Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

12 minutes ago, anna.k said:

κι εγω παίρνω Τ4 και διαβασα κι εγω για τις 4 ώρες . Επίσης δεν κανει πριν το 4ωρο να παίρνουμε σιδηρο και ασβέστιο.

Ναι αλλά πως θα βγει το 4ωρο αν πρέπει να παίρνεις cyclacur πρωί μεσημέρι βράδυ; Θα πρέπει να σηκωθείς στις 6 να πάρεις το Τ4 μετά να πάρεις cyclacur στις 10, το επόμενο στις 6 και το τελευταίο στις 2. Άντε να μην το πας και ανά 8ωρο ακριβώς να κλέψεις λίγο, αλλιώς δεν βγαίνει. Έτσι το κάνετε εσείς; Άσε που λένε ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι μετά το Τ4. πφφφ


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Eternity είπε:

Κορίτσι μου τα cyclacur όπως και οι ενέσεις της διέγερσης εκτινασουν την tsh και κανένας μ@λ.... μη πω τίποτε άλλο γιατρός δεν ασχολείται να στο πει. Μετρούσα tsh ανά 2 ημέρες και αλλάζαμε συνέχεια τη δόση για να το ρυθμίσουμε. Μιλά με ενδοκρινολογο και ανέβασε άμεσα τη δόση. Ευτυχώς πέφτει άμεσα. Όταν κόψεις τα cyclacur κάνε επανελεγχο γιατι θα μειωθεί πολύ η TSH και θα πρέπει να μειώσεις τη δόση. Μετά από 3 ενδοκρινολογους, ένας αξιώθηκε να μου το πει και από το φόβο μου μετρούσα tsh ανά 2 ημέρες! 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Ναι από σήμερα θα την αυξήσω λιγο με ευθυνη μ (μιλησα κ με τον γυναικολόγο μου) κ το πρωι να μιλήσω με εξωσωματικο κ εναν ενδοκρινολογο. 

 

Πάντως θέλω να σας πω κάτι το οποίο το έχω σκεφτεί πολλες φορες τα τελευταία 1,5-2 χρόνια ίσως ακουστεί λίγο μελω. Δεν ξέρω φταίνε οι ορμόνες ή ανεβασμένη TSH χαχα. Πέρα ότι σας θαυμάζω κάθε μια ξεχωριστά, θέλω να πω ποσο χαίρομαι πραγματικα που σας εχω γνωρίσει έστω κ με αυτόν τον τρόπο. Εχω μάθει παρα πολλα απο ολες, από τις εμπειρίες σας, από τον τρόπο που αντιμετωπίζεται τις καταστάσεις, το πως θα σηκωθειτε στα δυσκολα κ θα συνεχίζεται τον αγώνα αυτο, ακόμη κ από τα λόγια που χρησιμοποιει η μια για να στηρίξει την άλλη ή να την συμβουλέψει. Κ μέσα από όλη αυτή την επικοινωνία τελικα δεν είμαστε μόνες σε αυτο. Αλλά όλες μαζί!!!! Ελπίζω σύντομα όλες να τα καταφέρουμε. Το ότι θα τα καταφέρουμε είναι σίγουρα απλα ευχομαι να γίνει σύντομα! 

πρίν από 18 λεπτά , anna.k είπε:

κι εγω παίρνω Τ4 και διαβασα κι εγω για τις 4 ώρες . Επίσης δεν κανει πριν το 4ωρο να παίρνουμε σιδηρο και ασβέστιο.

Το κρατάω κ αυτο στις σημειώσεις μου για όταν χρειαστεί! 

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι αλλά πως θα βγει το 4ωρο αν πρέπει να παίρνεις cyclacur πρωί μεσημέρι βράδυ; Θα πρέπει να σηκωθείς στις 6 να πάρεις το Τ4 μετά να πάρεις cyclacur στις 10, το επόμενο στις 6 και το τελευταίο στις 2. Άντε να μην το πας και ανά 8ωρο ακριβώς να κλέψεις λίγο, αλλιώς δεν βγαίνει. Έτσι το κάνετε εσείς; Άσε που λένε ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι μετά το Τ4. πφφφ

Τους ίδιους υπολογισμους έκανα σήμερα! Για το 8:00-16:00-00:00 λέω πρεπει να σηκωνόμαστε στις 4 για το Τ4. Κ μετά θυμήθηκα ότι μετά το Τ4 δεν πρεπει να κοιμόμαστε αυτό που λες κ εσύ. Το οποίο παλι κανείς ενδοκρινολογος δεν έχει πει, σε εμένα τουλάχιστον. 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

ακριβως έτσι..Πάντως κι εμενα αυξήθηκε πολυ η Τsh με τα cyclakur. Τωρα που δεν παιρνω τπτ και ειμαι σε αναμονή επεσε στο 1,25 , πρίν λίγες μέρες έκανα εξετάσεις.Παιρνω βεβαια το 50αρι. εδω και 4 μηνες.

Αφου  διάβασα και τις δικές σας εμπειρίες θα μιλήσω κι εγω με ενδοκρινολογο πριν την επομενη ετ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Penaki said:

Τους ίδιους υπολογισμους έκανα σήμερα! Για το 8:00-16:00-00:00 λέω πρεπει να σηκωνόμαστε στις 4 για το Τ4. Κ μετά θυμήθηκα ότι μετά το Τ4 δεν πρεπει να κοιμόμαστε αυτό που λες κ εσύ. Το οποίο παλι κανείς ενδοκρινολογος δεν έχει πει, σε εμένα τουλάχιστον. 

Καλά δεν θα βρυκολακιάσουμε κιόλας για την tsh

  • Χαχα 8

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσιααα όπου φτωχός και η μοίρα του. Επαθα κνιδωση ψυχο...κατι είπε η γιατρός. Ψυχοσωματικο και πετάω καντήλες... Μου τα έκοψε όλα πάλι ποτά κλπ και άρχισα θεραπεια...!! Μη χεσω! 

Αχ βρε κορίτσι μου περαστικά και γρήγορα! Πάνε τα απερολ? Έλα έλα υπομονή! Θα περάσει κι αυτό! Δεν πτοουμαστε! Έχεις μπόλικο καλοκαίρι μπροστά για απερολ και κοκτέιλ! ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , anna.k είπε:

ακριβως έτσι..Πάντως κι εμενα αυξήθηκε πολυ η Τsh με τα cyclakur. Τωρα που δεν παιρνω τπτ και ειμαι σε αναμονή επεσε στο 1,25 , πρίν λίγες μέρες έκανα εξετάσεις.Παιρνω βεβαια το 50αρι. εδω και 4 μηνες.

Αφου  διάβασα και τις δικές σας εμπειρίες θα μιλήσω κι εγω με ενδοκρινολογο πριν την επομενη ετ.

Μάλλον επηρεάζουν τα σκασμένα! Τουλάχιστον να κάνουν δουλειά εκεί που πρεπει! Θα επανήλθε επειδή τα σταμάτησες λογικά. Αν εισαι σε αναμονή αυτή που κατάλαβα καλά αποτελέσματα να έχεις! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penaki είπε:

Πολυ πιθανο να είναι αυτά που επηρέασαν. Ναι θα μιλήσω αυριο κ ότι μάθω για το χάπι του θυροειδή σχετικά με τα υπόλοιπα θα το γράψω. 

Αν όντως επηρεάζει θα έπρεπε να το γνωρίζουμε ήδη κ απο το κέντρο που κάνουμε τη διαδικασία της εξωσωματικής. Μήπως τελικά η TSH δεν επηρεάζει την έκβαση της εγκυμοσύνης τι να πω. Στον εξωσωματικο είχα πει ότι παιρνω χάπι για το θυροειδή κ δεν είχε σχολιάσει τίποτα πάντως. 

Κανένας δεν σχολιάζει τίποτα για αυτό. Εμένα μάλιστα ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι η τιμή σε μοιάζει μόνο όταν μείνεις έγκυος (επηρεάζει την ανάπτυξη) πριν λέει δεν σε απασχολεί. Φυσικά να είσαι μέσα στα όρια. Εγώ πάντως θα πάω να πάρω και δεύτερη γνώμη. Στο κέντρο όταν ρώτησα μου είπαν ότι στην ετ τη θέλουν κάτω από 2 αλλά ποτέ δεν μου εχουν πει κάνε και αυτή την εξέταση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Kate92 είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου περαστικά και γρήγορα! Πάνε τα απερολ? Έλα έλα υπομονή! Θα περάσει κι αυτό! Δεν πτοουμαστε! Έχεις μπόλικο καλοκαίρι μπροστά για απερολ και κοκτέιλ! ❤️

Χα! Οχι καλε. Της ειπα πως θα πέσω από τον 6ο αμα κόψω το αλκοόλ. Το deal εγινε κυριακη-πεμπτη θεραπεία. Παρασκευή-Σάββατο ποτό θεραπεία.. Δεν ξερω αν θα κάνει δουλειά αλλά λέω να δοκιμάσω, στο κάτω κάτω δεν ειναι και τπτ, θα λεω έχει κουνούπια παντού... Ενώ η ψυχολογία μ; ααααα οχι οχι μέχρι τον Σεπτέμβρη θα το ευχαριστηθώ. Μετα θα είμαι πάλι έγκυος οπότε θα τα ξανά κόψω.!  Το έχω σχεδιάσει όλο ιδανικά στο μυαλό μ!!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Σποράκι είπε:

Κανένας δεν σχολιάζει τίποτα για αυτό. Εμένα μάλιστα ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι η τιμή σε μοιάζει μόνο όταν μείνεις έγκυος (επηρεάζει την ανάπτυξη) πριν λέει δεν σε απασχολεί. Φυσικά να είσαι μέσα στα όρια. Εγώ πάντως θα πάω να πάρω και δεύτερη γνώμη. Στο κέντρο όταν ρώτησα μου είπαν ότι στην ετ τη θέλουν κάτω από 2 αλλά ποτέ δεν μου εχουν πει κάνε και αυτή την εξέταση 

Αχ μακάρι να μην επηρεάζει στο πριν! Κ εμένα στο κέντρο δεν την ζήτησαν μόνη μου πηγα κ την έκανα. Να δω τι θα μου πουν αυριο που θα τους ενημερώσω. Πάντως μιλουσα με την αδερφή μου γι αυτό κ συζητούσαμε όταν ήταν έγκυος που έφτασε η TSH 9 κ επαθε σοκ ο γυναικολόγος της αλλά όλα πηγαν καλά ευτυχώς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Πολυ πιθανο να είναι αυτά που επηρέασαν. Ναι θα μιλήσω αυριο κ ότι μάθω για το χάπι του θυροειδή σχετικά με τα υπόλοιπα θα το γράψω. 

Αν όντως επηρεάζει θα έπρεπε να το γνωρίζουμε ήδη κ απο το κέντρο που κάνουμε τη διαδικασία της εξωσωματικής. Μήπως τελικά η TSH δεν επηρεάζει την έκβαση της εγκυμοσύνης τι να πω. Στον εξωσωματικο είχα πει ότι παιρνω χάπι για το θυροειδή κ δεν είχε σχολιάσει τίποτα πάντως. 

Μα επιβάλλεται να είναι ρυθμισμένος με χάπι. Και σε φυσική σύλληψη ο αρυθμιστος θυρεοειδής μπορεί να οδηγήσει σε παλινδρόμηση του εμβρύου.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Σποράκι είπε:

Κανένας δεν σχολιάζει τίποτα για αυτό. Εμένα μάλιστα ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι η τιμή σε μοιάζει μόνο όταν μείνεις έγκυος (επηρεάζει την ανάπτυξη) πριν λέει δεν σε απασχολεί. Φυσικά να είσαι μέσα στα όρια. Εγώ πάντως θα πάω να πάρω και δεύτερη γνώμη. Στο κέντρο όταν ρώτησα μου είπαν ότι στην ετ τη θέλουν κάτω από 2 αλλά ποτέ δεν μου εχουν πει κάνε και αυτή την εξέταση 

Όταν η tsh είναι υπεύθυνη για αποβολές εννοείται ότι σε νοιάζει πολύ νωρίτερα. Κι ο Σφακιανουδης που διάβαζα ένα άρθρο του έδινε μεγάλη σημασία στην tsh για την επιτυχία της εξωσωματικής. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anna.k είπε:

κι εγω παίρνω Τ4 και διαβασα κι εγω για τις 4 ώρες . Επίσης δεν κανει πριν το 4ωρο να παίρνουμε σιδηρο και ασβέστιο.

Καλα σε εγκυμοσύνη όλα τα χρονοδιαγράμματα για τα χάπια δύσκολο να τα τηρήσεις γιατί αν παίρνεις για θυρεοειδή, φιλισιν, σίδηρο, σικλακουρ, ουτροτζεσταν, d, μαγνήσιο και πρέπει να απέχουν τετρααωρα δεν φτάνει το 24ωρο :grin:

πρίν από 35 λεπτά , Penaki είπε:

Αχ μακάρι να μην επηρεάζει στο πριν! Κ εμένα στο κέντρο δεν την ζήτησαν μόνη μου πηγα κ την έκανα. Να δω τι θα μου πουν αυριο που θα τους ενημερώσω. Πάντως μιλουσα με την αδερφή μου γι αυτό κ συζητούσαμε όταν ήταν έγκυος που έφτασε η TSH 9 κ επαθε σοκ ο γυναικολόγος της αλλά όλα πηγαν καλά ευτυχώς. 

Α εσύ αναφέρεσαι σε εμφύτευση; Α, εκεί δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Αλλά αν έχει κάποια εμφύτευση με αρυθμιστο θυρεοειδή μπορεί να της αποκλείσει κάποιος ότι μια πτώση της χοριακης δεν οφείλεται εκεί;

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Επειδή είναι χιλιάδες τα μέλη εκει, οι ηλικίες ειναι πάρα πολλές. Απο 25 μπορεί να είναι μέχρι 45 και δεκάδες τα ποστ κάθε μέρα. Το θέμα είναι οτι ανεξάρτητα με τις ηλικίες γράφουν εξαιρετικά ποσοστά ανταπόκρισης. Μπορεί απλώς οι γυναίκες με χαμηλότερη ανταπόκριση να μην γράφουν τοσο πολύ λόγω πεσμένης ψυχολογίας ας πούμε. Ποιος ξέρει;

Εγώ είχα συχνουρία αλλά όχι να πηγαίνω χωρίς να ουρώ καθόλου οπότε ίσως είναι κάτι άλλο. Έχεις άλλα συμπτώματα που να δηλώνουν υπερδιέγερση; Υπερηχογραφικά είδε ο γιατρός τίποτα περίεργο; Υγρό στις ωοθήκες πχ που λένε οτι βλέπουν; Αλάτι έχεις κόψει;

Έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη και κάνω πρωτεΐνικη διατροφη, να είστε καλά κορίτσια γιατί από εσάς εδώ στο φόρουμ τα έμαθα όλα αυτά! Με είδε σήμερα το πρωί και μ είπε ότι πάμε πολύ καλά, θα πάω και αύριο να με δει γιατί εκτός από το θέμα με την ούρηση είχα και σταγόνες αίματος. Ευτυχώς ξεκίνησα να πίνω πολυυυ νερό και η ούρηση επανήλθε απλά με τσούζει στο τέλος της ούρησης. Από το τηλέφωνο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το αίμα γιατί είναι πολλά τα ωοθηλακια και πιέζονται. Αχχχ να μου τα πάρει να τελειωνω....αλλα συμπτώματα δεν έχω...200γρ. Έχω βάλει από κιλά και πρήξιμο δεν έχω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eternity said:

Όταν η tsh είναι υπεύθυνη για αποβολές εννοείται ότι σε νοιάζει πολύ νωρίτερα. Κι ο Σφακιανουδης που διάβαζα ένα άρθρο του έδινε μεγάλη σημασία στην tsh για την επιτυχία της εξωσωματικής. 

Μα πάντα μου την μετράει στην αρχή του κύκλου της ετ αλλά μόλις ξεκινάω cyclacur και outro δεν την ξανα μετράμε. Ούτε μου έχει πει κάτι για τις ώρες που τα παίρνω. Εγώ πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο ότι θα ανέβει με τα οιστρογόνα και γι αυτό θέλουν να είναι κατω από 2 πριν την διαδικασία, για να έχει περιθώριο να ανέβει. Δεν μπορεί κάτι τόσο σημαντικό να μην του δίνουν βάση. Δεν υπάρχει γυναίκα να μην παίρνει cyclacur πριν την ετ και οι περισσότερες έχουμε και ένα ψιλοθεματάκι με τον θυρεοειδή. Δεν θα τα κατάφερνε καμιά μας αν ήταν. Γι αυτό κιόλας μετα την θετική χοριακή την μετράνε αμέσως και συχνά. 

 

7 minutes ago, Αγάπ said:

Έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη και κάνω πρωτεΐνικη διατροφη, να είστε καλά κορίτσια γιατί από εσάς εδώ στο φόρουμ τα έμαθα όλα αυτά! Με είδε σήμερα το πρωί και μ είπε ότι πάμε πολύ καλά, θα πάω και αύριο να με δει γιατί εκτός από το θέμα με την ούρηση είχα και σταγόνες αίματος. Ευτυχώς ξεκίνησα να πίνω πολυυυ νερό και η ούρηση επανήλθε απλά με τσούζει στο τέλος της ούρησης. Από το τηλέφωνο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το αίμα γιατί είναι πολλά τα ωοθηλακια και πιέζονται. Αχχχ να μου τα πάρει να τελειωνω....αλλα συμπτώματα δεν έχω...200γρ. Έχω βάλει από κιλά και πρήξιμο δεν έχω ακόμα.

Εντάξει, μια χαρά είσαι. Κι εγώ κάπου στα 200γρ είχα πάρει ή και λιγότερο. Μπορεί αυτό με την ούρηση να είναι άσχετο με την διέγερση πάντως. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...