Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, giotitsa είπε:

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ ποσο εβδομαδων εισαι κοριτσακι μου περιττο να σου πω οτι το μωρακι σου θα εχει πολλα μαλλια μα πολλα ομως για να εχεις καουρες 

Καλημερα Γιωτίτσα

ειμαι 25w 2d ...και κυοφορούμε Μπέμπα ....λίγο τρομακτικό το παρά πολλά μαλλιά.....:shock:...δεν το ήξερα αυτό.....τουλάχιστον θα βάλουμε γρήγορα τσιμπηδακια :-D

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 2 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα Γιωτίτσα

ειμαι 25w 2d ...και κυοφορούμε Μπέμπα ....λίγο τρομακτικό το παρά πολλά μαλλιά.....:shock:...δεν το ήξερα αυτό.....τουλάχιστον θα βάλουμε γρήγορα τσιμπηδακια :-D

 

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ χαχαχααχχα γλυκουλα ποπο μπεμπα εεεε θα ειναι τελειαααα ναι ναι θα εχει μαλλια και δεν ειναι καθολου νωρις διοτι περιττο να σου πω οτι θα εχεις πιο πολυ καουρες οσο περναει ο καιρος 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , alina80 είπε:

Καλημέρα Νίνα! Καλοστέριωτα τα εμβρυάκια. Και με μια μεγάλη χοριακη σε λίγες μέρες! Την κοπέλα δεν θα την σχολιάσω -δεν έχω πιει και καφέ ακόμα... Το μόνο που θα πω είναι να χαίρεσαι τον άντρα σου! 

Τι οδηγίες σου έδωσε ο γιατρός; 

Καλημερα Αλινα μου.Να μην ανεβωκατεβω σκαλες,τρεις μερες πιο χαλαρα και απο πεμπτη μερα επιστροφη σε δραστηριοτητες χωρις υπερβολες.Να τρεφομαι θρεπτικα και να μην σηκωνω βαρη και πανω απο ολα καλη διαθεση.Και φυσικα να παιρνω κανονικα τα φαρμακα μου.Τι να σχολιασεις?Απλα τουλαχιστον αυτοι που κανουν αυτη την δουλεια θα επρεπε να εχουν αλλες αντιληψεις.Ενταξει λιγο μας νοιαζει.Μακαρι να πανε ολα καλα.Περιμενουμε νεα απο την προσπαθεια σου.Φιλακια πολλα

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , NINA78 είπε:

Καλημερα Αλινα μου.Να μην ανεβωκατεβω σκαλες,τρεις μερες πιο χαλαρα και απο πεμπτη μερα επιστροφη σε δραστηριοτητες χωρις υπερβολες.Να τρεφομαι θρεπτικα και να μην σηκωνω βαρη και πανω απο ολα καλη διαθεση.Και φυσικα να παιρνω κανονικα τα φαρμακα μου.Τι να σχολιασεις?Απλα τουλαχιστον αυτοι που κανουν αυτη την δουλεια θα επρεπε να εχουν αλλες αντιληψεις.Ενταξει λιγο μας νοιαζει.Μακαρι να πανε ολα καλα.Περιμενουμε νεα απο την προσπαθεια σου.Φιλακια πολλα

Λίγη προσοχή λοιπόν. Και όλα καλά θα πάνε. Αυτοί που δουλεύουν εκει θα έπρεπε τουλάχιστον να κρατάνε το στόμα τους κλειστό. 

Κάνε την αρχή να ακολουθήσω!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά αποτελέσματα! Εγώ μετά την εμβρυομεταφορα έκατσα 4 ημέρες και μετά πηγα για δουλειά. Δουλειά εξω με περπάτημα, σκάλες και γενικά αρκετή σωματική κούραση...Προσπαθούσα να ξεκουράζομαι όποτε ήμουν σπίτι. Την πρώτη μέρα κοιμήθηκα ατέλειωτες ώρες και γενικά την πέρασα στο κρεβάτι. Μπάνιο έκανα την 3η μέρα νομίζω. Επίσης τις πρώτες μέρες προσπαθούσα να έχω ζεστά τα ποδαράκια μου. Κάπου είχα διαβάσει ότι κάνει καλό...

οσο για τα σχολια της κοπέλας....ασχολίαστο!ας πάνε όλα καλά και άσε τον κόσμο να λέει ότι θέλει! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα καλημερα 

οπως βλέπετε , ίσως ήμουν κόκορας σε προηγούμενη ζωή μου....μια βδομάδα τώρα ξυπνάω από τις 4,00 .....σήμερα από 3,30. Χαζεύω εδώ μέσα , κόβω μια βόλτα μέσα στο σπίτι , εννοείται 2-3 επισκέψεις στην τουαλετα...κ όλα αυτά σαν κλέφτης μην ξυπνήσω τον σύζυγο , κ αγχωθεί κ κάτσει κ αυτός ξύπνιος για να μου κρατάει παρέα....

τωρα κ καμία  δεκαριά μέρες , έχω απίστευτες καούρες...δεν είναι νωρίς βρε κορίτσια για αυτό; Γιατί μου συμβαίνει από τώρα; 

 

Νινα μου πως είσαι;;

Λοιπόν, join the club! Πριν λιγο καιρό είχα το ίδιο και για καμιά 15αριά μέρες! Ξυπνούσα 2 με 3 το βράδυ και ενώ είχα κοιμηθεί ελάχιστα ένιωθα χορτάτη από ύπνο! Ένα βράδυ δεν κοιμήθηκα καθόλου και ήρθε το επόμενο και πήγε 2 τη νύχτα και να λέω τί γίνεται γιατί δε νιώθω νύστα! Να με βρίσκει 5 το πρωί να καθαρίζω με βετέξ τα έπιπλα! Ταλαιπωρήθηκα αλλά το έστρωσα σιγά σιγά! Σε νιώθω απόλυτα! Όσο για τις καούρες, ενώ δεν είχα καθόλου παρά μόνο μια με δυο φορές και έλεγα καραφλό θα βγεί το κοριτσάκι μου σαν τον πεθερό μου, τώρα στα μισά του 6ου μήνα έχω συνέχεια! Όλα νορμάλ, όλα στο πρόγραμμα! Δεν θα προλαβαίνουμε τα τσιμπηδάκια! Φιλιά!

  • Μου αρέσει 2

U2Prp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Kalipso1978 είπε:

Λοιπόν, join the club! Πριν λιγο καιρό είχα το ίδιο και για καμιά 15αριά μέρες! Ξυπνούσα 2 με 3 το βράδυ και ενώ είχα κοιμηθεί ελάχιστα ένιωθα χορτάτη από ύπνο! Ένα βράδυ δεν κοιμήθηκα καθόλου και ήρθε το επόμενο και πήγε 2 τη νύχτα και να λέω τί γίνεται γιατί δε νιώθω νύστα! Να με βρίσκει 5 το πρωί να καθαρίζω με βετέξ τα έπιπλα! Ταλαιπωρήθηκα αλλά το έστρωσα σιγά σιγά! Σε νιώθω απόλυτα! Όσο για τις καούρες, ενώ δεν είχα καθόλου παρά μόνο μια με δυο φορές και έλεγα καραφλό θα βγεί το κοριτσάκι μου σαν τον πεθερό μου, τώρα στα μισά του 6ου μήνα έχω συνέχεια! Όλα νορμάλ, όλα στο πρόγραμμα! Δεν θα προλαβαίνουμε τα τσιμπηδάκια! Φιλιά!

Κοριτσια εγώ αϋπνίες έχω από την αρχή της εγκυμοσυνης. Σπάνια κοιμάμαι συνεχόμενα όλο το βράδυ. Συνήθως 3 ωριτσες και μετά ξύπνια. Μετά ξανά κοιμάμαι και κάπως έτσι πέρασε όλος αυτός ο καιρός. Η μαμα μου λέει ότι με προετοιμάζει το σώμα μου για το ξενύχτι που θα ακολουθήσει μετά με το μωρό!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , palmoira είπε:

Κοριτσια εγώ αϋπνίες έχω από την αρχή της εγκυμοσυνης. Σπάνια κοιμάμαι συνεχόμενα όλο το βράδυ. Συνήθως 3 ωριτσες και μετά ξύπνια. Μετά ξανά κοιμάμαι και κάπως έτσι πέρασε όλος αυτός ο καιρός. Η μαμα μου λέει ότι με προετοιμάζει το σώμα μου για το ξενύχτι που θα ακολουθήσει μετά με το 

Εμένα με είχε πιάσει ένας ψιλοπανικούλης, νόμιζα ότι κάτι έπαθε το νευρικό μου σύστημα και φοβήθηκα! Ακούω άλλες έγκυες που έχουν υπνηλία όμως! Πάντως ναι είναι από την εγκυμοσύνη μου το επιβεβαίωσε και η μαία του γιατρού μου! Κι εμένα μου το λένε αυτό που σου λέει η μαμά σου!


U2Prp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι σε όλες κι από εμένα! Και καλή επιτυχία με όλη μου την καρδιά! :)

Είμαι ΝΕΟ μέλος, σα διάβαζα καιρό τώρα, θαυμάζω τη δύναμη σας και γράφω πρώτη φορά. 

Όλες εχουμε περάσει δυσκολίες, αλλά παίζει πολυ ρόλο τελικά,  ότι υπάρχει ΚΑΙ αυτή η παρέα! 

Όλα όσα γράφονται εδω έχουν σημασία, στιγμές από την καθημερινότητα, σκέψεις διαφορετικές κάθε φορά.. 

Όλα μετρούν, και όταν τα μοιράζεσαι, η αγωνία γίνεται...μισή και η χαρά διπλή. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

 

Σας ευχαριστώ όλες για την θερμή υποδοχή! :)

Θα σας πω κι εγω 2-3 λογια για τη δικη μου περιπετεια. Nα γνωριστούμε λιγο παραπάνω. Ελπίζω να μη σας κουράσω. 

Εδω και 4-5 χρονια συνειδητοποιησα ότι εχω θεμα, με ασχημο τρόπο θα ελεγα. Αλλαξα και γιατρό.

Γενικώς δουλευα και δουλευω πολυ σε μια πολυεθνική, αγαπώ τη δουλειά μου, με λες και workaholic, πολλές ώρες/ημέρα δουλειά, συχνά και σ/κ, πολλά ταξίδια και στο εξωτερικό για συνεδρια-συμφωνίες, και εντονοι ρυθμοι ζωής γενικότερα, εξοδοι και τα βραδια, ποτακια-τσιγαρα. Το εκοψα τωρα μαχαιρι.

Όταν αρχισα στα 34 μου να έχω θέματα ΠΩΑ ή εστω ενδείξεις πχ ενα μήνα να έχω περιοδο, τον επομενο να μην έχω, τον τρίτο να έχω 2 φορές [άστατη φάση] ο πρώτος γιατρός που ειχα τότε δεν χτύπησε κανένα καμπανάκι ή δεν έδωσε έστω μια συμβουλή: πχ να καταψύξω ωάρια. Τίποτα.  Έλεγε ότι "φθαίνε τα συχνά ταξίδια με το αεροπλάνο" - χαχαχα τι να πω, σε ποιον αιώνα ζουμε, ε?! Κι όμως δεν εδωσα μεγαλυτερη σημασία κι εγώ. Επίσης, έλεγε οτι μάλλον έχω θέμα με πολυκυστικές. Για να αποδειχθεί τελικά, ότι και πάλι δεν ήταν έτσι. Είχα 2 ινομυώματα, πολύ μεγάλα κιόλας, που  δεν τα ειδε ποτε εγκαίρως, μεγαλωσαν αρκετα, και...είπε τελικά ότι δεν τα "έπιασε" ποτε το μηχανημα του στο ιατρείο του. Μεγαλος γιατρός, ε; Που χειρουργεί και σε πασιγνωστο ιδιωτικό μαιευτηριο. Τελοσπαντων. Δυναμη πολλή, στήριξη μεγάλη κι από τον σύζυγο μου, έκανα την αφαίρεση λαπαροσκοπικά, έκανα και υστεροσκοπηση κλπ κλπ. Περίμενα το απαραίτητο 6μηνο διαστημα να ξαναδυναμώσει το σύστημα... Είχαμε παραλληλα τρεχαματα τότε δυστυχως και με θεματα υγειας-νοσοκομεία των γονιών μας,  πολύ δυσκολες στιγμές παραλληλα.   Έκανα και νεες εξετασεις με απογοητευτικες τιμές ορμονων, λόγω και των ρυθμών δουλειάς μου τόσα χρόνια, λόγω και μια θυροειδίτιδας που προέκυψε επίσης ξαφνικά, και πιστοποιώντας έτσι ότι είμαι σε ΠΩΑ, με ελαχιστο απόθεμα παρά την ηλικία μου.... Ξεκινησα ωοληψίες τα τελευταία 3 χρόνια, με νέο γιατρό σε άλλο κέντρο, ελεγε να το προσπαθήσουμε αφού υπήρχαν ωαρια που και που, ταλαιπωρηθηκα αρκετά, είχαμε ελπίδες, όμως καμία φάση δεν προχώρησε τελικά -να μη σας τα πολυλογώ. Εισέπραξα πολλά: "όχι...", "δυστυχως τελικά δεν εχω καλα νέα", "δεν τα καταφεραμε'"... μαζεμένα το τελευταίο διάστημα, κυρίως επειδή ακόμα και όταν υπήρχαν ωαρια, η ποιότητα των ωαρίων δεν ήταν σούπερ, δεν αντεχαν μεχρι τέλους. Σκέφτηκα τα δανεικά αρκετές φορές. Μου το ειχαν προτείνει, αλλά ηθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Ηθελα το χρόνο μου. Ηθελα να νιώσω σίγουρη [όσο γίνεται εν τελει] ότι προσπαθησα, δεν το παράτησα, αλλωστε ποτέ δεν εχω μαθει να τα παρατώ. Κι έτσι δεν ήταν απόφαση στιγμής. Ηταν ουσιας. Και αγάπης. 

Εκανα εμβρυομεταφορά την Τρίτη 25/9 με 2 βλαστοκυστες, και μου εδωσαν ημερομηνια χοριακής 8/10. Παίρνω πολλά φαρμακα, τα τηρώ. Μου ειπαν να μη σηκώνω βάρη, γενικώς λίγο-πολύ ξάπλα τις 2-3 πρώτες ημέρες.Το τηρησα.  Βασικά δεν μου ειπαν, να μη ανεβαινω/κατεβαινω σκαλες, και ψιλοανεβοκατεβηκα καποιες φορές. Διαβασα πριν την Νίνα που έλεγε ότι της ειπαν να μην ανεβοκατεβαινει, και ανησυχησα λιγο. Αλλά οκ... τωρα εγινε, σκεφτομαι. Δεν αλλαζει κάτι, αν στεναχωριέμαι. Γενικώς ειμαι θετικός άνθρωπος, και παρα τις δυσκολίες προσπαθώ πάντα να βλέπω τη καλή πλευρα των πραγμάτων.  Ελπίζω να πάνε ολα καλά με ΟΟΟΟΛΕΣ μας!

Και θα χαρω αν εχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή tips  να μοιραστείτε για αυτην την επιμαχη περιοδο μέχρι την χοριακή... Είναι η πρωτη μου φορά, κι είμαι ψύχραιμη [...until now], εσείς πως την περασατε/περνάτε αυτην την φάση? Αμέσως μετα, ποια είναι η επόμενη σημαντική εξεταση?  Να είστε καλά! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 53 λεπτά , Zoe_79K είπε:

 

Σας ευχαριστώ όλες για την θερμή υποδοχή! :)

Θα σας πω κι εγω 2-3 λογια για τη δικη μου περιπετεια. Nα γνωριστούμε λιγο παραπάνω. Ελπίζω να μη σας κουράσω. 

Εδω και 4-5 χρονια συνειδητοποιησα ότι εχω θεμα, με ασχημο τρόπο θα ελεγα. Αλλαξα και γιατρό.

Γενικώς δουλευα και δουλευω πολυ σε μια πολυεθνική, αγαπώ τη δουλειά μου, με λες και workaholic, πολλές ώρες/ημέρα δουλειά, συχνά και σ/κ, πολλά ταξίδια και στο εξωτερικό για συνεδρια-συμφωνίες, και εντονοι ρυθμοι ζωής γενικότερα, εξοδοι και τα βραδια, ποτακια-τσιγαρα. Το εκοψα τωρα μαχαιρι.

Όταν αρχισα στα 34 μου να έχω θέματα ΠΩΑ ή εστω ενδείξεις πχ ενα μήνα να έχω περιοδο, τον επομενο να μην έχω, τον τρίτο να έχω 2 φορές [άστατη φάση] ο πρώτος γιατρός που ειχα τότε δεν χτύπησε κανένα καμπανάκι ή δεν έδωσε έστω μια συμβουλή: πχ να καταψύξω ωάρια. Τίποτα.  Έλεγε ότι "φθαίνε τα συχνά ταξίδια με το αεροπλάνο" - χαχαχα τι να πω, σε ποιον αιώνα ζουμε, ε?! Κι όμως δεν εδωσα μεγαλυτερη σημασία κι εγώ. Επίσης, έλεγε οτι μάλλον έχω θέμα με πολυκυστικές. Για να αποδειχθεί τελικά, ότι και πάλι δεν ήταν έτσι. Είχα 2 ινομυώματα, πολύ μεγάλα κιόλας, που  δεν τα ειδε ποτε εγκαίρως, μεγαλωσαν αρκετα, και...είπε τελικά ότι δεν τα "έπιασε" ποτε το μηχανημα του στο ιατρείο του. Μεγαλος γιατρός, ε; Που χειρουργεί και σε πασιγνωστο ιδιωτικό μαιευτηριο. Τελοσπαντων. Δυναμη πολλή, στήριξη μεγάλη κι από τον σύζυγο μου, έκανα την αφαίρεση λαπαροσκοπικά, έκανα και υστεροσκοπηση κλπ κλπ. Περίμενα το απαραίτητο 6μηνο διαστημα να ξαναδυναμώσει το σύστημα... Είχαμε παραλληλα τρεχαματα τότε δυστυχως και με θεματα υγειας-νοσοκομεία των γονιών μας,  πολύ δυσκολες στιγμές παραλληλα.   Έκανα και νεες εξετασεις με απογοητευτικες τιμές ορμονων, λόγω και των ρυθμών δουλειάς μου τόσα χρόνια, λόγω και μια θυροειδίτιδας που προέκυψε επίσης ξαφνικά, και πιστοποιώντας έτσι ότι είμαι σε ΠΩΑ, με ελαχιστο απόθεμα παρά την ηλικία μου.... Ξεκινησα ωοληψίες τα τελευταία 3 χρόνια, με νέο γιατρό σε άλλο κέντρο, ελεγε να το προσπαθήσουμε αφού υπήρχαν ωαρια που και που, ταλαιπωρηθηκα αρκετά, είχαμε ελπίδες, όμως καμία φάση δεν προχώρησε τελικά -να μη σας τα πολυλογώ. Εισέπραξα πολλά: "όχι...", "δυστυχως τελικά δεν εχω καλα νέα", "δεν τα καταφεραμε'"... μαζεμένα το τελευταίο διάστημα, κυρίως επειδή ακόμα και όταν υπήρχαν ωαρια, η ποιότητα των ωαρίων δεν ήταν σούπερ, δεν αντεχαν μεχρι τέλους. Σκέφτηκα τα δανεικά αρκετές φορές. Μου το ειχαν προτείνει, αλλά ηθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Ηθελα το χρόνο μου. Ηθελα να νιώσω σίγουρη [όσο γίνεται εν τελει] ότι προσπαθησα, δεν το παράτησα, αλλωστε ποτέ δεν εχω μαθει να τα παρατώ. Κι έτσι δεν ήταν απόφαση στιγμής. Ηταν ουσιας. Και αγάπης. 

Εκανα εμβρυομεταφορά την Τρίτη 25/9 με 2 βλαστοκυστες, και μου εδωσαν ημερομηνια χοριακής 8/10. Παίρνω πολλά φαρμακα, τα τηρώ. Μου ειπαν να μη σηκώνω βάρη, γενικώς λίγο-πολύ ξάπλα τις 2-3 πρώτες ημέρες.Το τηρησα.  Βασικά δεν μου ειπαν, να μη ανεβαινω/κατεβαινω σκαλες, και ψιλοανεβοκατεβηκα καποιες φορές. Διαβασα πριν την Νίνα που έλεγε ότι της ειπαν να μην ανεβοκατεβαινει, και ανησυχησα λιγο. Αλλά οκ... τωρα εγινε, σκεφτομαι. Δεν αλλαζει κάτι, αν στεναχωριέμαι. Γενικώς ειμαι θετικός άνθρωπος, και παρα τις δυσκολίες προσπαθώ πάντα να βλέπω τη καλή πλευρα των πραγμάτων.  Ελπίζω να πάνε ολα καλά με ΟΟΟΟΛΕΣ μας!

Και θα χαρω αν εχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή tips  να μοιραστείτε για αυτην την επιμαχη περιοδο μέχρι την χοριακή... Είναι η πρωτη μου φορά, κι είμαι ψύχραιμη [...until now], εσείς πως την περασατε/περνάτε αυτην την φάση? Αμέσως μετα, ποια είναι η επόμενη σημαντική εξεταση?  Να είστε καλά! 

Εγώ σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη τριχηφια χοριακη! Μετά την πρώτη θετική χοριακη σου θα χρειαστεί να την επαναλάβεις για να δουν εάν αυξάνεται φυσιολογικά και στη συνέχεια μετά από κάποιες επαναληπτικές χοριακες θα κάνεις τον πρώτο υπέρηχο που θα δεις το μωράκι σου και θα ακούσεις την καρδούλα του. Στα γράφω με την απόλυτη βεβαιότητα ότι θα τα ζήσεις πολύ σύντομα! Καλή επιτυχία, να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη! 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, palmoira said:

Εγώ σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη τριχηφια χοριακη! Μετά την πρώτη θετική χοριακη σου θα χρειαστεί να την επαναλάβεις για να δουν εάν αυξάνεται φυσιολογικά και στη συνέχεια μετά από κάποιες επαναληπτικές χοριακες θα κάνεις τον πρώτο υπέρηχο που θα δεις το μωράκι σου και θα ακούσεις την καρδούλα του. Στα γράφω με την απόλυτη βεβαιότητα ότι θα τα ζήσεις πολύ σύντομα! Καλή επιτυχία, να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!!!!  Μακάρι έτσι να γίνει, όπως τα λες! Αυτό εύχομαι κι εγώ. 

Πρόσεξα ότι έχω την ίδια ημερομηνία χοριακής με τη Νίνα, τη Δευτέρα στις 8/10. Βέβαια, εκείνη έκανε νομίζω χθες την εμβρυομεταφορά, ενώ εγώ 3 ημέρες νωριτερα, στις 25/9. Και οι δυο περιπτώσεις αφορούν 2 βλαστοκύστες, αν καταλαβα καλά. Είναι λογικό να έχουμε την ίδια ημερομηνία χοριακής? Αφού έχουμε 3 ημέρες διαφορά στην μεταφορα? Η' δεν παίζει και τόσο ρόλο? Εμένα μου ειπαν εξ αρχης για χοριακη σε 14 ημέρες [μετρώντας και την ημέρα της μεταφοράς] .

Όσο για τις αυπνίες που λες ότι εχεις κι εσύ, εγω θα έλεγα ότι πάντα κοιμόμουν λιγες ώρες γενικότερα, και τα τελευταία χρόνια δεν με πιάνει ύπνος εύκολα, δε κοιμάμαι σιγουρα πριν από τις 2-3 τα ξημερώματα, όσο νωρίς και αν πρέπει να σηκωθω την επομενη ημέρα. Βλέπω τηλεοραση, διαβαζω, πάντως δεν κοιμάμαι... Αρα ακόμα μια... ξύπνια τις ιδιες ωρες! χαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zoe_79K είπε:

 

Σας ευχαριστώ όλες για την θερμή υποδοχή! :)

Θα σας πω κι εγω 2-3 λογια για τη δικη μου περιπετεια. Nα γνωριστούμε λιγο παραπάνω. Ελπίζω να μη σας κουράσω. 

Εδω και 4-5 χρονια συνειδητοποιησα ότι εχω θεμα, με ασχημο τρόπο θα ελεγα. Αλλαξα και γιατρό.

Γενικώς δουλευα και δουλευω πολυ σε μια πολυεθνική, αγαπώ τη δουλειά μου, με λες και workaholic, πολλές ώρες/ημέρα δουλειά, συχνά και σ/κ, πολλά ταξίδια και στο εξωτερικό για συνεδρια-συμφωνίες, και εντονοι ρυθμοι ζωής γενικότερα, εξοδοι και τα βραδια, ποτακια-τσιγαρα. Το εκοψα τωρα μαχαιρι.

Όταν αρχισα στα 34 μου να έχω θέματα ΠΩΑ ή εστω ενδείξεις πχ ενα μήνα να έχω περιοδο, τον επομενο να μην έχω, τον τρίτο να έχω 2 φορές [άστατη φάση] ο πρώτος γιατρός που ειχα τότε δεν χτύπησε κανένα καμπανάκι ή δεν έδωσε έστω μια συμβουλή: πχ να καταψύξω ωάρια. Τίποτα.  Έλεγε ότι "φθαίνε τα συχνά ταξίδια με το αεροπλάνο" - χαχαχα τι να πω, σε ποιον αιώνα ζουμε, ε?! Κι όμως δεν εδωσα μεγαλυτερη σημασία κι εγώ. Επίσης, έλεγε οτι μάλλον έχω θέμα με πολυκυστικές. Για να αποδειχθεί τελικά, ότι και πάλι δεν ήταν έτσι. Είχα 2 ινομυώματα, πολύ μεγάλα κιόλας, που  δεν τα ειδε ποτε εγκαίρως, μεγαλωσαν αρκετα, και...είπε τελικά ότι δεν τα "έπιασε" ποτε το μηχανημα του στο ιατρείο του. Μεγαλος γιατρός, ε; Που χειρουργεί και σε πασιγνωστο ιδιωτικό μαιευτηριο. Τελοσπαντων. Δυναμη πολλή, στήριξη μεγάλη κι από τον σύζυγο μου, έκανα την αφαίρεση λαπαροσκοπικά, έκανα και υστεροσκοπηση κλπ κλπ. Περίμενα το απαραίτητο 6μηνο διαστημα να ξαναδυναμώσει το σύστημα... Είχαμε παραλληλα τρεχαματα τότε δυστυχως και με θεματα υγειας-νοσοκομεία των γονιών μας,  πολύ δυσκολες στιγμές παραλληλα.   Έκανα και νεες εξετασεις με απογοητευτικες τιμές ορμονων, λόγω και των ρυθμών δουλειάς μου τόσα χρόνια, λόγω και μια θυροειδίτιδας που προέκυψε επίσης ξαφνικά, και πιστοποιώντας έτσι ότι είμαι σε ΠΩΑ, με ελαχιστο απόθεμα παρά την ηλικία μου.... Ξεκινησα ωοληψίες τα τελευταία 3 χρόνια, με νέο γιατρό σε άλλο κέντρο, ελεγε να το προσπαθήσουμε αφού υπήρχαν ωαρια που και που, ταλαιπωρηθηκα αρκετά, είχαμε ελπίδες, όμως καμία φάση δεν προχώρησε τελικά -να μη σας τα πολυλογώ. Εισέπραξα πολλά: "όχι...", "δυστυχως τελικά δεν εχω καλα νέα", "δεν τα καταφεραμε'"... μαζεμένα το τελευταίο διάστημα, κυρίως επειδή ακόμα και όταν υπήρχαν ωαρια, η ποιότητα των ωαρίων δεν ήταν σούπερ, δεν αντεχαν μεχρι τέλους. Σκέφτηκα τα δανεικά αρκετές φορές. Μου το ειχαν προτείνει, αλλά ηθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Ηθελα το χρόνο μου. Ηθελα να νιώσω σίγουρη [όσο γίνεται εν τελει] ότι προσπαθησα, δεν το παράτησα, αλλωστε ποτέ δεν εχω μαθει να τα παρατώ. Κι έτσι δεν ήταν απόφαση στιγμής. Ηταν ουσιας. Και αγάπης. 

Εκανα εμβρυομεταφορά την Τρίτη 25/9 με 2 βλαστοκυστες, και μου εδωσαν ημερομηνια χοριακής 8/10. Παίρνω πολλά φαρμακα, τα τηρώ. Μου ειπαν να μη σηκώνω βάρη, γενικώς λίγο-πολύ ξάπλα τις 2-3 πρώτες ημέρες.Το τηρησα.  Βασικά δεν μου ειπαν, να μη ανεβαινω/κατεβαινω σκαλες, και ψιλοανεβοκατεβηκα καποιες φορές. Διαβασα πριν την Νίνα που έλεγε ότι της ειπαν να μην ανεβοκατεβαινει, και ανησυχησα λιγο. Αλλά οκ... τωρα εγινε, σκεφτομαι. Δεν αλλαζει κάτι, αν στεναχωριέμαι. Γενικώς ειμαι θετικός άνθρωπος, και παρα τις δυσκολίες προσπαθώ πάντα να βλέπω τη καλή πλευρα των πραγμάτων.  Ελπίζω να πάνε ολα καλά με ΟΟΟΟΛΕΣ μας!

Και θα χαρω αν εχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή tips  να μοιραστείτε για αυτην την επιμαχη περιοδο μέχρι την χοριακή... Είναι η πρωτη μου φορά, κι είμαι ψύχραιμη [...until now], εσείς πως την περασατε/περνάτε αυτην την φάση? Αμέσως μετα, ποια είναι η επόμενη σημαντική εξεταση?  Να είστε καλά! 

Με το καλό μια θετική χοριακη με καλούς διπλασιασμούς! Μαζί με τη Νίνα βλέπω και εσύ. Δεν ξέρω να σου πω σχετικά με τον χρόνο της χοριακη, παρά μόνο να κάνεις καλύτερα ότι είπε ο γιατρός. 

Εγώ κορίτσια θα βάλω στο ψυγείο δύο σαμπάνιες, προβλέπω δίπλα τα ευχάριστα την άλλη Δευτέρα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, alina80 said:

Με το καλό μια θετική χοριακη με καλούς διπλασιασμούς! Μαζί με τη Νίνα βλέπω και εσύ. Δεν ξέρω να σου πω σχετικά με τον χρόνο της χοριακη, παρά μόνο να κάνεις καλύτερα ότι είπε ο γιατρός. 

Εγώ κορίτσια θα βάλω στο ψυγείο δύο σαμπάνιες, προβλέπω δίπλα τα ευχάριστα την άλλη Δευτέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!! Για το όμορφο μήνυμα σου & την καλή ενέργεια! Χαμογέλασα με όσα έγραψες για τις σαμπάνιες και την επομενη Δευτερα! Δεν παίζεσαι!

Είστε φοβερές, κορίτσια! Μακάρι όλα να πάνε καλά! 

Μακάρι αυτός ο μήνας που ξεκινά από αυριο, να πάει πολυ καλά για ΟΛΕΣ μας! Αυτό εύχομαι κι εγώ ολόψυχα! Και για τη δική σου προετοιμασία και πορεία, ΟΟΟΟΛΑ να ερθουν κατ' ευχήν! 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Λίγη προσοχή λοιπόν. Και όλα καλά θα πάνε. Αυτοί που δουλεύουν εκει θα έπρεπε τουλάχιστον να κρατάνε το στόμα τους κλειστό. 

Κάνε την αρχή να ακολουθήσω!

 

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη για πολλα πραγματα!Γεννησε προσφατα μια ξαδερφη μου,που ειναι μαζι με τον αντρα της απο 19 χρονων και τωρα ειναι 45 και ειναι παντρεμενοι 15 χρονια(και μορφωμενοι και οι δυο)και ισχυριζεται οτι το παιδι δεν εγινε με εξωσωματικη!!!!!Ωστοσο η μητροτητα ειναι προσωπικη υποθεση!Ας νοιωθει ο καθεις,οπως θελει,μακαρι να μεινω εγκυος και να πανε ολα καλα και λιγο με νοιαζει.Ξερουμε οτι δεν ζουμε στην Αγγλια,γιατι εχουμε ζησει εκει.Απλα Αλινα ,τουλαχιστον σε αυτους τους χωρους το στομα θα επρεπε να ηταν ερμητικο κλειστο στην βλακεια.Βεβαια οπως ειπε και μια φιλη που ειναι στην ιδια διαδικασια,μπορει να ειπωθηκε και θετικα,βλεποντας γυναικες που βασανιζονται με αυτο.Τεσπα.Ευχομαι να πανε καλα και να σαι  και εσυ η επομενη!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...