Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 12/10/2022 at 7:40 ΜΜ, Angela123 είπε:

Εμείς κάναμε το πρώτο μας εμβολιο χθες!ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει σηκώσει πυρετό αλλά χθες το απόγευμα είχε πολλή γκρίνια και της έδωσα ντεπον!

Όσο για το χεράκι στο στόμα εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι συμβαίνει γιατί ανακαλύπτει τώρα τα χεράκια της και όχι ότι πεινάει κάθε φορά που το κάνει,ούτε σημαίνει πως βγάζει δόντια!

K εμάς αυτό μας είπε για τα χέρια....είναι αναπτυξιακό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως πάτε κορίτσια με τα μωράκια σας; έχετε βρει τους ρυθμούς σας; 

Εμείς έχουμε ξετρελαθεί με το πρώτο μας παιχνίδι, μας συμβούλεψε η παιδίατρος να της πάρουμε το "γυμναστήριο" και γίνεται χαμός, γέλια και φωνές, με τα πόδια όλο κλωτσάει τα πλήκτρα κάτω στο πιανακι και αλλάζουν οι ήχοι, βλέπω ότι απλώνει και τα χέρια της αλλά ακόμα απλά ακουμπάει τα κρεμαστά - δεν τα τραβάει - ο δε καθρέφτης που κρέμεται την ξετρελαίνει κι όλο κοιτάζει και κάνει μορφασμούς. 

Με το γάλα έχει αρχίσει και πίνει και 150 γρ σε κάποια γεύματα, όχι σε όλα βέβαια, ειδικά όχι το βράδυ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Πως πάτε κορίτσια με τα μωράκια σας; έχετε βρει τους ρυθμούς σας; 

Εμείς έχουμε ξετρελαθεί με το πρώτο μας παιχνίδι, μας συμβούλεψε η παιδίατρος να της πάρουμε το "γυμναστήριο" και γίνεται χαμός, γέλια και φωνές, με τα πόδια όλο κλωτσάει τα πλήκτρα κάτω στο πιανακι και αλλάζουν οι ήχοι, βλέπω ότι απλώνει και τα χέρια της αλλά ακόμα απλά ακουμπάει τα κρεμαστά - δεν τα τραβάει - ο δε καθρέφτης που κρέμεται την ξετρελαίνει κι όλο κοιτάζει και κάνει μορφασμούς. 

Με το γάλα έχει αρχίσει και πίνει και 150 γρ σε κάποια γεύματα, όχι σε όλα βέβαια, ειδικά όχι το βράδυ. 

Καλησπέρα. Και εμείς στην ίδια φάση είμαστε. Πήραμε γυμναστήριο και κλωτσαμε το πιανακι. Της αρέσει αρκετά. Επίσης βάλαμε κ μομπιλε στην κούνια της με μουσικές κ ξετρελαθηκε. Με τον ύπνο τον νυχτερινό έχουμε λίγο θέμα εμείς εδώ κ δύο εβδομάδες. Κοιμάται τη μέρα μια το βράδυ ψευτογκρινιαζει κ δεν κοιμάται. Δεν φαίνεται να έχει κάποιο θεμα, ,,απλώς μένει ξύπνια. Με το φαι της από μικρή διατροφή που κάναμε το γύρισε μόνη της σε αποκλειστικό θηλασμό. Έκοψε το συμπλήρωμα, δεν το έτρωγε. Οπότε τη θηλαζω κανονικά και όταν πάω δουλειά κάνω αντλήσεις κ το πίνει από το μπουκάλι. Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες σας.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μανουλες! Κι εμείς είμαστε καλά, σήμερα έχουμε εμβόλιο. Κοιμόμαστε πολύ καλύτερα, θηλάζουμε αποκλειστικά, χοντραίνουμε, γελάμε συνέχεια και μπαμπαλάμε πολύ!

Για το γυμναστήριο το είχα έτσι κι αλλιώς υπόψη, θα το πάρω μέσα στη βδομάδα! 

Καλή δύναμη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Πως πάτε κορίτσια με τα μωράκια σας; έχετε βρει τους ρυθμούς σας; 

Εμείς έχουμε ξετρελαθεί με το πρώτο μας παιχνίδι, μας συμβούλεψε η παιδίατρος να της πάρουμε το "γυμναστήριο" και γίνεται χαμός, γέλια και φωνές, με τα πόδια όλο κλωτσάει τα πλήκτρα κάτω στο πιανακι και αλλάζουν οι ήχοι, βλέπω ότι απλώνει και τα χέρια της αλλά ακόμα απλά ακουμπάει τα κρεμαστά - δεν τα τραβάει - ο δε καθρέφτης που κρέμεται την ξετρελαίνει κι όλο κοιτάζει και κάνει μορφασμούς. 

Με το γάλα έχει αρχίσει και πίνει και 150 γρ σε κάποια γεύματα, όχι σε όλα βέβαια, ειδικά όχι το βράδυ. 

Καλησπέρα ! Έτσι κ εμένα 150 πίνει αλλά το βραφυ τ δίνω 120 κάπου εκεί έχει αρχίσει βράδυ να ξυπνάει ανά εξάωρο! Να σε ρωτήσω γυμναστήριο ποιο πήρες ; Ποιας εταιρείας; Θέλω κ εγώ να πάρω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς πήραμε γυμναστήριο αλλά δε το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

Υπάρχουν φορές που κλαίει ασταμάτητα χωρίς να ξέρω τι φταίει και άλλες φορές είναι μέσα στην τρελή χαρά η απλά ήσυχη!

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα ! Έτσι κ εμένα 150 πίνει αλλά το βραφυ τ δίνω 120 κάπου εκεί έχει αρχίσει βράδυ να ξυπνάει ανά εξάωρο! Να σε ρωτήσω γυμναστήριο ποιο πήρες ; Ποιας εταιρείας; Θέλω κ εγώ να πάρω!

Το πιο οικονομικό από γνωστό πολυκατάστημα πήραμε γιατί μας συμβούλεψαν ότι για λίγο θα παίζει με αυτό, κι απ ότι βλέπω όταν αρχίζει να τα πιάνει και να τα τραβάει τα κρεμαστά θα το διαλύσει. Το πιανάκι σε επώνυμο ακριβό που λέει στην περιγραφή ότι θα παίζει κι αργότερα, μπορείς να πάρεις αργότερα πιανάκι όπως το σκέφτηκα εγώ. Βέβαια αυτό με τα 15 ευρώ που πήραμε δεν είναι καλό αλλά δε θα έδινα και 65 για το γυμναστήριο.

Το κρεμαστό στην κούνια με τα αρκουδάκια και τη μουσική και τον προβολέα με τα αστέρια της αρέσει πολύ όπως και το συννεφάκι με τα χρώματα και τη μουσική, τα έχουμε από 3 εβδομάδων. Ειδικά το συννεφάκι, θα το παίρνει και μεγάλη αγκαλιά όπως βλέπω... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: καλημέρα κορίτσια πως είστε; Εγώ έκανα βλακεία προχθές έλεγα πως με τα dr brown αργεί να πιει το γάλα του (κάνει μισή ώρα ) και η χαζή πήρα ένα μπιμπερό bibs κ τ έδωσα με αποτέλεσμα 5 φορές να πιει 150 ml σε διάστημα 10 λεπτών και να έχει κολικούς από χθες ο καημένος ενώ τόσο καιρό με το brown δεν είχε πότε ! Ευτυχώς το κατάλαβα έγκαιρα και dr browns και πάλι! Εγώ νόμιζα πως πι κολικοι σταματάνε μετά το δίμηνο … είμαι να σκάσω από χθες 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

:rolleyes: καλημέρα κορίτσια πως είστε; Εγώ έκανα βλακεία προχθές έλεγα πως με τα dr brown αργεί να πιει το γάλα του (κάνει μισή ώρα ) και η χαζή πήρα ένα μπιμπερό bibs κ τ έδωσα με αποτέλεσμα 5 φορές να πιει 150 ml σε διάστημα 10 λεπτών και να έχει κολικούς από χθες ο καημένος ενώ τόσο καιρό με το brown δεν είχε πότε ! Ευτυχώς το κατάλαβα έγκαιρα και dr browns και πάλι! Εγώ νόμιζα πως πι κολικοι σταματάνε μετά το δίμηνο … είμαι να σκάσω από χθες 

Ευτυχώς κατάλαβες τι έφταιγε και το διορθωσες.Μιας που λέμε για μπιμπερο μεγαλύτερη βλακεια δεν έχω ξαναδεί.Εκανα το λάθος να αγοράσω πριν γεννήσω 3 πλαστικά μπιμπερο της mam που είναι κατάλληλα για κολικούς και αυτοαποστειρωνονται.

Το πρόβλημα είναι ότι τα συγκεκριμένα μπιμπερο ξεκινάνε να μετράνε από τα 60 γρ και πάνω με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω συμπλήρωμα των 30 γρ σε αυτά και να μη ξέρω επίσης όταν έχει μείνει γαλα κάτω από 60 γρ στο μπιμπερο πόσο γαλα έχει πιει συνολικά. Επίσης το μεγαλύτερο μέρος του μπιμπερο καλύπτεται από μια διαφάνεια(δε μπορώ να το περιγράψω αλλιως)και έτσι και τα υπόλοιπα γρ δε φαίνονται καθαρά και όταν μάλιστα κουνάς και το μπιμπερο για να ανακατέψεις τη σκονη δημιουργείται αφρός που μένει στο γαλα πολλή ώρα και όταν κάνει διάλειμμα το μωρό για να ρευτει κτλ και πάω πάλι να του δώσω το υπόλοιπο δε ξέρω πόσο γαλα έχει το μπιμπερο αφού δε βλέπω καθαρά τη γραμμή από αυτή τη διαφάνεια. 

Είμαι πολύ απογοητευμενη και κλαίω τα λεφτά που έδωσα για αυτά τα μπιμπερο!!!Απορώ πως έχουν πάρει τόσο καλές κριτικές!Καλύτερα να έπαιρνα ένα μπιμπερο χωρίς καθόλου γραμμές και γραμμάρια,το ίδιο θα ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνανε δώρο δύο τέτοια Μπιμπερό και τα χρησιμοποιούσα όταν έδινα συμπλήρωμα (τώρα θηλάζει αποκλειστικά, οπότε δεν τα χρησιμοποιώ), για να φτιάχνω 100 ml. 

Έχεις δίκιο, δεν είναι καθόλου πρακτικά από αυτή την άποψη. Βέβαια εμένα συνήθως έπινε 30ml και μετά δεν ήθελε άλλο, οπότε δεν είχα ανάγκη να δω παρακάτω. Τις φορές που έπινε περισσότερο, κάπως το κουνούσα και το είχα ψιλοβρεί, αλλά πάλι προσεγγιστικά.

Βέβαια, αν κι εμένα ήταν πολύ εύκολος και δε δυσκολεύτηκα με τις πιπίλες (τρώμε αντλημένο γάλα με το Chicco well being και ακόμα με τη 0+ γιατί το αδειάζει σε 10 λεπτά έτσι κι αλλιώς το πολύ και παθαίνει λοξυγγα από τη λαιμαργία - πού να αλλάξω στη 2!) μου άρεσε πολύ το πώς έτρωγε με το mam. Μου φαινόταν πιο στρωτό το τάισμα μ αυτό. Ίσως όμως έφταιγε ότι ήταν ήδη χορτατος. Πάντως δε δοκιμάσαμε άλλα Μπιμπερό και πιπίλες (πέρα από το Chicco).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Ευτυχώς κατάλαβες τι έφταιγε και το διορθωσες.Μιας που λέμε για μπιμπερο μεγαλύτερη βλακεια δεν έχω ξαναδεί.Εκανα το λάθος να αγοράσω πριν γεννήσω 3 πλαστικά μπιμπερο της mam που είναι κατάλληλα για κολικούς και αυτοαποστειρωνονται.

Το πρόβλημα είναι ότι τα συγκεκριμένα μπιμπερο ξεκινάνε να μετράνε από τα 60 γρ και πάνω με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω συμπλήρωμα των 30 γρ σε αυτά και να μη ξέρω επίσης όταν έχει μείνει γαλα κάτω από 60 γρ στο μπιμπερο πόσο γαλα έχει πιει συνολικά. Επίσης το μεγαλύτερο μέρος του μπιμπερο καλύπτεται από μια διαφάνεια(δε μπορώ να το περιγράψω αλλιως)και έτσι και τα υπόλοιπα γρ δε φαίνονται καθαρά και όταν μάλιστα κουνάς και το μπιμπερο για να ανακατέψεις τη σκονη δημιουργείται αφρός που μένει στο γαλα πολλή ώρα και όταν κάνει διάλειμμα το μωρό για να ρευτει κτλ και πάω πάλι να του δώσω το υπόλοιπο δε ξέρω πόσο γαλα έχει το μπιμπερο αφού δε βλέπω καθαρά τη γραμμή από αυτή τη διαφάνεια. 

Είμαι πολύ απογοητευμενη και κλαίω τα λεφτά που έδωσα για αυτά τα μπιμπερο!!!Απορώ πως έχουν πάρει τόσο καλές κριτικές!Καλύτερα να έπαιρνα ένα μπιμπερο χωρίς καθόλου γραμμές και γραμμάρια,το ίδιο θα ήταν!

Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω με της ΜΑΜ, μας έκαναν δώρο 2 μικρά, και αγόρασα άλλα 3 μεγάλα με τη βαλβίδα γιατί ακούω τον αέρα που βγαίνει και νιώθω ότι τη βοηθούν να μην καταπίνει αερα. Το πρόβλημα είναι όντως ότι ξεκινάει σε όλα αυτά με τη βαλβίδα κατά των κολικών η μέτρηση στα 60 γραμ και όταν άφηνε γάλα, δεν είχα τρόπο να ξέρω πόσο ήπιε μέχρι που πρόσεξα ότι έχουν μετρητή στο καπάκι, οπότε οσο τυχόν αφήσει το αδειάζω στο καπάκι και μετράω έτσι. Δεν ξέρω αν σας βολεύει να μετράτε εκεί τα 30 γραμ κορίτσια... Πάντως τα γυάλινα έχουν μέτρηση κανονικά, έχω 4.

Dr Brown πήρε ένα τυχαία ο άντρας μου και δεν το μπορούσε καθόλου η μικρή, μου πνιγόταν στην αρχή. Τώρα με το παχύρευστο γάλα πρέπει να αλλάξω θηλή αλλά δε μπήκα στη διαδικασία γιατί δεν ξέρω αν θα τη βολέψει και πάλι. Άρα χρησιμοποιώ της ΜΑΜ με θηλή νο2 και πίνει μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω με της ΜΑΜ, μας έκαναν δώρο 2 μικρά, και αγόρασα άλλα 3 μεγάλα με τη βαλβίδα γιατί ακούω τον αέρα που βγαίνει και νιώθω ότι τη βοηθούν να μην καταπίνει αερα. Το πρόβλημα είναι όντως ότι ξεκινάει σε όλα αυτά με τη βαλβίδα κατά των κολικών η μέτρηση στα 60 γραμ και όταν άφηνε γάλα, δεν είχα τρόπο να ξέρω πόσο ήπιε μέχρι που πρόσεξα ότι έχουν μετρητή στο καπάκι, οπότε οσο τυχόν αφήσει το αδειάζω στο καπάκι και μετράω έτσι. Δεν ξέρω αν σας βολεύει να μετράτε εκεί τα 30 γραμ κορίτσια... Πάντως τα γυάλινα έχουν μέτρηση κανονικά, έχω 4.

Dr Brown πήρε ένα τυχαία ο άντρας μου και δεν το μπορούσε καθόλου η μικρή, μου πνιγόταν στην αρχή. Τώρα με το παχύρευστο γάλα πρέπει να αλλάξω θηλή αλλά δε μπήκα στη διαδικασία γιατί δεν ξέρω αν θα τη βολέψει και πάλι. Άρα χρησιμοποιώ της ΜΑΜ με θηλή νο2 και πίνει μια χαρά. 

Το ξέρω αυτό το κόλπο με το καπάκι στα συγκεκριμένα μπιμπερο αλλά και πάλι μου φαίνεται ταλαιπωρία ειδικά στα νυχτερινά ταισματα που δε βλέπω τη τύφλα μου καθώς την ταΐζω στα σκοτεινά.

Εμείς έχουμε αλλάξει σε θηλή νούμερο 2 εδώ και ένα μήνα και πίνουμε απλό γαλα ούτε πιο παχυρευστο ούτε τίποτα.η αλλαγή θηλής έχει να κάνει με το μωρό και όχι απαραίτητα με τους μηνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...