Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Οχι δεν έφταιγε όπως αποδείχθηκε γιατί κάναμε παιδί πριν φανεί η βελτίωση απο την εγχείριση.  Είχε τότε κινητικότητα 8% και χαμηλό αριθμο σπερματοζωαριων. 

Άρα μπορεί όντως ο παράγοντας άντρας να μη μας νοιάζει τόσο στην εξωσωματική 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , DoraR είπε:

Άρα μπορεί όντως ο παράγοντας άντρας να μη μας νοιάζει τόσο στην εξωσωματική 

Μπορει ναι! Τώρα που φτιάξαμε αρκετα το σπερμα έγκυος δεν μένω εχω κανει 3 προσπάθειες.  


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, DoraR είπε:

Εχουμε πάει σε 2 υπογονιμοτητας έλεγαν ήταν.. Μια κηρσοκυλη άνευ σημασίας είδαν και μέτρια σπερμοδιαγραμματα με πολύ καλές μορφές όμως 90% γιαυτό δεν καναμε

Έμεινες μόνη σου εννοείς φυσικά; η εξωσωματικη;; 

@DoraR Εχω παθει σοκ με τις φυσιολογικες μορφες που γραφεις :D 90 % ήταν με ανώτατο όριο το 4% απ το εργαστηριο???Παντως κ ο δικος μου που το σπερμα ηταν στα κατωτερα ορια ολα,μετα απο προφερτιλ ανεβηκαν παρα πολυ, εκτος απ τις μορφες. Βρηκαμε πρωτου βαθμου μικρη κιρσοκηλη κ δεν ασχοληθήκαμε κ εμεις με αυτο. Να κανει καλλιέργεια σπέρματος για τα μικροβια ολα για αρχη,αντί για κατακερματισμο, παρ ολα αυτα βεβαια ο γιατρος ξερει καλυτερα απο μας. Μου κανει εντύπωση που σας ειπαν με τοσο καλο σπερμα οτι θα γινει μικρογονιμοποιηση? Σε ποιο κεντρο?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Maria.28 είπε:

@DoraR Εχω παθει σοκ με τις φυσιολογικες μορφες που γραφεις :D 90 % ήταν με ανώτατο όριο το 4% απ το εργαστηριο???Παντως κ ο δικος μου που το σπερμα ηταν στα κατωτερα ορια ολα,μετα απο προφερτιλ ανεβηκαν παρα πολυ, εκτος απ τις μορφες. Βρηκαμε πρωτου βαθμου μικρη κιρσοκηλη κ δεν ασχοληθήκαμε κ εμεις με αυτο. Να κανει καλλιέργεια σπέρματος για τα μικροβια ολα για αρχη,αντί για κατακερματισμο, παρ ολα αυτα βεβαια ο γιατρος ξερει καλυτερα απο μας. Μου κανει εντύπωση που σας ειπαν με τοσο καλο σπερμα οτι θα γινει μικρογονιμοποιηση? Σε ποιο κεντρο?? 

Με την κίνηση έχει ένα θέμα είναι 20 με 30% αλλά  1 φορά ήταν και 0 και 1 φορά 75% ξέρω γω αλλάζουν αυτά. Στο μικροβιολογικο που πάμε γράφει τυπικές μορφές 90% στη χειρότερη 75%.Ημουν στο Ρέα και τώρα στο Ελενα. 

πρίν από 11 λεπτά , DoraR είπε:

Με την κίνηση έχει ένα θέμα είναι 20 με 30% αλλά  1 φορά ήταν και 0 και 1 φορά 75% ξέρω γω αλλάζουν αυτά. Στο μικροβιολογικο που πάμε γράφει τυπικές μορφές 90% στη χειρότερη 75%.Ημουν στο Ρέα και τώρα στο Ελενα. 

Τι εννοείς 4% ανώτατο όριο εμάς στα σπερμοδιαγραμματα από 3 κέντρα 75 και 90 γράφει.. Να είναι λάθος;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Maria.28 είπε:

@DoraR Εχω παθει σοκ με τις φυσιολογικες μορφες που γραφεις :D 90 % ήταν με ανώτατο όριο το 4% απ το εργαστηριο???Παντως κ ο δικος μου που το σπερμα ηταν στα κατωτερα ορια ολα,μετα απο προφερτιλ ανεβηκαν παρα πολυ, εκτος απ τις μορφες. Βρηκαμε πρωτου βαθμου μικρη κιρσοκηλη κ δεν ασχοληθήκαμε κ εμεις με αυτο. Να κανει καλλιέργεια σπέρματος για τα μικροβια ολα για αρχη,αντί για κατακερματισμο, παρ ολα αυτα βεβαια ο γιατρος ξερει καλυτερα απο μας. Μου κανει εντύπωση που σας ειπαν με τοσο καλο σπερμα οτι θα γινει μικρογονιμοποιηση? Σε ποιο κεντρο?? 

Κ σ εμας με καλο σπερμα μικρογονινοποιηση μας έκαναν γιατι το ωαριο δεν ηταν πολυ καλο ηταν πολυ σκληρό εξωτερικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!

Κανω φυσικούς αλλά αυτό το μήνα έλειπα στην αρχή και δεν εκανα την δεύτερη ημέρα. Συνήθως κάνω ωοληψια 15-16 ημέρα και 2 μέρες πριν έχω οιστραδιολη κοντά στο 150.

σήμερα ένατη ημέρα είχα ωάριο 17 χιλ,
οιστραδιολη 293 και LH 19.

Μου είπαν για ωοληψια Δευτέρα. 
επειδη είναι ψηλή η οιστραδιολη λέτε να είναι κυστικο;;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Kate33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Κανω φυσικούς αλλά αυτό το μήνα έλειπα στην αρχή και δεν εκανα την δεύτερη ημέρα. Συνήθως κάνω ωοληψια 15-16 ημέρα και 2 μέρες πριν έχω οιστραδιολη κοντά στο 150.

σήμερα ένατη ημέρα είχα ωάριο 17 χιλ,
οιστραδιολη 293 και LH 19.

Μου είπαν για ωοληψια Δευτέρα. 
επειδη είναι ψηλή η οιστραδιολη λέτε να είναι κυστικο;;

 

Ενα ωαριο 17 χιλιοστων μονο σου ειπαν στον υπερηχο ή ξεκιναει να αναπτυσσεται και 2ο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, DoraR είπε:

Εχουμε πάει σε 2 υπογονιμοτητας έλεγαν ήταν.. Μια κηρσοκυλη άνευ σημασίας είδαν και μέτρια σπερμοδιαγραμματα με πολύ καλές μορφές όμως 90% γιαυτό δεν καναμε

Έμεινες μόνη σου εννοείς φυσικά; η εξωσωματικη;; 

Να σας πω και εγώ ότι και εμάς τα ίδια μας έλεγαν στην αρχή..,

Το σπερμα έχει χαμηλότερη συγκέντρωση και χαμηλότερη κινητικότητα.

Και όντως κάναμε μικρογονιμοποιηση.

Μετα τη βιοχημική όμως ζητήσανε και κατακερματισμό, και σπερμοδιαγραμμα σε εξειδικευμένο εργαστήριο…

Οποτε μάλλον θα παίζει ρόλο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Chris_V είπε:

Να σας πω και εγώ ότι και εμάς τα ίδια μας έλεγαν στην αρχή..,

Το σπερμα έχει χαμηλότερη συγκέντρωση και χαμηλότερη κινητικότητα.

Και όντως κάναμε μικρογονιμοποιηση.

Μετα τη βιοχημική όμως ζητήσανε και κατακερματισμό, και σπερμοδιαγραμμα σε εξειδικευμένο εργαστήριο…

Οποτε μάλλον θα παίζει ρόλο..

Οποτε κάνει θεραπεία τωρα ο σύζυγος σωστα;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DoraR said:

Και εμείς γιαυτό δεν κάναμε κατακερματισμο και ένας ουρολόγος και οι εξωσωματιστές μας είπαν την ίδια καραμέλα "μικρογονιμοποιηση κάνεις δε μας νοιάζει το σπερμα, ένα καλό ωάριο υπερισχύει ενός κακού σπέρματος" δε μας περίσσευαν και τα λεφτά και το αφήσαμε!! 

Οι άντρες σας παίρνουν κάτι;; εκτός από profertil όπου έχουμε δώσει μια περιουσία και οκ δεν νομίζω να είχαμε διαφορά 

Ναι αλλά ο κατακερματισμός δεν προσπερνάται με την μικρογονιμοποίηση ούτε έχει να κάνει με το σπερμοδιάγραμμα. Μπορεί να έχει τελεια νούμερα αλλά να έχει υψηλό dfi. Λένε ότι αν τα έμβρυα φτάνουν σε βλαστοκύστες τότε λογικά δεν έχεις θέμα αλλά ο ουρολόγος εμάς μας είπε ότι και μετά από βλαστοκύστη, ο κατακερματισμός μπορεί να είναι αιτία μη εμφύτευσης ή αποβολής. Ο γιατρός από την άλλη πιστεύει ότι με τόσο καλό ποσοστό που είχαμε την 1η φορά σε βλαστοκύστες, ότι δεν έχουμε θέμα. Έκανε βέβαια ο άντρας μου την θεραπεία κανονικά για 2,5 μήνες με brudy fertil, q10, zinc, vit C και vit D. 'Ομως δεν κάναμε ποτέ επαναληπτική γιατί λυπηθήκαμε τα λεφτά αφού έτσι κι αλλιώς θα προχωρούσαμε ότι και να έβγαζε. Τώρα σωστό, λάθος, δεν ξέρω. Ελπίζω πως έστω ένα απ όλα τα έμβρυα μας θα είναι υγιές.  

16 minutes ago, Kate33 said:

Κορίτσια καλησπέρα!

Κανω φυσικούς αλλά αυτό το μήνα έλειπα στην αρχή και δεν εκανα την δεύτερη ημέρα. Συνήθως κάνω ωοληψια 15-16 ημέρα και 2 μέρες πριν έχω οιστραδιολη κοντά στο 150.

σήμερα ένατη ημέρα είχα ωάριο 17 χιλ,
οιστραδιολη 293 και LH 19.

Μου είπαν για ωοληψια Δευτέρα. 
επειδη είναι ψηλή η οιστραδιολη λέτε να είναι κυστικο;;

 

Εγώ νομίζω πως για 17χιλ είσαι μέσα στα όρια του φυσιολογικού. 200 με 300 πρέπει να είναι η Ε2 σε αυτή τη φάση. Εκτός κι αν υπάρχει και κάποιο μικρότερο και δεν το ανέφερε ο γιατρός 

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Οποτε κάνει θεραπεία τωρα ο σύζυγος σωστα;

Ακόμα στο ψάξιμο είναι. 
Είχε κάνει καλλιέργεια και πήρε αντιβίωση τον Μάρτιο και βιταμίνες-δεν θυμάμαι τώρα ποιες από όλες.

Τώρα ξεκίνησε και τις υπόλοιπες εξετασεις μαζί με καρυοτυπο.

Αν δε βγει κάτι τότε είναι μάλλον τα ωάρια, το οποίο από ότι μου είπαν παλεύεται με πολλαπλές ωοληψιες ώστε να έχουμε διαφορά μέχρι να βρούμε το καλό. 
Η Οικονομόπουλου πάντως μου ειπε να μην κάνουμε άλλη προσπάθεια αν δεν καθαρίσει  το τοπίο με το σπερμα, γιατί όταν είναι έτσι στο περίπου καλά περίπου όχι μπορεί να έχουν και αλλά θέματα που φαίνονται σε εξειδικευμένο σπερμοδιαγραμμα και dfi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...