Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Απώλεια μετά από πρόωρο τοκετό - έκβαση επομενης εγκυμοσινης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες όσες διαβάζετε!! Η πρώτη μου έγκυμοσινη πολύ καλή και τελειομηνη, το αγοράκι μου που είναι 5 χρόνων. Μετά ακολούθησε η δεύτερη όπου έκανα διακοπή λόγω σοβαρής καρδιοπαθειας. 14μηνες μετά τη διακοπή ξαναεμεινα έγκυος κ όλα πηγαίνανε άψογα μέχρι την 24εβδομαδα που ξαφνικά γέννησα.Ρηξη αμνιακό σάκου κ διαστολή τραχηλου η το αντίστροφο, δεν ξέρω τι έγινε πρώτο........ Μου πήραν το μωρό με καισαρική, έζησε 2 μήνες στη Μενν και τελικα το χάσαμε.. Έχουν περάσει 3 δύσκολοι μήνες από την ημέρα που γέννησα. Πολύ σκληρή δοκιμασία για όσες το εχουν βιώσει και πολλές ανησυχίες.. Θέλω πολύ να ξαναμεινω έγκυος από τη μια φοβάμαι από την άλλη έχω τόση πίστη μέσα μου που δεν θέλω να τα παρατήσω. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω 6-7μηνες. Δεν ξέρω ακόμα γιατί γράφω, μάλλον για να παρηγορηθώ. Ξέρω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω ότι γυναίκες που έχουν περάσει παρομοιες καταστάσεις, στην επόμενη έγκυμοσινη πήγαν όλα καλα και γέννησαν τελειομηνο μωρακι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αλεξ Αννουλα είπε:

Καλησπέρα σε όλες όσες διαβάζετε!! Η πρώτη μου έγκυμοσινη πολύ καλή και τελειομηνη, το αγοράκι μου που είναι 5 χρόνων. Μετά ακολούθησε η δεύτερη όπου έκανα διακοπή λόγω σοβαρής καρδιοπαθειας. 14μηνες μετά τη διακοπή ξαναεμεινα έγκυος κ όλα πηγαίνανε άψογα μέχρι την 24εβδομαδα που ξαφνικά γέννησα.Ρηξη αμνιακό σάκου κ διαστολή τραχηλου η το αντίστροφο, δεν ξέρω τι έγινε πρώτο........ Μου πήραν το μωρό με καισαρική, έζησε 2 μήνες στη Μενν και τελικα το χάσαμε.. Έχουν περάσει 3 δύσκολοι μήνες από την ημέρα που γέννησα. Πολύ σκληρή δοκιμασία για όσες το εχουν βιώσει και πολλές ανησυχίες.. Θέλω πολύ να ξαναμεινω έγκυος από τη μια φοβάμαι από την άλλη έχω τόση πίστη μέσα μου που δεν θέλω να τα παρατήσω. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω 6-7μηνες. Δεν ξέρω ακόμα γιατί γράφω, μάλλον για να παρηγορηθώ. Ξέρω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω ότι γυναίκες που έχουν περάσει παρομοιες καταστάσεις, στην επόμενη έγκυμοσινη πήγαν όλα καλα και γέννησαν τελειομηνο μωρακι...

Καλησπερα @Αλεξ Αννουλα!!

περυσι εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Γεννησα στην 28η εβδομαδα λογω σοβαρου iugr, το μωρακι μπηκε στη μενν αλλα δεν τα καταφερε..

Μου ειπαν οτι υπαρχει 50% περιπτωση να ξανασυμβει και σε επομενη εγκυμοσυνη! Για 8 μηνες θρηνουσα, δεν ημουν ετοιμη να ξαναμεινω εγκυος ενω ειχα παρει το οκ απο τον γιατρο καιρο πριν! Καποια στιγμη πηρα δυναμη και ειπα οτι θα ξαναπροσπαθησω αφου το ηθελα τοσο πολυ.. 

Στη δευτερη εγκυμοσυνη παλι τα ιδια...Αλλαξα γιατρο η οποια ηταν συνεχεια απο πανω μου και με παρακολουθουσε, εκανα doppler ανα δυο βδομαδες στην αρχη και ανα μια βδομαδα στο τελος.. καταφεραμε με χιλια ζορια να φτασουμε την 36η εβδομαδα και γεννηςα μια υγιεστατη πανεμορφη κορουλα!

Ειχα τρομερο αγχος στη δευτερη εγκυμοσυνη, δεν χαρηκα τιποτα.. πιστευα οτι θα ξαναγινουν τα ιδια! Στον τοκετο ειχα πολυ χαλια ψυχολογια και το κοριτσακι μου μπηκε παλι στη μενν λογω προωροτητας αλλα μονο για λιγες μερες.

Καταλαβαινω ακριβως τι νιωθεις, ειναι τρομερα δυσκολο να ξεπερασεις κατι τετοιο, παντα θα το κουβαλας μεσα σου..

Οταν νιωσεις ετοιμη, αξιζει να κανεις ακομα μια προσπαθεια..Γνωμη μου ειναι να ενημερωθεις αρκετα για το θεμα σου ετσι ωστε να αποφυγεις να σου ξανασυμβει, να παρεις τη συμβουλη και αλλων γιατρων και να βρεις καποιον που θα σε καθησυχασει και να σε προσεξει ετσι να παρετε τις απαραιτητες προφυλαξεις για να μην ξανασυμβει!

Link to comment
Share on other sites

@Floo τα κατάφερες όμως με σωστή προφύλαξη κ ενημέρωση γεννήθηκε το μωράκι σου υγειες! Πόση δύναμη κουβαλάμε και δεν το ξέρουμε... Στη πρώτη μου έγκυμοσινη επειδή πήγαν όλα καλά κ δεν είχα κανένα θέμα δεν ήξερα τίποτα, τωρα έχω μάθει τόσα πολλά που λέω μέσα μου μακάρι να μην τα ήξερα....... Όσο για τους γιατρούς πραγματικά δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αλεξ Αννουλα είπε:

@Floo τα κατάφερες όμως με σωστή προφύλαξη κ ενημέρωση γεννήθηκε το μωράκι σου υγειες! Πόση δύναμη κουβαλάμε και δεν το ξέρουμε... Στη πρώτη μου έγκυμοσινη επειδή πήγαν όλα καλά κ δεν είχα κανένα θέμα δεν ήξερα τίποτα, τωρα έχω μάθει τόσα πολλά που λέω μέσα μου μακάρι να μην τα ήξερα....... Όσο για τους γιατρούς πραγματικά δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς.

 

Πραγματικα ποση δυναμη κουβαλαμε; Δεν το πιστευα ποτε για μενα οτι θα μπορεσω να ξεπερασω κατι τετοιο..βεβαια ποτε δεν το ξεπερνας αλλα ζεις με αυτο..Με εκανε ομως πιο δυνατη!

 Πηγα σε τρεις γιατρους και ο καθενας μου ειπε το δικο του! Αφου διαβαςα ο,τι υπηρχε και δεν υπηρχε πανω στο θεμα μου, ειχα και εγω βεβαια αποψη! Χαχα! Πανω απ ολα πρεπει να εχεις καλο γιατρο.. εγω ειχα προβλημα απο την αρχη και δεν το ειχε δει. Σκεφτομαι οτι μπορει να το προλαβαιναμε αλλιως.. 

Εσυ τοτε εκανες μετρηση τραχηλου; Ο γιατρος σου τι ειπε, γιατι συνεβη;

Link to comment
Share on other sites

@FlooΔεν θέλει και πολύ να χάσουμε το μυαλό μας αλλά πρέπει να σηκωνομαστε! Η λύση δεν είναι να κλαίμε κάθε μέρα, η λύση είναι να δυναμώνουμε στις δυσκολίες! Εγώ είχα όλες τις εξετάσεις μου άψογες κ περίμενα τη Β επιπέδου γιατί και την διακοπή κύησης στη 2 εγκυμοσύνη την είχα κάνει στις 24εβδ. Οπότε όταν κάναμε τη Β επιπεδου στην 20εβδ ηρέμησα πολύ κ εγώ κ ο άντρας μου κ δεν περιμέναμε ποτέ ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο. Ο τράχηλος μου ήταν κλειστός στη Β επιπέδου απλά δεν μου είπε πόσα εκατοστά. Φαντάζομαι ότι αν έβλεπε κάτι ανησυχητικό  θα μου το έλεγε, υποθέτω ότι τον μέτρησε απλά δεν που είπε πόσα εκατοστά γτ ήταν φυσιολογικος.Δεν είχα καθόλου συσπάσεις απλά μια εβδ πριν γεννήσω πόναγε πολύ η μέση μου κ είχα λίγα υγρά. Στην αρχή δεν έδωσα πολύ σημασία γτ ηταν λίγα κ μου φάνηκαν φυσιολογικά, όταν άρχισα να κουράζομαι με το παραμικρό πήρα την γυναικολόγο κ μου είπε έλα αύριο να σε δω... Δε πρόλαβε όμως το αύριο κ την νύχτα είχα πόνους τοκετού όπου είχε ανοίξει ήδη ο τράχηλος κ είχα λοίμωξη. Η δικιά μου έλεγε ότι εγώ κουραζομουνα κ για αυτό πρώτα έπαθα ρήξη σάκου κ μετά ανοιξε ο τράχηλος μου. Εγώ όμως δεν κουραζομουνα, πρόσεχα όσο μπορούσα αλλά γενικά ήμουν δραστήρια δούλευα part time όπου καθόμουν , έκανα τις δουλειές μου στο σπίτι χωρίς υπερβολές,προσεχα πάρα πολύ τη διατροφή μου... Ο γιατρός στον οποίον πήγα πρόσφατα για δεύτερη γνώμη μου είπε ότι από το ιστορικό μου (διακοπή κύησης 24εβδομαδων)το πιθανότερο είναι να άρχιζε να μικραίνει ο τράχηλος  μου κ μετά να έπαθα τη λοίμωξη κ ότι έπρεπε να μου τον μετράει πιο συχνά. Εχω απογοητευτεί πολύ από τους γιατρούς πραγματικά κ εγώ έμπαινα κ διάβαζα διαφορά στο ίντερνετ... Έχω βρει έναν γιατρό πανεπιστημιακο τώρα που μου τον σύστησε μια φίλη κ μου άρεσε... Όταν έρθει όμως η ώρα θα πάρω κ άλλες γνώμες.. Από την άλλη όμως κανένα γιατρός δεν θέλει τέτοια κατάληξη.. Οπότε ίσως ήταν για να γίνει όπως λες και εσύ....Το ΓΙΑΤΊ  μόνο ο Θεός το ξέρει! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...