Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Τιιιι; Άρα εσύ δεν κοιμάσαι καθόλου. Γιατί αν ξυπνάει κάθε 2 ώρες στην καλύτερη εσύ δεν προλαβαίνεις να κοιμηθείς.

Είμαι τυχερή μου είπε η παιδίατρος που κάνει 4 γεύματα τη μέρα. Έτσι δε χρειάζεται όλη μέρα να τον ταΐζω. Μόνο με την φρουτόκρεμα τώρα τρώω πολύ ώρα γιατί αργεί να φάει. Εννοείται μεγάλη υπόθεση να μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου

Απλα εχει αλλαξει η εννοια του υπνου...κοιμαμαι διακεκομμενα!Τον εχω και διπλα μου οποτε γινονται μηχανικα ολα το βραδυ...μεταξυ υπνου και ξυπνιου χαχαχα!!Καποια στιγμη κοιμοταν ενα 4ωρο κι ενα 3ωρο αλλα το εχουμε ξεχασει απ' οταν μπηκαμε στο αλμα 15-19...ελεγα οτι θα το ξαναβρουμε βγαινοντας αλλα τιποτα!!Ελπιζω οτι θα το πετυχουμε παλι στο μελλον γιατι ενιωθα πολυ πιο ξεκουραστη το πρωι...τωρα πολλες φορες ξυπναω κουρασμενη...μολις αρχισει ομως ο γλυκουλης μου τις πρωινες κουβεντουλες και τα γελια ως δια μαγειας νιωθω οτι γεμιζουν οι μπαταριες μου:wub:

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

19 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Απλα εχει αλλαξει η εννοια του υπνου...κοιμαμαι διακεκομμενα!Τον εχω και διπλα μου οποτε γινονται μηχανικα ολα το βραδυ...μεταξυ υπνου και ξυπνιου χαχαχα!!Καποια στιγμη κοιμοταν ενα 4ωρο κι ενα 3ωρο αλλα το εχουμε ξεχασει απ' οταν μπηκαμε στο αλμα 15-19...ελεγα οτι θα το ξαναβρουμε βγαινοντας αλλα τιποτα!!Ελπιζω οτι θα το πετυχουμε παλι στο μελλον γιατι ενιωθα πολυ πιο ξεκουραστη το πρωι...τωρα πολλες φορες ξυπναω κουρασμενη...μολις αρχισει ομως ο γλυκουλης μου τις πρωινες κουβεντουλες και τα γελια ως δια μαγειας νιωθω οτι γεμιζουν οι μπαταριες μου:wub:

Εμένα ευτυχώς σήμερα κοιμήθηκε και δεν ξύπνησε καθόλου, οπότε κοιμήθηκα 7 ώρες και κάτι συνεχόμενα. Το διακεκομμένο είναι το χειρότερο. Κι εγώ όταν κοιμάμαι λίγο με το που γελάει και βγάζει φωνούλες ξεχνάω την κούραση ❤

Υπομονή και κάποια στιγμή θα μπορέσεις να κοιμηθείς. Αν δε δούλευε ο άντρας σου θα μπορούσε μία μέρα να ξυπνήσει εκείνος αντί για σένα, αν βγάζεις βέβαια γάλα με θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Nikoleta... είπε:

Εμένα ευτυχώς σήμερα κοιμήθηκε και δεν ξύπνησε καθόλου, οπότε κοιμήθηκα 7 ώρες και κάτι συνεχόμενα. Το διακεκομμένο είναι το χειρότερο. Κι εγώ όταν κοιμάμαι λίγο με το που γελάει και βγάζει φωνούλες ξεχνάω την κούραση ❤

Υπομονή και κάποια στιγμή θα μπορέσεις να κοιμηθείς. Αν δε δούλευε ο άντρας σου θα μπορούσε μία μέρα να ξυπνήσει εκείνος αντί για σένα, αν βγάζεις βέβαια γάλα με θήλαστρο.

Μια χαρα!!Καλα να ειναι τα μπεμπακια μας και καποια στιγμη θα κοιμομαστε καλυτερα...που θα παει!!Δυστυχως, ο μικρουλης δε θελει με τιποτα το μπιμπερο πλεον!Εδω και 3 μηνες, οποτε χρειαστηκε να λειψω κι εχω βγαλει γαλα,εχει καταληξει στο νεροχυτη, οποτε εγκατελειψαμε την προσπαθεια.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2020 at 9:38 ΜΜ, Floo είπε:

Αν δεν ειναι γλυκοπατατα δεν την τρωμε! Χαχα! Μονο αυτη της αρεσει..

εκοψα την μπανανα και θα δουμε.. θα της βαλω κ αβοκαντο!

Κ το μηλο κανει δυσκοιλιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; τα ζουζούνια πως είναι; εμεις εξακολουθούμε να μην τρώμε τα φρούτα... Με τη σουπιτσα κάτι γίνεται τρώμε λίγο και σήμερα προς έκπληξη μου φάγαμε και λίγη κρεμουλα :)


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/3/2020 at 12:10 ΠΜ, katerinaki 86 είπε:

Μια χαρα!!Καλα να ειναι τα μπεμπακια μας και καποια στιγμη θα κοιμομαστε καλυτερα...που θα παει!!Δυστυχως, ο μικρουλης δε θελει με τιποτα το μπιμπερο πλεον!Εδω και 3 μηνες, οποτε χρειαστηκε να λειψω κι εχω βγαλει γαλα,εχει καταληξει στο νεροχυτη, οποτε εγκατελειψαμε την προσπαθεια.

Δεν ήξερα ότι γίνεται να μη θέλει το μπιμπερό και να θέλει μόνο στήθος. Υπομονή τότε.

17 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; τα ζουζούνια πως είναι; εμεις εξακολουθούμε να μην τρώμε τα φρούτα... Με τη σουπιτσα κάτι γίνεται τρώμε λίγο και σήμερα προς έκπληξη μου φάγαμε και λίγη κρεμουλα :)

Εγώ όλη μέρα ταΐζω..... Πολύ κουραστικό. Κι εμένα τρώει πολύ λίγο φρουτόκρεμα. Σήμερα σχεδόν καθόλου. Την πρώτη φορά που έκανα χορτόσουπα έκλαιγε και δεν ήθελε ούτε γάλα μετά. Τόσο μεγάλο σοκ έπαθε. Αλλά σήμερα ευτυχώς άνοιγε το στόμα του και έτρωγε, αλλά δεν την έφαγε όλη. Κρέμα δε μου έχει πει εμένα η παιδίατρος. Συμπληρώνεις μετά με γάλα; Γιατί εγώ πάντα συμπληρώνω μετά την φρουτόκρεμα και τη λαχανόσουπα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Δεν ήξερα ότι γίνεται να μη θέλει το μπιμπερό και να θέλει μόνο στήθος. Υπομονή τότε.

Εγώ όλη μέρα ταΐζω..... Πολύ κουραστικό. Κι εμένα τρώει πολύ λίγο φρουτόκρεμα. Σήμερα σχεδόν καθόλου. Την πρώτη φορά που έκανα χορτόσουπα έκλαιγε και δεν ήθελε ούτε γάλα μετά. Τόσο μεγάλο σοκ έπαθε. Αλλά σήμερα ευτυχώς άνοιγε το στόμα του και έτρωγε, αλλά δεν την έφαγε όλη. Κρέμα δε μου έχει πει εμένα η παιδίατρος. Συμπληρώνεις μετά με γάλα; Γιατί εγώ πάντα συμπληρώνω μετά την φρουτόκρεμα και τη λαχανόσουπα.

Νικολετα μου φυσικά κ γίνεται να θέλουν μόνο στήθος κ όχι μπιμπερό... Εγω είχα κάνει τράπεζα γάλατος στην κατάψυξη μ κ οπότε ήθελα να πάω κάπου αφηνα στη μαμά μ ένα σακουλάκι των 150μλ να την τάισει...στις αρχές το έπινε από ένα σημείο κ μετά ούτε για αστείο... Θέλει μόνο στήθος το λουλούδι ❤️ λοιπόν στο θέμα μας τωρα χαχαχα σήμερα η μπέμπα δεν έφαγε φρούτα τα κλασικά... Το μεσημέρι έφαγε μπρόκολο, κουνουπίδι κ καρότο πολύ πολύ ευχάριστα μικρή ποσότητα αλλά ευχάριστα :) το απόγευμα έκανα κρέμα δεν την ήθελε για κανένα λόγο κ έδωσα πάλι μπρόκολο, κουνουπίδι καρότο κ έφαγε αρκετό.. Πάντα τη βάζω στο στήθος μετά κ πίνει ακατάπαυστα και επειδή πεινάει γιατί σιγά την ποσότητα που τρώει στη σούπα για να χορτάσει αλλά κ επειδή διψάει πιστεύω.. Το νερό το παλεύουμε αλλά δεν το θέλει ούτε αυτό... Γενικά είναι δύσκολη... Ότι φρούτο της έδωσα δεν το ήθελε κ κρέμες επίσης... Αντίθετα σε σούπα ότι έδωσα ως τώρα της άρεσε.. 

Εσύ Νικολέτα μου πως είσαι με το θέμα που σε απασχολούσε εκεί χαμηλά; 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Νικολετα μου φυσικά κ γίνεται να θέλουν μόνο στήθος κ όχι μπιμπερό... Εγω είχα κάνει τράπεζα γάλατος στην κατάψυξη μ κ οπότε ήθελα να πάω κάπου αφηνα στη μαμά μ ένα σακουλάκι των 150μλ να την τάισει...στις αρχές το έπινε από ένα σημείο κ μετά ούτε για αστείο... Θέλει μόνο στήθος το λουλούδι ❤️ λοιπόν στο θέμα μας τωρα χαχαχα σήμερα η μπέμπα δεν έφαγε φρούτα τα κλασικά... Το μεσημέρι έφαγε μπρόκολο, κουνουπίδι κ καρότο πολύ πολύ ευχάριστα μικρή ποσότητα αλλά ευχάριστα :) το απόγευμα έκανα κρέμα δεν την ήθελε για κανένα λόγο κ έδωσα πάλι μπρόκολο, κουνουπίδι καρότο κ έφαγε αρκετό.. Πάντα τη βάζω στο στήθος μετά κ πίνει ακατάπαυστα και επειδή πεινάει γιατί σιγά την ποσότητα που τρώει στη σούπα για να χορτάσει αλλά κ επειδή διψάει πιστεύω.. Το νερό το παλεύουμε αλλά δεν το θέλει ούτε αυτό... Γενικά είναι δύσκολη... Ότι φρούτο της έδωσα δεν το ήθελε κ κρέμες επίσης... Αντίθετα σε σούπα ότι έδωσα ως τώρα της άρεσε.. 

Εσύ Νικολέτα μου πως είσαι με το θέμα που σε απασχολούσε εκεί χαμηλά; 

Καλησπερα μανούλα με την κούκλα σου! 

Τυχαία έπεσα στο θέμα σου με τα φρουτα κ είπα να σου δώσω καμια ιδέα αν δ την έχεις σκεφτεί. Μηοως προτιμα ζεστη κ την φρουτο κρεμα όπως την χορτοσούπα; έχεις δοκιμάσει αβοκαντο; έχει πολύ ηπια γεύση κ δίνει πολύ ωραία υφη

Μήπως προτιμα γενικα πιο αγλυκα; μπορείς να δοκιμάσει κ μερικα λαχανικα στην φρουτοκρεμα, πχ καροτο, παντζαρι, αγγούρι που ταιριάζουν. Έχεις βάλει χυμό μανταρίνι, πορτοκαλι, ρόδι που ειναι λιγο πιο ξινά; 

Επειδη λες κ για κρεμα, μπορείς να δοκιμάσεις να κανεις μια κρέμα βρωμης με νερό ή μητρικο γαλα. Κ να βαλεις μηλο η αχλαδι. Κ σιγα σιγα κ κανελα, σταφιδες

Τέλος μπορείς να δοκιμάσεις σε κομματια πχ μπανανα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Καλησπερα μανούλα με την κούκλα σου! 

Τυχαία έπεσα στο θέμα σου με τα φρουτα κ είπα να σου δώσω καμια ιδέα αν δ την έχεις σκεφτεί. Μηοως προτιμα ζεστη κ την φρουτο κρεμα όπως την χορτοσούπα; έχεις δοκιμάσει αβοκαντο; έχει πολύ ηπια γεύση κ δίνει πολύ ωραία υφη

Μήπως προτιμα γενικα πιο αγλυκα; μπορείς να δοκιμάσει κ μερικα λαχανικα στην φρουτοκρεμα, πχ καροτο, παντζαρι, αγγούρι που ταιριάζουν. Έχεις βάλει χυμό μανταρίνι, πορτοκαλι, ρόδι που ειναι λιγο πιο ξινά; 

Επειδη λες κ για κρεμα, μπορείς να δοκιμάσεις να κανεις μια κρέμα βρωμης με νερό ή μητρικο γαλα. Κ να βαλεις μηλο η αχλαδι. Κ σιγα σιγα κ κανελα, σταφιδες

Τέλος μπορείς να δοκιμάσεις σε κομματια πχ μπανανα

Καλησπέρα γλυκιά μου και σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σου ❤️ δοκίμασα νψ της δώσω ζέστη τη φρούτο κρέμα κ η αλήθεια είχε φάει 3-4κουταλακια εκεινη τη μέρα αλλά από τότε δεν ήθελε ξανά κ ας την έδωσα πάλι ζεστή... Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει μου έδωσες ιδέες όμως και θα τα δοκιμάσω ❤️σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)

  • Μου αρέσει 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Καλησπέρα γλυκιά μου και σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σου ❤️ δοκίμασα νψ της δώσω ζέστη τη φρούτο κρέμα κ η αλήθεια είχε φάει 3-4κουταλακια εκεινη τη μέρα αλλά από τότε δεν ήθελε ξανά κ ας την έδωσα πάλι ζεστή... Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει μου έδωσες ιδέες όμως και θα τα δοκιμάσω ❤️σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ κορίτσι μου. Προσπάθησε μήπως βάλεις μέσα λίγο πορτοκάλι, η αν δοκιμάσεις άλλα φρουτάκια, πέρα από τα κλασσικά που ξεκινάμε. Πχ το αβοκάντο πιστεύω είναι μια καλή λύση. Επίσης μπορείς να το συζητήσεις με τον παιδίατρο μηοως σου προτείνει δύο γεύματα με λαχανικά. 

Εμείς ευτυχώς κορίτσια το τρώμε όλο μας το φαγητό, οπότε δεν έχουμε θέματα. Το νερό δεν το θέλει καθόλου, την παλεύω αρκετά για να πιει. Επειδή από το φαγητό τρώει καλή ποσότητα δε συμπληρώνω με θηλασμό, απλώς καμία φορά 1-2 ώρες μετά το φαγητό τη βλέπω ότι το ψάχνει το στήθος, οπότε της δίνω κανονικά, πιστεύω είναι και θέμα συνήθειας και θέμα δίψας 

Επίσης, έχει από προχτές είναι άλλο παιδί. Μέσα στη γκρίνια όλη μέρα, και το βράδυ κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο κ; Ι συνέχεια κλαψουριζει. Επειδή γενικά είναι πολύ καλοβολο μωράκι μας έχει φανεί πολύ περίεργο. Και από ούλα δε βλέπω να είναι πρησμένα για να σκεφτώ ότι είναι από δοντάκια. Συνέχεια γκρίνια, κλάμα και προσκόλληση! Ελπίζω να εναπελθουμε σύντομα στη προηγούμενη ζεν κατάσταση μας. Στο μεταξύ είναι πολύ δραστήρια, γυρίζει, ξεκίνησε να κάθεται (με βοήθεια βέβαια) αλλά τη βλέπω ότι όσο πάει στέκεται όλο και πιο σταθερά και παλεύει να μπουσουλησει, σέρνεται στο πάτωμα όλη μέρα χαχαχα Την αφήνω στο γυμναστήριο και από το κατρακυλημα τη βρίσκω κάτω από το τραπέζι! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

Νικολετα μου φυσικά κ γίνεται να θέλουν μόνο στήθος κ όχι μπιμπερό... Εγω είχα κάνει τράπεζα γάλατος στην κατάψυξη μ κ οπότε ήθελα να πάω κάπου αφηνα στη μαμά μ ένα σακουλάκι των 150μλ να την τάισει...στις αρχές το έπινε από ένα σημείο κ μετά ούτε για αστείο... Θέλει μόνο στήθος το λουλούδι ❤️ λοιπόν στο θέμα μας τωρα χαχαχα σήμερα η μπέμπα δεν έφαγε φρούτα τα κλασικά... Το μεσημέρι έφαγε μπρόκολο, κουνουπίδι κ καρότο πολύ πολύ ευχάριστα μικρή ποσότητα αλλά ευχάριστα :) το απόγευμα έκανα κρέμα δεν την ήθελε για κανένα λόγο κ έδωσα πάλι μπρόκολο, κουνουπίδι καρότο κ έφαγε αρκετό.. Πάντα τη βάζω στο στήθος μετά κ πίνει ακατάπαυστα και επειδή πεινάει γιατί σιγά την ποσότητα που τρώει στη σούπα για να χορτάσει αλλά κ επειδή διψάει πιστεύω.. Το νερό το παλεύουμε αλλά δεν το θέλει ούτε αυτό... Γενικά είναι δύσκολη... Ότι φρούτο της έδωσα δεν το ήθελε κ κρέμες επίσης... Αντίθετα σε σούπα ότι έδωσα ως τώρα της άρεσε.. 

Εσύ Νικολέτα μου πως είσαι με το θέμα που σε απασχολούσε εκεί χαμηλά; 

Δεν το ήξερα, γιατί εγώ έδωσα λίγο στήθος στην αρχή, μετά ξεκίνησα σκόνη.

Εγώ ακόμα δίνω μήλο, αχλάδι και μπανάνα. Δε μου είπε να προσθέσω ακόμα κάτι άλλο η παιδίατρος. Εμένα την χορτόσουπα παρατήρησα πως την θέλει ζέστη. Οπότε με το που κρυώνει τρέχω να την ζεστάνω. Μου παίρνει αρκετή ώρα το τάισμα. Μία ώρα περίπου. Και αν βάλω και το γάλα που του φτιάχνω μετά για συμπλήρωμα φτάνουμε την 1μιση ώρα. Νερό μου είπε η παιδίατρος να μη δώσω ακόμα. Ας ελπίσουμε να ξεκινήσουν να τρώνε σιγά σιγά.

Άσε δοκίμασα 1 φορά μετά από 4,5 μήνες και άλλη 1 φορά στους 5μιση μήνες να έρθω σε σεξουαλική επαφή και ήταν αποτυχία. Ένιωθα σαν να με σκίζουν εκείνη την ώρα στο σημείο της τομής. Δεν έγινε καν ολοκληρωμένα. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Όταν πάω στον γυναικολόγο θα του το πω. Ίσως χρειάζομαι και κανένα λιπαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Δεν το ήξερα, γιατί εγώ έδωσα λίγο στήθος στην αρχή, μετά ξεκίνησα σκόνη.

Εγώ ακόμα δίνω μήλο, αχλάδι και μπανάνα. Δε μου είπε να προσθέσω ακόμα κάτι άλλο η παιδίατρος. Εμένα την χορτόσουπα παρατήρησα πως την θέλει ζέστη. Οπότε με το που κρυώνει τρέχω να την ζεστάνω. Μου παίρνει αρκετή ώρα το τάισμα. Μία ώρα περίπου. Και αν βάλω και το γάλα που του φτιάχνω μετά για συμπλήρωμα φτάνουμε την 1μιση ώρα. Νερό μου είπε η παιδίατρος να μη δώσω ακόμα. Ας ελπίσουμε να ξεκινήσουν να τρώνε σιγά σιγά.

Άσε δοκίμασα 1 φορά μετά από 4,5 μήνες και άλλη 1 φορά στους 5μιση μήνες να έρθω σε σεξουαλική επαφή και ήταν αποτυχία. Ένιωθα σαν να με σκίζουν εκείνη την ώρα στο σημείο της τομής. Δεν έγινε καν ολοκληρωμένα. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Όταν πάω στον γυναικολόγο θα του το πω. Ίσως χρειάζομαι και κανένα λιπαντικό.

οταv ξεκιvαvε οι στερεες τροφες διvουv κ vερο μηπως vα τηv ξαvαρωτησεις ισως το θεωρησε δεδομεvο οτι το ξερεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, gogouli_ είπε:

Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ κορίτσι μου. Προσπάθησε μήπως βάλεις μέσα λίγο πορτοκάλι, η αν δοκιμάσεις άλλα φρουτάκια, πέρα από τα κλασσικά που ξεκινάμε. Πχ το αβοκάντο πιστεύω είναι μια καλή λύση. Επίσης μπορείς να το συζητήσεις με τον παιδίατρο μηοως σου προτείνει δύο γεύματα με λαχανικά. 

Εμείς ευτυχώς κορίτσια το τρώμε όλο μας το φαγητό, οπότε δεν έχουμε θέματα. Το νερό δεν το θέλει καθόλου, την παλεύω αρκετά για να πιει. Επειδή από το φαγητό τρώει καλή ποσότητα δε συμπληρώνω με θηλασμό, απλώς καμία φορά 1-2 ώρες μετά το φαγητό τη βλέπω ότι το ψάχνει το στήθος, οπότε της δίνω κανονικά, πιστεύω είναι και θέμα συνήθειας και θέμα δίψας 

Επίσης, έχει από προχτές είναι άλλο παιδί. Μέσα στη γκρίνια όλη μέρα, και το βράδυ κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο κ; Ι συνέχεια κλαψουριζει. Επειδή γενικά είναι πολύ καλοβολο μωράκι μας έχει φανεί πολύ περίεργο. Και από ούλα δε βλέπω να είναι πρησμένα για να σκεφτώ ότι είναι από δοντάκια. Συνέχεια γκρίνια, κλάμα και προσκόλληση! Ελπίζω να εναπελθουμε σύντομα στη προηγούμενη ζεν κατάσταση μας. Στο μεταξύ είναι πολύ δραστήρια, γυρίζει, ξεκίνησε να κάθεται (με βοήθεια βέβαια) αλλά τη βλέπω ότι όσο πάει στέκεται όλο και πιο σταθερά και παλεύει να μπουσουλησει, σέρνεται στο πάτωμα όλη μέρα χαχαχα Την αφήνω στο γυμναστήριο και από το κατρακυλημα τη βρίσκω κάτω από το τραπέζι! 

Καλημέρα κορίτσι! Σορυ που πετάγομαι,αυτό που είπες ότι είναι σαν άλλο παιδί,το περάσαμε κι εμείς πρόσφατα,γκρίνια δίχως λόγο για κάνα δυο βδομάδες κ μετά τέλος,ξαναγύρισε στα ίδια,είναι πολύ ησυχο,χαμογελαστό κ καλοβολο αγοράκι! Τελικά μάλλον περνούσε άλμα ανάπτυξης,οπότε κάτι τέτοιο μυρίζομαι κ στην περίπτωση σας:-P να σου ζήσει το παιδάκι σου:x

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια δεν προλαβαινω να διαβασω οσα γραψατε.. @Nikoleta... k οσεσ ξεκινατε τωρα τα φρουτα..το μηλο στον ατμομαγειρα γινεται πολυ πιο γλυκο..ργω εβαλα κ το αχλαδι σημερα..μπορειτε να τα βρασετε αν δεν εχετε ατμομαγειρα.επισησ γινονται  αλοιφη ετσι..

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2020 at 4:24 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Καταρχην τα 100 με 120 γρ στερρεασ τροφησ εμενα δεν μου ακουγονται κ λιγα...για ρωτα τον παιδιατρο?? Εμενα πχ οταν θα φτασει να τρωει ωσ κ 10 κουτ δεν θα την ταλαιπωρω αλλο αν δεν θελει..που τα 10 κουτ ειναι σχεδον η μιση ποσοτητα απο τα 120γρ..

Οσο για τουσ 8 θηλασμουσ που θεσ να διατηρησεισ αυτο το τηρουμε στην αρχη μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμοσ.. κ για να μην μειωθει η παραγωγη..αλλα κ να τρεφεται κ το μωρο επαρκωσ..

τωρα που ειστε 6 μηνων κ ςχςτε ξεκινησει κ στερρεσ δεν χρειαζονται τοσοι θηλασμοι...οσουσ θελει το μωρο..δεν κινδυνευεισ πια να σου μειωθει το γαλα..

Κοριτσια βοηθηστε καποια..νομιζω σωστα τα λεω..

Οσο για τον αποθηλασμο εμασ ευτυχωα ηταν ςρκετα ανωδυνοσ..τα μεσημερια ετσι κ αλλιωσ δεν θηλαζε γιατι ελειπα στην δουλεια..κ οταν αποφασισα να αποθηλασω εκοψα πρωτα πρωτα τον πρωινο θηλασμο..μετα τπυσ θηλασμουσ κατα την διαρκεια τησ νυχτασ..κ στο τελοσ τον βραδυνο..αυτοσ ειναι κ ο πιο δυσκολοσ..μεσα σε 10 μερεσ συνολικα αποθηλασε..( επιγραμμαριτα στα γραφω..αν θεσ περισσοτερεσ λεπτομ μου το λεσ)ο παιδιατροσ δεν το πιστευε..ευτυχωσ ηταν βολικο το κοριτσι μου..αλλα οσο δυσκολο ηταν για το παιδι..για τη μαμα ειναι χειροτερο νομιζω..μεγαλη εξαρτηση..ακομη υο σκεφτομαι κ δακρυζω..νιωθω λεσ κ κοπηκε ο ομφαλιοσ λωροσ ξανα..δεν περιγραφεται με λογια..16 μηνων αποθηλασε.

Οσο πιο μεγαλο το μωρο τοσο πιο δυσκολπ να υο κοψει..

Τωρα με την 2η απο τη μια σκεφτοναι να θηλασω λιγοτερο..απο την αλλη λεω να το κανω οσο κ με την μεγαλη..θελω να τουσ δωσω ακριβωσ τα ιδια πραγματα.οσο θηλασε η μια τοσο κ η αλλη..νιωθω πωε θα την αδικησω αν τα παρατησω πιο νωροσ(σαν να εχω τυψεισ νιωθω).ελπιζω να τα καταφερω..γιατι ειναι πολυ απαιτητικοσ ο θηλασμπσ..απο τοτε που γεννηθηκε η μεγαλη δεν εχω κοιμηθει σωστα..

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, εγω γω στο μυαλο μου θα ηθελα να καταφερω να θηλασω ως το χρονο ιδανικα...τωρα αυτα αλλαζουν φανταζομαι οσο πλησιαζει αυτη η ωρα! 

Οσο για το φαγητο, στις οδηγιες γραφει οτι ενα πληρες γευμα ειναι 200 γρ τουλαχιστον αλλα ειναι αρχη ακομα αν σου φαει 150 μου ειπε παλι καλα να λες..εμενα τρωει 85 με 100 γρ σε γενικες γραμμες, κυριως το μεσημεριανο τρωει λιγο. Εδω κ 3 μερες γκρινιαζει απιστευτα κ δε κοιμαται, χθες 12 παρα τον καταφερα..ξυπναγε. Μαλλον εχει τα δοντια του, αλλα ποσο καιρο κανουν ρε κοριτσια πριν κανα μηνα παλι το δοντια λεγαμε, μπορει να ειμαι κ στο αλμα 23 26 γιατι με διορθωμενη πητ με πιανει αλλα μεχρι πριν 3 μερες ηταν πολυ καλος! Τι να πω...εχω απελπιστει αυτες τις μερες...του εδωσα ντεπον τωρα να δουμε πως θα παει το βραδυ  

22 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Δεν ήξερα ότι γίνεται να μη θέλει το μπιμπερό και να θέλει μόνο στήθος. Υπομονή τότε.

Εγώ όλη μέρα ταΐζω..... Πολύ κουραστικό. Κι εμένα τρώει πολύ λίγο φρουτόκρεμα. Σήμερα σχεδόν καθόλου. Την πρώτη φορά που έκανα χορτόσουπα έκλαιγε και δεν ήθελε ούτε γάλα μετά. Τόσο μεγάλο σοκ έπαθε. Αλλά σήμερα ευτυχώς άνοιγε το στόμα του και έτρωγε, αλλά δεν την έφαγε όλη. Κρέμα δε μου έχει πει εμένα η παιδίατρος. Συμπληρώνεις μετά με γάλα; Γιατί εγώ πάντα συμπληρώνω μετά την φρουτόκρεμα και τη λαχανόσουπα.

Ναι συμπληρωνεις, ειδικα τωρα που δεν τρωνε ακομα πολυ. Ολη μερα ταισμα κ μεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...