Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      οχι ρε συ  δεν μιλάω για τα 2400  ! μιλάω για το κυοφορίας ,λοχείας και μητρότητας ! εγώ με αυτά εχω γίνει εξαλλη αν δεν μας τα πληρώνουν ! δλδ σκέφτομαι ότι πχ θα εμένα  1 χρόνο απλήρωτη και παθαίνω σοκ…  τέλος πάντων ας αγχωθώ πάλι για τις συσπάσεις μου και θα ξανά αγχωθώ γι αυτό τον άλλο μήνα 🙄

      Όχι ρε συ απτήν στιγμή που δουλεύεις αυτά είναι στην ουσία επιδόματα που δίνουν για να μην σε διώξουν απτήν δουλειά σου. Αυτά στην ουσία προστατεύουν την εργασία σου Κ δεν είναι επίδομα για ενίσχυση.

      Αυτό το έχουν κάνει για να μείνεις έγκυος ενώ δουλεύεις . Γιατί αλλιώς δεν θα έμενε καμία γυναίκα έγκυος με το φόβο της απόλυσης. 

      Οπότε στην ουσία σου δίνει ένα βασικό μισθό για 6 μήνες Κ άδεια κ δεν επιβαρύνει τον εργοδοτη για να κάτσεις στην δουλειά Κ να μεγαλώσει Κ λίγο το παιδί . 

      Στην ουσία είναι εργασιακό δικαίωμα . 

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι νέα μαμά διδύμων 2 μηνών τώρα, έχω βοήθεια για το τάισμα-ρεψιμο ένα μήνα τη μαμά μου και ένα μήνα την πεθερά μου.ο άντρας μου δουλεύει αρκετές ώρες είναι είναι δύσκολο να βοηθάει.ηθελα να ρωτήσω μέχρι πόσο μηνών πιστεύετε θα χρειαζομαι βοήθεια στο τάισμα ;;δεν λέω καλή η βοήθεια αλλά χρειάζομαι χρόνο με τα μωρά μου χωρίς να έχω κάποιον πάνω από το ελαφάκι μου συνέχεια. Και επίσης ανησυχώ εάν θα δεθούν μαζί μου τα μωρά εφ όσον δεν είμαι μόνο εγώ ο κύριος φροντιστής τους😞

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι νέα μαμά διδύμων 2 μηνών τώρα, έχω βοήθεια για το τάισμα-ρεψιμο ένα μήνα τη μαμά μου και ένα μήνα την πεθερά μου.ο άντρας μου δουλεύει αρκετές ώρες είναι είναι δύσκολο να βοηθάει.ηθελα να ρωτήσω μέχρι πόσο μηνών πιστεύετε θα χρειαζομαι βοήθεια στο τάισμα ;;δεν λέω καλή η βοήθεια αλλά χρειάζομαι χρόνο με τα μωρά μου χωρίς να έχω κάποιον πάνω από το ελαφάκι μου συνέχεια. Και επίσης ανησυχώ εάν θα δεθούν μαζί μου τα μωρά εφ όσον δεν είμαι μόνο εγώ ο κύριος φροντιστής τους😞

 

 

 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου !! Εννοείς έχεις βοήθεια όλο το 24ωρο;εγώ από δύο μηνών και μετά ήμουν αρκετές ώρες τη μέρα μόνη μου ήταν αρκετά δύσκολο..πολλές φορές χρειαζόταν δεύτερο άτομο παρόλα αυτά και το να έχω όλη την ώρα κάποιον πάνω από το κεφάλι μου δεν νομίζω να μου άρεσε ειδικά αν παρεμβαίνουν πολύ ..καλύτερα όχι ..ίσως να έρχονται κάποιες ώρες να βοηθάνε με δουλειές κλπ λίγο με τα μωρά αλλά σίγουρα να είσαι και μόνη σου εφόσον το χρειάζεσαι η το δοκιμάζεις και βλέπεις πως θα πάει.σιγουρα με τα δίδυμα η βοήθεια ειναι πολύ χρήσιμη για πολύ καιρό !! Πάντα χρειάζεται βοήθεια όχι όμως και όλη μέρα 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2023 at 2:47 PM, Vaou said:

Καλησπέρα!

Είμαι νέα μαμά διδύμων 2 μηνών τώρα, έχω βοήθεια για το τάισμα-ρεψιμο ένα μήνα τη μαμά μου και ένα μήνα την πεθερά μου.ο άντρας μου δουλεύει αρκετές ώρες είναι είναι δύσκολο να βοηθάει.ηθελα να ρωτήσω μέχρι πόσο μηνών πιστεύετε θα χρειαζομαι βοήθεια στο τάισμα ;;δεν λέω καλή η βοήθεια αλλά χρειάζομαι χρόνο με τα μωρά μου χωρίς να έχω κάποιον πάνω από το ελαφάκι μου συνέχεια. Και επίσης ανησυχώ εάν θα δεθούν μαζί μου τα μωρά εφ όσον δεν είμαι μόνο εγώ ο κύριος φροντιστής τους😞

 

 

 

Καλησπερα και να σου ζησουν τα μικρουλια! Νομιζω αυτο που προτεινε η Νανσυ (αν ειναι εφικτο) ειναι το καλυτερο. Να ερχονται δηλαδη καποιες ωρες να βοηθανε και να φευγουν. Βεβαια αν οι μαμαδες ερχονται απο αλλου (καποιο χωριο πχ) και μενουν εκει τοτε ειναι δυσκολο γιατι υποθετω θα ειναι συνεχεια μαζι σου. Ισως σε τετοια περιπτωση να τους προτεινεις να πηγαινουν εξω για καμια βολτα ή σουπερ μαρκετ ωστε να μενεις και λιγο μονη με τα μωρακια. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 2:47 ΜΜ, Vaou είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι νέα μαμά διδύμων 2 μηνών τώρα, έχω βοήθεια για το τάισμα-ρεψιμο ένα μήνα τη μαμά μου και ένα μήνα την πεθερά μου.ο άντρας μου δουλεύει αρκετές ώρες είναι είναι δύσκολο να βοηθάει.ηθελα να ρωτήσω μέχρι πόσο μηνών πιστεύετε θα χρειαζομαι βοήθεια στο τάισμα ;;δεν λέω καλή η βοήθεια αλλά χρειάζομαι χρόνο με τα μωρά μου χωρίς να έχω κάποιον πάνω από το ελαφάκι μου συνέχεια. Και επίσης ανησυχώ εάν θα δεθούν μαζί μου τα μωρά εφ όσον δεν είμαι μόνο εγώ ο κύριος φροντιστής τους😞

 

 

 

Καλησπερα!! Εμενα τα μικρα μου ειναι 4,5 μηνων και τα εχω μονη μου απο την πρωτη μερα...οταν ταιζα το ενα το αλλο το ειχα στο relax και το κουνουσα με το ποδι...βεβαια ειδικα ο μπεμπης εχει πλανταξει απειρες φορες μεχρι να ερθει η σειρα του....μεχρι σημερα...εκλαιγαν και τα 2 μαζι και τα εβαλα στα relax διπλα διπλα και τα ταισα ταυτοχρονα...τι εχανα τοσο καιρο που δεν το δοκιμαζα...γλιτωσα και γκρινια και χρονο... αν μεινεις λιγο μονη σου με τα μικρα θα βρεις τον τροπο να εισαι σιγουρη..

  • Μου αρέσει 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/6/2020 at 11:32 ΜΜ, Φούφη είπε:

Καλώς το Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη μανουλοκοιλίτσα♡♡

Φυσικά και θα βρίσκουμε χρόνο κ να γράφουμε και να χτενιζόμαστε και να νιώθουμε γυναίκες και να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας και να φροντίζουμε τον αντρούλη και τα διδυμάκια μας..ξέρεις γιατι;

Γιατί είμαστε γυναίκες σύντροφοι και μάνες και αξίζουμε.

Καλή χρονιά και θα συμφωνήσω ! Είμαστε πιο ομορφες απο ποτε με τα διδυμακια μας αγκαλια εξάλλου

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/1/2023 at 2:47 ΜΜ, Vaou είπε:

Καλησπέρα!

Είμαι νέα μαμά διδύμων 2 μηνών τώρα, έχω βοήθεια για το τάισμα-ρεψιμο ένα μήνα τη μαμά μου και ένα μήνα την πεθερά μου.ο άντρας μου δουλεύει αρκετές ώρες είναι είναι δύσκολο να βοηθάει.ηθελα να ρωτήσω μέχρι πόσο μηνών πιστεύετε θα χρειαζομαι βοήθεια στο τάισμα ;;δεν λέω καλή η βοήθεια αλλά χρειάζομαι χρόνο με τα μωρά μου χωρίς να έχω κάποιον πάνω από το ελαφάκι μου συνέχεια. Και επίσης ανησυχώ εάν θα δεθούν μαζί μου τα μωρά εφ όσον δεν είμαι μόνο εγώ ο κύριος φροντιστής τους😞

Καλημέρα και καλή χρονιά!! Βοήθεια για το τάισμα χρειάστηκα μέχρι που μπήκαν σε μια στοιχειώδη σειρά, δηλαδη μέχρι τον 4ο μήνα περίπου.

Μετά αυτό που εγώ χρειάζομαι είναι βοήθεια στο μαγείρεμα και στον καθαρισμό του σπιτιού. 

Αν μπορεί η μητέρα/πεθερά σου να σου φτιάχνει ένα φαγητό και μια φορά την εβδομάδα να ερχεται μια κυρία να σου κάνει τις δουλειές του σπιτιού ( τα χοντρά,  σφουγγάρισμα, μπάνιο, σίδερο) είσαι μια χαρά...

Εμείς είμαστε 7,5 μηνών,  έρχεται η μητέρα μου κάθε μέρα κάποιες ώρες,  τώρα πια μου φτιάχνει ένα φαγητό μονο και παίζει με τα μωρά, έχει κουραστεί αρκετά κι αυτή, την είχα μαζί μου και στην εγκυμοσυνη που ήμουν 3 μήνες στο κρεβάτι...Εγώ τα ταΐζω, αλλάζω κλπ.

Ψάχνω να βρω μια κυρία για το σπίτι,  δεν θέλω να χάνω χρόνο από τα θαυματακια μου για να σφουγγαρίζω ... Δεν μου περισσεύουν τα λεφτά, αλλά θέλω τα σαββατοκύριακο που είναι και ο μπαμπάς μας σπίτι να περνάμε όμορφα όλοι μαζί, να παίζουμε και να πηγαίνουμε καμια βόλτα...

On 26/12/2022 at 10:29 ΠΜ, minnie26 είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Μιας που είστε ήδη μανούλες σε δίδυμα ήθελα να ρωτήσω για καροτσάκι … τι σας έχει βολέψει , ποιας εταιρίας ; Εγώ θα ήθελα ένα που να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κ δύσβατους δρόμους κ όχι μόνο πόλης! 
Αξίζει να πάρουμε ένα διπλό η δυο καρότσια; Ποια η γνώμη σας απ την εμπειρία σας;;;

Κοίτα, εγώ θα σου έλεγα να μην πάρεις κατι ακριβό. Τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα και δεν θα χωράνε για πολύ στο διπλό ( γιατί είναι πιο στενές οι θέσεις,  αε σχεση με τα μονα) Όπως το βλέπω μέχρι να χρονισουν θα τα έχουμε στο διπλό... μετά σίγουρα θα πάρουμε μονά.

Ασε που δεν είναι ευκολη υπόθεση η βόλτα μονη σου όταν είναι μικρά.. ολόκληρο project είναι η προετοιμασία,  άσε που αν γκρινιάζουν και τα δύο και είσαι μόνη έξω δεν ξέρεις τι να τα κάνεις και τρέχεις να γυρίσεις σπίτι...

Εγώ δεν τα βγάζω μόνη μου, το έκανα μια δυο φορές,  κουράστηκα, τέλος...

Γενικά πολύ κούραση κορίτσια...

Δεν κοιμαμαι καλα... ακόμη ξυπνανε το βράδυ μια φορά για γάλα κι ας εινσι 7,5 μηνων...  ακόμη κάνω και αντλήσεις.... κομμάτια είμαι και ας εχω και την μανα μου κσι τον αντρα μου νσ βοηθούν...

Και τώρα που μπήκαμε στις στερεές τροφές,  δεν προλαβαίνω να τελειώσω το ένα τάισμα κσι να πλύνω τα συμπραγκαλα, ξεκινώ την προετοιμασία για το επόμενο...

Να ρωτήσω τις πιο παλιες για την αλλαγή της πανας, έως τώρα τα πλένω κάτω από τη βρύση και τα σαπουνιζω και για κάκα και για τσίσα (περάσαμε κατι ουρολοιμωξεις και η παιδιατρος μας σύστησε να τα πλένουμε επιμελώς) αλλά πια έχουν βαρύνει αρκετά, κοψομεσιαζομαι... 

Εσείς τι κάνατε? 

Μέχρι πότε τα πλένατε στην βρύση?

Μετά στον καναπε με μωρομαντηλα? Δεν τα χωνεύω τα μωρομαντηλα...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Επανέρχομαι με ένα ακόμη ερώτημα για τις πιο έμπειρες,  κορίτσια, πως ταξιδεύετε;

Εννοώ, που κάθεστε στο ταξίδι;

Με τα δύο καθίσματα πίσω,  εγώ δεν χωράω να καθισω στη μέση. 

Φοβάμαι να αφήσω τα μωρα μονα τους και εγώ να κάθομαι μπροστά...

Άφησε που θα είναι επικίνδυνο,  ένας εμετός να συμβεί πως σταματάς μέσα στην εθνική; 

Έχετε υπόψη σας κάποιο αυτοκίνητο που να χωράει και την μαμά στο πίσω κάθισμα μαζί με τα μωρά στα καθίσματα τους;

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2023 at 6:18 AM, athinaida said:

Καλημέρα και καλή χρονιά!! Βοήθεια για το τάισμα χρειάστηκα μέχρι που μπήκαν σε μια στοιχειώδη σειρά, δηλαδη μέχρι τον 4ο μήνα περίπου.

Μετά αυτό που εγώ χρειάζομαι είναι βοήθεια στο μαγείρεμα και στον καθαρισμό του σπιτιού. 

Αν μπορεί η μητέρα/πεθερά σου να σου φτιάχνει ένα φαγητό και μια φορά την εβδομάδα να ερχεται μια κυρία να σου κάνει τις δουλειές του σπιτιού ( τα χοντρά,  σφουγγάρισμα, μπάνιο, σίδερο) είσαι μια χαρά...

Εμείς είμαστε 7,5 μηνών,  έρχεται η μητέρα μου κάθε μέρα κάποιες ώρες,  τώρα πια μου φτιάχνει ένα φαγητό μονο και παίζει με τα μωρά, έχει κουραστεί αρκετά κι αυτή, την είχα μαζί μου και στην εγκυμοσυνη που ήμουν 3 μήνες στο κρεβάτι...Εγώ τα ταΐζω, αλλάζω κλπ.

Ψάχνω να βρω μια κυρία για το σπίτι,  δεν θέλω να χάνω χρόνο από τα θαυματακια μου για να σφουγγαρίζω ... Δεν μου περισσεύουν τα λεφτά, αλλά θέλω τα σαββατοκύριακο που είναι και ο μπαμπάς μας σπίτι να περνάμε όμορφα όλοι μαζί, να παίζουμε και να πηγαίνουμε καμια βόλτα...

Κοίτα, εγώ θα σου έλεγα να μην πάρεις κατι ακριβό. Τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα και δεν θα χωράνε για πολύ στο διπλό ( γιατί είναι πιο στενές οι θέσεις,  αε σχεση με τα μονα) Όπως το βλέπω μέχρι να χρονισουν θα τα έχουμε στο διπλό... μετά σίγουρα θα πάρουμε μονά.

Ασε που δεν είναι ευκολη υπόθεση η βόλτα μονη σου όταν είναι μικρά.. ολόκληρο project είναι η προετοιμασία,  άσε που αν γκρινιάζουν και τα δύο και είσαι μόνη έξω δεν ξέρεις τι να τα κάνεις και τρέχεις να γυρίσεις σπίτι...

Εγώ δεν τα βγάζω μόνη μου, το έκανα μια δυο φορές,  κουράστηκα, τέλος...

Γενικά πολύ κούραση κορίτσια...

Δεν κοιμαμαι καλα... ακόμη ξυπνανε το βράδυ μια φορά για γάλα κι ας εινσι 7,5 μηνων...  ακόμη κάνω και αντλήσεις.... κομμάτια είμαι και ας εχω και την μανα μου κσι τον αντρα μου νσ βοηθούν...

Και τώρα που μπήκαμε στις στερεές τροφές,  δεν προλαβαίνω να τελειώσω το ένα τάισμα κσι να πλύνω τα συμπραγκαλα, ξεκινώ την προετοιμασία για το επόμενο...

Να ρωτήσω τις πιο παλιες για την αλλαγή της πανας, έως τώρα τα πλένω κάτω από τη βρύση και τα σαπουνιζω και για κάκα και για τσίσα (περάσαμε κατι ουρολοιμωξεις και η παιδιατρος μας σύστησε να τα πλένουμε επιμελώς) αλλά πια έχουν βαρύνει αρκετά, κοψομεσιαζομαι... 

Εσείς τι κάνατε? 

Μέχρι πότε τα πλένατε στην βρύση?

Μετά στον καναπε με μωρομαντηλα? Δεν τα χωνεύω τα μωρομαντηλα...

Εμάς ειναι 2,5 χρονων και για τα κακακια τα πλένουμε ακόμα στην βρύση (λυγιζουν γονατα και σκυβουν προς τα εμπρος). Για τσισακια τα κανουμε με μαντηλακια αλλά τα μόνα που δεν τα ερεθίζουν και καθαρίζουν καλα ειναι αυτα με 99% νερο. Έχει τετοια σε οικονομική τιμή στο γερμανικο σουπερμαρκετ - τα λενε pure water. Δοκίμασε αυτά, ίσως βολέψουν τα μικρούλια.  

Για τον υπνο, θέλει πολύ υπομονη. Εμας πηρε 2 χρόνια να πουμε οτι κοιμομαστε ολη την νυχτα και τωρα που κόψαμε τις πιπιλες παλι περνάμε λιγο δυκολη φαση με κατι ξυπνηματα στις 3 το πρωι - βλεπουν ονειρα/εφιαλτες μαλλον και πετάγονται. 


Για το κοψιμο της πιπιλας σας γραφω τι καναμε αν τυχον βοηθησει καποια μανουλα: 
- Ξεκινησαμε να λεμε οτι θα ερθει η Νεραιδα και θα παρει ολες τις πιπιλες μας να τις παει σε μια χωρα μακρια να τις δωσει σε μωρακια που τις χρειαζονται.
- Το λεγαμε καθε μερα και ειχαμε πει συγκεκριμενη ημερα / ημερομηνια οποτε λεγαμε πχ: "σε 2 μερες θα ερθει", "αυριο θα ερθει", "ηρθε σημερα και τις πηρε!!". 
- Ειπαμε οτι η Νεραιδα θα αφησει ενα δωρακι για καθε παιδι 
- Βρηκαμε δωρα σχετικα με τις αγαπημενες πιπιλες, δηλαδη στο κοριτσακι μας αρεσε η πιπιλα με σχεδιακι μια κουκουβαγια και βρηκαμε ενα κουκλακι κουκουβαγια που το πατας και λεει παραμυθια σαν δωρακι απο την Νεραιδα. 

Ετσι κοπηκαν οι πιπιλες μαχαιρι και σχετικα ανωδυνα - τις αναζητησαν τις πρωτες 2-3 μερες χωρις κλαματα ευτυχως. :wub:

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2023 at 3:35 ΠΜ, athinaida είπε:

Καλημέρα!!

Επανέρχομαι με ένα ακόμη ερώτημα για τις πιο έμπειρες,  κορίτσια, πως ταξιδεύετε;

Εννοώ, που κάθεστε στο ταξίδι;

Με τα δύο καθίσματα πίσω,  εγώ δεν χωράω να καθισω στη μέση. 

Φοβάμαι να αφήσω τα μωρα μονα τους και εγώ να κάθομαι μπροστά...

Άφησε που θα είναι επικίνδυνο,  ένας εμετός να συμβεί πως σταματάς μέσα στην εθνική; 

Έχετε υπόψη σας κάποιο αυτοκίνητο που να χωράει και την μαμά στο πίσω κάθισμα μαζί με τα μωρά στα καθίσματα τους;

Ποτε δεν έκατσα πίσω μαζί τους.. όταν η φορά των καθισμάτων είναι προς τα πίσω έχει καθρέφτες που βάζεις στα πίσω κάθισματα και βλέπεις τα μωρά .τώρα δεν ξέρω για αυτοκίνητο σίγουρα θέλει ψάξιμο να είναι ευρύχωρο πίσω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Ποτε δεν έκατσα πίσω μαζί τους.. όταν η φορά των καθισμάτων είναι προς τα πίσω έχει καθρέφτες που βάζεις στα πίσω κάθισματα και βλέπεις τα μωρά .τώρα δεν ξέρω για αυτοκίνητο σίγουρα θέλει ψάξιμο να είναι ευρύχωρο πίσω 

Νσι, γνωριζω για τους καθρέπτες,  αλλα τα μωρά μας είναι μικρα, 7 μηνών... φοβάμαι να τα αφήνω μονα τους... ακόμα εχουν και παλινδρόμηση,  στραβοκαταπινουν συχνά κσι πνίγονται...

οκ, μέχρι την παιδίατρο τα πάμε,  αλλά για μια διαδρομή μεγαλύτερη,  οχι... πρέπει να βρούμε ένα αυτοκίνητο να με χωράει, να κάθομαι κι εγώ πίσω ...

On 30/1/2023 at 9:36 ΜΜ, Αγάπ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εμπειρίες από γέννηση διδυμων σε δημοσίο νοσοκομείο στην Αθηνα και ΜΕΝΝ? Στείλτε μου πμ εάν δεν γινεται να γράψετε εδω

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να πάρετε γρήγορα τα μωρά σας στο σπίτι.

Προσωπική πειρα δεν έχω από την μενν,  μια φιλη όμως, η @Ydroxoos76 που είχε το νεογέννητο της στη μενν του παιδων και χρειάστηκε να κάνει και επέμβαση εκει, έμεινε πολύ ικανοποιημένη!

Με το καλό!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athinaida είπε:

Νσι, γνωριζω για τους καθρέπτες,  αλλα τα μωρά μας είναι μικρα, 7 μηνών... φοβάμαι να τα αφήνω μονα τους... ακόμα εχουν και παλινδρόμηση,  στραβοκαταπινουν συχνά κσι πνίγονται...

οκ, μέχρι την παιδίατρο τα πάμε,  αλλά για μια διαδρομή μεγαλύτερη,  οχι... πρέπει να βρούμε ένα αυτοκίνητο να με χωράει, να κάθομαι κι εγώ πίσω ...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να πάρετε γρήγορα τα μωρά σας στο σπίτι.

Προσωπική πειρα δεν έχω από την μενν,  μια φιλη όμως, η @Ydroxoos76 που είχε το νεογέννητο της στη μενν του παιδων και χρειάστηκε να κάνει και επέμβαση εκει, έμεινε πολύ ικανοποιημένη!

Με το καλό!!

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου. Είμαι έγκυος σε δίδυμα και ψάχνω γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο που να έχει και καλη ΜΕΝΝ με σκοπό να γεννήσω στο δημοσιο, είμαι ακόμα με τον εξωσωματικο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου. Είμαι έγκυος σε δίδυμα και ψάχνω γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο που να έχει και καλη ΜΕΝΝ με σκοπό να γεννήσω στο δημοσιο, είμαι ακόμα με τον εξωσωματικο.

Καλή γυναικολογικη μαιευτικη κλινική έχει το αττικο νοσοκομειο.  Εκεί είναι η καθηγήτρια Καλανταριδου, και εχει μια πολυ κσλη ομαδα γυρω της. Έχω ακούσει πολυ καλά λόγια! Μπορει να την εχεις δει στην tv, αυτή ανέλαβε και ξεγεννουσε και όλες όσες είχαν κορωνοιο, τον καιρό της πανδημίας. 

Αφού είναι καθηγητρια δικαιουται να έχει ιατρείο ιδιωτικό.  Θα σου πρότεινα να πας να την βρεις,  ειναι εγγύηση. 

Και γνωρίζει από εξωσωματικές, έχει κανει και προεδρος στην ανεξάρτητη αρχή υποβοηθουμενης αναπαραγωγής.

Με το καλό να δεχτείς τα θαυματακια σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 1/29/2023 at 3:35 AM, athinaida said:

Καλημέρα!!

Επανέρχομαι με ένα ακόμη ερώτημα για τις πιο έμπειρες,  κορίτσια, πως ταξιδεύετε;

Εννοώ, που κάθεστε στο ταξίδι;

Με τα δύο καθίσματα πίσω,  εγώ δεν χωράω να καθισω στη μέση. 

Φοβάμαι να αφήσω τα μωρα μονα τους και εγώ να κάθομαι μπροστά...

Άφησε που θα είναι επικίνδυνο,  ένας εμετός να συμβεί πως σταματάς μέσα στην εθνική; 

Έχετε υπόψη σας κάποιο αυτοκίνητο που να χωράει και την μαμά στο πίσω κάθισμα μαζί με τα μωρά στα καθίσματα τους;

Το Peugeot 5008 είναι 7θεσιο αλλά το βασικό πλεονέκτημα είναι οτι έχει πισω 3 ξεχωριστά καθίσματα - και τα 3 με isofix - οπότε χωραει τα 2 καθισματα και εξτρα ατομο. Το πήραμε μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα διδυμομανουλες!

Έχω μεγάλο άγχος γιατί στον υπέρηχο το ένα μωρό έχει αυξημένους καρδιακούς παλμούς, 180 ενώ το άλλο 160, είμαι στη 12 εβδομάδα και η αυχενικη βγήκε καλη εκτός από τους καρδιακούς παλμούς του ενός εμβρύου. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Ο εμβρυομητρικος μου είπε να κάνω άμεσα τροφοβλαστηση γιατί περνάνε οι εβδομαδες, ο εξωσωματικος nipt γιατί τ αποτελέσματα της αυχενικης ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...