Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 54 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι αρκετά παλιά στο forum αλλά είχα πολύ καιρό να μπω να δω τι γίνεται. Έτρεξα λίγο στις τελευταίες σελίδες και εννοείται ότι δεν αναγνωρίζω σχεδόν καμία σας. Εύχομαι όλες οι παλιές να τα κατάφεραν και να έγιναν μανούλες!

Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρετε όλες και σύντομα να νιώσετε αυτό το πανέμορφο συναίσθημα της μητρότητας. Μην τα παρατάτε σε καμία δυσκολία,  όλη αυτή η αγωνία, το κλάμα το άγχος κτλ αξίζουν για το αποτέλεσμα και με το παραπάνω!!!

Αααα και @vasoula88 εγω τα παιδιά μου τα εκανα κανοντας εμβρυομεταφορες με 1 έμβρυο

 

Καλησπέρα Μαρία.. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Ευχαριστούμε πολυ για αυτη την πληροφορία, απασχολεί κ εμενα οπως κ πολλες κοπελες αυτο το θέμα φαντάζομαι. Στις ποσες εμβρυομεταφορες δηλαδη πετυχες το πολυπόθητο αν επιτρέπεται? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα πήγα στο γιατρό, ο μπέμπης είναι μια χαρά, 1,230gr, ήταν σε όρθια θέση αλλά μουτράκι δεν είδα γιατί είχε βάλει το χεράκι του μπροστά. Ο γιατρός είπε ότι πάει πολύ καλά. 

Συζητήσαμε κ για τη γέννα. Ο ίδιος μου εξήγησε ότι δεν ήθελε να επέμβει στο νευρικό μου σύστημα καθόλου γι’ αυτό μου πρότεινε ολική. Βέβαια μου είπε ότι έχω δικαίωμα να επιλέξω εγώ πως θα γεννήσω, απλά μου είπε τι θα έκανε αυτός στη θέση μου. 

Η μαία μου είπε πως άλλες κοπέλες με σκλήρυνση που είχαν γεννήσει δεν τις έπιασε η επισκληρίδειος. Μου είπαν κ οι δυο ότι δεν θέλουν να ταλαιπωρηθώ αλλά θα σεβαστούν την επιθυμία μου. 

Τι να πω.. τίμιο μου ακούστηκε αυτό που μου είπαν αλλά δεν έχω ακούσει από άλλες γυναίκες με σκπ να μην τις πιάνει η επισκληρίδειος.. 

Τέλοσπάντων, θα δούμε μέχρι τότε..

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα πήγα στο γιατρό, ο μπέμπης είναι μια χαρά, 1,230gr, ήταν σε όρθια θέση αλλά μουτράκι δεν είδα γιατί είχε βάλει το χεράκι του μπροστά. Ο γιατρός είπε ότι πάει πολύ καλά. 

Συζητήσαμε κ για τη γέννα. Ο ίδιος μου εξήγησε ότι δεν ήθελε να επέμβει στο νευρικό μου σύστημα καθόλου γι’ αυτό μου πρότεινε ολική. Βέβαια μου είπε ότι έχω δικαίωμα να επιλέξω εγώ πως θα γεννήσω, απλά μου είπε τι θα έκανε αυτός στη θέση μου. 

Η μαία μου είπε πως άλλες κοπέλες με σκλήρυνση που είχαν γεννήσει δεν τις έπιασε η επισκληρίδειος. Μου είπαν κ οι δυο ότι δεν θέλουν να ταλαιπωρηθώ αλλά θα σεβαστούν την επιθυμία μου. 

Τι να πω.. τίμιο μου ακούστηκε αυτό που μου είπαν αλλά δεν έχω ακούσει από άλλες γυναίκες με σκπ να μην τις πιάνει η επισκληρίδειος.. 

Τέλοσπάντων, θα δούμε μέχρι τότε..

 

Λόγω αντιπηκτικων ενεσεων,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γεννήσω και εγώ με καισαρική και ολική νάρκωση. Στην αρχή μου φάνηκε λίγο περίεργο,αλλά λέω δεν πειράζει,αν πρέπει να γίνει έτσι,ας γίνει.Και μια φίλη μου γέννησε έτσι και όλα πήγαν τέλεια. Επίσης,η μπεμπα είναι πολύ χοντρούλα,την Τρίτη ήμουν 35+4 και ζύγιζε 3650,δε χωράει να περάσει.Εύχομαι να γεννήσουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται και σε λίγο να κρατήσουμε τα μπεμπακια  μας αγκαλιά  ❤️

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα, είμαι παλιό μέλος, ο γιατρός μου είναι ο κος Σφακιανούδης χάρη στον οποίο απέκτησα το πρώτο μου παιδάκι πριν 5 χρόνια περίπου… Τώρα λέμε να πάμε και για το επόμενο… Σε λίγες μέρες έχω ραντεβού για την κλασική, προαπαιτούμενη υστεροσκόπιση που απ´ ότι φαίνεται ζητά ο γιατρός . Θέλετε να μου πείτε τι τιμή σας είπαν όσες κάνατε εκεί υστεροσκόπιση; Έχω φρικάρει λίγο με το ποσό… ( ζήτω συγγνώμη αν παραβιάζω καποιον κανονισμό, δεν βρηκα κάπου κάτι σχετικό)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Ψάχνουμε με τον σύζυγό μου έναν καλό γιατρό και καλό άνθρωπο για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική! Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Λόγω αντιπηκτικων ενεσεων,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γεννήσω και εγώ με καισαρική και ολική νάρκωση. Στην αρχή μου φάνηκε λίγο περίεργο,αλλά λέω δεν πειράζει,αν πρέπει να γίνει έτσι,ας γίνει.Και μια φίλη μου γέννησε έτσι και όλα πήγαν τέλεια. Επίσης,η μπεμπα είναι πολύ χοντρούλα,την Τρίτη ήμουν 35+4 και ζύγιζε 3650,δε χωράει να περάσει.Εύχομαι να γεννήσουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται και σε λίγο να κρατήσουμε τα μπεμπακια  μας αγκαλιά  ❤️

καλησπέρα Blue Velvet,

η ολική νάρκωση σε τι εξυπηρετεί; Γιατί πρότεινε ολική αντί για επισκληρίδειο; Κ εγώ κάνω αντιπηκτικές αλλά δεν μου είπε να κάνω ολική γι’ αυτό το λόγο.

Εγώ εύχομαι να γεννήσουμε με τον καλύτερο τρόπο για εμάς κ για τα παιδιά μας. Μακάρι να πάνε όλα κατ’ ευχήν..:wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

καλησπέρα Blue Velvet,

η ολική νάρκωση σε τι εξυπηρετεί; Γιατί πρότεινε ολική αντί για επισκληρίδειο; Κ εγώ κάνω αντιπηκτικές αλλά δεν μου είπε να κάνω ολική γι’ αυτό το λόγο.

Εγώ εύχομαι να γεννήσουμε με τον καλύτερο τρόπο για εμάς κ για τα παιδιά μας. Μακάρι να πάνε όλα κατ’ ευχήν..:wub:

Καλησπέρα κοτοπουλακι,

Οταν κάνεις αντιπηκτικες ,πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 12 ώρες από την ώρα που έκανες την ένεση,για να μπορέσουν να σου κάνουν επισκληριδιο. Διότι αν περάσουν λιγότερες,υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί αιμάτωμα,οπότε σε αυτή την περίπτωση η ολική νάρκωση είναι μονόδρομος. Το ιδανικό ειναι η προγραμματισμένη καισαρική,όπου 24 ώρες πριν σταματάμε τις ενέσεις και γέννας με επισκληριδιο. Σίγουρα ο γιατρός σου θα σε ενημερώσει σχετικά με το ζήτημα. Εμένα με ενημέρωσαν και ο γυναικολόγος μου και η αιματολογος.

Όλα θα πάνε καλά, σε λίγο καιρό θα έχουμε τα μωράκια μας και θα συζητάμε  για θηλασμό,κρεμουλες και παμπερς :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι αρκετά παλιά στο forum αλλά είχα πολύ καιρό να μπω να δω τι γίνεται. Έτρεξα λίγο στις τελευταίες σελίδες και εννοείται ότι δεν αναγνωρίζω σχεδόν καμία σας. Εύχομαι όλες οι παλιές να τα κατάφεραν και να έγιναν μανούλες!

Εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρετε όλες και σύντομα να νιώσετε αυτό το πανέμορφο συναίσθημα της μητρότητας. Μην τα παρατάτε σε καμία δυσκολία,  όλη αυτή η αγωνία, το κλάμα το άγχος κτλ αξίζουν για το αποτέλεσμα και με το παραπάνω!!!

Αααα και @vasoula88 εγω τα παιδιά μου τα εκανα κανοντας εμβρυομεταφορες με 1 έμβρυο

 

Κορίτσι τι κάνεις; Τι κάνουν τα ζουζούνια σου;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα πήγα στο γιατρό, ο μπέμπης είναι μια χαρά, 1,230gr, ήταν σε όρθια θέση αλλά μουτράκι δεν είδα γιατί είχε βάλει το χεράκι του μπροστά. Ο γιατρός είπε ότι πάει πολύ καλά. 

Συζητήσαμε κ για τη γέννα. Ο ίδιος μου εξήγησε ότι δεν ήθελε να επέμβει στο νευρικό μου σύστημα καθόλου γι’ αυτό μου πρότεινε ολική. Βέβαια μου είπε ότι έχω δικαίωμα να επιλέξω εγώ πως θα γεννήσω, απλά μου είπε τι θα έκανε αυτός στη θέση μου. 

Η μαία μου είπε πως άλλες κοπέλες με σκλήρυνση που είχαν γεννήσει δεν τις έπιασε η επισκληρίδειος. Μου είπαν κ οι δυο ότι δεν θέλουν να ταλαιπωρηθώ αλλά θα σεβαστούν την επιθυμία μου. 

Τι να πω.. τίμιο μου ακούστηκε αυτό που μου είπαν αλλά δεν έχω ακούσει από άλλες γυναίκες με σκπ να μην τις πιάνει η επισκληρίδειος.. 

Τέλοσπάντων, θα δούμε μέχρι τότε..

 

Τι κάνεις ρε κοριτσι μετακομίσεις?η αλήθεια είναι ότι έχω κ εγώ πολύ καιρό να μπω!σε ακολουθώ κ εμένα αγοράκι μου είπαν ότι είναι είμαι αρχές 5ου!άσε έχω πάρει 4 κιλά κ ο γιατρός μου έβαλε χέρι να τα χάσω χαχαχα άντε να δω πως!είναι να κάνω κ τη β επιπέδου σε λίγο καιρό αλλά αγχως από εκεί! φιλακια πολλά κ σε όλες σας

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Τι κάνεις ρε κοριτσι μετακομίσεις?η αλήθεια είναι ότι έχω κ εγώ πολύ καιρό να μπω!σε ακολουθώ κ εμένα αγοράκι μου είπαν ότι είναι είμαι αρχές 5ου!άσε έχω πάρει 4 κιλά κ ο γιατρός μου έβαλε χέρι να τα χάσω χαχαχα άντε να δω πως!είναι να κάνω κ τη β επιπέδου σε λίγο καιρό αλλά αγχως από εκεί! φιλακια πολλά κ σε όλες σας

γεια σου Ζαργανάρα! Καιρό έχω να σε δω στο φόρουμ!

Όχι απλά μετακόμισα, έλυσα το σύμφωνο, του έχω ρίξει βρισίδι και ο ακατανόμαστος τώρα έχει αδειάσει σχεδόν το σπίτι μας κ μένει με τη γκόμενα στον Άλιμο η οποία έχει 2 παιδιά 18 και 20 χρονών. Έχει λέει τριόροφο εκεί κ τα παιδιά της έχουν ξεχωριστό σπίτι. Είναι μεγάλος ξεφτίλας. Με παράτησε 3 μηνών έγκυο να κάνει δεσμό με την 50αρα με 2 παιδιά. Ο γελοίος..

Ο γιατρός μου εχτές μου έλεγε ότι δεν βγάζεις άκρη μαζί του, προφανώς του μίλησε κ αυτός κ μου είπε ότι 22 χρόνια που κάνει αυτή τη δουλειά στην Ελλάδα πρώτη φορά του συμβαίνει ζευγάρι να προσπαθεί με εξωσωματικές για μωρό κ μόλις πετυχαίνει εγκυμοσύνη ο άλλος να την κοπανάει. 

Κορίτσια με πόνεσε πολύ αυτή η ιστορία αλλά πιστεύω ότι κάποια μέρα θα γυρίσει ο τροχός κ θα φάει σκατά (με το συμπάθειο) αυτός που μου φέρθηκε τόσο άνανδρα. Επίσης κράτησα κ τα 2 σκυλιά εγώ κ ούτε ξαναρώτησε τι κάνουν..

Να σου ζήσει ο γιος! Μια χαρά θα είναι, εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα στη β επιπέδου! 4 κιλά δεν είναι τίποτα καλέ, εγώ μπήκα στον 7ο κ έχω πάρει 6 κιλά, είναι μια χαρά μου είπαν κ ο γιατρός κ η μαία.

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κοτοπουλακι,

Οταν κάνεις αντιπηκτικες ,πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 12 ώρες από την ώρα που έκανες την ένεση,για να μπορέσουν να σου κάνουν επισκληριδιο. Διότι αν περάσουν λιγότερες,υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί αιμάτωμα,οπότε σε αυτή την περίπτωση η ολική νάρκωση είναι μονόδρομος. Το ιδανικό ειναι η προγραμματισμένη καισαρική,όπου 24 ώρες πριν σταματάμε τις ενέσεις και γέννας με επισκληριδιο. Σίγουρα ο γιατρός σου θα σε ενημερώσει σχετικά με το ζήτημα. Εμένα με ενημέρωσαν και ο γυναικολόγος μου και η αιματολογος.

Όλα θα πάνε καλά, σε λίγο καιρό θα έχουμε τα μωράκια μας και θα συζητάμε  για θηλασμό,κρεμουλες και παμπερς :wub:

Ναι μου είπε ότι θα πρέπει να το προγραμματίσουμε κ τις αντιπηκτικές θα πρέπει να τις κόψω λίγο πριν γεννήσω αλλά δεν αναφέρθηκε στη νάρκωση.. 

Τι να πω.. Άντε να μιλήσουμε για πιο χαρούμενα πράγματα επιτέλους! Τι έμειναν.. 2-3 μήνες ακόμα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Titti said:

Γεια σας κι από μένα, είμαι παλιό μέλος, ο γιατρός μου είναι ο κος Σφακιανούδης χάρη στον οποίο απέκτησα το πρώτο μου παιδάκι πριν 5 χρόνια περίπου… Τώρα λέμε να πάμε και για το επόμενο… Σε λίγες μέρες έχω ραντεβού για την κλασική, προαπαιτούμενη υστεροσκόπιση που απ´ ότι φαίνεται ζητά ο γιατρός . Θέλετε να μου πείτε τι τιμή σας είπαν όσες κάνατε εκεί υστεροσκόπιση; Έχω φρικάρει λίγο με το ποσό… ( ζήτω συγγνώμη αν παραβιάζω καποιον κανονισμό, δεν βρηκα κάπου κάτι σχετικό)

Καλημέρα κορίτσι μου! Είμαι κι εγώ στον Σφακ. Για την υστεροσκόπηση ο γιατρός μας δεν πληρώνεται, θα δώσεις μόνο στην κλινική 350€. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε λίγους μήνες πριν. Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Καλή επιτυχία εύχομαι και για το 2ο. Αλήθεια, στις πόσες προσπάθειες τα είχατε καταφέρει;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 10:09 ΠΜ, vasoula88 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας! Ο κυριος λογος που ειμαι τοσο διστακτικη ειναι οτι λογω αλλου θεματος που εχω θα με δυσκολεψει παρα πολυ η διδυμη κυηση...απο το κεντρο προτεινουν μεν 2,αλλα θα το δουμε οριστικα οταν φτασουν οι μερες...ο ορθοπαιδικος μου ομως δεν συνιστα διδυμη κυηση...για αυτο κ ειμαι λιγο μπερδεμενη! Οποτε ισως παμε στη λυση να μεταφερουμε αν χρειαστει περισσοτερες φορες απο 1 μονο...θα δουμε...κ παλι σας ευχαριστω!

Παρόμοιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ. Έχω διαβήτη τύπου 1 και φοβάμαι τη δίδυμη κύηση, κυρίως λόγω του αυξημένου κινδύνου που έχει για προωρότητα και επιπλοκές.  Στο κέντρο κατέψυξαν τις περισσοτερες βλαστοκύστες διπλές χωρίς να με ρωτήσουν. Πιθανώς το κάνουν επειδή ίσως χαλάνε και περισσότερα υλικά για να τα καταψύξουν όλα ένα ενα ή πιάνουν και περισσότερο χώρο. 

Ο γιατρός μου προτείνει γενικώς να βάζω δύο γεγονός που μου προκαλεί εντύπωση γιατί γενικά παντού διαβάζω ότι το καλύτερο είναι να βάζεις ένα έμβρυο ειδικά όταν είναι βλάστοκύστη 5 ημερών και καλής ποιότητας εκτός αν υπάρχουν άλλα θέματα όπως πιο μεγάλη της γυναίκας ή προηγούμενες αποτυχίες. Τον είχα ρωτήσει αν γίνεται από τις διπλές να βάλω μόνο τη μία και μου απάντησε αρνητικά. Από εκεί και πέρα δεν το έψαξα κι εγώ παραπάνω.

Στην πρώτη εμβρυομεταφορά τελικά επέμεινα κι έβαλα μια (4ΑΒ) και ήταν βιοχημική, στη δεύτερη έβαλα δυο (4ΑΑ, 4ΑΒ-δηλαδη είχαν καταψύξει μαζι δυο φαινομενικά πολύ καλά έμβρυα) και πήρα μηδενική χοριακή. Τελικά όντως δεν είναι καθόλου εύκολο να πετύχει αλλά ακόμα και τώρα δεν είμαι πεπεισμένη ότι η καλύτερη επιλογή είναι να βάζω 2 βλαστοκύστες. Από την άλλη μου φαίνεται ρίσκο το ξεπάγωμα και το πάγωμα για 2η φορά και δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα είμαι στην 6η μέρα αναμονής,  έχω από την 1η μέρα πονακια σαν περιόδου κ τις τελευταίες μέρες υπνηλία   κ γενικά η διάθεση μου είναι πολύ καλή κ νιώθω ήδη έγκυος! Ελπίζω η διαίσθηση μου να είναι  σωστή κ να μην πέσω από τα σύννεφα την Πέμπτη,  αφού μιλάω ήδη με το μωρό :)

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 10:19 ΠΜ, Jamie είπε:

Κοριτσια μου πηγα χθες υπερηχο και ειδαμε το εμβρυακι μου ειπε οτι ειναι μια χαρα εχει παρει πολυ καλη θεση και χτυπουσε η καρδουλα αλλα δεν μπορεσαμε να την ακουσουμε χθες αλλα αναβοσβηνε ενα φωτακι!!αντε να περασουν οι μερες να παω για το 2 να δουμε ποσο μεγαλωνει.ειμαι πολυ χαρουμενη και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας..

Αχ τι όμορφα νέα!!! Πολύ χαίρομαι για εσάς και το εμβρυάκι σας! Να κυλίσουν όλα ομαλά και ευχάριστα από εδώ και πέρα! Τα φιλιά μου σε σένα και στο μικρούλι σου! ❤❤ 

On 13/10/2022 at 11:37 ΜΜ, κοτοπουλάκι είπε:

Σ’ ευχαριστώ happiness, 

Καλά κάνεις κ ξεκινάς να μετράς το ζάχαρο, να δεις κιόλας πότε ανεβαίνει, ίσως υπάρχουν τρόφιμα που σε ενοχλούν περισσότερο, πάντως είναι καθησυχαστικός ο γιατρός σου κ αυτό είναι θετικό σημάδι.

Φιλιά κ από εμάς! :wub:

Ναι, σίγουρα οι μετρήσεις είναι ένα απαραίτητο στάδιο για να δούμε τι παίζει. Αν και μέχρι στιγμής φαίνεται ότι όντως η καλή διατροφή που κάνω έχει αποτελέσματα, μου βγαίνει πολύ νορμάλ το ζάχαρο στις μετρήσεις μετά τα γεύματα. Εκεί που έχω θέμα είναι στο νηστείας, που δυστυχώς βγαίνει ορισμένες φορές ανεβασμένο και ειδικά σήμερα ήταν στο Θεό... Και η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι το νηστείας δε ρυθμίζεται από τη διατροφή και θέλει ινσουλίνη. Λίγες μέρες έμειναν και θα δούμε τι θα μου πει η γιατρός. Σ' ευχαριστώ για το νοιάξιμο! 

On 14/10/2022 at 6:22 ΜΜ, Kallo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Υπομονή εύχομαι στα κορίτσια που έκαναν ετ και περιμένουν. Είναι πολύ δύσκολη περίοδος αυτή. Συγχαρητήρια στα κορίτσια που τα κατάφεραν. Εγώ είχα κάνει πρώτη χοριακη την προηγούμενη Παρασκευή και ήταν 52,30. Η δεύτερη χοριακη ήταν την Δευτέρα 212,90 και πήγα και έκανα και μια μόνη χθες το απόγευμα να δω πως πάει γιατί το είχα άγχος και βγήκε 1289,10. Τώρα ήσυχα. Ακόμα δεν το πιστεύω. Περιμένω την Δευτέρα να πάω για τον πρώτο υπέρηχο 

Καταπληκτικά!!! Με το καλό ο πρώτος υπέρηχος! Να το χαρείς στο φουλ!!! ❤

20 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

σήμερα πήγα στο γιατρό, ο μπέμπης είναι μια χαρά, 1,230gr, ήταν σε όρθια θέση αλλά μουτράκι δεν είδα γιατί είχε βάλει το χεράκι του μπροστά. Ο γιατρός είπε ότι πάει πολύ καλά. 

Συζητήσαμε κ για τη γέννα. Ο ίδιος μου εξήγησε ότι δεν ήθελε να επέμβει στο νευρικό μου σύστημα καθόλου γι’ αυτό μου πρότεινε ολική. Βέβαια μου είπε ότι έχω δικαίωμα να επιλέξω εγώ πως θα γεννήσω, απλά μου είπε τι θα έκανε αυτός στη θέση μου. 

Η μαία μου είπε πως άλλες κοπέλες με σκλήρυνση που είχαν γεννήσει δεν τις έπιασε η επισκληρίδειος. Μου είπαν κ οι δυο ότι δεν θέλουν να ταλαιπωρηθώ αλλά θα σεβαστούν την επιθυμία μου. 

Τι να πω.. τίμιο μου ακούστηκε αυτό που μου είπαν αλλά δεν έχω ακούσει από άλλες γυναίκες με σκπ να μην τις πιάνει η επισκληρίδειος.. 

Τέλοσπάντων, θα δούμε μέχρι τότε..

 

Τέλειος ο μικρός!!! Και πολύ καλή εξέλιξη αυτή με το γιατρό σου, ανακουφιστική! Σχετικά με την επισκληρίδειο, επειδή το έχω συζητήσει πολύ ως τώρα, καταλήγω ότι είναι θέμα ανσισθησιολόγου. Δηλαδή να ξέρει να εκτιμήσει τη χρονική στιγμή που θα στην χορηγήσει. Εχει συμβεί σε κοπέλες να τους την κάνουν πολύ νωρίς και να περνάει η επίδραση της πάνω στι ζενίθ του πόνου (ότι χειρότερο!) και άλλες που να τις πιάνει 100%. Είναι πολύ σχετικό. Δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με την ασθένεια σου δηλαδή, ή με αλλούς παράγοντες και απλά το αποδίδουν εκεί σαν εύκολη λύση... Μια σκέψη δική μου το τελευταίο σχόλιο.

19 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Λόγω αντιπηκτικων ενεσεων,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γεννήσω και εγώ με καισαρική και ολική νάρκωση. Στην αρχή μου φάνηκε λίγο περίεργο,αλλά λέω δεν πειράζει,αν πρέπει να γίνει έτσι,ας γίνει.Και μια φίλη μου γέννησε έτσι και όλα πήγαν τέλεια. Επίσης,η μπεμπα είναι πολύ χοντρούλα,την Τρίτη ήμουν 35+4 και ζύγιζε 3650,δε χωράει να περάσει.Εύχομαι να γεννήσουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται και σε λίγο να κρατήσουμε τα μπεμπακια  μας αγκαλιά  ❤️

Πωπω, τούμπανη η μικρούλα σου!!! ❤ Εχεις τις ευχές μου για μία εύκολη γέννα και να πάνε όλα άψογα και για τις δυο σας!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...