Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , alina80 είπε:

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα. Όμως χαίρομαι γιατί κοιτάς μπροστά στο στόχο. Και με τέτοια στάση νομοτελειακά θα πετύχεις. 

Αχ ναι! 5.500 δώσαμε. 

Ναι και εμένα 6000 μου είπανε χωρίς την κατάψυξη που είναι 400 τον χρόνο αν δεν κάνω λαθως και χωρίς τα φάρμακα της δωτρια που θα τα πάρω από τον ΕΟΠΥΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 11 λεπτά , Dggs είπε:

Ναι και εμένα 6000 μου είπανε χωρίς την κατάψυξη που είναι 400 τον χρόνο αν δεν κάνω λαθως και χωρίς τα φάρμακα της δωτρια που θα τα πάρω από τον ΕΟΠΥΥ

Εννοείται χωρίς την κατάψυξη (300 για ένα χρόνο σε εμάς.). Στην τιμή αυτή ήταν όλα, και η αποζημιώση και τα φάρμακα της δοτριας. Και όλα όσα έκανα εγώ στο κέντρο (παρακολούθηση, κάτι ενέσεις, οροί) μέχρι και την πρώτη χοριακή. Τα μισά πριν ξεκινήσουμε και τα άλλα μισά στην έμβρυομεταφορα. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, palmoira said:

:-D@lennio αλλάξαμε γλυκό! Είμαστε πλέον buche de noel!! 

Απαπα αυτό το απλικασιόν! Μου τρέχουν τα σάλια. Είναι σαν το δικό μας κορμό το μπους ντε Νοέλ, Χριστουγεννιάτιο γλυκό, μιαμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , lennio είπε:

Απαπα αυτό το απλικασιόν! Μου τρέχουν τα σάλια. Είναι σαν το δικό μας κορμό το μπους ντε Νοέλ, Χριστουγεννιάτιο γλυκό, μιαμμμμμ

Ναι το έψαξα να δω τι είναι! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

τα νέα μου, όπως το διαισθανόμουν άλλωστε δεν ήταν καλά. Ήταν αρνητική.

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς ήταν γιατί κανείς δεν μου την έστειλε (τουλάχιστον

αυτό δείχνει ανθρωπιά). Μίλησα με το γιατρό χθες και θα πάω να τον σήμερα να

συζητήσουμε. Αυτό που θέλω κυρίως να κουβεντιάσω είναι πότε ξαναπροσπαθώ.

Εδώ Κοκκικομάλλα μου θα ήθελα τη συμβουλή σου. Μετά από πόσο καιρό ξαναπροσπαθούμε;

Lennio και Zoel είμαι μαζί σας ολόψυχα και σας εύχομαι από βάθος καρδιάς καλά αποτελέσματα.

Να έχετε όλες μια πολύ καλή μέρα.

Σας φιλώ

 

angel   μου λυπάμαι και συμπάσχω με την απογοήτευση σου.Αλλά τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη.Εγώ τον Ιούνιο χρειάστηκε να κάνω απόξεση λόγω μη υγιούς εμβρύου(ήταν με δικά μου ωάρια).Την ίδια μέρα είπα στον γιατρό μου πάμε με δωρεά και εκείνος μου ειπε θα το συζητήσουμε και ήταν απόλυτα ειλικρινής,ενα 60 τοις εκατο επιτυχία είπε.Βέβαια λογω του νεαρού της δότριας εγινε 80 τοις εκατο,ισως εξού και τα δίδυμα.Αυτό που έκανα,ήταν να συνεχίσω αμέσως.Οπότε πήγαινε,ακου τον γιατρό σου και γύρνα σελίδα.Και παρότι την πρωτη εγκυμοσύνη δεν την είχα ανακοινώσει,όταν αναγκάστηκα να κανω την απόξεση το είπα.Δεν είναι κακό να μιλάμε και για τις απώλειες μας και τις κακοτυχίες και την απογοήτευση  και τα πάντα!Την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλα.Σε φιλώ γλυκά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Ναι και εμένα 6000 μου είπανε χωρίς την κατάψυξη που είναι 400 τον χρόνο αν δεν κάνω λαθως και χωρίς τα φάρμακα της δωτρια που θα τα πάρω από τον ΕΟΠΥΥ

Εμας κορίτσια το κέντρο «χρεώνει» 3500-4000 συν τα φαρμακα της δοτριας ...είμαστε βέβαια κ επαρχία!!

Εγω  για την 1η μου προσπάθεια , πληρώσαμε 3500 κ για την 2η 3000 ... είχαμε γίνει «πελάτες»

κ 600 κάθε εμβρυομεταφορα ... την οποία δεν χρεωθήκαμε .

σε καμία προσπάθεια μου δε μας χρέωσαν τα φαρμακα της δοτριας , είχε μεσολαβήσει ο γιατρός μου , (ο οποίος συνεργάζεται με το κέντρο ) για την κατάψυξη μας χρέωσαν 500 για την 1η φορά , και 300 για την 2η .... 

απο την 1η προσπάθεια , καταστρέψαμε , ότι είχε μείνει....δεν ήταν βλαστοκύστες κ δεν ήταν άριστα. 

Απο την 2η προσπάθεια , έχουμε κατάψυξη 3 αδερφάκια :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έδωσα 3500 για την προσπάθεια, που μέσα σ αυτά ήταν η κατάψυξη των εμβρύων  ,  και η εμβρυομεταφορα, κάποια χρήματα που παίρνει η δοτρια , αυτά ήταν 1400 στο σύνολο ! Ολα μαζί όμως 3500 για την προσπάθεια... τα 1400 μπροστά και τα υπόλοιπα στην εμβρυομεταφορα ...

Ξέρω γενικά το κέντρο μέχρι 4500 χρεώνει...

Αυτά...ουφφφφ άντε να έρθει το Σάββατο... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, palmoira είπε:

:-D@lennio αλλάξαμε γλυκό! Είμαστε πλέον buche de noel!! 

Ποια εφαρμογή είναι αυτή η νόστιμη; Αυτή που κατέβασα εγώ περιορίζεται στα σουσαμια και τις κολοκύθες!

Το δικό μου τελικά από τα πιο ακριβά είναι. Και δεν είναι και το πιο διάσημο να πεις... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έδωσα 4300 μεσα είναι και η εμβρυομεταφορά και τα φάρμακα της δότριας και η κατάψυξη για ένα έτος.Και έχουμε στην κατάψυξη 4 βλαστοκύστες.Επίσης ήταν σαφές ότι τα ωάρια θα τα μοιραστώ με μια άλλη γυναίκα και πήραμε απο 8 η καθεμία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


angel23 λυπάμαι πολύ! Ολες ξέρουμε πόση ματαίωση νιώθει κανείς μετά απο μια τέτοια προσπάθεια. :-|

Ξερουμε όλες πως όλοι οι κύκλοι δεν είναι το ίδιο. Εσένα δε δεν σου συνέβησαν και λίγα...Ο γιατρός σου αλήθεια τί σου είπε? Πού οφείλεται πιθανόν? Αν θέλεις το μοιράζεσαι μαζί μας.

Εγώ κρατώ ότι σκέφτεσαι πότε θα είναι η επόμενη φορά που είναι πολύ θετικό! Μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω, πάρε το χρόνο σου και ξαναπροσπάθησε!:)

Σχετικά με το κόστος πάντως έχω καταλάβει ότι είναι μεταξύ 3500 και 6500 ευρώ αναλογα που θα κάνεις την προσπάθεια. Η επαρχία χρεωνει πιο λίγα όπως μας πληροφορεί και η Κοκκινομάλλα μας.

Πάντως κορίτσια το κόστος είναι ασυγκριτα πιο λογικό από το κόστος εξωσωματικής με ή χωρίς δανεικά ωάρια που έχουν οι κλινικές του Λονδίνου. Επειδή μένω στο Λονδινο αρχικά ειχα αποτανθεί σε κλινική εδώ. Παθαμε σοκ με τα τιμολόγια και κοιτάξαμε προς Ελλάδα. Θα μου πείτε άλλο κόστος ζωής στη μια χωρα άλλο στην άλλη, άλλοι μισθοί εδώ άλλοι εκεί. Επιλέξαμε την Ελλάδα οχι μόνο για τις τιμές αλλά και για την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχουν οι κλινικές στην Ελλάδα. Εγώ βέβαια σε μία έχω πάει μέχρι στιγμής και η αντιμετωπιση δεν συγκρίνεται σε όλα τα επίπεδα. Α! Επίσης στην Αγγλία είναι συνήθης η πρακτική του egg sharing. Σου λένε από την αρχή ότι θα μοιραστείς τα ωάρια της ίδιας κοπέλας με μια άλλη γυναίκα και έτσι λένε δεν σου κοστίζει πολύ ακριβά (λέμε τώρα...). 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , inglaterra είπε:

angel23 λυπάμαι πολύ! Ολες ξέρουμε πόση ματαίωση νιώθει κανείς μετά απο μια τέτοια προσπάθεια. :-|

Ξερουμε όλες πως όλοι οι κύκλοι δεν είναι το ίδιο. Εσένα δε δεν σου συνέβησαν και λίγα...Ο γιατρός σου αλήθεια τί σου είπε? Πού οφείλεται πιθανόν? Αν θέλεις το μοιράζεσαι μαζί μας.

Εγώ κρατώ ότι σκέφτεσαι πότε θα είναι η επόμενη φορά που είναι πολύ θετικό! Μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω, πάρε το χρόνο σου και ξαναπροσπάθησε!:)

 

Σχετικά με το κόστος πάντως έχω καταλάβει ότι είναι μεταξύ 3500 και 6500 ευρώ αναλογα που θα κάνεις την προσπάθεια. Η επαρχία χρεωνει πιο λίγα όπως μας πληροφορεί και η Κοκκινομάλλα μας.

Πάντως κορίτσια το κόστος είναι ασυγκριτα πιο λογικό από το κόστος εξωσωματικής με ή χωρίς δανεικά ωάρια που έχουν οι κλινικές του Λονδίνου. Επειδή μένω στο Λονδινο αρχικά ειχα αποτανθεί σε κλινική εδώ. Παθαμε σοκ με τα τιμολόγια και κοιτάξαμε προς Ελλάδα οχι μόνο για τις τιμές αλλά και για την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχουν οι κλινικές στην Ελλάδα. Εγώ βέβαια σε μία έχω πάει μέχρι στιγμής και η αντιμετωπιση δεν συγκρίνεται σε όλα τα επίπεδα. Α! Επίσης στην Αγγλία είναι συνήθης η πρακτική του egg sharing. Σου λένε από την αρχή ότι θα μοιραστείς τα ωάρια της ίδιας κοπέλας με μια άλλη γυναίκα και έτσι λένε δεν σου κοστίζει πολύ ακριβά (λέμε τώρα...). 

Άκου τώρα να δεις.....το περυσινό καλοκαίρι , τότε που έψαχνα μάταια για δικά μου υγιή ωάρια , και επειδή ο σύζυγός θα βρισκόταν στο Λονδίνο ένα 3μηνο με τη δουλειά , επισκέφτηκα το royal free hospital , γιατί δεν μου φαινόταν λογικό , το ότι δεν βρίσκαμε δικά ωάρια ( βλέπετε μέχρι πρόσφατα πίστευα ότι αφού έχω περίοδο μπορώ και να κάνω παιδιά....)

βέβαια και εκεί μου είπαν ότι ακριβώς και ο γιατρούς μου....μονόδρομος τα δανεικά...είχα και ΑΜΗ 0,01....που πας Καραμήτρο θα μου πείτε....

άκουσα το γιατρό μου και αποφασίσαμε να κάνουμε στην πόλη μας , την 1η προσπάθεια , και επειδή συνέτρεχαν και οικογενειακοί λόγοι κάναμε και την 2η....Αν δεν πετύχαινε και η 2η είχαμε σκοπό να ανέβουμε Αθήνα...μιλώντας με κάποια "πρώτα ονόματα" και πιασάρικα μας είπαν για απίθανα κόστη...και σας διαβεβαιώ ότι οι γιατροί που είδα στο Λονδίνο ήταν πολύ πιο ταπεινοί από ότι από αυτούς που έψαχνα εδώ....

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται , αλλά όπως εγώ το ένιωσα , αν ήταν να προτείνω σε κάποια  γιατρό , στην Αθήνα...θα πρότεινα τον κ.ΤΣΙΡ....γιατί χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ ασθενής του , γιατί χωρίς να με έχει δει ποτέ του , γιατί χωρίς να μου έχει ουδεμία υποχρέωση , απαντά ακόμη στα μέηλ και στις απορίες μου....και είναι αυτό το κλικ που έλεγα και στη Χαρά το μεσημέρι...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Πάντως κορίτσια το κόστος είναι ασυγκριτα πιο λογικό από το κόστος εξωσωματικής με ή χωρίς δανεικά ωάρια που έχουν οι κλινικές του Λονδίνου.

Ίσως για αυτό έρχονται και τόσα ζευγάρια από το εξωτερικό. Ο συνδυασμός κόστους και ευνοϊκού νομοθετικού πλαισίου και φυσικά η ποιότητα των γιατρών. Όταν πρωτοπήγα στο κέντρο που έκανα τις προσπάθειες είχα εντυπωσιαστεί από το πόσα ζευγάρια κυρίως από την Ιταλία είδα στην αναμονή. Και την ημέρα της έμβρυομεταφοράς, δίπλα μου ήταν μια κυρία που είχε έρθει απο την Αυστραλία! 

 

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

Άκου τώρα να δεις.....το περυσινό καλοκαίρι , τότε που έψαχνα μάταια για δικά μου υγιή ωάρια , και επειδή ο σύζυγός θα βρισκόταν στο Λονδίνο ένα 3μηνο με τη δουλειά , επισκέφτηκα το royal free hospital , γιατί δεν μου φαινόταν λογικό , το ότι δεν βρίσκαμε δικά ωάρια ( βλέπετε μέχρι πρόσφατα πίστευα ότι αφού έχω περίοδο μπορώ και να κάνω παιδιά....)

βέβαια και εκεί μου είπαν ότι ακριβώς και ο γιατρούς μου....μονόδρομος τα δανεικά...είχα και ΑΜΗ 0,01....που πας Καραμήτρο θα μου πείτε....

άκουσα το γιατρό μου και αποφασίσαμε να κάνουμε στην πόλη μας , την 1η προσπάθεια , και επειδή συνέτρεχαν και οικογενειακοί λόγοι κάναμε και την 2η....Αν δεν πετύχαινε και η 2η είχαμε σκοπό να ανέβουμε Αθήνα...μιλώντας με κάποια "πρώτα ονόματα" και πιασάρικα μας είπαν για απίθανα κόστη...και σας διαβεβαιώ ότι οι γιατροί που είδα στο Λονδίνο ήταν πολύ πιο ταπεινοί από ότι από αυτούς που έψαχνα εδώ....

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται , αλλά όπως εγώ το ένιωσα , αν ήταν να προτείνω σε κάποια  γιατρό , στην Αθήνα...θα πρότεινα τον κ.ΤΣΙΡ....γιατί χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ ασθενής του , γιατί χωρίς να με έχει δει ποτέ του , γιατί χωρίς να μου έχει ουδεμία υποχρέωση , απαντά ακόμη στα μέηλ και στις απορίες μου....και είναι αυτό το κλικ που έλεγα και στη Χαρά το μεσημέρι...

Εμένα είναι ο γιατρός που επέλεξα κ επιβεβαιώνω.

Ερχόμενη κι από το εξωτερικό, ουδεμία σχέση οι γνωσεις κ το ενδιαφέρον κ η έρευνα για την επιστήμη τους εκεί με το γιατρό μου εδώ. Το νομοθετικό πλαίσιο επίσης στην Ελλάδα είναι υπέρ μας. Κι εγώ είδα στην αναμονή άλλο ένα γαλλόφωνο ζευγάρι.

Εκεί που στη Γαλλία ο γιατρός μου ακύρωνε έναν βίαιο κύκλο 450 γκοναλ, ο γιατρός εδώ με ήπια διεγέρση κ κ αρχιτεκτονική στις ορμόνες , έναν παρόμοιου αποτελέσματος κύκλο, τον έκανε ν αποδόσει τα μέγιστα με τα καλύτερης ως τώρα ποιότητας έμβρυα, που είχα. Όλα αυτά μιλούν από μόνα τους. Κι εγώ θα μιλώ όταν γυρίσω σπίτι μου, για την εμπειρία μου, το οφείλω.

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Ποια εφαρμογή είναι αυτή η νόστιμη; Αυτή που κατέβασα εγώ περιορίζεται στα σουσαμια και τις κολοκύθες!

Το δικό μου τελικά από τα πιο ακριβά είναι. Και δεν είναι και το πιο διάσημο να πεις... 

Ovia,διαλέγεις εάν θες γαλλική ζαχαροπλαστική, φυτά και φρούτα και διάφορα αλλά. Έχει πλάκα! 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...