Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Professor Macklon told the Sunday Express. " One sadness infertile women experience is that their child haw none of their genetic information. This recearch shows in principle  the baby will have some DNA from her even thouth the egg is from another woman"

Οπου Macklon ειναι καθηγητης στο Southampton University. Oπως διαπιστωνουμε, ο ιδιος ο καθηγητης,  αναφερεται σε υλικο DNA και δεν αφηνει περιθωρια παρερμηνειας:).

 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

3 ώρες πρίν, Renula είπε:

Kαλημέρα σε όλες μας..
Μετά από και την 2η αποτυχημένη ΕΤ μιας βλαστοκύστης (από 4 ωάρια "ηπιας" διέγερσης) δεν ξέρω τι να σκεφτώ...
Το πρόβλημα μου είναι δεδομένο, μετά από τον καρυότυπο που κάναμε βρέθηκε μια χρωμοσωμική έλειψη 45Χ (6%) και ενα 3% σε άλλες "ανώμαλες" μορφές..
Του συζύγου όλα καλά.. και το σπέρμα πολύ καλό.
Ορμονικό προφίλ τέλειο, ενδομήτριο, μήτρα κλπ όλα πολύ καλά.. εμφύτευση δεν πετυχαίνουμε με τίποτα, εκτός από μια παλλίνδρομη 1,5 χρόνο πρίν με φυσική σύλληψη
O γιατρός μου ξεκαθάρισε πως η έλλειψη (45Χ) δημιουργεί μια υπογονιμότητα αλλά προτείνει ακόμα μια προσπάθεια με δικά μου.
Ακόμα μια διέγερση.. κ άλλα φάρμακα και άλλα έξοδα, άγνωστο αν και πόσες βλαστοκύστες θα πάρουμε και στο τέλος οι πιθανότητες να πάρουμε μια θετική χωριακή είναι λίγες.
Αξίζει τον κόπο ψυχολογικά-χρονικά-οικονομικά??
Ειλικρινά δεν ξέρω, είμαι πλέον στα 41.. εκεί που δεν περνούσε καν από το μυαλό μου, πλέον σκέφτομαι και τα δανεικά...
Σκέφτομαι όλα τα συνεπακόλουθα... (θα ειναι δικό μου? θα μου μοιάζει? τι θα ξέρω για το ιατρικό προφίλ της δότριας?)
Σκέψεις...σκέψεις...

Οποία απόφαση και να πάρεις, μανούλα θα είσαι. Στην περίπτωση των δανεικων όλα δρομολογούνται πιο γρήγορα. Φυσικά θα είναι δικό σου. Από εσένα θα τρέφεται, εσύ θα το μεγαλώσεις, εσύ θα το γεννήσεις.

Κι εγω στα 39 προχώρησα σε εξωσωματική λόγω καρυοτυπου. Κάναμε προεμφυτευτικο και τώρα ο μπεμπουλη ς είναι τριών μηνών.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Οποία απόφαση και να πάρεις, μανούλα θα είσαι. Στην περίπτωση των δανεικων όλα δρομολογούνται πιο γρήγορα. Φυσικά θα είναι δικό σου. Από εσένα θα τρέφεται, εσύ θα το μεγαλώσεις, εσύ θα το γεννήσεις.

Κι εγω στα 39 προχώρησα σε εξωσωματική λόγω καρυοτυπου. Κάναμε προεμφυτευτικο και τώρα ο μπεμπουλη ς είναι τριών μηνών.

Τι κανει ο μπεμπουλης? 


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Renula είπε:

Δεν κατάλαβα... γιατί πρώτα προσπάθησες με δανεικά κ μετα με δικά σου;

Τώρα θα προσπαθήσω με δανεικά. Προσπάθησα με δικά μου ένα διάστημα αλλά για διάφορους λόγους που δε θέλω να αναλύσω περαιτέρω, πήρα την απόφαση να σταματήσω να προσπαθώ με δικά μου και να πάω με δανεικά. Έχω ΠΩΑ, δε κατεβάζω με διέγερση και το ενα του κάθε κύκλου γιατί κάνω κάθε μήνα,  έχει λίγες πιθανότητες, υπάρχει θέμα και στο συζυγο.Οποτε ενας από τους λόγους είναι ότι δε μπορώ άλλες ωοληψιες ψυχικά και οικονομικά, θέλω παιδί. Μόλις τα καταφέρω που ελπίζω, τότε θα επανέλθω έχοντας όμως ήδη ένα ή δύο παιδιά στο σπίτι, έχοντας χαρά στο σπίτι μου. Προς το παρόν χαζεύω τα παιδιά των γειτόνων, βλέπω τις κολλητές μου να γεννάνε, να ξαναγεννανε, πολλές κάνουν τρίτο Κ τέταρτο κι εγώ έχω άδεια αγκαλιά. 

πρίν από 29 λεπτά , Mary H είπε:

To ξερω το ιδιο νιωθουμε ολες, ειτε εχουμε παρει την αποφαση και ειναι στα σκαρια η προσπαθεια, ειτε κυοφορουμε αυτο το ξεχωριστο μωρακι- ξεχωριστο λογω της ολης διαδικασιας- ειτε το εχουμε στην αγκαλια μας. Και συνηθως το θελουν πιο πολυ οι συντροφοι, μας , ο δικος μου μου το λεει συνεχεια ποσο θελει να μου μοιαζει το μωρο.

Και συμβαινει ενα περιεργο κοριτσια, συνηθως μας μοιαζει. Το λενε κ τα κοριτσια εδω στο τοπικ, αλλα κ στο εμβρυακι μου , μου εχουν πει πολλοι οτι μου μοιαζει, και βλεπω οτι εχει παρει τη μυτη μου, περιεργο πραγμα

Ισχύει κορίτσι μου. 

Δεν είναι μόνο ότι διάλεξαν δότρια που να μας μοιάζει είναι ότι το κουβαλάμε μέσα μας!! Οι άντρες μας το λένε αυτό πρώτον γιατί μας αγαπάνε Κ θέλουν να μαστε ευτυχισμένες, δεύτερον διότι είναι άδικο αυτό,να θέλουμε τόσο παιδί Κ να μην τα καταφέρνουμε με δικό μας υλικό, τρίτον γιατί ξέρουν ότι είναι υπέρβαση και τέταρτον γιατί δε διάλεξαν καμμια δότρια, εμάς αγάπησαν Κ διάλεξαν Κ με εμάς θέλουν οικογένεια ακόμη Κ με άλλους τροπους(αυτα στα γράφω με τη σειρά που μου τα πε η ψυχολόγος μου). Μαίρη μου αλήθεια, πότε περίμενεις τη μπουμπού? Επίσης είσαι από Θεσσαλονίκη? 

Just now, Ele@n είπε:

Οποία απόφαση και να πάρεις, μανούλα θα είσαι. Στην περίπτωση των δανεικων όλα δρομολογούνται πιο γρήγορα. Φυσικά θα είναι δικό σου. Από εσένα θα τρέφεται, εσύ θα το μεγαλώσεις, εσύ θα το γεννήσεις.

Κι εγω στα 39 προχώρησα σε εξωσωματική λόγω καρυοτυπου. Κάναμε προεμφυτευτικο και τώρα ο μπεμπουλη ς είναι τριών μηνών.

Μπεμπούλη έχεις?? Να τον χαίρεστε!!! 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Τώρα θα προσπαθήσω με δανεικά. Προσπάθησα με δικά μου ένα διάστημα αλλά για διάφορους λόγους που δε θέλω να αναλύσω περαιτέρω, πήρα την απόφαση να σταματήσω να προσπαθώ με δικά μου και να πάω με δανεικά. Έχω ΠΩΑ, δε κατεβάζω με διέγερση και το ενα του κάθε κύκλου γιατί κάνω κάθε μήνα,  έχει λίγες πιθανότητες, υπάρχει θέμα και στο συζυγο.Οποτε ενας από τους λόγους είναι ότι δε μπορώ άλλες ωοληψιες ψυχικά και οικονομικά, θέλω παιδί. Μόλις τα καταφέρω που ελπίζω, τότε θα επανέλθω έχοντας όμως ήδη ένα ή δύο παιδιά στο σπίτι, έχοντας χαρά στο σπίτι μου. Προς το παρόν χαζεύω τα παιδιά των γειτόνων, βλέπω τις κολλητές μου να γεννάνε, να ξαναγεννανε, πολλές κάνουν τρίτο Κ τέταρτο κι εγώ έχω άδεια αγκαλιά. 

Ισχύει κορίτσι μου. 

Δεν είναι μόνο ότι διάλεξαν δότρια που να μας μοιάζει είναι ότι το κουβαλάμε μέσα μας!! Οι άντρες μας το λένε αυτό πρώτον γιατί μας αγαπάνε Κ θέλουν να μαστε ευτυχισμένες, δεύτερον διότι είναι άδικο αυτό,να θέλουμε τόσο παιδί Κ να μην τα καταφέρνουμε με δικό μας υλικό, τρίτον γιατί ξέρουν ότι είναι υπέρβαση και τέταρτον γιατί δε διάλεξαν καμμια δότρια, εμάς αγάπησαν Κ διάλεξαν Κ με εμάς θέλουν οικογένεια ακόμη Κ με άλλους τροπους(αυτα στα γράφω με τη σειρά που μου τα πε η ψυχολόγος μου). Μαίρη μου αλήθεια, πότε περίμενεις τη μπουμπού? Επίσης είσαι από Θεσσαλονίκη? 

Μπεμπούλη έχεις?? Να τον χαίρεστε!!! 

Ναι ετσι ειναι. Μας αγαπανε μωρε τα αγορια μας κ θελουν να μας μοιαζει! τη μπουμπου την περιμενω Αυγουστο. Ναι , ειμαι απο Θεσσαλονικη, κι εσυ το ιδιο. Προχωρα κοπελα μου με δανεικα και τα μωρακια σε περιμενουν ΑΜΕΣΑ!!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary H είπε:

Ναι ετσι ειναι. Μας αγαπανε μωρε τα αγορια μας κ θελουν να μας μοιαζει! τη μπουμπου την περιμενω Αυγουστο. Ναι , ειμαι απο Θεσσαλονικη, κι εσυ το ιδιο. Προχωρα κοπελα μου με δανεικα και τα μωρακια σε περιμενουν ΑΜΕΣΑ!!!!

Όχι, Ο μπαμπάς μου έχει καταγωγή από Σέρρες κι έχω ξαδέλφια Θεσσαλονίκη. 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Professor Macklon told the Sunday Express. " One sadness infertile women experience is that their child haw none of their genetic information. This recearch shows in principle  the baby will have some DNA from her even thouth the egg is from another woman"

Οπου Macklon ειναι καθηγητης στο Southampton University. Oπως διαπιστωνουμε, ο ιδιος ο καθηγητης,  αναφερεται σε υλικο DNA και δεν αφηνει περιθωρια παρερμηνειας:).

 

 

Και κύριος που αναφέρεις μιλάει για το άρθρο με τίτλο:  Hsa-miR-30d, secreted by the human endometrium, is taken up by the pre-implantation embryo and might modify its transcriptome. Όπως και στον τίτλο έτσι και στο υπόλοιπο άρθρο δεν αναφέρεται πουθενά μεταβίβαση DNA. Μιλάει καθαρά για επιγενετικά φαινόμενα. 
Έχω μάθει να πηγαίνω πάντα στην αρχική δημοσίευση γιατί ο καθένας παίρνει μια μελέτη και την παρουσιάζει όπως θέλει.

Κάποια στιγμή είχαν γράψει διάφορες ελληνικές και ξένες φυλλάδες ότι το φύλο του εμβρύου καθορίζεται σε μεγάλο  βαθμό από τη διατροφή της εγκύου. Με πήραν γνωστοί και φίλοι τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν ισχύει αυτό. Έτσι όπως ήταν τα δημοσιεύματα καταλάβαινε κανείς ότι μένει κάποια έγκυος και το αν θα κάνει τελικά αγόρι ή κορίτσι εξαρτάται απ το τι τρώει. Μέχρι να διαβάσω την αρχική δημοσίευση που χρησιμοποίησαν όλοι αυτοί οι κύριοι παραλίγο να αλλάξω επάγγελμα αφού έπρεπε να αναθεωρήσω όλη τη γενετική που ήξερα. Διαβάζοντας ευτυχώς κατάλαβα ότι επρόκειτο απλώς για μια μελέτη σε ποντίκια όπου στα θηλυκά με διατροφή πλούσια σε λιπαρά ήταν πιο πιθανό να εμφυτευθούν και να αναπτυχθούν αρσενικά έμβρυα.

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διάβασα κ εγω 5-6 πράγματα για τα δανεικά, DNA δότριας-λήπτριας κλπ κλπ
Δυστυχώς...όταν μπαίνουμε στην διαδικασία αυτή.. ο ψυχισμός μας είναι τόσο θα έλεγα "fragile".. ακούμε δεξια-ακούμε αριστερά, μετά βλεέπουμε τόσες μανούλες με τα καροτσάκια, βλέπω τόσες φίλες/γνωστές μου που "έπιασαν με τον κρίνο"...
Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα μου μοιάζει.. αλλά πιστεύω πως θα είναι δικό μας γιατί μέσα μας θα μεγαλώνει 9 μήνες..
Καλή επιτυχία σύντομα σε όλες μας, όποιο δρόμο και να διαλέξουμε !!!!!!

  • Μου αρέσει 5

urI6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renula είπε:

Αυτές τις μέρες διάβασα κ εγω 5-6 πράγματα για τα δανεικά, DNA δότριας-λήπτριας κλπ κλπ
Δυστυχώς...όταν μπαίνουμε στην διαδικασία αυτή.. ο ψυχισμός μας είναι τόσο θα έλεγα "fragile".. ακούμε δεξια-ακούμε αριστερά, μετά βλεέπουμε τόσες μανούλες με τα καροτσάκια, βλέπω τόσες φίλες/γνωστές μου που "έπιασαν με τον κρίνο"...
Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα μου μοιάζει.. αλλά πιστεύω πως θα είναι δικό μας γιατί μέσα μας θα μεγαλώνει 9 μήνες..
Καλή επιτυχία σύντομα σε όλες μας, όποιο δρόμο και να διαλέξουμε !!!!!!

Το DNA είναι σημαντικό αλλά δεν είναι αυτό που θα σε κάνει γονιό σε καμία περίπτωση. Στο χώρο που είμαι έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να τσεκάρω μήπως έγινε κάποιο λάθος και οι μικρές μου έχουν γενετικό υλικό που δεν μας ανήκει αφού προήλθαν από εξωσωματική. Αυτό που λέμε όμως με τον άντρα μου είναι ότι και τότε δεν θα άλλαζε τίποτα στο πώς αισθανόμαστε για τα παιδιά μας!

Όταν πάρεις αγκαλιά το μικρό σου θα είναι το παιδάκι σου με όποιο τρόπο κι αν προέκυψε. 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με συγχωρείτε που παρεμβαίνω, αλλά όσα γράφετε είναι πολύ συγκινητικά. Θα ήθελα να προσθέσω κάτι από την μικρή μου εμπειρία ως μαμά με ένα μικρό παιδάκι. Όλες οι μαμάδες όταν είμαστε έγκυες αισθανόμαστε ότι αγαπάμε το παιδί μας και αισθανόμαστε τρυφερότητα που το νιώθουμε μέσα μας, αλλά νομίζω πιο πολύ το "ξέρουμε" ότι το αγαπάμε με το μυαλό μας. Αυτή η τεράστα αγάπη, ο έρωτας που νιώθω για τον γιό μου ήρθε όχι επειδή έχει το DNA μου ή επειδή τον γέννησα εγώ. Ήρθε με την καθημερινότητα μου μαζί του, εκείνες τις στιγμές που ενώ είσαι άϋπνη και κατακουρασμένη, το κρατάς το παιδί σου στην αγκαλιά σου και βλέπεις αυτό το μικρό χαμογελάκι που έχει και σκέφτεσαι τι γλυκό που είναι. Αυτό το συναίσθημα όλες θα το νιώσετε! Να είστε καλά και ο Θεός να σας δώσει ό,τι επιθυμείτε!

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giova2015 είπε:

Και κύριος που αναφέρεις μιλάει για το άρθρο με τίτλο:  Hsa-miR-30d, secreted by the human endometrium, is taken up by the pre-implantation embryo and might modify its transcriptome. Όπως και στον τίτλο έτσι και στο υπόλοιπο άρθρο δεν αναφέρεται πουθενά μεταβίβαση DNA. Μιλάει καθαρά για επιγενετικά φαινόμενα. 
Έχω μάθει να πηγαίνω πάντα στην αρχική δημοσίευση γιατί ο καθένας παίρνει μια μελέτη και την παρουσιάζει όπως θέλει.

Κάποια στιγμή είχαν γράψει διάφορες ελληνικές και ξένες φυλλάδες ότι το φύλο του εμβρύου καθορίζεται σε μεγάλο  βαθμό από τη διατροφή της εγκύου. Με πήραν γνωστοί και φίλοι τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν ισχύει αυτό. Έτσι όπως ήταν τα δημοσιεύματα καταλάβαινε κανείς ότι μένει κάποια έγκυος και το αν θα κάνει τελικά αγόρι ή κορίτσι εξαρτάται απ το τι τρώει. Μέχρι να διαβάσω την αρχική δημοσίευση που χρησιμοποίησαν όλοι αυτοί οι κύριοι παραλίγο να αλλάξω επάγγελμα αφού έπρεπε να αναθεωρήσω όλη τη γενετική που ήξερα. Διαβάζοντας ευτυχώς κατάλαβα ότι επρόκειτο απλώς για μια μελέτη σε ποντίκια όπου στα θηλυκά με διατροφή πλούσια σε λιπαρά ήταν πιο πιθανό να εμφυτευθούν και να αναπτυχθούν αρσενικά έμβρυα.

Αφου μπηκες στον κοπο να μας αναφερεις ολα αυτα, δεν μας γραφεις και τη μεταφραση του transcriptome? Διαβασα  το αρθρο, το θεμα ειναι οτι εστιαζει στην αλληλεπιδραση του εμβρυου με το ενδομητριο, και πως το επηρεαζει.

Επισης στα λογια του καθηγητη που ανεφερα , μιλαει ξεκαθαρα  για dna. 

Εμενα αυτα τα δυο με καλυπτουν

Just now, Renula είπε:

Αυτές τις μέρες διάβασα κ εγω 5-6 πράγματα για τα δανεικά, DNA δότριας-λήπτριας κλπ κλπ
Δυστυχώς...όταν μπαίνουμε στην διαδικασία αυτή.. ο ψυχισμός μας είναι τόσο θα έλεγα "fragile".. ακούμε δεξια-ακούμε αριστερά, μετά βλεέπουμε τόσες μανούλες με τα καροτσάκια, βλέπω τόσες φίλες/γνωστές μου που "έπιασαν με τον κρίνο"...
Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα μου μοιάζει.. αλλά πιστεύω πως θα είναι δικό μας γιατί μέσα μας θα μεγαλώνει 9 μήνες..
Καλή επιτυχία σύντομα σε όλες μας, όποιο δρόμο και να διαλέξουμε !!!!!!

Γι αυτο το λογο καλυτερα να μην ακουμε πολλα, ιδιως πραγματα που δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε κ ειναι βαρια επιστημονικα, γιατι μας μπερδευουν και μας απομακρυνουν απ το στοχο μας, ιδιως για σας που ειστε στο κατωφλι της εξωσωματικης με δωρεα. Μπορει κατι τετοιο να σας αποθαρρυνει...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε (τις προσπάθειες βασικά) για να γίνετε μητέρες!!! Παρακολουθώ το θέμα σας, από όταν έγινα μέλος του φόρουμ, παρότι δεν με αφορά η δωρεά ωαρίων!!! Ωστόσο, έχω ανατριχιασει από το πείσμα σας και τη θέληση σας και σας συγχαίρω για αυτό!!! Διαβάζω λοιπόν τι γράφετε περί dna, αν μεταβιβάζεται κάτι στο παιδί από εσάς ή όχι κλπ... Προσωπικά, έχω τη δική μου άποψη (και λόγω επαγγέλματος) αλλά δε βρίσκω το λόγο να την αναφέρω... Θα σας πω μόνο πως αν ερχόταν κάποιος σήμερα και μου έλεγε πως έγινε λάθος στο μαιευτήριο και μου δώσανε λάθος παιδί και αν θέλω να κάνω τραμπα με το σωστό, δεν θα το έκανα για κανένα λόγο!!! Την κόρη μου δεν την αγαπάω για το γενετικό της υλικό. Την αγαπάω για το είναι της, για το χαρακτήρα της που εγώ βοήθησα να αναπτύξει έως τώρα! Δεν με νοιάζει αν μου μοιάζει (δεν μου μοιάζει καθόλου), αν είναι ξανθιά, μελαχρινή, γαλανοματα, μαυροματα, αν έχει το dna το δικό μου ή της γειτόνισσας. Είναι παιδί δικό μου, όχι επειδή είναι από δικό μου ωάριο, ούτε επειδή τη γέννησα!!! Κι ας είχα 19 ώρες με πόνους μέχρι να βγει. Είναι παιδί μου γιατί εγώ την αναθρεφω. Εγώ την κανακευω όταν κλαίει. Εγώ τη μαλώνω όταν κάνει χαζομάρες, εγώ της μαθαίνω τραγουδάκια, της έμαθα να περπατάει, να μιλάει, να κάνει ότι κάνει. Είναι Κορη μου γιατί εγώ ξενυχτάω στο πλάι της όταν είναι άρρωστη. Εγώ την έτρεχα όταν αρρώστησε. Εγώ χάιδεψα και φίλησα τις πληγές της. Και αυτό το πλάσμα δεν θα το άλλαζα ακόμα κι αν ήταν γυφτάκι, μαυρακι, κινεζακι και μου το έδιναν κατά λάθος...

Τι θέλω να πω με αυτό??? Ένα παιδί δεν είναι δικό μας επειδή προέρχεται από ένα κύτταρο μας. Ούτε επειδή το εχει τη μύτη ή τις φακίδες μας. Ένα παιδί είναι δικό μας για πολλά περισσότερα πράγματα!!! Είναι για το χαρακτήρα του, για τα πράγματα που του μάθαμε, για τις δεξιότητες που ανέπτυξε με τη βοήθεια μας. Εκεί φαίνεται ο γονιός. Στην σωστή ανατροφή και όχι στη μεταβίβαση γενετικου υλικού ή στην ομοιότητα των εξωτερικών χαρακτηριστικών.

Πολυ ομορφα τα λογια σου! Να σου ζησει το κοριτσακι σου!

  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε (τις προσπάθειες βασικά) για να γίνετε μητέρες!!! Παρακολουθώ το θέμα σας, από όταν έγινα μέλος του φόρουμ, παρότι δεν με αφορά η δωρεά ωαρίων!!! Ωστόσο, έχω ανατριχιασει από το πείσμα σας και τη θέληση σας και σας συγχαίρω για αυτό!!! Διαβάζω λοιπόν τι γράφετε περί dna, αν μεταβιβάζεται κάτι στο παιδί από εσάς ή όχι κλπ... Προσωπικά, έχω τη δική μου άποψη (και λόγω επαγγέλματος) αλλά δε βρίσκω το λόγο να την αναφέρω... Θα σας πω μόνο πως αν ερχόταν κάποιος σήμερα και μου έλεγε πως έγινε λάθος στο μαιευτήριο και μου δώσανε λάθος παιδί και αν θέλω να κάνω τραμπα με το σωστό, δεν θα το έκανα για κανένα λόγο!!! Την κόρη μου δεν την αγαπάω για το γενετικό της υλικό. Την αγαπάω για το είναι της, για το χαρακτήρα της που εγώ βοήθησα να αναπτύξει έως τώρα! Δεν με νοιάζει αν μου μοιάζει (δεν μου μοιάζει καθόλου), αν είναι ξανθιά, μελαχρινή, γαλανοματα, μαυροματα, αν έχει το dna το δικό μου ή της γειτόνισσας. Είναι παιδί δικό μου, όχι επειδή είναι από δικό μου ωάριο, ούτε επειδή τη γέννησα!!! Κι ας είχα 19 ώρες με πόνους μέχρι να βγει. Είναι παιδί μου γιατί εγώ την αναθρεφω. Εγώ την κανακευω όταν κλαίει. Εγώ τη μαλώνω όταν κάνει χαζομάρες, εγώ της μαθαίνω τραγουδάκια, της έμαθα να περπατάει, να μιλάει, να κάνει ότι κάνει. Είναι Κορη μου γιατί εγώ ξενυχτάω στο πλάι της όταν είναι άρρωστη. Εγώ την έτρεχα όταν αρρώστησε. Εγώ χάιδεψα και φίλησα τις πληγές της. Και αυτό το πλάσμα δεν θα το άλλαζα ακόμα κι αν ήταν γυφτάκι, μαυρακι, κινεζακι και μου το έδιναν κατά λάθος...

Τι θέλω να πω με αυτό??? Ένα παιδί δεν είναι δικό μας επειδή προέρχεται από ένα κύτταρο μας. Ούτε επειδή το εχει τη μύτη ή τις φακίδες μας. Ένα παιδί είναι δικό μας για πολλά περισσότερα πράγματα!!! Είναι για το χαρακτήρα του, για τα πράγματα που του μάθαμε, για τις δεξιότητες που ανέπτυξε με τη βοήθεια μας. Εκεί φαίνεται ο γονιός. Στην σωστή ανατροφή και όχι στη μεταβίβαση γενετικου υλικού ή στην ομοιότητα των εξωτερικών χαρακτηριστικών.

Πολυ σημαντικα αυτα που γραφεις αν και δεν παω με δανεικα με αγγιξαν πολυ 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα , παίρνω θάρρος να σας γράψω τώρα που έγραψαν κι άλλες κοπέλες για τον αγώνα σας .  Σας διαβάζω κάποιες φορές ίσως επειδή όλο αυτό το πείσμα που έχετε κάπου μου θυμίζει τους δικούς μου αγώνες τελείως διαφορετική ιστορία έφτασα όμως να μου προταθούν δανεικά μετά από  προεμφυτευτικο που πήγε χάλια  αλλά τελικά δεν χρειάστηκε . Τότε ήμουν θετική και θα το έκανα . Θέλω να πω σε όλες ένα μεγάλοοοο τεράστιο Μπράβο για όλο τον αγώνα και τις μικρές και μεγάλες μάχες που δίνεται . Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @anemoni1989 και την @Iris89.  Η μητρότητα είναι τόσο πολλά παραπάνω τελικά από το ωάριο και το σπερμα που δεν μπορώ καν να βρω τις λέξεις γιωαυτο .. Όσα άρθρα και paper να διαβάσει κανείς,  στο τέλος αυτού του ταξιδιού θα καταλάβει ότι τελικά δεν είχαν κανένα νόημα . Γι αυτό το παιδί είστε η μάνα και για σας είναι το παιδί σας με εντελώς απόλυτο τρόπο !

Ειστε όλες μαχήτριες και θα τα καταφέρετε ! 

Σας φιλώ !!! 

  • Μου αρέσει 4

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...