Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πάντως είναι κάτι σχετικά σπάνιο. Αυτό ήθελα να πω

Δεν το ήξερα οτι μπορεί να ερθει ενώ παίρνεις προγεστερόνη. Μήπως δεν γινόταν καλή απορρόφηση και ήταν χαμηλά τα επίπεδα της; 

Θα μπεις στο 1535 και θα κλείσεις ραντεβού στο λαϊκό στο εργαστήριο κυστικής ινωσης. Αν δεν βρεις (που δεν θα βρεις) θα καλέσεις στο 2132060920 και θα ρωτήσεις ποτε ανοίγουν τα επόμενα ραντεβού για να μπεις ξανα. Πριν το ραντεβού σου θα πεις στον γιατρό σου να σου γράψει την απλή εξέταση που ειναι για το 50% των μεταλλάξεων και θα πας εκει και θα κανεις δωρεάν για το 93%. Μπορει να κανει και ο άντρας σου αν θες (θα πρεπει να κλείσεις 2 ραντεβού)

Ναι βρήκα για 8 Αυγούστου. Το 1ο διαθέσιμο ήταν. Απ οτι καταλαβα όμως αν είσαι έγκυος σου βρίσκουν γρηγορότερα. Εμενα και ο Αύγουστος μια χαρά ήταν ατδι κ αλλιώς από Οκτώβριο θα παω για ivf. Τώρα ψαχνω να δω για καρυοτυπο κάπου να κανω.. Στο ιατροπολις πηρα τηλ δεν το καλύπτουν με συμμετοχή είπαν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια καλημέρα, να ρωτησω που μπορώ να κλείσω ραντεβού για εξέταση κυστικη ινωση;  και πως ακριβώς?

Σκέφτομαι πως αφού έχω αρκετό χρόνο μέχρι την επόμενη ivf να γλιτώσω κάποια χρήματα και να μην την πληρώσω ιδιωτικά! 

 

Καλημέρα! Για την κυστική να πας στο Λαϊκό κ εγώ εκεί την έκανα δωρεάν με παραπεμπτικο.Καλυπτει περιπου το 90-92%. Κλείνεις ραντεβού μέσω 1535 ή τηλεφωνικά στο τμήμα μεσογειακής αναιμίας, το ειχα βρει στο ίντερνετ. Για πιο άμεσα καλυτερα τηλεφωνικά. Έμεινα πολυ ευχαριστημενη! Εγώ είμαι φορέας κ όταν πηρα για το αποτέλεσμα μου είπαν να παω από εκεί να μιλήσω με γιατρό να με κατευθύνει όπως κ έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Penaki είπε:

Καλημέρα! Για την κυστική να πας στο Λαϊκό κ εγώ εκεί την έκανα δωρεάν με παραπεμπτικο.Καλυπτει περιπου το 90-92%. Κλείνεις ραντεβού μέσω 1535 ή τηλεφωνικά στο τμήμα μεσογειακής αναιμίας, το ειχα βρει στο ίντερνετ. Για πιο άμεσα καλυτερα τηλεφωνικά. Έμεινα πολυ ευχαριστημενη! Εγώ είμαι φορέας κ όταν πηρα για το αποτέλεσμα μου είπαν να παω από εκεί να μιλήσω με γιατρό να με κατευθύνει όπως κ έκανα. 

Τι γίνεται στην περίπτωση που είσαι φορέας; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Εμένα μ ειχε πει οτι ειναι καλυτερα να καταψυχθούνε να περάσουν 2 κύκλοι κ μετα να τα βαλουμε..για να ηρεμισουμε κ απο τ φάρμακα λιγο

Πφφφ μαλιστα. Βασικα το δεχτηκα δεν μπορω να κανω κ αλλιως απλώς εδω κ καιρο με πιεζει ο χρόνος για αλλο θεμα υγειας. Θα γίνει εμβρυομεταφορα τον Σεπτέμβρη. Να σε ρωτησω κ κατι αλλο γιατι απ οτι κατάλαβα εισαι κ εσυ μικρη. Τι Αμη εχεις κ με τι δοση φαρμακου ξεκινησες??? 

Link to comment
Share on other sites

@Marla@ @Giouli36 @winspert σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη κορίτσια :x Θα προσπαθήσω να είμαι πιο ήρεμη κι αισιόδοξη όσο μπορώ.

@Maria.28 ο δικός μου γιατρός είναι υπέρ της μεταφοράς στον ίδιο κύκλο εκτός κι αν υπάρχει υπονοια υπερδιέγερσης. 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Maria.28 είπε:

Πφφφ μαλιστα. Βασικα το δεχτηκα δεν μπορω να κανω κ αλλιως απλώς εδω κ καιρο με πιεζει ο χρόνος για αλλο θεμα υγειας. Θα γίνει εμβρυομεταφορα τον Σεπτέμβρη. Να σε ρωτησω κ κατι αλλο γιατι απ οτι κατάλαβα εισαι κ εσυ μικρη. Τι Αμη εχεις κ με τι δοση φαρμακου ξεκινησες??? 

Δεν μπορω ν σ πω την ΑΜΗ μ γιατι δεν ξερω αν παιζει ρόλο που εχω ενδομητριωση …:( οχι γιατι κρύβομαι αλλα γιατι δεν ξερω αν θα σ βοηθήσει 

Με gonal 300 μονάδες 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angot said:

Ναι βρήκα για 8 Αυγούστου. Το 1ο διαθέσιμο ήταν. Απ οτι καταλαβα όμως αν είσαι έγκυος σου βρίσκουν γρηγορότερα. Εμενα και ο Αύγουστος μια χαρά ήταν ατδι κ αλλιώς από Οκτώβριο θα παω για ivf. Τώρα ψαχνω να δω για καρυοτυπο κάπου να κανω.. Στο ιατροπολις πηρα τηλ δεν το καλύπτουν με συμμετοχή είπαν! 

Είσαι πολύ τυχερή που βρήκες. Συνήθως δεν έχει τίποτα διαθέσιμο και απλά περιμένεις πότε θα ανοίξουν τα επόμενα. Και πριν σου απαντήσω μπήκα και τσέκαρα και δεν είχε τίποτα. Θα την κάνεις Αύγουστο και Σεπτέμβρη θα πάρεις τα αποτελέσματα οπότε θα είσαι πανέτοιμη για την ετ :) 

Για καρυότυπο νομίζω κάνουν στο Έλενα αν θες να κοιτάξεις για δωρεάν. Εγώ είχα κάνει σε health spot που συνεργάζονται με το Athens lab. Και εννοείται μπορείς και απευθείας στο Athens lab 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

Τι γίνεται στην περίπτωση που είσαι φορέας; 

Έκανε ο άντρας μου μετά για το μεγαλύτερο πακετο των μεταλλάξεων περιπου 99% να δουμε αν είναι φορέας. Αλλά ευτυχώς δεν ήταν. Αν είναι κ οι δυο νομίζω θέλει εξωσωματική με προεμφυτευτικο. Πάντως αφού πας αν δεν έχεις κάνει, κλεισε κ για μεσογειακή αναιμία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Linoula said:

Κορίτσια θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου γιατί έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ. Είχα μια πάρα πολύ δύσκολη ωοληψια αρκετά τραυματική με απώλεια αίματος που με ταλαιπώρησε πολύ. Ωστόσο έκανα την εμβρυομεταφορα μιας βλαστοκυστης κανονικά και είμαι τώρα στην αναμονή για την χοριακη. Έχουν πάει όμως όλα στραβά. Την ημέρα της εμβρυομεταφορας έμαθα για ένα οικογενειακό θέμα υγείας και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, ήταν κι οι ορμόνες έκλαιγα απαρηγόρητη. Ηρέμησα κάπως σκεπτόμενη ότι κάνω κακό στο εμβρυακι και την επόμενη μέρα ξεκίνησα να έχω φοβερό θέμα με το έντερο μου με πόνο πολύ κ λίγο διαρροια σε σημείο που πήρα παυσίπονο πιθανώς λόγω του ερεθισμού από την ωοληψια, την διατροφή το άγχος. Τελοσπαντων σκέφτομαι ότι θα είναι θαύμα να τα έχει καταφέρει το εμβρυακι μου με τέτοιο στρες. Έτσι απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί νιώθω τύψεις κ δεν το συζητάω γενικά.

@winspert σε θαυμάζω για την ψυχραιμία σου. Μακάρι σήμερα να γίνει η έκπληξη!

@Pagor συγχαρητήρια! Εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν με την εγκυμοσύνη σου!

Καλή επιτυχία! Δύσκολο αυτό που πέρασες. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. Μετά την ετ δεν είναι και πολλά που μπορούμε να κάνουμε για να πάει ή να μην πάει καλά. Το εμβρυακι σου δεν κατάλαβε τίποτα, εσύ μόνο ταλαιπωρήθηκε και εύχομαι να μπορέσεις να ηρεμήσεις για 'σενα περισσοτερο. Καλή επιτυχία και πάλι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Maria.28 said:

Κοριτσια???? Να ρωτησω παλι κατι. Εσας οι γιατροι σας ειπαν απ την αρχη για διέγερση κ καταψυξη και εμβρυομεταφορα σε αλλο μήνα??? Δηλαδη σε νεαρη ηλικια ειναι κατι στανταρ αυτο? Οτι θα επιβαρυνθω τοσο απ τα φάρμακα? Γιατι δεν θελει να τα κανω ολα αυτον τον μηνα, επιμενει οτι ειναι καλυτερο. 

Εμείς κάναμε ετ στον ίδιο κύκλο με την διέγερση αλλά ήταν βιοχημική. Δεν νομίζω όμως ότι έφταιξε αυτό. Και άλλη κοπέλα εδώ έχει κάνει με φρέσκα σε κύκλο διέγερσης και τώρα είναι έγκυος. Συνήθως αν υπάρχει φόβος για υπερδιέγερση σε πάνε σε επόμενο κύκλο  

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ναι χωρίς συνταγή, τύπου 2 ευρώ κανουν.

Σου ειπαν οτι έπρεπε να σου πουν λογικό μου φάνηκε. Αμη εχεις μετρήσει φαντάζομαι.

 AΜΗ , ειχα μετρησει πριν 2 χρονια. Δε θα ασχοληθουμε ξανα μου ειχε πει  ο γιατρος. Εχω ΠΩΑ . Η ΑμΗ μου ηταν 0.10 τοτε- χειροτερη τιμη δεν εχει.

Δεδομενου της κυστης του προηγουμενου κυκλου και της Ε2 αυτουνου του κυκλου, εχω ευλογες αποριες μηπως μπαινω κλιμακτηριο δε ξερω.. Αν το Ε2<9 σημαινει οτι δεν προκειται να αναπτυχθει κανενα ωοθηλακιο.. ειτε κυστικο ειτε γεματο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Penaki είπε:

Έκανε ο άντρας μου μετά για το μεγαλύτερο πακετο των μεταλλάξεων περιπου 99% να δουμε αν είναι φορέας. Αλλά ευτυχώς δεν ήταν. Αν είναι κ οι δυο νομίζω θέλει εξωσωματική με προεμφυτευτικο. Πάντως αφού πας αν δεν έχεις κάνει, κλεισε κ για μεσογειακή αναιμία. 

Έχω στίγμα εγω, ειμαι φορέας. Ο άντρας μ δεν έχει! Αυτό το ήξερα απ την αρχή γτ έχουν και οι 2 γονείς...  Α δλδ πάλι με ivf λύνεται... Α ρε πατέρα δεν είσαι ο Ωνάσης! 

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Είσαι πολύ τυχερή που βρήκες. Συνήθως δεν έχει τίποτα διαθέσιμο και απλά περιμένεις πότε θα ανοίξουν τα επόμενα. Και πριν σου απαντήσω μπήκα και τσέκαρα και δεν είχε τίποτα. Θα την κάνεις Αύγουστο και Σεπτέμβρη θα πάρεις τα αποτελέσματα οπότε θα είσαι πανέτοιμη για την ετ :) 

Για καρυότυπο νομίζω κάνουν στο Έλενα αν θες να κοιτάξεις για δωρεάν. Εγώ είχα κάνει σε health spot που συνεργάζονται με το Athens lab. Και εννοείται μπορείς και απευθείας στο Athens lab 

Παρε τηλ έχει ένα 12 Σεπτεμβρίου μου είπε πριν 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια καλημέρα, να ρωτησω που μπορώ να κλείσω ραντεβού για εξέταση κυστικη ινωση;  και πως ακριβώς?

Σκέφτομαι πως αφού έχω αρκετό χρόνο μέχρι την επόμενη ivf να γλιτώσω κάποια χρήματα και να μην την πληρώσω ιδιωτικά

 

Ο άντρας μου έχει κάνει το σύνολο των μεταλλάξεων στο Λαικό χωρίς συνταγογράφηση και πλήρωσε 50€ πριν 3-4 χρόνια.

Έχει αναμονή μας πήρε δηλαδή ένα τρίμηνο μέχρι να κλείσει ραντεβού , να το κάνει και να βγει το αποτέλεσμα αλλά είχαμε το περιθώριο.

Επίσης εκεί εξεταστήκαμε δωρεάν και οι δυο για μεσογειακή αναιμία.

Εγώ εφόσον εκείνος βγήκε αρνητικός έκανα το 50% των μεταλλάξεων που συνταγογραφείται ιδιωτικά σε απλό μικροβιολογικό.

Κυστική εκτός από το Λαικό κάνει και το Χωρέμειο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Γενικά το Λαικό και το Χωρέμειο είναι τα δυο πιο αξιόπιστα στην κυστική ειδικά όταν θέλεις να εξετάσεις το σύνολο των μεταλλάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σχετικα με τη χθεσινή συζήτηση για την TSH, πήγα σε ενδοκρινολογο κ μου είπε ότι δεν έχω πρόβλημα. Θα συνεχίσω κανονικά για την ετ. Τα cyclacur μου είπε ότι όντως επηρεάζουν τον θυροειδή συνήθως.Επίσης μου είπε ότι μας ενδιαφέρει η ορμόνη θυροξινη δλδ η Τ4 να είναι ρυθμισμένη, η οποια με το χαπι Τ4 σε 2 μέρες αφού μου αυξησε τη δόση θα επανέλθει αμέσως, ενώ η TSH είναι απλά ο δείκτης οποίος μπορεί να επανέλθει κ σε 1 μήνα, αλλά δεν μας ενδιαφέρει τόσο. Όσο για το χρονικό διάστημα λήψης του Τ4 μου είπε μισή ώρα πριν τα υπόλοιπα χάπια. Κ απόσταση 4 ωρών από σιδηρο κ ασβέστιο. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , BlackCat είπε:

Ο άντρας μου έχει κάνει το σύνολο των μεταλλάξεων στο Λαικό χωρίς συνταγογράφηση και πλήρωσε 50€ πριν 3-4 χρόνια.

Έχει αναμονή μας πήρε δηλαδή ένα τρίμηνο μέχρι να κλείσει ραντεβού , να το κάνει και να βγει το αποτέλεσμα αλλά είχαμε το περιθώριο.

Επίσης εκεί εξεταστήκαμε δωρεάν και οι δυο για μεσογειακή αναιμία.

Εγώ εφόσον εκείνος βγήκε αρνητικός έκανα το 50% των μεταλλάξεων που συνταγογραφείται ιδιωτικά σε απλό μικροβιολογικό.

Κυστική εκτός από το Λαικό κάνει και το Χωρέμειο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Γενικά το Λαικό και το Χωρέμειο είναι τα δυο πιο αξιόπιστα στην κυστική ειδικά όταν θέλεις να εξετάσεις το σύνολο των μεταλλάξεων.

Κορίτσι μ ήμουν τυχερή βρήκα αρχές Αυγούστου για κυστικη στο λαικο. Τώρα ψάχνω γαι καρυοτυπο ζευγους, όπου έχω πάρει τηλ δεν το καλύπτουν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...