Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 55 λεπτά , Angot είπε:

Χα! Οχι καλε. Της ειπα πως θα πέσω από τον 6ο αμα κόψω το αλκοόλ. Το deal εγινε κυριακη-πεμπτη θεραπεία. Παρασκευή-Σάββατο ποτό θεραπεία.. Δεν ξερω αν θα κάνει δουλειά αλλά λέω να δοκιμάσω, στο κάτω κάτω δεν ειναι και τπτ, θα λεω έχει κουνούπια παντού... Ενώ η ψυχολογία μ; ααααα οχι οχι μέχρι τον Σεπτέμβρη θα το ευχαριστηθώ. Μετα θα είμαι πάλι έγκυος οπότε θα τα ξανά κόψω.!  Το έχω σχεδιάσει όλο ιδανικά στο μυαλό μ!!! 

Έτσι μπράβο γλυκιά μου! Έτσι να σε ακούμε! Σε διαβάζω και σε χαίρομαι! Μπράβο για τη δύναμη και τη στάση σου! Ολα θα σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τελευταία φορά επισκέφτηκα ενδοκρινολογο στο Έλενα οποτε δυσκολο να επικοινωνησω άμεσα μαζί τους κ από τότε έχω παρει 2 στην Αθήνα για ραντεβού κ έχω μπει στην αναμονή. Πάντως καπου διάβασα σήμερα ότι πρέπει το Τ4 να το παίρνουμε με απόσταση 4 ωρών από τα υπόλοιπα. Ενώ εγώ το έπαιρνα μια ώρα πριν. Μήπως απορυθμιστηκε γι αυτό τον λόγο, το αναφέρω απλά να το ξέρουν οι κοπέλες που παιρνουν cyclacur κ να ρωτήσουν το γιατρό τους γιατί δεν το ειχα διαβάσει κ 

νωρίτερα. 

Γιατί δε μπορείς να επικοινωνήσεις με τους ενδοκρινολόγους του Έλενα; Νομίζω μπορείς. Θα σου πουν τα κορίτσια που έχουν εμπειρία. 4 ώρες πριν από σίδηρο, ασβέστιο, μαγνησιο, πολυβιταμίνες στην εγκυμοσύνη, μου είχε πει ο δικός μου ενδοκρινολόγος. Όταν όμως έπαιρνα utrogestan δε θυμάμαι πόσες ώρες νωρίτερα το έπαιρνα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Eternity είπε:

Όταν η tsh είναι υπεύθυνη για αποβολές εννοείται ότι σε νοιάζει πολύ νωρίτερα. Κι ο Σφακιανουδης που διάβαζα ένα άρθρο του έδινε μεγάλη σημασία στην tsh για την επιτυχία της εξωσωματικής. 

Ναι εννοείται ότι πρέπει να είναι σε φυσιολογικά πλαίσια αλλά η tsh πρέπει να είναι στην εγκυμοσύνη κάτω από 2. Με το που μεινεις εγκυοσ Μου είπε με ενημερώνεις αμέσως. Στη λογική της εξωσωματικής οτι μπορεί σε 10 μέρες να είσαι έγκυος λένε οτι καλό είναι να έχεις ρυθμίσει και αυτό, δεν επηρεάζει όμως την εμφύτευση αν είναι 2,5-3 πχ. Επηρεάζεται η ανάπτυξη του εμβρύου. Αυτό υποστηρίζει ο ενδοκρινολόγος αλλά εγώ θα πάρω και δεύτερη γνώμη. Οι γυναικολόγοι πάλι τη θέλουν χαμηλά και πριν τη σύλληψη!!! Βγάλε άκρη τώρα…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ele@n είπε:

Καλα σε εγκυμοσύνη όλα τα χρονικά διαγράμματα για τα χάπια δύσκολο να τα τηρήσεις γιατί αν παίρνεις για θυρεοειδή, φιλισιν, σίδηρο, σίκλακουρ, ουτροτζεστάν, δ, μαγνήσιο και πρέπει να απέχουν τετραάωρα δεν φτάνει το 24ωρο. :γκριμάτσα:

Μια εσύ αναφέρεσαι σε εμφύτευση; Α, εκεί δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Αλλά αν έχει κάποια εμφύτευση με αρυθμιστικό θυρεοειδή μπορεί να αποκλείσει κάποιος ότι μια πτώση της χοριακής δεν οφείλεται εκεί;

Εγώ λέω για το πριν την ετ κ με σκεπτικό το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης.

πρίν από 28 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μα πάντα μου την μετράει στην αρχή του κύκλου της ετ αλλά μόλις ξεκινάω cyclacur και outro δεν την ξαναμετράμε. Ούτε μου έχει πει κάτι για τις ώρες που τα παίρνω. Πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο ότι θα ανέβει με τα οιστρογόνα και γι' αυτό θέλουν να είναι από 2 πριν τη διαδικασία, για να έχει περιθώριο να ανέβει. Δεν μπορεί κάτι τόσο σημαντικό να μην του δίνουν βάση. Δεν υπάρχει γυναίκα να μην παίρνει cyclacur πριν την ετ και οι περισσότερες έχουμε και ένα ψιλοθεματάκι με τον θυρεοειδή. Δεν θα τα κατάφερνε καμιά μας αν ήταν. Γι αυτό κιόλας μετα την θετική χοριακή την μετράνε αμέσως και συχνά. 

 

Εντάξει, μια χαρά είσαι. Κι εγώ κάπου στα 200γρ είχα πάρει ή και λιγότερο. Μπορεί αυτό με την ούρηση να είναι άσχετο με τη διέγερση πάντως. 

Όντως το σκεπτικό σου έχει απίστευτη λογική! Αποκλείεται να μην ξέρουν ότι τα cyclacur ανεβάζουν την TSH κ να μην δίνουν σημασια κιόλας. 

πρίν από 21 λεπτά , Troia είπε:

Γιατί δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με τους ενδοκρινολόγους της Έλενας; Νομίζω μπορείς. Θα σου πουν τα κορίτσια που έχουν εμπειρία. 4 ώρες πριν από σίδηρο, ασβέστιο, μαγνησιο, πολυβιταμίνες στην εγκυμοσύνη, μου είχε πει ο δικός μου ενδοκρινολόγος. Όταν όμως έπαιρνα utrogestan δε θυμάμαι πόσες ώρες νωρίτερα το έπαιρνα...

Ευτυχώς μια κοπελα το απογευμα με ενημέρωσε ότι μπορώ κ έστειλα ήδη  email στο νοσοκομείο. Ελπίζω συντομα να μου χρειαστούν κ οι υπόλοιπες πληροφορίες που αναφέρεις για το τ4. (Νομίζω σε εγκυμοσύνη τα παίρνεις). 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Εγώ λέω για το πριν την ετ κ με σκεπτικό το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης.

Όντως το σκεπτικό σου έχει απίστευτη λογική! Αποκλείεται να μην ξέρουν ότι τα cyclacur ανεβάζουν την TSH κ να μην δίνουν σημασια κιόλας. 

Ευτυχώς μια κοπελα το απογευμα με ενημέρωσε ότι μπορώ κ έστειλα ήδη  email στο νοσοκομείο. Ελπίζω συντομα να μου χρειαστούν κ οι υπόλοιπες πληροφορίες που αναφέρεις για το τ4. (Νομίζω σε εγκυμοσύνη τα παίρνεις). 

Ακριβώς! Σου το εύχομαι ολόψυχα!

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

 Δεν υπάρχει γυναίκα να μην παίρνει cyclacur πριν την ετ 

Υπάρχει. Εγώ δεν πήρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

4 ώρες πρίν, Troia είπε:

 

Υπάρχει. Εγώ δεν πήρα.

Ουτε εγω ειχα παρει σικλακουρ απο πριν την εμβρυομεταφορα στην εγκυμοσύνη μου. Ούτε μετά εννοείται . Εμενα τα σικλακουρ με πειράζουν παρα πολυ. Και δυστυχώς με παχαινουν...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Πολυ πιθανο να είναι αυτά που επηρέασαν. Ναι θα μιλήσω αυριο κ ότι μάθω για το χάπι του θυροειδή σχετικά με τα υπόλοιπα θα το γράψω. 

Αν όντως επηρεάζει θα έπρεπε να το γνωρίζουμε ήδη κ απο το κέντρο που κάνουμε τη διαδικασία της εξωσωματικής. Μήπως τελικά η TSH δεν επηρεάζει την έκβαση της εγκυμοσύνης τι να πω. Στον εξωσωματικο είχα πει ότι παιρνω χάπι για το θυροειδή κ δεν είχε σχολιάσει τίποτα πάντως. 

Πέρα από αυτό όταν είναι να κάνουμε ετ από κατάψυξη κοιτάνε την tsh λίγο πριν ξεκινήσουμε το πρωτόκολλο.αφου περνούμε τόσα ciclacur για το ενδομήτριο τότε....αν ήταν όπως τα λέτε δεν θα κάναμε ποτέ ετ από καταψηξεις γιατί το περνούμε καμία 10 μέρες....

Εγώ διάβασα ότι άμα μηνεις έγκυος ναι τοτε το κοιτάς....τι να πω χαμός 

11 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Μην αναστατώνεται στη φάση που είσαι. Ο προηγουμενος ενδοκρινολογος μου μια ώρα πριν τα υπόλοιπα χάπια μου είχε πει να παιρνω το τ4. Απλά μου βγήκε ανεβασμένη σήμερα κ βρήκα αυτο για το 4 ωρο κ ειπα να το γράψω. Δεν ξέρω αν ισχύει.Καλό είναι να ρωτήσουμε τους γιατρους να δουμε τι θα μας πουν. Καλη επιτυχία να έχεις!!! Έχεις κ ωραίο όνομα! 

Χαχα σε ευχαριστώ για το όνομα!άντε να δούμε την επόμενη Παρασκευή πάω για χοριακη!έχω αγχωθει αν και είχα λίγο χαρεί γιατί την Παρασκευή έκανα ετ και την Δευτέρα ξημερώματα είδα 3 σταγόνες αίμα ροζ ωραίο στο σκουπισμα χαχα και μετά τίποτα.και κάπου διάβασα ότι είναι το αίμα της εμφύτευσης που γίνεται της πρωτες μέρες μετά την ετ!τι να πω ω ανά μόνη κατά τα άλλα δεν νιώθω κάτι το ιδιαίτερο και δουλειά πάω και όλα! φιλακια πολλά σε όλες και καλά αποτελέσματα για όλες !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Μάλλον επηρεάζουν τα σκασμένα! Τουλάχιστον να κάνουν δουλειά εκεί που πρεπει! Θα επανήλθε επειδή τα σταμάτησες λογικά. Αν εισαι σε αναμονή αυτή που κατάλαβα καλά αποτελέσματα να έχεις! 

οχι κορίτσι μου,  ειμαι σε αναμονή να περασει το καλοκαίρι.Σεπτεμβριο ξεκιναω διέγερση. Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Δεν νομίζω πως αυτό που βλέπεις είναι περίοδος. Αν ήταν θα είχε κανονική ροή. Επίσης αν δεν κόψεις την προγεστερόνη δεν μπορεί να έρθει περίοδος. Πιο πολύ για σύμπτωμα εγκυμοσύνης μου κάνει. Στο εύχομαι δηλαδή. Καλά αποτελέσματα αύριο 

Κατερίνα μου κάποιες φορές μπορεί να έρθει περίοδος κ με προγεστερονη δυστυχώς. 

Στην τελευταία μου εμβρυομεταφορα ξεκίνησα με ροζ, καφέ και μετά αιμα κανονικό. Όλοι έλεγαν ότι είμαι έγκυος αλλα ηταν περίοδος. 

πρίν από 16 λεπτά , winspert είπε:

Τα σερπαφαρ συνταγογραφουνται ή τα παίρνεις ετσι απο το φαρμακείο; Ξερω οτι ειναι πολυ φθηνα αλλα δεν ξερω αν τα δινουν χωρίς συνταγή...

Τα δίνουν κοριτσι μου χωρίς συνταγή 

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , winspert είπε:

Τα σερπαφαρ συνταγογραφουνται ή τα παίρνεις ετσι απο το φαρμακείο; Ξερω οτι ειναι πολυ φθηνα αλλα δεν ξερω αν τα δινουν χωρίς συνταγή...

Λογικά μπορείς να τα πάρεις, δεν είναι αντιβίωση για να θες συνταγή.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Troia είπε:

Ακριβώς! Σου το εύχομαι ολόψυχα!

Υπάρχει. Εγώ δεν πήρα.

Σε ευχαριστώ πολυ! Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι το κοριτσάκι! 

2 ώρες πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Πέρα από αυτό όταν είναι να κάνουμε ετ από κατάψυξη κοιτάνε την tsh λίγο πριν ξεκινήσουμε το πρωτόκολλο.αφου περνούμε τόσα ciclacur για το ενδομήτριο τότε....αν ήταν όπως τα λέτε δεν θα κάναμε ποτέ ετ από καταψηξεις γιατί το περνούμε καμία 10 μέρες....

Εγώ διάβασα ότι άμα μηνεις έγκυος ναι τοτε το κοιτάς....τι να πω χαμός 

Χαχα σε ευχαριστώ για το όνομα!άντε να δούμε την επόμενη Παρασκευή πάω για χοριακη!έχω αγχωθει αν και είχα λίγο χαρεί γιατί την Παρασκευή έκανα ετ και την Δευτέρα ξημερώματα είδα 3 σταγόνες αίμα ροζ ωραίο στο σκουπισμα χαχα και μετά τίποτα.και κάπου διάβασα ότι είναι το αίμα της εμφύτευσης που γίνεται της πρωτες μέρες μετά την ετ!τι να πω ω ανά μόνη κατά τα άλλα δεν νιώθω κάτι το ιδιαίτερο και δουλειά πάω και όλα! φιλακια πολλά σε όλες και καλά αποτελέσματα για όλες !

Ζαργαναρα έτσι θετική σκέψη να έχεις κ ολα θετικά θα έρθουν! Λογικό το άγχος μακάρι να μην υπήρχε αλλά το θεωρώ αδυνατο. Για συμπτώματα μην ψάχνεις έχουμε δει ότι κ χωρίς συμπτώματα όλα πηγαίνουν καλά. Το αιματακι όντως είναι πολυ αισιόδοξο!  Πάντως αυτό για τα cyclacur το είπε άλλη μια κοπέλα παραπανω κ όντως ακούγεται πολυ λογικό να είναι εις γνώση των γιατρών ότι μπορεί να επηρεάζουν τον θυροειδή. Υπομονή κ καλά αποτελέσματα την επόμενη Παρασκευή!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μα πάντα μου την μετράει στην αρχή του κύκλου της ετ αλλά μόλις ξεκινάω cyclacur και outro δεν την ξανα μετράμε. Ούτε μου έχει πει κάτι για τις ώρες που τα παίρνω. Εγώ πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο ότι θα ανέβει με τα οιστρογόνα και γι αυτό θέλουν να είναι κατω από 2 πριν την διαδικασία, για να έχει περιθώριο να ανέβει. Δεν μπορεί κάτι τόσο σημαντικό να μην του δίνουν βάση. Δεν υπάρχει γυναίκα να μην παίρνει cyclacur πριν την ετ και οι περισσότερες έχουμε και ένα ψιλοθεματάκι με τον θυρεοειδή. Δεν θα τα κατάφερνε καμιά μας αν ήταν. Γι αυτό κιόλας μετα την θετική χοριακή την μετράνε αμέσως και συχνά. 

 

Εντάξει, μια χαρά είσαι. Κι εγώ κάπου στα 200γρ είχα πάρει ή και λιγότερο. Μπορεί αυτό με την ούρηση να είναι άσχετο με την διέγερση πάντως. 

Κι εγώ η αλήθεια είναι δεν πήρα cyclacur σε καμία από τις 3 εξωσωματικες που Έκανα!!Βέβαια δεν πέτυχε και καμιά οπότε τι να πω!!Σημειωτεον έχω και χασιμοτο!!

Και το παράδοξο είναι ότι επαιρνα στις σπερματεγχυσεις που έκανα!!!

Επίσης δεν μετρούσα ποτέ την TSH πριν από τις εξωσωματικες!!Δεν μου το ειπε ποτέ ο γιατρός ότι χρειαζόταν!!!

Ευτυχώς έχω αφήσει αυτές τις ωραίες αναμνήσεις πίσω μου γιατί ακόμα θα συγχυζομουν!!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη και κάνω πρωτεΐνικη διατροφη, να είστε καλά κορίτσια γιατί από εσάς εδώ στο φόρουμ τα έμαθα όλα αυτά! Με είδε σήμερα το πρωί και μ είπε ότι πάμε πολύ καλά, θα πάω και αύριο να με δει γιατί εκτός από το θέμα με την ούρηση είχα και σταγόνες αίματος. Ευτυχώς ξεκίνησα να πίνω πολυυυ νερό και η ούρηση επανήλθε απλά με τσούζει στο τέλος της ούρησης. Από το τηλέφωνο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το αίμα γιατί είναι πολλά τα ωοθηλακια και πιέζονται. Αχχχ να μου τα πάρει να τελειωνω....αλλα συμπτώματα δεν έχω...200γρ. Έχω βάλει από κιλά και πρήξιμο δεν έχω ακόμα.

Καλημέρα!! Μήπως θα έπρεπε να κάνεις μια καλλιέργεια ούρων; Έτσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να είναι κυστίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anna.k είπε:

οχι κορίτσι μου,  ειμαι σε αναμονή να περασει το καλοκαίρι.Σεπτεμβριο ξεκιναω διέγερση. Ευχαριστω παντως!

Απόλαυσε το τότε! Να ξεκινήσεις δυναμικά κ με αισιοδοξία τη διαδικασία! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...