Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 21/9/2022 at 3:18 ΜΜ, Konisn είπε:

Σε ποια γιατρό πήγατε? Θα πάμε κ μεις σήμερα για την γοπ. Αν στο ενδιάμεσο των γευμάτων κλαίει πως θα την απασχολείς μέχρι να περάσει καμια ώρα? Αυτο μου είχε πει να κάνω ο παιδίατρος αλλά δε το έχω καταφέρει ακόμα.

Καλημέρα Καφριτσα λέγεται πάρα πολύ καλή!!!Εγώ της δίνω πιπίλα για να περάσει λίγο η ώρα αλλά αν συνεχίζει και κλαίει που το κάνει συχνά της δίνω αναγκαστικά.Παντως μου τρώει καλύτερα στο 4ωρο.Εδω και 2 με 3 μέρες όμως τρώει την βάζω να ρευτει πάνω από το μισό και μετά σφραγισμα το βράδυ ούτε καν οπότε την βάζω για ύπνο,την ημερα όμως όταν πάω να της δώσω το άλλο μισό κλαιει και μου βγάζει την γλωσσίτσα της και δεν θέλει με τίποτα,οπότε από χθες δεν της κόβω το γάλα μου πίνει σερί  κανα 100ml με 110ml και τέλος.Σημερα που μου ήπιε το πρωί 90 ευτυχώς την ξαναδοκίμασα και ήπιε αλλά 20 ήταν πιο ήρεμη οπότε μάλλον ήταν φάση θα δείξει.Παντως η πιπίλα ειναι σωτήρια εδώ και κάποιες μέρες την ξεκίνησα και σώθηκα,μπορώ και βλέπω Σασμο αν δεν κοιμάται χαχαχαχα!!

On 17/9/2022 at 5:16 ΜΜ, Mermer είπε:

Μήπως έχει σχέση το συγκεκριμένο γάλα; αν αλλάζατε μάρκα; 

Τελικά το γάλα επειδή περιέχει υδρολυμενη καζεινη είναι φυσιολογικό να είναι έτσι μου είπε.Ευτυχως όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα Καφριτσα λέγεται πάρα πολύ καλή!!!Εγώ της δίνω πιπίλα για να περάσει λίγο η ώρα αλλά αν συνεχίζει και κλαίει που το κάνει συχνά της δίνω αναγκαστικά.Παντως μου τρώει καλύτερα στο 4ωρο.Εδω και 2 με 3 μέρες όμως τρώει την βάζω να ρευτει πάνω από το μισό και μετά σφραγισμα το βράδυ ούτε καν οπότε την βάζω για ύπνο,την ημερα όμως όταν πάω να της δώσω το άλλο μισό κλαιει και μου βγάζει την γλωσσίτσα της και δεν θέλει με τίποτα,οπότε από χθες δεν της κόβω το γάλα μου πίνει σερί  κανα 100ml με 110ml και τέλος.Σημερα που μου ήπιε το πρωί 90 ευτυχώς την ξαναδοκίμασα και ήπιε αλλά 20 ήταν πιο ήρεμη οπότε μάλλον ήταν φάση θα δείξει.Παντως η πιπίλα ειναι σωτήρια εδώ και κάποιες μέρες την ξεκίνησα και σώθηκα,μπορώ και βλέπω Σασμο αν δεν κοιμάται χαχαχαχα!!

Τελικά το γάλα επειδή περιέχει υδρολυμενη καζεινη είναι φυσιολογικό να είναι έτσι μου είπε.Ευτυχως όλα καλά!

Εμείς πήγαμε στην Παναγιώτου. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Εγώ δε μπορώ με τπτ να τον κρατήσω αν πεινάει. Ευτυχώς το βράδυ τρώει πιο αραιά. Την ημέρα όμως είναι με τα φεγγάρια του. Πιπίλα έχουμε ξεκινήσει κ μεις. Βοηθάει με τους κολικούς. Όταν τον κόβω στη μέση του φαγητού, ουρλιάζει... αλλά πρέπει να το κάνω λόγω γοπ 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2022 at 7:43 ΜΜ, Moomin είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι είναι ηλεκτρικό. Εσύ βγάζεις αρκετά ml σε κάθε άντληση, εμένα ζήτημα να φτάσει τα 50. Όχι η μαία καλά έκανε και πρότεινε το θηλαστρο αρχικά γιατί τουλάχιστον ήπιε μητρικό τις πρώτες μέρες που δεν θήλαζε. Απλά θα ήθελα να το προσπαθήσω λίγο ακόμα και με θηλαστρο, μήπως αυξηθεί η παραγωγή κι άλλο.

Να σου ζήσει το μωράκι!εγώ θήλασα τον πρώτο μου κ παιδάκι κ τώρα το δεύτερο!λένε ότι όσο βγάζει το θηλαστρο δν σημαίνει ότι βγάζει κ το στήθος κ μπορεί να μπερδευτεί μια μάμσ κ να νομίζει δν έχει γάλα!αν έχεις την διάθεση να βάζεις συχνά το μωρό να θηλάζει οσο θηλάζεις θα παράγεται το γάλα!

Επίσης υπάρχουν βιταμίνες που βοηθούν στην παραγωγή!κάνε μια ερώτηση τον παιδίατρο η την μαία για το τσάι humana με γαϊδουράγκαθο!εγώ το ήπιε στο πρώτο παιδί κ σταμάτησα μετά από μήνα είχα πολύ γάλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, marilia35 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι!εγώ θήλασα τον πρώτο μου κ παιδάκι κ τώρα το δεύτερο!λένε ότι όσο βγάζει το θηλαστρο δν σημαίνει ότι βγάζει κ το στήθος κ μπορεί να μπερδευτεί μια μάμσ κ να νομίζει δν έχει γάλα!αν έχεις την διάθεση να βάζεις συχνά το μωρό να θηλάζει οσο θηλάζεις θα παράγεται το γάλα!

Επίσης υπάρχουν βιταμίνες που βοηθούν στην παραγωγή!κάνε μια ερώτηση τον παιδίατρο η την μαία για το τσάι humana με γαϊδουράγκαθο!εγώ το ήπιε στο πρώτο παιδί κ σταμάτησα μετά από μήνα είχα πολύ γάλα!

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ, να σου ζήσουν κι εσένα τα μικρά σου! Πλέον τη βάζω συχνά στο στήθος, τρώει αλλά μετά βέβαια θέλει κ συμπληρωμα. Για το τσάι μου έχει προτείνει η μαία ένα με διάφορα βότανα που έχει μέσα και γαιδουραγκαθο. Τα παίρνεις ξεχωριστά και τα βράζεις μαζί. Αλλά δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα. Είναι ωραίο όμως...

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα δικά μου παιδιά δεν παίρνουν πιπίλα με τίποτα; :angry:

Εμείς κάναμε το πρώτο μικρό ταξίδι ως το χωριό, 1μιση ώρα από την πόλη, 1μιση μήνα η μπέμπα μας. Πολύ καλά πήγε, κοιμάται στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου, κι εγώ έκανα επιτέλους μπάνιο στη θάλασσα που το λαχταρουσα. Έχει χαλάσει λίγο ο καιρός αλλά και χιόνια να είχε εγώ θα έμπαινα :razz:

Εμένα θηλάζει και πίνει κανονικά γεύματα με το ξένο, δηλαδή 90 με 120 ml. Δεν το λες και συμπλήρωμα δηλαδή, μάλλον ο θηλασμός μας είναι συμπλήρωμα...! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

46 minutes ago, Mermer said:

Εμένα της αρέσει η πιπίλα. Και έχει πάθει τρελα με το ριλαξ. Από την ώρα που την βάλαμε εκεί δεν θέλει να φύγει...εσείς χρησιμοποιήτε ριλαξ; 

Ω ναι, μου έχουν δώσει 2, και στα δύο κάθεται ευχάριστα. Το ένα έχει και δόνηση και ηρεμεί αμέσως! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Εμένα της αρέσει η πιπίλα. Και έχει πάθει τρελα με το ριλαξ. Από την ώρα που την βάλαμε εκεί δεν θέλει να φύγει...εσείς χρησιμοποιήτε ριλαξ; 

Κ μεις χρησιμοποιούμε ριλαξ... τωρα τον παίρνει κ ο ύπνος εκεί γιατί είναι κουνιστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα ο πρώτος δεν καθότανε καθόλου, ούτε κι αυτός εδώ στην αρχή. Τώρα μπορεί να κάτσει λίγο, με ρεκόρ τα 20-25 λεπτά. Πάντως, δεν είναι κάτι που του προκαλεί ευχαρίστηση- και η δόνηση νομίζω τον εκνευρίζει, γιατί κλαίει γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα κάθεται πολύ ωρα στο ρηλαξ μαλιστα τώρα κοιμάται μέχρι και 3 ώρες την βάζω όμως και στην φωλιά αλλά εκεί το πολύ μισή με μια ώρα κοιμάται.Βρε κορίτσια έχω μια απορία διαβάζω σε μερικά σαιτ μερικές που βάζουν τα μωρά τους 9 με 9.30 ωρα τα μωρά τους για ύπνο τα κάνουνε μπάνιο τα ταΐζουν και τα βάζουν να κοιμηθούν για να μάθουν σε μια ρουτίνα.Οταν εμένα κοιμάται από τις 7 π.χ μέχρι αν την αφήσω μέχρι της 10 με 11(δεν ξυπνάει και να την ξυπνήσω σπάζεται) πως θα της κάνω αυτήν την ρουτίνα αυτές τι κάνουνε τα κρατάνε ξύπνια μέχρι να πάει 9?Διαβάζω ότι το κάνουνε πολλές αλλά πως?Άμα το ξυπνήσεις θα σκούζει και άμα το έχεις ταισει στις 7 η στις 8 στις 9ωρα δεν θα φάει εμένα στο διωρο δεν πεινάει!Οπότε την ταΐζω 10.30 με 11 κοιμάται και ξυπνάει 3.30 και μετά 7.Πολλες φορές την παίρνω κοιμισμενη την πάω στο κρεβάτι μου την ταΐζω και μετά ύπνο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Didimakia είπε:

Καλημέρα εμένα κάθεται πολύ ωρα στο ρηλαξ μαλιστα τώρα κοιμάται μέχρι και 3 ώρες την βάζω όμως και στην φωλιά αλλά εκεί το πολύ μισή με μια ώρα κοιμάται.Βρε κορίτσια έχω μια απορία διαβάζω σε μερικά σαιτ μερικές που βάζουν τα μωρά τους 9 με 9.30 ωρα τα μωρά τους για ύπνο τα κάνουνε μπάνιο τα ταΐζουν και τα βάζουν να κοιμηθούν για να μάθουν σε μια ρουτίνα.Οταν εμένα κοιμάται από τις 7 π.χ μέχρι αν την αφήσω μέχρι της 10 με 11(δεν ξυπνάει και να την ξυπνήσω σπάζεται) πως θα της κάνω αυτήν την ρουτίνα αυτές τι κάνουνε τα κρατάνε ξύπνια μέχρι να πάει 9?Διαβάζω ότι το κάνουνε πολλές αλλά πως?Άμα το ξυπνήσεις θα σκούζει και άμα το έχεις ταισει στις 7 η στις 8 στις 9ωρα δεν θα φάει εμένα στο διωρο δεν πεινάει!Οπότε την ταΐζω 10.30 με 11 κοιμάται και ξυπνάει 3.30 και μετά 7.Πολλες φορές την παίρνω κοιμισμενη την πάω στο κρεβάτι μου την ταΐζω και μετά ύπνο πάλι.

Δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις πρόγραμμα ύπνου σε τόσο μικρά. Να ήταν 4 μηνών να πω οκ, αλλά τώρα δε γίνεται κατά την άποψή μου. Πάμε με το ωράριό τους. Προσωπικά θα το προσπαθήσω για πρόγραμμα σε 2 μήνες φτιάχνοντας μια ρουτίνα πιο συγκεκριμένη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2022 at 11:16 ΠΜ, Melie είπε:

Μπράβο σας! Χαίρομαι που περάσατε καλά.

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ πιπίλα, σε κανένα από τα δυο παιδιά.

Να ρωτήσω στις μανουλες που τα μωρά δν έχουν πιπίλα το έχουν για παρηγοριά για τον ύπνο?

Γτ το δικό μου μωρό 3 μηνών δν θέλει με τιποτα πιπίλα βάζει τον αντίχειρα αλλά φοβάμαι γτ ο αντίχειρας είναι χειρότερο από πιπίλα από ορθοδοντική άποψη!βέβαια κ τον αντίχειρα καλά δν τον πιάνει κ κλαίει που δν μπορεί κ μπορεί να ξυπνήσει γτ ψάχνει πιπιλα

1 hour ago, Didimakia είπε:

Καλημέρα εμένα κάθεται πολύ ωρα στο ρηλαξ μαλιστα τώρα κοιμάται μέχρι και 3 ώρες την βάζω όμως και στην φωλιά αλλά εκεί το πολύ μισή με μια ώρα κοιμάται.Βρε κορίτσια έχω μια απορία διαβάζω σε μερικά σαιτ μερικές που βάζουν τα μωρά τους 9 με 9.30 ωρα τα μωρά τους για ύπνο τα κάνουνε μπάνιο τα ταΐζουν και τα βάζουν να κοιμηθούν για να μάθουν σε μια ρουτίνα.Οταν εμένα κοιμάται από τις 7 π.χ μέχρι αν την αφήσω μέχρι της 10 με 11(δεν ξυπνάει και να την ξυπνήσω σπάζεται) πως θα της κάνω αυτήν την ρουτίνα αυτές τι κάνουνε τα κρατάνε ξύπνια μέχρι να πάει 9?Διαβάζω ότι το κάνουνε πολλές αλλά πως?Άμα το ξυπνήσεις θα σκούζει και άμα το έχεις ταισει στις 7 η στις 8 στις 9ωρα δεν θα φάει εμένα στο διωρο δεν πεινάει!Οπότε την ταΐζω 10.30 με 11 κοιμάται και ξυπνάει 3.30 και μετά 7.Πολλες φορές την παίρνω κοιμισμενη την πάω στο κρεβάτι μου την ταΐζω και μετά ύπνο πάλι.

Θα συμφωνήσω σε αυτή την ηλικία δν μπαίνει πρόγραμμα!μετά τους 6 μήνες που θα εισάγεται κ τροφές εκεί θα μπει καλύτερα η ρουτίνα μην το φοβάσαι εμένα ο πρώτος μου κοιμόταν 12 για βράδυ πιο μωρό κ μετά στις 10! Βοηθά μετά με τις τροφές κ το γάλα να το συνδιαζουν με ύπνο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, είναι δύσκολο ως αδύνατο να κάνεις πρόγραμμα. Πας όπου σε πάει το παιδί, με μικρές διορθωτικές κινήσεις κάθε φορά. Φυσικά, δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, ούτε όλες οι μαμάδες.

Ο μεγάλος μου, που ως μωρό δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου τον πρώτο χρόνο, συνέχισε ακόμα και αργότερα να κοιμάται λίγες ώρες. Δεν πήγαινε με τίποτα για ύπνο πριν τις 12, ο,τι κι αν δοκίμαζα. Μου λέγανε "κάτσε να πάει σχολείο, να κουράζεται και θα δεις". Τίποτα! Δεν έδειχνε σημάδια κούρασης, ξυπνούσε πανευκολα το πρωί, απλά δεν ήταν του ύπνου. Συνέχισε ακόμα και στην πρώτη δημοτικού να κοιμάται στις 12, μέχρι που μια ωραία νύχτα από μόνος του, χωρίς τη συνηθισμένη πίεση, κοιμήθηκε στις 10:30. Ε, από τότε κοιμάται νταν 10:30, και ακόμα κι αν είμαστε έξω ή είναι γιορτή, ή οτιδήποτε, πάλι τον παίρνει ο ύπνος τέτοια ώρα! 

Ο μικρός δεν έχει κανένα πρόγραμμα ακόμα. Απλά τη ρουτίνα του ύπνου εγώ την κάνω για να είμαι συνεπής κατά τις 9, έτσι κι αλλιώς δεν κάνει μεγάλους υπνους τέτοια ώρα. Αλλά και που την κάνω, δε σημαίνει ότι μετά το μπάνιο και το γάλα θα κοιμηθεί, σε καμία περίπτωση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...