Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Νυκτερινοί Θηλασμοί- Διατήρηση Ροής


Clandestine

Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες! Δεν γνωρίζω εάν έχει ξανασυζητηθεί το εν λόγω θέμα, αλλά δεν έχω την ευχέρεια να κάνω browsing να δω, οπότε με συγχωρείτε εκ των προτέρων εάν το επαναλαμβάνω!

Λοιπόν, θηλάζω αποκλειστικά το σχεδόν 3 μηνών μωρό μου και θέλω να συνεχίσω έτσι για πολύ καιρό ακόμα! Το θέμα μου μου είναι πως το μωράκι μου έχει φυσιολογικά αρχίσει να κοιμάται πιο σταθερά και περισσότερες ώρες συνεχόμενα το βράδυ. Σήμερα κοιμήθηκε πρώτη φορά για 6 ώρες! Απο την μια χαίρομαι, αλλά από την άλλη αγχώνομαι για τη ροή μου. Περιττό να πω πως το στήθος μου είχε γίνει τούμπανο.χαχα Τον θήλασα όταν ξύπνησε και προσπάθησα να κάνω άντληση για να αδειάσω το στήθος, αλλά έβγαλα λίγο γάλα. Γενικά, αντλώ μόνο όταν πρέπει να λείψω αραιά και που, και άλλοτε βγάζω μια χαρά ποσότητα για ένα γεύμα, και άλλοτε πασχίζω (παίζει ρόλο το θήλαστρο, δεν είναι και ότι καλύτερο).

Οπότε, αγχώνομαι κάπως για τη ροή μου. Δε θέλω να μου μειωθεί λόγω της ελάττωσης των νυκτερινών θηλασμών. Εδώ να συμπληρώσω πως πρόσφατα μου ήρθε η έμμηνος ρύση και αγχώθηκα πιο πολύ! Έκτοτε προσπαθώ να βάζω το μωρό πολύ συχνά στο στήθος μες την ημέρα, αλλά δεν τρώει πάντα πολύ...λογικό. Ενώ τους πρώτους 2 μήνες πήρε πάρα πολύ καλό βάρος για αποκλειστικά θηλάζον βρέφος, τις τελευταίες 3 εβδομάδες παίρνει με το "στανιό". Γνωρίζω πως μετά τους 2 μήνες είναι φυσιολογικό να παίρνουν πιο λίγο βάρος, αλλά νιώθω ανασφάλεια λόγω όλων όσων ανέφερα. Πάντως έχει πολύ καλή συμπεριφορά, δεν δείχνει να πεινάει, δεν κλαίει γοερά χωρίς εμφανή λόγο και φαίνεται να έχει πολύ καλή ψυχοκινητική ανάπτυξη.

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ώστε να διατηρήσω τη ροή μου χωρίς να διακόπτω τον βραδινό του ύπνο? Να βάζω ξυπνητήρι και να αντλώ? ( =/) Οι θηλάζουσες μανούλες ας μοιραστούν την εμπειρία τους, παρακαλώ πολύ!

Ευχαριστώ πολύ! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Αφού το μωρό σου έχει ξαναπάρει το βάρος της γέννησης και δεν είναι χαμηλά σε βάρος δε χρειάζεται να το ξυπνάς. Το στήθος σου θα προσαρμοστεί σε 2 μερούλες και δεν θα πρηζεται. Μην αγχώνεσαι ότι θα ελαττωθεί το γάλα σου. Πάντα έχουμε οσο γάλα θέλει το μωρό μας. Αρκεί να μην πέφτεις κάτω από 8 θηλασμους το 24ωρο. Αν οι θηλασμό σου είναι πάνω από 8 /24ωρο μη φοβάσαι!! Επίσης τα μωράκια από τον 4ο μήνα και μετά δεν παίρνουν όσο βάρος έπαιρναν τους 2-3 πρώτους μήνες.

Τέλος να πω ότι και 3 λεπτά να θηλασεις , θηλασμός θεωρείται. Εμένα από τους τρείς μήνες και μετά θηλαζουμε περίπου 14φορες το 24ωρο αλλά κάποιοι διαρκούν 5'.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολύτως με την @Farmakotriftena. Μην νομίζεις ότι σε 6 μήνες ας πούμε που θα έχετε και στερεές θα έχεις την ίδια ροή. Η ροή και πιο σωστά η παραγωγή προσαρμοζεται με τις ανάγκες του παιδιού και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ακόμα κι αν κάποια στιγμή μειωθεί πολύ μπορεί να αυξηθεί και πάλι αν πληθυνουν οι θηλασμοι. Δεν ξέρω αν έχεις σύμβουλο αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι ο θηλασμός όταν γίνεται φυσικά χωρίς άγχος και τεχνητά προγράμματα τότε είναι ακριβώς αυτό που έχει ανάγκη το. Παιδί 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει η φαρμακοτριφτενα ολοσωστα

εφοσον εχει ανακτησει βαρος γεννησης συν 300γρ δ το ξυπνας.κ να μην πεφτετε κατω απο 8θηλασμους την ημερα

μια χαρα τα πατε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:)

Ναι, το γνωρίζω πως εφόσον κοιμάται σταθερά δεν χρειάζεται να το ξυπνάω και πως οι 8 θηλασμοί/ημέρα είναι το ορόσημο. Δεδομένου του ότι θα χάνει έναν νυκτερινό θηλασμό, θα πρέπει να εντατικοποιήσω τους ημερήσιους. Ωστόσο δεν πεινάει πάντα πολύ όταν τον βάζω αυτές τις τελευταίες ημέρες που τον βάζω ακόμη πιο συχνά στο στήθος από το σύνηθες (χωρίς δηλαδή να εκδηλώσει σημάδια πείνας, αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη! :P). Με το να θηλάζει για λίγα λεπτά όμως, πώς θα πάρει το λιπαρό γάλα που κατεβαίνει προς το τέλος?? Αυτό σκέφτομαι. Ιδίως επειδή βλέπω από τις μετρήσεις πως δεν έχει πάρει πολύ τις τελευταίες εβδομάδες. Δεν είμαι καμιά ψυχωτική με το βάρος!χαχα Απλώς το έχω στο νου μου πιο πολύ λόγω της μείωσης των νυκτερινών θηλασμών & της εμφάνισης της περιόδου. 

@Farmakotriftena Ναι, το ξέρω! Αλλά, ακόμη δεν έχει κλείσει 3 μήνες...οσονούπω! Να σε ρωτήσω, όταν κάθεται για 5' μόνο φερ'ειπείν, στον επόμενο θηλασμό δίνεις το ίδιο στήθος? Το στήθος μου έχει γίνει πιο μαλακό όπως είναι αναμενόμενο, μιας και έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Αλλά, όταν περάσουν >4 ώρες πρήζεται. Λογικό είναι.

Εγώ, γενικά, δίνω ένα στήθος/θηλασμό...εκτός και εάν έχει θηλάσει για λίγο, οπότε δίνω το ίδιο και στο επόμενο γεύμα. Ή όταν κοιμηθεί πολλές ώρες και έχω βαρύνει, προσφέρω και τα δύο. Καλή πρακτική δεν είναι αυτή? Εσείς τι σύστημα έχετε? :) 
                                                               
Tonia, φυσικά και δεν περιμένω μετά τον 6ο μήνα, που θα εισαχθούν οι στερεές τροφές, να πίνει στον ίδιο βαθμό και αντιστοίχως να έχω την ίδια, ποσοτικά, παραγωγή. Παρ'όλα αυτά επιθυμώ και αποσκοπώ, ακόμη και τότε, να μην ελαττώσω τους θηλασμούς δραματικά (π.χ. σε 2/ημέρα, όπως προτείνουν κάποιοι). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Clandestine είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:)

Ναι, το γνωρίζω πως εφόσον κοιμάται σταθερά δεν χρειάζεται να το ξυπνάω και πως οι 8 θηλασμοί/ημέρα είναι το ορόσημο. Δεδομένου του ότι θα χάνει έναν νυκτερινό θηλασμό, θα πρέπει να εντατικοποιήσω τους ημερήσιους. Ωστόσο δεν πεινάει πάντα πολύ όταν τον βάζω αυτές τις τελευταίες ημέρες που τον βάζω ακόμη πιο συχνά στο στήθος από το σύνηθες (χωρίς δηλαδή να εκδηλώσει σημάδια πείνας, αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη! :P). Με το να θηλάζει για λίγα λεπτά όμως, πώς θα πάρει το λιπαρό γάλα που κατεβαίνει προς το τέλος?? Αυτό σκέφτομαι. Ιδίως επειδή βλέπω από τις μετρήσεις πως δεν έχει πάρει πολύ τις τελευταίες εβδομάδες. Δεν είμαι καμιά ψυχωτική με το βάρος!χαχα Απλώς το έχω στο νου μου πιο πολύ λόγω της μείωσης των νυκτερινών θηλασμών & της εμφάνισης της περιόδου. 

@Farmakotriftena Ναι, το ξέρω! Αλλά, ακόμη δεν έχει κλείσει 3 μήνες...οσονούπω! Να σε ρωτήσω, όταν κάθεται για 5' μόνο φερ'ειπείν, στον επόμενο θηλασμό δίνεις το ίδιο στήθος? Το στήθος μου έχει γίνει πιο μαλακό όπως είναι αναμενόμενο, μιας και έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Αλλά, όταν περάσουν >4 ώρες πρήζεται. Λογικό είναι.

Εγώ, γενικά, δίνω ένα στήθος/θηλασμό...εκτός και εάν έχει θηλάσει για λίγο, οπότε δίνω το ίδιο και στο επόμενο γεύμα. Ή όταν κοιμηθεί πολλές ώρες και έχω βαρύνει, προσφέρω και τα δύο. Καλή πρακτική δεν είναι αυτή? Εσείς τι σύστημα έχετε? :) 
                                                               
Tonia, φυσικά και δεν περιμένω μετά τον 6ο μήνα, που θα εισαχθούν οι στερεές τροφές, να πίνει στον ίδιο βαθμό και αντιστοίχως να έχω την ίδια, ποσοτικά, παραγωγή. Παρ'όλα αυτά επιθυμώ και αποσκοπώ, ακόμη και τότε, να μην ελαττώσω τους θηλασμούς δραματικά (π.χ. σε 2/ημέρα, όπως προτείνουν κάποιοι). 

Κορίτσι μου εγω συμφωνώ μαζί σου. Αυτές τις μέρες αποθηλαζω από επιλογή. Μέχρι πριν 1 μήνα θήλαζα τουλάχιστον 6 φορές το 24ωρο. Μην αγχώνεσαι. Όσο το μωρό θηλάζει το στήθος παράγει. 

Οσον αφορά το στήθος που προσφέρεις στη φάση που είστε τώρα θα πρέπει να προσφέρεις εναλλάξ μια το ένα μια το άλλο. Αν δεν φτασει αυτό που θα πιει από το ένα μετά θα δώσεις αυτό που έδωσες στον προηγούμενο θηλασμο. Αυτό συμβαίνει για 2 λόγους. Πρώτον για να έχουν και δύο μαστοι τακτική παραγωγή κια δεύτερον γιατί σε αυτή τη φάση όταν δίνεις το στήθος πρώτα βγαίνει το λίπος και μετά η πρωτεΐνη. Οπότε θα πρέπει το μωρό να τραβήξει και τα δύο. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Τονι@ Εννοείς ένα στήθος ανά θηλασμό? Αυτό κάνω. Με μπέρδεψες!χαχα Εγώ ξέρω πως στο τέλος του θηλασμού παίρνει το λίπος. Εάν κάθεται λίγη ώρα στο ένα και ξαναδώσεις το ίδιο στον επόμενο θηλασμό, τότε θα πάρει το λίπος ή ξεκινάει ο κύκλος από την αρχή και πρέπει να κάτσει περισσότερη ώρα? Αυτό δεν έχω διευκρινήσει πλήρως. 

Πάντως, απ'ότι έχω διαβάσει και συζητήσει, η τέχνη του θηλασμού δεν έχει αυστηρές οδηγίες. Άλλες γυναίκες δίνουν ένα στήθος/θηλασμό, και άλλες δίνουν και τα δύο στο ίδιο γεύμα. Προσωπικά, κάνω το πρώτο, διότι αυτό έχω διαβάσει απο ειδικούς στο θηλασμό παιδιάτρους, πως είναι το ιδανικό. Έτσι, διεγείρεται η παραγωγή και κυρίως αδειάζει καλά το εκάστοτε στήθος, ώστε να ξαναγεμίσει στον επόμενο θηλασμό και να πάρει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά ανά γεύμα. Κι όσες δίνουν και τα δύο δεν πρέπει να κάθονται με το ρολόΐ...να αλλάζουν στο 10λέπτο (υπάρχει λανθασμένα αυτή η πεποίθηση). Υπάρχει σύγχυση γύρω απο αυτό το θέμα, γι'αυτό και ενίοτε δεν ξέρουμε απόλυτα εάν ακολουθούμε τα σωστά βήματα!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Clandestine είπε:

@Τονι@ Εννοείς ένα στήθος ανά θηλασμό? Αυτό κάνω. Με μπέρδεψες!χαχα Εγώ ξέρω πως στο τέλος του θηλασμού παίρνει το λίπος. Εάν κάθεται λίγη ώρα στο ένα και ξαναδώσεις το ίδιο στον επόμενο θηλασμό, τότε θα πάρει το λίπος ή ξεκινάει ο κύκλος από την αρχή και πρέπει να κάτσει περισσότερη ώρα? Αυτό δεν έχω διευκρινήσει πλήρως. 

Πάντως, απ'ότι έχω διαβάσει και συζητήσει, η τέχνη του θηλασμού δεν έχει αυστηρές οδηγίες. Άλλες γυναίκες δίνουν ένα στήθος/θηλασμό, και άλλες δίνουν και τα δύο στο ίδιο γεύμα. Προσωπικά, κάνω το πρώτο, διότι αυτό έχω διαβάσει απο ειδικούς στο θηλασμό παιδιάτρους, πως είναι το ιδανικό. Έτσι, διεγείρεται η παραγωγή και κυρίως αδειάζει καλά το εκάστοτε στήθος, ώστε να ξαναγεμίσει στον επόμενο θηλασμό και να πάρει το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά ανά γεύμα. Κι όσες δίνουν και τα δύο δεν πρέπει να κάθονται με το ρολόΐ...να αλλάζουν στο 10λέπτο (υπάρχει λανθασμένα αυτή η πεποίθηση). Υπάρχει σύγχυση γύρω απο αυτό το θέμα, γι'αυτό και ενίοτε δεν ξέρουμε απόλυτα εάν ακολουθούμε τα σωστά βήματα!! 

Το σωστό κάνεις. Αυτό που λες ότι να δίνεις λίγο κι από τα δύο γίνεται μόνο τις πρώτες μέρες. Μετά όσο περνάνε οι βδομάδες δίνουμε ένα ανά γεύμα και αν δεν φτάσει αυτό το ένα δίνουμε κι από το άλλο. Αν ένας θηλασμός έχει μικρή χρονική διάρκεια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το μωρό δεν θα έχει τραβήξει αρκετο γάλα. Αν καταλάβεις ότι έχει τραβήξει αρκετά δώσε το άλλο την επόμενη φορά. Αν όχι δες από την αίσθηση που θα έχεις ποιο πρέπει να δώσεις. Γενικά πάντως όπως έχεις προσέξει πέραν από μερικές βασικές αρχές ο θηλασμός είναι κάτι που η μαμά και το μωρό διαμορφώνουν. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Clandestine μια χαρα τα σκεφτεσαι κ τα κανεις

καθε διδυμο μαμας-μωρου ειναι διαφορετικο οποτε διαφορετικα πραγματα τους ταιριαζουν,εκτος απο καποιες βασικες αρχες

αν για παραδειγμα θηλασει για 1-2λεπτακια κ ζαναζητησει σε μιση ωρα η τρια τεταρτα μπορεις να δινεις το ιδιο.ας πουμε δινεις το αριστερο για μια ωρα οσες φορες κ αν ζητησει μεσα στην ωρα

Link to comment
Share on other sites

@Τονι@ Ακριβώς! Έτσι έπραξα κι εγω, τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο έδινα και τα δυο για να δώσω το ερέθισμα και να κατέβει γρήγορα το γάλα, και έκτοτε ένα ανά γεύμα. Πάντως, είναι άξιο αναφοράς πως ακόμη και επαγγελματίες υγείας δίνουν διαφορετικές συμβουλές. Σε κάποια φάση άλλα μου έλεγε η μια μαία, άλλα η άλλη.χαχα

@vikib Έτσι, αυτό κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις! :)

Να μην πρηζόταν και το στήθος κατά τη διάρκεια της νυχτερινής αδράνειας, καλά θα ήταν. :razz:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δίνω κάθε φορά από διαφορετικό στήθος κι ας κάτσει 3 λεπτά στο ένα. Δεν ξέρω αν είναι ολοσωστο και δεν ξέρω κατά πόσο παίρνει το λιπαρό μέρος όταν είναι τόσο ολιγόλεπτοι οι θηλασμοι οπότε ίσως να μην έχει σημασία είτε δώσουμε από το άλλο είτε από το ίδιο. Βάρος πάντως παίρνει σε μένα με αυτό το τρόπο.

Εμένα το στήθος μου δεν πρηστηκε ποτέ και γι αυτό για καιρό ήμουν με την ανασφάλεια ότι δεν έχω γάλα. Τώρα απλά αν έχω να θηλάσω πάνω από 3-4ωρες σκληραίνει λίγο το στήθος μου. Κάποια στιγμή που και σε μένα δεν ξυπνούσε βράδια (κράτησε λίγο σε μας αυτό...) ξυπνούσα το πρωί Παμελα Άντερσον τις πρωτρς μερες μετα προσαρμόστηκε το στηθος. Πλεον ξυπναει 2 με 3 φορες το βράδυ αλλά θηλάζει για πολύ λίγο και κοιμόμαστε στα καπάκια.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...