Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Ειμαι εγκυος...και μονη.


cronut

Recommended Posts

πριν 20 μερες ο κατα 11 χρονια αντρας μου που εχουμε μαζι ενα παιδι 3 ετων μου ειπε οτι δεν ειναι ερωτευμενος μαζι μου και να χωρισουμε...σημερα εκανα τεστ και ειμαι εγκυος μετα απο 14 μερεςς καθυστερηση.Θα μου πεις γιατι αργησες τοσο...το προηγουμενο μηνα ειχα 13 μερες καθυστερηση και ηρθε και πιστευα οτι λογο ηλικιας (40 ετων) μπορει να χαλασε ο κυκλος μου....τωρα περιμενω να περασει η ωρα να παρω το γιατρο τηλ...να διακοψω τη κυηση που δεν θελει ο πρωην (εννοειται). 20 μερες που (χωρις καυγα) χωρισα μετα απο 11 χρονια και επαθα σοκ , δεν εχω δουλεια , δεν εχω βοηθεια  , που πηγα σε ψυχιατρο για να αντιμετωπισω ολο αυτο για να ειμαι ενταξη στο παιδι μου.....και τωρα ειμαι εγκυος....το μυαλο μου εχει σταματησει.Απο την μια χαιδευω τη κοιλια μου και απο την αλλη κλαιω στη κουζινα μονη μου.Ανοιγω το ψυγειο βλεπω το λαντοζ και δε ξερω αν πρεπει να το παρω η οχι.Δε ξερω ποσο εγκυος ειμαι.Τα εχω χαμενα.Εχω γεννησει με καισαρικη και φοβαμαι τις συνεπειες μιας αμβλωσης τωρα.Κατι που ειναι χαρα για αλλους για μενα...τελος παντων.Εχω τυψεις , μετα μπαινει η λογικη , μετα φοβαμαι....απο τις 8 το πρωι που το εμαθα τα εχω χαμενα.ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΩ?που να το πω που γιναμε σοοου με τον χωρισμο! τι να πω? που? μπηκα εδω μεσα.Τι να κανω αλλο?με καποιον πρεπει να μιλησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1ον τιποτα δεν θα παθεις αν χρειαστει να κανεις αμβλωση. επειδη 3χρ πριν εκανες μια καισαρικη.αυτο να μη σε αγχωνει καν.

2ον εχεις πει στον αντρα σου οτι εισαι εγκυος; θα αναλαβει την ευθυνη. διατροφες, ανατροφη κλπ;

3ον για ποιους λογους θελει να χωρισετε; ποσο καιρο το σκεφτεστε;

4ον μονη μπορεις να αναθρεψεις τα παιδια σου; εχεις σπιτι η βοηθεια απο τους γονεις σου κλπ. εισαι διατεθιμενη μολις γεννησεις να πιασεις δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, cronut είπε:

πριν 20 μερες ο κατα 11 χρονια αντρας μου που εχουμε μαζι ενα παιδι 3 ετων μου ειπε οτι δεν ειναι ερωτευμενος μαζι μου και να χωρισουμε...σημερα εκανα τεστ και ειμαι εγκυος μετα απο 14 μερεςς καθυστερηση.Θα μου πεις γιατι αργησες τοσο...το προηγουμενο μηνα ειχα 13 μερες καθυστερηση και ηρθε και πιστευα οτι λογο ηλικιας (40 ετων) μπορει να χαλασε ο κυκλος μου....τωρα περιμενω να περασει η ωρα να παρω το γιατρο τηλ...να διακοψω τη κυηση που δεν θελει ο πρωην (εννοειται). 20 μερες που (χωρις καυγα) χωρισα μετα απο 11 χρονια και επαθα σοκ , δεν εχω δουλεια , δεν εχω βοηθεια  , που πηγα σε ψυχιατρο για να αντιμετωπισω ολο αυτο για να ειμαι ενταξη στο παιδι μου.....και τωρα ειμαι εγκυος....το μυαλο μου εχει σταματησει.Απο την μια χαιδευω τη κοιλια μου και απο την αλλη κλαιω στη κουζινα μονη μου.Ανοιγω το ψυγειο βλεπω το λαντοζ και δε ξερω αν πρεπει να το παρω η οχι.Δε ξερω ποσο εγκυος ειμαι.Τα εχω χαμενα.Εχω γεννησει με καισαρικη και φοβαμαι τις συνεπειες μιας αμβλωσης τωρα.Κατι που ειναι χαρα για αλλους για μενα...τελος παντων.Εχω τυψεις , μετα μπαινει η λογικη , μετα φοβαμαι....απο τις 8 το πρωι που το εμαθα τα εχω χαμενα.ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΩ?που να το πω που γιναμε σοοου με τον χωρισμο! τι να πω? που? μπηκα εδω μεσα.Τι να κανω αλλο?με καποιον πρεπει να μιλησω.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται πρώτα να ηρεμήσεις και μετά να πάρεις μια απόφαση, αφού καταλάβεις τι πραγματικά θέλεις. Για όλες τις καταστάσεις όσο δύσκολες κι αν είναι, υπάρχει λύση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, cronut είπε:

πριν 20 μερες ο κατα 11 χρονια αντρας μου που εχουμε μαζι ενα παιδι 3 ετων μου ειπε οτι δεν ειναι ερωτευμενος μαζι μου και να χωρισουμε...σημερα εκανα τεστ και ειμαι εγκυος μετα απο 14 μερεςς καθυστερηση.Θα μου πεις γιατι αργησες τοσο...το προηγουμενο μηνα ειχα 13 μερες καθυστερηση και ηρθε και πιστευα οτι λογο ηλικιας (40 ετων) μπορει να χαλασε ο κυκλος μου....τωρα περιμενω να περασει η ωρα να παρω το γιατρο τηλ...να διακοψω τη κυηση που δεν θελει ο πρωην (εννοειται). 20 μερες που (χωρις καυγα) χωρισα μετα απο 11 χρονια και επαθα σοκ , δεν εχω δουλεια , δεν εχω βοηθεια  , που πηγα σε ψυχιατρο για να αντιμετωπισω ολο αυτο για να ειμαι ενταξη στο παιδι μου.....και τωρα ειμαι εγκυος....το μυαλο μου εχει σταματησει.Απο την μια χαιδευω τη κοιλια μου και απο την αλλη κλαιω στη κουζινα μονη μου.Ανοιγω το ψυγειο βλεπω το λαντοζ και δε ξερω αν πρεπει να το παρω η οχι.Δε ξερω ποσο εγκυος ειμαι.Τα εχω χαμενα.Εχω γεννησει με καισαρικη και φοβαμαι τις συνεπειες μιας αμβλωσης τωρα.Κατι που ειναι χαρα για αλλους για μενα...τελος παντων.Εχω τυψεις , μετα μπαινει η λογικη , μετα φοβαμαι....απο τις 8 το πρωι που το εμαθα τα εχω χαμενα.ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΩ?που να το πω που γιναμε σοοου με τον χωρισμο! τι να πω? που? μπηκα εδω μεσα.Τι να κανω αλλο?με καποιον πρεπει να μιλησω.

Και μόνο που το διαβάζω επιρεαζομαι....είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς...είναι αρχή και είσαι σε σοκ....συν ότι έτυχε τώρα αυτο....αλλά έχει δικαίωμα να μάθει για την εγκυμοσύνη σου....πρέπει να μιλήσετε....φυσικά στην θέση σου δεν θα ήθελα να είναι μαζί μου μόνο για αυτό ..θα ήταν άδικο πολύ για σενα....για κάποιο λόγο στάθηκε ειλικρινής και σου είπε ότι θέλει να χωρίσετε ....πφφ κορίτσι μου τι να σου πω ...θα πρέπει να τα βάλεις κάτω και να δεις πως θα συνεχίσεις από εδώ και πέρα ...πρέπει να πάρεις αποφάσεις με γερές βάσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , cronut είπε:

του το ειπα αμεσως και απλα μου ειπε να το τερματισω

εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα δε μπορω με το ζορι να  κανω κατι που δε θελει...

Συγγνώμη, σου ζήτησε να χωρίσετε ενώ είχατε κ επαφές πολύ πρόσφατα; 

Σου έπεσαν όλα τα νέα μαζί. Πρέπει με ηρεμία αφού περάσει το πρωτο σοκ να τα βαλεις σε μια σειρά να δεις τί θα κάνεις. Όχι βιαστικες κινήσεις. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου κ εύχομαι πραγματικα να βρεθεί λύση.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , cronut είπε:

του το ειπα αμεσως και απλα μου ειπε να το τερματισω

εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα δε μπορω με το ζορι να  κανω κατι που δε θελει...

Με συγχωρεις εδώ διαφωνώ. Δικό σου είναι το σώμα , εσυ θα αποφασίσεις. Λαμβάνοντας βέβαια υπόψη ότι ο πατέρας δεν επιθυμεί την εγκυμοσύνη.  Την απόφαση όμως θα την πάρεις εσυ.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσι μου!!!Πολύ πρόσφατα έκανα διακοπή. Δλδ όχι πολύ πρόσφατα πριν από 7 μήνες. Η εμπειρία μου μέχρι τώρα είναι παρα πολύ άσχημη. Δεν περνάει μετά που να μην μετανιώνω. Δεν μπορώ να αναγνωρίσω τον εαυτό μου κ να πιστέψω πως το έκανα εγώ αυτό. Κι όμως το έκανα. Σκέψου κατι εσύ τουλάχιστον που δενωυο σκέφτηκα εγώ όταν επρεπε: τι είναι πιο πιθανό να μετανιώσεις; το παιδί που κράτησες ή το παιδί που δεν κράτησες. 

Εύχομαι να σε βοηθήσω έστω λίγο. Όσον αφορά τις καισαρικές μην έχεις θέμα. Έχω κάνει 2 και Δεν είχα κανένα θέμα στη διακοπή. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πολύ απλή σαν διαδικασία σε αντίθεση με το αποτέλεσμα. 

Ότι χρειαστείς θα χαρώ να βοηθήσω. Καλή δύναμη. Ο Θεός μαζί σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσι μου ούτε να φανταστώ δεν θέλω τι περνάς... Είναι πολύ δύσκολο.. Είχατε καιρό προβλήματα? Αφού την απόφαση θα την είχε πάρει εδώ κ καιρό για να στο ανακοινώσει δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρόσεχε.. Εσύ τι θέλεις να κάνεις? Αν το κρατούσες θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις οικονομικά? Ελπίζω διατροφή να σου δώσει.. Είναι μεγάλη απόφαση αυτή που πρέπει να πάρεις, ελπίζω ότι κ αν αποφασίσεις να μην το μετανιώσεις αργότερα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την καταςταςη αυτή που βρίσκεσαι.. Όμως θα κάνεις αυτο που εσυ επιθυμείς.. ανεπηρέαστη από τον πρώην ..αν θες το παιδι θα το κρατήσεις και σιγά σιγά θα φτιάξεις τη ζωή σου, βήμα βήμα  θα κάνεις την αλλαγή. 
Προσωπικά το βλέπω πολύ θετικά την έλευση του νέου μέλους στην οικογένεια σου!!! Θα έχει και ένα αδερφάκι το παιδί που ήδη έχεις .. αναφέρεις οτι δεν εργάζεσαι αλλά θα βρείς και εκεί τη λύση αν το θες .. σιγά σιγά όλα θα προσαρμοστούν στα δεδομένα της ζωής σου..Ολα καλα θα σου πανε..

Αν θυμαμαι σωςτα σύμφωνα με το  νόμο παιδι που γεννιέται μεσα σε ενα έτος μετα τη λύση του γαμου θεωρείται οτι ειναι του πρώην συζύγου.. 

θέμα οπτικής ειναι καθαρά .. χρειαζεςαι στήριξη να δεις τη πραγματική καταςταςη λίγο ποιο δυναμικά.. δεν είναι τοσο τραγικά τα πραγματα ..Ναι μεν εχει  δυσκολίες γιατί θα προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα αλλα απο την αλλη θα εχεις και ενα νέο μωρο..ένας άνθρωπος που δε σε αγαπάει φευγει και αυτό καλό  είναι .. πήρε την απόφαση μόνος του ουτε καν το συζήτησε απλά το ανακοίνωσε .. ας παει όπου θέλει..

δε θες ψυχίατρο δε χρειαζεςαι φάρμακα θες ψυχολόγο, για να κανεις αυτο που θες εσυ.. ο πρώην αποφάσισε να εγκαταλείψει την οικογένεια που είχατε και εννοείται οτι δε θελει και νέο παιδι όμως και αυτός ας πρόσεχε το παιδι δεν εγινε μονο του, τωρα ο λόγος ειναι σε εσενα καο εσυ θα πράξεις αυτο που θες εσυ και θεωρείς οτι ειναι καλυτερο για σένα και την οικογενεια που εχεις ( εσυ και το ενα σου παιδί είστε τωρα η οικογένεια).. 

παντως για μονογονεϊκή οικογένεια θα στηριχτείς και απο δομές και από το κράτος κάποια πρόβλεψη υπαρχει και σε εύρεση εργασίας και τα παιδία να εχουν πάντα θέση σε παιδικό σταθμό και νηπιαγωγεία..Υπάρχουν και προνοιακά επιδόματα δομές να σε στηρίξουν για να βρεις την ανεξαρτησία σου. 

Το σωστό είναι να κανεις αυτό που θες εσύ, οποιο και αν ειναι α υτο, σκεπτόμενη τον εαυτό σου και το παιδί που ήδη έχεις και πως θα είστε καλά.. μεγαλες αποφάσεις σε σύντομο χρονικό διαςτημα που δε σε αφηνουν να πάρεις ανάσα λογικό να αντιδράς έτσι αλλά το θέμα του νέου μωρου σε παρακαλώ να το δεις λιγο ποιο ψύχραιμα.. 

 

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

τερματισα την εγκυμοσυνη δεν το ηθελε με τιποτα ...μεχρι οτι δεν θα τον ξαναδουμε ποτε μου ειπε αν το κρατησω....και ''ηταν λαθος''..... και δεν εχω καμμια βοηθεια ειδικα σε χρηματα αλλα και σε βοηθεια  πρακτικα δλδ θα μου κρατησει το παιδι καποιος μονο αν χρειαστει να νοσηλευτω,επισης εγκυο δεν θα με προσλαβει κανεις και δεν ημασταν σε καλη οικονομικη κατασταση ετσι και αλλιως , πρεπει να προστατευσω το παιδι που εχω...αν λυπαμαι? λυπαμαι.Λυπαμαι που δεν καταλαβα τιποτα και ξαφνικα χωρισα , εκανα αμβλωση , παιρνω ψυχοφαρμακα. Τα ψυχοφαρμακα δεν με αφηνουν να εκφραστω.Δλδ νιωθω μια τεραστια θλιψη μεσα μου αλλα δεν βγαινει εξω.Ειναι ενοχλητικο απο τη μια αλλα απο την αλλη φαινομαι νορμαλ.Μπορω να σκεφτω με μια λογικη.Δεν ειμαι καλα εχω πονους φουσκωμα ριγη και ανεβασα πυρετο μετα την επεμβαση...αλλα πιστευω θα γινω καλυτερα.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, cronut είπε:

τερματισα την εγκυμοσυνη δεν το ηθελε με τιποτα ...μεχρι οτι δεν θα τον ξαναδουμε ποτε μου ειπε αν το κρατησω....και ''ηταν λαθος''..... και δεν εχω καμμια βοηθεια ειδικα σε χρηματα αλλα και σε βοηθεια  πρακτικα δλδ θα μου κρατησει το παιδι καποιος μονο αν χρειαστει να νοσηλευτω,επισης εγκυο δεν θα με προσλαβει κανεις και δεν ημασταν σε καλη οικονομικη κατασταση ετσι και αλλιως , πρεπει να προστατευσω το παιδι που εχω...αν λυπαμαι? λυπαμαι.Λυπαμαι που δεν καταλαβα τιποτα και ξαφνικα χωρισα , εκανα αμβλωση , παιρνω ψυχοφαρμακα. Τα ψυχοφαρμακα δεν με αφηνουν να εκφραστω.Δλδ νιωθω μια τεραστια θλιψη μεσα μου αλλα δεν βγαινει εξω.Ειναι ενοχλητικο απο τη μια αλλα απο την αλλη φαινομαι νορμαλ.Μπορω να σκεφτω με μια λογικη.Δεν ειμαι καλα εχω πονους φουσκωμα ριγη και ανεβασα πυρετο μετα την επεμβαση...αλλα πιστευω θα γινω καλυτερα.

κοριτσι μου εκανες οτι εκρινες καλυτερο για τον εαυτο σου και το παιδακι σου. μη μετανιωνεις. δες το παρον κ το μελλον σας τωρα. κοιτα να βρεις μια δουλεια κ να τακτοποιησετε τη ζωη σας σιγα σιγα. οσο για τα φαρμακα για ποιο λογο παιρνεις; εχεις καταθλιψη; ψυχοθεραπεια κανεις;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, cronut είπε:

τερματισα την εγκυμοσυνη δεν το ηθελε με τιποτα ...μεχρι οτι δεν θα τον ξαναδουμε ποτε μου ειπε αν το κρατησω....και ''ηταν λαθος''..... και δεν εχω καμμια βοηθεια ειδικα σε χρηματα αλλα και σε βοηθεια  πρακτικα δλδ θα μου κρατησει το παιδι καποιος μονο αν χρειαστει να νοσηλευτω,επισης εγκυο δεν θα με προσλαβει κανεις και δεν ημασταν σε καλη οικονομικη κατασταση ετσι και αλλιως , πρεπει να προστατευσω το παιδι που εχω...αν λυπαμαι? λυπαμαι.Λυπαμαι που δεν καταλαβα τιποτα και ξαφνικα χωρισα , εκανα αμβλωση , παιρνω ψυχοφαρμακα. Τα ψυχοφαρμακα δεν με αφηνουν να εκφραστω.Δλδ νιωθω μια τεραστια θλιψη μεσα μου αλλα δεν βγαινει εξω.Ειναι ενοχλητικο απο τη μια αλλα απο την αλλη φαινομαι νορμαλ.Μπορω να σκεφτω με μια λογικη.Δεν ειμαι καλα εχω πονους φουσκωμα ριγη και ανεβασα πυρετο μετα την επεμβαση...αλλα πιστευω θα γινω καλυτερα.

Προτεραιότητα εχει τωρα ο εαυτός σου και το παιδακι που εχεις. Το μέλλον σας ειναι μπροστά σας ετσι να σκέφτεσαι. Οτι εγινε εγινε, τα καλυτερα θα ρθουν.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, cronut είπε:

τερματισα την εγκυμοσυνη δεν το ηθελε με τιποτα ...μεχρι οτι δεν θα τον ξαναδουμε ποτε μου ειπε αν το κρατησω....και ''ηταν λαθος''..... και δεν εχω καμμια βοηθεια ειδικα σε χρηματα αλλα και σε βοηθεια  πρακτικα δλδ θα μου κρατησει το παιδι καποιος μονο αν χρειαστει να νοσηλευτω,επισης εγκυο δεν θα με προσλαβει κανεις και δεν ημασταν σε καλη οικονομικη κατασταση ετσι και αλλιως , πρεπει να προστατευσω το παιδι που εχω...αν λυπαμαι? λυπαμαι.Λυπαμαι που δεν καταλαβα τιποτα και ξαφνικα χωρισα , εκανα αμβλωση , παιρνω ψυχοφαρμακα. Τα ψυχοφαρμακα δεν με αφηνουν να εκφραστω.Δλδ νιωθω μια τεραστια θλιψη μεσα μου αλλα δεν βγαινει εξω.Ειναι ενοχλητικο απο τη μια αλλα απο την αλλη φαινομαι νορμαλ.Μπορω να σκεφτω με μια λογικη.Δεν ειμαι καλα εχω πονους φουσκωμα ριγη και ανεβασα πυρετο μετα την επεμβαση...αλλα πιστευω θα γινω καλυτερα.

Μην απολογείσαι σε κανέναν  για την επιλογή σου, κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως νιώθεις και τι περνάς αυτή τη στιγμή, μόνο εσύ. Προσπάθησε να φροντίσεις τον εαυτό σου  αυτό έχεις ανάγκη. Δώσε χρόνο να προσαρμοστείς στη νέα αυτή συνθήκη, όσα λες πως νιώθεις είναι λογικά, ζήτα και την βοήθεια ειδικού , θα σου κάνει καλό. 

Έχεις ένα παιδάκι το οποίο σε χρειάζεται, υγιή γερή και δυνατή...

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...