Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Recommended Posts

Just now, giorgos 83 είπε:

Δεν ισχύει αυτό...Και είναι σίγουρος.. κα ένας δικηγόρος κα ένα δικαστήριο δεν μπορεί να μου λύσει το πρόβλημα...Και θα σου πω γιατί...Εγώ είμαι αστυνομικός...Έχω μπει σε χιλιάδες οικογένεια...προβληματικές...Έχω κάνει χιλιάδες υποδείξεις για δικαστικές αποφάσεις.. Έχω δει εκατοντάδες πατεράδες που δεν βλέπουν τα παιδιά τους γιατί απλά δεν θέλει να δώσει η μητέρα τους...με δικαστική απόφαση για το πότε θα τα βλέπει...χτυπάνε το κουδούνι και απλά δεν τους ανοίγουν.. για το Έτσι θέλουν...Γιατί είναι στο χέρι της μητέρας πως θα το χειριστεί...αν θέλει δεν το βλέπεις και ποτέ.. Και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μήνυση χωρίς νόημα.. Γιατί τα δικαστήρια δίνουν πάντα την επιμέλεια στην μητέρα...Και μετά είναι όλα στο χέρι της...καταλαβες;;;Δεν είναι λύση αυτή...Και τα ξέρω από πρώτο χέρι...έξω από το πρόβλημα...

Πιστεψε με επειδη ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και επειδη πολλα απο οσα περιγραφεις (διακαστηρια,καβγαδες,αγωγες) τα εχω βιωσει στον απιστευτο βαθμο,γνωριζω πως λειτουργει το συστημα και ειναι οπως τα λες φυσικα. Η επιμελεια ναι ως επι το πλειστον πηγαινει στη μητερα. Αλλα πως αλλιως θα διεκδικησεις το δικαιωμα σου να βλεπεις το παιδι σου αν αυτη το αρνηθει? Και πραγματικα κανενα δικαστηριο δεν στο στερει αυτο αν δεν συντρεχει λογος. Φυσικα η μητερα μπορει να το αρνειται αλλα ο μονος τροπος να το παλεψεις ειναι αυτος,με αυτο το προβληματικο συστημα που εχουμε. Δυστυχως. 

Σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι και θα σου πω απλα σαν συμβουλη να κανεις τα παντα να μεινεις στη ζωη του παιδιου σου γιατι θα σε εχει αναγκη.Και σου ευχομαι να πανε ολα καλα.


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Έχω στεναχωρηθεί πολύ.ειλικρινα.συμβαινει στη κοπέλα το ομορφότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε μια γυναίκα και το βιώνει με άσχημο τρόπο και άρνηση.Και εσύ ενώ είσαι εκεί και θες το παιδί σου δεν Δεν μπορείς να ζήσεις την εγκυμοσύνη.μακαρι να έχει αίσιο τέλος αυτή η κατάσταση.

Μακάρι...Αλλά καμία δεν είχε μια τέτοια εμπειρία σαν της κοπέλας μου μήπως και μπορούσε να με βοηθήσει να καταλάβω πως να την βοηθήσω...να την κάνω υπομονή μήπως και βρει τον εαυτό της πάλι η να συγκρουστούμε με συνέπεια αν υπάρξει μεγάλη σύγκρουση να γίνουν τα παραπανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λειτουργησει η απομακρυνση σου? Εννοω να πεις και συ οτι κουραστηκες να παρακαλας και τους αφηνεις να κανουν οτι νομιζουν και να αφησεις να εννοηθει οτι θα κανεις και συ αυτα πρεπει να κανεις ως πατερας...


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nicol_ είπε:

Πιστεψε με επειδη ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και επειδη πολλα απο οσα περιγραφεις (διακαστηρια,καβγαδες,αγωγες) τα εχω βιωσει στον απιστευτο βαθμο,γνωριζω πως λειτουργει το συστημα και ειναι οπως τα λες φυσικα. Η επιμελεια ναι ως επι το πλειστον πηγαινει στη μητερα. Αλλα πως αλλιως θα διεκδικησεις το δικαιωμα σου να βλεπεις το παιδι σου αν αυτη το αρνηθει? Και πραγματικα κανενα δικαστηριο δεν στο στερει αυτο αν δεν συντρεχει λογος. Φυσικα η μητερα μπορει να το αρνειται αλλα ο μονος τροπος να το παλεψεις ειναι αυτος,με αυτο το προβληματικο συστημα που εχουμε. Δυστυχως. 

Σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι και θα σου πω απλα σαν συμβουλη να κανεις τα παντα να μεινεις στη ζωη του παιδιου σου γιατι θα σε εχει αναγκη.Και σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Το ξέρω...Αυτό προσπαθώ...να είμαι εκεί για το παιδί  ... πίστεψε με μπορώ να τους καταστρέψω...Αλλά είναι λύση αυτη;;η βία φέρνει βία...το μίσος μίσος...θα μεγαλώσει το παιδί μέσα στο μίσος για τον έναν ή τον αλλον;;;Θα το ποτίζω νε μίσος ο καθένας...για αυτό προσπαθώ να συνεννοηθώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου. Καλές κακές οι ορμόνες της εγκυμοσύνης και ναι οξυνουν τα νεύρα αλλά η κοπέλα σου είναι μια κακομαθημένη εγωίστρια που νομίζει ότι ο πλανήτης γυρίζει επειδή εκείνη υπάρχει επάνω του.  Να απαιτήσεις την ύπαρξη σου στη ζωή του παιδιού σου γιατί όπως κι αν νιώθει αυτή εσένα πάντα θα είναι παιδί σου. Έχε υπ όψιν σου ότι είναι πολύ πιθανό η κοπέλα αυτή να συνεχίσει να μην θέλει το μωρό και μετά τη γέννηση του. Εσύ θα πρέπει να διεκδικήσεις ένα υγιές περιβάλλον για το παιδί σου ότι κι αν σημαίνει αυτό 

  • Μου αρέσει 3

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , MelinaFo είπε:

Μηπως λειτουργησει η απομακρυνση σου? Εννοω να πεις και συ οτι κουραστηκες να παρακαλας και τους αφηνεις να κανουν οτι νομιζουν και να αφησεις να εννοηθει οτι θα κανεις και συ αυτα πρεπει να κανεις ως πατερας...

Το έχω σκεφτει κι αυτό...Αλλά αν φύγω τωρα φοβάμαι ότι θα νομίζει ότι την εγκαταλείπω και θα με μισει ακόμα περισσότερο...

πρίν από 1 λεπτό , Τονι@ είπε:

Συγνώμη φίλε μου. Καλές κακές οι ορμόνες της εγκυμοσύνης και ναι οξυνουν τα νεύρα αλλά η κοπέλα σου είναι μια κακομαθημένη εγωίστρια που νομίζει ότι ο πλανήτης γυρίζει επειδή εκείνη υπάρχει επάνω του.  Να απαιτήσεις την ύπαρξη σου στη ζωή του παιδιού σου γιατί όπως κι αν νιώθει αυτή εσένα πάντα θα είναι παιδί σου. Έχε υπ όψιν σου ότι είναι πολύ πιθανό η κοπέλα αυτή να συνεχίσει να μην θέλει το μωρό και μετά τη γέννηση του. Εσύ θα πρέπει να διεκδικήσεις ένα υγιές περιβάλλον για το παιδί σου ότι κι αν σημαίνει αυτό 

Πως;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , giorgos 83 είπε:

Το ξέρω...Αυτό προσπαθώ...να είμαι εκεί για το παιδί  ... πίστεψε με μπορώ να τους καταστρέψω...Αλλά είναι λύση αυτη;;η βία φέρνει βία...το μίσος μίσος...θα μεγαλώσει το παιδί μέσα στο μίσος για τον έναν ή τον αλλον;;;Θα το ποτίζω νε μίσος ο καθένας...για αυτό προσπαθώ να συνεννοηθώ.. 

Οχι φυσικα και δεν ειναι λυση.Γιαυτο μιλησα για το νομικο μας συστημα αν και ειναι για τ'αναθεμα. Ειναι ομως ενας τροπος για να κινηθεις. Εκτος αυτου υπομονη και επιμονη. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , giorgos 83 είπε:

Το έχω σκεφτει κι αυτό...Αλλά αν φύγω τωρα φοβάμαι ότι θα νομίζει ότι την εγκαταλείπω και θα με μισει ακόμα περισσότερο...

Πως;;;

Θα πας στο πατρικό της και. Μπροστά στους γονείς της θα πεις ότι παρ όλο που ήταν σύμφωνη στην μέθοδο αντισύλληψης που (δεν) χρησιμοποιουσατε μπορείς να καταλάβεις εν μέρει το θυμό της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δεχτεις να κάνεις σαν να μην υπάρχει αυτό το παιδί ούτε θα δεχτείς να μεγαλώνει το παιδί σου μια μάνα που δεν το θέλει και ότι αν δεν δεχτεί να έχετε έστω τυπικές σχέσεις θα κινηθείς νομικά και τότε το δικαστήριο θα απαιτήσει να εξεταστεί και η ψυχική υγεία της κοπέλας θέλει δεν θέλει. Για να καταλάβει ότι καλός είσαι αλλά όχι.... 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Τονι@ είπε:

Θα πας στο πατρικό της και. Μπροστά στους γονείς της θα πεις ότι παρ όλο που ήταν σύμφωνη στην μέθοδο αντισύλληψης που (δεν) χρησιμοποιουσατε μπορείς να καταλάβεις εν μέρει το θυμό της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δεχτεις να κάνεις σαν να μην υπάρχει αυτό το παιδί ούτε θα δεχτείς να μεγαλώνει το παιδί σου μια μάνα που δεν το θέλει και ότι αν δεν δεχτεί να έχετε έστω τυπικές σχέσεις θα κινηθείς νομικά και τότε το δικαστήριο θα απαιτήσει να εξεταστεί και η ψυχική υγεία της κοπέλας θέλει δεν θέλει. Για να καταλάβει ότι καλός είσαι αλλά όχι.... 

Φίλε μου το έχω σκεφτει και αυτά...Δεν έχει ψυχικό νόσημα σχιζοφρένειας...πιθανών να έχει κατάθλιψη...που νομικά μπορεί να εξηγηθεί λόγω της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...Αλλά και με κατάθλιψη να διαγνωστεί...πάλι δικαστικώς η επιμέλεια θα πάει στην μητέρα...Και από εκεί και πέρα είναι στο χέρι της όπως ανέφερα παραπάνω πως θα το διαχειριστεί..   το πρόβλημα εκ αι να μην φτάσουμε εκεί...Γιατί εκεί εί αι πραγματικά δύσκολα από μεριά μου για την συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , giorgos 83 είπε:

Φίλε μου το έχω σκεφτει και αυτά...Δεν έχει ψυχικό νόσημα σχιζοφρένειας...πιθανών να έχει κατάθλιψη...που νομικά μπορεί να εξηγηθεί λόγω της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...Αλλά και με κατάθλιψη να διαγνωστεί...πάλι δικαστικώς η επιμέλεια θα πάει στην μητέρα...Και από εκεί και πέρα είναι στο χέρι της όπως ανέφερα παραπάνω πως θα το διαχειριστεί..   το πρόβλημα εκ αι να μην φτάσουμε εκεί...Γιατί εκεί εί αι πραγματικά δύσκολα από μεριά μου για την συνέχεια...

Τι να σου πω άλλο τότε? Εύχομαι πραγματικά καλή τύχη γιατί έχεις μεγάλο δρόμο μπροστά σου. Πραγματικά εύχομαι να είναι γερό το παιδάκι σου που θα γεννηθεί και να το χαρείς γιατι δεν υπάρχει μεγαλύτερο δώρο για έναν άνθρωπο 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Τονι@ είπε:

Τι να σου πω άλλο τότε? Εύχομαι πραγματικά καλή τύχη γιατί έχεις μεγάλο δρόμο μπροστά σου. Πραγματικά εύχομαι να είναι γερό το παιδάκι σου που θα γεννηθεί και να το χαρείς γιατι δεν υπάρχει μεγαλύτερο δώρο για έναν άνθρωπο 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , giorgos 83 είπε:

Φίλε μου το έχω σκεφτει και αυτά...Δεν έχει ψυχικό νόσημα σχιζοφρένειας...πιθανών να έχει κατάθλιψη...που νομικά μπορεί να εξηγηθεί λόγω της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...Αλλά και με κατάθλιψη να διαγνωστεί...πάλι δικαστικώς η επιμέλεια θα πάει στην μητέρα...Και από εκεί και πέρα είναι στο χέρι της όπως ανέφερα παραπάνω πως θα το διαχειριστεί..   το πρόβλημα εκ αι να μην φτάσουμε εκεί...Γιατί εκεί εί αι πραγματικά δύσκολα από μεριά μου για την συνέχεια...

Καλησπερα Γιωργο. Κοιτα, μπορω να καταλαβω εν μερει την κοπελα, οχι να την δικαιολογησω αλλα μπορω να καταλαβω. Νιωθει οτι στα 23 της τελειωνει η ζωη της, οτι πλεον θα πρεπει να ναι πρωτα μαμα και μετα μια νεα κοπελα, οτι εχει εγκλωβιστει, οτι τα ονειρα της πανε πισω οποια κ αν ειναι αυτα. Οτι δεν ειχε φανταστει ποτε το ενδεχομενο αυτο και οτι ηθελε να κανει τη ζωη της, να ειστε μαζι να στε τελειως αναλαφροι, χωρις υποχρεωσεις, χωρις ευθυνες και να ειναι ανεμελη. Πηγαινε στη δουλιτσα της, και μετα βολτα με τον φιλο της, καφεδες, ποτα, παραλιες, ερχοταν κ εφευγε οποτε ηθελε! Τωρα νιωθει οτι ολα αυτα δεν μπορει να τα κανει πια. Οτι θα χει μια τεραστια ευθυνη που δεν την ηθελε προς το παρον και για αυτο κατηγορει εσενα οτι της κατεστρεψες τη ζωη. Αρνειται να δει το δικο της μεριδιο, γιατι ως εσυ μεγαλυτερος, επρεπε να την "προστατευσεις". Εχει πολλα λαθη η συμπεριφορα της, αλλα καταλαβαινω οτι νιωθει αβοηθητη και εντελως χαμμενη. Δεν ειναι ανηλικη βεβαια, θα πρεπε να τα χατε συζητησει αυτα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Εγω ειμαι 28 και αν με ρωτουσες πιο πριν, η ιδεα ενος παιδιου με φρικαρε, γιατι ελεγα δεν θα κανω τπτ σωστα. Οχι οτι δεν θα το θελα ομως, αλιμονο. Ειναι το καλυτερο δωρο, η μεγαλυτερη ευλογια ενα παιδακι.Η δικη μου συμβουλη ειναι να μιλησεις μαζι με την οικογενεια της, οχι απο το τηλεφωνο, να βρεθειτε να μιλησετε ολοι μαζι και να σχεδιασετε μια κοινη κατευθυνση. Μετα να κανονισουν μια δευτερη συναντηση, αυτη τη φορα στο σπιτι τους που θα ναι και εκεινη εκει και να ενημερωσουν την κοπελα οτι αυτη η συναντηση πρεπει να γινει ειτε το θελει ειτε οχι. Πρεπει να καταλαβει οτι την καταλαβαινεις, οτι θα τη στηριξεις και πως εισαι εκει και για κεινη κ για το μωρο. Αν ωστοσο εσενα δεν σε θελει πια στη δικη της προσωπικη ζωη, εξηγησε της πως το παιδι δεν αξιζει να μεγαλωσει χωρις πατερα. Πως πρεπει να βρειτε μια λυση για το παιδι και οχι για κεινην, ειναι το μονο που δεν φταιει, και που του αξιζει να παρει αγαπη και μονο. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για σενα? Πως νιωθεις τωρα για την σχεση σου μαζι της? Δηλαδη αν η κοπελα σου ελεγε οτι οκ περασα μια φαση αλλα τωρα θελω να συνεχισουμε μαζι, πως θα αντιδρουσες? 


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , MelinaFo είπε:

Να ρωτησω κατι για σενα? Πως νιωθεις τωρα για την σχεση σου μαζι της? Δηλαδη αν η κοπελα σου ελεγε οτι οκ περασα μια φαση αλλα τωρα θελω να συνεχισουμε μαζι, πως θα αντιδρουσες? 

Δεν ξέρω πραγματικά αν μπορώ να συνεχίσω αυτή την σχέση.  Όλα που είπες παραπάνω είναι σωστά  και εγώ τα έχω σκεφτει ..Αυτό προσπαθώ να κάνω  με την μητέρα της βρισκόμαστε και προσπαθούμε να δούμε πως μπορεί να την βοηθήσει...Αλλά μόνο αυτή γιατί από εμένα δεν δέχεται καμία βοήθεια....κι εγώ τα καταλαβαίνω όλα αυτά που είπες και τα έχω σκεφτει...Αλλά δεν ξέρω πως μπορούμε να την κάνουμε τουλάχιστον να προσπαθήσει να συνεχίσει τα όνειρα της.. Δεν καταλαβαίνουμε γιατί αρνείστε να προσπαθήσει...Όχι μ αζι μου..αλλα να συνεχίσει να ζει..να μην κλείνεται..

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται δεν μπορεις να κανεις κ πολλα τελικα...Ευχομαι να χαρεις και να δωσεις την αγαπη σου στο παιδι σου που ερχεται αλλα και να βρεις και συ την αγαπη και να φτιαξεις την οικογενεια σου οπως την φανταζεσαι!


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...