Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια καλημερα! Έκανα πριν λίγο τεστ και είναι θετικό! Το ανέβασα στο προφίλ!Νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο από χθες.Την Παρασκευή έχω την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!Φοβάμαι να χαρώ,ακόμα είναι πολύ νωρίς,όμως βλέπω ότι εφόσον έγινε εμφύτευση,είναι κατι θετικό!Φιλιά σε όλες❤️

      Έρχεται το αδερφάκι🥰❤️😍🙏

      • Ευχή 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε;

Το μωρό μου μεγαλώνει, γελάει, έχω τρελαθεί και κάθε μέρα το λατρεύω όλο και περισσότερο :wub: 

Αύριο θα γίνουμε 3 μηνών και θα ήθελα να ρωτήσω (επειδή είστε 1 μήνα μπροστά) αν άλλαξαν χρώμα τα μάτια των μωρών και αν ναι σε τί ηλικία. Έχουμε πανέμορφα μπλε ματάκια, αλλά δεν ξέρω αν είναι κληρονομικά από τη μαμά ή αν είναι το μπλε που έχουν τα μωρά και που στην πορεία αλλάζουν  :D

5/02 κι εσείς; Έχουμε μαζί γενέθλια. Μου εξήγησε η @boukitsa123 ότι μέχρι τον έκτο σταθεροποιούνται. Έχω ελπίδες μήπως ανοίξουν περισσότερο τα γκριζομπλε τα δικά μας.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, marillia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!να σας κανω μια ερωτηση!!στο πορτ μπεμπε χωρανε τα μωρα σας?κ πότε θα αλλαξετε εξαρτημα στο καρότσι?

Εγώ δεν έχω Πορτ μπεμπέ. Εδώ και δύο βδομάδες που αρχίσαμε να βγαίνουμε τον βάζω στο καρότσι αλλά όχι κάθεται, λίγο πιο ξαπλωτος. Το δέχεται ευχάριστα και χαζεύει γύρω γύρω. Και στο ρηλαξ σήκωσα την πλάτη γιατί έκλαιγε, ενώ τώρα κάθεται λίγο και μας παρατηρεί, του μιλάμε...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 10:19 ΜΜ, Ele@n είπε:

Εγώ δυστυχώς θα ακολουθήσω τις οδηγίες του Υπουργείου. Την άλλη βδομάδα ξεκινάμε τη Γ και την επόμενη τις άλλες τάξεις. Μα, ήμαρτον τώρα για δύο βδομάδες. Ελπίζω να προλάβουμε να τελειώσει αναίμακτα η χρονιά.

Ο μικρός μεθαύριο γίνεται 3 μηνών. Έχει λίγο καλυτερέψει η κατάσταση με την αγκαλιά αλλά δεν έχει αποκολληθεί από πάνω μου. Παιχνίδια πολλά δεν έχουμε. Έχουμε ένα γυμναστήριο, κουδουνίστρες και ένα αρκουδάκι που κάνει ήχους. Του αρέσουν αλλά όχι για πολύ. Ασχολούμαστε με όλα από ένα δεκάλεπτο την ημέρα. Παραπάνω κουράζεται και γκρινιάζει. Κάνουμε και με τα χέρια λίγη γυμναστική να περάσει η ώρα. Τι άλλες δραστηριότητες κάνετε μέσα στη μέρα; Άσε που και η μαμά έχει κλειστή όοοοοολη μέρα την τηλεόραση γιατί μόλις την ανοίξω το μάτι πάει κατευθείαν εκεί. Οπότε την ξανακλείνω...:(

Κι εμεις τα ιδια. Καρφωνει την τηλεοραση κ ειναι κουτσομπολακος! Εγω τη βαζω σε λειτουργια ραδιοφωνου καποιες φορες να μην ειμαστε στη μουγκα ή βαζω παιδικα τραγουδια εκει οταν φυσικα δεν βλεπει απευθειας. Απο παιχνιδια γυμναστηριο, ρηλαξ κουνια, τραγουδακια παιχνιδια με δαχτυλα, 2-3 κουκλακια που κανω οτι του μιλανε ή του φτιαχνω ιστοριες. Τελευταια εβαλα το γυμναστηριο του κατω στο χαλακι κι εγω διπλα κ εκανα κι εγω γυμναστικη ή του εκανα απλες κινησεις για να τις παρατηρει κ αν μπορει να μιμηθει... α κ βιβλιο με ηχους ζωων ανασκελα! κι εγω δεν ξερω τι αλλο να του κανω! Μπρουμυτα ενω μπορει να μεινει κ γυριζει κιολας δεν καθεται να παιξει. Μαλλον κουραζεται! Θα προσπαθησω να τον εξασκησω κι αλλο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Διαβάζω τα νέα σας και πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από τη γέννα.. Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες ο μικρός έχει απίστευτη γκρίνια μόλις τον πάρω στην αγκαλιά μου για να θηλάσει. Δειχνει να μη θέλει καθόλου να στέκεται μισόξαπλωμένος..! Βάζει όλη του τη δύναμη και με νεύρο παλεύει να σηκωθεί. Με το ζόρι κάθε φορά να φάει 5 λεπτά.. Μόνο μέσα στη νύχτα που είναι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου καταφέρνω να τον ταισω κανένα 20 λεπτό. Γενικότερα μέσα στη μέρα έχει υπερένταση και δυσκολεύεται πάρα πολύ να κοιμηθεί (αν κοιμηθεί κανένα μισάωρο).. ούτε αγκαλια θέλει ούτε ριλαξ ούτε γυμναστήριο.. τι έχει πάθει ξαφνικά απορώ!!!! Σκέφτηκα μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης αλλά διάβασα ότι τότε τα μωρά προσκολλούνται και τρώνε συνέχεια.. άρα δεν είναι αυτό.. 

On 27/4/2020 at 12:09 ΜΜ, Blue-entry είπε:

 


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, charma91 είπε:

Κι εμεις τα ιδια. Καρφωνει την τηλεοραση κ ειναι κουτσομπολακος! Εγω τη βαζω σε λειτουργια ραδιοφωνου καποιες φορες να μην ειμαστε στη μουγκα ή βαζω παιδικα τραγουδια εκει οταν φυσικα δεν βλεπει απευθειας. Απο παιχνιδια γυμναστηριο, ρηλαξ κουνια, τραγουδακια παιχνιδια με δαχτυλα, 2-3 κουκλακια που κανω οτι του μιλανε ή του φτιαχνω ιστοριες. Τελευταια εβαλα το γυμναστηριο του κατω στο χαλακι κι εγω διπλα κ εκανα κι εγω γυμναστικη ή του εκανα απλες κινησεις για να τις παρατηρει κ αν μπορει να μιμηθει... α κ βιβλιο με ηχους ζωων ανασκελα! κι εγω δεν ξερω τι αλλο να του κανω! Μπρουμυτα ενω μπορει να μεινει κ γυριζει κιολας δεν καθεται να παιξει. Μαλλον κουραζεται! Θα προσπαθησω να τον εξασκησω κι αλλο

Πραγματικά στερεύεις από ιδέες γιατί κουράζονται γρήγορα. Μπρούμυτα δεν του αρέσει καθόλου. Μόλις τον βάλω σπρώχνει, ζοριζεται και δεν τον αφήνω πολύ.

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Διαβάζω τα νέα σας και πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από τη γέννα.. Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες ο μικρός έχει απίστευτη γκρίνια μόλις τον πάρω στην αγκαλιά μου για να θηλάσει. Δειχνει να μη θέλει καθόλου να στέκεται μισόξαπλωμένος..! Βάζει όλη του τη δύναμη και με νεύρο παλεύει να σηκωθεί. Με το ζόρι κάθε φορά να φάει 5 λεπτά.. Μόνο μέσα στη νύχτα που είναι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου καταφέρνω να τον ταισω κανένα 20 λεπτό. Γενικότερα μέσα στη μέρα έχει υπερένταση και δυσκολεύεται πάρα πολύ να κοιμηθεί (αν κοιμηθεί κανένα μισάωρο).. ούτε αγκαλια θέλει ούτε ριλαξ ούτε γυμναστήριο.. τι έχει πάθει ξαφνικά απορώ!!!! Σκέφτηκα μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης αλλά διάβασα ότι τότε τα μωρά προσκολλούνται και τρώνε συνέχεια.. άρα δεν είναι αυτό.. 

Μήπως ζεσταίνεται; Εγώ τον αλαφρωσα σήμερα και κοιμήθηκε μια ωρα μαζεμένη. Μπορεί να έτυχε, θα δείξει αυριο.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Διαβάζω τα νέα σας και πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από τη γέννα.. Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες ο μικρός έχει απίστευτη γκρίνια μόλις τον πάρω στην αγκαλιά μου για να θηλάσει. Δειχνει να μη θέλει καθόλου να στέκεται μισόξαπλωμένος..! Βάζει όλη του τη δύναμη και με νεύρο παλεύει να σηκωθεί. Με το ζόρι κάθε φορά να φάει 5 λεπτά.. Μόνο μέσα στη νύχτα που είναι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου καταφέρνω να τον ταισω κανένα 20 λεπτό. Γενικότερα μέσα στη μέρα έχει υπερένταση και δυσκολεύεται πάρα πολύ να κοιμηθεί (αν κοιμηθεί κανένα μισάωρο).. ούτε αγκαλια θέλει ούτε ριλαξ ούτε γυμναστήριο.. τι έχει πάθει ξαφνικά απορώ!!!! Σκέφτηκα μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης αλλά διάβασα ότι τότε τα μωρά προσκολλούνται και τρώνε συνέχεια.. άρα δεν είναι αυτό.. 

Καλησπέρα. Η μπέμπα μας τό ίδιο ακριβώς κάνει . Ειναι 3 μηνών και δεν θελει καθολου ξάπλα . Ειδικά αν δεν ασχολείται κάποιος μαζι της κλαίει κατευθείαν. Εχει καλομαθει μου φαίνεται στις αγκαλιές. Παρατηρει τα παντα και μας πεθαινει με τα γελακια της. Αν και ακομα δεν γελά κανονικά οποτε και να δει κάποιον ειναι παντα με το χαμόγελο. Ειτε βράδυ είτε χαράματα να ειναι με το που βλέπει κάποιον χαμογελά μεχρι τα αυτιά:-Dε το φαι ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα . Ειναι φορές που τρωει μεσα σε 10 λεπτά ειναι αλλες φορές που τρώει για μιση ωρα και παραπάνω . Βέβαια ίσως μετρά και το οτι δεν θηλάζω και της δίνω ξένο γάλα . 

8 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε;

Το μωρό μου μεγαλώνει, γελάει, έχω τρελαθεί και κάθε μέρα το λατρεύω όλο και περισσότερο :wub: 

Αύριο θα γίνουμε 3 μηνών και θα ήθελα να ρωτήσω (επειδή είστε 1 μήνα μπροστά) αν άλλαξαν χρώμα τα μάτια των μωρών και αν ναι σε τί ηλικία. Έχουμε πανέμορφα μπλε ματάκια, αλλά δεν ξέρω αν είναι κληρονομικά από τη μαμά ή αν είναι το μπλε που έχουν τα μωρά και που στην πορεία αλλάζουν  :D

Καλησπέρα και σε σένα. Και εμάς καθε μερα μας τρελαίνει . Καθε μέρα κανουν και κάτι καινούριο και μας εκπλήσσουν παραπάνω. Δεν ξερω ποτε φαίνεται το μόνιμο χρωμα  ματιών . Να πω την αλήθεια ακομα δεν έχω καταλάβει τι χρώμα ματιών εχει. Οταν γεννήθηκε ειχε σκουρο μπλέ χρωμα σαν του άντρα μου. Τωρα οσο παει σκουραινουν και κάποιες φορες μοιάζουν γκριζογάλανα,  αλλες καστανα , μέχρι και γκριζοπράσινα μου φαίνονται καμια φορα. Θα ήθελα πολυ να μείνουν γκριζογάλανα γιατι ειναι πανέμορφο χρώμα αλλα θα φανει με τον καιρό. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Πραγματικά στερεύεις από ιδέες γιατί κουράζονται γρήγορα. Μπρούμυτα δεν του αρέσει καθόλου. Μόλις τον βάλω σπρώχνει, ζοριζεται και δεν τον αφήνω πολύ.

Ακριβως το ιδιο! Αρχιζει την γκρινια... Λεω να ξεκινησω περισσοτερο tummy time να εξοικειωθει χωρις να ζοριζεται βεβαια. Ωρες ωρες νιωθω οτι (με) βαριεται ολο τα ιδια κ τα ιδια. :tongue: Δεν καλοπιανει κ αντικειμενα ακομα να κανουμε κατι αλλο. Κι αυτο προσπαθω να εξασκησουμε!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 είπε:

Ακριβως το ιδιο! Αρχιζει την γκρινια... Λεω να ξεκινησω περισσοτερο tummy time να εξοικειωθει χωρις να ζοριζεται βεβαια. Ωρες ωρες νιωθω οτι (με) βαριεται ολο τα ιδια κ τα ιδια. :tongue: Δεν καλοπιανει κ αντικειμενα ακομα να κανουμε κατι αλλο. Κι αυτο προσπαθω να εξασκησουμε!

Τώρα που απελευθερώθηκε η κυκλοφορία νομίζω ότι θα μας βοηθήσει να πηγαίνουμε βόλτα. Να περνάει και λίγο η ώρα του εκτός σπιτιού. Είναι δύο μέρες τώρα που τον πάω στους δικούς μου. Εκτός του ότι μόλις βγαίνουμε στη σκάλα κάνει ήχους ευχαρίστησης, τον παίζουν κανένα δίωρο συνεχώς. Γυρνάμε σπίτι και πάμε γρήγορα για μπάνιο, μαμ και νάνι... Τα καινούρια ερεθίσματα τον κουράζουν και θέλει ξεκούραση. Ε, σκέψου πόσο θα ευχαριστηθεί να τον πας βόλτα μεγαλη με το καρότσι να βλέπει κόσμο και να παρατηρεί. 

Θα συνεχίσω και εγώ να το δοκιμάζω αλλά δεν βλέπω να το ευχαριστιέται...

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Τώρα που απελευθερώθηκε η κυκλοφορία νομίζω ότι θα μας βοηθήσει να πηγαίνουμε βόλτα. Να περνάει και λίγο η ώρα του εκτός σπιτιού. Είναι δύο μέρες τώρα που τον πάω στους δικούς μου. Εκτός του ότι μόλις βγαίνουμε στη σκάλα κάνει ήχους ευχαρίστησης, τον παίζουν κανένα δίωρο συνεχώς. Γυρνάμε σπίτι και πάμε γρήγορα για μπάνιο, μαμ και νάνι... Τα καινούρια ερεθίσματα τον κουράζουν και θέλει ξεκούραση. Ε, σκέψου πόσο θα ευχαριστηθεί να τον πας βόλτα μεγαλη με το καρότσι να βλέπει κόσμο και να παρατηρεί. 

Θα συνεχίσω και εγώ να το δοκιμάζω αλλά δεν βλέπω να το ευχαριστιέται...

Βοηθαει η καροτσαδα ειναι η αληθεια! Ειναι πιο ηρεμος κ κοιμαται πιο ευκολα οσες φορες εχουμε παει στη γειτονια

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σήμερα 1η μέρα ρυζάλευρο δικό μου και έφαγε κάποιες κουταλίτσες βέβαια έσπρωχνε με τη γλώσσα έξω την κρέμα και της πήρε αρκετό χρόνο να συνηθίσει τι της δίνω. Βγάζει σάλια συνέχεια και τρώει κουβέρτες παιχνίδια μπλούζες όλα τα βάζει στο στόμα της το γλυκάκι μου το μικρό. :wub:  @Stelloudia @FRAULA ξεκίνησαν τα μωράκια σας κρεμούλα; 

  • Μου αρέσει 4

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα σήμερα 1η μέρα ρυζάλευρο δικό μου και έφαγε κάποιες κουταλίτσες βέβαια έσπρωχνε με τη γλώσσα έξω την κρέμα και της πήρε αρκετό χρόνο να συνηθίσει τι της δίνω. Βγάζει σάλια συνέχεια και τρώει κουβέρτες παιχνίδια μπλούζες όλα τα βάζει στο στόμα της το γλυκάκι μου το μικρό. :wub:  @Stelloudia @FRAULA ξεκίνησαν τα μωράκια σας κρεμούλα; 

Τώρα θα ξεκινήσουν έχουμε ραντεβού στις 18 με τη παιδίατρο για το εμβόλιο και θα μας δώσει και οδηγίες. Ασε κι εμεις από σάλια άλλο τίποτα, τρώμε τα χέρια, τις κουδουνιστρες,τα λουτρινα οτι βρει γενικά

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Τώρα θα ξεκινήσουν έχουμε ραντεβού στις 18 με τη παιδίατρο για το εμβόλιο και θα μας δώσει και οδηγίες. Ασε κι εμεις από σάλια άλλο τίποτα, τρώμε τα χέρια, τις κουδουνιστρες,τα λουτρινα οτι βρει γενικά

Άντε μια χαρά σου είπε με τι κρεμουλα να τον ξεκινήσεις; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Άντε μια χαρά σου είπε με τι κρεμουλα να τον ξεκινήσεις; 

Ααα τι ωραία ξεκινήσατε τις στερεές! Να ρωτήσω, καρεκλακι φαγητού ποιο έχετε κ αν είσαι ευχαριστημένη;


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Άντε μια χαρά σου είπε με τι κρεμουλα να τον ξεκινήσεις; 

Οχι δε μου είπε αλλά εγώ προσανατολιζομαι προς το ρυζαλευρο της frezyderm to frezylac. Εσύ πιο έδωσες;

22 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Διαβάζω τα νέα σας και πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από τη γέννα.. Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες ο μικρός έχει απίστευτη γκρίνια μόλις τον πάρω στην αγκαλιά μου για να θηλάσει. Δειχνει να μη θέλει καθόλου να στέκεται μισόξαπλωμένος..! Βάζει όλη του τη δύναμη και με νεύρο παλεύει να σηκωθεί. Με το ζόρι κάθε φορά να φάει 5 λεπτά.. Μόνο μέσα στη νύχτα που είναι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου καταφέρνω να τον ταισω κανένα 20 λεπτό. Γενικότερα μέσα στη μέρα έχει υπερένταση και δυσκολεύεται πάρα πολύ να κοιμηθεί (αν κοιμηθεί κανένα μισάωρο).. ούτε αγκαλια θέλει ούτε ριλαξ ούτε γυμναστήριο.. τι έχει πάθει ξαφνικά απορώ!!!! Σκέφτηκα μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης αλλά διάβασα ότι τότε τα μωρά προσκολλούνται και τρώνε συνέχεια.. άρα δεν είναι αυτό.. 

Καλησπέρα. Εμείς περάσαμε άλμα ανάπτυξης αυτές τις μέρες και δε κοιμοταν ,έτρωγε ακανόνιστα και γκρινιαζε και εκλεγε συνεχεια. Γενικά τα άλματα τους προκαλούν στρες και προσκολλουνται στη μαμα τους και πολλές φορές έχουν και γκρίνια. Εγώ αγχώθηκα και τον πήγα στη παιδίατρο τόσο κλάμα εριξε φαντάσου και μου είπε είναι υγιέστατος. Όλα αυτά προχθές και χθες.Σήμερα όλη μέρα κάνει κινήσεις και ρολαρει δεξιά αριστερά και προσπαθει να γυρίσει μπρούμυτα, μέχρι τώρα μπορούσε από μπρούμυτα να γυρίσει ανάσκελα αλλά όχι το ανάποδο τώρα το προσπαθεί. 

Εμένα καρεκλάκι φαγητού μου έδωσαν το chicco polly πολύ ωραίο καρεκλάκι φαγητού έχει και μειωτηρα για όσο είναι μικρό το μωρό και οσο μεγαλώνει .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...