Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

Φόβος για δεύτερη εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

 

Λένε πως κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Και εγώ είχα εμετούς μέχρι 5 μηνών αλλά δεν με νοιάζει να το ξανά πάθω.. Αρκεί να ξέρω πως θα γυρίσω σπίτι και εγώ και το μωρό υγιής 

 

Και εμένα μου το λένε... Αλλά επειδή και την πρώτη φορά που παλινδρόμησε έκανα μέχρι ΚΑΙ τη μέρα της αποξεσης αρκετούς εμετούς, φοβάμαι πως απλά αυτή είναι η αντίδραση του οργανισμού μου στις εγκυμοσύνες... Κάπου είχα διαβάσει πως ο οργανισμός αντιμετωπίζει το έμβρυο ως "παράσιτο" και είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του...


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίνο είπε:

Να είσαι καλά! Ναι, εννοούσα ανεξέλεγκτο. Ότι δηλαδή μπορεί να μην μπορείς να το διαχειριστεις και είναι πολύ καλύτερα να το έχεις δουλέψει πριν μπεις σε μια επόμενη εγκυμοσύνη.. 

Το έχω σκεφτεί να μιλήσω σε ειδικό αλλά τώρα είναι πολύ δύσκολο.. Ναι αν δεν έχω ηρεμήσει λίγο δεν θέλω ούτε εγώ να μείνω έγκυος.. Δεν φταίει σε τίποτα το μωράκι 

Just now, anemoni1989 είπε:

Και εμένα μου το λένε... Αλλά επειδή και την πρώτη φορά που παλινδρόμησε έκανα μέχρι ΚΑΙ τη μέρα της αποξεσης αρκετούς εμετούς, φοβάμαι πως απλά αυτή είναι η αντίδραση του οργανισμού μου στις εγκυμοσύνες... Κάπου είχα διαβάσει πως ο οργανισμός αντιμετωπίζει το έμβρυο ως "παράσιτο" και είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του...

Κατάλαβα.. Ελπίζω να σου φύγει και εσένα και όποτε θελήσεις με το καλό να κάνεις και άλλο μωράκι 

  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβώς τον ίδιο φόβο με εσένα,είχα μια πολύ εύκολη εγκυμοσύνη με μόνη εξαίρεση τις αντιπηκτικες που για μένα ήτανε μεγάλο ζόρι γιατι και μόνο στην θέα της ενεσης μου έρχεται λιποθυμία παρολα αυτα δεν με πειραζει το μονο που σκέφτομαι είναι  η γέννα,αν καποια στιγμη θέλησω να κανω δευτερο παιδι η σκεψη της γεννας θα με κραταει πίσω.γεννη σα με καισαρική εσπευσμένα με ολική νάρκωση και μετά είχαμε κάποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εγώ έχω θέμα με τις ενέσεις.. Εγώ επερνα σαλοσπιρ μόνο και τις γλύτωσα τις αντιπικτηκες.. Ειχα ελαφριά θρομβοφιλια.. 

Και την ολική ναρκωση φοβάμαι.. Όλα τα φοβάμαι.. 

Εμένα μόνο η γέννα με κραταει πίσω.. Θέλω όμως να του χαρίσω ένα αδερφάκι.. Γέννησες πρόσφατα και εσύ; 


 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Εχω ακριβώς τον ίδιο φόβο με εσένα,είχα μια πολύ εύκολη εγκυμοσύνη με μόνη εξαίρεση τις αντιπηκτικες που για μένα ήτανε μεγάλο ζόρι γιατι και μόνο στην θέα της ενεσης μου έρχεται λιποθυμία παρολα αυτα δεν με πειραζει το μονο που σκέφτομαι είναι  η γέννα,αν καποια στιγμη θέλησω να κανω δευτερο παιδι η σκεψη της γεννας θα με κραταει πίσω.γεννη σα με καισαρική εσπευσμένα με ολική νάρκωση και μετά είχαμε κάποια προβλήματα.

Αχ και εγώ έχω θέμα με τις ενέσεις.. Εγώ επερνα σαλοσπιρ μόνο και τις γλύτωσα τις αντιπικτηκες.. Ειχα ελαφριά θρομβοφιλια.. 

 

Και την ολική ναρκωση φοβάμαι.. Όλα τα φοβάμαι.. 

 

Εμένα μόνο η γέννα με κραταει πίσω.. Θέλω όμως να του χαρίσω ένα αδερφάκι.. Γέννησες πρόσφατα και εσύ; 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Αχ και εγώ έχω θέμα με τις ενέσεις.. Εγώ επερνα σαλοσπιρ μόνο και τις γλύτωσα τις αντιπικτηκες.. Ειχα ελαφριά θρομβοφιλια.. 

 

Και την ολική ναρκωση φοβάμαι.. Όλα τα φοβάμαι.. 

 

Εμένα μόνο η γέννα με κραταει πίσω.. Θέλω όμως να του χαρίσω ένα αδερφάκι.. Γέννησες πρόσφατα και εσύ; 

Πριν ένα χρόνο,προς το παρόν δε σκέφτομαι για δεύτερο παιδάκι αλλά αν κάποια στιγμή θελήσω θα σκέφτομαι τη γέννα και θα με κρατάει πισω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Πριν ένα χρόνο,προς το παρόν δε σκέφτομαι για δεύτερο παιδάκι αλλά αν κάποια στιγμή θελήσω θα σκέφτομαι τη γέννα και θα με κρατάει πισω

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου!! Ουφ τελικά είμαστε αρκετές.. Εύχομαι να το ξεπεράσουμε σύντομα 


 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσον αφορά την ολική νάρκωση μη το σκέφτεστε καν..

εγω πριν 6 μήνες χειρουργήθηκα για τη μέση μου (δισκοκηλη) με ολική νάρκωση εννοείται..

οπως κ εσείς έτρεμα στην ιδέα..έκλαιγα μια μέρα πριν πάω στο νοσοκομείο μέχρι την ώρα που ήρθαν κ με πήραν για το χειρουργείο.χιλιες δυο βλακείες σκεφτόμουν..κ όχι τι θα γίνει αν έχω παρενέργειες,κ πως θα είναι που δε θα μπορώ να αντιδράσω..βλακείες..

τι και αν μου εξήγησε ο καημένος ο αναισθησιολόγος ότι τίποτα δε πρόκειται να συμβεί εγώ εκεί!!!κλαμα..μέχρι που μου πέρασε την πεταλούδα στο χέρι για την προναρκωση τον είχα ζαλίσει τον άνθρωπο..

τελικα δεν ήταν τίποτα!!οντως είναι απλά σαν να κοιμάσαι..κ μετά ξυπνάς ωραιότατα..εκεί συμπέρανα ότι άδικα έκλαιγα για μέρες κ ότι άδικα πολυσκεφτομαστε πράγματα για τα οποία δεν έχουμε την απαραίτητη γνώση..το καλό είναι ότι ζούμε στο 2020, η επιστήμη εξελίσσεται, δλδ είναι όλα με το μέρος μας..

δε λέω ότι αν χρειαστεί να ξανακάνω ολική νάρκωση θα πετάξω τη σκούφια μου αλλά οκ, δεν είναι και κάτι..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα, όσον αφορά την ολική νάρκωση μη το σκέφτεστε καν..

εγω πριν 6 μήνες χειρουργήθηκα για τη μέση μου (δισκοκηλη) με ολική νάρκωση εννοείται..

οπως κ εσείς έτρεμα στην ιδέα..έκλαιγα μια μέρα πριν πάω στο νοσοκομείο μέχρι την ώρα που ήρθαν κ με πήραν για το χειρουργείο.χιλιες δυο βλακείες σκεφτόμουν..κ όχι τι θα γίνει αν έχω παρενέργειες,κ πως θα είναι που δε θα μπορώ να αντιδράσω..βλακείες..

τι και αν μου εξήγησε ο καημένος ο αναισθησιολόγος ότι τίποτα δε πρόκειται να συμβεί εγώ εκεί!!!κλαμα..μέχρι που μου πέρασε την πεταλούδα στο χέρι για την προναρκωση τον είχα ζαλίσει τον άνθρωπο..

τελικα δεν ήταν τίποτα!!οντως είναι απλά σαν να κοιμάσαι..κ μετά ξυπνάς ωραιότατα..εκεί συμπέρανα ότι άδικα έκλαιγα για μέρες κ ότι άδικα πολυσκεφτομαστε πράγματα για τα οποία δεν έχουμε την απαραίτητη γνώση..το καλό είναι ότι ζούμε στο 2020, η επιστήμη εξελίσσεται, δλδ είναι όλα με το μέρος μας..

δε λέω ότι αν χρειαστεί να ξανακάνω ολική νάρκωση θα πετάξω τη σκούφια μου αλλά οκ, δεν είναι και κάτι..

 

 Και Εγώ όταν έκανα την απόξεση τον είχα τρελάνει τον αναισθησιολογο και όλο τον ρώταγα θα ξανά ξυπνήσω; έλεγα αντε με επισκληριδιο δεν θα φοβάμαι και τώρα φοβάμαι τα πάντα :tongue:


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Kpp83 είπε:

Αχ και εγω δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά η καισαρική ήταν ακόμα πιο τραυματική. Έχω πάθει ψυχολογικά δεν θέλω με τίποτα μα το ξαναπερασω και σκέφτομαι και την υιοθεσία...

Είναι πολύ δύσκολο για υιοθεσία να ξέρεις... Αλλά μπράβο σου που το σκέφτεσαι!! Γιατί ήταν τραυματική η γέννα σου; άμα θέλεις βέβαια μην γίνομαι αδιάκριτη 


 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σιγουρα όταν κάτι δεν έχει πάει καλά υπάρχει η φοβία.Οταν εγώ για διαφορετικό λόγο δεν μπορούσα να χειριστώ την ιδέα μιας νέας προσπάθειας για εγκυμοσύνη απευθύνθηκα σε ειδικό.Βοηθηθηκα ψυχολογικά πολύ.Σε κάθε άνθρωπο οι φοβίες είναι διαφορετικές.Εγω θα σου έλεγα αν το θέλεις να το δεις με βοήθεια διότι είναι μια μεγάλη περίοδος η κύηση με πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2020 at 2:08 PM, Κωνσταντίνα16 said:

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας.. Πριν 14 μήνες σχεδόν γέννησα τον πρίγκιπα μου μετά από μια δύσκολη εγκυμοσύνη καθώς όλη την εγκυμοσύνη την έβγαλα ξάπλα με πρόωρες συσπάσεις τοκετού από τον 4 μήνα. Νοσηλεύτικα για τις συσπάσεις, έκανα αμνιοπαρακεντηση και εν τέλει γέννησα με καισαρική στον 8 μήνα το θαυματάκι μου. Στο χειρουργείο όμως μάλλον δεν έκανε συσπάσεις η μήτρα όταν βγήκε το μωρό και με πλάκωσαν σε κάτι χάπια και όρους και έτσι δόξα τω Θεό όλα πήγαν καλά!! Ανναρωσα γρήγορα και δεν είχα κανένα πρόβλημα δόξα τω Θεό.. Τώρα το πρόβλημα μου είναι πως ενώ με τον συζηγο θέλουμε να χαρίσουμε ένα αδερφάκι στον μικρό φοβάμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΆ Πολύ την γέννα... Όχι την εγκυμοσύνη αλλά την γέννα... Φοβάμαι μην πάθω τίποτα και πεθάνω... Τι να κάνω; το έχει περάσει καμία άλλη κοπέλα αυτο; και αν ναι τι έκανε για να το ξεπεράσει; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Κωνσταντίνα μου καλή, περιγράφεις την ιστορία της εγκυμοσύνης μου και του τοκετού μου με κάθε λεπτομέρεια! Πέρασα ακριβώς, ακριβώς τα ίδια! Εγώ μάλιστα πέρασα δύο τραυματικές εμπειρίες τοκετού, καθώς στην 25η εβδομάδα νοσηλεύτηκα εκτάκτως στο νοσοκομείο με τόσο δυνατές συσπάσεις που παρατρίχα γλίτωσα τότε τον τόσο πρόωρο τοκετό (με άγνωστη κατάληξη για το μωρό μου βέβαια).  Μέσα σε 12 ώρες μου έβαλαν 5 αμπούλες τοκολυτικών φαρμάκων θυμάμαι και ήμουν σε μία κατάσταση ημινάρκης. Τελικά τα κατάφερα και έφθασα μέχρι την 33η εβδομάδα, οπότε πάλι λόγω συσπάσεων μου έκαναν έκτακτη καισαρική. Γέννησα όμως το αγόρι μου γερό και υγιές και τώρα είναι 19 μηνών. Το σοκ της δύσκολης εγκυμοσύνης και του πρόωρου τοκετού έκανα σχεδόν έναν χρόνο να το ξεπεράσω. 

Πόσο σε καταλαβαίνω γλυκιά μου για τον φόβο που έχεις... Εγώ σκιάζομαι. Θέλω κ εγώ τόσο πολύ να χαρίσω αδερφάκια στον γιο μου. Θα ήθελα άλλα δύο παιδάκια. Θα σου πω όμως εγώ τι λέω στον εαυτό μου: ότι και κάτι να είναι δύσκολο όπως την προηγούμενη φορά, θα κάνουμε και πάλι ό,τι χρειάζεται και θα τα καταφέρω να γεννήσω ένα υγιές παιδί. Δεν πρέπει να αφήσουμε τον φόβο να μας αποτρέψει από μία δεύτερη εγκυμοσύνη, γιατί περνώντας τα χρόνια θα μετανιώσουμε που αφήσαμε τα παιδιά μας χωρίς αδερφάκι, ενώ θα μπορούσαμε. Η ζωή θέλει κουράγιο και δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είχα Κ εγώ μια παλινδρομη κύηση παραμονή Χριστουγέννων ήμουν στην 8η εβδομάδα είχαμε ακούσει καρδούλα Κ μέτα στον υπέρηχο μετά από μια εβδομάδα δεν ακούσαμε τιποτα.....πλεον Κ μόνο στην ιδέα μια νέας εγκυμοσύνης θα είναι με το άγχος μην συμβεί πάλι το ίδιο  κακά τα ψέμματα

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2020 at 1:26 ΜΜ, Iris89 είπε:

Κωνσταντίνα μου καλή, περιγράφεις την ιστορία της εγκυμοσύνης μου και του τοκετού μου με κάθε λεπτομέρεια! Πέρασα ακριβώς, ακριβώς τα ίδια! Εγώ μάλιστα πέρασα δύο τραυματικές εμπειρίες τοκετού, καθώς στην 25η εβδομάδα νοσηλεύτηκα εκτάκτως στο νοσοκομείο με τόσο δυνατές συσπάσεις που παρατρίχα γλίτωσα τότε τον τόσο πρόωρο τοκετό (με άγνωστη κατάληξη για το μωρό μου βέβαια).  Μέσα σε 12 ώρες μου έβαλαν 5 αμπούλες τοκολυτικών φαρμάκων θυμάμαι και ήμουν σε μία κατάσταση ημινάρκης. Τελικά τα κατάφερα και έφθασα μέχρι την 33η εβδομάδα, οπότε πάλι λόγω συσπάσεων μου έκαναν έκτακτη καισαρική. Γέννησα όμως το αγόρι μου γερό και υγιές και τώρα είναι 19 μηνών. Το σοκ της δύσκολης εγκυμοσύνης και του πρόωρου τοκετού έκανα σχεδόν έναν χρόνο να το ξεπεράσω. 

Πόσο σε καταλαβαίνω γλυκιά μου για τον φόβο που έχεις... Εγώ σκιάζομαι. Θέλω κ εγώ τόσο πολύ να χαρίσω αδερφάκια στον γιο μου. Θα ήθελα άλλα δύο παιδάκια. Θα σου πω όμως εγώ τι λέω στον εαυτό μου: ότι και κάτι να είναι δύσκολο όπως την προηγούμενη φορά, θα κάνουμε και πάλι ό,τι χρειάζεται και θα τα καταφέρω να γεννήσω ένα υγιές παιδί. Δεν πρέπει να αφήσουμε τον φόβο να μας αποτρέψει από μία δεύτερη εγκυμοσύνη, γιατί περνώντας τα χρόνια θα μετανιώσουμε που αφήσαμε τα παιδιά μας χωρίς αδερφάκι, ενώ θα μπορούσαμε. Η ζωή θέλει κουράγιο και δύναμη!

Αχ κορίτσι μου σε νιώθω... Αυτό σκέφτομαι μην μετανιώσω σε κάποια χρόνια και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο..πρεπει όντως να είμαστε δυνατές και εύχομαι να το ξεπεράσουμε σύντομα και όλα να μας πάνε καλά σε όλες μας!! 

1 ώρα πρίν, Κατερινα1992 είπε:

Καλησπέρα σας είχα Κ εγώ μια παλινδρομη κύηση παραμονή Χριστουγέννων ήμουν στην 8η εβδομάδα είχαμε ακούσει καρδούλα Κ μέτα στον υπέρηχο μετά από μια εβδομάδα δεν ακούσαμε τιποτα.....πλεον Κ μόνο στην ιδέα μια νέας εγκυμοσύνης θα είναι με το άγχος μην συμβεί πάλι το ίδιο  κακά τα ψέμματα

Καλησπέρα κορίτσι μου.. Και εγώ δύο παλινδρομες στο ιστορικό μου όμως αυτό δεν με φοβησε... Προσπάθησε το αφού θέλετε παιδάκι και όλα θα πάνε καλά θα δεις!! Έχεις κάνει εξετάσεις; τον θυρεοειδή τον έχεις δει; 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...