Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Χρόνια πολλά και η Παναγία βοήθεια μας!

Τα μικρά μου ξεπεταχτηκαν, είμαστε 14 μηνών!!

Έχει τολμήσει καμια σας τρίτο παιδί μετά από τα δίδυμα?

Το σκεφτόμαστε πολύ... το θέλουμε κι εγώ και ο καλός μου...

Όμως διστάζουμε, φοβαμαι μην έχω πάλι κοντό τράχηλο και χρειαστεί να μείνω στο κρεβάτι (στα δίδυμα έμεινα 3 μήνες και ακόμα δεν έχω επανελθει πληρως από την ακινησία...)

Και φυσικά σκεφτόμαστε αν θα μπορέσουμε να ανταπεξελθουμε και να υποστηρίξουμε μακρροπροθεσμα τρία παιδιά στις δραστηριότητες, στα φροντιστήρια/γλώσσες, στις σπουδές τους...

Καμία που να το έχει τολμήσει.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/8/2023 at 1:10 ΠΜ, athinaida είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Χρόνια πολλά και η Παναγία βοήθεια μας!

Τα μικρά μου ξεπεταχτηκαν, είμαστε 14 μηνών!!

Έχει τολμήσει καμια σας τρίτο παιδί μετά από τα δίδυμα?

Το σκεφτόμαστε πολύ... το θέλουμε κι εγώ και ο καλός μου...

Όμως διστάζουμε, φοβαμαι μην έχω πάλι κοντό τράχηλο και χρειαστεί να μείνω στο κρεβάτι (στα δίδυμα έμεινα 3 μήνες και ακόμα δεν έχω επανελθει πληρως από την ακινησία...)

Και φυσικά σκεφτόμαστε αν θα μπορέσουμε να ανταπεξελθουμε και να υποστηρίξουμε μακρροπροθεσμα τρία παιδιά στις δραστηριότητες, στα φροντιστήρια/γλώσσες, στις σπουδές τους...

Καμία που να το έχει τολμήσει.?

Καλησπέρα! Πραγματικά μπράβο σας πού με τόσο μικρά μωράκια έχετε όρεξη και κουράγιο και το σκέφτεστε!

Εγώ έχω μόνο τα δίδυμα και ούτε καν το σκέφτομαστε είναι ήδη πολύ δύσκολα και με τρίτο δεν μπορώ να φανταστώ την τρέλα !!

Ωστόσο όλα εξαρτώνται από σας από τη δική σας οικογένεια!αν το θέλετε γιατί όχι ; Αν έχετε και βοήθεια ακόμα καλύτερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2023 at 1:10 ΠΜ, athinaida είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Χρόνια πολλά και η Παναγία βοήθεια μας!

Τα μικρά μου ξεπεταχτηκαν, είμαστε 14 μηνών!!

Έχει τολμήσει καμια σας τρίτο παιδί μετά από τα δίδυμα?

Το σκεφτόμαστε πολύ... το θέλουμε κι εγώ και ο καλός μου...

Όμως διστάζουμε, φοβαμαι μην έχω πάλι κοντό τράχηλο και χρειαστεί να μείνω στο κρεβάτι (στα δίδυμα έμεινα 3 μήνες και ακόμα δεν έχω επανελθει πληρως από την ακινησία...)

Και φυσικά σκεφτόμαστε αν θα μπορέσουμε να ανταπεξελθουμε και να υποστηρίξουμε μακρροπροθεσμα τρία παιδιά στις δραστηριότητες, στα φροντιστήρια/γλώσσες, στις σπουδές τους...

Καμία που να το έχει τολμήσει.?

Αν εχεις βοηθεια ουσιαστική εννοειται ναι ! Αλλιως αστα εχουμε τρελαθει η υπομονη μου εξαντλείτε ..

  • Δύναμη! 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2023 at 8:50 PM, Nephele78 said:

Αν εχεις βοηθεια ουσιαστική εννοειται ναι ! Αλλιως αστα εχουμε τρελαθει η υπομονη μου εξαντλείτε ..

Nεφελη μου κουραγιο, τα γραψατε παιδικο μηπως απο Σεπτ; Αυτο θα σε βοηθησει να έχεις λιγο χρονο, να πας ενα καφε. 

@Nansy29 Νανσουλι πως είστε; 

Εμεις φετος το καλοκαιρι κοψαμε πανες και πανηγυριζω που μπαινουμε στο σουπερ μαρκετ και δεν κοιταμε με αγωνια τις τιμες. Τι λεφτα εφυγαν για πανες... :mrgreen:

Καναμε και τις κουνιες κρεβατακια, μεγαλωνουμε!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Nεφελη μου κουραγιο, τα γραψατε παιδικο μηπως απο Σεπτ; Αυτο θα σε βοηθησει να έχεις λιγο χρονο, να πας ενα καφε. 

@Nansy29 Νανσουλι πως είστε; 

Εμεις φετος το καλοκαιρι κοψαμε πανες και πανηγυριζω που μπαινουμε στο σουπερ μαρκετ και δεν κοιταμε με αγωνια τις τιμες. Τι λεφτα εφυγαν για πανες... :mrgreen:

Καναμε και τις κουνιες κρεβατακια, μεγαλωνουμε!! :wub:

Είμαστε καλά μεγαλώνουν τα κοριτσια μας και εμείς κόψαμε πάνα για τα τσισα ωστόσο για κακα μου την  ζητάνε ακόμα.προσπαθουμε να το κόψουμε και αυτό αλλά δεν ξέρω πως !! Πάντως ναι το κόστος μειώθηκε πάρα πόλυ! Κρεβάτακια και εμείς από 2.5 χρόνων ! Μεγάλωσαν τα παιδάκια μας μωρέ !!

πήγανε και παιδικό για 1.5 μήνα το καλοκαίρι και εννοείται από Σεπτέμβρη πάλι! Καλά δεν το συζητώ ότι είναι μεγάλη υπόθεση και σε αυτές έκανε πολύ καλό αλλά και σε μενα! Βρήκα λιγο χρόνο !!

γενικά είναι πολύ ζωηρες ακόμα!! δεν νομίζω να ηρεμήσουν αμεσα !!πολλοί τσακωμοι μεταξύ τους και όλη μέρα βλακείουλες π.χ ρίχνουν το φαγητό τους κάτω και γελάνε και τέτοια..τα κάνουν και εσάς αυτά ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Nansy29 είπε:

Είμαστε καλά μεγαλώνουν τα κοριτσια μας και εμείς κόψαμε πάνα για τα τσισα ωστόσο για κακα μου την  ζητάνε ακόμα.προσπαθουμε να το κόψουμε και αυτό αλλά δεν ξέρω πως !! Πάντως ναι το κόστος μειώθηκε πάρα πόλυ! Κρεβάτακια και εμείς από 2.5 χρόνων ! Μεγάλωσαν τα παιδάκια μας μωρέ !!

πήγανε και παιδικό για 1.5 μήνα το καλοκαίρι και εννοείται από Σεπτέμβρη πάλι! Καλά δεν το συζητώ ότι είναι μεγάλη υπόθεση και σε αυτές έκανε πολύ καλό αλλά και σε μενα! Βρήκα λιγο χρόνο !!

γενικά είναι πολύ ζωηρες ακόμα!! δεν νομίζω να ηρεμήσουν αμεσα !!πολλοί τσακωμοι μεταξύ τους και όλη μέρα βλακείουλες π.χ ρίχνουν το φαγητό τους κάτω και γελάνε και τέτοια..τα κάνουν και εσάς αυτά ; 

Εμενα οχι δε το κανουν ,προς το παρων τουλαχιστον.αλλα τσακωμοι για κατι το οποιο μπορει να το εχουν κ τα 2  ! Ναι παιδικο απο σεπτεμβρη με το φοβο των ασθενειών βεβαια  @playbunny

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Με το φαγητο ηρεμησαν, εχουμε πλεον πολυ λιγοτερα εως καθολου 'ατυχηματα' πχ να το πεταξουν ή να λερωθουν. Σιγα σιγα κοβουμε και τις ποδιουλες την ωρα του φαγητου. 

Τσακωμοι για το ίδιο ολοιδιο παιχνιδι που το εχουμε 2 φορες αλλα θέλει αυτο που παιζει το αλλο, εχουμε ακομα. Λογικα προς 4 ετων - ελπιζω - να ηρεμησουν σε αυτο. :blink:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2023 at 4:55 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα! Πραγματικά μπράβο σας πού με τόσο μικρά μωράκια έχετε όρεξη και κουράγιο και το σκέφτεστε!

Εγώ έχω μόνο τα δίδυμα και ούτε καν το σκέφτομαστε είναι ήδη πολύ δύσκολα και με τρίτο δεν μπορώ να φανταστώ την τρέλα !!

Ωστόσο όλα εξαρτώνται από σας από τη δική σας οικογένεια!αν το θέλετε γιατί όχι ; Αν έχετε και βοήθεια ακόμα καλύτερα 

Η αλήθεια είναι ότι κι εμεις είμαστε τρομερά κουρασμένοι... και δεν ποντάρουμε πουθενά για βοήθεια... 

Αλλά μεγαλώνουμε και σκεφτομαστε οτι αν ειναι να το κάνουμε το βήμα, πρεπει να το κάνουμε άμεσα...

Χάχαχα,  και να σκεφτεί κανείς ότι σκεφτόμαστε το τρίτο μωρό,  ενω μάλλον είμαι η μεγαλύτερη από τις διδυμομανούλες εδώ Χάχαχα 

@Nephele78 ...αν είναι του '78 σε περνάω,  ειμαι του '76!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2023 at 12:47 ΠΜ, athinaida είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εμεις είμαστε τρομερά κουρασμένοι... και δεν ποντάρουμε πουθενά για βοήθεια... 

Αλλά μεγαλώνουμε και σκεφτομαστε οτι αν ειναι να το κάνουμε το βήμα, πρεπει να το κάνουμε άμεσα...

Χάχαχα,  και να σκεφτεί κανείς ότι σκεφτόμαστε το τρίτο μωρό,  ενω μάλλον είμαι η μεγαλύτερη από τις διδυμομανούλες εδώ Χάχαχα 

@Nephele78 ...αν είναι του '78 σε περνάω,  ειμαι του '76!

 

Μπράβο σας ρε παιδια πωπω χαράς το κουραγιο σας . Καλά απο βοηθεια αστο δε περιμενω κ τιποτα απο κανεναν να σου πω την αληθεια . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Τα διδυμακια μας πριν λίγες μέρες έκλεισαν τους έξι μήνες. Οι πρώτοι τρεις μήνες ήταν σχετικά καλοί, τα φρόντιζα αποκλειστικά μόνη μου τα πρωινά και το απόγευμα/βράδυ με τον συζυγο. Από τον τέταρτο μήνα άρχισαν να γίνονται όλα πιο δύσκολα, είχα βοήθεια μια στο τοσο και τη μαμά μου, χάλασε ο ύπνος (όμως από τη στιγμή που κοιμούνται το έπαιρναν σερί) και τώρα πλέον στον έκτο νιώθω ότι έχω διαλυθεί. Όσο μεγαλώνουν αυξάνουν οι απαιτήσεις, είμαι συνεχώς επί ποδός, μπήκαν και οι στερεές ενώ με τον αποκλειστικό θηλασμό μου ήταν πολυ πιο βολικό. Δε ξέρω πια πως να το διαχειριστώ, το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμούνται με τίποτα, μπορεί να παλεύουμε και τρεις ώρες!! Κ εκεί που το ένα κοιμάται το άλλο ξαφνικά βγάζει κραυγή και μου το ξυπνάει. Ήθελα απλώς να πω τον πόνο μου, οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή 

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/2/2023 at 4:26 PM, Kalaleme said:

Καλησπέρα σας,

Τα διδυμακια μας πριν λίγες μέρες έκλεισαν τους έξι μήνες. Οι πρώτοι τρεις μήνες ήταν σχετικά καλοί, τα φρόντιζα αποκλειστικά μόνη μου τα πρωινά και το απόγευμα/βράδυ με τον συζυγο. Από τον τέταρτο μήνα άρχισαν να γίνονται όλα πιο δύσκολα, είχα βοήθεια μια στο τοσο και τη μαμά μου, χάλασε ο ύπνος (όμως από τη στιγμή που κοιμούνται το έπαιρναν σερί) και τώρα πλέον στον έκτο νιώθω ότι έχω διαλυθεί. Όσο μεγαλώνουν αυξάνουν οι απαιτήσεις, είμαι συνεχώς επί ποδός, μπήκαν και οι στερεές ενώ με τον αποκλειστικό θηλασμό μου ήταν πολυ πιο βολικό. Δε ξέρω πια πως να το διαχειριστώ, το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμούνται με τίποτα, μπορεί να παλεύουμε και τρεις ώρες!! Κ εκεί που το ένα κοιμάται το άλλο ξαφνικά βγάζει κραυγή και μου το ξυπνάει. Ήθελα απλώς να πω τον πόνο μου, οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή 

Καλημερα,

Μερικα πραγματα που ειχαμε δοκιμασει εμεις και επιαναν ανα περιοδους: 
- Τραγουδακια χαλαρα να παιζουν στο youtube
- Συσκευη λευκων ηχων 
- Κουνημα με καροτσι στο σαλονι το μωρο που δεν κοιμοταν για να εχει ησυχια το αλλο στο δωματιο

Ελπιζω να βοηθησει κατι απο αυτα - κουραγιο και υπομονη μανουλα, θα ερθουν καλυτερες μερες (και νυχτες) :wub:

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Καλημερα,

Μερικα πραγματα που ειχαμε δοκιμασει εμεις και επιαναν ανα περιοδους: 
- Τραγουδακια χαλαρα να παιζουν στο youtube
- Συσκευη λευκων ηχων 
- Κουνημα με καροτσι στο σαλονι το μωρο που δεν κοιμοταν για να εχει ησυχια το αλλο στο δωματιο

Ελπιζω να βοηθησει κατι απο αυτα - κουραγιο και υπομονη μανουλα, θα ερθουν καλυτερες μερες (και νυχτες) :wub:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ( κ την ενθάρρυνση)!

Η συσκευή με τους λευκούς ήχους είναι πράγματι σωτηρια. 

Καροτσι δεν έχουμε δοκιμάσει γιατί το διπλο δε χωράει μέσα στο σπίτι, είμαστε στριμωγμένα Έχουμε σκεφτεί όμως να πάρουμε ένα μονό, οικονομικό να το έχουμε μόνο για κούνημα.

Μακάρι να στρώσει λίγο!!!

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Kalaleme said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ( κ την ενθάρρυνση)!

Η συσκευή με τους λευκούς ήχους είναι πράγματι σωτηρια. 

Καροτσι δεν έχουμε δοκιμάσει γιατί το διπλο δε χωράει μέσα στο σπίτι, είμαστε στριμωγμένα Έχουμε σκεφτεί όμως να πάρουμε ένα μονό, οικονομικό να το έχουμε μόνο για κούνημα.

Μακάρι να στρώσει λίγο!!!

Έτσι κάναμε κι εμεις, με ενα μονό, οικονομικό και ελαφρυ γιατι εννοειται το διπλό δεν χωραγε με τίποτα. :grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2023 at 4:26 ΜΜ, Kalaleme είπε:

Καλησπέρα σας,

Τα διδυμακια μας πριν λίγες μέρες έκλεισαν τους έξι μήνες. Οι πρώτοι τρεις μήνες ήταν σχετικά καλοί, τα φρόντιζα αποκλειστικά μόνη μου τα πρωινά και το απόγευμα/βράδυ με τον συζυγο. Από τον τέταρτο μήνα άρχισαν να γίνονται όλα πιο δύσκολα, είχα βοήθεια μια στο τοσο και τη μαμά μου, χάλασε ο ύπνος (όμως από τη στιγμή που κοιμούνται το έπαιρναν σερί) και τώρα πλέον στον έκτο νιώθω ότι έχω διαλυθεί. Όσο μεγαλώνουν αυξάνουν οι απαιτήσεις, είμαι συνεχώς επί ποδός, μπήκαν και οι στερεές ενώ με τον αποκλειστικό θηλασμό μου ήταν πολυ πιο βολικό. Δε ξέρω πια πως να το διαχειριστώ, το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμούνται με τίποτα, μπορεί να παλεύουμε και τρεις ώρες!! Κ εκεί που το ένα κοιμάται το άλλο ξαφνικά βγάζει κραυγή και μου το ξυπνάει. Ήθελα απλώς να πω τον πόνο μου, οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή 

Υπομονή μανούλα .. πραγματικά όσο μεγαλώνουν αυξάνονται οι απαιτήσεις..όλο και περισσότερο..από κει από τους έξι μήνες και μετά ζοριστηκα και εγώ περισσότερο..και ειδικά αργότερα όταν άρχισαν το μπουσουλημα..αγώνας για να μεγαλώσουν τα δίδυμα!!για τον ύπνο εννοείς μέσα στη μέρα ; Η το βράδυ ; Εγώ Όταν έβλεπα ότι αργούσαν τόσο προσπαθούσα λίγο αργότερα τους ύπνους τους δεν έχει κάποιο νόημα να προσπαθείς αν δεν θέλουν ..προσπάθησε αργότερα..και το σημαντικότερο να συγχρονίζονται εννοείται..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 11:44 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Υπομονή μανούλα .. πραγματικά όσο μεγαλώνουν αυξάνονται οι απαιτήσεις..όλο και περισσότερο..από κει από τους έξι μήνες και μετά ζοριστηκα και εγώ περισσότερο..και ειδικά αργότερα όταν άρχισαν το μπουσουλημα..αγώνας για να μεγαλώσουν τα δίδυμα!!για τον ύπνο εννοείς μέσα στη μέρα ; Η το βράδυ ; Εγώ Όταν έβλεπα ότι αργούσαν τόσο προσπαθούσα λίγο αργότερα τους ύπνους τους δεν έχει κάποιο νόημα να προσπαθείς αν δεν θέλουν ..προσπάθησε αργότερα..και το σημαντικότερο να συγχρονίζονται εννοείται..

Να χαίρεσαι τα διδυμακια σου!

Καλά με το μπουσουλημα θα γελάσουμε πολύ γιατί έχουμε και σκύλο και δε μπορώ να διανοηθω τι θα ακολουθήσει.

Αναφέρομαι στον βραδινό ύπνο. Εν τω μεταξύ τις τελευταίες μέρες κοιμούνται πολύ πιο εύκολα και πιο νωρίς, ωστόσο έχουν νυχτερινές αφυπνίσεις-κατι που όταν μας παιδευαν μέχρι να κοιμηθούν δεν είχαν (ίσως εξαντλούνταν από την αντίσταση και έτσι το έπαιρναν σερί;). Αυτό που βλέπω είναι ότι περνάνε συνεχώς φάσεις, εκεί που λέω κάτι, ξαφνικά όλα τούμπα.

Ως προς τον συγχρονισμό δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο, ο μπέμπης μέσα στην ημέρα έχει ανάγκη από υπνακια και κοιμάται μόνος του χωρίς βοήθεια. Αντιθετα, η αδερφή του κοιμάται ελάχιστα κι αυτό μόνο αν τη βάλω στο στήθος...

On 5/9/2023 at 11:44 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Υπομονή μανούλα .. πραγματικά όσο μεγαλώνουν αυξάνονται οι απαιτήσεις..όλο και περισσότερο..από κει από τους έξι μήνες και μετά ζοριστηκα και εγώ περισσότερο..και ειδικά αργότερα όταν άρχισαν το μπουσουλημα..αγώνας για να μεγαλώσουν τα δίδυμα!!

Τώρα πόσο είναι τα δικά σου; Και σε ποια ηλικία θα έλεγες ότι στρώνει κάπως το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...