Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Zoe_79K είπε:

 

Σας ευχαριστώ όλες για την θερμή υποδοχή! :)

Θα σας πω κι εγω 2-3 λογια για τη δικη μου περιπετεια. Nα γνωριστούμε λιγο παραπάνω. Ελπίζω να μη σας κουράσω. 

Εδω και 4-5 χρονια συνειδητοποιησα ότι εχω θεμα, με ασχημο τρόπο θα ελεγα. Αλλαξα και γιατρό.

Γενικώς δουλευα και δουλευω πολυ σε μια πολυεθνική, αγαπώ τη δουλειά μου, με λες και workaholic, πολλές ώρες/ημέρα δουλειά, συχνά και σ/κ, πολλά ταξίδια και στο εξωτερικό για συνεδρια-συμφωνίες, και εντονοι ρυθμοι ζωής γενικότερα, εξοδοι και τα βραδια, ποτακια-τσιγαρα. Το εκοψα τωρα μαχαιρι.

Όταν αρχισα στα 34 μου να έχω θέματα ΠΩΑ ή εστω ενδείξεις πχ ενα μήνα να έχω περιοδο, τον επομενο να μην έχω, τον τρίτο να έχω 2 φορές [άστατη φάση] ο πρώτος γιατρός που ειχα τότε δεν χτύπησε κανένα καμπανάκι ή δεν έδωσε έστω μια συμβουλή: πχ να καταψύξω ωάρια. Τίποτα.  Έλεγε ότι "φθαίνε τα συχνά ταξίδια με το αεροπλάνο" - χαχαχα τι να πω, σε ποιον αιώνα ζουμε, ε?! Κι όμως δεν εδωσα μεγαλυτερη σημασία κι εγώ. Επίσης, έλεγε οτι μάλλον έχω θέμα με πολυκυστικές. Για να αποδειχθεί τελικά, ότι και πάλι δεν ήταν έτσι. Είχα 2 ινομυώματα, πολύ μεγάλα κιόλας, που  δεν τα ειδε ποτε εγκαίρως, μεγαλωσαν αρκετα, και...είπε τελικά ότι δεν τα "έπιασε" ποτε το μηχανημα του στο ιατρείο του. Μεγαλος γιατρός, ε; Που χειρουργεί και σε πασιγνωστο ιδιωτικό μαιευτηριο. Τελοσπαντων. Δυναμη πολλή, στήριξη μεγάλη κι από τον σύζυγο μου, έκανα την αφαίρεση λαπαροσκοπικά, έκανα και υστεροσκοπηση κλπ κλπ. Περίμενα το απαραίτητο 6μηνο διαστημα να ξαναδυναμώσει το σύστημα... Είχαμε παραλληλα τρεχαματα τότε δυστυχως και με θεματα υγειας-νοσοκομεία των γονιών μας,  πολύ δυσκολες στιγμές παραλληλα.   Έκανα και νεες εξετασεις με απογοητευτικες τιμές ορμονων, λόγω και των ρυθμών δουλειάς μου τόσα χρόνια, λόγω και μια θυροειδίτιδας που προέκυψε επίσης ξαφνικά, και πιστοποιώντας έτσι ότι είμαι σε ΠΩΑ, με ελαχιστο απόθεμα παρά την ηλικία μου.... Ξεκινησα ωοληψίες τα τελευταία 3 χρόνια, με νέο γιατρό σε άλλο κέντρο, ελεγε να το προσπαθήσουμε αφού υπήρχαν ωαρια που και που, ταλαιπωρηθηκα αρκετά, είχαμε ελπίδες, όμως καμία φάση δεν προχώρησε τελικά -να μη σας τα πολυλογώ. Εισέπραξα πολλά: "όχι...", "δυστυχως τελικά δεν εχω καλα νέα", "δεν τα καταφεραμε'"... μαζεμένα το τελευταίο διάστημα, κυρίως επειδή ακόμα και όταν υπήρχαν ωαρια, η ποιότητα των ωαρίων δεν ήταν σούπερ, δεν αντεχαν μεχρι τέλους. Σκέφτηκα τα δανεικά αρκετές φορές. Μου το ειχαν προτείνει, αλλά ηθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Ηθελα το χρόνο μου. Ηθελα να νιώσω σίγουρη [όσο γίνεται εν τελει] ότι προσπαθησα, δεν το παράτησα, αλλωστε ποτέ δεν εχω μαθει να τα παρατώ. Κι έτσι δεν ήταν απόφαση στιγμής. Ηταν ουσιας. Και αγάπης. 

Εκανα εμβρυομεταφορά την Τρίτη 25/9 με 2 βλαστοκυστες, και μου εδωσαν ημερομηνια χοριακής 8/10. Παίρνω πολλά φαρμακα, τα τηρώ. Μου ειπαν να μη σηκώνω βάρη, γενικώς λίγο-πολύ ξάπλα τις 2-3 πρώτες ημέρες.Το τηρησα.  Βασικά δεν μου ειπαν, να μη ανεβαινω/κατεβαινω σκαλες, και ψιλοανεβοκατεβηκα καποιες φορές. Διαβασα πριν την Νίνα που έλεγε ότι της ειπαν να μην ανεβοκατεβαινει, και ανησυχησα λιγο. Αλλά οκ... τωρα εγινε, σκεφτομαι. Δεν αλλαζει κάτι, αν στεναχωριέμαι. Γενικώς ειμαι θετικός άνθρωπος, και παρα τις δυσκολίες προσπαθώ πάντα να βλέπω τη καλή πλευρα των πραγμάτων.  Ελπίζω να πάνε ολα καλά με ΟΟΟΟΛΕΣ μας!

Και θα χαρω αν εχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή tips  να μοιραστείτε για αυτην την επιμαχη περιοδο μέχρι την χοριακή... Είναι η πρωτη μου φορά, κι είμαι ψύχραιμη [...until now], εσείς πως την περασατε/περνάτε αυτην την φάση? Αμέσως μετα, ποια είναι η επόμενη σημαντική εξεταση?  Να είστε καλά! 

Καλώς την , ελπιζω όλα να πάνε καλά και να έχεις τεράστια χοριακη !!

ΜΟυ θύμισες τον εαυτό μου αρκετά , έχω μια πολλή καλή δουλειά , σπουδαία θέση με καλές απολαβές , υπήρξα για  χρόνια περισσότερο παντρεμένη με τη δουλειά , και κάπου εκεί έχασα το τρένο , άργησα πολύ για τα αυτονόητα...όταν ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου (μετά την αυχενική ) δεν έδειξαν πολύ χαρούμενοι , παρόλο είχα αφιερώσει , ψυχή και σώμα , ίσως δεν περίμεναν ποτέ ότι θα εκανα παιδιά...κλεισμένα 43 βλεπεις....αποτέλεσμα ;; Φεύγω με αναρρωτική και με μούτρα/πισώπλατες κουβέντες (γιατί καλέ φεύγει αφού είναι μια χαρά , δεν έχω προετοιμάσει αρκετά την αντικατάστατρια μου κτλ κτλ)και στην τελική , ρε κορίτσια , εγώ τις μέρες που θα έχω αναρρωτική , τις έχω με το παραπάνω δουλέψει....όπως είπα χαρακτηριστικά , για 3 παιδιά έχω δουλέψει .και εκεί που είχα αποφασίσει να δουλεύω κάποια πράγματα από το σπίτι , είπα ένα τεράστιο «άντε και.......»

Σκαλες ούτε εμενα μου είχε πει ο γιατρός μου , μένουμε σε διπλοκατοικία , εγώ στον 1ο κ οι υπόλοιποι στον 2ο...δεν βγήκα πριν την 6η μέρα , αλλά από την 3η ανέβαινα πάνω στην αδερφή μου....συνέχεια...και για να πω την αλήθεια , μετά την δική μου περίπτωση , {με παρέσυρε 2τροχο την 6η μέρα που πηγα να μετρήσω τις ορμόνες μου , οιστραδιολη κ προγεστερονη )πιστεύω ότι αν είναι να πάει καλά θα πάει....δεν γίνεται κάποιος θα μας συμπαθεί εκεί πάνω 

η αλήθεια είναι ότι και εγώ χοριακη εκανα στις 11 μέρες , αλλά χρειάστηκαν άλλες δυο φορές να την κάνω για να υπερδιπλασιαστεί {11η μέρα ...275 , 13η μέρα ....620.....15η μέρα ....1500) , υπερηχο να δούμε πρώτα σάκο , και μετα πάλι από 10-12 μέρες για να ακούσουμε καρδιά....

το πιο βασικό για μενα (  βέβαια είχα κάνει όλα τα γιατροσόφια που μου είχαν πει )είναι να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη ...βοηθάει πολύ και στο λέει κάποια που δεν ήταν τίποτα από τα δυο... καλή ψυχολογία βοηθάει πολύ...

αλινα .... ωραίο αυτό με τις σαμπάνιες.....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 hour ago, Zoe_79K είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!!!!  Μακάρι έτσι να γίνει, όπως τα λες! Αυτό εύχομαι κι εγώ. 

Πρόσεξα ότι έχω την ίδια ημερομηνία χοριακής με τη Νίνα, τη Δευτέρα στις 8/10. Βέβαια, εκείνη έκανε νομίζω χθες την εμβρυομεταφορά, ενώ εγώ 3 ημέρες νωριτερα, στις 25/9. Και οι δυο περιπτώσεις αφορούν 2 βλαστοκύστες, αν καταλαβα καλά. Είναι λογικό να έχουμε την ίδια ημερομηνία χοριακής? Αφού έχουμε 3 ημέρες διαφορά στην μεταφορα? Η' δεν παίζει και τόσο ρόλο? Εμένα μου ειπαν εξ αρχης για χοριακη σε 14 ημέρες [μετρώντας και την ημέρα της μεταφοράς] .

Όσο για τις αυπνίες που λες ότι εχεις κι εσύ, εγω θα έλεγα ότι πάντα κοιμόμουν λιγες ώρες γενικότερα, και τα τελευταία χρόνια δεν με πιάνει ύπνος εύκολα, δε κοιμάμαι σιγουρα πριν από τις 2-3 τα ξημερώματα, όσο νωρίς και αν πρέπει να σηκωθω την επομενη ημέρα. Βλέπω τηλεοραση, διαβαζω, πάντως δεν κοιμάμαι... Αρα ακόμα μια... ξύπνια τις ιδιες ωρες! χαχαχαχα 

Γεια σου Ζωη79κ!Αχ λες να ακουσουμε παρεα τα ευχαριστα?Αμε,γιατι οχι.Μην ασχολεισαι με τιποτα αλλο,παρα με την καλη σου διαθεση.Οσο για τις σκαλες,ενα θα σου πω, ρωτησα γιατι αυτη την φορα σκοπευω να προσαρμοστω λιγο.Πρωτη εμπειρια με δυο αριστες βλαστοκυστες μετα απο 10 μηνες φυσικων και ξαπλας 10 ημερων και αποτελεσμα μηδεν(και τραγικη εμπειρια,την εχω πει την ιστορια μου)!Νεος γιατρος,πρωτοκολλο φεμαρα,καθησα 2 μερες και ανεβηκα 2 οροφους γιατι στο σπιτι μας χαλασε το ασανσερ και μετα δουλεια και εγκυμοσυνη.Δυστυχως ηταν παλλινδρομη ,με χρωμοσωμικη ανωμαλια,τρισωμια 18,ημουν μια στις 6000 γυναικες και λογω καρυοτυπων που ειχαμε κανει μια στις 60.000.Ευχομαι αυτη την φορα που την ξεγελασα την φυση με τα ξενα ωαρια(επιστροφες δεν κανουμε)-για το δανεικα παει αυτο,να πανε καλα τα πραγματα.Φιλακια πολλα και προσθεστε αλλη μια ξενυχτω στην παρεα.Μονο τωρα κοιμαμαι με τα ουτροτζεσταν. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

Καλώς την , ελπιζω όλα να πάνε καλά και να έχεις τεράστια χοριακη !!

ΜΟυ θύμισες τον εαυτό μου αρκετά , έχω μια πολλή καλή δουλειά , σπουδαία θέση με καλές απολαβές , υπήρξα για  χρόνια περισσότερο παντρεμένη με τη δουλειά , και κάπου εκεί έχασα το τρένο , άργησα πολύ για τα αυτονόητα...όταν ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου (μετά την αυχενική ) δεν έδειξαν πολύ χαρούμενοι , παρόλο είχα αφιερώσει , ψυχή και σώμα , ίσως δεν περίμεναν ποτέ ότι θα εκανα παιδιά...κλεισμένα 43 βλεπεις....αποτέλεσμα ;; Φεύγω με αναρρωτική και με μούτρα/πισώπλατες κουβέντες (γιατί καλέ φεύγει αφού είναι μια χαρά , δεν έχω προετοιμάσει αρκετά την αντικατάστατρια μου κτλ κτλ)και στην τελική , ρε κορίτσια , εγώ τις μέρες που θα έχω αναρρωτική , τις έχω με το παραπάνω δουλέψει....όπως είπα χαρακτηριστικά , για 3 παιδιά έχω δουλέψει .και εκεί που είχα αποφασίσει να δουλεύω κάποια πράγματα από το σπίτι , είπα ένα τεράστιο «άντε και.......»

Σκαλες ούτε εμενα μου είχε πει ο γιατρός μου , μένουμε σε διπλοκατοικία , εγώ στον 1ο κ οι υπόλοιποι στον 2ο...δεν βγήκα πριν την 6η μέρα , αλλά από την 3η ανέβαινα πάνω στην αδερφή μου....συνέχεια...και για να πω την αλήθεια , μετά την δική μου περίπτωση , {με παρέσυρε 2τροχο την 6η μέρα που πηγα να μετρήσω τις ορμόνες μου , οιστραδιολη κ προγεστερονη )πιστεύω ότι αν είναι να πάει καλά θα πάει....δεν γίνεται κάποιος θα μας συμπαθεί εκεί πάνω 

η αλήθεια είναι ότι και εγώ χοριακη εκανα στις 11 μέρες , αλλά χρειάστηκαν άλλες δυο φορές να την κάνω για να υπερδιπλασιαστεί {11η μέρα ...275 , 13η μέρα ....620.....15η μέρα ....1500) , υπερηχο να δούμε πρώτα σάκο , και μετα πάλι από 10-12 μέρες για να ακούσουμε καρδιά....

το πιο βασικό για μενα (  βέβαια είχα κάνει όλα τα γιατροσόφια που μου είχαν πει )είναι να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη ...βοηθάει πολύ και στο λέει κάποια που δεν ήταν τίποτα από τα δυο... καλή ψυχολογία βοηθάει πολύ...

αλινα .... ωραίο αυτό με τις σαμπάνιες.....

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  πολύ για το όμορφο post!!! Σε καταλαβαίνω πολύ στα θεματα δουλειας που αναφερεις, πισωπλατων μαχαιριων/συζητησεων κλπ κλπ συμβαίνουν παντού, σε πολλούς κλάδους και για πολλους λογους, και χωρίς να υπάρχουν θέματα υγείας, εγκυμοσύνης κλπ Αρκεί να υπάρχουν τα ...άτομα που θα δημιουργησουν αυτο το κακό κλίμα & θα φερθουν ετσι. Τεσπα. Δεν μας αγγιζουν τετοια ατομα & τετοιες συμπεριφορες! Αλλωστε, υπαρχουν παντα και τα αποτελεσματα της δουλειάς, που ειναι αδιαψευστα. Από αυτα κρινόμαστε, κι όχι από τα κακοβουλα σχολια πολλών. 

ΤΩΡΑ στο θεμα με τις σκάλες που λες, καπως ετσι ψιλοανεβοκατεβηκα κι εγω [δεν κουραστηκα καθολου, αλλα ...συνεβη] από την 2η ημερα νομιζω. Κακως ίσως. Δεν μου το ειπαν και από το κεντρο. Για αυτο με ειδες λιγο προβληματισμένη. Δηλαδη δεν περασαν οι 3 πιο "κρισιμες" ημερες. Ανεβοκατεβηκα από τη 2η μερα κιόλας. Τωρα ο,τι εγινε, εγινε. Και θα δούμε. 

ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ και οι ημερομηνιες που μου γραφεις μαζί με τις τιμές, είναι ένα μετρο σύγκρισης που βοηθα. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!  Εμένα πάντως δε μου ειπαν για μετρηση οιστραδιολης-προγεστερονης την 6η ημερα. Μου ειπαν κατευθειαν χοριακη την 14η, μετρωντας ως πρώτη την ημερα μεταφορας, δλδ στις 8/10. Για να δουμε!! 

ΌΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ, αλλωστε, αν είναι να πάει κάτι καλά, θα πάει!!!! Σε ευχαριστώ και πάλι!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλώς την , ελπιζω όλα να πάνε καλά και να έχεις τεράστια χοριακη !!

ΜΟυ θύμισες τον εαυτό μου αρκετά , έχω μια πολλή καλή δουλειά , σπουδαία θέση με καλές απολαβές , υπήρξα για  χρόνια περισσότερο παντρεμένη με τη δουλειά , και κάπου εκεί έχασα το τρένο , άργησα πολύ για τα αυτονόητα...όταν ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου (μετά την αυχενική ) δεν έδειξαν πολύ χαρούμενοι , παρόλο είχα αφιερώσει , ψυχή και σώμα , ίσως δεν περίμεναν ποτέ ότι θα εκανα παιδιά...κλεισμένα 43 βλεπεις....αποτέλεσμα ;; Φεύγω με αναρρωτική και με μούτρα/πισώπλατες κουβέντες (γιατί καλέ φεύγει αφού είναι μια χαρά , δεν έχω προετοιμάσει αρκετά την αντικατάστατρια μου κτλ κτλ)και στην τελική , ρε κορίτσια , εγώ τις μέρες που θα έχω αναρρωτική , τις έχω με το παραπάνω δουλέψει....όπως είπα χαρακτηριστικά , για 3 παιδιά έχω δουλέψει .και εκεί που είχα αποφασίσει να δουλεύω κάποια πράγματα από το σπίτι , είπα ένα τεράστιο «άντε και.......»

Σκαλες ούτε εμενα μου είχε πει ο γιατρός μου , μένουμε σε διπλοκατοικία , εγώ στον 1ο κ οι υπόλοιποι στον 2ο...δεν βγήκα πριν την 6η μέρα , αλλά από την 3η ανέβαινα πάνω στην αδερφή μου....συνέχεια...και για να πω την αλήθεια , μετά την δική μου περίπτωση , {με παρέσυρε 2τροχο την 6η μέρα που πηγα να μετρήσω τις ορμόνες μου , οιστραδιολη κ προγεστερονη )πιστεύω ότι αν είναι να πάει καλά θα πάει....δεν γίνεται κάποιος θα μας συμπαθεί εκεί πάνω 

η αλήθεια είναι ότι και εγώ χοριακη εκανα στις 11 μέρες , αλλά χρειάστηκαν άλλες δυο φορές να την κάνω για να υπερδιπλασιαστεί {11η μέρα ...275 , 13η μέρα ....620.....15η μέρα ....1500) , υπερηχο να δούμε πρώτα σάκο , και μετα πάλι από 10-12 μέρες για να ακούσουμε καρδιά....

το πιο βασικό για μενα (  βέβαια είχα κάνει όλα τα γιατροσόφια που μου είχαν πει )είναι να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη ...βοηθάει πολύ και στο λέει κάποια που δεν ήταν τίποτα από τα δυο... καλή ψυχολογία βοηθάει πολύ...

αλινα .... ωραίο αυτό με τις σαμπάνιες.....

Μην δίνεις σημασία στα της δουλειάς και πολύ καλά εκανες και πήρες αναρρωτική. Και ας τους να λένε! Δεν έχεις δουλέψει για τρία παιδιά, αλλά για δεκατρία μην έχεις αμφιβολία καμία. 

Αν και με τη δουλειά έχω και εγώ ένα άγχος. Όχι γιατί δεν θα είναι υποστηρικτικοί, κάθε άλλο. Αλλά είναι η φύση της τέτοια και προσπαθώ πολύ να υπολογίσω ημερομηνίες και διάφορα τέτοια. Βλακεία μου από τη μια το ξέρω. Όμως έτσι λειτουργώ.

Μόνο σαμπάνιες; Πυροτεχνήματα θα ανάψω! Και μην ξεχνάτε, ακολουθώ ε; Από αύριο ξεκινάω τα φάρμακα και ελπίζω σε ένα καλό ενδομήτριο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , NINA78 είπε:

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη για πολλα πραγματα!Γεννησε προσφατα μια ξαδερφη μου,που ειναι μαζι με τον αντρα της απο 19 χρονων και τωρα ειναι 45 και ειναι παντρεμενοι 15 χρονια(και μορφωμενοι και οι δυο)και ισχυριζεται οτι το παιδι δεν εγινε με εξωσωματικη!!!!!Ωστοσο η μητροτητα ειναι προσωπικη υποθεση!Ας νοιωθει ο καθεις,οπως θελει,μακαρι να μεινω εγκυος και να πανε ολα καλα και λιγο με νοιαζει.Ξερουμε οτι δεν ζουμε στην Αγγλια,γιατι εχουμε ζησει εκει.Απλα Αλινα ,τουλαχιστον σε αυτους τους χωρους το στομα θα επρεπε να ηταν ερμητικο κλειστο στην βλακεια.Βεβαια οπως ειπε και μια φιλη που ειναι στην ιδια διαδικασια,μπορει να ειπωθηκε και θετικα,βλεποντας γυναικες που βασανιζονται με αυτο.Τεσπα.Ευχομαι να πανε καλα και να σαι  και εσυ η επομενη!!! 

Μεγάλη αλήθεια αυτό Νινα μου , για το τι είναι προετοιμασμένη η κοινωνία μας και τι όχι....κρίνοντας από τον εαυτό μου...

κάποια από τα κορίτσια ξέρουν ότι έχουμε μπει και σε πρόγραμμα αναδοχής.....όταν μας πρότειναν αν έχουμε θέμα για παιδάκι άλλης φυλής (εννοώντας χρώματος) ο σύζυγος μου 

ήταν θετικός (τελικά είναι πιο open mind από μένα , και δεν του το είχα) εγώ δεν ήμουν , και όχι για κανέναν λόγο , πέρα του ότι ζούμε στην επαρχία και η τοπική κοινωνία είναι στενόμυαλη σε τέτοια θέματα , και δεν ξέρω το παιδί τι θέματα θα έβρισκε μπροστά του...

όσο για τους ανθρώπους που δουλεύουν σε τέτοιους χώρους , έχω και καλύτερο να σου πω.....έχουμε επισκεφτεί (ξεκινώντας  την διαδικασία δανεικών ωαρίων ) κάποιο ίδρυμα για υιοθεσία....όπου μας είπαν χαρακτηριστικά " ότι τηρούμε τις προδιαγραφές για να υιοθετήσουμε παιδάκι εν μέρει.... επειδή εγώ δεν είχα κάνει εξωσωματική , δεν είμαι και τόσο κατάλληλη για να γίνω μαμά , γιατί αν πραγματικά ήθελα θα είχα κάνει 4-5 " δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποιο βαθμό αλήθειας , αλλά άτομα που δουλεύουν σε τέτοιους χώρους πρέπει να μπορούν να το χειρίζονται καλύτερα.....

εγώ έφυγα από εκεί και έκλαιγα σε όλο το δρόμο.....ποιος εγώ.... που μόνο στις κηδείες των γονιών μου έκλαψα νομίζω..... (ψέμματα άλλη μια φορά , όταν συνάδελφος 50+ ανακοίνωσε εγκυμοσύνη που δεν θα κρατούσε...έκλαψα στις τουαλέτες στο γραφείο)

πρίν από 5 λεπτά , Zoe_79K είπε:

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  πολύ για το όμορφο post!!! Σε καταλαβαίνω πολύ στα θεματα δουλειας που αναφερεις, πισωπλατων μαχαιριων/συζητησεων κλπ κλπ συμβαίνουν παντού, σε πολλούς κλάδους και για πολλους λογους, και χωρίς να υπάρχουν θέματα υγείας, εγκυμοσύνης κλπ Αρκεί να υπάρχουν τα ...άτομα που θα δημιουργησουν αυτο το κακό κλίμα & θα φερθουν ετσι. Τεσπα. Δεν μας αγγιζουν τετοια ατομα & τετοιες συμπεριφορες! Αλλωστε, υπαρχουν παντα και τα αποτελεσματα της δουλειάς, που ειναι αδιαψευστα. Από αυτα κρινόμαστε, κι όχι από τα κακοβουλα σχολια πολλών. 

ΤΩΡΑ στο θεμα με τις σκάλες που λες, καπως ετσι ψιλοανεβοκατεβηκα κι εγω [δεν κουραστηκα καθολου, αλλα ...συνεβη] από την 2η ημερα νομιζω. Κακως ίσως. Δεν μου το ειπαν και από το κεντρο. Για αυτο με ειδες λιγο προβληματισμένη. Δηλαδη δεν περασαν οι 3 πιο "κρισιμες" ημερες. Ανεβοκατεβηκα από τη 2η μερα κιόλας. Τωρα ο,τι εγινε, εγινε. Και θα δούμε. 

ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ και οι ημερομηνιες που μου γραφεις μαζί με τις τιμές, είναι ένα μετρο σύγκρισης που βοηθα. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!  Εμένα πάντως δε μου ειπαν για μετρηση οιστραδιολης-προγεστερονης την 6η ημερα. Μου ειπαν κατευθειαν χοριακη την 14η, μετρωντας ως πρώτη την ημερα μεταφορας, δλδ στις 8/10. Για να δουμε!! 

ΌΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ, αλλωστε, αν είναι να πάει κάτι καλά, θα πάει!!!! Σε ευχαριστώ και πάλι!!! 

 

α και κάτι άλλο... η πρώτη χοριακή μου θα μπορούσε να "κρύβει" και δίδυμη κύηση (η Georgia72 , είχε τέτοια τιμή και έκανε 2 υπέροχα αγόρια) , οι επόμενες τιμές μάλλον όχι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25 minutes ago, NINA78 said:

Γεια σου Ζωη79κ!Αχ λες να ακουσουμε παρεα τα ευχαριστα?Αμε,γιατι οχι.Μην ασχολεισαι με τιποτα αλλο,παρα με την καλη σου διαθεση.Οσο για τις σκαλες,ενα θα σου πω, ρωτησα γιατι αυτη την φορα σκοπευω να προσαρμοστω λιγο.Πρωτη εμπειρια με δυο αριστες βλαστοκυστες μετα απο 10 μηνες φυσικων και ξαπλας 10 ημερων και αποτελεσμα μηδεν(και τραγικη εμπειρια,την εχω πει την ιστορια μου)!Νεος γιατρος,πρωτοκολλο φεμαρα,καθησα 2 μερες και ανεβηκα 2 οροφους γιατι στο σπιτι μας χαλασε το ασανσερ και μετα δουλεια και εγκυμοσυνη.Δυστυχως ηταν παλλινδρομη ,με χρωμοσωμικη ανωμαλια,τρισωμια 18,ημουν μια στις 6000 γυναικες και λογω καρυοτυπων που ειχαμε κανει μια στις 60.000.Ευχομαι αυτη την φορα που την ξεγελασα την φυση με τα ξενα ωαρια(επιστροφες δεν κανουμε)-για το δανεικα παει αυτο,να πανε καλα τα πραγματα.Φιλακια πολλα και προσθεστε αλλη μια ξενυχτω στην παρεα.Μονο τωρα κοιμαμαι με τα ουτροτζεσταν. 

Κι εγώ σου το ευχομαι από καρδιάς!!! Να σου πάνε ΟΛΑ καλά, Νίνα μου! 

ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ να ακούσουμε μαζί τα καλά νέα!! Να έχουμε και οι 2 μας να μοιραστούμε εδώ με την παρεά ΠΟΛΥ καλές ειδήσεις την επόμενη Δευτέρα!!! Αλήθεια, πώς γίνεται η εξέταση; Πας το πρωϊ, δίνεις αίμα, και το μεσημέρι βγαίνουν τα αποτελέσματα της χοριακής; Δλδ την ίδια ημέρα; 

Εμένα πάντως ούτε τα ουτροτζεσταν με πιάνουν. χαχαχα! Δυσκολα κοιμαμαι τα βραδια. 

Και μιας που λεμε για φάρμακα κλπ κλπ, σου εδωσαν και ενεσεις αντιπηκτικές; Εμένα μου εδωσαν τις ivor, κάνω εδώ 9 ημέρες, εναλλάξ μια δεξια -μια αριστερά στην κοιλιά, στα περισσότερα σημεία όμως η κοιλια εχει μελανιάσει ποοοοοοοολυ, δε μιλώ για "βουλίτσες" ή στίγματα/σημαδάκια μικρά στρογγυλά, αυτά μάλλον είναι το νορμάλ, μιλώ για 2-3 σημεία όπου μου τις έκανε πάλι η νοσηλευτρια πρωινης βάρδιας μεν τις ενέσεις, αλλά η μελανιά σε κάθε σημείο έχει απλωθεί σε μήκος όσο όλος ο δείκτης (!!), και σε πλάτος  2 φορές όσο το πλάτος του δείκτη. Συμβαινει και σε άλλες σας... αυτό?   

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια όλες έχουμε ακούσει κατά καιρούς πολύ σκληρά πράγματα. Εγώ θυμάμαι την πρώτη φορά που πέρασα επιτροπή ΙΚΑ για τα φάρμακα της εξωσωματικής. Βγαίνοντας εξω και αφού με είχαν εγκρίνει ως δικαιούχο, άκουσα τον πρόεδρο της επιτροπής να λέει « ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατί δίνουμε και πληρώνουμε φάρμακα για χαμένες περιπτώσεις σαν αυτή». Έκλαψα στις σκάλες του κτηρίου για 10 λεπτά και αποφάσισα ότι δεν θα επιτρέψω σε κανεναν να μου πει πότε και πως θα κάνω οικογένεια. Όσο για τις δουλειές...δουλεύω σε πολυεθνική εταιρεία επίσης. Είμαι σε αναρρωτική άδεια από 10 Ιουλίου λόγω αποκολλησεων,αιμορραγιων κτλ. Ειλικρινα δεν με νοιάζει καθόλου παρόλο που φτάνουν στα αυτιά μου διάφορα. Είναι εύκολο να Μίκας εκ του ασφαλούς για τις επιλογές των άλλων και να γυρνάς σπίτι αγκαλιάζοντας τα παιδάκια σου. Δεν θα μας λυπηθεί κανείς και σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα.  Ο προϊστάμενος μου επι δυο μήνες που ήμουν εγκυος την προηγούμενη φορά μου έκανε πόλεμο και έφευγα κλαίγοντας έχοντας καθημερινά συσπάσεις. Με είχαν να δουλεύω εξω και να περπατάω με 40 βαθμούς καύσωνα το προηγούμενο καλοκαίρι. Κανένας δεν με λυπήθηκε. Όταν έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων όλοι στεναχωρήθηκαν. Είπαν ότι είμαι πολύ δυνατή και ένα σωρό άλλες μπούρδες και επέστρεψαν στη ζωή τους. Καλά έκαναν, έτσι είναι η ζωή. Σε εμένα και στον άντρα μου μας έλειψε αυτό το παιδί. Σε κανεναν άλλο. Όποτε ΟΧΙ. Αυτή τη φορά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. 

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Zoe_79K είπε:

Κι εγώ σου το ευχομαι από καρδιάς!!! Να σου πάνε ΟΛΑ καλά, Νίνα μου! 

ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ να ακούσουμε μαζί τα καλά νέα!! Να έχουμε και οι 2 μας να μοιραστούμε εδώ με την παρεά ΠΟΛΥ καλές ειδήσεις την επόμενη Δευτέρα!!! Αλήθεια, πώς γίνεται η εξέταση; Πας το πρωϊ, δίνεις αίμα, και το μεσημέρι βγαίνουν τα αποτελέσματα της χοριακής; Δλδ την ίδια ημέρα; 

Εμένα πάντως ούτε τα ουτροτζεσταν με πιάνουν. χαχαχα! Δυσκολα κοιμαμαι τα βραδια. 

Και μιας που λεμε για φάρμακα κλπ κλπ, σου εδωσαν και ενεσεις αντιπηκτικές; Εμένα μου εδωσαν τις ivor, κάνω εδώ 9 ημέρες, εναλλάξ μια δεξια -μια αριστερά στην κοιλιά, στα περισσότερα σημεία όμως η κοιλια εχει μελανιάσει ποοοοοοοολυ, δε μιλώ για "βουλίτσες" ή στίγματα/σημαδάκια μικρά στρογγυλά, αυτά μάλλον είναι το νορμάλ, μιλώ για 2-3 σημεία όπου μου τις έκανε πάλι η νοσηλευτρια πρωινης βάρδιας μεν τις ενέσεις, αλλά η μελανιά σε κάθε σημείο έχει απλωθεί σε μήκος όσο όλος ο δείκτης (!!), και σε πλάτος  2 φορές όσο το πλάτος του δείκτη. Συμβαινει και σε άλλες σας... αυτό?   

 

Και εμένα μου έχει δώσει τις συγκεκριμένες για μετά την έμβρυομεταφορα. Μην σε ανησυχούν οι μελανιές. Εγώ το είχα πάθει αυτό με μια από τις ενέσεις της διέγερσης. Μια μελάνια τεράστια. Όταν ρώτησα τη μαία στο κέντρο μου είπε ότι μάλλον πέτυχα αγγειακι για αυτό έγινε. Και ότι δεν πειράζει. 

 

πρίν από 1 λεπτό , palmoira είπε:

Κοριτσια όλες έχουμε ακούσει κατά καιρούς πολύ σκληρά πράγματα. Εγώ θυμάμαι την πρώτη φορά που πέρασα επιτροπή ΙΚΑ για τα φάρμακα της εξωσωματικής. Βγαίνοντας εξω και αφού με είχαν εγκρίνει ως δικαιούχο, άκουσα τον πρόεδρο της επιτροπής να λέει « ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατί δίνουμε και πληρώνουμε φάρμακα για χαμένες περιπτώσεις σαν αυτή». Έκλαψα στις σκάλες του κτηρίου για 10 λεπτά και αποφάσισα ότι δεν θα επιτρέψω σε κανεναν να μου πει πότε και πως θα κάνω οικογένεια. Όσο για τις δουλειές...δουλεύω σε πολυεθνική εταιρεία επίσης. Είμαι σε αναρρωτική άδεια από 10 Ιουλίου λόγω αποκολλησεων,αιμορραγιων κτλ. Ειλικρινα δεν με νοιάζει καθόλου παρόλο που φτάνουν στα αυτιά μου διάφορα. Είναι εύκολο να Μίκας εκ του ασφαλούς για τις επιλογές των άλλων και να γυρνάς σπίτι αγκαλιάζοντας τα παιδάκια σου. Δεν θα μας λυπηθεί κανείς και σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα.  Ο προϊστάμενος μου επι δυο μήνες που ήμουν εγκυος την προηγούμενη φορά μου έκανε πόλεμο και έφευγα κλαίγοντας έχοντας καθημερινά συσπάσεις. Με είχαν να δουλεύω εξω και να περπατάω με 40 βαθμούς καύσωνα το προηγούμενο καλοκαίρι. Κανένας δεν με λυπήθηκε. Όταν έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων όλοι στεναχωρήθηκαν. Είπαν ότι είμαι πολύ δυνατή και ένα σωρό άλλες μπούρδες και επέστρεψαν στη ζωή τους. Καλά έκαναν, έτσι είναι η ζωή. Σε εμένα και στον άντρα μου μας έλειψε αυτό το παιδί. Σε κανεναν άλλο. Όποτε ΟΧΙ. Αυτή τη φορά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. 

Το like για το "δεν μας νοιάζει". Λυπάμαι πολύ για όσα περασες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκανα inohep 4500 , δεν είχα θέμα , αλλά μου πε να τις κάνω μέχρι να κλείσω τον 3ο , τελικά τις εκανα μέχρι και τον 4ο. Εγώ δεν το χα με τις ενέσεις , έφερνα νοσοκόμα , και είχε γίνει η κοιλιά μου μπλε.....εναλλάξ γίνονται και αν πέσει κοντά η πάνω σε ήδη υπάρχουσα , γίνεται σαν σπυράκι....προληπτικά λογικά γίνονται ....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Μεγάλη αλήθεια αυτό Νινα μου , για το τι είναι προετοιμασμένη η κοινωνία μας και τι όχι....κρίνοντας από τον εαυτό μου...

κάποια από τα κορίτσια ξέρουν ότι έχουμε μπει και σε πρόγραμμα αναδοχής.....όταν μας πρότειναν αν έχουμε θέμα για παιδάκι άλλης φυλής (εννοώντας χρώματος) ο σύζυγος μου 

ήταν θετικός (τελικά είναι πιο open mind από μένα , και δεν του το είχα) εγώ δεν ήμουν , και όχι για κανέναν λόγο , πέρα του ότι ζούμε στην επαρχία και η τοπική κοινωνία είναι στενόμυαλη σε τέτοια θέματα , και δεν ξέρω το παιδί τι θέματα θα έβρισκε μπροστά του...

όσο για τους ανθρώπους που δουλεύουν σε τέτοιους χώρους , έχω και καλύτερο να σου πω.....έχουμε επισκεφτεί (ξεκινώντας  την διαδικασία δανεικών ωαρίων ) κάποιο ίδρυμα για υιοθεσία....όπου μας είπαν χαρακτηριστικά " ότι τηρούμε τις προδιαγραφές για να υιοθετήσουμε παιδάκι εν μέρει.... επειδή εγώ δεν είχα κάνει εξωσωματική , δεν είμαι και τόσο κατάλληλη για να γίνω μαμά , γιατί αν πραγματικά ήθελα θα είχα κάνει 4-5 " δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποιο βαθμό αλήθειας , αλλά άτομα που δουλεύουν σε τέτοιους χώρους πρέπει να μπορούν να το χειρίζονται καλύτερα.....

εγώ έφυγα από εκεί και έκλαιγα σε όλο το δρόμο.....ποιος εγώ.... που μόνο στις κηδείες των γονιών μου έκλαψα νομίζω..... (ψέμματα άλλη μια φορά , όταν συνάδελφος 50+ ανακοίνωσε εγκυμοσύνη που δεν θα κρατούσε...έκλαψα στις τουαλέτες στο γραφείο)

α και κάτι άλλο... η πρώτη χοριακή μου θα μπορούσε να "κρύβει" και δίδυμη κύηση (η Georgia72 , είχε τέτοια τιμή και έκανε 2 υπέροχα αγόρια) , οι επόμενες τιμές μάλλον όχι....

Και ομως Κοκκινομαλλα ισχυουν αυτα που λες.Και δυστυχως συμβαινουν στους ιατρικους χωρους και απο ατομα που λογω θεσης θα περιμενες κατι αλλο.Λογω ιδιοτητας και ασκησης αυτης και στο δημοσιο,το εχω δει αυτο που λες και τους εχω κραξει.Οσον αφορα την υιοθεσια στην Ελλαδα ειναι μια υποθεση δυσκολη,αν οχι ακατορθωτη.Παιδια που φτανουν ως τα 5,6 η και μεγαλυτερα με στοιχεια ιδρυματοποιησης.Και ακομη και στις αναδοχες ,απαραδεκτοι,το ξερατε οτι προηγουνται οσοι ειναι ηδη γονεις!!!!Και η σκεψη του νομοθετη,εκεινοι ξερουν να μεγαλωσουν ενα παιδι και ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες να το εκμεταλλευτουν!Φρικη ε?Οποτε δεν ειναι μονο η σκεψη της συναδελφου,αλλα και μια ολοκληρη πολιτικη και νομοθεσια που την στηριζει.Και δεν σας λεω μπουρδες,κοιταχτε το.Οπως φυσικα ειναι απαραδεχτο να γινεσαι αναδοχος ,να μπορεις να υιοθετησεις το παιδι και να το δινουν αλλου.Εχει συμβει σε προσφιλες μου προσωπο!Εγω πηγα για υιοθεσια,ακουσα και εφυγα.Μονο απο εξωτερικο. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια, και για τις απαντήσεις σας για τις αντιπηκτικές!!!!! Δεν μου είχε ξανατύχει να κάνω στο παρελθόν, και αυτές τις 8-9 ημέρες που έχω ξεκινήσει, έχω ήδη 3 πολύ μεγαλές μελανιές σε 3 σημεία... δλδ δεν είναι ότι απλώς έτυχε κάποια ενεση να πετυχει απλώς κάποιο αγγείο, είναι το 1/3 όσων εκανα, οι 3 από τις 9 ενέσεις μου εκαναν 3 μεγάαααλες μελανιές, απλώθηκαν & καμία δεν δείχνει να φεύγει - όπως ακριβώς τα λετε.  Για αυτό ηθελα να ρωτησω. Μου ειπαν ότι θα κάνω αντιπηκτικές, 1 κάθε μέρα,  μέχρι τη χοριακή, και βλεπουμε. Για να δουμε!

Σας ευχαριστώ και πάλι! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zoe_79K είπε:

Κι εγώ σου το ευχομαι από καρδιάς!!! Να σου πάνε ΟΛΑ καλά, Νίνα μου! 

ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ να ακούσουμε μαζί τα καλά νέα!! Να έχουμε και οι 2 μας να μοιραστούμε εδώ με την παρεά ΠΟΛΥ καλές ειδήσεις την επόμενη Δευτέρα!!! Αλήθεια, πώς γίνεται η εξέταση; Πας το πρωϊ, δίνεις αίμα, και το μεσημέρι βγαίνουν τα αποτελέσματα της χοριακής; Δλδ την ίδια ημέρα; 

Εμένα πάντως ούτε τα ουτροτζεσταν με πιάνουν. χαχαχα! Δυσκολα κοιμαμαι τα βραδια. 

Και μιας που λεμε για φάρμακα κλπ κλπ, σου εδωσαν και ενεσεις αντιπηκτικές; Εμένα μου εδωσαν τις ivor, κάνω εδώ 9 ημέρες, εναλλάξ μια δεξια -μια αριστερά στην κοιλιά, στα περισσότερα σημεία όμως η κοιλια εχει μελανιάσει ποοοοοοοολυ, δε μιλώ για "βουλίτσες" ή στίγματα/σημαδάκια μικρά στρογγυλά, αυτά μάλλον είναι το νορμάλ, μιλώ για 2-3 σημεία όπου μου τις έκανε πάλι η νοσηλευτρια πρωινης βάρδιας μεν τις ενέσεις, αλλά η μελανιά σε κάθε σημείο έχει απλωθεί σε μήκος όσο όλος ο δείκτης (!!), και σε πλάτος  2 φορές όσο το πλάτος του δείκτη. Συμβαινει και σε άλλες σας... αυτό?   

 

Η εξεταση γινεται ακριβως οπως ειπες και βγαινει την ιδια μερα,μετα απο κανα διωρο-τριωρο,απλα θα πρεπει να πας στο ιδιο μικροβιολογικο καθε φορα.Οποτε διαλεξε καποιο κοντα σου,που εμπιστευεσαι.Αντιπηκτικες δεν μου εδωσαν ,γιατι εχω κανει και για τις δυο μορφες θρομβοφιλιας και δεν υπαρχει θεμα,ωστοσω οσο προχωρα η εγκυμοσυνη μπορει και να χρειαστω.Δεν ξερω ακομη.Στην πρωτη βεβαια εμβρυομεταφορα,εκανα τις ινοχεπ,μου της εκανε μια νοσηλευτρια και δεν ειχα ιχνος μελανιας(ειναι και το χερι ,αλλα και θεμα επιδερμιδας).  

πρίν από 57 λεπτά , palmoira είπε:

Κοριτσια όλες έχουμε ακούσει κατά καιρούς πολύ σκληρά πράγματα. Εγώ θυμάμαι την πρώτη φορά που πέρασα επιτροπή ΙΚΑ για τα φάρμακα της εξωσωματικής. Βγαίνοντας εξω και αφού με είχαν εγκρίνει ως δικαιούχο, άκουσα τον πρόεδρο της επιτροπής να λέει « ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατί δίνουμε και πληρώνουμε φάρμακα για χαμένες περιπτώσεις σαν αυτή». Έκλαψα στις σκάλες του κτηρίου για 10 λεπτά και αποφάσισα ότι δεν θα επιτρέψω σε κανεναν να μου πει πότε και πως θα κάνω οικογένεια. Όσο για τις δουλειές...δουλεύω σε πολυεθνική εταιρεία επίσης. Είμαι σε αναρρωτική άδεια από 10 Ιουλίου λόγω αποκολλησεων,αιμορραγιων κτλ. Ειλικρινα δεν με νοιάζει καθόλου παρόλο που φτάνουν στα αυτιά μου διάφορα. Είναι εύκολο να Μίκας εκ του ασφαλούς για τις επιλογές των άλλων και να γυρνάς σπίτι αγκαλιάζοντας τα παιδάκια σου. Δεν θα μας λυπηθεί κανείς και σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα.  Ο προϊστάμενος μου επι δυο μήνες που ήμουν εγκυος την προηγούμενη φορά μου έκανε πόλεμο και έφευγα κλαίγοντας έχοντας καθημερινά συσπάσεις. Με είχαν να δουλεύω εξω και να περπατάω με 40 βαθμούς καύσωνα το προηγούμενο καλοκαίρι. Κανένας δεν με λυπήθηκε. Όταν έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων όλοι στεναχωρήθηκαν. Είπαν ότι είμαι πολύ δυνατή και ένα σωρό άλλες μπούρδες και επέστρεψαν στη ζωή τους. Καλά έκαναν, έτσι είναι η ζωή. Σε εμένα και στον άντρα μου μας έλειψε αυτό το παιδί. Σε κανεναν άλλο. Όποτε ΟΧΙ. Αυτή τη φορά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. 

Παλμοιρα μου ειλικρινα λυπαμαι που ακουσες κατι τοσο απαισιο και που περασες αυτα που περασες,και που πρεπει να ακουσουμε ολες αυτες τις ανοησιες και καφριλες γενικως.Δυστυχως ομως κοριτσια πολλοι ανθρωποι εχουν πολλα θεματα να λυσουν και σας το λεω και λογω επαγγελματος.Φτανουν σε εμας τους ειδικους οι λιγοτερο αρρωστοι,καποια ομως πραγματα ειναι και καθαρη κακια και δηλωνουν και καποια ζωωδη συναισθηματα και ενστικτα  που δεν τα χουμε επεξεργαστει.Και θα πω και κατι αλλο,για εμενα το χειροτερο ειναι να το ακους απο γυναικες και μαναδες.Οσες ενεσεις και αν εκανα και θα κανω τιποτα δεν με πληγωσε περισσοτερο και δεν θα με πληγωσει απο τα λογια καποιων γυναικων.Οσον αφορα τους αλλους,οντως ειναι λιγοι αυτοι οι αλλοι που θα νοιαστουν πραγματικα για εμας.Καλα κανεις,προστατευσε τον εαυτο σου και την οικογενεια σου.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NINA78 said:

Η εξεταση γινεται ακριβως οπως ειπες και βγαινει την ιδια μερα,μετα απο κανα διωρο-τριωρο,απλα θα πρεπει να πας στο ιδιο μικροβιολογικο καθε φορα.Οποτε διαλεξε καποιο κοντα σου,που εμπιστευεσαι.Αντιπηκτικες δεν μου εδωσαν ,γιατι εχω κανει και για τις δυο μορφες θρομβοφιλιας και δεν υπαρχει θεμα,ωστοσω οσο προχωρα η εγκυμοσυνη μπορει και να χρειαστω.Δεν ξερω ακομη.Στην πρωτη βεβαια εμβρυομεταφορα,εκανα τις ινοχεπ,μου της εκανε μια νοσηλευτρια και δεν ειχα ιχνος μελανιας(ειναι και το χερι ,αλλα και θεμα επιδερμιδας).  

Επειδή δεν το εχω καθολου με τις ενεσεις, ουτε και μου είχε ξαναχρειαστεί, πάω νωρίς το πρωί και μου τις κάνει τις ενέσεις η νοσηλευτρια βάρδιας, δεν είναι ίδια κάθε μέρα. Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες, ότι μετραει και το ποιός κάνει την ένεση κάθε φορά. Μ αρέσει που κάθε πρωί που πάω και μόλις βλέπουν την κοιλια μου.. κάθε νοσηλευτρια [όποια και να ειναι]  δυσανασχετεί του στυλ "πω πω.... εμείς σας έχουμε κάνει έτσι..;" ή λέει αόριστα  "δεν πρέπει να βιάζονται όταν τις κάνουν τις ενέσεις..." ή... "κατω από τον αφαλο γιατί σας κάνανε αντιπηκτική;; κι έγινε τόση μελανιά; ή δεξιά ή αριστερα το κάνουμε..."  Και άλλα τέτοια. Τελοσπαντων. Πολλές φορές σκεφτόμαι κι εγώ όσα λές, ότι είναι θέμα προσώπου κι ότι είναι και θέμα τύχης... Όπως όλα. Κι επίσης, πολλές φορές έχω σκεφτεί όλες αυτές τις παραμέτρους πχ θρομβοφιλία κλπ κλπ και τόσες άλλες περιπετειες που είχε και η υπόλοιπη παρεα, και λέω... γιατί δεν μας κάνουν όλες τις εξετάσεις από την αρχή να τελειώνουμε, να ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε, να ταλαιπωρηθούμε λιγότερο... και πρέπει πρώτα να το "πάθουμε" και μετά να πάμε σε πιο ειδικές εξετάσεις για να δούμε τι έφταιξε. Εγω ας πούμε τίποτα από όσα γραφεις [και τώρα και νωρίτερα σε άλλο post σου] δεν έχω κάνει σε εξετάσεις ούτε καν προληπτικά. Τελοσπάντων.... Ακόμα μια κατάθεση σκέψεων που μοιραζόμαστε. :wub: 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου λυπάμαι πολύ για όσα ακούσατε. Το σίγουρο είναι ότι όποιος φέρεται έτσι, έχει δικά του άλυτα θέματα -οι περισσότεροι είναι και βαθιά δυστυχισμενοι. Όχι ότι αυτό δικαιολογεί συμπεριφορες, τις εξηγεί όμως. 

Τελικά μάλλον μέσα σε όλη αυτή την περιπέτεια ήμουν και τυχερή, γιατί μόνο υποστήριξη και ενθάρρυνση έχω λάβει. Και ας μην μπορούν να καταλάβουν -κακά τα ψέματα, μόνο όποιος το έχει περάσει μπορεί να καταλάβει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...