Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 42 λεπτά , Penaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σχετικα με τη χθεσινή συζήτηση για την TSH, πήγα σε ενδοκρινολογο κ μου είπε ότι δεν έχω πρόβλημα. Θα συνεχίσω κανονικά για την ετ. Τα cyclacur μου είπε ότι όντως επηρεάζουν τον θυροειδή συνήθως.Επίσης μου είπε ότι μας ενδιαφέρει η ορμόνη θυροξινη δλδ η Τ4 να είναι ρυθμισμένη, η οποια με το χαπι Τ4 σε 2 μέρες αφού μου αυξησε τη δόση θα επανέλθει αμέσως, ενώ η TSH είναι απλά ο δείκτης οποίος μπορεί να επανέλθει κ σε 1 μήνα, αλλά δεν μας ενδιαφέρει τόσο. Όσο για το χρονικό διάστημα λήψης του Τ4 μου είπε μισή ώρα πριν τα υπόλοιπα χάπια. Κ απόσταση 4 ωρών από σιδηρο κ ασβέστιο. 

Ωραία σημαντική πληροφορία και αυτή..Ευχαριστούμε.

πρίν από 17 λεπτά , Penaki είπε:

Μιλα κ με τον γιατρό σου αλλά στην αρχή τον απλό κάνουν, ο οποίος δείχνει αν έχεις τα σωστά χρωμοσώματα. Δλδ 46. Αν δείξει κάτι εκεί διαφορετικό κάνεις μοριακό έλεγχο. Σε εμένα έτσι έγινε. Τηλέφωνο χωρεμειου για καρυοτυπο 2107467462-3. Ινστιτούτο παιδιου 2132037330-4 

Τώρα κατάλαβα γιατί άλλοι κάνουν τον απλό και άλλοι τον Μοριακό. Thanks

πρίν από 7 λεπτά , Angot είπε:

Ούτε γω αλλά η κυρία στο παίδων ήταν κάθετη ότι πρέπει να γίνεται πρώτα ο απλός. Καλά από παπατζα αστο. Παλιά ίσως ήταν και πιο ακριβά γτ πηρα στο μητ. Και μ ειπαν 180 ο μοριακός ζεύγους. Αλλα ρε φίλε 100 από δω, 100  από κει εγω τα 3βαλα κάτω μανι μανι και για 1 ivf μαζι με λαπαροσκοπηση και αποξεση κ εξετάσειςναιμα σαλπιγγογραφια κλπ έχω δώσει περίπου 7000

Αστο να μη συζητήσουμε για τα έξοδα που αφορούν την υπογονιμότητα...

γιατί εγώ τα μεταφράζω σε ταξίδια και κλαίω με μαύρο δάκρυ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Penaki είπε:

Έκανε ο άντρας μου μετά για το μεγαλύτερο πακετο των μεταλλάξεων περιπου 99% να δουμε αν είναι φορέας. Αλλά ευτυχώς δεν ήταν. Αν είναι κ οι δυο νομίζω θέλει εξωσωματική με προεμφυτευτικο. Πάντως αφού πας αν δεν έχεις κάνει, κλεισε κ για μεσογειακή αναιμία. 

Γεια σου, να σε ρωτήσω, στο Λαϊκό κάνεις εξέταση για μεσογειακή αναιμία (στίγμα); Σου τη γράφει πρώτα αιματολόγος την εξέταση και μετά κλείνεις ραντεβού στο 1535 εκεί που λέει ΄Εργαστήριο Πρόληψης Μεσογειακής Αναιμίας΄΄; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Πάντως είναι κάτι σχετικά σπάνιο. Αυτό ήθελα να πω

Δεν το ήξερα οτι μπορεί να ερθει ενώ παίρνεις προγεστερόνη. Μήπως δεν γινόταν καλή απορρόφηση και ήταν χαμηλά τα επίπεδα της; 

Θα μπεις στο 1535 και θα κλείσεις ραντεβού στο λαϊκό στο εργαστήριο κυστικής ινωσης. Αν δεν βρεις (που δεν θα βρεις) θα καλέσεις στο 2132060920 και θα ρωτήσεις ποτε ανοίγουν τα επόμενα ραντεβού για να μπεις ξανα. Πριν το ραντεβού σου θα πεις στον γιατρό σου να σου γράψει την απλή εξέταση που ειναι για το 50% των μεταλλάξεων και θα πας εκει και θα κανεις δωρεάν για το 93%. Μπορει να κανει και ο άντρας σου αν θες (θα πρεπει να κλείσεις 2 ραντεβού)

Ίσως να εχεισ δίκιο δεν μου ειπε ο γιατρός. Έπαιρνα 3 outro κολπικά τωρα τι να πω.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot said:

Έχω στίγμα εγω, ειμαι φορέας. Ο άντρας μ δεν έχει! Αυτό το ήξερα απ την αρχή γτ έχουν και οι 2 γονείς...  Α δλδ πάλι με ivf λύνεται... Α ρε πατέρα δεν είσαι ο Ωνάσης! 

Παρε τηλ έχει ένα 12 Σεπτεμβρίου μου είπε πριν 

 

Εγώ την έχω κάνει εδώ και καιρό. Για σένα μπήκα να κοιτάξω :) 

58 minutes ago, Angot said:

Ναι Αθήνα είμαι 

Θα το ψάξω εγώ κοριτσι μ, μη σε κουράζω. Ευχαριστώ! Μέχρι ωρας το πιο οικονομικό είναι στο Μητ@@ρα με 180 €

Εγώ είχα δώσει σίγουρα λιγότερα στο health spot. Έχει στην Γλυφάδα, στην Κηφισιά και στο Περιστέρι και είναι του ομίλου που είναι το Υγεία και το Μητέρα. Πάρε να δεις.  

41 minutes ago, winspert said:

Ηρθε απλα η επιβεβαίωση...Πιο αρνητικό πεθαινεις...<0,10

Λυπάμαι κορίτσι μου :(

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , BlackCat είπε:

Ωραία σημαντική πληροφορία και αυτή..Ευχαριστούμε.

Τώρα κατάλαβα γιατί άλλοι κάνουν τον απλό και άλλοι τον Μοριακό. Thanks

Αστο να μη συζητήσουμε για τα έξοδα που αφορούν την υπογονιμότητα...

γιατί εγώ τα μεταφράζω σε ταξίδια και κλαίω με μαύρο δάκρυ..

Δεν ξέρω πραγματικά, δλδ σ λενε αμα δεν έχεις λεφτά, γιοκ παιδί! Δεν λέω για την εξωσωματική. Λεω για τις εξετάσεις έστω να τις καλύπτει ο εοππυ. Εχω εοππυ και 2 ιδιωτικές και δεν μου καλύπτουν τις εξετάσεις ρε φίλε!  Τωρα προσπαθώ να πάρω τα λεφτά της αποξεσης σκεψου! 

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εγώ την έχω κάνει εδώ και καιρό. Για σένα μπήκα να κοιτάξω :) 

Εγώ είχα δώσει σίγουρα λιγότερα στο health spot. Έχει στην Γλυφάδα, στην Κηφισιά και στο Περιστέρι και είναι του ομίλου που είναι το Υγεία και το Μητέρα. Πάρε να δεις.  

Λυπάμαι κορίτσι μου :(

Γλυκούλα!! Σε ευχαριστώ πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Κορίτσια θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου γιατί έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ. Είχα μια πάρα πολύ δύσκολη ωοληψια αρκετά τραυματική με απώλεια αίματος που με ταλαιπώρησε πολύ. Ωστόσο έκανα την εμβρυομεταφορα μιας βλαστοκυστης κανονικά και είμαι τώρα στην αναμονή για την χοριακη. Έχουν πάει όμως όλα στραβά. Την ημέρα της εμβρυομεταφορας έμαθα για ένα οικογενειακό θέμα υγείας και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, ήταν κι οι ορμόνες έκλαιγα απαρηγόρητη. Ηρέμησα κάπως σκεπτόμενη ότι κάνω κακό στο εμβρυακι και την επόμενη μέρα ξεκίνησα να έχω φοβερό θέμα με το έντερο μου με πόνο πολύ κ λίγο διαρροια σε σημείο που πήρα παυσίπονο πιθανώς λόγω του ερεθισμού από την ωοληψια, την διατροφή το άγχος. Τελοσπαντων σκέφτομαι ότι θα είναι θαύμα να τα έχει καταφέρει το εμβρυακι μου με τέτοιο στρες. Έτσι απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί νιώθω τύψεις κ δεν το συζητάω γενικά.

@winspert σε θαυμάζω για την ψυχραιμία σου. Μακάρι σήμερα να γίνει η έκπληξη!

@Pagor συγχαρητήρια! Εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν με την εγκυμοσύνη σου!

Καρδιά μου έχεις δίκιο...θα σου πω όμως τι μου είπαν εμένα..4 μέρες μέρες πριν την περίοδο βλέπω το πρώτο αχνό θετικό...κάνω χοριακη χαμηλά το λέω στους δικούς μου...την επόμενη μέρα χτυπάει άσχημα ο πρώτος μου ξάδερφος 21 χρόνων με μηχανη από τορχαιο εδώ στην Αθήνα κ πάει στο Τζάνειο σε κόμμα με κρανειοεγγεφαλικες κακωσεις...κλάμα κακό ανχος οι παλμοί μου στο θεό δεν ξέρω πόσους έφτασα ..δυστυχώς τα συναισθήματα δεν τα ελενχεις...θα σου πω όμως ότι τι εμβρυακό είναι μια χαρά κ μου είπαν ότι αυτά είναι τόσο ανθεκτικά ..αλίμονο αν από ανχος η στρες φεύγαμε έτσι....ηρέμησε σκέψου ότι αυτή την στιγμή είναι μέσα σου..ξάπλωσε κ προσπάθησε όσο μπορείς να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις...στο λέω γιατί κ εγώ έτσι πέρασα κ πήρα ανάσες...είπα δεν είμαι μόνη μου...

Εδώ να πω ότι ο ξάδερφος μου είχε Άγιο κ σώθηκε βέβαια έχει μήνες αποκαταστήσεις μπορστα του αλλά τουλάχιστον θα σηκωθεί ξανά....Θέλω να πω σκέψου όλοι την οικογένεια έτσι...να κλαίμε κ να λυποθυμαι από στρες κ κλάμα ..κ αυτό εκεί....σκέψου θετικά ψυχή μου...από καρδιάς κ από το δικό μου το σπορακι σου εύχομαι όλα να πάνε υπέροχα κ σύντομα μια μεγάλη χοριακη!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Κορίτσια θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου γιατί έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ. Είχα μια πάρα πολύ δύσκολη ωοληψια αρκετά τραυματική με απώλεια αίματος που με ταλαιπώρησε πολύ. Ωστόσο έκανα την εμβρυομεταφορα μιας βλαστοκυστης κανονικά και είμαι τώρα στην αναμονή για την χοριακη. Έχουν πάει όμως όλα στραβά. Την ημέρα της εμβρυομεταφορας έμαθα για ένα οικογενειακό θέμα υγείας και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, ήταν κι οι ορμόνες έκλαιγα απαρηγόρητη. Ηρέμησα κάπως σκεπτόμενη ότι κάνω κακό στο εμβρυακι και την επόμενη μέρα ξεκίνησα να έχω φοβερό θέμα με το έντερο μου με πόνο πολύ κ λίγο διαρροια σε σημείο που πήρα παυσίπονο πιθανώς λόγω του ερεθισμού από την ωοληψια, την διατροφή το άγχος. Τελοσπαντων σκέφτομαι ότι θα είναι θαύμα να τα έχει καταφέρει το εμβρυακι μου με τέτοιο στρες. Έτσι απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί νιώθω τύψεις κ δεν το συζητάω γενικά.

Σου εύχομαι να είναι όλα περαστικά και το πρόβλημα υγείας στο περιβάλλον σου να ξεπεραστεί γρήγορα! Άσχημη ωοληψία είχα κι εγώ, να φανταστείς 1 ωάριο πήραν και μόλις άνοιξα τα μάτια μου από τη νάρκωση πονούσα φρικτά και μου έβαλαν ενδοφλέβια παυσίπονη. Είχα πολλή αιμορραγία και μια νοσηλεύτρια μου έκανε αιμόσταση με γάζες..πόνεσα πολύ και φοβήθηκα.. 

Καλή πορεία με το εμβρυάκι σου, να κάνετε καλή παρεούλα για 9 μήνες εύχομαι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Κορίτσια θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου γιατί έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ. Είχα μια πάρα πολύ δύσκολη ωοληψια αρκετά τραυματική με απώλεια αίματος που με ταλαιπώρησε πολύ. Ωστόσο έκανα την εμβρυομεταφορα μιας βλαστοκυστης κανονικά και είμαι τώρα στην αναμονή για την χοριακη. Έχουν πάει όμως όλα στραβά. Την ημέρα της εμβρυομεταφορας έμαθα για ένα οικογενειακό θέμα υγείας και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ, ήταν κι οι ορμόνες έκλαιγα απαρηγόρητη. Ηρέμησα κάπως σκεπτόμενη ότι κάνω κακό στο εμβρυακι και την επόμενη μέρα ξεκίνησα να έχω φοβερό θέμα με το έντερο μου με πόνο πολύ κ λίγο διαρροια σε σημείο που πήρα παυσίπονο πιθανώς λόγω του ερεθισμού από την ωοληψια, την διατροφή το άγχος. Τελοσπαντων σκέφτομαι ότι θα είναι θαύμα να τα έχει καταφέρει το εμβρυακι μου με τέτοιο στρες. Έτσι απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί νιώθω τύψεις κ δεν το συζητάω γενικά. 

 

 

Θα σου ευχηθώ μια τεράστια χοριακή να έχεις και θα σου πω οτι το έντερό μας επιβαρύνεται πολύ με την προγεστερόνη. Αν προσθέσεις και το συσσωρευμένο άγχος φαντάσου τι γίνεται.

Να μιλήσεις με τον γιατρό σου μήπως μπορέσεις να πάρεις κάτι να ανακουφιστείς και ελπίζω να ξεπεράσετε το θέμα υγείας σύντομα.

Τα έμβρυα μας είναι μαχητάκια από τα εργαστήρια κιόλας, δεν κάνεις ούτε έκανες τίποτα κακό που στρεσαρίστηκες. Μην φορτώνεις την ήδη επιβαρυμένη σου ψυχολογία και με τύψεις για αυτό.

Άνθρωποι είμαστε όχι μηχανές.

Όλα να πάνε καλά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@winspert ουφ δεν ξέρω τι να σου πω.. Να πάρεις δύναμη απ' το μικρακι σου και να ευχαριστηθείτε μπάνια και παγωτά:x

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σας. Δεν φαντάζεστε πόσο με βοηθάνε.. Μακάρι να πάνε όλα καλά..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Ρώτησα ιατροπολις με συμμετοχή. Είπαν όχι δεν κάνουν καρυοτυπο. Σε κανένα άλλο ξέρετε; 

Καρυότυπο ψάχνεις ή κυστική; Μπερδεύτηκα 

πρίν από 58 λεπτά , Angot είπε:

Ούτε γω αλλά η κυρία στο παίδων ήταν κάθετη ότι πρέπει να γίνεται πρώτα ο απλός. Καλά από παπατζα αστο. Παλιά ίσως ήταν και πιο ακριβά γτ πηρα στο μητ. Και μ ειπαν 180 ο μοριακός ζεύγους. Αλλα ρε φίλε 100 από δω, 100  από κει εγω τα 3βαλα κάτω μανι μανι και για 1 ivf μαζι με λαπαροσκοπηση και αποξεση κ εξετάσειςναιμα σαλπιγγογραφια κλπ έχω δώσει περίπου 7000

Αν το μεταφράσεις το ποσό σε ταξίδια άσε....

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , Ele@n είπε:

Καρυότυπο ψάχνεις ή κυστική; Μπερδεύτηκα 

Αν το μεταφράσεις το ποσό σε ταξίδια άσε....

Κυστικη εκλεισα στο λαϊκό για 8 Αυγούστου. 

Τωρα ψάχνω για καρυοτυπο, αλλα απ οτι καταλαβα ο βασικός δεν είναι ακριβός. Αν χρειαστεί να κάνω μοριακο θα ψάξω κάπου που να το δέχονται με εοππυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

Κυστικη εκλεισα στο λαϊκό για 8 Αυγούστου. 

Τωρα ψάχνω για καρυοτυπο, αλλα απ οτι καταλαβα ο βασικός δεν είναι ακριβός. Αν χρειαστεί να κάνω μοριακο θα ψάξω κάπου που να το δέχονται με εοππυ

Χωρεμειο λογικά μπορείς να κάνεις. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Effie99 είπε:

Γεια σου, να σε ρωτήσω, στο Λαϊκό κάνεις εξέταση για μεσογειακή αναιμία (στίγμα); Σου τη γράφει πρώτα αιματολόγος την εξέταση και μετά κλείνεις ραντεβού στο 1535 εκεί που λέει ΄Εργαστήριο Πρόληψης Μεσογειακής Αναιμίας΄΄; 

Γεια σου κ σε σένα! Ναι μεσογειακή αναιμία (στιγμα) κ κυστική ίνωση είχα κάνει στο Λαϊκό στην οδό Σεβαστουπολεως όμως. Επειδή έχει περασει ενας χρόνος νομίζω ότι θέλει γράψιμο κ είχαν ζητήσει συγκεκριμένα ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνη κ άλλα. Καλυτερα να καλέσεις στο 2132060920 γιατί δεν θυμάμαι καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια καλημέρα, να ρωτησω που μπορώ να κλείσω ραντεβού για εξέταση κυστικη ινωση;  και πως ακριβώς?

Σκέφτομαι πως αφού έχω αρκετό χρόνο μέχρι την επόμενη ivf να γλιτώσω κάποια χρήματα και να μην την πληρώσω ιδιωτικά! 

 

Εννοείται, πολύ σωστά σκέφτεσαι! Λαϊκό ή Χωρέμειο νομίζω δωρεάν και ιδιωτικά την καλύτερη τιμή που είχαμε βρει εμείς και διασταυρωμένα πολύ καλό κέντρο το AlfaLab, όπου μπορούν να σας συν τα συνταγογραφήσουν το ποσοστό που συνταγογραφείται και να ζητήσετε το max που ελέγχεται και να πληρώσετε τη διαφορά. Αυτό τουλάχιστον είχαμε κάνει εμείς με τον καρυότυπο. Πώς είσαι με το δερματικό που έβγαλες??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Ηρθε απλα η επιβεβαίωση...Πιο αρνητικό πεθαινεις...<0,10

Πού θα πάει, θα έρθει η στιγμή η καλή ξανά... Γεμίστε μπαταρίες και ο όμορφες καλοκαιρινές αναμνήσεις!:wub:

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...