Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Τεστ εγκυμοσυνης πριν την καθυστερηση


Recommended Posts

Just now, Xru6 είπε:

Τόσο νωρίς δεν έχω ξανά αδιαθετησει..μάλλον αυτό θα κάνω, δεν μπορώ να περιμένω μέχρι την επόμενη περίοδο, αν έρθει..

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Κ εγώ ένα τεστ θα σε συμβουλευα κοπέλα μου..η χοριακη είναι θετική από 9.0 και πάνω οπότε το ότι είναι 3 δε θεωρείται θετικό απλά έχουμε μέσα μας αυτή την ορμόνη σε ελάχιστη ποσότητα αν δεν είμαστε εγκυουλες..

Κάνε καλύτερα κάποιο τεστ που να λέει πως είναι μέχρι 7 μέρες μετά τη σύλληψη τα πιο ευαίσθητα δλδ να είσαι σίγουρη..έχεις πιθανότητες πάντως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Κ εγώ ένα τεστ θα σε συμβουλευα κοπέλα μου..η χοριακη είναι θετική από 9.0 και πάνω οπότε το ότι είναι 3 δε θεωρείται θετικό απλά έχουμε μέσα μας αυτή την ορμόνη σε ελάχιστη ποσότητα αν δεν είμαστε εγκυουλες..

Κάνε καλύτερα κάποιο τεστ που να λέει πως είναι μέχρι 7 μέρες μετά τη σύλληψη τα πιο ευαίσθητα δλδ να είσαι σίγουρη..έχεις πιθανότητες πάντως!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απλά με παραξένεψε γιατί από άλλες κοπέλες που έχω δει έχουν από 0 εως 1 και κάτι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σου απαντήσω τεκμηριωμένα κοίταξα τη δική μ χοριακη και λέει κάτω από 5 είναι αρνητικό. Από 5-25 θεωρείται χωρίς ερμηνεία κ πρέπει να επαναληφθει και πάνω από 25 είναι θετικό. Αυτό ακριβώς γράφει στις σημειώσεις δίπλα από την εξέταση μου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 5 είναι θετικό απλά μπορεί να μην προχωρήσει και σου λένε για βεβαιότητά πάνω από 25..Και όντως συνήθως είναι κάτω από 2 το συνηθισμένο  από ότι διαβάζω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Στη πρώτη εγκυμοσύνη μου είχα θετικο τεστ one step 2 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου που διανύω  τώρα έκανα τεστ 4 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο γιατί ο αντράς μου ήταν πεπεισμένος ότι είμαι έγκυος λόγω κάποιων πόνων που είχα όταν σήκωνα βάρη πχ το γιο μου η τη λεκάνη με τα ρούχα.Βγήκε αχνό θετικο κ την επόμενη μέρα έκανα χοριακη κ βγήκε 27. Τώρα βρίσκομαι στις 22 +4. Ελπίζω να βοήθησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες σας κορίτσια! Λοιπον εγώ θα σου πω ότι δεν είχα καταλάβει ότι ήμουν έγκυος. Είχα μια άτυχη εγκυμοσύνη τέλος Μαΐου κατέληξε σε παλλινδρομη (δίδυμη κυηση). Έκανα αποξεση κάπου Ιούνιο και μετά μου πε ο γιατρός αν θελω ν περιμένω έναν κύκλο και ν προσπαθήσω ξανά. Άλλαξα βέβαια γιατρό και εκείνος μου είπε πως αν θέλω μπορώ άμεσα να προσπαθήσω. Τότε λοιπόν έρχεται η περίοδος μου τον Ιούλιο με λίγο πόνο ενώ δεν πονάω κανονικά στη περίοδο και ξανά τον Αύγουστο και λέω τον Αύγουστο ας ξεκινήσω την προσπαθεια. Εκανα δύο φορές ελεύθερα γιατί φοβόμουν να σας πω την αλήθεια μη μου τύχει ξανά το ίδιο σκηνικό :( . Λοιπόν παίρνω από το φαρμακείο δίπλα από τη δουλειά μου ότι τεστ είχε predictor  διπλό express kai early μια μέρα πριν τη περίοδο μου έκανα το early αρνητικό κάνω την επόμενη το express πάλι αρνητικό... Λέω οκ σιγά μην έμεινα έγκυος τόσο γρήγορα. Οπότε σιγουρευτηκα ότι δεν ήμουν. Περνούσαν οι μέρες περίοδος τίποτα αλλά ούτε και συμπτώματα περιόδου. Το στήθος όχι πρησμένο αλλά το αντίθετο θα έλεγα ούτε πρησμένη κοιλιά ούτε πονακια περιόδου.. Μόνο λίγα υγρά. Ρωτάω μια φίλη μου μαία μου λέει υπάρχει περίπτωση να χάσουμε κ ένα κύκλο μέσα στο χρόνο μην αγχώνεσαι η μετά μου λέει είσαι έγκυος... Οχιιι της λέω έκανα δύο τεστ δεν είμαι... Περνάνε οι μέρες γύρω στις 7 μέρες με 8 που δεν είχα περίοδο. Συμπτώματα τίποτα μόνο ελάχιστες σούβλες χαμηλά δεξιά αλλά ελάχιστες... Λέω στον άντρα μου φέρε μου τεστ εγκυμοσύνης όχι πρεντικτορ self clear αν βρεις... Μου φέρνει λοιπόν και κάνω το επόμενο πρωί και. Η γραμμή βγήκε κατακόκκινη..... Συγγνώμη αν είπα πολλά.... Και σας έπρηξα.. Αλλά ήθελα ν καταλήξω και στη πρώτη εγκυμοσύνη από τη πρώτη μέρα καθυστέρησης είχα κάνει self clear και αυτό έδειξε αμέσως.... Θα σ πρότεινα να το προτιμήσεις αν θελήσεις να κάνεις πάλι τεστ εγκυμοσύνης.

*σουβλιες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας, πραγματικά το εκτιμώ!

Με την γυναικολόγο μου που μίλησα ήταν κάθετη στο ότι είναι αρνητικό το αποτέλεσμα..απλά εγώ σκέφτομαι ότι εκείνη την εβδομάδα που έκανα την χοριακη να έγινε η εμφύτευση και να μην έδειξε ακριβές αποτέλεσμα, βέβαια μπορεί η γυναικολόγος να έχει και δίκιο, απλά επειδή έχω δει πολλά με τις χοριακες και είδα ένα 3.0 αντί για ένα μηδενικό που περίμενα από τα λεγόμενα της μικροβιολόγου έχω σκαλώσει και δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση.. οπότε σκέφτομαι να πάω να πάρω ένα τεστ να σιγουρευτώ.. συγγνώμη που σας φορτώνω δικούς μου προβληματισμούς και σας ευχαριστώ πολύ ξανά κάθε μία ξεχωριστά για το ενδιαφέρον που δείχνετε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xru6 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας, πραγματικά το εκτιμώ!

Με την γυναικολόγο μου που μίλησα ήταν κάθετη στο ότι είναι αρνητικό το αποτέλεσμα..απλά εγώ σκέφτομαι ότι εκείνη την εβδομάδα που έκανα την χοριακη να έγινε η εμφύτευση και να μην έδειξε ακριβές αποτέλεσμα, βέβαια μπορεί η γυναικολόγος να έχει και δίκιο, απλά επειδή έχω δει πολλά με τις χοριακες και είδα ένα 3.0 αντί για ένα μηδενικό που περίμενα από τα λεγόμενα της μικροβιολόγου έχω σκαλώσει και δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση.. οπότε σκέφτομαι να πάω να πάρω ένα τεστ να σιγουρευτώ.. συγγνώμη που σας φορτώνω δικούς μου προβληματισμούς και σας ευχαριστώ πολύ ξανά κάθε μία ξεχωριστά για το ενδιαφέρον που δείχνετε!

Η χοριακη δεν είναι σχεδόν ποτέ σε καμία μηδενική γιατί η ορμόνη υπάρχει ήδη μέσα στον οργανισμό σου για αυτό το λόγο έχουν βάλει και την τιμή ότι η θετική χοριακη είναι πάνω από 5!! Τώρα για παράδειγμα μπορεί να κάνεις πάλι χοριακη δεν σημαίνει ότι θα είναι πάλι στο 3 μπορεί αυτή τη φορά να είναι στο 1 αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι πήγε να γίνει η είναι βιοχημική κλπ απλά δεν μπορείς να έχεις πάντα μια σταθερή τιμή χοριακης!!! Επίσης εγώ δεν θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τεστ εφόσον τα τεστ θετικοποιουνται όταν η χοριακη είναι γύρω στο 20 θα σου πρότεινα να κάνεις μια ακόμη χοριακη η οποία είναι ξεκάθαρα η πιο έγκυρη πηγή σωστού αποτελέσματος!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Xru6 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την ανταπόκριση σας, πραγματικά το εκτιμώ!

Με την γυναικολόγο μου που μίλησα ήταν κάθετη στο ότι είναι αρνητικό το αποτέλεσμα..απλά εγώ σκέφτομαι ότι εκείνη την εβδομάδα που έκανα την χοριακη να έγινε η εμφύτευση και να μην έδειξε ακριβές αποτέλεσμα, βέβαια μπορεί η γυναικολόγος να έχει και δίκιο, απλά επειδή έχω δει πολλά με τις χοριακες και είδα ένα 3.0 αντί για ένα μηδενικό που περίμενα από τα λεγόμενα της μικροβιολόγου έχω σκαλώσει και δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση.. οπότε σκέφτομαι να πάω να πάρω ένα τεστ να σιγουρευτώ.. συγγνώμη που σας φορτώνω δικούς μου προβληματισμούς και σας ευχαριστώ πολύ ξανά κάθε μία ξεχωριστά για το ενδιαφέρον που δείχνετε!

Κάνε κ πες μας:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κορίτσια ειμαι πολυ χαρούμενη!...εκανα τεστ της hometest και βγήκε θετικό οπως και το τεστ first step!!!!το εκανα χθες ,3 μερες πριν την αναμενόμενη περιοδο.....Σήμερα θα πάω για χοριακη για επιβεβαίωση...ελπίζω να είναι αληθινό όλο αυτο

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, marigial είπε:

Κορίτσια κορίτσια ειμαι πολυ χαρούμενη!...εκανα τεστ της hometest και βγήκε θετικό οπως και το τεστ first step!!!!το εκανα χθες ,3 μερες πριν την αναμενόμενη περιοδο.....Σήμερα θα πάω για χοριακη για επιβεβαίωση...ελπίζω να είναι αληθινό όλο αυτο

Εννοείται πως είναι γι'αυτό να προσέχεις κ ζησε το :-)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι αλήθεια....χοριακη 30 μονάδες  :)

Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να παίρνω φολικο οξυ και να πάω σε 10 μερες...μόνο αυτό...έχετε να μου προτείνετε τίποτα αλλο;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, marigial είπε:

Όντως είναι αλήθεια....χοριακη 30 μονάδες  :)

Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να παίρνω φολικο οξυ και να πάω σε 10 μερες...μόνο αυτό...έχετε να μου προτείνετε τίποτα αλλο;

Με το καλοοο!!!!!Και μένα μόνο φολικό μου είχε δώσει μέχρι κ τώρα δεν παίρνω κάτι άλλο....δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο ...να είσαι ξεκούραστη και προσεκτική τον πρώτο καιρό ....σε 10 μέρες θα σου τα πει αναλυτικά και θα σου δώσει κ εξετάσεις!!!!Όλα καλά θα πανε:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Με το καλοοο!!!!!Και μένα μόνο φολικό μου είχε δώσει μέχρι κ τώρα δεν παίρνω κάτι άλλο....δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο ...να είσαι ξεκούραστη και προσεκτική τον πρώτο καιρό ....σε 10 μέρες θα σου τα πει αναλυτικά και θα σου δώσει κ εξετάσεις!!!!Όλα καλά θα πανε:)

Σε ευχαριστώ πολύ.. με κατατοπισες πλήρως...να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marigial είπε:

Όντως είναι αλήθεια....χοριακη 30 μονάδες  :)

Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να παίρνω φολικο οξυ και να πάω σε 10 μερες...μόνο αυτό...έχετε να μου προτείνετε τίποτα αλλο;

Τα στάνταρ όχι βαρύ,όχι πολύ σκύψιμο,μην τρως ωμά αυγά,κονσερβες,τόνο,σκουμπρί και οστρακοειδή ωμα, συκώτι μια φορά τη βδομάδα και αν και τα λαχανικά σου πολυυυ καλό πλύσιμο (για σαλμονέλα) κατα τ αλλά αν νιώθεις κ εσύ καλά να θυμάσαι πως δεν είμαστε αρρωστες απλά εγκυουλες :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...