Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

50 minutes ago, Mary H said:

Καλημερα στα ομορφα κοριτσια μου! Μια ερωτηση να κανω στις νυν ή πρωην εγκυουλες. Εκανα αιματολογικες εξετασεις κ ο θυροειδης μου βγηκε τσιμπημενος, 2,85. Πριν μεινω εγκυος ηταν χαμηλος πχ 1,70   ή 1,20 ή το πολυ 2. ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω κ ειναι απ την κυηση. Μηπως χρειαζεται να παω σε ενδοκρινολογο κ να μου δωσει χαπι? Εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Καλησπέρα,

Εμένα βγήκε 2,90 ενώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα και ο δικός μου γυναικολόγος μου ζήτησε να με δει ενδοκρινολόγος. 
Αγχώθηκα κιόλας λίγο (και αυτό δεν βοηθάει) γιατί διάβασα πως πρέπει να ειναι κάτω από 2,50, ιδανικότερα και κάτω από 2. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 54 λεπτά , Mary H είπε:

Καλημερα στα ομορφα κοριτσια μου! Μια ερωτηση να κανω στις νυν ή πρωην εγκυουλες. Εκανα αιματολογικες εξετασεις κ ο θυροειδης μου βγηκε τσιμπημενος, 2,85. Πριν μεινω εγκυος ηταν χαμηλος πχ 1,70   ή 1,20 ή το πολυ 2. ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω κ ειναι απ την κυηση. Μηπως χρειαζεται να παω σε ενδοκρινολογο κ να μου δωσει χαπι? Εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Εγώ....τον είχα μόνιμα στην κυηση 2.80 όλα πήγαν καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Mary H said:

Κι εγω επειρνα παλια, ειχα εναν οζο 7mm. Mετα μικρυνε κ μου το εκοψαν . Τεσπα θα κανω μια επισκεψη σε ενδοκρινολογο.Σ ευχαριστω για τις απαντησεις!

Τι είναι οι όζοι κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli_ είπε:

Καλησπέρα,

Εμένα βγήκε 2,90 ενώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα και ο δικός μου γυναικολόγος μου ζήτησε να με δει ενδοκρινολόγος. 
Αγχώθηκα κιόλας λίγο (και αυτό δεν βοηθάει) γιατί διάβασα πως πρέπει να ειναι κάτω από 2,50, ιδανικότερα και κάτω από 2. 

Καλησπερα! Ναι , πριν την εξωσωματικη πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 σιγουρα. Εσυ το 2,90 το ειδες πριν την εξωσωματικη?

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Εγώ....τον είχα μόνιμα στην κυηση 2.80 όλα πήγαν καλά 

Δεν σου εδινε χαπι? Προφανως το ελεγχες καθε μηνα...

Just now, Nefeli_ είπε:

Τι είναι οι όζοι κορίτσια;

Ειναι ογκιδια που βγαινουν στον θυροειδη


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli_ είπε:

Τι είναι οι όζοι κορίτσια;

Σαν κυστουλες κάποιες έχουν νερό, κάποιες ηχογενεια , τις μεγαλύτερες τις παρακεντουν συνήθως για να δουν τι έχουν μεσα. Εγω τρεις φορές που εχω παρακεντησει ηταν οκ.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσαρες μου τι κάνετε ? 

Καιρο ειχα να μπω πάλι ! Ευχομαι οι εγκυουλες να ειστε καλά !

Οι υπολοιπες καλές προσπαθειες να εχουμε!

Εγω πηγα προσφατα στο γιατρο για μια εξεταση .

Τωρα ειμαι πάλι σε mock κυκλο κ τελη Ιουνίου καλώς εχοντων των πραγματων θα ξαναπροσπαθησω κ βλέπουμε.

Εσεις καλά ? Ξεκινησατε ετ ? 

Στο ακεσω λιγες μερες πριν την ετ πρεπει να κάνεις κ τεστ κορωνοιιου !

Σας φιλώ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Καλησπερα! Ναι , πριν την εξωσωματικη πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 σιγουρα. Εσυ το 2,90 το ειδες πριν την εξωσωματικη?

Δεν σου εδινε χαπι? Προφανως το ελεγχες καθε μηνα...

Ειναι ογκιδια που βγαινουν στον θυροειδη

ξεκίνησα με 3.20...δεν χρειάστηκε ποτέ να παρω κάτι....ναι τον έβλεπα κάθε μήνα...αν δεν έχεις πρόβλημα δεν δίνουν χάπι κ φυσικά δεν παιζει ρόλο  στην εξωσωματικη.....αλλα μιλάω μόνο γιαυτους που γενικά δεν έχουν θέμα....αυτούς που δεν έχουν τίποτα κ απλά ανεβαίνει κ μετά πέφτει....Όπως εγω

Just now, dimitra19 είπε:

Καλησπέρα κοριτσαρες μου τι κάνετε ? 

Καιρο ειχα να μπω πάλι ! Ευχομαι οι εγκυουλες να ειστε καλά !

Οι υπολοιπες καλές προσπαθειες να εχουμε!

Εγω πηγα προσφατα στο γιατρο για μια εξεταση .

Τωρα ειμαι πάλι σε mock κυκλο κ τελη Ιουνίου καλώς εχοντων των πραγματων θα ξαναπροσπαθησω κ βλέπουμε.

Εσεις καλά ? Ξεκινησατε ετ ? 

Στο ακεσω λιγες μερες πριν την ετ πρεπει να κάνεις κ τεστ κορωνοιιου !

Σας φιλώ 

Καλώς την...άντε με το καλό αγαπη μ να πας αυτή την φορά....σε περιμένουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

ξεκίνησα με 3.20...δεν χρειάστηκε ποτέ να παρω κάτι....ναι τον έβλεπα κάθε μήνα...αν δεν έχεις πρόβλημα δεν δίνουν χάπι κ φυσικά δεν παιζει ρόλο  στην εξωσωματικη.....αλλα μιλάω μόνο γιαυτους που γενικά δεν έχουν θέμα....αυτούς που δεν έχουν τίποτα κ απλά ανεβαίνει κ μετά πέφτει....Όπως εγω

Καλώς την...άντε με το καλό αγαπη μ να πας αυτή την φορά....σε περιμένουμε 

Σ ευχαριστω Ταρζανιτσα μου! Τι κανει η ομορφη μπουμπου σου?

Just now, dimitra19 είπε:

Καλησπέρα κοριτσαρες μου τι κάνετε ? 

Καιρο ειχα να μπω πάλι ! Ευχομαι οι εγκυουλες να ειστε καλά !

Οι υπολοιπες καλές προσπαθειες να εχουμε!

Εγω πηγα προσφατα στο γιατρο για μια εξεταση .

Τωρα ειμαι πάλι σε mock κυκλο κ τελη Ιουνίου καλώς εχοντων των πραγματων θα ξαναπροσπαθησω κ βλέπουμε.

Εσεις καλά ? Ξεκινησατε ετ ? 

Στο ακεσω λιγες μερες πριν την ετ πρεπει να κάνεις κ τεστ κορωνοιιου !

Σας φιλώ 

Kαλησπερα, καλη αρχη να εχεις στη νε σου προσπαθεια!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H said:

Καλησπερα! Ναι , πριν την εξωσωματικη πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 σιγουρα. Εσυ το 2,90 το ειδες πριν την εξωσωματικη?

Δεν σου εδινε χαπι? Προφανως το ελεγχες καθε μηνα...

Ειναι ογκιδια που βγαινουν στον θυροειδη

Μετά την 1η χοριακή. Πάντα ήταν από 1 έως 2 max. Ο γιατρός είπε να μην ανησυχήσω, συμβαίνει συνήθως λόγω των φαρμάκων και συνέστησε να με δει ενδοκρινολόγος. Γενικώς δεν είχα ποτέ θέμα με την TSH ήταν πάντα χαμηλά οπότε δεν χρειαζόταν να την παρακολουθώ και συχνά. 

Just now, Καντι said:

Σαν κυστουλες κάποιες έχουν νερό, κάποιες ηχογενεια , τις μεγαλύτερες τις παρακεντουν συνήθως για να δουν τι έχουν μεσα. Εγω τρεις φορές που εχω παρακεντησει ηταν οκ.

Κατάλαβα. Δεν είχα ιδέα. Βγαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli_ είπε:

Μετά την 1η χοριακή. Πάντα ήταν από 1 έως 2 max. Ο γιατρός είπε να μην ανησυχήσω, συμβαίνει συνήθως λόγω των φαρμάκων και συνέστησε να με δει ενδοκρινολόγος. Γενικώς δεν είχα ποτέ θέμα με την TSH ήταν πάντα χαμηλά οπότε δεν χρειαζόταν να την παρακολουθώ και συχνά. 

Κατάλαβα. Δεν είχα ιδέα. Βγαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία;

Α, μαλιστα. Απ την εναρξη της κυηησς μαλλον ηταν


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nefeli_ είπε:

Μετά την 1η χοριακή. Πάντα ήταν από 1 έως 2 max. Ο γιατρός είπε να μην ανησυχήσω, συμβαίνει συνήθως λόγω των φαρμάκων και συνέστησε να με δει ενδοκρινολόγος. Γενικώς δεν είχα ποτέ θέμα με την TSH ήταν πάντα χαμηλά οπότε δεν χρειαζόταν να την παρακολουθώ και συχνά. 

Κατάλαβα. Δεν είχα ιδέα. Βγαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία;

Στον θυρεοειδή αδένα και φαίνονται με υπερηχογράφημα. Εμενα τις βρήκαν τυχαία οταν εκανα τριπλεξ για άσχετο λόγο.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Σ ευχαριστω Ταρζανιτσα μου! Τι κανει η ομορφη μπουμπου σου?

Kαλησπερα, καλη αρχη να εχεις στη νε σου προσπαθεια!

Η μπουμπού μ έχει γίνει βαρελακι πλέον κ εχει κ διπλές....τσιρίζει κ κοιτάξει παντού...έχει γίνει κουτσομπολα....γεκικα είναι υσηχη πολύ κ όμορφη....μας ταλαίπωρη μια παλινδρομμηση αλλα θα φτιάξει όμως.που θα πάει....εσείς πως εισται??? βαράει η σουρλουλου σ Ε???? 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2020 at 3:02 AM, wannabe said:

Δε νομίζω ότι προσθέτω τίποτα καινούργιο επαναλαμβάνοντας ότι όντως το παιδί μας δεν είναι παιδί μας επειδή έχει το DNA μας, τολμώ να πω ούτε καν επειδή το γεννάμε. Είναι παιδί μας επειδή το μεγαλώνουμε και κυρίως επειδή επιλέγουμε να το κάνουμε. Ακόμα και στην περίπτωση της υιοθεσίας (όπου τα πράγματα είναι εντελώς ξεκάθαρα όσον αφορά το θέμα βιολογική μητέρα - θετή μητέρα) αρκεί να μιλήσει κάποιος μ' ένα υιοθετημένο παιδί για να καταλάβει ότι κανένα δεν αμφισβήτησε ποτέ ότι μητέρα του είναι αυτή που το μεγάλωσε. Όσα ψάξανε να βρούνε τους βιολογικούς γονείς τους το κάνανε αποκλειστικά για να καλύψουν κι αυτό το κομμάτι της διαδρομής τους χωρίς ν' αναπτύξουν συναισθηματικούς δεσμούς μαζί τους. 

Όταν, στις δικές μου προσπάθειες εξωσωματικής, αντιμετώπισα το ενδεχόμενο της δωρεάς, σκέφτηκα τα εξής ερωτήματα (που πιστεύω ότι το καθένα πρέπει να πάρει τη δική του απάντηση):

1.Θα είμαι μητέρα του; Εδώ το μόνο που μπορεί να υπάρχει είναι ένα τεράστιο ΝΑΙ. Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς μικρόψυχος ή ανόητος για να πει κάτι διαφορετικό. Μικρόψυχοι και ανόητοι υπάρχουν αρκετοί γύρω μας αλλά η γνώμη τους δεν με αφορά σε καμία απόφαση και κίνηση της ζωής μου.

2.Θα πρέπει να το πω γενικώς; Κατέληξα ότι γενικώς και αορίστως δεν θα είχε νόημα να το πω. Γιατί, ας πούμε, να ενδιαφέρει η πληροφορία την θεία μου από το χωριό ή την περιπτερού που μπορεί να με δει με την κοιλιά; Θα τους έλεγα αν κάνω τεστ ωορρηξίας; Αν κάνω σεξ με τον άντρα μου μία ή δύο φορές τη βδομάδα; Αν πήγα σε γιατρούς και πόσους; Συνεπώς, γενικώς και αορίστως, "περιμένουμε παιδί, ευχαριστούμε για τις ευχές σας, γεια σας".

3.Θα άντεχα να μην το πω σε δικούς μου ανθρώπους; Εγώ προσωπικά όχι, δεν θα άντεχα. Δεν ξέρω αν θα το έλεγα στην 77χρονη μητέρα μου (η οποία λόγω ηλικίας και ανατροφής μάλλον δεν θα καταλάβαινε τη διαδικασία και τα δεδομένα της) αλλά στην κολλητή μου, στην αδελφή μου, στον παιδίατρο, θα το έλεγα. Για αρχή καθώς δεν έχω καμία εικόνα πώς θα ένιωθα στο μέλλον και σε πόσους ακόμα θα ήθελα ν' ανοιχτώ. Εκεί κατάλαβα ότι ήταν μάλλον προφανές ότι το θέμα θα μαθευόταν. Η κολλητή μου δεν θα το έλεγε στον άντρα της; Η αδελφή μου στην κολλητή της; Ο άντρας μου δεν θα ένιωθε την ανάγκη να το μοιραστεί με αντίστοιχα δυο - τρεις δικούς του; Μυστικό που το ξέρουν τρεις δεν είναι μυστικό, λέει ο σοφός λαός. Κατά συνέπεια ξεκινούσα με τη μεγάλη πιθανότητα το παιδί κάπου, κάπως, κάποτε, από κάποιον, ν' ακούσει μια κουβέντα.

4.Αν δεν το έλεγα στο παιδί, αν δεν το λέγανε ούτε οι δυο, πέντε, δέκα που θα το ξέρανε, θα το μάθαινε ούτως ή άλλως; Σκέφτηκα πως μάλλον ναι. Πρώτον επειδή η εποχή μας προχωράει με γοργούς ρυθμούς. Κάπου αναφέρθηκε για τα τεστ DNA που πουλάνε στο ίντερνετ και είναι μόδα να τα παίρνεις στην πλάκα για να δεις αν θα βγάλουνε ότι κατά το 10% είσαι αραβικής καταγωγής και κατά 30% ιταλικής. Κι αν το έκανε το παιδί μου κι έβγαινε ότι είναι π.χ. κατά 40%Ουκρανός/ή και κατά 20% Φιλανδός/ή ενώ ξέρει ότι οι παππούδες του ήρθαν π.χ. από την Μικρά Ασία και τη Θεσσαλία και περιμένει να δει Έλληνας, Τούρκος, Σλάβος, Άραβας, Ιταλός ή κάτι σχετικό και γειτονικό; Κι άντε ότι η δότρια είναι Ελληνίδα, αν το παιδί γίνει ο ίδιος γενετιστής ή γιατρός και υποψιαστεί πράγματα λόγω επαγγέλματος; Αν, χτυπάω ξύλο, βγει καμιά κουλή γενετική ασθένεια σ' αυτό ή σε μένα και εκεί πρέπει να ειπωθεί η αλήθεια; Αν διαβάσει κανένα άρθρο για τη γονιμότητα μετά τα 40 και του/της μπουν ψύλλοι στ' αυτιά πώς η μαμά τον/την απέκτησε στα 45, 47, 49;

5.Τελικά πρέπει να το μάθει το παιδί ή όχι; Για μένα αυτή ήταν η τελευταία ερώτηση στην σειρά και την απάντησα θετικά. Πιστεύω ότι η σχέση μας με το παιδί μας είναι μια σχέση εμπιστοσύνης. Ό,τι το αφορά πρέπει να το μαθαίνει από εμάς, την στιγμή που είναι σωστό. "Κι αν γυρίσει και μου πει ότι δεν είμαι η μάνα του;" Θα το αντιμετωπίσω με την ψυχραιμία που πρέπει ν' αντιμετωπίζουμε όλες τις "κεραμίδες" που ενδέχεται να πετάξει ένας/μια έφηβος/η. "Ντρέπομαι που είσαι μάνα μου". "Μακάρι να μην ήσουν μάνα μου". "Θα φύγω από το σπίτι". "Δεν έπρεπε να κάνεις ποτέ σου παιδιά". Δεν είναι λίγα αυτά που μπορεί ν' ακούσουμε.

Παλιά η υιοθεσία ήταν ταμπού. Τώρα είναι δεδομένο ότι πρόκειται για γονεϊκότητα/μητρότητα κι ότι το παιδί πρέπει να ξέρει. Παλιά η εγκυμοσύνη εκτός γάμου ήταν ταμπού (και γίνονταν τραγέλαφοι του στυλ η γιαγιά να μεγαλώνει το εγγόνι σαν δικό της παιδί, η μητέρα να λέει στο παιδί ότι ο πατέρας πέθανε κλπ.). Τώρα έχει γίνει κάτι τετριμμένο και το παιδί πάλι γνωρίζει τα δεδομένα. Η δωρεά ωαρίων αφορά στις μέρες μας χιλιάδες γυναίκες και χιλιάδες παιδιά. Είναι γονεϊκότητα, είναι μητρότητα, είναι θεόσταλτο δώρο της επιστήμης. Ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι ανάγκη να την "φορτώνουμε" με αποκρύψεις που μπορεί στο μέλλον να γυρίσουν μπούμερανγκ ενώ πρόκειται απλώς για μια πληροφορία για την αρχή της διαδρομής ενός παιδιού που καταλήγει στην αγκαλιά των γονιών του.

 

ΥΓ.Επειδή τελικά έγινα μαμά με δικό μου γενετικό υλικό, σέβομαι απόλυτα αυτό που ειπώθηκε πριν. Ότι μόνο μια γυναίκα που έχει περάσει απ' αυτή τη διαδικασία, μπορεί να καταλάβει τι συναισθήματα γεννάει. Κατέθεσα απλώς τις δικές μου σκέψεις όταν βρέθηκα αντιμέτωπη με το ενδεχόμενο.

ΥΓ 2.Έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσει κάποιος ρεπορτάζ (δυστυχώς ξένα, προσωπικά είδα μερικά αγγλικά και γαλλικά) για παιδιά που γεννήθηκαν από δότες σπέρματος (και πια είναι τριαντάρηδες). Καταλήγει στα εξής συμπεράσματα: 1.Οι γονείς τους κάποια στιγμή τους το αποκάλυψαν ακόμα κι αν αρχικά είχαν αποφασίσει να σιωπήσουν. 2.Όλα θα προτιμούσαν να το είχαν μάθει νωρίτερα. 3.Όλα θεωρούν αδιαμφισβήτητο ότι ο πατέρας τους είναι πατέρας τους. 4.Τα περισσότερα θα θέλανε να βάλουν πρόσωπο στο ποιος είναι ο δότης σπέρματος, κυρίως για να έχουν μια πλήρη εικόνα του ιατρικού τους ιστορικού. 4.Όσα κατάφεραν να το μάθουν, καλύφθηκαν με το που είδαν τον άνθρωπο ή τη φωτογραφία του και δεν θέλησαν τίποτα παραπάνω. Η Γαλλία πια κινείται στη λογική να μπορεί το παιδί να πληροφορηθεί, αν το θέλει, την ταυτότητα του δότη/δότριας γαμετών, μετά την ενηλικίωσή του.

ΥΓ 3. (edited) Μοιάζω στον πατέρα μου γιατί έχω τα μάγουλά του και το βαρύ στήθος των γυναικών της οικογένειάς του. Μοιάζω στη μητέρα μου γιατί έχω τα μακριά δάχτυλά της και το ότι τα καστανά μας μαλλιά αργούν πολύ ν' ασπρίσουν. Μοιάζω στον πατέρα μου γιατί από μικρή τον άκουγα να λέει όταν αναστέναζε "αχ Παναγουλίτσα μου" και το επαναλαμβάνω χωρίς να το καταλαβαίνω και γελάει ο άντρας μου. Μοιάζω στην μητέρα μου γιατί όταν δυσαρεστούμαι κάνω τη δική της γκριμάτσα, σηκώνω τα φρύδια μου και λέω κοφτά "δεν θα το συζητήσουμε τώρα" και φρικάρει ο άντρας μου "ίδια η μάνα σου είσαι". Τι σημασία έχει αν το παιδί πάρει τη μύτη μας ή τα ζυγωματικά μας αφού σίγουρα θα πάρει τα καλά μας και τα κακά μας;

Απλά εξαιρετικό!

On 5/16/2020 at 3:28 AM, Mary H said:

Ο γλυκούλης θα απολαμβάνει τις βόλτες με τόσο ωραίο καιρό! Θα μεγαλώσει χωρίς να το καταλάβεις! 

Εμεις ετοιμάζουμε το δωματιο της μικρής, και αναρωτιόμαστε αν θα πάρουμε πορτ μπεμπε η καλαθουνα. Αυτά τα  τετριμμένα που για άλλες γυναίκες ίσως είναι αυτονόητα αλλά για μας είναι απίστευτα. Δεν πίστευα ότι ποτε θα έφτανε η ώρα να έχω  τέτοια διλήμματα....

Εξαιρετική ανάλυση! Σ ευχαριστούμε πολύ για όλα αυτά που παραθέτεις με ευγένεια σεβασμό και κατανόηση για τα διλήμματα κ τους προβληματισμούς μας! 

ΥΓ. Τις τελευταίες μέρες κλίνω στο να πω στο παιδι την αλήθεια για το γενετικό υλικό του. Διαβάζοντας κι αυτά που γράφεις με έπεισες τελειως!

Η καλαθουνα πραγματικά δε χρειάζεται. Είναι για τον πρώτο μήνα άντε δύο. Μετά δε χωράνε. Το πορτ μπεμπε είναι μέχρι 4ων άντε 5 μηνών αναλόγως την ανάπτυξη του μωρού. Το λίκνο επίσης. Τα μεγάλα υφασμάτινα μπορεί να φτάσουν μέχρι 6 μηνών. Μετά και να χωράει αναγκαστικά θα το βγάλεις από εκεί γιατί κάθεται/σηκώνεται και γίνεται επικίνδυνο να πέσει. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις 2 πράγματα στο μυαλό σου. 1. Που θα κοιμάται το βράδυ και 2. Που θα βρίσκεται την υπόλοιπη μέρα. Για το 1 πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι το πρώτο 6μηνο και ιδανικά το πρώτο έτος πρέπει να βρίσκονται γονείς και μωρά στο ίδιο δωμάτιο. Οι επιλογές είναι συγκοίμιση στην ίδια επιφάνεια-άρα καμία αγορά, κατευθείαν σε κούνια ή σε κουνια που γίνεται κρεβατάκι, πορτ μπεμπέ, καλαθούνα, υφασμάτινο λίκνο που ανοίγει η μία πλευρά, ξύλινο λίκνο και παρκοκρέβατο. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι. Όλα έχουν τους περιορισμούς τους. Πχ. Κάποια έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης κι άλλα όπως η κούνια πχ μπορεί να μοιάζουν χαοτικά για ένα νεογέννητο (λύνεται βέβαια με μία φωλιά). 

Για το 2. Μπορέί να είναι παρκοκρέβατο, ριλάξ (αν και δεν το θέλουν όλα τα μωρά και δεν κάνει στην αρχή για πολλή ώρα), πορτ μπεμπε σε βάση με ροδάκια, καλαθούνα ή δεν ξέρω τι άλλο. Επίσης με αντίστοιχους περιορισμούς.

Εμείς πήραμε σύστημα καροτσιού 3 σε 1. Οπότε είχε πορτ μπεμπέ. Επίσης πήραμε κούνια που γίνεται κρεβάτι προεφηβικό και υποτίθεται θα κοιμάται εκεί ως τα 6-7. Η κούνια χωράει στο δωμάτιό μας. Μέχρι 3ων μηνών την κοιμίζαμε στο πορτ μπεμπέ μέρα και νύχτα. Από 3ων μηνών το βράδυ την κοιμίζαμε στην κούνια της και μέσα στη μέρα στο πορτ μπεμπέ μέχρι 5 μηνών. Από 5 μηνών πήραμε παρκοκρέβατο μιας και δε χώραγε πια στο πορτ μπεμπέ. Επειδή χάλασε ο ύπνος της έχω να σου πω ότι τώρα σχεδόν 8 μηνών το βράδυ κοιμάται στο κρεβάτι μας και τη μέρα είτε αγκαλιά είτε στο πάτωμα. Στο παρκοκρέβατο τη βαζουμε ακόμα για να παίζει ή για να πάμε τουαλέτα και βοηθάει στο που θα κοιμηθεί σε ταξίδια.

Ελπίζω να βοήθησα!

On 5/16/2020 at 5:36 PM, Thia1985 said:

Μεταξύ μας, ήδη κοιτάω!!! Χαχαχαχα

Εγώ είχα κάνει υπέραναλυτική έρευνα αγοράς περίπου 2 χρόνια πριν μείνω έγκυος! Βοηθάει. Μαθαίνεις τι είναι το κάθετί! Έβλεπα βιντεάκια από άλλες μαμάδες για το τι θεωρούν χρήσιμο και τι άχρηστο ώστε να μη γεμίσουμε πολλά πράγματα. Στην εγκυμοσύνη έψαξα και τις καλύτερες προσφορές και τελικά άρχισα αγορές μετά τη β επιπέδου. Ευτυχώς δεν περίμενα τον τελευταίο μήνα γιατί γέννησα 1.5 μήνα νωρίτερα...

9 hours ago, Mary H said:

Καλημερα στα ομορφα κοριτσια μου! Μια ερωτηση να κανω στις νυν ή πρωην εγκυουλες. Εκανα αιματολογικες εξετασεις κ ο θυροειδης μου βγηκε τσιμπημενος, 2,85. Πριν μεινω εγκυος ηταν χαμηλος πχ 1,70   ή 1,20 ή το πολυ 2. ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω κ ειναι απ την κυηση. Μηπως χρειαζεται να παω σε ενδοκρινολογο κ να μου δωσει χαπι? Εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Ο θυρεοειδής θέλει να είναι κάτω από 2.5 ή 2 όταν ξεκινάς την κύηση γιατί στην πορεία της κύησης ανεβαίνει. Εγώ πήρα χάπι πριν ξεκινήσω γιατί ήταν στο 5 (έχω θέμα μιας και ειναι σημείο που έχει δεχτεί ακτινοβολίες) και το έριξα στο 1.5. Σίγουρα να ρωτήσεις γυναικολόγο κ ενδοκρινολόγο αν και δε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα. Είχες μια χαρά τιμές πριν ξεκινήσεις και τώρα φυσιολογικά θεωρώ τσίμπησε λίγο. 

  • Ευχαριστώ 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα. Μόλις με πήραν τηλ απο το ΓΕΝ να αλλάξω την ημερομηνία της Υστεροσκοπησης όμως τελικά το αφήσαμε την ίδια ημέρα λογω της ημέρας που αδιαθετησα. Δεν πήγαινε νωρίτερα που ήθελαν δηλαδή Δευτέρα πχ. Επίσης μου ανέφεραν ότι ήρθε εγκύκλιος για τις υστεροσκοπησεις ότι δεν χρειάζεται το τεστ κορονοιου!! 

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

Η μπουμπού μ έχει γίνει βαρελακι πλέον κ εχει κ διπλές....τσιρίζει κ κοιτάξει παντού...έχει γίνει κουτσομπολα....γεκικα είναι υσηχη πολύ κ όμορφη....μας ταλαίπωρη μια παλινδρομμηση αλλα θα φτιάξει όμως.που θα πάει....εσείς πως εισται??? βαράει η σουρλουλου σ Ε???? 

Ωστε ειναι για φαγωμα η μπουμπου με τις διπλες της! Μαμα ορμα!!! Το βραδυ κοιμαται?

Η σουρλουλου σφυροκοπαει, στους υπερηχους κανει σπαγγατο, γιογκα και αεροβικη! Στην ενοργανη θα τη γραψουμε χαχαχαχ!

7 ώρες πρίν, Clue είπε:

Απλά εξαιρετικό!

Η καλαθουνα πραγματικά δε χρειάζεται. Είναι για τον πρώτο μήνα άντε δύο. Μετά δε χωράνε. Το πορτ μπεμπε είναι μέχρι 4ων άντε 5 μηνών αναλόγως την ανάπτυξη του μωρού. Το λίκνο επίσης. Τα μεγάλα υφασμάτινα μπορεί να φτάσουν μέχρι 6 μηνών. Μετά και να χωράει αναγκαστικά θα το βγάλεις από εκεί γιατί κάθεται/σηκώνεται και γίνεται επικίνδυνο να πέσει. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις 2 πράγματα στο μυαλό σου. 1. Που θα κοιμάται το βράδυ και 2. Που θα βρίσκεται την υπόλοιπη μέρα. Για το 1 πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι το πρώτο 6μηνο και ιδανικά το πρώτο έτος πρέπει να βρίσκονται γονείς και μωρά στο ίδιο δωμάτιο. Οι επιλογές είναι συγκοίμιση στην ίδια επιφάνεια-άρα καμία αγορά, κατευθείαν σε κούνια ή σε κουνια που γίνεται κρεβατάκι, πορτ μπεμπέ, καλαθούνα, υφασμάτινο λίκνο που ανοίγει η μία πλευρά, ξύλινο λίκνο και παρκοκρέβατο. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι. Όλα έχουν τους περιορισμούς τους. Πχ. Κάποια έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης κι άλλα όπως η κούνια πχ μπορεί να μοιάζουν χαοτικά για ένα νεογέννητο (λύνεται βέβαια με μία φωλιά). 

Για το 2. Μπορέί να είναι παρκοκρέβατο, ριλάξ (αν και δεν το θέλουν όλα τα μωρά και δεν κάνει στην αρχή για πολλή ώρα), πορτ μπεμπε σε βάση με ροδάκια, καλαθούνα ή δεν ξέρω τι άλλο. Επίσης με αντίστοιχους περιορισμούς.

Εμείς πήραμε σύστημα καροτσιού 3 σε 1. Οπότε είχε πορτ μπεμπέ. Επίσης πήραμε κούνια που γίνεται κρεβάτι προεφηβικό και υποτίθεται θα κοιμάται εκεί ως τα 6-7. Η κούνια χωράει στο δωμάτιό μας. Μέχρι 3ων μηνών την κοιμίζαμε στο πορτ μπεμπέ μέρα και νύχτα. Από 3ων μηνών το βράδυ την κοιμίζαμε στην κούνια της και μέσα στη μέρα στο πορτ μπεμπέ μέχρι 5 μηνών. Από 5 μηνών πήραμε παρκοκρέβατο μιας και δε χώραγε πια στο πορτ μπεμπέ. Επειδή χάλασε ο ύπνος της έχω να σου πω ότι τώρα σχεδόν 8 μηνών το βράδυ κοιμάται στο κρεβάτι μας και τη μέρα είτε αγκαλιά είτε στο πάτωμα. Στο παρκοκρέβατο τη βαζουμε ακόμα για να παίζει ή για να πάμε τουαλέτα και βοηθάει στο που θα κοιμηθεί σε ταξίδια.

Ελπίζω να βοήθησα!

Εγώ είχα κάνει υπέραναλυτική έρευνα αγοράς περίπου 2 χρόνια πριν μείνω έγκυος! Βοηθάει. Μαθαίνεις τι είναι το κάθετί! Έβλεπα βιντεάκια από άλλες μαμάδες για το τι θεωρούν χρήσιμο και τι άχρηστο ώστε να μη γεμίσουμε πολλά πράγματα. Στην εγκυμοσύνη έψαξα και τις καλύτερες προσφορές και τελικά άρχισα αγορές μετά τη β επιπέδου. Ευτυχώς δεν περίμενα τον τελευταίο μήνα γιατί γέννησα 1.5 μήνα νωρίτερα...

Ο θυρεοειδής θέλει να είναι κάτω από 2.5 ή 2 όταν ξεκινάς την κύηση γιατί στην πορεία της κύησης ανεβαίνει. Εγώ πήρα χάπι πριν ξεκινήσω γιατί ήταν στο 5 (έχω θέμα μιας και ειναι σημείο που έχει δεχτεί ακτινοβολίες) και το έριξα στο 1.5. Σίγουρα να ρωτήσεις γυναικολόγο κ ενδοκρινολόγο αν και δε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα. Είχες μια χαρά τιμές πριν ξεκινήσεις και τώρα φυσιολογικά θεωρώ τσίμπησε λίγο. 

Ακριβως αυτο που λες μου ειπε ο γιατρος μου

7 ώρες πρίν, Clue είπε:

Απλά εξαιρετικό!

Η καλαθουνα πραγματικά δε χρειάζεται. Είναι για τον πρώτο μήνα άντε δύο. Μετά δε χωράνε. Το πορτ μπεμπε είναι μέχρι 4ων άντε 5 μηνών αναλόγως την ανάπτυξη του μωρού. Το λίκνο επίσης. Τα μεγάλα υφασμάτινα μπορεί να φτάσουν μέχρι 6 μηνών. Μετά και να χωράει αναγκαστικά θα το βγάλεις από εκεί γιατί κάθεται/σηκώνεται και γίνεται επικίνδυνο να πέσει. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις 2 πράγματα στο μυαλό σου. 1. Που θα κοιμάται το βράδυ και 2. Που θα βρίσκεται την υπόλοιπη μέρα. Για το 1 πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι το πρώτο 6μηνο και ιδανικά το πρώτο έτος πρέπει να βρίσκονται γονείς και μωρά στο ίδιο δωμάτιο. Οι επιλογές είναι συγκοίμιση στην ίδια επιφάνεια-άρα καμία αγορά, κατευθείαν σε κούνια ή σε κουνια που γίνεται κρεβατάκι, πορτ μπεμπέ, καλαθούνα, υφασμάτινο λίκνο που ανοίγει η μία πλευρά, ξύλινο λίκνο και παρκοκρέβατο. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι. Όλα έχουν τους περιορισμούς τους. Πχ. Κάποια έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης κι άλλα όπως η κούνια πχ μπορεί να μοιάζουν χαοτικά για ένα νεογέννητο (λύνεται βέβαια με μία φωλιά). 

Για το 2. Μπορέί να είναι παρκοκρέβατο, ριλάξ (αν και δεν το θέλουν όλα τα μωρά και δεν κάνει στην αρχή για πολλή ώρα), πορτ μπεμπε σε βάση με ροδάκια, καλαθούνα ή δεν ξέρω τι άλλο. Επίσης με αντίστοιχους περιορισμούς.

Εμείς πήραμε σύστημα καροτσιού 3 σε 1. Οπότε είχε πορτ μπεμπέ. Επίσης πήραμε κούνια που γίνεται κρεβάτι προεφηβικό και υποτίθεται θα κοιμάται εκεί ως τα 6-7. Η κούνια χωράει στο δωμάτιό μας. Μέχρι 3ων μηνών την κοιμίζαμε στο πορτ μπεμπέ μέρα και νύχτα. Από 3ων μηνών το βράδυ την κοιμίζαμε στην κούνια της και μέσα στη μέρα στο πορτ μπεμπέ μέχρι 5 μηνών. Από 5 μηνών πήραμε παρκοκρέβατο μιας και δε χώραγε πια στο πορτ μπεμπέ. Επειδή χάλασε ο ύπνος της έχω να σου πω ότι τώρα σχεδόν 8 μηνών το βράδυ κοιμάται στο κρεβάτι μας και τη μέρα είτε αγκαλιά είτε στο πάτωμα. Στο παρκοκρέβατο τη βαζουμε ακόμα για να παίζει ή για να πάμε τουαλέτα και βοηθάει στο που θα κοιμηθεί σε ταξίδια.

Ελπίζω να βοήθησα!

Εγώ είχα κάνει υπέραναλυτική έρευνα αγοράς περίπου 2 χρόνια πριν μείνω έγκυος! Βοηθάει. Μαθαίνεις τι είναι το κάθετί! Έβλεπα βιντεάκια από άλλες μαμάδες για το τι θεωρούν χρήσιμο και τι άχρηστο ώστε να μη γεμίσουμε πολλά πράγματα. Στην εγκυμοσύνη έψαξα και τις καλύτερες προσφορές και τελικά άρχισα αγορές μετά τη β επιπέδου. Ευτυχώς δεν περίμενα τον τελευταίο μήνα γιατί γέννησα 1.5 μήνα νωρίτερα...

Ο θυρεοειδής θέλει να είναι κάτω από 2.5 ή 2 όταν ξεκινάς την κύηση γιατί στην πορεία της κύησης ανεβαίνει. Εγώ πήρα χάπι πριν ξεκινήσω γιατί ήταν στο 5 (έχω θέμα μιας και ειναι σημείο που έχει δεχτεί ακτινοβολίες) και το έριξα στο 1.5. Σίγουρα να ρωτήσεις γυναικολόγο κ ενδοκρινολόγο αν και δε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα. Είχες μια χαρά τιμές πριν ξεκινήσεις και τώρα φυσιολογικά θεωρώ τσίμπησε λίγο. 

Παρα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου. Θα αποθηκευσω το κειμενο γιατι θα μου χρειαστει. Εμεις θα την εχουμε περιπου 4 μηνες στο δωματιο μας σε πορτ μπεμπε κ λικνο κ μετα στο δωματιο της στην κουνια που μπορει να παρουμε να γινεται προεφηβικο

Στο σαλονι θα το εχω στο πορτ μπεμπε και μετα στο ριλαξ, αν καθεται. Και το παρκοκρεβατο ειναι καλη λυση για πιο μετα

Σ ευχαριστω πολυ πολυ!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...