Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Εμάς είναι 2 μηνών και 20 σήμερα, 20 μέρες είναι αξιοσημείωτη διαφορά σ αυτές τις ηλικίες. Επίσης, όταν ένα μωρό θηλάζει, είναι πιο δύσκολο να μπει πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς. Οι ποσότητες είναι σχετικές από παιδί σε παιδί, πόσο μάλλον όταν μπαίνει ο θηλασμός στην εξίσωση και τα τρίωρα δεν κρατιούνται πάντα. 

Καλή δύναμη με τους κολικούς... Τελειώνει κι αυτό πολύ σύντομα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Melie είπε:

Εμένα κοιμάται 11-5, ξυπνάει για γάλα και μετά ξανακοιμαται ως τις 09:30. Είμαι πολύ ικανοποιημένη με αυτό το πρόγραμμα, γιατί έτσι κι αλλιώς πρέπει στις 6 το πρωί να αντλήσω για να μη μειωθεί η παραγωγή μου (ακολουθώ το πρόγραμμα με στρατιωτική πειθαρχία για να μη χάσω το γάλα).

Αλλά στις 5 πίνει φουλ 180. Μάλιστα, είναι το τάισμα της ημέρας που πίνει με την περισσότερη όρεξη.

@Melie να σε ρωτησω. Για το προγραμμα αντλησεων ποιον εχεις συμβουλευτει; θελω να ξεκινησω και εγω αντλησεις αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω. σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες

επισης οποια κοπέλα μπορεί να με βοηθήσει. Σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες με αποκλειστικο θηλασμο. Τα περισσοτερα βραδυα μας ειναι πολυ δυσκολα. ξυπναει συνεχεια και κλαιει. οποτε θηλαζω νον στοπ. μπορει και 12 φορες το βραδυ. τα γευματα ειναι πιο μικρα ομως απ οτι πριν. δλδ 5λεπτα, 10-15λεπτα. Περα απ το οτι με σκοτωνει η κατασταση αυτη, θα ηθελα να ρωτησω ποσο φυσιολογικη σας φαινεται και αν μπορω να επεμβω καπως. αρχιζω και αναρωτιεμαι αν εχει συμβει κατι με το γαλα μου και δεν χορταινει ποτε. περιττο να πω πως και μεσα στη μερα θελει να θηλαζει συνεχεια. το 2ωρο φανταζει ονειρο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie είπε:

Εμάς είναι 2 μηνών και 20 σήμερα, 20 μέρες είναι αξιοσημείωτη διαφορά σ αυτές τις ηλικίες. Επίσης, όταν ένα μωρό θηλάζει, είναι πιο δύσκολο να μπει πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς. Οι ποσότητες είναι σχετικές από παιδί σε παιδί, πόσο μάλλον όταν μπαίνει ο θηλασμός στην εξίσωση και τα τρίωρα δεν κρατιούνται πάντα. 

Καλή δύναμη με τους κολικούς... Τελειώνει κι αυτό πολύ σύντομα.

Να είσαι καλά! Ακριβώς όπως τα γράφεις,.το τρίωρο δεν κρατιέται πάντα.

πρίν από 43 λεπτά , KoraliaP είπε:

@Melie να σε ρωτησω. Για το προγραμμα αντλησεων ποιον εχεις συμβουλευτει; θελω να ξεκινησω και εγω αντλησεις αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω. σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες

επισης οποια κοπέλα μπορεί να με βοηθήσει. Σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες με αποκλειστικο θηλασμο. Τα περισσοτερα βραδυα μας ειναι πολυ δυσκολα. ξυπναει συνεχεια και κλαιει. οποτε θηλαζω νον στοπ. μπορει και 12 φορες το βραδυ. τα γευματα ειναι πιο μικρα ομως απ οτι πριν. δλδ 5λεπτα, 10-15λεπτα. Περα απ το οτι με σκοτωνει η κατασταση αυτη, θα ηθελα να ρωτησω ποσο φυσιολογικη σας φαινεται και αν μπορω να επεμβω καπως. αρχιζω και αναρωτιεμαι αν εχει συμβει κατι με το γαλα μου και δεν χορταινει ποτε. περιττο να πω πως και μεσα στη μερα θελει να θηλαζει συνεχεια. το 2ωρο φανταζει ονειρο. 

Εμένα πιστεύω δεν χορταινει ή χορταινει για λίγο.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , KoraliaP είπε:

@Melie να σε ρωτησω. Για το προγραμμα αντλησεων ποιον εχεις συμβουλευτει; θελω να ξεκινησω και εγω αντλησεις αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω. σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες

επισης οποια κοπέλα μπορεί να με βοηθήσει. Σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες με αποκλειστικο θηλασμο. Τα περισσοτερα βραδυα μας ειναι πολυ δυσκολα. ξυπναει συνεχεια και κλαιει. οποτε θηλαζω νον στοπ. μπορει και 12 φορες το βραδυ. τα γευματα ειναι πιο μικρα ομως απ οτι πριν. δλδ 5λεπτα, 10-15λεπτα. Περα απ το οτι με σκοτωνει η κατασταση αυτη, θα ηθελα να ρωτησω ποσο φυσιολογικη σας φαινεται και αν μπορω να επεμβω καπως. αρχιζω και αναρωτιεμαι αν εχει συμβει κατι με το γαλα μου και δεν χορταινει ποτε. περιττο να πω πως και μεσα στη μερα θελει να θηλαζει συνεχεια. το 2ωρο φανταζει ονειρο. 

Θηλάζω αποκλειστικά εδώ κ 3 μήνες. Τώρα πια θηλάζω 8-9 φορές την ημέρα για περίπου 10 λεπτά. Όσο περνάει ο καιρός μειώνεται ο χρόνος θηλασμού γιατί τα μωρά μαθαίνουν να θηλάζουν πιο αποδοτικά. Το βράδυ ξυπνάει 2 φορές κ τρώει. Μήπως το μωράκι σου πονάει απο κολικούς γι' αυτό κ ξυπνάει συνεχώς; Μήπως δε τρωει απο πείνα αλλά απο κάποια ενόχληση; Με τι ρυθμό αυξάνεται το βάρος του;  Γενικά πριν τους 4 μήνες είναι δύσκολο να μπει πρόγραμμα ειδικά όταν θηλάζεις αποκλειστικά. Ο γενικός κανόνας είναι πως θηλάζεις όταν και όσο θέλει το μωρό. Αν δε δείχνει σημάδια οτι κάτι το ενοχλεί θα πρέπει να κάνεις υπομονή νομίζω. Κ μεις ξυπνάνε καθε μερα στις 5, εδώ κ 2.5 μήνες γιατί πονάει. Κάθε παιδάκι είναι διαφορερικό. Μίλα όμως με τον γιατρό σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες,εμείς πλέον 3 μηνών αύριο  τρώει 5 γεύματα την ημέρα 150ml και 180ml ,2 φορές έχει πιει και 210ml.Ειναι 5850γρ.τρωει το τελευταίο της γεύμα γύρω στις 10 κοιμάται κατευθείαν μετά το φαγητό την βάζω στο λίκνο και ξυπνάει 6.30 το πρωί τρώει και ξανακοιμαται και ξυπνάει γύρω στις 9 με 9.30 οπότε είμαστε χορτατοι από ύπνο δόξα το Θεό(από τις πρώτες μέρες όταν ήταν η ώρα του τελευταίου γεύματος έσβηνα τα φώτα στην κρεβατοκαμαρα  είχα ένα μικρό φωτάκι και μιλαμε χαμηλόφωνα και έτσι εχει ξεχωρίσει την μέρα με την νυχτα.)Οσο θα περνάει ο καιρός θα την βάζω 9 ώρα σε κάνα μήνα γιατί η αλήθεια είναι ότι νυσταζει από εκείνη την ώρα,αλλά την κρατάω λίγο.Την Δευτέρα πάμε για τα δευτερα εμβόλια θα κανει δύο.Καλο κουράγιο και σιγά σιγά θα στρώσουν είναι θέμα χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

@Melie να σε ρωτησω. Για το προγραμμα αντλησεων ποιον εχεις συμβουλευτει; θελω να ξεκινησω και εγω αντλησεις αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω. σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες

επισης οποια κοπέλα μπορεί να με βοηθήσει. Σημερα κλεινουμε τις 8 βδομαδες με αποκλειστικο θηλασμο. Τα περισσοτερα βραδυα μας ειναι πολυ δυσκολα. ξυπναει συνεχεια και κλαιει. οποτε θηλαζω νον στοπ. μπορει και 12 φορες το βραδυ. τα γευματα ειναι πιο μικρα ομως απ οτι πριν. δλδ 5λεπτα, 10-15λεπτα. Περα απ το οτι με σκοτωνει η κατασταση αυτη, θα ηθελα να ρωτησω ποσο φυσιολογικη σας φαινεται και αν μπορω να επεμβω καπως. αρχιζω και αναρωτιεμαι αν εχει συμβει κατι με το γαλα μου και δεν χορταινει ποτε. περιττο να πω πως και μεσα στη μερα θελει να θηλαζει συνεχεια. το 2ωρο φανταζει ονειρο. 

Την κατάσταση που περιγράφεις την έζησα με τον μεγάλο μου γιο. Ήταν κυριολεκτικά κολλημένος πάνω μου, σαν πιπίλα, 24 ώρες το 24ωρο. Δεν το έλυσα ποτέ. Κανείς δε μπόρεσε να μου το λύσει. Έπαιρνε βάρος κανονικά, μόνο αυτό ξέρω σίγουρα. Αν μου συνέβαινε τώρα, θα μιλούσα με έναν σύμβουλο θηλασμού (τότε δεν είχα πρόσβαση και οι εξ αποστάσεως υπηρεσίες δεν είχαν αναπτυχθεί τόσο όσο σήμερα). Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Τώρα, με τον μικρό μου γιο, φοβόμουν να μη ζήσω το ίδιο. Κι αν το ζήσω, τουλάχιστον να μην αναρωτιέμαι όλη την ώρα "μήπως δε χορταινει;" Οπότε άρχισα να θηλάζω και να αντλώ μετά από κάθε γεύμα, γιατί είχα πολύ περισσευουμενο και φοβόμουν τα πετρώματα. Όταν μάζεψα αρκετό γάλα, (μέσα στην πρώτη εβδομάδα έτρωγε ήδη 90αρια, το ξέρω γιατί μείναμε μια μέρα στη μονάδα και είχα εικόνα με ποσότητες) άρχισα να αντικαθιστώ ένα - ένα γεύμα με αντλημένο και μπιμπερό, πιο πολύ για να ξέρω τι και πόσο τρώει. Στο μήνα πάνω, είχε αφήσει το στήθος μόνος του (αφού το μπιμπερό δε θέλει τόση προσπάθεια) και είχα πάει στις 6 αντλήσεις την ημέρα, ανά 3ωρο με 4ωρο.

Παράλληλα, είχα στο αυτί μου τη φωνή του παιδιάτρου που έλεγε ότι πρέπει να μπει πρόγραμμα στα γεύματα και ότι δεν είναι κάθε κλάμα ανάγκη για φαγητό. Οπότε, προσπαθούσα να τον χαλαρώνω με εναλλακτικούς τρόπους  μέχρι που πήγαμε όντως στο τρίωρο τάισμα.

Μετά τις 40 μέρες, που ο νυχτερινός ύπνος έγινε λίγο παραπάνω, τα 8 γεύματα τη μέρα έγιναν 6 και οι αντλήσεις 4, ανά εξάωρο. Εν τω μεταξύ όμως είχα μάθει και το στήθος μου, ένιωθα ποτέ είχα πολύ και πότε λιγότερο και βρήκα μια ισορροπία.

Δεν είναι ο ιδανικός τρόπος. Είναι κουραστικός και θέλει υπομονή και επιμονή. Αλλά είναι ο δικός μου τρόπος. Με αγχώνει κάποιες φορές γιατί η άντληση είναι το μόνο πράγμα που δε μπορώ να κάνω με ένα παιδί στο μάρσιπο και φέρνει εντάσεις στην οικογένεια, γιατί δεν καταλαβαίνουν πάντα τι σημαίνει "ας με βοηθήσει κάποιος, πρέπει να πάρετε το μωρό για να αντλήσω".

Αλλά για μένα είναι πολύ καλύτερο από ένα μωρό κολλημένο πάνω στο στήθος μου όλη μέρα, που κλαίει σπαρακτικά όταν αφήνει τη θηλή. Οι εντάσεις τότε ήταν πολύ περισσότερες. Και η κούραση το ίδιο. Τουλάχιστον τώρα δεν αναρωτιέμαι"μήπως δε χορταινει;". Είναι το μόνο που ξέρω. Σίγουρα χορταινει.

Καλό κουράγιο σε όλες μας. Κάθε οικογένεια έχει τις δικές της δυσκολίες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς αρχίζουμε και μπαίνουμε σε πρόγραμμα, απόψε κοιμήθηκε 7 ώρες σερί και νιώθω τόσο υπέροχα που κοιμήθηκα 6 συνεχόμενες ώρες... Εδώ και 4 βράδια κάνει 6 με 8 ώρες συνεχόμενο ύπνο το βράδυ και ξυπνάει ορεξατη μετά το 2ο πρωινό γεύμα της όλο χαμόγελα και διάθεση για παιχνίδι. Το περισσότερο που τρώει είναι 150 γραμ κι αυτό τη βαραίνει μερικές φορές, με τα 120 τρώει στις 2μιση ώρες, μπορεί και σε 2 ώρες και ένα τέταρτο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Ειμαι απο τις μανουλες σεπτεμβριου αλλα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που δινουν φορμουλα ποσα γευματα κανατε ή κανετε τωρα για βρεφος 2 μηνων; Εμας μας ειπε η παιδιατρος να κανουμε 5-6 γευματα την ημερα αλλα ο μικρουλης πειναει στις 3 ωρες οποτε προσπαθουμε να τον τρεναρουμε…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Pan88 είπε:

Καλησπερα σας! Ειμαι απο τις μανουλες σεπτεμβριου αλλα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που δινουν φορμουλα ποσα γευματα κανατε ή κανετε τωρα για βρεφος 2 μηνων; Εμας μας ειπε η παιδιατρος να κανουμε 5-6 γευματα την ημερα αλλα ο μικρουλης πειναει στις 3 ωρες οποτε προσπαθουμε να τον τρεναρουμε…

Βασικά παίζει ρόλο πόσα γρ τρώει συνολικά.εμεις κάνουμε 4 με 5 γευματα αλλα ακόμα είναι σχετικά ασταθή.

Αυτό σημαίνει πως άλλες φορές θα φάει 90(μετραει για γευμα αυτο??)και άλλες θα φτάσει 200 γρ!Συνήθως όμως τις τελευταίες μέρες τρώει 120 με 150 γρ

Δεν έχουμε κανένα πρόγραμμα στην ποσότητα και ο παιδίατρος είναι οκ με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 12:53 ΜΜ, Melie είπε:

Την κατάσταση που περιγράφεις την έζησα με τον μεγάλο μου γιο. Ήταν κυριολεκτικά κολλημένος πάνω μου, σαν πιπίλα, 24 ώρες το 24ωρο. Δεν το έλυσα ποτέ. Κανείς δε μπόρεσε να μου το λύσει. Έπαιρνε βάρος κανονικά, μόνο αυτό ξέρω σίγουρα. Αν μου συνέβαινε τώρα, θα μιλούσα με έναν σύμβουλο θηλασμού (τότε δεν είχα πρόσβαση και οι εξ αποστάσεως υπηρεσίες δεν είχαν αναπτυχθεί τόσο όσο σήμερα). Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Τώρα, με τον μικρό μου γιο, φοβόμουν να μη ζήσω το ίδιο. Κι αν το ζήσω, τουλάχιστον να μην αναρωτιέμαι όλη την ώρα "μήπως δε χορταινει;" Οπότε άρχισα να θηλάζω και να αντλώ μετά από κάθε γεύμα, γιατί είχα πολύ περισσευουμενο και φοβόμουν τα πετρώματα. Όταν μάζεψα αρκετό γάλα, (μέσα στην πρώτη εβδομάδα έτρωγε ήδη 90αρια, το ξέρω γιατί μείναμε μια μέρα στη μονάδα και είχα εικόνα με ποσότητες) άρχισα να αντικαθιστώ ένα - ένα γεύμα με αντλημένο και μπιμπερό, πιο πολύ για να ξέρω τι και πόσο τρώει. Στο μήνα πάνω, είχε αφήσει το στήθος μόνος του (αφού το μπιμπερό δε θέλει τόση προσπάθεια) και είχα πάει στις 6 αντλήσεις την ημέρα, ανά 3ωρο με 4ωρο.

Παράλληλα, είχα στο αυτί μου τη φωνή του παιδιάτρου που έλεγε ότι πρέπει να μπει πρόγραμμα στα γεύματα και ότι δεν είναι κάθε κλάμα ανάγκη για φαγητό. Οπότε, προσπαθούσα να τον χαλαρώνω με εναλλακτικούς τρόπους  μέχρι που πήγαμε όντως στο τρίωρο τάισμα.

Μετά τις 40 μέρες, που ο νυχτερινός ύπνος έγινε λίγο παραπάνω, τα 8 γεύματα τη μέρα έγιναν 6 και οι αντλήσεις 4, ανά εξάωρο. Εν τω μεταξύ όμως είχα μάθει και το στήθος μου, ένιωθα ποτέ είχα πολύ και πότε λιγότερο και βρήκα μια ισορροπία.

Δεν είναι ο ιδανικός τρόπος. Είναι κουραστικός και θέλει υπομονή και επιμονή. Αλλά είναι ο δικός μου τρόπος. Με αγχώνει κάποιες φορές γιατί η άντληση είναι το μόνο πράγμα που δε μπορώ να κάνω με ένα παιδί στο μάρσιπο και φέρνει εντάσεις στην οικογένεια, γιατί δεν καταλαβαίνουν πάντα τι σημαίνει "ας με βοηθήσει κάποιος, πρέπει να πάρετε το μωρό για να αντλήσω".

Αλλά για μένα είναι πολύ καλύτερο από ένα μωρό κολλημένο πάνω στο στήθος μου όλη μέρα, που κλαίει σπαρακτικά όταν αφήνει τη θηλή. Οι εντάσεις τότε ήταν πολύ περισσότερες. Και η κούραση το ίδιο. Τουλάχιστον τώρα δεν αναρωτιέμαι"μήπως δε χορταινει;". Είναι το μόνο που ξέρω. Σίγουρα χορταινει.

Καλό κουράγιο σε όλες μας. Κάθε οικογένεια έχει τις δικές της δυσκολίες.

@Melie σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου για την απαντηση σου! ειδες ποσο η εμπειρια των πρωτων πσιδιων βοηθαει στην διαχειριση των δευτερων! καλα εκανες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 5:00 ΜΜ, Pan88 είπε:

Καλησπερα σας! Ειμαι απο τις μανουλες σεπτεμβριου αλλα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που δινουν φορμουλα ποσα γευματα κανατε ή κανετε τωρα για βρεφος 2 μηνων; Εμας μας ειπε η παιδιατρος να κανουμε 5-6 γευματα την ημερα αλλα ο μικρουλης πειναει στις 3 ωρες οποτε προσπαθουμε να τον τρεναρουμε…

Καλησπέρα, εμένα η μπέμπα είναι δύο μηνών και κάτι, γέννησα τέλη Αυγούστου δηλ..εσένα ο μικρός σου πόσο πίνει κάθε φορά; Εμένα θηλάζει κιόλας και δεν έχει σταθερά ml ούτε ώρα, ούτε ύπνο.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 4:17 PM, Moomin said:

Καλησπέρα, εμένα η μπέμπα είναι δύο μηνών και κάτι, γέννησα τέλη Αυγούστου δηλ..εσένα ο μικρός σου πόσο πίνει κάθε φορά; Εμένα θηλάζει κιόλας και δεν έχει σταθερά ml ούτε ώρα, ούτε ύπνο.

Εμεις θηλαζουμε 15 λεπτα και μετα δινω συμπληρωμα..εμας πινω 120-180 ml αναλογα αλλα δεν εχουμε σταθερο υπνο ουτε εμεις 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pan88 είπε:

Εμεις θηλαζουμε 15 λεπτα και μετα δινω συμπληρωμα..εμας πινω 120-180 ml αναλογα αλλα δεν εχουμε σταθερο υπνο ουτε εμεις 

Α κι εμένα θηλάζει, την αφήνω παραπάνω αλλά.συνηθως δεν χορταινει. Πάντως συμπλήρωμα.δεν πίνει πάνω από 120 ακόμα και χωρίς να. χει θηλάσει. Είναι και στο κάθε μωρό πιστεύω. Ξένο πάντως κάπου τόσο δίνουν, από αυτά που έχω διαβάσει.

 

 

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...