Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Τι κανετε μανούλες?πως τα περνατε με τα μωράκια σας?

Περνάει τόσο γρήγορα ο καιρός!εμένα κλείνει 3 μηνων σε 4 μέρες και είναι τόσο διαφορετική!πίνει το γάλα της πολύ πιο γρήγορα,προσπαθεί να σηκωθεί όταν την έχω αγκαλιά,γελάει και λιώνω με τη φαφουτα μου και νομίζω ότι έχουν αρχίσει οι πρώτες ενοχλήσεις για τα δοντάκια της.

Σε 1 εβδομάδα έχουμε ραντεβού για τα 2α εμβολια και αναρωτιέμαι τι θα μας πει ο παιδιατρος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έτσι ακριβώς και μένα !!! Όντως ποσό περνάει ο καιρός!! Στις 11 γινόμαστε 3 μηνών! Περάσαμε και κοβιντ πριν λίγες μέρες αλλα δόξα το θεό όλα καλά! ❤️

Ποσό γάλα πίνετε και ανά πόσες ώρες ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Κι εμένα είναι 2,5 μηνών..Έχει ξεκινήσει τα αγκου και σου .Μοιραζει χαμόγελα ο φούσκας μου!Είναι κάπου στα 7 κιλά και τον θηλάζω μόνο...Γενικά καλόβολος.Απ όταν γεννήθηκε θηλάζει κάνα δεκάλεπτο και γενικά κοιμάται το βράδυ..Μαλλον επειδή είχα θηλάσει και τον πρώτο μου γιο μέχρι τα τρία όπου κι έμεινα έγκυος μου κατέβηκε γρήγορα το γάλα και γενικά δεν κουράστηκε να μου το κατεβάσει όπως ο πρώτος μου γιος που ήταν με τις ώρες στο στηθος.  κάνουμε συγκοιμηση όποτε ξεκουράζομαι κι εγώ...Πιπίλα δυστυχώς δεν πιανει αλλά ούτε στο στήθος κάθεται να πιπιλισει..Προτιμάει τη μπουνιτσα του χεριού του!

  • Μου αρέσει 1

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το Σάββατο γινόμαστε 3 μηνών, από χαμόγελα και φωνές τσιριχτές γίνεται χαμός, έχουμε ξετρελαθεί με το κορίτσι μας. Τις τελευταίες 2 ημέρες άλλαξε το πρόγραμμα του φαγητού της πάλι, την ημέρα το έκανε ανά 4ωρο και αύξησε την ποσότητα, από 120 μέγιστο πριν τώρα πίνει ελάχιστο 130 μέχρι 150  μέγιστο. Το βράδυ κοιμάται 5 με 6 ώρες από το τελευταίο της γεύμα προ ύπνου, δηλαδή αν κοιμηθεί στις 10 θα ξυπνήσει στις 4 και μετά στις 7μιση με 8. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμάς. Σε μια εβδομάδα κλείνουμε κ εμείς τους 3 μήνες. Τη Δευτέρα θα πάμε για το δεύτερο εμβόλιο μας. Κάθε 3μιση ώρες τρώει η δικιά μου την ημέρα. Το βράδυ κοιμάται σερί 5 με 6 ώρες. Προσπαθούμε το απόγευμα να την απασχολουκε στο γυμναστήριο και σε παιχνίδια γενικά. Ξεκίνησε τα αγκου, τα χαμόγελα, τις φωνουλες. Κρατάει κνστη χούφτα αντικείμενα αν της τα δωσεις. Τα δόντια περίπου ποτέ τα περιμένουμε; Εμένα παίρνει κ πιπιλα αλλά τώρα τελευταία προτιμάει το χει της.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και από εμάς!

Εμείς γίναμε 3 μηνών πριν 2 μέρες. Είναι καλόβολος και γελαστός, μπαμπαλάει πολύ και παίζει στο γυμναστήριο και στο ριλάξ. Καμία σχέση με τον πρώτο. Κοιμόμαστε καλά και είμαστε χαρούμενοι. Συνεχίζω να αντλώ. Ξεπεράσαμε και τα 7 κιλά (τρώμε 200ml τη φορά, αλλά 5 γεύματα, το πολύ 6). 

Νιώθω πως τώρα είναι η καλύτερη περίοδος. Μετά με τις τροφές και την αδιάκοπη κίνηση θα δυσκολέψουν τα πράγματα. Την απολαμβάνω όμως και προσπαθώ να ελπίζω για το καλύτερο. 

Καλή δύναμη σε όλες.

Επεξεργασία: Για τα δόντια μπορεί να αργήσουμε, ο μεγάλος έβγαλε το πρώτο του δόντι δεκάμιση μηνών. Αλλά γενικά δεν κατάλαβα δόντια με το πρώτο παιδί (να πω κι ένα καλό, γιατί σε όλα τα υπόλοιπα ήταν δύσκολος και αισθάνομαι ότι συνέχεια τον κακολογώ, χα χα!)

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε και επίσημα 3 μηνών, 61 εκ ύψος και 5300 γραμ. βάρος. 

Σας έχει πει ο/η παιδίατρος σας ποτέ θα ξεκινήσετε φαγητό; Σε εμας είπε ότι σχετικά με την ψυχοκινιτική μας ανάπτυξη 5 με 5μιση μηνων θα ξεκινήσουμε, όπως τη βλέπω η κόρη μου μας πουλάει και μας αγοράζει από τώρα, γελάω όταν πεινάει και βλέπει το μπουκάλι μπροστά της που σταματάει και κορδώνεται να της βάλω τη σαλιέρα και μετά γέρνει στο πλευρό που τη βάζω στο χέρι μου να πάρει θέση για να φάει. Πόσο έξυπνα είναι από μια μπουκιά παιδάκια... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 9:21 ΠΜ, Sonasia είπε:

Είμαστε και επίσημα 3 μηνών, 61 εκ ύψος και 5300 γραμ. βάρος. 

Σας έχει πει ο/η παιδίατρος σας ποτέ θα ξεκινήσετε φαγητό; Σε εμας είπε ότι σχετικά με την ψυχοκινιτική μας ανάπτυξη 5 με 5μιση μηνων θα ξεκινήσουμε, όπως τη βλέπω η κόρη μου μας πουλάει και μας αγοράζει από τώρα, γελάω όταν πεινάει και βλέπει το μπουκάλι μπροστά της που σταματάει και κορδώνεται να της βάλω τη σαλιέρα και μετά γέρνει στο πλευρό που τη βάζω στο χέρι μου να πάρει θέση για να φάει. Πόσο έξυπνα είναι από μια μπουκιά παιδάκια... 

Αχ μωρέ ψυχούλα!και εμένα μου κάνει το ίδιο όταν την ετοιμάζω για να πιει γαλα.μολις πάω να της βάλω τη σαλιαρα γέρνει το κεφάλι προς τα μπρος για να την κουμπώσω από πίσω και καρφώνει το βλέμμα στο μπιμπερο!έχει αρχίσει να το κρατάει και με τα χεράκια της κάποιες φορές αλλά εννοείται ότι είναι πολύ μικρούλα και δε μπορεί να σηκώσει το γυάλινο μπιμπερο.Απλα τη βλέπω ότι θέλει να το πιάνει και να το κρατάει!

Δε ξέρω ρε κορίτσια αλλά πολύ το χαίρομαι το μωρό αυτό ως 2ο παιδί.Στο γιο μου θυμάμαι μια μαυρίλα τον πρώτο καιρό,μηδέν ξεκούραση και δεν ευχαριστιομουν τίποτα στην ηλικία που είναι τώρα η μικρή μου.Μπορω να πω ότι στο γιο μου τα πραγματα καλυτερεψαν μετά από πολλούς μηνες ενώ τώρα με τη μικρη μου όλα μου φαίνονται καλύτερα και την ευχαριστιεμαι πολύ.Ειδικα όταν βγάζει φωνούλες και μου γελάει είναι σκέτη τρελά.

Η μόνη δυσκολία που έχω με τη μικρη είναι ότι θέλει πάντα το γάλα της ζεστό από την αρχή μέχρι το τέλος του μπιμπερο.Οταν είμαστε σπίτι βυθίζω το μπιμπερο σε ένα μπρίκι με καυτό νερό και έτσι το γάλα γίνεται χλιαρό οπότε και συνεχίζει να πίνει.Οταν είμαστε έξω αναγκαστικά κουβαλάω ένα μπρίκι πάλι και ένα θερμο με καυτό νερό για να κάνω το ιδιο αλλιώς το κρύο γάλα την αναγουλιαζει και κάποιες φορές θέλει και 1 ώρα να πιει όλο το γαλα και πρέπει πάντα να είναι χλιαρό.

Ρώτησα σε πολλά μαγαζιά για φορητούς θερμαντήρες αλλά δεν έχουν.Ολους όσους βρήκα χρειάζονται μπριζα και δεν έχει νόημα όταν είμαστε έξω.εχετε καμία αλλη ιδέα ή η μόνη μου σωτηρία θα είναι σε 3 μήνες οι κρεμες?Βέβαια έχω απελπιστεί τόσο πολύ που μάλλον θα θέλει και την κρέμα ζέστη όλη την ώρα από την πρώτη μέχρι την τελευταία κουταλια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ευχαριστιεμαι περισσότερο το δεύτερο παιδί.

Γι αυτό που είπες, εγώ έχω το θερμός μπεν μαρί της Phili*s Av*nt. Έχει βγάλει και η Tomme* Tippe* αντίστοιχο. Βολεύει παρά πολύ, γιατί το θερμός με το δοχείο είναι μαζί, το ένα μέσα στο άλλο, κι όταν το χρειαστείς, το ξεβιδωνεις και το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Melie είπε:

Κι εγώ ευχαριστιεμαι περισσότερο το δεύτερο παιδί.

Γι αυτό που είπες, εγώ έχω το θερμός μπεν μαρί της Phili*s Av*nt. Έχει βγάλει και η Tomme* Tippe* αντίστοιχο. Βολεύει παρά πολύ, γιατί το θερμός με το δοχείο είναι μαζί, το ένα μέσα στο άλλο, κι όταν το χρειαστείς, το ξεβιδωνεις και το χρησιμοποιείς.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω δει και εγώ αυτά που μου προτείνεις αλλά στην ουσία είναι το ίδιο με αυτό που κάνω εγώ με τον θερμο και το μπρίκι οποτε δεν αξίζει για μενα

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω δει και εγώ αυτά που μου προτείνεις αλλά στην ουσία είναι το ίδιο με αυτό που κάνω εγώ με τον θερμο και το μπρίκι οποτε δεν αξίζει για μενα

Κι εγώ με το μπρίκι κάνω δουλειά, το μόνο δύσκολο γεύμα που πρέπει το γάλα να είναι πιο κρύο από τα άλλα είναι αυτό που της βάζω τα προβιοτικά γιατί φοβαμαι μην καταστραφούν, το πίνει με βαριά καρδιά και με κοιτάζει λίγο δυσπιστη αλλά το πίνει. Και στο μπουκάλι βάζει τα χεράκια της μερικές φορές και η δική μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Κι εγώ με το μπρίκι κάνω δουλειά, το μόνο δύσκολο γεύμα που πρέπει το γάλα να είναι πιο κρύο από τα άλλα είναι αυτό που της βάζω τα προβιοτικά γιατί φοβαμαι μην καταστραφούν, το πίνει με βαριά καρδιά και με κοιτάζει λίγο δυσπιστη αλλά το πίνει. Και στο μπουκάλι βάζει τα χεράκια της μερικές φορές και η δική μου. 

 

Προβιοτικα για κολικούς?και εμείς παίρναμε σταγόνες bio gaia αλλά τις έχουμε σταματήσεις εδώ και πολύ καιρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!ήθελα να σας ρωτήσω όσες δίνατε τις bio gaia ήταν αποτελεσματικές;είχαν κάποια παρενέργεια;πχ δυσκοιλιότητα..είμαι απο την ομάδα μανούλες Νοεμβρίου σήμερα γίναμε 30 ημερών ξεκινήσαμε τις σταγόνες αυτές αλλά παρατήρησα δυσκοιλιότητα..δύο μέρες τις είχε πάρει μόνο ο μπέμπης μας..δεν ξέρω αν όντως ήταν από τις σταγόνες..εκεί που είχε καθημερινά κενώσεις τώρα από το Σάββατο μέχρι σήμερα έχει κάνει μόνο δύο.. σκέφτομαι να ρωτήσω τον παιδίατρο μήπως πρέπει να αλλάξουμε γάλα ή μήπως είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο παιδίατρός σου είναι ο μόνος αρμόδιος για να σου πει σίγουρα.

Πάντως, ο δικός μου παιδίατρος ήταν αποτρεπτικός στο να πάρουμε σταγόνες. Όχι ότι κάνουν κακό. Απλά μου λέει "είσαι και συνάδελφος, θα σου πω την αλήθεια, είτε τις πάρεις είτε δεν τις πάρεις, αν είναι να έχει κολικούς (δεν είχε), θα έχει. Δεν αλλάζουν κάτι οι σταγόνες" Και δεν πήραμε.

Όσο για τα κακά, εμείς μετά τον πρώτο μήνα με σαράντα μέρες, εκεί που κάναμε οχτώ φορές τη μέρα και βάλε, κάνει μία. Κάποιες φορές και μια κάθε δυο μέρες. Σημειωτέον ότι θηλάζει και δεν είχα αλλάξει κάτι. Ίσως η μείωση της συχνότητας των κενώσεων να έρχεται (ως ένα βαθμό) λόγω της ωρίμανσης του γαστρεντερικού.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...