Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Εννοείς δικά σου, ή της δότριας? Εμένα μου έβγαλαν ένα, δύο φορές.

Βλέπουν κι αν είσαι χοντρή? :? Τι σχέση έχει αυτό? Κι αν ήμουν πάντα λεπτή αλλά έβαλα πολλά κιλά τα τελευταία χρόνια λόγω συνθηκών?

Καλέ πλάκα έκανα! Αλλά φαντάζομαι ότι βλέπουν και το σωματοτυπο σου. Ας μας πουν τα κορίτσια που έχουν κάνει και με  δανεικά. 

5 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Κοριτσια μου καλημερα στελνω να σας πω τα υπεροχα νεα μου χθες το βραδυ λεω δ κανω ενα τεστ πριν την υστεροσκοπηση μην παω ετσι κ μια στο  εκατομμυριο ειμαι εγκυος;!θετικο! Κανω κ δευτερο θετικο!εκανα χοριακη σημερα 70.8     24 μερα.μακαρι να παει καλα......παντως εμεινα φυσιολογικα για πρωτη φορα στην ζωη μου.μου λεει ο γιατρος χαλαρωσες κ εγινε ασχολιομουν μονο με την δοτρια κ να το σπορακι.εχω πολυ αγχος αν θα ανεβει η χοριακη κτλ βεβαια

Πάρα πολύ ωραία τα νέα σου! Και δίνεις κουράγιο σε κοπέλες που δεν έχουν επιτύχει ποτέ εγκυμοσύνη. Καλή συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, anoulious είπε:

Καλέ πλάκα έκανα! Αλλά φαντάζομαι ότι βλέπουν και το σωματοτυπο σου. Ας μας πουν τα κορίτσια που έχουν κάνει και με  δανεικά. 

Πάρα πολύ ωραία τα νέα σου! Και δίνεις κουράγιο σε κοπέλες που δεν έχουν επιτύχει ποτέ εγκυμοσύνη. Καλή συνέχεια! 

Ουτε εγω ειχα πετυχει κ αυτη δηλ δ ξερω πως θα παει αλλα τλχ ειδα ενα θετικο τεστ που ελεγα παει δ προκειται ποτε να μεινω.

Just now, Καντι είπε:

 Πράσο κορίτσι μου!!! Σου ευχομαι ολόψυχα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Ευχαριστω πολυ μακαρι να πανε ολα καλα κ σε οσες προσπαθουν συντομα να μας πουν τα δικα τους νεα

Just now, Tsini είπε:

@Suzukaki συγχαρητηρια!!! Ειναι ανελπιστη η χαρα αυτη, και ευχομαι να ολοκληρωθει κρατωντας στα χερια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!!

Ηθελα να θιξω ενα θεμα που το εχουμε συζητησει πολλακις, αλλα λογω του οτι πλησιαζει η ωρα του να προχωρησω κ οι σκεψεις με κατακλυζουν,ηθελα να δω αποψεις απο τις κοπελες μας που ειτε κυοφορουν ειτε εχουν αποκτησει τα μωρα τους απο δοτρια. Δεν διαπραγματευομαι οτι ασχετως του γενετικου υλικου,τα μωρα που θα γεννηθουν θα ειναι δικα μας κ θα ειμαστε η μαμα τους. Ο προβληματισμος μου ειναι αν θα το πω (εφ'οσον επιτελους τα καταφερω) και σε ποια ηλικια. Αν το πω νωρις, ελλοχευει ο κινδυνος να το μοιραστει το παιδι με τα αλλα παιδακια κ εκει πιθανοτατα να υπαρξουν διαφορων ειδων αρνητικες αντιδρασεις. Αν το πω στην εφηβεια ή και αργοτερα, πολυ φοβαμαι οτι θα κλονιστει η σχεση εμπιστοσυνης με το παιδι κ εκςι βραστα κ αστα.... Αν δεν το πω ποτε, μπορει να χρειαστει να το μαθει αν προκυψει σοβαρος λογος υγειας,κ εκει θα ειναι διπλο το πληγμα.....!! Προφανως κ οταν ερθει εκεινη η ωρα θα συμβουλευτω ειδικο, αλλα θα ηθελα πολυ να ξερω τις σκεψεις κ απο εσας που ήδη τα εχετε καταφερει,πώς το σκεφτεστε κ τι νοιωθετε!!!

Σας φιλω ολες γλυκα :wub:

Να σαι καλα ευχαριστω πολυ!εγω που ειχα αποφασισει με δοτρια να συνεχισω  ειχα σκοπο καποια στιγμη να το πω στο παιδι την ηλικια δ την ξερω ποτε θα ηταν καλα αλλα νομιζω θα του το ελεγα πιο πολυ φοβαμαι θεματα αιμομυξιας κ θα θελα να ειναι πιο πονηρεμενο βασικα.

Just now, Mirsini74 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι! Απίστευτα καλά νέα. Εύχομαι όλα να κυλήσουν κατ' ευχήν και όλα αυτά που πέρασες στον χώρο της εξωσωματικής να τα αφήσεις πίσω σου. Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεις και θα πήγαινες σε δοτρια;

Ευχαριστω πολυυ.μολις εγινα 34.αλλα μου φυλαγε η μοιρα ασχημο παιχνιδι με αμη 0.92 μετα απο λαπαροσκοπηση γτ πιο πριν ηταν 0.70

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Tsini said:

@Suzukaki συγχαρητηρια!!! Ειναι ανελπιστη η χαρα αυτη, και ευχομαι να ολοκληρωθει κρατωντας στα χερια σου ενα υγιεστατο μωρακι!!!

Ηθελα να θιξω ενα θεμα που το εχουμε συζητησει πολλακις, αλλα λογω του οτι πλησιαζει η ωρα του να προχωρησω κ οι σκεψεις με κατακλυζουν,ηθελα να δω αποψεις απο τις κοπελες μας που ειτε κυοφορουν ειτε εχουν αποκτησει τα μωρα τους απο δοτρια. Δεν διαπραγματευομαι οτι ασχετως του γενετικου υλικου,τα μωρα που θα γεννηθουν θα ειναι δικα μας κ θα ειμαστε η μαμα τους. Ο προβληματισμος μου ειναι αν θα το πω (εφ'οσον επιτελους τα καταφερω) και σε ποια ηλικια. Αν το πω νωρις, ελλοχευει ο κινδυνος να το μοιραστει το παιδι με τα αλλα παιδακια κ εκει πιθανοτατα να υπαρξουν διαφορων ειδων αρνητικες αντιδρασεις. Αν το πω στην εφηβεια ή και αργοτερα, πολυ φοβαμαι οτι θα κλονιστει η σχεση εμπιστοσυνης με το παιδι κ εκςι βραστα κ αστα.... Αν δεν το πω ποτε, μπορει να χρειαστει να το μαθει αν προκυψει σοβαρος λογος υγειας,κ εκει θα ειναι διπλο το πληγμα.....!! Προφανως κ οταν ερθει εκεινη η ωρα θα συμβουλευτω ειδικο, αλλα θα ηθελα πολυ να ξερω τις σκεψεις κ απο εσας που ήδη τα εχετε καταφερει,πώς το σκεφτεστε κ τι νοιωθετε!!!

Σας φιλω ολες γλυκα :wub:

Εγώ όπως έχω ξαναπεί θα το πω στο παιδί από μικρό. Ούτως ή άλλως κάθε οικογένεια είναι διαφορετική κι αυτή είναι η δική μας. Στην τελική είμαι τόσο ανοιχτή με όλους που δε νομιζω ότι θα γινόταν να το κρύψω από το παιδί μιας και το ξέρουν όλοι οι φίλοι και συγγενείς. Δε θα ήθελα και κάτι διαφορετικό.

Μην έχοντας μυστικά νιώθω και πιο ήρεμη. Αν έπρεπε να το κρύψω νομίζω πως θα ήμουν συνέχεια μέσα στο άγχος.

Όποια προβλήματα προκύψουν εδώ θα είμαστε να τη θωρακίσουμε όσο μπορούμε και να τη βοηθήσουμε να ανακαλύψει ποια είναι δίνοντάς της όλες τις πληροφορίες για το πως ήρθε στον κόσμο.

Αυτό δε σημαίνει ότι κατακρίνω όσες θέλετε να το κρατήσετε κρυφό. Απλά δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω. Με αγχώνει περισσότερο το να μην το πω από το να το πω. Δεν κάναμε κάτι κακό ούτως ή άλλως. Όπως λέτε είναι κύτταρα από δότρια. Αυτά τα κύτταρα με κάνανε μαμά! Και δε θεωρώ ότι έχει κανένας δικαίωμα να το κατακρίνει! Είμαι περήφανη που κατάφερα κι έγινα μαμά. Κι ας μην είναι δικά μου τα κύτταρα. Κι η κόρη μου θα ξέρει και θα είναι περήφανη και η ίδια που ήρθε και γέμισε την αγκαλιά μου που πιο πριν ήταν άδεια. Γιατί είναι κατόρθωμα!

Χρόνια μας πολλά λοιπόν! Χρόνια πολλά σε όσες είναι ήδη μανούλες με οποιονδήποτε τρόπο, σε όσες έχουν τα μωρά τους στην κοιλιά, σε όσες τα έχουν στην κατάψυξη και σε όσες έχουν τα κύτταρα ακόμα μέσα σε μία άγνωστη δότρια. Σε όσες παλεύουν να τα φτιάξουν τώρα και σε όσες τα φτιάξανε χωρίς να το καταλάβουν καλά καλά. ( @Suzukaki συγχαρητήρια!)

  • Μου αρέσει 6

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tsini είπε:

Μαιρη μου οι αποψεις σου συμπιπτουν με τις δικες μου. Ο μονος λογος που προβληματιζομαι ειναι το ιατρικο κομματι. Για αρχη σκεφτομαι να ρωτησω τον εμβρυολογο σε ποιες ακραιες περιπτωσεις θα ωφελησει να εχω προσβαση στο ιστορικο της δοτριας. Και μια συμβολαιογραφο αν υπαρχει ποτε η πιθανοτητα να μαθει τυχαια το παιδι για τη δοτρια (πχ αν πεθανω θα αναφερεται καπου οτι παιδι προηλθε απο δοτρια;; Μακαβριο μεν,αλλα θα ειναι τραγικο να το μαθει ετσι.....)

Ωραιες οι ερωτήσεις σου. Αν ρωτήσεις γράψε κ σε μας τι σου ειπαν

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Οι αμφιβολίες και προβληματισμοί σου είναι λογικοι. Εδώ θ ακούσεις διάφορες απόψεις. Εμείς έχουμε αποφασίσει να μην το πουμε , εφόσον μιλάμε για δανεικό κύτταρο κ η γνώση απ το παιδι μπορεί να το μπερδέψει κ εφόσον δεν θα μπορεί να γνωρίσει τη δότρια. Επίσης υπάρχει κ αυτό που είπες με το περιβάλλον που μπορεί το παιδι αν είναι μικρό να θέλει να μοιραστεί το μυστικό κ οι άλλοι να το πληγώσουν.

Για τους λόγους υγείας δεν ξερω , γιατί η κληρονομικότητα φτάνει εφτά γενιές. Σε τι προσφέρει να πω στο γιατρό ότι η θεία μου δεν είχε καρκινο, όταν μπορεί η ασθένεια να χτυπήσει από προγιαγιά. Ούτως η άλλως θα μάθω στην κόρη μου να ελέγχει συχνά τα γυναικολογικά της όπως κανω κ εγω κ να κάνει συχνά τσεκ απ. 

Αυτη είναι η δίκη μου άποψη, δε σημαίνει ότι είναι η σωστή , κάθε άλλη άποψη σεβαστη. 

Οταν έρθει η ώρα όμως χρειάζεται συμβουλή ειδικού για σωστή διαχειριση

Γεια σας κι από εμένα. Απέκτησα τις μικρούλες μου με εξωσωματική και με δικά μου ωάρια. Στη διάρκεια του αγώνα μου για την απόκτηση παιδιού σκέφτηκα πολλές φορές τη δωρεά ωαρίων και θα προχωρούσα σε αυτή χωρίς δεύτερη σκέψη εάν χρειαζόταν. Είμαι 15 χρόνια στο χώρο της ιατρικής γενετικής και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα γονίδιά δεν μετρούν γενιές (ούτε 7 ούτε 17). Τα παίρνουμε απευθείας από τους βιολογικούς μας γονείς. Το πώς θα εκφραστούν βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το πώς θα συνδυαστούν και φυσικά το περιβάλλον που θα βρεθούν.Επίσης να σημειώσω ότι για εμάς τους γενετιστές είναι πάντα χρήσιμο να γνωρίζουμε το ιστορικό κάθε περιστατικού με ακρίβεια. Αυτά ήθελα να πω πολύ συνοπτικά και καθαρά στο επιστημονικό κομμάτι. Το πώς θα χειριστεί ο καθένας αυτά τα τόσο λεπτά ζητήματα εξαρτάται από εκεί και πέρα μόνο από τον ίδιο και καμία στάση δεν είναι κατακριτέα κατά τη γνώμη μου.

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Clue είπε:

Εγώ όπως έχω ξαναπεί θα το πω στο παιδί από μικρό. Ούτως ή άλλως κάθε οικογένεια είναι διαφορετική κι αυτή είναι η δική μας. Στην τελική είμαι τόσο ανοιχτή με όλους που δε νομιζω ότι θα γινόταν να το κρύψω από το παιδί μιας και το ξέρουν όλοι οι φίλοι και συγγενείς. Δε θα ήθελα και κάτι διαφορετικό.

Μην έχοντας μυστικά νιώθω και πιο ήρεμη. Αν έπρεπε να το κρύψω νομίζω πως θα ήμουν συνέχεια μέσα στο άγχος.

Όποια προβλήματα προκύψουν εδώ θα είμαστε να τη θωρακίσουμε όσο μπορούμε και να τη βοηθήσουμε να ανακαλύψει ποια είναι δίνοντάς της όλες τις πληροφορίες για το πως ήρθε στον κόσμο.

Αυτό δε σημαίνει ότι κατακρίνω όσες θέλετε να το κρατήσετε κρυφό. Απλά δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω. Με αγχώνει περισσότερο το να μην το πω από το να το πω. Δεν κάναμε κάτι κακό ούτως ή άλλως. Όπως λέτε είναι κύτταρα από δότρια. Αυτά τα κύτταρα με κάνανε μαμά! Και δε θεωρώ ότι έχει κανένας δικαίωμα να το κατακρίνει! Είμαι περήφανη που κατάφερα κι έγινα μαμά. Κι ας μην είναι δικά μου τα κύτταρα. Κι η κόρη μου θα ξέρει και θα είναι περήφανη και η ίδια που ήρθε και γέμισε την αγκαλιά μου που πιο πριν ήταν άδεια. Γιατί είναι κατόρθωμα!

Χρόνια μας πολλά λοιπόν! Χρόνια πολλά σε όσες είναι ήδη μανούλες με οποιονδήποτε τρόπο, σε όσες έχουν τα μωρά τους στην κοιλιά, σε όσες τα έχουν στην κατάψυξη και σε όσες έχουν τα κύτταρα ακόμα μέσα σε μία άγνωστη δότρια. Σε όσες παλεύουν να τα φτιάξουν τώρα και σε όσες τα φτιάξανε χωρίς να το καταλάβουν καλά καλά. ( @Suzukaki συγχαρητήρια!)

Ευχαριστωωω πολυ .συμφωνω μαζι σου απλα εγω δ θα το ελεγα σε αλλους μενω επαρχια κ το κουτσομπολιο θα επεφτε βροχη θα ακουγα απο κανια το παιδι δεν ειναι δικο σου και θα την βουταγα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Giova2015 είπε:

Γεια σας κι από εμένα. Απέκτησα τις μικρούλες μου με εξωσωματική και με δικά μου ωάρια. Στη διάρκεια του αγώνα μου για την απόκτηση παιδιού σκέφτηκα πολλές φορές τη δωρεά ωαρίων και θα προχωρούσα σε αυτή χωρίς δεύτερη σκέψη εάν χρειαζόταν. Είμαι 15 χρόνια στο χώρο της ιατρικής γενετικής και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα γονίδιά δεν μετρούν γενιές (ούτε 7 ούτε 17). Τα παίρνουμε απευθείας από τους βιολογικούς μας γονείς. Το πώς θα εκφραστούν βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το πώς θα συνδυαστούν και φυσικά το περιβάλλον που θα βρεθούν.Επίσης να σημειώσω ότι για εμάς τους γενετιστές είναι πάντα χρήσιμο να γνωρίζουμε το ιστορικό κάθε περιστατικού με ακρίβεια. Αυτά ήθελα να πω πολύ συνοπτικά και καθαρά στο επιστημονικό κομμάτι. Το πώς θα χειριστεί ο καθένας αυτά τα τόσο λεπτά ζητήματα εξαρτάται από εκεί και πέρα μόνο από τον ίδιο και καμία στάση δεν είναι κατακριτέα κατά τη γνώμη μου.

Καλημέρα! Να σου ζήσουν οι μικρές σου! Εγω όταν ψάχναμε για δότρια ρώτησα τον γενετιστή  του κέντρου κ μου είπε ξεκάθαρα ότι κληρονομούμε μέχρι εφτά γενιές πίσω. Κι όταν του είπα ότι η οικογένεια μου έχει πράσινα μάτια, οι παππούδες μου γαλάζια κι εγω καφέ, μου  είπε ότι το δικό μου γονίδιο είναι υπολοιπομενο κ το παιδι μπορεί να πάρει από παππού η γιαγιά. Είναι άλλωστε συχνό φαινόμενο να βγαίνουν παιδιά με μπλε μάτια όταν οι γονείς έχουν κάστανα γιατί μια προγιαγιά είχε μπλε. Όποτε θα διαφωνήσω μαζί σου , αν κ δεν ειμαι ειδική, βλεπω ότι πολλές φορές τα παιδιά κληρονομούν γενιές πισω

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

@Suzukaki ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην κ να μην χρειαστει να μπεις σε τετοιες σκεψεις ξανα, αλλα το θεμα αιμομιξιας,επειδη πλεον ειμαστε πολλες οσες παμε με δανεικα, κ εμςνα με απασχολησε. Σε μια συζητηση λοιπον που ειχα επι του θεματος, εμαθα οτι θεματα προκαλουνται αν γινονται αιμομιξιες γενεες επι γενεων, δλδ αν για 1 φορα βρεθουν 2 ετεροθαλη αδελφια εν αγνοια τους και αποκτησουν μωρο δεν θα εχει καποιο γενετικο προβλημα λογω συγγενων dna. Αλλωστε υπαρχουν παραδειγματα (τραγικα μεν αλλα υπαρκτα) απο βιασμο πατερα προς την κορη που την αφηνει εγκυο κ γεννιεται υγιες μωρο. Ευτυχως δεν εχω καποιο γνωστο τεκμηριωμενο περιστατικο,αλλα θεωρω πως υπαρχει. Συν τοις αλλοις, σε κλειστες κοινωνιες ειναι πολυ πιθανο να συμβαινουν τετοια πραγματα. Αν καποια κοπελα ξερει καλυτερα επι του θεματος ας καταθεσει την γνωση της,γτ κ εγω στο ψαξιμο ειμαι ακομα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

@Suzukaki ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην κ να μην χρειαστει να μπεις σε τετοιες σκεψεις ξανα, αλλα το θεμα αιμομιξιας,επειδη πλεον ειμαστε πολλες οσες παμε με δανεικα, κ εμςνα με απασχολησε. Σε μια συζητηση λοιπον που ειχα επι του θεματος, εμαθα οτι θεματα προκαλουνται αν γινονται αιμομιξιες γενεες επι γενεων, δλδ αν για 1 φορα βρεθουν 2 ετεροθαλη αδελφια εν αγνοια τους και αποκτησουν μωρο δεν θα εχει καποιο γενετικο προβλημα λογω συγγενων dna. Αλλωστε υπαρχουν παραδειγματα (τραγικα μεν αλλα υπαρκτα) απο βιασμο πατερα προς την κορη που την αφηνει εγκυο κ γεννιεται υγιες μωρο. Ευτυχως δεν εχω καποιο γνωστο τεκμηριωμενο περιστατικο,αλλα θεωρω πως υπαρχει. Συν τοις αλλοις, σε κλειστες κοινωνιες ειναι πολυ πιθανο να συμβαινουν τετοια πραγματα. Αν καποια κοπελα ξερει καλυτερα επι του θεματος ας καταθεσει την γνωση της,γτ κ εγω στο ψαξιμο ειμαι ακομα...

Ευχαριστω πολυ.διαβασα σε ενα αρθρο οτι σε πολυ λιγα χρονια απο τωρα οι γεννες με δωρεα θα ειναι πολυ περισσοτερες απο οτι με δικα μας ωαρια.σκεψου τι εχει να γινει λοιπον στις επομενες γεννιες θα φλερταρουν στα μπαρ  κ πολυ πιθανον να ειναι συγγενεις ενα αγνοια τους.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Giova2015 είπε:

Γεια σας κι από εμένα. Απέκτησα τις μικρούλες μου με εξωσωματική και με δικά μου ωάρια. Στη διάρκεια του αγώνα μου για την απόκτηση παιδιού σκέφτηκα πολλές φορές τη δωρεά ωαρίων και θα προχωρούσα σε αυτή χωρίς δεύτερη σκέψη εάν χρειαζόταν. Είμαι 15 χρόνια στο χώρο της ιατρικής γενετικής και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα γονίδιά δεν μετρούν γενιές (ούτε 7 ούτε 17). Τα παίρνουμε απευθείας από τους βιολογικούς μας γονείς. Το πώς θα εκφραστούν βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το πώς θα συνδυαστούν και φυσικά το περιβάλλον που θα βρεθούν.Επίσης να σημειώσω ότι για εμάς τους γενετιστές είναι πάντα χρήσιμο να γνωρίζουμε το ιστορικό κάθε περιστατικού με ακρίβεια. Αυτά ήθελα να πω πολύ συνοπτικά και καθαρά στο επιστημονικό κομμάτι. Το πώς θα χειριστεί ο καθένας αυτά τα τόσο λεπτά ζητήματα εξαρτάται από εκεί και πέρα μόνο από τον ίδιο και καμία στάση δεν είναι κατακριτέα κατά τη γνώμη μου.

Καλημέρα,ναι,φυςικα τα γονίδιά τα παίρνουμε απο τους βιολογικούς μας γονείς. Χαρακτηριστικά όμως ,φαινοτυπικα τουλαχιςτον δεν παίρνουμε και απο προγόνους; Εγω εχω τα γαλάζια ματια του παππού μου ενώ οι γονείς μου και οι 2 είχαν κάστανα, Η μαμά μου όμως μάλλον ειχε υπολειπόμενο το γαλάζιο χρώμα και το κληρονόμησα. Ισχύουν οι κανόνες του Μεντελ ή οχι; Αρα λοιπον,υπό αυτο το πρισμα δεν εχει και απόλυτη σημασία αν η δοτρια εχει καφέ ματια γιατι μπορει κάλλιστα το παιδί να βγει γαλανομάτικο αν εχει υπολειπόμενο και αν ο πατέρας ειναι γαλανομάτης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Fleabag είπε:

Καλημέρα,ναι,φυςικα τα γονίδιά τα παίρνουμε απο τους βιολογικούς μας γονείς. Χαρακτηριστικά όμως ,φαινοτυπικα τουλαχιςτον δεν παίρνουμε και απο προγόνους; Εγω εχω τα γαλάζια ματια του παππού μου ενώ οι γονείς μου και οι 2 είχαν κάστανα, Η μαμά μου όμως μάλλον ειχε υπολειπόμενο το γαλάζιο χρώμα και το κληρονόμησα. Ισχύουν οι κανόνες του Μεντελ ή οχι; Αρα λοιπον,υπό αυτο το πρισμα δεν εχει και απόλυτη σημασία αν η δοτρια εχει καφέ ματια γιατι μπορει κάλλιστα το παιδί να βγει γαλανομάτικο αν εχει υπολειπόμενο και αν ο πατέρας ειναι γαλανομάτης. 

Φυσικά και ισχύουν οι νόμοι του Μέντελ με πολλές και διάφορες παραλλαγές βέβαια. Κάποιο υπολειπόμενο χαρακτηριστικό μπορεί επίσης να εκφραστεί χωρίς να υπάρχει σε κανέναν από τους προγόνους μας απλά και μόνο γιατί συνδυάστηκε με το κατάλληλο γονίδιο του συντρόφου μας. Υπάρχουν ακόμη και οι νέες μεταλλάξεις de novo δηλαδή όλοι μας έχουμε και γονίδια που διαφέρουν από των βιολογικών μας γονιών. Τα πράγματα δηλαδή είναι πιο σύνθετα και το να μιλάμε για 7 γενιές είναι κάτι που δεν στηρίζεται πουθενά επιστημονικά. 

Just now, Tsini είπε:

@Suzukaki ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην κ να μην χρειαστει να μπεις σε τετοιες σκεψεις ξανα, αλλα το θεμα αιμομιξιας,επειδη πλεον ειμαστε πολλες οσες παμε με δανεικα, κ εμςνα με απασχολησε. Σε μια συζητηση λοιπον που ειχα επι του θεματος, εμαθα οτι θεματα προκαλουνται αν γινονται αιμομιξιες γενεες επι γενεων, δλδ αν για 1 φορα βρεθουν 2 ετεροθαλη αδελφια εν αγνοια τους και αποκτησουν μωρο δεν θα εχει καποιο γενετικο προβλημα λογω συγγενων dna. Αλλωστε υπαρχουν παραδειγματα (τραγικα μεν αλλα υπαρκτα) απο βιασμο πατερα προς την κορη που την αφηνει εγκυο κ γεννιεται υγιες μωρο. Ευτυχως δεν εχω καποιο γνωστο τεκμηριωμενο περιστατικο,αλλα θεωρω πως υπαρχει. Συν τοις αλλοις, σε κλειστες κοινωνιες ειναι πολυ πιθανο να συμβαινουν τετοια πραγματα. Αν καποια κοπελα ξερει καλυτερα επι του θεματος ας καταθεσει την γνωση της,γτ κ εγω στο ψαξιμο ειμαι ακομα...

Όλα είναι θέμα πιθανοτήτων. Όταν παίρνουμε ιστορικό για κάποιο νόσημα  μέσα στις βασικές ερωτήσεις είναι αν οι γονείς είναι συγγενείς μεταξύ τους και από πού κατάγονται. Εάν υπάρχει συγγένεια ή κοινή καταγωγή η πιθανότητα για γενετικά νοσήματα είναι πολύ αυξημένη. Φυσικά δεν αποκλείεται και η γέννηση υγιούς παιδιού. Είπαμε τα γονίδια είναι πιθανότητες..,..

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giova2015 είπε:

Φυσικά και ισχύουν οι νόμοι του Μέντελ με πολλές και διάφορες παραλλαγές βέβαια. Κάποιο υπολειπόμενο χαρακτηριστικό μπορεί επίσης να εκφραστεί χωρίς να υπάρχει σε κανέναν από τους προγόνους μας απλά και μόνο γιατί συνδυάστηκε με το κατάλληλο γονίδιο του συντρόφου μας. Υπάρχουν ακόμη και οι νέες μεταλλάξεις de novo δηλαδή όλοι μας έχουμε και γονίδια που διαφέρουν από των βιολογικών μας γονιών. Τα πράγματα δηλαδή είναι πιο σύνθετα και το να μιλάμε για 7 γενιές είναι κάτι που δεν στηρίζεται πουθενά επιστημονικά. 

Όλα είναι θέμα πιθανοτήτων. Όταν παίρνουμε ιστορικό για κάποιο νόσημα  μέσα στις βασικές ερωτήσεις είναι αν οι γονείς είναι συγγενείς μεταξύ τους και από πού κατάγονται. Εάν υπάρχει συγγένεια ή κοινή καταγωγή η πιθανότητα για γενετικά νοσήματα είναι πολύ αυξημένη. Φυσικά δεν αποκλείεται και η γέννηση υγιούς παιδιού. Είπαμε τα γονίδια είναι πιθανότητες..,..

 

Αυτη η συζήτηση νομίζω ότι έχει νόημα αν το ξέρουν και οι δυο μέλλοντες σύζυγοι, ότι είναι δηλ αδέρφια. Αν εμενα η κόρη μου ερωτευτεί ένα αγορι κ μάθει μετά ένα χρόνο ότι είναι παιδιά της ίδιας μάνας , δεν θα πληγωθεί; Δεν ξερω , και ποσό πιθανόν είναι να συμβεί συτο για να ανησυχούμε; Γενικά αυτή η επιλογή έχει τα ρίσκα της , το παιδι με τον ένα η άλλο τρόπο θα πληγωθεί, δεν είναι εύκολο όλο αυτό

Εγω επέλεξα να γίνω μάνα ξένου ωαρίου χωρίς να μ ενδιαφέρουν όλα αυτά. Μ ενδιαφερει να είναι υγιές κ καλά το παιδι μου. Αν δεν έπαιρνα ξένο ωάριο δεν θα μπορούσα να έχω παιδι. Θέλω να πω αν υπάρχουν επιλογές καλώς. Αν δεν υπάρχουν προχωράς σε άλλες λύσεις. Αν αρχίσεις να το ψειρίζεις καλύτερα να μην προχωρήσεις καθολου

  • Μου αρέσει 6

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Αυτη η συζήτηση νομίζω ότι έχει νόημα αν το ξέρουν και οι δυο μέλλοντες σύζυγοι, ότι είναι δηλ αδέρφια. Αν εμενα η κόρη μου ερωτευτεί ένα αγορι κ μάθει μετά ένα χρόνο ότι είναι παιδιά της ίδιας μάνας , δεν θα πληγωθεί; Δεν ξερω , και ποσό πιθανόν είναι να συμβεί συτο για να ανησυχούμε; Γενικά αυτή η επιλογή έχει τα ρίσκα της , το παιδι με τον ένα η άλλο τρόπο θα πληγωθεί, δεν είναι εύκολο όλο αυτό

Εγω επέλεξα να γίνω μάνα ξένου ωαρίου χωρίς να μ ενδιαφέρουν όλα αυτά. Μ ενδιαφερει να είναι υγιές κ καλά το παιδι μου. Αν δεν έπαιρνα ξένο ωάριο δεν θα μπορούσα να έχω παιδι. Θέλω να πω αν υπάρχουν επιλογές καλώς. Αν δεν υπάρχουν προχωράς σε άλλες λύσεις. Αν αρχίσεις να το ψειρίζεις καλύτερα να μην προχωρήσεις καθολου

Ρίσκο υπάρχει οποιοδήποτε γενετικό υλικό κι αν χρησιμοποιήσουμε και ακόμη κι αν κάνουμε όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν αυτή τη στιγμή γιατί η επιστήμη δεν τα γνωρίζει όλα. Εγώ προσπάθησα μόνο να ενημερώσω για τα επιστημονικά δεδομένα γιατί είδα να γράφονται πολλές ανακρίβειες. Είμαι υπέρ της λύσης της δωρεάς ωαρίων όπως ξεκαθάρισα από την αρχή. Το πώς όμως θα διαχειριστεί κάποιος αυτή την επιλογή πιστεύω ότι πρέπει να στηρίζεται στα σωστά επιστημονικά δεδομένα σε ότι αφορά τη γενετική και την ψυχολογία. Το δεύτερο είναι ένα κομμάτι που δεν γνωρίζω καθόλου.  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Suzukaki είπε:

Ευχαριστωωω πολυ .συμφωνω μαζι σου απλα εγω δ θα το ελεγα σε αλλους μενω επαρχια κ το κουτσομπολιο θα επεφτε βροχη θα ακουγα απο κανια το παιδι δεν ειναι δικο σου και θα την βουταγα.

Συγχαρητήρια κοριτσάκι!!!Τα νέα σου είναι υπέροχα κ σου εύχομαι ανέφελη κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη:x

 

Just now, Mary H είπε:

Αυτη η συζήτηση νομίζω ότι έχει νόημα αν το ξέρουν και οι δυο μέλλοντες σύζυγοι, ότι είναι δηλ αδέρφια. Αν εμενα η κόρη μου ερωτευτεί ένα αγορι κ μάθει μετά ένα χρόνο ότι είναι παιδιά της ίδιας μάνας , δεν θα πληγωθεί; Δεν ξερω , και ποσό πιθανόν είναι να συμβεί συτο για να ανησυχούμε; Γενικά αυτή η επιλογή έχει τα ρίσκα της , το παιδι με τον ένα η άλλο τρόπο θα πληγωθεί, δεν είναι εύκολο όλο αυτό

Εγω επέλεξα να γίνω μάνα ξένου ωαρίου χωρίς να μ ενδιαφέρουν όλα αυτά. Μ ενδιαφερει να είναι υγιές κ καλά το παιδι μου. Αν δεν έπαιρνα ξένο ωάριο δεν θα μπορούσα να έχω παιδι. Θέλω να πω αν υπάρχουν επιλογές καλώς. Αν δεν υπάρχουν προχωράς σε άλλες λύσεις. Αν αρχίσεις να το ψειρίζεις καλύτερα να μην προχωρήσεις καθολου

Συμφωνώ απόλυτα Μαίρη.Φυσικά καλό είναι να ενημερωθούμε πως θα έχουμε πρόσβαση στον ιατρικό φακελο συντρεχούσης περίπτωσης, αλλά μέχρι εκεί.Το βασικό κ για μένα είναι να φέρω στον κόσμο υγιή παιδιά.Τίποτα μα τίποτα άλλο δεν με απασχολεί.Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα πιθανονήτων όπως θέμα πιθανοτήτων είναι κ μια άσχημη κατάληξη (κούφια η ώρα που το ακούει) για ένα οποιοδήποτε παιδί.Παίζει αυτή η πιθανότητα να αποτρέψει μια γυναίκα απο τη θέληση να κάνει παιδί?? Φυσικά κ όχι.Οποτε για μένα μετράει η θέληση για υγιές παιδί κ η θετική σκέψη πάνω σε αυτό χωρίς άλλους ενδοιασμούς κ προβληματισμούς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Καλημέρα! Να σου ζήσουν οι μικρές σου! Εγω όταν ψάχναμε για δότρια ρώτησα τον γενετιστή  του κέντρου κ μου είπε ξεκάθαρα ότι κληρονομούμε μέχρι εφτά γενιές πίσω. Κι όταν του είπα ότι η οικογένεια μου έχει πράσινα μάτια, οι παππούδες μου γαλάζια κι εγω καφέ, μου  είπε ότι το δικό μου γονίδιο είναι υπολοιπομενο κ το παιδι μπορεί να πάρει από παππού η γιαγιά. Είναι άλλωστε συχνό φαινόμενο να βγαίνουν παιδιά με μπλε μάτια όταν οι γονείς έχουν κάστανα γιατί μια προγιαγιά είχε μπλε. Όποτε θα διαφωνήσω μαζί σου , αν κ δεν ειμαι ειδική, βλεπω ότι πολλές φορές τα παιδιά κληρονομούν γενιές πισω

Εμένα πάντως σε ιστορικό για καρυωτυπους κτλ μου είπαν ότι ακριβώς λέει η κοπέλα.Τα γονίδια κληρονομούνται και μόνο( κ ο πλακούντας ακόμα επειδή είδα ότι το γράφεται συχνά ) φτιάχνεται από υπάρχον υλικό της βλαστοκυστης ( συγκεκριμένα είναι τα κύτταρα που στέλνεις κ για προεμφυτευτικο) .Απλά όπως μου είπαν δεν μπορούμε να ξέρουμε για τόσο πίσω για αυτό λέμε το νούμερο 7

20 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ευχαριστω πολυ.διαβασα σε ενα αρθρο οτι σε πολυ λιγα χρονια απο τωρα οι γεννες με δωρεα θα ειναι πολυ περισσοτερες απο οτι με δικα μας ωαρια.σκεψου τι εχει να γινει λοιπον στις επομενες γεννιες θα φλερταρουν στα μπαρ  κ πολυ πιθανον να ειναι συγγενεις ενα αγνοια τους.

Να σου πω κάτι σε αυτό που το έχω σκεφτεί χωρίς να έχω πάρει δανεικά; Και ποιος μου λέει ότι δε δόθηκαν ωάρια μου εν άγνοια μου ή σπέρμα ή σε εξωσωματικες με δικό σου υλικό; Οπότε έτσι κι αλλιώς υπάρχουν αυτά τα θέματα.Εγω αυτός είναι ο λόγος που θα της πω για εξωσωματική ( κι ας είναι δικό μου υλικο) κ αυτός είναι ο λόγος που πολύ δικό μου άτομο θα πει για δανεικα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...