Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

      Τι να πω τώρα … είχα τόση αισιοδοξία … αλλά όπως λες έχεις την κόρη σου τιν δύναμη σου … είναι τόσο θετικό που εχεια ήδη ένα παιδί και ίσως ακούγεται περίεργο αυτό που λέω αλλά για εμένα που δεν έχω ακόμα ένα παιδάκι μου ακούγεται τόσο ενθαρρυντικό που έχεις μια μικρή αγκαλιά δίπλα σου η οποία μπορεί να απαλύνει κάθε πόνο . Πως θα προσχωρήσετε τώρα τι σπυ είπε ο γιατρός ;;; Θα αδιαθετήσεις ; Θα πρέπει να κανείς κάτι άλλο να πέσει η χοριακη ;

      Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,εύχομαι σε σένα μια μεγάλη χοριακη και μια γλυκιά εγκυμοσύνη🥰Εγω δυστυχώς δεν τελείωσα ακόμα, πρέπει να πάω πάλι αύριο για χοριακη για να δούμε αν μηδενιστεί.Μου είπε πως ίσως είναι εξωμητριο,μικρή η πιθανότητα,αλλά δυστυχώς υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.Μου είπε πως είτε το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωμικη,είτε δεν βρήκε"μέρος" για να εμφυτευτει..Ελπιζω να σταματήσω τα φάρμακα και να το αποβάλλει ο οργανισμός μου και να μη χρειαστω αποξεση.Κοιτα να δεις που μέχρι πριν λίγο ευχομουν για μια μεγάλη χοριακη και τώρα πρεπει να μηδενιστεί 🤷

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και πάλι. 

Ελπίζω να καταφέρω να μην τρελαθώ μέχρι να φτάσω στην δωρεά. ..:)

Όποια κοπέλα προχώρησε με δωρεά και είναι ευχαριστημένη με τον γιατρό της, κυρίως με την έννοια ότι ήταν πολύ προσεκτικός σε ολες τις παραμετρους και ήξερε την δουλειά του, αν θέλει ας μου στείλει μήνυμα με το όνομα του.

Ευχαριστώ! !!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Καλημερα καλημερα 

εχω δυο απορίες βρε κορίτσια... φυλλικό ξεκίνησα να παιρνω λίγο πριν την εμβρυομεταφορα ....ξεκίνησα και σίδηρο... επειδή στην αρχή έπαιρνα κάτι αναβράζοντα, που δεν την πάλευα καθόλου....μου άλλαξε και παιρνω το χάπι gyno-tardyferon , το οποίο περιέχει και φυλλικό , σε λιγότερη περιεκτικότητα , από ότι είδα στα συστατικά... βέβαια συνεχίζω να παιρνω το φυλλικό iofolen.... φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα....βέβαια δεν έχω ρωτήσει το γιατρο.  Την Παρασκευή θα τον ρωτήσω.

θεμα θυρεοειδή δεν είχα ποτέ.  Στις πρώτες εξετάσεις είχα 0,72 (φυσιολογικές τιμές 0,27-4,2)στις προχθεσινές είχε πάει 1,47 .. μου είχε πει ο γιατρός δεν τον θελουμε πάνω από 2,5 Υπάρχει περίπτωση να ανεβεί και άλλο ;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλημερα καλημερα 

εχω δυο απορίες βρε κορίτσια... φυλλικό ξεκίνησα να παιρνω λίγο πριν την εμβρυομεταφορα ....ξεκίνησα και σίδηρο... επειδή στην αρχή έπαιρνα κάτι αναβράζοντα, που δεν την πάλευα καθόλου....μου άλλαξε και παιρνω το χάπι gyno-tardyferon , το οποίο περιέχει και φυλλικό , σε λιγότερη περιεκτικότητα , από ότι είδα στα συστατικά... βέβαια συνεχίζω να παιρνω το φυλλικό iofolen.... φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα....βέβαια δεν έχω ρωτήσει το γιατρο.  Την Παρασκευή θα τον ρωτήσω.

θεμα θυρεοειδή δεν είχα ποτέ.  Στις πρώτες εξετάσεις είχα 0,72 (φυσιολογικές τιμές 0,27-4,2)στις προχθεσινές είχε πάει 1,47 .. μου είχε πει ο γιατρός δεν τον θελουμε πάνω από 2,5 Υπάρχει περίπτωση να ανεβεί και άλλο ;;

Καλημέρα, καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου για το θυρεοειδή. Εγώ πριν 3 εβδομάδες ξεκίνησα ξανά σκέτο φυλλικό. Έπαιρνα στην αρχή το iofolen αλλά κάποια στιγμή το στομάχι μου δεν άντεξε με τόσο φάρμακα και το σταμάτησα. Μάλλον θα πρέπει να τον ρωτήσω εάν πρέπει να το αρχίσω ξανά. Σίδηρο παίρνω το ferrosanol και ευτυχως δεν είχα πρόβλημα. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2018 at 4:31 PM, alina80 said:

Με το καλό μια θετική χοριακη με καλούς διπλασιασμούς! Μαζί με τη Νίνα βλέπω και εσύ. Δεν ξέρω να σου πω σχετικά με τον χρόνο της χοριακη, παρά μόνο να κάνεις καλύτερα ότι είπε ο γιατρός. 

Εγώ κορίτσια θα βάλω στο ψυγείο δύο σαμπάνιες, προβλέπω δίπλα τα ευχάριστα την άλλη Δευτέρα!

Να βάλω κι εγώ μια εδώ γαλλική, προβλέπω επίσης ότι θα έχουμε διπλές χαρές!!!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

 

Καλη εβδομάδα και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ σε όλες μας!!! 

Ας φέρει υγεια και ευτυχία! Και ας γίνει ο μήνας των ...καλυτερων μας αναμνήσεων! 

Hello-October-surprise-me-this-time.jpg

@lennio  σε ευχαριστώ πολύ για την όμορφη απάντηση σου, μακάρι οι προβλέψεις σου για την @NINA78  & για εμένα να βγουν σωστές! Μακάρι! Το ευχομαι και το ελπίζω κι εγω ΚΑΙ για τις δυο μας, μιας που έτυχε κιόλας και στις 8/10 έχουμε και οι δύο χοριακή! Εύχομαι ολόψυχα όμως τα καλύτερα και για ΕΣΕΝΑ! Αλήθεια, σε τι φάση είσαι τώρα-τώρα? 

@alina80  τι όμορφα μηνύματα & ευχές διάβασα κι από εσένα?!! Είναι φοβερό να κάνεις τον άλλο να ...χαμογελά, διαβάζοντας μόνο ένα απλό κείμενό του, χωρίς να τον ξέρεις! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗευχομαι και για εσένα, από σήμερα δεν ξεκινάς τα νέα φάρμακα που έλεγες????  Καλή δύναμη, λοιπόν, και πολύ καλή επιτυχία!!!!!! 

@Nora72 πολύ καλο μήνα και σε εσένα! Άλλαξες username, σωστά?  Όλες εδω έχουμε περάσει αρκετές περιπέτειες, άλλες περισσότερες άλλες λιγότερες, δεν το βάζουμε κάτω, όμως. Έγραψες κάποια στιγμή: "φοβάμαι αυτά που σίγουρα έχετε σκεφτεί κι εσείς" για το θέμα της δωρεάς. Τι εννοείς από ...όλα? Είμαστε εδώ να το κουβεντιάσουμε παραπάνω, αν θέλεις. 

ΦΙΛΙΑ πάρα πάρα πολλά φυσικά και στην @palmoira αλλά και την @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ και τα όμορφα κοριτσάκια που περιμένουν! Όλα να σας πάνε καλά, κορίτσια!  Σας ευχαριστώ για την μεγάλη αγκαλιά που μου ανοίξατε! Για τις εύστοχες απαντησεις από την εμπειρία σας, τις συμβουλές σας, και τις ζεστές ευχές φυσικά!!!!!  Για τα θέματα σιδήρου + φυλλικού οξέος που αναφέρατε προχθες, ξέρω ότι σιγουρα το φυλλικο οξύ βοηθά πολύ & γι αυτό το λόγο το δίνουν οι γιατροί στην εγκυμοσύνη, έχει σημασία όμως η ποσότητα κάθε μέρα, γι αυτό και ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ λεει η Κοκκινομάλλα ότι θα επιβεβαιώσει με τον γιατρό της, ποιά φάρμακα και πόση ποσότητα θα παίρνει καθημερινά!!!  Εγώ από παιδί είχα πρόβλημα έλλειψης σιδήρου [σιδηροπενική αναιμία], πολύ χαμηλό αιματοκρίτη, πολύ χαμηλή αιμοσφαιρίνη, πολύ χαμηλή φεριτίνη [δλδ μονοψήφια, δλδ δε δεσμεύω καθόλου σίδηρο από τις τροφές όσο και να φάω κλπ κλπ]... και παίρνω από μικρή συμπληρωματα σιδήρου, μεχρι και τώρα. Έχω αλλάξει αρκετά, έχω κάνει και παύσεις ενδιάμεσα όπως προβλέπεται, τώρα μεχρι στιγμής παίρνω τα microfer. Και βλέπουμε...  

Καλημέρες πολλές σε οοοοολες!! Να είστε καλά! :rolleyes:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/30/2018 at 8:18 AM, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

Καλημερα καλημερα 

εχω δυο απορίες βρε κορίτσια... φυλλικό ξεκίνησα να παιρνω λίγο πριν την εμβρυομεταφορα ....ξεκίνησα και σίδηρο... επειδή στην αρχή έπαιρνα κάτι αναβράζοντα, που δεν την πάλευα καθόλου....μου άλλαξε και παιρνω το χάπι gyno-tardyferon , το οποίο περιέχει και φυλλικό , σε λιγότερη περιεκτικότητα , από ότι είδα στα συστατικά... βέβαια συνεχίζω να παιρνω το φυλλικό iofolen.... φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα....βέβαια δεν έχω ρωτήσει το γιατρο.  Την Παρασκευή θα τον ρωτήσω.

θεμα θυρεοειδή δεν είχα ποτέ.  Στις πρώτες εξετάσεις είχα 0,72 (φυσιολογικές τιμές 0,27-4,2)στις προχθεσινές είχε πάει 1,47 .. μου είχε πει ο γιατρός δεν τον θελουμε πάνω από 2,5 Υπάρχει περίπτωση να ανεβεί και άλλο ;;

Καλημερα ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ μου, μην αγχώνεσαι, απλώς θα πρέπει λογικά να σου ζητήσει να τον παρακολουθείτε κάθε μήνα. Η εγκυμοσύνη είναι μια περίοδος ορμονικών αλλαγών κι ίσως αυτό να επειρεάζει το θυρεοειδή σε κάποιο μικρό βαθμό. Στο λέω γιατί έχω υποθυρεοειδισμό από θυρεοειδήτιδα Χασιμότο, εδώ και κοντά 8 χρόνια και παίρνω την καθημερινή δόση θυρεοξύνης που χρειάζεται και όσο να ναι τον γνωρίζω κάπως τον κο Χασιμότο. Αν για κάποιο λόγο ανέβει κι άλλο θα ρυθμιστεί με θυρεοξυνη. Μια χαρά τιμές έχεις προς το παρόν και κανένα πρόβλημα. Σου ζήτησε ο γιατρός να ξανακάνεις μέτρηση έπειτα από κάποιο διάστημα;

Για τα επί επαγγελματικών, να προσθέσω στην κουβέντα ότι οι γυναίκες είμαστε καταπληκτικές, διότι πέρα από επαγγελματίες, μητέρες, φίλες κοκ είμαστε κι αρκετά ισορροπημενες ούτως ώστε να ξεχωρίζουμε την κάθε ιδιότητα και να βάζουμε και προτεραιότητες και τα πράγματα στη θέση τους! Ιδίως στη ηλικία που διαβαίνουμε οι περισσότερες φίλτατες εδώ, έχουμε και την εμπειρία να πούμε στον κάθε ένα καλοθελητή και σχολιαστή, να πάει εκεί που πρέπει και ξέρουμε όλοι. Με το γάντι βεβαίως βεβαίως και να συνεχίσουμε τα βήματα της πορείας μας. Και με τακούνι άμα τύχει! Και με σεξ απύλ γιατί μας είναι και φυσικόμ εμ!!!

Φιλιάααα :)

On 9/29/2018 at 2:48 PM, Zoe_79K said:

 

Σας ευχαριστώ όλες για την θερμή υποδοχή! :)

Θα σας πω κι εγω 2-3 λογια για τη δικη μου περιπετεια. Nα γνωριστούμε λιγο παραπάνω. Ελπίζω να μη σας κουράσω. 

Εδω και 4-5 χρονια συνειδητοποιησα ότι εχω θεμα, με ασχημο τρόπο θα ελεγα. Αλλαξα και γιατρό.

Γενικώς δουλευα και δουλευω πολυ σε μια πολυεθνική, αγαπώ τη δουλειά μου, με λες και workaholic, πολλές ώρες/ημέρα δουλειά, συχνά και σ/κ, πολλά ταξίδια και στο εξωτερικό για συνεδρια-συμφωνίες, και εντονοι ρυθμοι ζωής γενικότερα, εξοδοι και τα βραδια, ποτακια-τσιγαρα. Το εκοψα τωρα μαχαιρι.

Όταν αρχισα στα 34 μου να έχω θέματα ΠΩΑ ή εστω ενδείξεις πχ ενα μήνα να έχω περιοδο, τον επομενο να μην έχω, τον τρίτο να έχω 2 φορές [άστατη φάση] ο πρώτος γιατρός που ειχα τότε δεν χτύπησε κανένα καμπανάκι ή δεν έδωσε έστω μια συμβουλή: πχ να καταψύξω ωάρια. Τίποτα.  Έλεγε ότι "φθαίνε τα συχνά ταξίδια με το αεροπλάνο" - χαχαχα τι να πω, σε ποιον αιώνα ζουμε, ε?! Κι όμως δεν εδωσα μεγαλυτερη σημασία κι εγώ. Επίσης, έλεγε οτι μάλλον έχω θέμα με πολυκυστικές. Για να αποδειχθεί τελικά, ότι και πάλι δεν ήταν έτσι. Είχα 2 ινομυώματα, πολύ μεγάλα κιόλας, που  δεν τα ειδε ποτε εγκαίρως, μεγαλωσαν αρκετα, και...είπε τελικά ότι δεν τα "έπιασε" ποτε το μηχανημα του στο ιατρείο του. Μεγαλος γιατρός, ε; Που χειρουργεί και σε πασιγνωστο ιδιωτικό μαιευτηριο. Τελοσπαντων. Δυναμη πολλή, στήριξη μεγάλη κι από τον σύζυγο μου, έκανα την αφαίρεση λαπαροσκοπικά, έκανα και υστεροσκοπηση κλπ κλπ. Περίμενα το απαραίτητο 6μηνο διαστημα να ξαναδυναμώσει το σύστημα... Είχαμε παραλληλα τρεχαματα τότε δυστυχως και με θεματα υγειας-νοσοκομεία των γονιών μας,  πολύ δυσκολες στιγμές παραλληλα.   Έκανα και νεες εξετασεις με απογοητευτικες τιμές ορμονων, λόγω και των ρυθμών δουλειάς μου τόσα χρόνια, λόγω και μια θυροειδίτιδας που προέκυψε επίσης ξαφνικά, και πιστοποιώντας έτσι ότι είμαι σε ΠΩΑ, με ελαχιστο απόθεμα παρά την ηλικία μου.... Ξεκινησα ωοληψίες τα τελευταία 3 χρόνια, με νέο γιατρό σε άλλο κέντρο, ελεγε να το προσπαθήσουμε αφού υπήρχαν ωαρια που και που, ταλαιπωρηθηκα αρκετά, είχαμε ελπίδες, όμως καμία φάση δεν προχώρησε τελικά -να μη σας τα πολυλογώ. Εισέπραξα πολλά: "όχι...", "δυστυχως τελικά δεν εχω καλα νέα", "δεν τα καταφεραμε'"... μαζεμένα το τελευταίο διάστημα, κυρίως επειδή ακόμα και όταν υπήρχαν ωαρια, η ποιότητα των ωαρίων δεν ήταν σούπερ, δεν αντεχαν μεχρι τέλους. Σκέφτηκα τα δανεικά αρκετές φορές. Μου το ειχαν προτείνει, αλλά ηθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Ηθελα το χρόνο μου. Ηθελα να νιώσω σίγουρη [όσο γίνεται εν τελει] ότι προσπαθησα, δεν το παράτησα, αλλωστε ποτέ δεν εχω μαθει να τα παρατώ. Κι έτσι δεν ήταν απόφαση στιγμής. Ηταν ουσιας. Και αγάπης. 

Εκανα εμβρυομεταφορά την Τρίτη 25/9 με 2 βλαστοκυστες, και μου εδωσαν ημερομηνια χοριακής 8/10. Παίρνω πολλά φαρμακα, τα τηρώ. Μου ειπαν να μη σηκώνω βάρη, γενικώς λίγο-πολύ ξάπλα τις 2-3 πρώτες ημέρες.Το τηρησα.  Βασικά δεν μου ειπαν, να μη ανεβαινω/κατεβαινω σκαλες, και ψιλοανεβοκατεβηκα καποιες φορές. Διαβασα πριν την Νίνα που έλεγε ότι της ειπαν να μην ανεβοκατεβαινει, και ανησυχησα λιγο. Αλλά οκ... τωρα εγινε, σκεφτομαι. Δεν αλλαζει κάτι, αν στεναχωριέμαι. Γενικώς ειμαι θετικός άνθρωπος, και παρα τις δυσκολίες προσπαθώ πάντα να βλέπω τη καλή πλευρα των πραγμάτων.  Ελπίζω να πάνε ολα καλά με ΟΟΟΟΛΕΣ μας!

Και θα χαρω αν εχετε και κάποιες άλλες συμβουλές ή tips  να μοιραστείτε για αυτην την επιμαχη περιοδο μέχρι την χοριακή... Είναι η πρωτη μου φορά, κι είμαι ψύχραιμη [...until now], εσείς πως την περασατε/περνάτε αυτην την φάση? Αμέσως μετα, ποια είναι η επόμενη σημαντική εξεταση?  Να είστε καλά! 

Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα που έχω κι εγώ τη χαρά να συμμετέχω και ένα μεγάλο ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σου!

Σου εύχομαι να είσαι ήδη έγκυος αν και πιστεύω πως και οι δύο θα είστε και τη Δευτερα με τη ΝΙΝΑ78, θα έχουμε διαδικτυακά γλέντια, θα σας στείλω φωτό με τη σαμπάνια αλλά λέω να βάλω στο ψυγείο κι ένα αφρώδες αναψυκτικό με γέυση σαμπάνιας χωρίς αλκοόλ για όοοοοοολες τις φίλες εγκυμονούσες κι εσάς μαζί χεχεχεεχε!

Ανυπομονώ να παίρνω κι εγώ σειρά! Μ έχετε ξεσηκώσει και πόσο χαίρομαι. Φιλιά και καλημέρα :)

Επίσης, διάβασα όλα τα κορίτσια τις τελευταίες μέρες και πόσο μα πόσο χαρά έχω για τις εξελίξεις. Συμμερίζομαι τις αγωνίες σας και σας σκέφτομαι.Νιώθω τόσο περήφανη για όλες μας που προχωράμε με τα κεφάλια ψηλά, με θετικότητα και δύναμη κόντρα σε κάθε φόβο κι αμφιβολία!

Τι πλάσματα Θεέ μου που θα γίνουμε μητέρες! Μπράβο σε όλες κορίτσια :):):):):)

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλη εβδομάδα και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ σε όλες μας!!! 

ΗΕLLO OCTOBER!  SURPRISE US, INSPIRE US, BRING ONLY GOOD THINGS!! 

Ας φέρει υγεια και ευτυχία! Και ας γίνει ο μήνας των ...καλυτερων μας αναμνήσεων! :wub:

@lennio  σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την όμορφη απάντηση σου & και για το καλωσόρισμα, μακάρι οι προβλέψεις σου για την @NINA78  & για εμένα να βγουν σωστές! Μακάρι! Το ευχομαι και το ελπίζω κι εγω ΚΑΙ για τις δυο μας, μιας που έτυχε κιόλας και στις 8/10 έχουμε και οι δύο χοριακή! Εύχομαι ολόψυχα όμως τα καλύτερα και για ΕΣΕΝΑ! Αλήθεια, σε τι φάση είσαι τώρα-τώρα? 

@alina80  τι όμορφα μηνύματα & ευχές διάβασα κι από εσένα?!! Είναι φοβερό να κάνεις τον άλλο να ...χαμογελά, διαβάζοντας μόνο ένα απλό κείμενό του, χωρίς να τον ξέρεις! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ευχομαι και για εσένα, από σήμερα δεν ξεκινάς τα νέα φάρμακα που έλεγες????  Καλή δύναμη, λοιπόν, και πολύ καλή επιτυχία!!!!!! 

@Nora72 πολύ καλο μήνα και σε εσένα! Άλλαξες username, σωστά?  Όλες εδω έχουμε περάσει αρκετές περιπέτειες, άλλες περισσότερες άλλες λιγότερες, δεν το βάζουμε κάτω, όμως. Έγραψες κάποια στιγμή: "φοβάμαι αυτά που σίγουρα έχετε σκεφτεί κι εσείς" για το θέμα της δωρεάς. Τι εννοείς από ...όλα? Είμαστε εδώ να το κουβεντιάσουμε παραπάνω, αν θέλεις. 

ΦΙΛΙΑ πάρα πάρα πολλά φυσικά και στην @palmoira αλλά και την @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ και στα όμορφα κοριτσάκια που περιμένουν! Όλα να σας πάνε καλά, κορίτσια!  Σας ευχαριστώ ΟΛΕΣ για την μεγάλη αγκαλιά που μου ανοίξατε! Για τις εύστοχες απαντησεις από την εμπειρία σας, τις συμβουλές σας, και τις ζεστές ευχές φυσικά!!!!!  Για τα θέματα σιδήρου + φυλλικού οξέος που αναφέρατε προχθες, ξέρω ότι σιγουρα το φυλλικο οξύ βοηθά πολύ & γι αυτό το λόγο το δίνουν οι γιατροί στην εγκυμοσύνη, έχει σημασία όμως η ποσότητα κάθε μέρα, γι αυτό και ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ λεει η Κοκκινομάλλα ότι θα επιβεβαιώσει με τον γιατρό της, ποιά φάρμακα και πόση ποσότητα θα παίρνει καθημερινά!!!  Εγώ από παιδί είχα πρόβλημα έλλειψης σιδήρου [σιδηροπενική αναιμία], πολύ χαμηλό αιματοκρίτη, πολύ χαμηλή αιμοσφαιρίνη, πολύ χαμηλή φεριτίνη [δλδ μονοψήφια, δλδ δε δεσμεύω καθόλου σίδηρο από τις τροφές όσο και να φάω κλπ κλπ]... και παίρνω από μικρή συμπληρωματα σιδήρου, μεχρι και τώρα. Έχω αλλάξει αρκετά, έχω κάνει και παύσεις ενδιάμεσα όπως προβλέπεται, τώρα μεχρι στιγμής παίρνω τα microfer. Και βλέπουμε...  

Καλημέρες πολλές σε οοοοολες!! Να είστε καλά! :rolleyes:

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλές χοριακές, σ εσάς που ξεκινάτε τώρα καλή επιτυχία και μην το σκέφτεστε καθόλου, αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γίνουμε μανούλες, τον στηρίζουμε και τον υποστηρίζουμε! Και σ εμάς τις ήδη εγκυούλες καλή λευτεριά!

  • Μου αρέσει 6

U2Prp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Zoe_79K είπε:

Καλη εβδομάδα και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ σε όλες μας!!! 

ΗΕLLO OCTOBER!  SURPRISE US, INSPIRE US, BRING ONLY GOOD THINGS!! 

Ας φέρει υγεια και ευτυχία! Και ας γίνει ο μήνας των ...καλυτερων μας αναμνήσεων! :wub:

@lennio  σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την όμορφη απάντηση σου & και για το καλωσόρισμα, μακάρι οι προβλέψεις σου για την @NINA78  & για εμένα να βγουν σωστές! Μακάρι! Το ευχομαι και το ελπίζω κι εγω ΚΑΙ για τις δυο μας, μιας που έτυχε κιόλας και στις 8/10 έχουμε και οι δύο χοριακή! Εύχομαι ολόψυχα όμως τα καλύτερα και για ΕΣΕΝΑ! Αλήθεια, σε τι φάση είσαι τώρα-τώρα? 

@alina80  τι όμορφα μηνύματα & ευχές διάβασα κι από εσένα?!! Είναι φοβερό να κάνεις τον άλλο να ...χαμογελά, διαβάζοντας μόνο ένα απλό κείμενό του, χωρίς να τον ξέρεις! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ευχομαι και για εσένα, από σήμερα δεν ξεκινάς τα νέα φάρμακα που έλεγες????  Καλή δύναμη, λοιπόν, και πολύ καλή επιτυχία!!!!!! 

@Nora72 πολύ καλο μήνα και σε εσένα! Άλλαξες username, σωστά?  Όλες εδω έχουμε περάσει αρκετές περιπέτειες, άλλες περισσότερες άλλες λιγότερες, δεν το βάζουμε κάτω, όμως. Έγραψες κάποια στιγμή: "φοβάμαι αυτά που σίγουρα έχετε σκεφτεί κι εσείς" για το θέμα της δωρεάς. Τι εννοείς από ...όλα? Είμαστε εδώ να το κουβεντιάσουμε παραπάνω, αν θέλεις. 

ΦΙΛΙΑ πάρα πάρα πολλά φυσικά και στην @palmoira αλλά και την @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ και στα όμορφα κοριτσάκια που περιμένουν! Όλα να σας πάνε καλά, κορίτσια!  Σας ευχαριστώ ΟΛΕΣ για την μεγάλη αγκαλιά που μου ανοίξατε! Για τις εύστοχες απαντησεις από την εμπειρία σας, τις συμβουλές σας, και τις ζεστές ευχές φυσικά!!!!!  Για τα θέματα σιδήρου + φυλλικού οξέος που αναφέρατε προχθες, ξέρω ότι σιγουρα το φυλλικο οξύ βοηθά πολύ & γι αυτό το λόγο το δίνουν οι γιατροί στην εγκυμοσύνη, έχει σημασία όμως η ποσότητα κάθε μέρα, γι αυτό και ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ λεει η Κοκκινομάλλα ότι θα επιβεβαιώσει με τον γιατρό της, ποιά φάρμακα και πόση ποσότητα θα παίρνει καθημερινά!!!  Εγώ από παιδί είχα πρόβλημα έλλειψης σιδήρου [σιδηροπενική αναιμία], πολύ χαμηλό αιματοκρίτη, πολύ χαμηλή αιμοσφαιρίνη, πολύ χαμηλή φεριτίνη [δλδ μονοψήφια, δλδ δε δεσμεύω καθόλου σίδηρο από τις τροφές όσο και να φάω κλπ κλπ]... και παίρνω από μικρή συμπληρωματα σιδήρου, μεχρι και τώρα. Έχω αλλάξει αρκετά, έχω κάνει και παύσεις ενδιάμεσα όπως προβλέπεται, τώρα μεχρι στιγμής παίρνω τα microfer. Και βλέπουμε...  

Καλημέρες πολλές σε οοοοολες!! Να είστε καλά! :rolleyes:

 

Γεια σου ZOE, ευχαριστώ για τις ευχές. Καλό και τυχερό μήνα και σε σένα! Ναι, άλλαξα Nickname γιατί όταν έβλεπα το Rourou μου φαινόταν λίγο αστείο (να μην πω γελοίο :) ).

Όσο έχω ελπίδα δεν θα το βάλω κάτω σίγουρα. Έχω κάνει και χαρτιά για υιοθεσία και περιμένω και από εκεί, αν και το βλέπω πολύ δύσκολο... 4 χρόνια ασχολούμαι με το θέμα της εξωσωματικής, έχω κάνει τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα, αν σας τα γράψω θα βαρεθείτε να διαβάζετε (ένα θα σου πω.. 15 ωοληψίες τουλάχιστον) αλλά δεν έπεσα αρχικά σε καλά χέρια. Δεν πειράζει, αυτό δεν αλλάζει άρα το αποδεχόμαστε . 

Για τους φόβους ξέρεις.. αναρωτήθηκα αν θα το νοιώθω ως δικό μου παιδί, αν θα είναι υγιές, αν η δότρια θα έχει δώσει πολλά ωάρια σε διαφορετικές γυναίκες και πολλά άλλα . Τα συζητάω με τα κορίτσια εδώ, με βοήθησαν πάρα πολύ, και έχω μιλήσει μερικές φορές και με ειδική ψυχολόγο για το θέμα αυτό.

Το μόνο πάντως που δεν με νοιάζει είναι αν θα μου μοιάζει (παρότι είμαι μια κούκλα :P  ). Περισσότερο τον άντρα μου ενοχλεί αυτό, που ονειρευόταν ένα κοριτσάκι να μου μοιάζει. Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή... Να σου πάνε όλα καλά και ακόμα καλύτερα από ότι τα περιμένεις!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Nora72 είπε:

Γεια σου ZOE, ευχαριστώ για τις ευχές. Καλό και τυχερό μήνα και σε σένα! Ναι, άλλαξα Nickname γιατί όταν έβλεπα το Rourou μου φαινόταν λίγο αστείο (να μην πω γελοίο :) ).

Όσο έχω ελπίδα δεν θα το βάλω κάτω σίγουρα. Έχω κάνει και χαρτιά για υιοθεσία και περιμένω και από εκεί, αν και το βλέπω πολύ δύσκολο... 4 χρόνια ασχολούμαι με το θέμα της εξωσωματικής, έχω κάνει τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα, αν σας τα γράψω θα βαρεθείτε να διαβάζετε (ένα θα σου πω.. 15 ωοληψίες τουλάχιστον) αλλά δεν έπεσα αρχικά σε καλά χέρια. Δεν πειράζει, αυτό δεν αλλάζει άρα το αποδεχόμαστε . 

Για τους φόβους ξέρεις.. αναρωτήθηκα αν θα το νοιώθω ως δικό μου παιδί, αν θα είναι υγιές, αν η δότρια θα έχει δώσει πολλά ωάρια σε διαφορετικές γυναίκες και πολλά άλλα . Τα συζητάω με τα κορίτσια εδώ, με βοήθησαν πάρα πολύ, και έχω μιλήσει μερικές φορές και με ειδική ψυχολόγο για το θέμα αυτό.

Το μόνο πάντως που δεν με νοιάζει είναι αν θα μου μοιάζει (παρότι είμαι μια κούκλα :P  ). Περισσότερο τον άντρα μου ενοχλεί αυτό, που ονειρευόταν ένα κοριτσάκι να μου μοιάζει. Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή... Να σου πάνε όλα καλά και ακόμα καλύτερα από ότι τα περιμένεις!!

Γερό να είναι , αυτή είναι η μόνη μου σκέψη ....εγώ , προς το παρόν τουλάχιστον , δεν με ενοχλεί ποσά ωαρια έχουν μοιραστεί...

οσο για το αν μου μοιάζει....κ εμενα ο σύζυγος ήθελε τα κόκκινα μαλλιά κ τις φακίδες , εμενα δε με νοιάζει καθόλου.... υπήρξα  πολύ ματαιόδοξη στη ζωή μου , όχι πια....κ όπως λέω κ στον σύζυγο , για να το διακωμωδησουμε κ λίγο , λόγω της διαφορετικότητας των κόκκινων μαλλιών κ των φακιδων , είχα φάει πολύ Μπούλινγκ στο δημοτικό...τα παιδιά είναι σκληρά δυστυχώς 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και γερό θα είναι και κουκλάκι και όπως μου λένε όλοι μου οι γιατροί από όλες τις ειδικότητες ,  μετά την γέννα δεν θα θυμάσαι καν την δωρεά! Με το καλό να έρθει,  και θα έχεις όλων μας τις ευχές για μια τρισευτιχισμενη ζωή! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nora72 είπε:

Γεια σου ZOE, ευχαριστώ για τις ευχές. Καλό και τυχερό μήνα και σε σένα! Ναι, άλλαξα Nickname γιατί όταν έβλεπα το Rourou μου φαινόταν λίγο αστείο (να μην πω γελοίο :) ).

Όσο έχω ελπίδα δεν θα το βάλω κάτω σίγουρα. Έχω κάνει και χαρτιά για υιοθεσία και περιμένω και από εκεί, αν και το βλέπω πολύ δύσκολο... 4 χρόνια ασχολούμαι με το θέμα της εξωσωματικής, έχω κάνει τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα, αν σας τα γράψω θα βαρεθείτε να διαβάζετε (ένα θα σου πω.. 15 ωοληψίες τουλάχιστον) αλλά δεν έπεσα αρχικά σε καλά χέρια. Δεν πειράζει, αυτό δεν αλλάζει άρα το αποδεχόμαστε . 

Για τους φόβους ξέρεις.. αναρωτήθηκα αν θα το νοιώθω ως δικό μου παιδί, αν θα είναι υγιές, αν η δότρια θα έχει δώσει πολλά ωάρια σε διαφορετικές γυναίκες και πολλά άλλα . Τα συζητάω με τα κορίτσια εδώ, με βοήθησαν πάρα πολύ, και έχω μιλήσει μερικές φορές και με ειδική ψυχολόγο για το θέμα αυτό.

Το μόνο πάντως που δεν με νοιάζει είναι αν θα μου μοιάζει (παρότι είμαι μια κούκλα :P  ). Περισσότερο τον άντρα μου ενοχλεί αυτό, που ονειρευόταν ένα κοριτσάκι να μου μοιάζει. Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή... Να σου πάνε όλα καλά και ακόμα καλύτερα από ότι τα περιμένεις!!

Nορα (με γεια το καινούργιο name) ανθρώπινες είναι αυτές οι σκέψεις. Λίγο πολύ όλες τις κάναμε. Τελικά όμως δεν έχουν πολύ σημασία. Και το/τα παιδιά μας θα μας μοιάζουν κιόλας. Μπορεί όχι στα χρώματα, αλλά στις εκφράσεις, στις κινήσεις (εννοείται και στο χαρακτήρα), στον τρόπο που θα γελάνε. Δεν το λέω για παρηγοριά, το πιστεύω. Ο τρίχρονος υιοθετημένος γιος ενός φίλου είναι φτυστος ο πατέρας του. 

@Zoe_79K ευχαριστώ και εγώ για τις όμορφες ευχές! Ναι άρχισα τα φάρμακα -προε το παρών δύο cyclacur, φυλλικό, σαλοσπιρ και δύο αντιβιώσεις. Σταδιακά μου αυξάνει τα cyclacur (οι αντιβίωσεις είναι για λίγες μέρες). Τα γράφω απλώς για συγκρίνουμε προσεγγίσεις. 

@lennio σωστή η σκέψη για σάμπανια χωρίς αλκοόλ (ελπίζω να έχει καλυτερη γεύση από τις αντίστοιχες μπύρες που δεν πίνονται :-P). 

Καλό μήνα να εχουμε με θετικά αποτελέσματα

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Kalipso1978 said:

Κορίτσια να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλές χοριακές, σ εσάς που ξεκινάτε τώρα καλή επιτυχία και μην το σκέφτεστε καθόλου, αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γίνουμε μανούλες, τον στηρίζουμε και τον υποστηρίζουμε! Και σ εμάς τις ήδη εγκυούλες καλή λευτεριά!

Σε ευχαριστούμε πολύ, Kalipso!!!!  :)

Τα δικά σου νέα; Πώς τα πας; Σε ποια εβδομάδα είσαι; 

ΟΟΟΟΟΟΛΑ ευχόμαι να σου πάνε με το καλό, και με ...έναν πόνο! Να σαι καλά! 

18 hours ago, Nora72 said:

Γεια σου ZOE, ευχαριστώ για τις ευχές. Καλό και τυχερό μήνα και σε σένα! Ναι, άλλαξα Nickname γιατί όταν έβλεπα το Rourou μου φαινόταν λίγο αστείο (να μην πω γελοίο :) ).

Όσο έχω ελπίδα δεν θα το βάλω κάτω σίγουρα. Έχω κάνει και χαρτιά για υιοθεσία και περιμένω και από εκεί, αν και το βλέπω πολύ δύσκολο... 4 χρόνια ασχολούμαι με το θέμα της εξωσωματικής, έχω κάνει τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα, αν σας τα γράψω θα βαρεθείτε να διαβάζετε (ένα θα σου πω.. 15 ωοληψίες τουλάχιστον) αλλά δεν έπεσα αρχικά σε καλά χέρια. Δεν πειράζει, αυτό δεν αλλάζει άρα το αποδεχόμαστε . 

Για τους φόβους ξέρεις.. αναρωτήθηκα αν θα το νοιώθω ως δικό μου παιδί, αν θα είναι υγιές, αν η δότρια θα έχει δώσει πολλά ωάρια σε διαφορετικές γυναίκες και πολλά άλλα . Τα συζητάω με τα κορίτσια εδώ, με βοήθησαν πάρα πολύ, και έχω μιλήσει μερικές φορές και με ειδική ψυχολόγο για το θέμα αυτό.

Το μόνο πάντως που δεν με νοιάζει είναι αν θα μου μοιάζει (παρότι είμαι μια κούκλα :P  ). Περισσότερο τον άντρα μου ενοχλεί αυτό, που ονειρευόταν ένα κοριτσάκι να μου μοιάζει. Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή... Να σου πάνε όλα καλά και ακόμα καλύτερα από ότι τα περιμένεις!!

Καλημέρες πολλές! 

ΠΟΛΥ καλά κάνεις και δεν το βάζεις κάτω! Θαυμάζω πραγματικά τη δύναμή σου, όπως και τη δύναμη πολλών κοριτσιών εδώ μέσα, που ευτυχώς τη μοιράζεστε και μαζί μας, και μας εμπνέετε και εμάς!!!  Μα... 15 ωοληψίες??!! Τι πέρασες! Απίστευτο ακούγεται! ..

.Όσα περάσαμε, δεν αλλάζουν -όμως. Σωστά τα λές!!! Μπροστά κοιτάμε!  

Καλα έκανες κι άλλαξες και nickname! Να αλλάξει και το γούρι! :wink: χεχεχε!     ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, ΛΟΙΠΟΝ!!!!! 

Κάνεις κάτι ιδιαίτερο αυτές τις ημέρες... μέχρι την χοριακή? Πώς τα περνάς;

Εννοώ: πάς δουλειά; Είσαι σπίτι; Προσέχεις λιγο παραπάνω τις κινησεις/μετακινήσεις; Τρως ή δεν τρως κάποια συγκεκριμένα πράγματα; 

Εμένα δε μου ειπαν από το κέντρο, να αλλάξω ή να προσεξω κατι στη διατροφή μου- γι αυτό ρωτάω. Μου είπαν όχι πολύ περπάτημα, και όχι βάρη. Βασικά στο σπίτι έχουμε σκάλες, όποτε ανεβοκατέβει αρκετές φορές -αλλά αργά.... Σκέφτομαι πολλές φορές μήπως κάποια κίνηση που έκανα, δεν έπρεπε να την κάνω, μήπως εκανα κακό... Ελπίζω οχι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, alina80 said:

Nορα (με γεια το καινούργιο name) ανθρώπινες είναι αυτές οι σκέψεις. Λίγο πολύ όλες τις κάναμε. Τελικά όμως δεν έχουν πολύ σημασία. Και το/τα παιδιά μας θα μας μοιάζουν κιόλας. Μπορεί όχι στα χρώματα, αλλά στις εκφράσεις, στις κινήσεις (εννοείται και στο χαρακτήρα), στον τρόπο που θα γελάνε. Δεν το λέω για παρηγοριά, το πιστεύω. Ο τρίχρονος υιοθετημένος γιος ενός φίλου είναι φτυστος ο πατέρας του. 

@Zoe_79K ευχαριστώ και εγώ για τις όμορφες ευχές! Ναι άρχισα τα φάρμακα -προε το παρών δύο cyclacur, φυλλικό, σαλοσπιρ και δύο αντιβιώσεις. Σταδιακά μου αυξάνει τα cyclacur (οι αντιβίωσεις είναι για λίγες μέρες). Τα γράφω απλώς για συγκρίνουμε προσεγγίσεις. 

@lennio σωστή η σκέψη για σάμπανια χωρίς αλκοόλ (ελπίζω να έχει καλυτερη γεύση από τις αντίστοιχες μπύρες που δεν πίνονται :-P). 

Καλό μήνα να εχουμε με θετικά αποτελέσματα

Αλινα μου, καλημερα και από εμένα! 

Πόσο συμφωνώ σε όσα γράφεις! Και όντως είναι σκέψεις που όλες τις κάνουμε ή τις έχουμε ήδη κάνει! Ναι, πιστεύω κι εγω, ότι ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ  θα υπάρχουν πολλές -σιγουρα σε εκφράσεις, κινήσεις, τρόπους. Το πιστεύω αληθεια.

ΤΩΡΑ υπάρχουν και ερευνες στο εξωτερικό, έχουν δημοσιευθεί κατα καιρους σε μεγάλες εφημερίδες & ιατρικά περιοδικά, που υποστηρίζουν οτι τα μωρά... θα μοιάζουν γενετικά όχι μόνο στη δότρια αλλά και στη μητέρα.  Για παράδειγμα, σας παραθέτω εδώ ακόμα ένα τέτοιο άρθρο που είχε μπει το 2015 στα Νέα: 

<<Τα παιδιά που γεννιούνται με δωρεά ωαρίου μοιάζουν γενετικά και στη μητέρα που τα κυοφορεί >>

Μέχρι τώρα τα ζευγάρια που έκαναν παιδιά με δανεικό ωάριο ή σπερματοζωάριο θεωρούσαν πως το παιδί ήταν μόνο εξ ημισείας δικό τους. Επιστήμονες όμως απέδειξαν πως, γυναίκες που τεκνοποιούν με δανεικό ωάριο, περνούν και δικό τους DNA στο παιδί! Πώς γίνεται αυτό; Η παρατήρηση, μια από τις σημαντικότερες και ευτυχέστερες διαπιστώσεις των τελευταίων ετών, έγινε στη μεγάλη μονάδα εξωσωματικής γονιμοποίησης IVI Valencia και δημοσιεύθηκε πρόσφατα στο επιστημονικό περιοδικό Development από τους Felipe Vitella και Carlos Simon. Η μελέτη έγινε σε δέκα γυναίκες που έμειναν έγκυες κατόπιν δωρεάς ωαρίου. Φαίνεται πως DNA από το υγρό που υπάρχει στη μήτρα περνάει μέσα στα εμβρυικά κύτταρα μετά την τοποθέτηση των εμβρύων στο ενδομήτριο. Άρα και στην περίπτωση δανεικών γεννητικών κυττάρων τα παιδιά έχουν και γενετικό υλικό από την μητέρα που τα φέρνει στον κόσμο! Πρόκειται για μία πραγματικά εκπληκτική ανακάλυψη, που προφανώς έχει σημασία για την υγεία του εμβρύου. Η μετάδοση του DNA γίνεται πριν από την εμφύτευση του ωαρίου στο τοίχωμα της μήτρας, μέσω του ενδομητριακού υγρού το οποίο περιέχει θραύσματα του γενετικού υλικού της μητέρας. Το εύρημα σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο τα έμβρυα απορροφούν γενετικό υλικό από τη μήτρα και αυτό χαρακτηρίζεται ως «εκπληκτικό». Το εύρημα ενδεχομένως να ανακουφίζει κάπως όσες υπογόνιμες γυναίκες αποκτούν παιδιά με δανεικά ωάρια και στεναχωριούνται πιστεύοντας ότι το μωρό τους δεν έχει τίποτα δικό τους. Αυτό δεν ισχύει γιατί τα μωρά τους, παρότι θα προέλθουν από ξένο ωάριο, θα φέρουν ένα μικρό τμήμα του δικού τους DNA. Στη μελέτη συμμετείχαν 10 γυναίκες που είχαν επισκεφθεί μία κλινική γονιμότητας στην Ισπανία, την IVI Valencia. Οι επιστήμονες εντόπισαν θραύσματα του DNA των γυναικών στο υγρό του ενδομητρίου (το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας) και με εργαστηριακά πειράματα επιβεβαίωσαν ότι αυτά απορροφούνται από τα έμβρυα στη φάση πριν από την εμφύτευσή τους στο ενδομήτριο, κάτι που είναι απαραίτητο για να αναπτυχθούν περαιτέρω. Δηλαδή «υπάρχει μία ανταλλαγή ανάμεσα στη μήτρα και το έμβρυο, η οποία έως τώρα δεν ήταν γνωστή», δήλωσε ο επικεφαλής ερευνητής Φελίπε Βιλέγια.  Και πρόσθεσε: «Είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλήσουμε για τα αποτελέσματα που έχει αυτό στην υγεία, αλλά πιθανώς θα υπάρχουν και θετικά και αρνητικά. Σε κάθε περίπτωση, το εύρημα αποτελεί σημαντικό βήμα προόδου προς την κατανόηση του τρόπου με τον οποίο επηρεάζει το περιβάλλον της μήτρας την ανάπτυξη του εμβρύου».   =============

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, το αναφέρω, γιατί είναι ένα από τα πολλά αντίστοιχα άρθρα που έχουν δημοσιευθεί από ιατρούς-ερευνητές στο εξωτερικό. ΔΕΝ λειτουργησε αυτό καθοριστικά για εμένα. Το επισημαίνω. Όμως, εχει τη σημασία του. Κι έχουν βγει και πιο πρόσφατες αντίστοιχες μελέτες με τα ίδια ευρήματα. 

ΤΩΡΑ, σχετικά με τα φάρμακα, Αλίνα μου, που λες να συγκρινουμε προσεγγίσεις. Εγω στη φάση προετοιμασίας το προηγουμενο 2μηνο που πέρασε ...δεν πήρα αντιβιώσεις, πηρα μόνο cyclacur => δλδ έπαιρνα 1 cyclacur την ημέρα, όταν τελειωσε το 1ο κουτί [πρωτα τα λευκά, μετά τα καφέ] έκανα ένα διαλειμμα 7 ημερών, αδιαθέτησα αυτές τις ενδιάμεσες ημέρες, μόλις τέλειωσε το 7ημερο διαλειμμα- στη 8η ημέρα ξεκίνησα το 2ο κουτί. Όταν τέλειωσε κι αυτό [μετά από 21 ημέρες δλδ], περιμένα να αδιαθετήσω, και μόλις αδιαθετησα, τότε ξεκινησα από τη 2η ημέρα του κυκλου να παίρνω 3 άσπρα cyclacur/ημερα [πρωί-μεσημερι-βραδυ], την 9η ημέρα κάναμε τσεκ υπέρηχο ...είχα και νέο ωοθηλάκιο [ολα μαζί!], ειπαμε να μην το αφήσουμε, κάναμε τη 12η ημέρα και ωοληψία [αλλά τελικά και παλι δεν  ήταν πολύ καλο& γερό...], είχα ήδη όμως συγχρονιστεί και με την δότρια, και έγινε η εμβρυομεταφορά την 17η ημέρα. ΤΩΡΑ, μετά τη ωοληψία + εμβρυομεταφορά ξεκίνησα ΦΟΥΛ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ με φαρμακα: oυτροτζεσταν [3/ημέρα από το στόμα + 3/ημερα ενδοκολπικά], 3 άσπρα cyclacur/ημέρα, ασπιρίνη παιδική κάθε απόγευμα, αντιπηκτική ένεση ivor κάθε βραδυ, και για τις πρώτες 8 ημέρες έπαιρνα και prezolon [κορτιζόνη] και vibramicin [αντιβιωτικό]. Αυτα κράτησαν μέχρι και 8 ημέρες μετά την ωοληψία [και 3 ημέρες δλδ μετά τη εμβρυομεταφορά]. ΚΑΙ ΤΩΡΑ πλέον μετα τισ 8 ημέρες συνεχίζω χωρίς αντιβιωση -και χωρίς κορτιζόνη, με πιο ενισχυμένα ουτροτζεσταν [3/ημέρα από το στόμα + 6/ημερα ενδοκολπικά] και πιο ενισχυμένα cyclacur 6 άσπρα/ημέρα [2 πρωι-2 μεσημέρι-2 βράδυ] + 1 παιδικη ασπιρίνη το απόγευμα + 1 ενεση ivor το βραδυ. ΧΑΜΟΣ πάντως!! Το λέω, γιατί πρωτη φορά παίρνω τόσα πολλά μαζεμένα, όλες οι άλλες προσπαθειες στο παρελθόν ήταν χωρίς φαρμακα σε φυσικό κύκλο... ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!  ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ! Αν και δεν εχω μεγάλη εμπειρία από τέτοια φάρμακα + δοσολογίες κλπ κλπ, μου φαίνεται πολύ σωστό, οτι και για εσένα θα αυξηθεί σταδιακά το cyclacur!! Έτσι πρεπει νομίζω. Αλλά αντιβιώσεις γιατί παίρνεις?  ΟΟΟΟΟΟΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΆΝΤΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!! :wub: 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Zoe_79K είπε:

Αλινα μου, καλημερα και από εμένα! 

Πόσο συμφωνώ σε όσα γράφεις! Και όντως είναι σκέψεις που όλες τις κάνουμε ή τις έχουμε ήδη κάνει! Ναι, πιστεύω κι εγω, ότι ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ  θα υπάρχουν πολλές -σιγουρα σε εκφράσεις, κινήσεις, τρόπους. Το πιστεύω αληθεια.

ΤΩΡΑ υπάρχουν και ερευνες στο εξωτερικό, έχουν δημοσιευθεί κατα καιρους σε μεγάλες εφημερίδες & ιατρικά περιοδικά, που υποστηρίζουν οτι τα μωρά... θα μοιάζουν γενετικά όχι μόνο στη δότρια αλλά και στη μητέρα.  Για παράδειγμα, σας παραθέτω εδώ ακόμα ένα τέτοιο άρθρο που είχε μπει το 2015 στα Νέα: 

<<Τα παιδιά που γεννιούνται με δωρεά ωαρίου μοιάζουν γενετικά και στη μητέρα που τα κυοφορεί >>

Μέχρι τώρα τα ζευγάρια που έκαναν παιδιά με δανεικό ωάριο ή σπερματοζωάριο θεωρούσαν πως το παιδί ήταν μόνο εξ ημισείας δικό τους. Επιστήμονες όμως απέδειξαν πως, γυναίκες που τεκνοποιούν με δανεικό ωάριο, περνούν και δικό τους DNA στο παιδί! Πώς γίνεται αυτό; Η παρατήρηση, μια από τις σημαντικότερες και ευτυχέστερες διαπιστώσεις των τελευταίων ετών, έγινε στη μεγάλη μονάδα εξωσωματικής γονιμοποίησης IVI Valencia και δημοσιεύθηκε πρόσφατα στο επιστημονικό περιοδικό Development από τους Felipe Vitella και Carlos Simon. Η μελέτη έγινε σε δέκα γυναίκες που έμειναν έγκυες κατόπιν δωρεάς ωαρίου. Φαίνεται πως DNA από το υγρό που υπάρχει στη μήτρα περνάει μέσα στα εμβρυικά κύτταρα μετά την τοποθέτηση των εμβρύων στο ενδομήτριο. Άρα και στην περίπτωση δανεικών γεννητικών κυττάρων τα παιδιά έχουν και γενετικό υλικό από την μητέρα που τα φέρνει στον κόσμο! Πρόκειται για μία πραγματικά εκπληκτική ανακάλυψη, που προφανώς έχει σημασία για την υγεία του εμβρύου. Η μετάδοση του DNA γίνεται πριν από την εμφύτευση του ωαρίου στο τοίχωμα της μήτρας, μέσω του ενδομητριακού υγρού το οποίο περιέχει θραύσματα του γενετικού υλικού της μητέρας. Το εύρημα σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο τα έμβρυα απορροφούν γενετικό υλικό από τη μήτρα και αυτό χαρακτηρίζεται ως «εκπληκτικό». Το εύρημα ενδεχομένως να ανακουφίζει κάπως όσες υπογόνιμες γυναίκες αποκτούν παιδιά με δανεικά ωάρια και στεναχωριούνται πιστεύοντας ότι το μωρό τους δεν έχει τίποτα δικό τους. Αυτό δεν ισχύει γιατί τα μωρά τους, παρότι θα προέλθουν από ξένο ωάριο, θα φέρουν ένα μικρό τμήμα του δικού τους DNA. Στη μελέτη συμμετείχαν 10 γυναίκες που είχαν επισκεφθεί μία κλινική γονιμότητας στην Ισπανία, την IVI Valencia. Οι επιστήμονες εντόπισαν θραύσματα του DNA των γυναικών στο υγρό του ενδομητρίου (το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας) και με εργαστηριακά πειράματα επιβεβαίωσαν ότι αυτά απορροφούνται από τα έμβρυα στη φάση πριν από την εμφύτευσή τους στο ενδομήτριο, κάτι που είναι απαραίτητο για να αναπτυχθούν περαιτέρω. Δηλαδή «υπάρχει μία ανταλλαγή ανάμεσα στη μήτρα και το έμβρυο, η οποία έως τώρα δεν ήταν γνωστή», δήλωσε ο επικεφαλής ερευνητής Φελίπε Βιλέγια.  Και πρόσθεσε: «Είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλήσουμε για τα αποτελέσματα που έχει αυτό στην υγεία, αλλά πιθανώς θα υπάρχουν και θετικά και αρνητικά. Σε κάθε περίπτωση, το εύρημα αποτελεί σημαντικό βήμα προόδου προς την κατανόηση του τρόπου με τον οποίο επηρεάζει το περιβάλλον της μήτρας την ανάπτυξη του εμβρύου».   =============

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, το αναφέρω, γιατί είναι ένα από τα πολλά αντίστοιχα άρθρα που έχουν δημοσιευθεί από ιατρούς-ερευνητές στο εξωτερικό. ΔΕΝ λειτουργησε αυτό καθοριστικά για εμένα. Το επισημαίνω. Όμως, εχει τη σημασία του. Κι έχουν βγει και πιο πρόσφατες αντίστοιχες μελέτες με τα ίδια ευρήματα. 

ΤΩΡΑ, σχετικά με τα φάρμακα, Αλίνα μου, που λες να συγκρινουμε προσεγγίσεις. Εγω στη φάση προετοιμασίας το προηγουμενο 2μηνο που πέρασε ...δεν πήρα αντιβιώσεις, πηρα μόνο cyclacur => δλδ έπαιρνα 1 cyclacur την ημέρα, όταν τελειωσε το 1ο κουτί [πρωτα τα λευκά, μετά τα καφέ] έκανα ένα διαλειμμα 7 ημερών, αδιαθέτησα αυτές τις ενδιάμεσες ημέρες, μόλις τέλειωσε το 7ημερο διαλειμμα- στη 8η ημέρα ξεκίνησα το 2ο κουτί. Όταν τέλειωσε κι αυτό [μετά από 21 ημέρες δλδ], περιμένα να αδιαθετήσω, και μόλις αδιαθετησα, τότε ξεκινησα από τη 2η ημέρα του κυκλου να παίρνω 3 άσπρα cyclacur/ημερα [πρωί-μεσημερι-βραδυ], την 9η ημέρα κάναμε τσεκ υπέρηχο ...είχα και νέο ωοθηλάκιο [ολα μαζί!], ειπαμε να μην το αφήσουμε, κάναμε τη 12η ημέρα και ωοληψία [αλλά τελικά και παλι δεν  ήταν πολύ καλο& γερό...], είχα ήδη όμως συγχρονιστεί και με την δότρια, και έγινε η εμβρυομεταφορά την 17η ημέρα. ΤΩΡΑ, μετά τη ωοληψία + εμβρυομεταφορά ξεκίνησα ΦΟΥΛ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ με φαρμακα: oυτροτζεσταν [3/ημέρα από το στόμα + 3/ημερα ενδοκολπικά], 3 άσπρα cyclacur/ημέρα, ασπιρίνη παιδική κάθε απόγευμα, αντιπηκτική ένεση ivor κάθε βραδυ, και για τις πρώτες 8 ημέρες έπαιρνα και prezolon [κορτιζόνη] και vibramicin [αντιβιωτικό]. Αυτα κράτησαν μέχρι και 8 ημέρες μετά την ωοληψία [και 3 ημέρες δλδ μετά τη εμβρυομεταφορά]. ΚΑΙ ΤΩΡΑ πλέον μετα τισ 8 ημέρες συνεχίζω χωρίς αντιβιωση -και χωρίς κορτιζόνη, με πιο ενισχυμένα ουτροτζεσταν [3/ημέρα από το στόμα + 6/ημερα ενδοκολπικά] και πιο ενισχυμένα cyclacur 6 άσπρα/ημέρα [2 πρωι-2 μεσημέρι-2 βράδυ] + 1 παιδικη ασπιρίνη το απόγευμα + 1 ενεση ivor το βραδυ. ΧΑΜΟΣ πάντως!! Το λέω, γιατί πρωτη φορά παίρνω τόσα πολλά μαζεμένα, όλες οι άλλες προσπαθειες στο παρελθόν ήταν χωρίς φαρμακα σε φυσικό κύκλο... ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!  ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ! Αν και δεν εχω μεγάλη εμπειρία από τέτοια φάρμακα + δοσολογίες κλπ κλπ, μου φαίνεται πολύ σωστό, οτι και για εσένα θα αυξηθεί σταδιακά το cyclacur!! Έτσι πρεπει νομίζω. Αλλά αντιβιώσεις γιατί παίρνεις?  ΟΟΟΟΟΟΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΆΝΤΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!! :wub: 

 

Πολύ ωραίο το άρθρο - είχα βρει και εγώ σχετικά. Ούτε για εμένα έχει ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που μου έσβησε οποιοδήποτε ψήγμα δεύτερης σκέψης μπορεί να ειχα είναι το γεγονός ότι από γενετικής άποψης δύο οποιοιδήποτε άνθρωποι στη γη είναι κατά 99,9% ιδιοι. 

Όσο για τη σύγκριση με τα φαρμακα αντιβίωσεις μου δινει για προληπτικούς λόγους μου είπε. Τις ίδιες μου είχε δώσει και στην απόπειρα διέγερσης που είχα κάνει το καλοκαίρι.

Cyclacur παίρνω μόνο τα άσπρα γιατί έκανα νωρίτερα μια averkap οπότε είμαι σε καταστολή -δεν θα κάνω ωορρηξία σε αυτό τον κύκλο. Κατά τα άλλα ίδια τα βλέπω (έχω και εγώ στο συρτάρι να με περιμένει προγεστερόνη, αντιπηκτικες, κορτιζόνη και η vibtamycin.). Και θα πάω και εγώ 8η-10η μερα μια φορά για υπέρηχο. 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, δεν θυμάμαι αν το έχεις πει. Πόσα έμβρυα πήρατε; Έχετε και κατάψυξη; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...