Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αποκέντρωση - Νέο ξεκίνημα στην επαρχία


anemoni1989

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!! Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες ζευγαριών που πήραν τη μεγάλη απόφαση να μετακομίσουν απο πόλη στην επαρχία (επαρχιακή πόλη ή χωριό)...

Σκεφτόμαστε σοβαρά με το σύζυγο να μετακομίσουμε στο χωριό του, δεδομένου ότι θέλουμε και οι δύο τις καλύτερες συνθήκες για την ανατροφή της κόρης μας (η οποία έρχεται σε λίγο καιρό)!!! (ομολογώ πως αν και απο πάντα ήθελα να μετακομίσω επαρχία, τώρα που είναι πολύ πιθανό ως ενδεχόμενο, αγχώνομαι αρκετά, αφού έχω γεννηθεί και ζήσει μόνο στην Αθήνα έως τώρα)

Ανυπομονώ να διαβάσω τις εμπειρίες σας!!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!!! Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες ζευγαριών που πήραν τη μεγάλη απόφαση να μετακομίσουν απο πόλη στην επαρχία (επαρχιακή πόλη ή χωριό)...

Σκεφτόμαστε σοβαρά με το σύζυγο να μετακομίσουμε στο χωριό του, δεδομένου ότι θέλουμε και οι δύο τις καλύτερες συνθήκες για την ανατροφή της κόρης μας (η οποία έρχεται σε λίγο καιρό)!!! (ομολογώ πως αν και απο πάντα ήθελα να μετακομίσω επαρχία, τώρα που είναι πολύ πιθανό ως ενδεχόμενο, αγχώνομαι αρκετά, αφού έχω γεννηθεί και ζήσει μόνο στην Αθήνα έως τώρα)

Ανυπομονώ να διαβάσω τις εμπειρίες σας!!!! :)

ανεμωνη τι να πω ειναι το καλητερο που θα κανεις για την ζωη σου ολοκληρη. εγω ενα εχω να σου πω ξυπναω το πρωι κ χαιρομαι! ολη μερα οτι κ να γινει εισαι εξω δεν νιωθεις ποτε οτι σημερα κλειστηκα μεσα χαλια βαριεμαι. παντα υπαρχει παρεα ειναι ολα τοσο κοντα που κ μια ωρα κενο να εχεις τους φιλους σου θα τους δεις οχι οπως αθηνα που για να κανονισεις κατι πρεπει να κλεισεις ραντεβου κ να εχεις ενα σκ ελευθερο. 

το μονο μειωνεκτημα που βρηκα εγω ειναι τα νοσοκομεια κ οι γιατροι. μονο αυτο με φοβιζει κ γιαυτο ηρθα αθηνα σε ολη την εγκυμοσυνη. τιποτα αλλο σαν μειωνεκτημα κ περιμενω πως κ πως να γυρισω παλι πισω. δεν συγκρινετε με τιποτα η ζωη ειναι γεματη καθε μερα δεν ξερω πως να στο εξηγησω αλλιως.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@linaa αυτά σκεφτόμουν και εξακολουθώ να σκέφτομαι!!! Και για αυτό θέλω πολύ να φύγω... Σκέφτομαι θα ναι τελείως διαφορετικό να μεγαλώνει το παιδί μου στη φύση, ανέμελο, να μπορεί να βγαίνει και να παίζει χωρίς να φοβάμαι ... Σε αντίθεση με εμένα που μεγάλωσα μέσα στα τσιμέντα και δεν μπορούσα ούτε ποδήλατο να βγω να κάνω... Θυμάσαι πόσο χαρούμενη ήμουν στο χωριό όταν πηγαίναμε, που έπαιζα όλη μέρα δίχως περιορισμούς... και πόσο στεναχωρημένη ήμουν όταν επιστρέφαμε στην Αθήνα...

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι θα στεναχωρηθούν πολύ οι δικοί μου, μιας και ονειρευόντουσαν να μεγαλώσουν τα εγγόνια τους κλπ... Αλλά από την άλλη δεν μπορώ να ρυθμίζω τη ζωή μου βάσει του να είμαι "μέσα στα πόδια τους όλη την ώρα"...


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είμαι της άποψης ότι καλά θα κάνεις να μετακομίσεις, τον πρώτο καιρό βέβαια θα σ φαίνεται βουνό αλλά όταν συνηθίσεις θα καταλάβεις πόσο καλύτερα θα είναι για την οικογένεια σου. Κ εγώ που μένω σε πόλη σε κανένα χρόνο λέμε να μετακομίσουμε για το χωριό (βέβαια είναι μισή ώρα μακρυά) οπότε για δουλειές πετάγομαι εύκολα. Αλλά για τα παιδιά είναι ότι καλύτερο, δεν αγχώνεσαι να μην τα κλέψουν, να μην τα πατήσουν αυτοκίνητο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω σαν παιδί που το πήραν από την Αθήνα στην ηλικία των 9 και το πηγαν σε ένα χωριό της Άρτας (15χλμ ορεινά) Δεν υπάρχει απλά! Ήμουν ελεύθερη όλη μέρα! Πήγαινα σχολείο με λίγα παιδιά και όχι 40 παιδιά στη τάξη μου μια πρωί μια απόγευμα... Μετά το σχολείο κάθε μέρα παιχνίδι με τα παιδιά του χωριού! Μεγαλώνοντας πολύ πιο άφοβα από την Αθήνα! Υπάρχουν παντού κίνδυνοι αλλά όχι όσο στις μεγάλες πόλεις... Μετά μετοκομησα στο κέντρο στην Άρτα και μόλις έκανα το γιο μου και έγινε 2,5 χρόνων βρηκα σπίτι 5χλμ έξω που είναι χωριό αλλά και κεντρο... Το παιδί άλλαξε τελείως από όταν ήρθαμε στο χωριό... Πριν έπαιζε σε ένα μπαλκόνι και τώρα όλη μέρα στην αυλή, παίζει με τα αμαξάκια του στα χώματα, δεν έχω το φόβο του μπαλκονιού αφού είμαι σε μονοκατοικία... Δεν συγκρίνονται με τίποτα αυτά κοριτσι μου! Θα σου αρέσει τόσο που δεν θα θες να ξαναγυρίσεις μέσα στη βαβούρα και το άγχος! Just do it! Για που λέτε με το καλό;


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Θα σου απαντήσω σαν παιδί που το πήραν από την Αθήνα στην ηλικία των 9 και το πηγαν σε ένα χωριό της Άρτας (15χλμ ορεινά) Δεν υπάρχει απλά! Ήμουν ελεύθερη όλη μέρα! Πήγαινα σχολείο με λίγα παιδιά και όχι 40 παιδιά στη τάξη μου μια πρωί μια απόγευμα... Μετά το σχολείο κάθε μέρα παιχνίδι με τα παιδιά του χωριού! Μεγαλώνοντας πολύ πιο άφοβα από την Αθήνα! Υπάρχουν παντού κίνδυνοι αλλά όχι όσο στις μεγάλες πόλεις... Μετά μετοκομησα στο κέντρο στην Άρτα και μόλις έκανα το γιο μου και έγινε 2,5 χρόνων βρηκα σπίτι 5χλμ έξω που είναι χωριό αλλά και κεντρο... Το παιδί άλλαξε τελείως από όταν ήρθαμε στο χωριό... Πριν έπαιζε σε ένα μπαλκόνι και τώρα όλη μέρα στην αυλή, παίζει με τα αμαξάκια του στα χώματα, δεν έχω το φόβο του μπαλκονιού αφού είμαι σε μονοκατοικία... Δεν συγκρίνονται με τίποτα αυτά κοριτσι μου! Θα σου αρέσει τόσο που δεν θα θες να ξαναγυρίσεις μέσα στη βαβούρα και το άγχος! Just do it! Για που λέτε με το καλό;

Για ολα αυτα που περιγράφεις θελω να φύγουμε!!! Θελω να προσφέρω στο παιδί μου οσα δεν ειχα εγω!!! Το μόνο που με θλιβει ειναι η απόσταση από τους γονείς μου (θα παμε στο χωριο του άντρα μου)... Δεν εχω φύγει μακριά τους ποτε και επειδη περιμενουν πως και πως το μωρο αισθάνομαι τυψεις που θα την πάρω μακριά τους... 

Κυλληνη λέμε να πάμε 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Για ολα αυτα που περιγράφεις θελω να φύγουμε!!! Θελω να προσφέρω στο παιδί μου οσα δεν ειχα εγω!!! Το μόνο που με θλιβει ειναι η απόσταση από τους γονείς μου (θα παμε στο χωριο του άντρα μου)... Δεν εχω φύγει μακριά τους ποτε και επειδη περιμενουν πως και πως το μωρο αισθάνομαι τυψεις που θα την πάρω μακριά τους... 

Κυλληνη λέμε να πάμε 

Όταν θα έρθουν και θα δούμε πόσο ευτυχισμένοι θα είστε δεν θα στενοχωριέσαι ούτε εσύ ούτε αυτοί γιατί το μόνο που θα θέλουν θα είναι να είστε εσείς καλά! Άσε που θα έρχονται συνέχεια, σίγουρα!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 Εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω το τότε αγόρι μου στην επαρχία και για να γίνω πιο συγκεκριμένη σε επαρχιακή πόλη που δεν έχει καμία σχέση με την Αθήνα. Δεν έχει καμία σχέση η ποιότητα ζωής. Το αγόρι έγινε άντρας μου και κάναμε άλλο ενα Βήμα και μετακομίσαμε στο χωριό γύρω στα 40 λεπτά απο την πόλη.. Απόλυτη ησυχία! Είσαι όλη μέρα χαλαρός και κάνεις τις δουλειές σου με την ησυχία σου. Δεν εχει κίνηση φασαρία νεύρα κλπ.. Στα αρνητικά θα έβαζα τους γιατρούς που ειπώθηκε και παραπάνω και τις ευκαιρίες για δουλειά. Τώρα πια που έχουμε και τη μικρή είναι απόλαυση... Κάθε πρωί μπάνιο,και κάθε απόγευμα κούνιες,πλατεία παιχνίδι με άλλα παιδάκια,ποδήλατο κλπ..

Και εμένα οι γονείς μου μένουν Αθήνα και απο την πρώτη στιγμή που έφυγα ένοιωσα άσχημα και υπεύθυνη για τους συμβαίνει.. Ταυτόχρονα και αδελφή μου δε μένει μαζι τους αλλά πιο κοντα σε εμένα,οπότε διπλό κακό για εκείνους. Τώρα δε που έχουμε και τη μικρή ψάχνουν τρόπο για να έρθουν κοντά μας. Έχω ακομα τύψεις που έφυγα απο κοντά τους αλλά όταν βλέπω τη μικρή μου τα ξεχνάω όλα.. 

Να το τολμήσετε! Δε θα έχετε άλλες ευκαιρίες γτ με τα παιδιά μετά που θα πηγαίνουν σχολείο θα είναι δύσκολο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Elfer είπε:

@anemoni1989 Εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω το τότε αγόρι μου στην επαρχία και για να γίνω πιο συγκεκριμένη σε επαρχιακή πόλη που δεν έχει καμία σχέση με την Αθήνα. Δεν έχει καμία σχέση η ποιότητα ζωής. Το αγόρι έγινε άντρας μου και κάναμε άλλο ενα Βήμα και μετακομίσαμε στο χωριό γύρω στα 40 λεπτά απο την πόλη.. Απόλυτη ησυχία! Είσαι όλη μέρα χαλαρός και κάνεις τις δουλειές σου με την ησυχία σου. Δεν εχει κίνηση φασαρία νεύρα κλπ.. Στα αρνητικά θα έβαζα τους γιατρούς που ειπώθηκε και παραπάνω και τις ευκαιρίες για δουλειά. Τώρα πια που έχουμε και τη μικρή είναι απόλαυση... Κάθε πρωί μπάνιο,και κάθε απόγευμα κούνιες,πλατεία παιχνίδι με άλλα παιδάκια,ποδήλατο κλπ..

Και εμένα οι γονείς μου μένουν Αθήνα και απο την πρώτη στιγμή που έφυγα ένοιωσα άσχημα και υπεύθυνη για τους συμβαίνει.. Ταυτόχρονα και αδελφή μου δε μένει μαζι τους αλλά πιο κοντα σε εμένα,οπότε διπλό κακό για εκείνους. Τώρα δε που έχουμε και τη μικρή ψάχνουν τρόπο για να έρθουν κοντά μας. Έχω ακομα τύψεις που έφυγα απο κοντά τους αλλά όταν βλέπω τη μικρή μου τα ξεχνάω όλα.. 

Να το τολμήσετε! Δε θα έχετε άλλες ευκαιρίες γτ με τα παιδιά μετά που θα πηγαίνουν σχολείο θα είναι δύσκολο.

 

Το θέμα της δουλειάς θα το έχουμε λυμενο.. Ειναι βασική προϋπόθεση για να φύγουμε.. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οι γονεις μου... Η αδερφη μου βεβαια θα ναι διπλα τους, απλα δεν ξερω... Νιωθω ακαρδη απέναντι τους... Ισως φταινε και οι ορμονες αυτή τη στιγμή... 

Οι ιστορίες σας πάντως με κάνουν να πιστεύω πως παίρνουμε τη σωστή απόφαση!! :) Ευχαριστώ!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

@linaa αυτά σκεφτόμουν και εξακολουθώ να σκέφτομαι!!! Και για αυτό θέλω πολύ να φύγω... Σκέφτομαι θα ναι τελείως διαφορετικό να μεγαλώνει το παιδί μου στη φύση, ανέμελο, να μπορεί να βγαίνει και να παίζει χωρίς να φοβάμαι ... Σε αντίθεση με εμένα που μεγάλωσα μέσα στα τσιμέντα και δεν μπορούσα ούτε ποδήλατο να βγω να κάνω... Θυμάσαι πόσο χαρούμενη ήμουν στο χωριό όταν πηγαίναμε, που έπαιζα όλη μέρα δίχως περιορισμούς... και πόσο στεναχωρημένη ήμουν όταν επιστρέφαμε στην Αθήνα...

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι θα στεναχωρηθούν πολύ οι δικοί μου, μιας και ονειρευόντουσαν να μεγαλώσουν τα εγγόνια τους κλπ... Αλλά από την άλλη δεν μπορώ να ρυθμίζω τη ζωή μου βάσει του να είμαι "μέσα στα πόδια τους όλη την 

πρίν από 25 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Το θέμα της δουλειάς θα το έχουμε λυμενο.. Ειναι βασική προϋπόθεση για να φύγουμε.. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οι γονεις μου... Η αδερφη μου βεβαια θα ναι διπλα τους, απλα δεν ξερω... Νιωθω ακαρδη απέναντι τους... Ισως φταινε και οι ορμονες αυτή τη στιγμή... 

Οι ιστορίες σας πάντως με κάνουν να πιστεύω πως παίρνουμε τη σωστή απόφαση!! :) Ευχαριστώ!! 

Anemoni1989νομίζω πως η απόφαση που θα πάρεις θα πρέπει πρώτα να αφορά την οικογένεια σου δυστυχώς είναι δύσκολο να αποχωριζομαστε την θαλπωρή και την παρουσία των ανθρώπων που αγαπάμε όμως ο καθένας έχει την ζωή του και αυτό δεν σημαίνει πως δεν τους αγαπάς. Η αληθινή αγάπη όπως αυτή που θρεφεις για τους δικούς σου δεν αποδυναμώνεται ούτε θα πάψει να υπάρχει λόγω της απόστασης. Όταν προχωράμε μπροστά πάντα κάτι μένει πίσω χωρίς να σημαίνει πως αδιαφορούμε  γι αυτό. Εγώ έχω μείνει και Θεσσαλονίκη και Αθήνα και τελικά κατέληξα να μένω σε χωριό με τον άντρα μου και τα παιδάκια μου.Τα οποία παίζουν ανέμελα έξω μακρυα από τους φόβους που παραμονεύουν στην πόλη χαίρεσαι τον καθαρό αέρα μέσα στην φύση  ζεις την κάθε σου μέρα χωρίς το άγχος που σε πολιορκεί στην πόλη.Οι γονείς μου έρχονται όταν τους το επιτρέπει η δουλειά τους και εμείς πηγαίνουμε κυρίως καλοκαίρι που τα παιδιά δεν έχουν σχολείο.Οποια απόφαση κι αν πάρεις εύχομαι να είναι η πιο σωστή. Καλο σου βράδυ. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι το καλύτερο που θα κάνετε.Αθηνα και Εγώ μια ζωή και στα 27 αποφάσισα να φύγω για επαρχία.Ηταν το καλύτερο που έκανα.ηρεμια Όχι φόβος να κλειδωνω στο σπίτι τα παιδιά ελεύθερα παίζουν για ποδήλατο και ότι θέλουν χωρίς επίβλεψη. Δεν περπατάς και φοβάσαι. Είναι νύχτα και δεν σε νοιάζει.θες κι αλλα? Θα το δεις και Εσύ στη πορεία Πόσο θα ηρεμήσεις και θα ξεφύγεις από αυτό το άγχος και τους ρυθμούς της Αθήνας.Οτι καλύτερο στο καινούριο σας ξεκίνημα!!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, loyloy είπε:

Είναι το καλύτερο που θα κάνετε.Αθηνα και Εγώ μια ζωή και στα 27 αποφάσισα να φύγω για επαρχία.Ηταν το καλύτερο που έκανα.ηρεμια Όχι φόβος να κλειδωνω στο σπίτι τα παιδιά ελεύθερα παίζουν για ποδήλατο και ότι θέλουν χωρίς επίβλεψη. Δεν περπατάς και φοβάσαι. Είναι νύχτα και δεν σε νοιάζει.θες κι αλλα? Θα το δεις και Εσύ στη πορεία Πόσο θα ηρεμήσεις και θα ξεφύγεις από αυτό το άγχος και τους ρυθμούς της Αθήνας.Οτι καλύτερο στο καινούριο σας ξεκίνημα!!!!!!!

Αλήθεια λουλου μου?? Νομιζα εμενες σε μεγάλη πολη... Μη ρωτήσεις γιατί, ετσι απλα ειχα αυτη την αισθηση!!! 

Μακάρι να μας πανε ολα καλα και να τα καταφέρουμε!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Αλήθεια λουλου μου?? Νομιζα εμενες σε μεγάλη πολη... Μη ρωτήσεις γιατί, ετσι απλα ειχα αυτη την αισθηση!!! 

Μακάρι να μας πανε ολα καλα και να τα καταφέρουμε!!! 

Απλά λόγω εγκυμοσύνης Έχω κάνει το Αθήνα- Κέρκυρα λες και είναι δίπλα.τπν γιατρό  μου δεν το αλλάζω.σε κάποια θέματα τι να κάνουμε προτιμάμε Αθήνα.καο εννοείται πως θα γεννήσω και Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...