Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Σε εμάς όταν έβγαλε μερικά σπυράκια στο πρόσωπο μας είχε προτείνει ένα σαπούνι sebamed. Αυτό το σαπούνι είναι για το κεφάλι κ το πρόσωπο. Αφήνει βέβαια το κεφαλάκι λίγο ξηρό για αυτό του πλένω το κεφαλάκι πρώτα με το σαπούνι κ μετά με το σαμπουάν. Και τα υπόλοιπα προϊόντα sebamed είναι πολύ καλά...λίγο τσιμπημενη η τιμή αλλά είμαι ευχαριστημένη...  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

Ναι της la roche ειναι πολυ καλα, κ η a derma. @Sofaki00εχετε δει το θεμα αλλεργιων καθολου; επειδη συνδεεται με δερματικα(μπορει να ειναι κ ασχετα αυτα που λεω, δ εχω δει να γραφεις κτ σχετικο) 

Έχουμε αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος, πίνουμε ειδικό γάλα και εγώ έχω κόψει ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά κρυφά και φανερά. Ο παιδίατρος μου μου είπε ότι δεν σχετίζεται αλλά αυτό είναι ακόμα ένας λόγος να πάρω δεύτερη άποψη. Αν είναι από τα γαλακτοκομικά θα πρέπει να βελτιωθεί γιατί φεύγει η πρωτεΐνη γάλακτος από το αίμα σε 15 μερες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki00 είπε:

Έχουμε αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος, πίνουμε ειδικό γάλα και εγώ έχω κόψει ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά κρυφά και φανερά. Ο παιδίατρος μου μου είπε ότι δεν σχετίζεται αλλά αυτό είναι ακόμα ένας λόγος να πάρω δεύτερη άποψη. Αν είναι από τα γαλακτοκομικά θα πρέπει να βελτιωθεί γιατί φεύγει η πρωτεΐνη γάλακτος από το αίμα σε 15 μερες 

Γιατρος δ ειμαι, αλλα κ εγω ετσι ξερω οτι συνδεονται.καλο ειναι να παρεις μια δευτερη γνωμη, απο παιδο-αλλεργιολογο η παιδο-γαστρεντερολογο

Μπορει να χρειαστει κ μηνας να καθαρισει τελειως ο οργανισμος απο τα γαλακτοκομικα

Το γαλα φανταζομαι ειναι αυτο οου χρειαζεται συνταγογραφηση; 

(μπορει να ειναι κ ασχετο, αλλα επειδη δ εχω παρακολουθησει, υπαρχει καποιος λογος που δινετε συμπληρωμα;) 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vikib είπε:

Γιατρος δ ειμαι, αλλα κ εγω ετσι ξερω οτι συνδεονται.καλο ειναι να παρεις μια δευτερη γνωμη, απο παιδο-αλλεργιολογο η παιδο-γαστρεντερολογο

Μπορει να χρειαστει κ μηνας να καθαρισει τελειως ο οργανισμος απο τα γαλακτοκομικα

Το γαλα φανταζομαι ειναι αυτο οου χρειαζεται συνταγογραφηση; 

(μπορει να ειναι κ ασχετο, αλλα επειδη δ εχω παρακολουθησει, υπαρχει καποιος λογος που δινετε συμπληρωμα;) 

Αυτό το γάλα όχι δεν νομίζω ότι συνταγογραφείτε είναι της nestle to ban sensitive. Η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί και τον αλλεργιολόγο. Επίσης δίνω συμπλήρωμα γιατί από μικρή δεν έπιασε στήθος μπήκε θερμοκοιτίδα με ταχύπνοια και δεν ήθελαν να την ζορίσουμε όποτε αντλώ και της δίνω αλλά δεν της φτάνει το δικό μου εννοείται 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Sofaki00 είπε:

Αυτό το γάλα όχι δεν νομίζω ότι συνταγογραφείτε είναι της nestle to ban sensitive. Η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί και τον αλλεργιολόγο. Επίσης δίνω συμπλήρωμα γιατί από μικρή δεν έπιασε στήθος μπήκε θερμοκοιτίδα με ταχύπνοια και δεν ήθελαν να την ζορίσουμε όποτε αντλώ και της δίνω αλλά δεν της φτάνει το δικό μου εννοείται 

Επειδη δ ειχαμε θέμα με αλλεργίες κ δ τα ξέρω καλά, πρέπει νομιζω να παρεις κ αλλη γνωμη

Το γαλα που δίνεις συμπληρωμα έχει μερικώς υδρολυμενη την πρωτεΐνη του γάλακτος. Άρα γτ εσύ να έχεις κόψει τελειως γαλακτοκομικα φανερά κ κρυφά; 

Υπάρχουν μωρακια με ηπια συμπτώματα που ένα πιο ελαφρύ γαλα όπως αυτο που πίνετε τα βοηθαει, υπάρχουν κ αλλα που θέλουν ακομη πιο ειδικο

Με θηλαστρο επίσης δ μπορω να βοηθήσω κ πολυ, γτ μου φαίνεται κ μεγάλο παίδεμα. Αλλα ιδανικά θελει νοσοκομειακο θηλαστρο, κ να βγαζεις κάθε τριωρο, όπως θα έτρωγε το μωρο

Μπραβο σου πάντως που το παλεύεις γτ ειναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Υπάρχει κάποια που κάνει μικτή διατροφή;

Το μωρό μου εξαρχής πίνει μπουκάλι. Ταυτόχρονα έβγαζα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο για να του δίνω και στην πορεία ξεκίνησα να θηλάζω. Σήμερα τρώμε περίπου εναλλάξ (μια μπουκάλι, μια στήθος). 

Εδώ και λίγες μέρες το μωρό κλαίει δυνατά όποτε δίνω μπουκάλι και θέλει μόνο στήθος, αλλά δεν έχω τόσο γάλα και με το ζόρι του αποσπάμε την προσοχή με τραγούδια, παιχνίδια, βόλτες, χαδάκια για να σταματήσει και να πάρει το μπουκάλι. Είναι σύγχυση θηλών αυτή; Συνήθως ξέρω ότι τα παιδιά στρέφονται πλήρως στο μπιμπερό από τη μικτή διατροφή κι εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή μου μπας κι αυξήσω την παραγωγή γάλακτος. 

Έχει τύχει σε καμία; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Υπάρχει κάποια που κάνει μικτή διατροφή;

Το μωρό μου εξαρχής πίνει μπουκάλι. Ταυτόχρονα έβγαζα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο για να του δίνω και στην πορεία ξεκίνησα να θηλάζω. Σήμερα τρώμε περίπου εναλλάξ (μια μπουκάλι, μια στήθος). 

Εδώ και λίγες μέρες το μωρό κλαίει δυνατά όποτε δίνω μπουκάλι και θέλει μόνο στήθος, αλλά δεν έχω τόσο γάλα και με το ζόρι του αποσπάμε την προσοχή με τραγούδια, παιχνίδια, βόλτες, χαδάκια για να σταματήσει και να πάρει το μπουκάλι. Είναι σύγχυση θηλών αυτή; Συνήθως ξέρω ότι τα παιδιά στρέφονται πλήρως στο μπιμπερό από τη μικτή διατροφή κι εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή μου μπας κι αυξήσω την παραγωγή γάλακτος. 

Έχει τύχει σε καμία; 

Καλημέρα σε όλες!! Μπορεί να δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση στο στήθος για συναισθηματικούς λόγους. Ρώτα τον γιατρό πώς να σου πει πώς μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Υπάρχει κάποια που κάνει μικτή διατροφή;

Το μωρό μου εξαρχής πίνει μπουκάλι. Ταυτόχρονα έβγαζα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο για να του δίνω και στην πορεία ξεκίνησα να θηλάζω. Σήμερα τρώμε περίπου εναλλάξ (μια μπουκάλι, μια στήθος). 

Εδώ και λίγες μέρες το μωρό κλαίει δυνατά όποτε δίνω μπουκάλι και θέλει μόνο στήθος, αλλά δεν έχω τόσο γάλα και με το ζόρι του αποσπάμε την προσοχή με τραγούδια, παιχνίδια, βόλτες, χαδάκια για να σταματήσει και να πάρει το μπουκάλι. Είναι σύγχυση θηλών αυτή; Συνήθως ξέρω ότι τα παιδιά στρέφονται πλήρως στο μπιμπερό από τη μικτή διατροφή κι εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή μου μπας κι αυξήσω την παραγωγή γάλακτος. 

Έχει τύχει σε καμία; 

Εγω δίνω απο τότε που γεννηθηκε ξεννο γαλα καθε βραδυ κ πιπιλα δν μου επαθε συγχιση θηλων!!!κ αυτο που λες συνηθως το αντιθετο ακουμε να μην θελουν στηθος γτ επαναπαυονται στο μπουκαλι πιο ξεκουραστα!!

εγω επινα κατι φακελακια με γαιδουραγκαθο της εταιρειας humana πολυ καλα΄αμεσως μου κανανε δουλέια κ ειχα μπολικο γαλα!!ρωτα τον γιατρο αν μπορεις να τα πιεις!!επισης πολλα υγρά!!κ οσο πιο πολυ βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις!!

υπάρχει περιπτωση να θεσ μεγαλυτερη τρύπα στο μπιμπερο να νευριάζει κ γι αυτό να μην θέλει?γτ κ αυτές οι θηλες του μπιμπερό έχουν νουμερα!!πχ εγω της νυκ εχω ακόμα το Small!!υπάρχει κ Medium

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Υπάρχει κάποια που κάνει μικτή διατροφή;

Το μωρό μου εξαρχής πίνει μπουκάλι. Ταυτόχρονα έβγαζα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο για να του δίνω και στην πορεία ξεκίνησα να θηλάζω. Σήμερα τρώμε περίπου εναλλάξ (μια μπουκάλι, μια στήθος). 

Εδώ και λίγες μέρες το μωρό κλαίει δυνατά όποτε δίνω μπουκάλι και θέλει μόνο στήθος, αλλά δεν έχω τόσο γάλα και με το ζόρι του αποσπάμε την προσοχή με τραγούδια, παιχνίδια, βόλτες, χαδάκια για να σταματήσει και να πάρει το μπουκάλι. Είναι σύγχυση θηλών αυτή; Συνήθως ξέρω ότι τα παιδιά στρέφονται πλήρως στο μπιμπερό από τη μικτή διατροφή κι εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή μου μπας κι αυξήσω την παραγωγή γάλακτος. 

Έχει τύχει σε καμία; 

κατι το εχει εvοχλησει στο μπιμπερο. Μηπως αλλαξατε θηλες? Μηπως πvιγετε μηπως δεv τραβαει αρκετα? μηπως του διvεις το μπιμπερο οταv πειvαει πολυ κ εκvευριζετε ? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Υπάρχει κάποια που κάνει μικτή διατροφή;

Το μωρό μου εξαρχής πίνει μπουκάλι. Ταυτόχρονα έβγαζα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο για να του δίνω και στην πορεία ξεκίνησα να θηλάζω. Σήμερα τρώμε περίπου εναλλάξ (μια μπουκάλι, μια στήθος). 

Εδώ και λίγες μέρες το μωρό κλαίει δυνατά όποτε δίνω μπουκάλι και θέλει μόνο στήθος, αλλά δεν έχω τόσο γάλα και με το ζόρι του αποσπάμε την προσοχή με τραγούδια, παιχνίδια, βόλτες, χαδάκια για να σταματήσει και να πάρει το μπουκάλι. Είναι σύγχυση θηλών αυτή; Συνήθως ξέρω ότι τα παιδιά στρέφονται πλήρως στο μπιμπερό από τη μικτή διατροφή κι εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή μου μπας κι αυξήσω την παραγωγή γάλακτος. 

Έχει τύχει σε καμία; 

Καλημέρα. Πολλά μωρά προτιμούν το στήθος της μαμάς και ο δικός μου με το ζόρι πίνει το βραδυ 100ml και όχι παντα όσο και να πεινάει και φυσικά θέλει στήθος για να κοιμηθεί. Τώρα που θα πάω για δουλεια να δω ποσο θα πινει. Εγώ άλλαξα και μπουκάλια είχα nuk  και πήρα mam γιατί μέσα στην καραντίνα έκλαιγε με μαύρο δακρυ και δεν το ήθελε με τίποτα. Δες μήπως είναι κι αυτό. Α και αν του βγάλω καταλαθως το μπουκάλι πριν πιει όσο θέλει δεν το ξαναπαίρνει με τίποτα. Έκανε το λάθος ο άντρας μου  για ναα δει πόσο ήπιε και μετά είδα κι έπαθα για να πιει λίγο ακόμη. Η μικρή μου από την άλλη στο χρόνο δεν έπαιρνε μπουκάλι με τίποτα ούτε ξένο ούτε δικό μου και ήθελε μονο στήθος ενώ πριν επινε κανονικά και δε μου είχε δημιουργήσει πότε κάποιο θέμα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλες! 

Χτες αγοράσαμε νέα θηλή, μέτριας ροής, ωστόσο το μωρό πνίγεται και εξακολουθεί να μην πίνει.

Είχα αλλάξει 1-2 φορές το γάλα στο παρελθόν..αλλά πίνει μόνο το Αλμιρόν Πέπτι 1, το υποαλλεργικό οπότε νιώθω να είναι δεμένα τα χέρια μου. Σκέφτηκα μέχρι και στέρεες να του δώσω γιατί φοβάμαι μην υποσιτίζεται.

Μήπως ξύνονται τα ούλα του και για αυτό δεν μπορεί να φάει; Γιατί παρατήρησα ότι ξύνει τα ούλα με το μπιμπερό και το χεράκι του είναι συνέχεια στο στόμα. Τι κρίμα να υποφέρει το μωρό και να μην μπορώ να καταλάβω τί το ενοχλεί :( 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2020 at 12:31 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Υπάρχει κάποια που κάνει μικτή διατροφή;

Το μωρό μου εξαρχής πίνει μπουκάλι. Ταυτόχρονα έβγαζα γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο για να του δίνω και στην πορεία ξεκίνησα να θηλάζω. Σήμερα τρώμε περίπου εναλλάξ (μια μπουκάλι, μια στήθος). 

Εδώ και λίγες μέρες το μωρό κλαίει δυνατά όποτε δίνω μπουκάλι και θέλει μόνο στήθος, αλλά δεν έχω τόσο γάλα και με το ζόρι του αποσπάμε την προσοχή με τραγούδια, παιχνίδια, βόλτες, χαδάκια για να σταματήσει και να πάρει το μπουκάλι. Είναι σύγχυση θηλών αυτή; Συνήθως ξέρω ότι τα παιδιά στρέφονται πλήρως στο μπιμπερό από τη μικτή διατροφή κι εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή μου μπας κι αυξήσω την παραγωγή γάλακτος. 

Έχει τύχει σε καμία; 

Καλησπέρα. Σου απαντάω λίγο αργά αλλά μάλλον θέλει μεγαλύτερο νούμερο πιπίλα εμένα το έκανε αυτό όταν ζοριζοταν με το μπιμπερό. Πόσο μηνών είναι τώρα; οι πιπιλες πάνε 0-3 μηνών, 3-6 κλπ. 

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλες! 

Χτες αγοράσαμε νέα θηλή, μέτριας ροής, ωστόσο το μωρό πνίγεται και εξακολουθεί να μην πίνει.

Είχα αλλάξει 1-2 φορές το γάλα στο παρελθόν..αλλά πίνει μόνο το Αλμιρόν Πέπτι 1, το υποαλλεργικό οπότε νιώθω να είναι δεμένα τα χέρια μου. Σκέφτηκα μέχρι και στέρεες να του δώσω γιατί φοβάμαι μην υποσιτίζεται.

Μήπως ξύνονται τα ούλα του και για αυτό δεν μπορεί να φάει; Γιατί παρατήρησα ότι ξύνει τα ούλα με το μπιμπερό και το χεράκι του είναι συνέχεια στο στόμα. Τι κρίμα να υποφέρει το μωρό και να μην μπορώ να καταλάβω τί το ενοχλεί :( 

Καταλαβαίνω είναι ζόρι η κατάσταση. Μήπως το ενοχλούν τα ούλα του και έχει αρχίσει η προεργασία των δοντιών; ρώτα τη παιδίατρο επειδή εμας μας ενοχλούν τα δόντια από πολύ νωρίς μας έδωσε ένα τζελ η παιδίατρος να βάζουμε στα ούλα και τον ηρεμεί και μετά τρώει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia said:

Καλησπέρα. Σου απαντάω λίγο αργά αλλά μάλλον θέλει μεγαλύτερο νούμερο πιπίλα εμένα το έκανε αυτό όταν ζοριζοταν με το μπιμπερό. Πόσο μηνών είναι τώρα; οι πιπιλες πάνε 0-3 μηνών, 3-6 κλπ. 

Καταλαβαίνω είναι ζόρι η κατάσταση. Μήπως το ενοχλούν τα ούλα του και έχει αρχίσει η προεργασία των δοντιών; ρώτα τη παιδίατρο επειδή εμας μας ενοχλούν τα δόντια από πολύ νωρίς μας έδωσε ένα τζελ η παιδίατρος να βάζουμε στα ούλα και τον ηρεμεί και μετά τρώει. 

Πήραμε πιπίλα μέτριας ροής χτες (3 σταγόνες, έτσι γράφει). Το μωρό είναι σχεδόν 3,5 μηνών. 

Σκέφτηκα κι εγώ τα ούλα. Ελπίζω να είναι απλά μια περαστική φάση. 

Εν τω μεταξύ, δίνει καμία νερό στο μωρό; Καθαρό νεράκι που το βράζουμε και φτιάχνουμε σκόνη μετά. Όλοι λένε ότι δεν κάνει πριν τον 6ο μήνα, αλλά δίνω περίπου 5μλ ίσα να υγρανθεί το στόμα γιατί όταν κλαίει σκέφτομαι ότι παθαίνει ξηροστομία και δε θα κάνει κακό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...