Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, island1 είπε:

Εμένα πάντως σε ιστορικό για καρυωτυπους κτλ μου είπαν ότι ακριβώς λέει η κοπέλα.Τα γονίδια κληρονομούνται και μόνο( κ ο πλακούντας ακόμα επειδή είδα ότι το γράφεται συχνά ) φτιάχνεται από υπάρχον υλικό της βλαστοκυστης ( συγκεκριμένα είναι τα κύτταρα που στέλνεις κ για προεμφυτευτικο) .Απλά όπως μου είπαν δεν μπορούμε να ξέρουμε για τόσο πίσω για αυτό λέμε το νούμερο 7

Να σου πω κάτι σε αυτό που το έχω σκεφτεί χωρίς να έχω πάρει δανεικά; Και ποιος μου λέει ότι δε δόθηκαν ωάρια μου εν άγνοια μου ή σπέρμα ή σε εξωσωματικες με δικό σου υλικό; Οπότε έτσι κι αλλιώς υπάρχουν αυτά τα θέματα.Εγω αυτός είναι ο λόγος που θα της πω για εξωσωματική ( κι ας είναι δικό μου υλικο) κ αυτός είναι ο λόγος που πολύ δικό μου άτομο θα πει για δανεικα.

Σ εμενα ο γενετιστής μου είπε για εφτά γενιές πίσω κ γι αυτό το λογο έγραψαν στο φάκελο μου υποσημείωση για το χρωμα ματιών καφέ η πρασινο

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 12/5/2020 at 12:04 ΜΜ, Tsini είπε:

@Suzukaki ευχομαι να πανε ολα κατ ευχην κ να μην χρειαστει να μπεις σε τετοιες σκεψεις ξανα, αλλα το θεμα αιμομιξιας,επειδη πλεον ειμαστε πολλες οσες παμε με δανεικα, κ εμςνα με απασχολησε. Σε μια συζητηση λοιπον που ειχα επι του θεματος, εμαθα οτι θεματα προκαλουνται αν γινονται αιμομιξιες γενεες επι γενεων, δλδ αν για 1 φορα βρεθουν 2 ετεροθαλη αδελφια εν αγνοια τους και αποκτησουν μωρο δεν θα εχει καποιο γενετικο προβλημα λογω συγγενων dna. Αλλωστε υπαρχουν παραδειγματα (τραγικα μεν αλλα υπαρκτα) απο βιασμο πατερα προς την κορη που την αφηνει εγκυο κ γεννιεται υγιες μωρο. Ευτυχως δεν εχω καποιο γνωστο τεκμηριωμενο περιστατικο,αλλα θεωρω πως υπαρχει. Συν τοις αλλοις, σε κλειστες κοινωνιες ειναι πολυ πιθανο να συμβαινουν τετοια πραγματα. Αν καποια κοπελα ξερει καλυτερα επι του θεματος ας καταθεσει την γνωση της,γτ κ εγω στο ψαξιμο ειμαι ακομα...

Περί του συγκεκριμένου θέματος.... Είχα μιλήσει το 2017 με γεννετιστη Κ του είχα εκφράσει αυτό τον προβληματισμό, τι θα γίνει αν δυο ετεροθαλή αδέλφια Κ με το που είπα ετεροθαλή αδέλφια με έκοψε Κ μου είπε.... Αδέλφια? Και μάλιστα ετεροθαλή??? Έχεις πει δυο λάθος λέξεις μέχρι στιγμής και γεμάτη απορία του λέω μα ισχύει, είναι σα να κάνω εγώ παιδί με τον άντρα μου κι άλλο παιδί με άλλο άντρα Κ μου λέει εδώ είναι το τεράστιο λάθος γιατι ξεχνάς, ότι στη δωρεά ωαριων, υπάρχει ο παράγοντας ληπτρια. Απλά μοιράζονται κάποια γονίδια, τίποτα περισσότερο, δεν υπάρχουν οι όροι που ανέφερες Κ βγάλε τους από το μυαλό σου κ μετα επειδή επέμενα, τόνισε ότι είναι το DNA από τον πατερα(κι εφτά γενιές πίσω) από τη δοτρια(και αντιστοίχως σε γενιές) και το δικό μου(αντιστοιχως σε γενιές) και μου έκανε ανάλυση για τα microRna και τα θραύσματα του DNA τα δικα μου που θα απορροφήσει πριν την εμφύτευση του κι αυτά θα καθορίσουν ποια γονίδια θα εκφραστούν και ποια όχι. 

On 11/5/2020 at 2:27 ΜΜ, Suzukaki είπε:

Κοριτσια μου καλημερα στελνω να σας πω τα υπεροχα νεα μου χθες το βραδυ λεω δ κανω ενα τεστ πριν την υστεροσκοπηση μην παω ετσι κ μια στο  εκατομμυριο ειμαι εγκυος;!θετικο! Κανω κ δευτερο θετικο!εκανα χοριακη σημερα 70.8     24 μερα.μακαρι να παει καλα......παντως εμεινα φυσιολογικα για πρωτη φορα στην ζωη μου.μου λεει ο γιατρος χαλαρωσες κ εγινε ασχολιομουν μονο με την δοτρια κ να το σπορακι.εχω πολυ αγχος αν θα ανεβει η χοριακη κτλ βεβαια

Σουζουκάκι τι τέλεια νέα μας είπες??? Με το καλό κοπέλα μου!!! Ισχύει, όλα καλά θα πάνε. Ποια μέρα θα πήγαινες για Υστεροσκοπηση?? Εννοώ ποια μέρα του κύκλου σου. 

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Περί του συγκεκριμένου θέματος.... Είχα μιλήσει το 2017 με γεννετιστη Κ του είχα εκφράσει αυτό τον προβληματισμό, τι θα γίνει αν δυο ετεροθαλή αδέλφια Κ με το που είπα ετεροθαλή αδέλφια με έκοψε Κ μου είπε.... Αδέλφια? Και μάλιστα ετεροθαλή??? Έχεις πει δυο λάθος λέξεις μέχρι στιγμής και γεμάτη απορία του λέω μα ισχύει, είναι σα να κάνω εγώ παιδί με τον άντρα μου κι άλλο παιδί με άλλο άντρα Κ μου λέει εδώ είναι το τεράστιο λάθος γιατι ξεχνάς, ότι στη δωρεά ωαριων, υπάρχει ο παράγοντας ληπτρια. Απλά μοιράζονται κάποια γονίδια, τίποτα περισσότερο, δεν υπάρχουν οι όροι που ανέφερες Κ βγάλε τους από το μυαλό σου κ μετα επειδή επέμενα, τόνισε ότι είναι το DNA από τον πατερα(κι εφτά γενιές πίσω) από τη δοτρια(και αντιστοίχως σε γενιές) και το δικό μου(αντιστοιχως σε γενιές) και μου έκανε ανάλυση για τα microRna και τα θραύσματα του DNA τα δικα μου που θα απορροφήσει πριν την εμφύτευση του κι αυτά θα καθορίσουν ποια γονίδια θα εκφραστούν και ποια όχι. 

Σουζουκάκι τι τέλεια νέα μας είπες??? Με το καλό κοπέλα μου!!! Ισχύει, όλα καλά θα πάνε. Ποια μέρα θα πήγαινες για Υστεροσκοπηση?? Εννοώ ποια μέρα του κύκλου σου. 

Ευχαριστω πολυ αν κ ειμαι αγχωμενη γτ η οιστραδιολη μ δεν ειναι καλη περιμενω να μιλησω με τον γιατρο μου.προχθες θα πηγαινα 24η ημερα κ ο κυκλος μ ειναι 26 ημερων σημερα δηλ περιμενα περιοδο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Ευχαριστω πολυ αν κ ειμαι αγχωμενη γτ η οιστραδιολη μ δεν ειναι καλη περιμενω να μιλησω με τον γιατρο μου.προχθες θα πηγαινα 24η ημερα κ ο κυκλος μ ειναι 26 ημερων σημερα δηλ περιμενα περιοδο

Εγώ έχω υστερο 26.05 την 18η ημέρα. Το κανόνισα τότε πρώτον για να μπορεί ο άντρας μου να πάρει άδεια Κ δεύτερον γιατί έχω κύκλο 23-26 ημέρες αλλά λόγω ωοληψιων κάπως έχει χαλάσει Κ έχω αδιαθετησει και 20η ημέρα. Εύχομαι να πάνε ολα καλα, μην αγχώνεσαι. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ έχω υστερο 26.05 την 18η ημέρα. Το κανόνισα τότε πρώτον για να μπορεί ο άντρας μου να πάρει άδεια Κ δεύτερον γιατί έχω κύκλο 23-26 ημέρες αλλά λόγω ωοληψιων κάπως έχει χαλάσει Κ έχω αδιαθετησει και 20η ημέρα. Εύχομαι να πάνε ολα καλα, μην αγχώνεσαι. 

Μου ειπε ολα καλα να δει την χοριακη αυριο κ ισως μ δωσει εξωγενη.δ ξερω τι ειναι αυτο.παντως αφου εχεις κ εσυ μικρο κυκλο να κανεις τεστ το early

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Περί του συγκεκριμένου θέματος.... Είχα μιλήσει το 2017 με γεννετιστη Κ του είχα εκφράσει αυτό τον προβληματισμό, τι θα γίνει αν δυο ετεροθαλή αδέλφια Κ με το που είπα ετεροθαλή αδέλφια με έκοψε Κ μου είπε.... Αδέλφια? Και μάλιστα ετεροθαλή??? Έχεις πει δυο λάθος λέξεις μέχρι στιγμής και γεμάτη απορία του λέω μα ισχύει, είναι σα να κάνω εγώ παιδί με τον άντρα μου κι άλλο παιδί με άλλο άντρα Κ μου λέει εδώ είναι το τεράστιο λάθος γιατι ξεχνάς, ότι στη δωρεά ωαριων, υπάρχει ο παράγοντας ληπτρια. Απλά μοιράζονται κάποια γονίδια, τίποτα περισσότερο, δεν υπάρχουν οι όροι που ανέφερες Κ βγάλε τους από το μυαλό σου κ μετα επειδή επέμενα, τόνισε ότι είναι το DNA από τον πατερα(κι εφτά γενιές πίσω) από τη δοτρια(και αντιστοίχως σε γενιές) και το δικό μου(αντιστοιχως σε γενιές) και μου έκανε ανάλυση για τα microRna και τα θραύσματα του DNA τα δικα μου που θα απορροφήσει πριν την εμφύτευση του κι αυτά θα καθορίσουν ποια γονίδια θα εκφραστούν και ποια όχι. 

Σουζουκάκι τι τέλεια νέα μας είπες??? Με το καλό κοπέλα μου!!! Ισχύει, όλα καλά θα πάνε. Ποια μέρα θα πήγαινες για Υστεροσκοπηση?? Εννοώ ποια μέρα του κύκλου σου. 

Πολύ ενδιαφέρουσα η οπτική του γενετιστή. Και μάλιστα στηρίζεται σε επιστημονικά δεδομένα κ έρευνες περί θραυσμάτων dna της λήπτριας κατά την εμφύτευση. Πολλές φορές το ξεχνάμε συτο. Ο αντρας μου πολλές φορές μου το υπενθυμίζει κ χαμογελαω:mad:. Ε, ας πάρει κ κάτι από μας , τόσο αγώνα κάνουμε!

  • Μου αρέσει 5

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Θα δείξει 17η ημέρα? 

Καλά το ψιλοαποκλειω αλλά επειδή πάλι ποτε δεν ξερεις... 

Καλα κ εγω το επεκλεια το εκανα τυπικα τελιως κ αρχιζει κ ροζιζει κ λεω ωχχχ.μεχρι 6 μερες πριν την μερα που περιμενεις δειχνει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki said:

Καλα κ εγω το επεκλεια το εκανα τυπικα τελιως κ αρχιζει κ ροζιζει κ λεω ωχχχ.μεχρι 6 μερες πριν την μερα που περιμενεις δειχνει

Φαντάζομαι τη σκηνή κι ανατριχιάζω!

Μπράβο κορίτσι!

Να το χαρείς εύχομαι όσο δεν πάει και θα έχεις ωραία ιστορία να διηγηθείς στο πιτσιρίκι! 


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, AndMosch είπε:

Φαντάζομαι τη σκηνή κι ανατριχιάζω!

Μπράβο κορίτσι!

Να το χαρείς εύχομαι όσο δεν πάει και θα έχεις ωραία ιστορία να διηγηθείς στο πιτσιρίκι! 

Να σαι καλα κοριτσι μου.το πιο σοκαριστικο ειναι οτι θα εμπαινα χειρουργειο κ θα ηνουν εγκυος δεν μ ειπαν κανε ενα τεστ!!!μακαρι να παει καλα για αυτο προσευχομαι μονο το ενα βημα εγινε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Thia1985 είπε:

Περί του συγκεκριμένου θέματος.... Είχα μιλήσει το 2017 με γεννετιστη Κ του είχα εκφράσει αυτό τον προβληματισμό, τι θα γίνει αν δυο ετεροθαλή αδέλφια Κ με το που είπα ετεροθαλή αδέλφια με έκοψε Κ μου είπε.... Αδέλφια? Και μάλιστα ετεροθαλή??? Έχεις πει δυο λάθος λέξεις μέχρι στιγμής και γεμάτη απορία του λέω μα ισχύει, είναι σα να κάνω εγώ παιδί με τον άντρα μου κι άλλο παιδί με άλλο άντρα Κ μου λέει εδώ είναι το τεράστιο λάθος γιατι ξεχνάς, ότι στη δωρεά ωαριων, υπάρχει ο παράγοντας ληπτρια. Απλά μοιράζονται κάποια γονίδια, τίποτα περισσότερο, δεν υπάρχουν οι όροι που ανέφερες Κ βγάλε τους από το μυαλό σου κ μετα επειδή επέμενα, τόνισε ότι είναι το DNA από τον πατερα(κι εφτά γενιές πίσω) από τη δοτρια(και αντιστοίχως σε γενιές) και το δικό μου(αντιστοιχως σε γενιές) και μου έκανε ανάλυση για τα microRna και τα θραύσματα του DNA τα δικα μου που θα απορροφήσει πριν την εμφύτευση του κι αυτά θα καθορίσουν ποια γονίδια θα εκφραστούν και ποια όχι. 

Σουζουκάκι τι τέλεια νέα μας είπες??? Με το καλό κοπέλα μου!!! Ισχύει, όλα καλά θα πάνε. Ποια μέρα θα πήγαινες για Υστεροσκοπηση?? Εννοώ ποια μέρα του κύκλου σου. 

Συγνώμη αλλά με αυτούς τους «γενετιστές» που αναφέρετε θα σκίσω σε λίγο τα πτυχία μου και δεν είναι και λίγα!!!!! Σίγουρα μπαίνει και η λήπτρια στο παιχνίδι του DNA του μωρού και δεν αμφιβάλλω καθόλου γι αυτό! Την επόμενη φορά που θα σας αναφέρει κάποιος τις 7 γενιές ή ότι δύο άτομα που προέρχονται από το ωάριο της ίδιας γυναίκας μπορούν άφοβα να αναπαραχθούν μεταξύ τους ζητήστε παρακαλώ βιβλιογραφία. Έχω διαβάσει άπειρα επιστημονικά άρθρα πάνω σε αυτά τα θέματα και δεν έχω δει τίποτα σχετικό!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Suzukaki said:

Να σαι καλα κοριτσι μου.το πιο σοκαριστικο ειναι οτι θα εμπαινα χειρουργειο κ θα ηνουν εγκυος δεν μ ειπαν κανε ενα τεστ!!!μακαρι να παει καλα για αυτο προσευχομαι μονο το ενα βημα εγινε.

Ναι, θα ήταν τραγικό!

ποσα τέτοια θα έχουν γίνει...

Εσυ έχεις τώρα το θαυματακι σου και θα πάνε όλα κατ’ ευχήν!:)


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Να σαι καλα κοριτσι μου.το πιο σοκαριστικο ειναι οτι θα εμπαινα χειρουργειο κ θα ηνουν εγκυος δεν μ ειπαν κανε ενα τεστ!!!μακαρι να παει καλα για αυτο προσευχομαι μονο το ενα βημα εγινε.

Τα νέα σου είναι υπέροχα, μπράβο!! Όλα καλα θα πάνε, μην αγχώνεσαι 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, island1 είπε:

Εμένα πάντως σε ιστορικό για καρυωτυπους κτλ μου είπαν ότι ακριβώς λέει η κοπέλα.Τα γονίδια κληρονομούνται και μόνο( κ ο πλακούντας ακόμα επειδή είδα ότι το γράφεται συχνά ) φτιάχνεται από υπάρχον υλικό της βλαστοκυστης ( συγκεκριμένα είναι τα κύτταρα που στέλνεις κ για προεμφυτευτικο) .Απλά όπως μου είπαν δεν μπορούμε να ξέρουμε για τόσο πίσω για αυτό λέμε το νούμερο 7

Να σου πω κάτι σε αυτό που το έχω σκεφτεί χωρίς να έχω πάρει δανεικά; Και ποιος μου λέει ότι δε δόθηκαν ωάρια μου εν άγνοια μου ή σπέρμα ή σε εξωσωματικες με δικό σου υλικό; Οπότε έτσι κι αλλιώς υπάρχουν αυτά τα θέματα.Εγω αυτός είναι ο λόγος που θα της πω για εξωσωματική ( κι ας είναι δικό μου υλικο) κ αυτός είναι ο λόγος που πολύ δικό μου άτομο θα πει για δανεικα.

Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ ....στον πρώτο ειδικά που πήγα Κ μου είπε ότι δεν είχα Ωαρια ενώ όλες μου εξετασεις έδειχναν ότι είχα κ μάλιστα παραπάνω από ένα.... Και λέω από αυτά τα ωάρια, μπορεί κάποια να ναι έγκυος τώρα η να έχει παιδί κι εγώ να πηγαίνω τώρα με ωαριο άλλης γυναίκας. 

Κι ο άντρας μου λέει Κ που ξέρω εγώ αν σε οποιαδήποτε κλινική έχει κρατηθεί σπέρμα μου?? Ευλογες ανησυχίες όμως αν έχουμε συνέχεια αυτά στο νου δεν προχωράμε. Εγώ δε θα το πω στο παιδι η στα παιδια Κ συμφωνεί κι ο άντρας μου. Τα παιδιά είναι σκληρά, μπορεί πχ αν το ξέρει σε κάποιο καυγά να μου πετάξει δεν είσαι η μαμά μου. Αυτό θα με τσάκιζε... Επίσης, αυτό μπέρδευε πάρα μα πάρα πολύ... Δεν είναι υιοθεσία που μπορεί να ψάξει Κ κάτι να βρει αν το θέλει, εδώ δεν πρόκειται να βρει τίποτα... Το παραμικρό. Το μόνο που θα πω θα είναι η μαμά προσπαθούσε παρα πολύ για να σε κάνει Κ τα κατάφερε με εξωσωματικη γιατί ήθελε πολύ να σε αποκτήσει. Και τέλος. Ως εκεί. 

  • Μου αρέσει 4

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...