Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανουλες με διαβήτη κύησης


Recommended Posts

Καλημέρα σας μανουλες, ανήκω στις μανουλες Σεπτεμβρίου, είμαι 26 και 4 ημερών σήμερα. Πριν δύο εβδομάδες διαγνώστηκα μετά από παθολογική καμπύλη γλυκόζης με διαβήτη κύησης. 0' 84 - 60' 190 - 120' 117. Ξεκίνησα διατροφή από εκείνη την ημέρα και μετά από επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο μου δωθηκε ειδική διατροφή που τηρώ με ακρίβεια μέχρι σήμερα. Οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές, οι νηστείας -89 και τα μεταγευματικα φτάνω το πολύ 115 με όριο το 130. Σήμερα χωρίς να αλλάξω κάτι στην διατροφή μου , το νηστείας ήταν ελαφρώς τσιμπημενο 93 και μια ώρα με το ίδιο πρωινό που τις προηγούμενες μέρες μου έδινε τιμές -108 , σήμερα μου πήγε 139. Έκανα και δεύτερη μέτρηση για να βεβαιωθω ,133, όχι καμία μεγάλη απόκλιση.

Εσείς το έχετε πάθει; Πως τα καταφέρνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσι μου! Με το καλο το μωρο σου!! Εγω γεννησα τον Φεβρουάριο! Ειχα και γω διαβήτη κύησης! Με την διατροφή το ελεγχα! Ειχα κοψει το μελι και τα δημητριακά! Καποιες μερες που ημουν αγχωμενη και πιεσμενη εβλεπα οτι ειχα τιμες στα υψη! Και χωρίς να φαω κάτι απ' τα απαγορευμένα! Ο γιατρός μου χε πει οτι η κακη ψυχολογία το ανεβαζει!! Φυσικα 3 μέρες αφού γεννησα, ειχε επανέλθει στα φυσιολογικά! Ξαναεκανα καμπυλη δυο μηνες μετα και ειναι ολα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Κεγω μανούλα Φεβρουαρίου με διαβήτη κύησης. Να προσέχεις τι τρως βράδυ επηρεάζει το πρωί.επισης μη μένεις πολύ ώρα νηστική. Δηλαδή προ ύπνου πρέπει να φας κάτι μικρό. Εγώ έκανα διατροφή μεχρι τον 8ο μετά πήρα λίγες μονάδες ινσουλίνης.ολα καλά πήγαν εντέλει να μην αγχώνεσαι. Εμένα με επηρέαζαν ιδιαίτερα τα φρούτα και τα ψωμιά. Επίσης με βοηθούσε να συνοδεύω πάντα τον υδατάνθρακα με πρωτεινη. Αλλά αφού ακολουθείς διατροφή αυτά τα ξέρεις. Ίσως χρειαστεί να σου δωσουν λίγη ινσουλίνη δεν έγινε κ κάτι.παλι όμως πρέπει να προσέχεις διατροφή.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MarakiKakkin είπε:

Καλημέρα σας μανουλες, ανήκω στις μανουλες Σεπτεμβρίου, είμαι 26 και 4 ημερών σήμερα. Πριν δύο εβδομάδες διαγνώστηκα μετά από παθολογική καμπύλη γλυκόζης με διαβήτη κύησης. 0' 84 - 60' 190 - 120' 117. Ξεκίνησα διατροφή από εκείνη την ημέρα και μετά από επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο μου δωθηκε ειδική διατροφή που τηρώ με ακρίβεια μέχρι σήμερα. Οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές, οι νηστείας -89 και τα μεταγευματικα φτάνω το πολύ 115 με όριο το 130. Σήμερα χωρίς να αλλάξω κάτι στην διατροφή μου , το νηστείας ήταν ελαφρώς τσιμπημενο 93 και μια ώρα με το ίδιο πρωινό που τις προηγούμενες μέρες μου έδινε τιμές -108 , σήμερα μου πήγε 139. Έκανα και δεύτερη μέτρηση για να βεβαιωθω ,133, όχι καμία μεγάλη απόκλιση.

Εσείς το έχετε πάθει; Πως τα καταφέρνετε;

Οι τιμες μπορει να ειναι λιγο πιο ψηλες απο τις προηγουμενες μερες αλλα παλι ειναι φυσιολογικες.Οριακες μεν, φυσιολιογικες δε.Θελουμε  πρωινο μεχρι 95 και μεταγευματικο μεχρι και 140.Μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...