεγμονή στη μήτρα, πώς φαίνεται; Πάλι χειρουργείο-υστεροσκόπηση; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, masra είπε:

Ναι,  είναι νωρίς, Μαίρη, γι αυτό το διάφραγμα το αφαίρεσα πέρσι όπως είπα πριν. Για το ουρεόπλασμα όταν το ξαναφτιάχνει συνεχώς ο οργανισμός κ η αντιβίωση ή δεν το σκοτώνει ή το σκοτώνει για λίγες μέρες τι να κάνω; Όσο για τη φλεγμονή στη μήτρα, πώς φαίνεται; Πάλι χειρουργείο-υστεροσκόπηση; 

H φλεγμονή στη μήτρα φαίνεται στην υστεροσκόπηση που προφανώς έχεις κάνει.Δυστυχώς οι πολύμηνες αντιβιώσεις ρίχνουν την άμυνα του οργανισμού κ μπορεί να μην σκοτώνουν το μικρόβιο όταν είναι επίμονο, αλλά να μεταλλάσσεται κ να επιμένει


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, masra είπε:

Ναι,  είναι νωρίς, Μαίρη, γι αυτό το διάφραγμα το αφαίρεσα πέρσι όπως είπα πριν. Για το ουρεόπλασμα όταν το ξαναφτιάχνει συνεχώς ο οργανισμός κ η αντιβίωση ή δεν το σκοτώνει ή το σκοτώνει για λίγες μέρες τι να κάνω; Όσο για τη φλεγμονή στη μήτρα, πώς φαίνεται; Πάλι χειρουργείο-υστεροσκόπηση; 

κοριτσι μου ειχα ουρεοπλασμα για μηνες, πηρα οτι αντιβιωση απο το στομα υπηρχε κι εφευγε για λιγες μερες και μετα με την επομενη καλλιεργεια να το παλι! τελικα ο γιατρος μου ρωτησε διαφορους (μου το ειπε ξεκαθαρα) και μου εδωσε ενα σχημα μονο με υποθετα (δυο διαφορετικα) για 10 μερες και εφυγε οριστικα.το ενα επι της ουσιας αποστηρωνε την περιοχη και το αλλο εφτιαχνε το ph.μου ειπε οτι η αμυνα του κολπου ειχε πεσει τοσο,που με τις ισχυρες αντιβιωσεις μονο περισσοτερο κακο θα μπορουσα να κανω. επισης επαιρνε αντιβιωση κι ο συζυγος καθε φορα, ενω οι καλλιεεργειες του ηταν καλες (γιατι ηθελε μονος του...τι να πεις...).αν δεν το χεις δοκιμασει,πες μου να τον ρωτησω (γιατι δεν θυμαμαι).ισως σε βοηθησει κι εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Κορίτσια μου μόλις ήρθα απ το γιατρό, είδε στον υπέρηχο ένα δικό μου αβγό, που προφανώς δεν κάνει ούτε για ομελέτα που λέει κ η Ραφαέλα μας:D

αχχαχαχαχαχα...να σαι καλά ρε Μαίρη....κ μένα ούτε για ομελέτα δεν ήταν....Δεν πειράζει καημένε παχαίνει η ομελέτα...αχαχχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

αχχαχαχαχαχα...να σαι καλά ρε Μαίρη....κ μένα ούτε για ομελέτα δεν ήταν....Δεν πειράζει καημένε παχαίνει η ομελέτα...αχαχχαχα

Ε , μα ναι σιγά πια ομελέτα ...τι να την κάνουμε , χοληστερίνη.. Αλλά τι κουλό , νόμιζα ότι δεν έχω άλλα αβγά η έρμη η κοτούλα...


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2019 at 2:59 ΠΜ, Clue είπε:

Λυπάμαι πολύ που δεν πέτυχε η προσπάθειά σου. Εγώ δεν πέτυχα με την πρώτη προσπάθεια με ωάρια δότριας. Είχα βάλει 2 άριστα έμβρυα 3 ημερών. Μετά την αρνητική χοριακή έκανα αιματολογικό ανοσολογικό έλεγχο για θρομβοφιλία, νκ κλπ. Πλήρωσα 150 ευρώ και άλλα 400 για υστεροσκόπηση. Τελικά φάνηκε στην υστεροσκόπηση πως είχα ενδομητρίτιδα. Πήρα θεραπεία και η αμέσως επόμενη προσπάθεια κατέληξε σε εγκυμοσύνη. Η 2η εμβρυομεταφορά ήταν με δύο βλαστοκύστες, μία 5αα και μία 5ββ νομίζω. Έπιασε η μία και τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα!

Ο γιατρός είπε πως ακόμα κι αν δεν είχε δείξει κάτι η υστεροσκόπηση, υπάρχουν μελέτες που δείχνουν πως μετά από μία υστεροσκόπηση διευκολύνεται η εμφύτευση λόγω μικροτραυματισμού της μήτρας.

Καλησπερα και με το καλό να ρθει το μπεμπακι σου!!! Να ρωτήσω μετά την υστεροσκοπηση πέρασε καιρός για να ξαναπροσπαθήσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Mary H είπε:

Ε , μα ναι σιγά πια ομελέτα ...τι να την κάνουμε , χοληστερίνη.. Αλλά τι κουλό , νόμιζα ότι δεν έχω άλλα αβγά η έρμη η κοτούλα...

Ποσο καιρο δεν εβρισκες ωοθυλακια? Οσο υπαρχει περιοδος..υπαρχουν κ ωοθυλακια....


 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

8 hours ago, maroullaki said:

Καλησπερα και με το καλό να ρθει το μπεμπακι σου!!! Να ρωτήσω μετά την υστεροσκοπηση πέρασε καιρός για να ξαναπροσπαθήσεις;

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Με το που τελείωσα την υστεροσκόπηση ξεκίνησα ένα σχήμα με 3 αντιβιώσεις για 10 μέρες. Με το που μου ήρθε η περίοδος ξεκίνησα τα σικλακούρ. Στον αμέσως επόμενο κύκλο δηλαδή!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Artemis20 είπε:

πες μου να τον ρωτησω (γιατι δεν θυμαμαι).ισως σε βοηθησει κι εσενα.

Άρτεμις, ναι, βέβαια θέλω. Ο γιατρός μου είπε δεν έχει άλλο τρόπο να με βοηθήσει, οπότε καλό είναι να δοκιμάσω, συζητώντας το βέβαια και μαζί του. Σ ευχαριστώ πολύ. Υπόθετα για καλό ph, με γαλακτοβάκιλους δηλαδή ήδη χρησιμοποιώ, αλλά τα σταμάτησα μετά  την εμβρυομεταφορά. Εντωμεταξύ, οι αντιβιώσεις μου έχουν ανεβάσει τους (candida ablicans) μύκητες είτε στο έντερο κ πιο σπάνια κολπικά. Ενώ πρόσεχα διατροφή δεν μπορώ να χάσω βάρος, έχω 10-12 κιλά που πρέπει να φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, island1 είπε:

επιλέγω μόνη μου φάρμακα

Η μόνη περίπτωση που το έκανα αυτό ήταν στη δεύτερη εξωσωματική στο Ιασώ. Πήρα προληπτικά ηπαρίνη για θρομβοφιλία, αφού το ζήτησα εγώ, επειδή είχα ένα προαίσθημα ότι έχω προτού κάνω εξετάσεις. Το σύνδρομο το αντιφωσφολιπιδικό δεν φαίνεται να το έχω, μόνο V Leiden έδειξε ο έλεγχος και Αντικαρδιολιπινικά Αντισώματα σε μικρές τιμές, ούτε αντιπηκτικό λύκου ούτε τίποτα άλλο. Οι επαναλήψεις στα αντικαρδιολιπινικά έδειξαν ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για το σύνδρομο, βγήκαν 2-3 φορές αρνητικά. Ο αιματολόγος μου, όμως, είπε να το ξαναδώ αν προχωρήσει η εγκυμοσύνη, γιατί υπάρχει και η ανάπτυξη συνδρόμου λόγω εγκυμοσύνης και για το διάστημα που αυτή υπάρχει. Όπως και για άλλες καταστάσεις πχ έχω μεγαλοκαρδία όχι όμως παθολογική, χωρίς μυοπάθεια, η οποία επίσης μπορεί να εξελιχθεί με την εγκυμοσύνη. Λυπάμαι για τις αποβολές που είχες, κρίμα που δεν σου είχαν κάνει διάγνωση νωρίτερα... δεν είναι τρελό που και σε μένα λέγανε μέχρι τα 44 μου ότι το διάφραγμα στη μήτρα μου ήταν δυο μικρά άνευ σημασίας ινομυώματα; Υστεροσκόπηση και ανοσολογικός έλεγχος δεν είναι να τα αφήνει κανείς στην τύχη... αλλά δεν είμαστε γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Ποσο καιρο δεν εβρισκες ωοθυλακια? Οσο υπαρχει περιοδος..υπαρχουν κ ωοθυλακια....

Απο αρχε΄ς Φεβρουαρίου είχε να μου ρθει περιοδος. Γενικά τον τελευταίο 1,5 χρονο μονο με σικλακουρ έχω περίοοδο, όποτε τα παίρνω. Αν δεν πάρω δεν έχω, γι αυτο μου φάνηκε περίεργο


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...