Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , happiness79 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Σήμερα ξεκίνησα να μετράω το ζάχαρο και θα δούμε! Πιστεύω πως δε θα τον γλιτώσω τον διαβήτη κύησης, αν και ο γυναικολόγος μου σήμερα που με είδε είναι αισιόδοξος! Ευτυχώς ο μικρός είναι πολύ καλά και όλες του οι μετρήσεις εντός φυσιολογικών ορίων!

Τα μαθήματα γονεϊκότητας που παρακολουθώ είναι στη Φαιναρέτη, είναι ΜΚΟ χρηματοδοτούμενη από το κράτος και οι παροχές της είναι δωρεάν. Για τη γιόγκα που ξεκίνησα η τιμή είναι 50€ το μήνα, για ένα μάθημα την εβδομάδα διάρκειας 75'. Εντομεταξύ ο γιατρός εξακολουθεί να θέλει περπάτημα στο μισάωρο και όχι παραπάνω, μετά την 35η βδομάδα λέει το αυξάνουμε (περιμένουμε τις βροχές... :roll:)

Σούπερ τα πηγαίνετε κοτοπουλάκι!!! Εννοείται ότι είναι μια χαρά! Και δυο χαρές θα πω εγώ, χεχε!!! Φιλάκια και στους δυο σας!! :wub::wub:

Σ’ ευχαριστώ happiness, 

Καλά κάνεις κ ξεκινάς να μετράς το ζάχαρο, να δεις κιόλας πότε ανεβαίνει, ίσως υπάρχουν τρόφιμα που σε ενοχλούν περισσότερο, πάντως είναι καθησυχαστικός ο γιατρός σου κ αυτό είναι θετικό σημάδι.

Φιλιά κ από εμάς! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, vasoula88 είπε:

Κοριτσια μια ερωτηση ακομα...ξερω οτι συνηθως μεταφερουν 2 εμβρυα...υπαρχει καποια κοπελα που τα καταφερε μεταφεροντας 1? Ο γιατρος μου πρετεινε μεν 2, αλλα θελω οπωσδηποτε να αποφυγω τη διδυμη κυηση... οποτε λεμε για 1,απο την αλλη λεω οτι με 2 εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες...δεν ξερω τι να κανω...εχω μερες βεβαια για να αποφασισουμε...

Καλησπέρα! Κ εγω επίσης ήθελα να αποφύγω δίδυμη κύηση.. ο γιατρος μου είπε ότι μειώνονται οι πιθανοτητες στο μισό..  απογοητευτικα φυσικά.. Τελικα βάλαμε μια πολύ καλή βλαστοκυστη ΑΑ και αλλη μια λιγότερο καλη ΒΑ. Βέβαια μου ειπε ότι και η ποιότητα ΒΑ μπορεί να δωσει καλή εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vasoula88 είπε:

Κοριτσια μια ερωτηση ακομα...ξερω οτι συνηθως μεταφερουν 2 εμβρυα...υπαρχει καποια κοπελα που τα καταφερε μεταφεροντας 1? Ο γιατρος μου πρετεινε μεν 2, αλλα θελω οπωσδηποτε να αποφυγω τη διδυμη κυηση... οποτε λεμε για 1,απο την αλλη λεω οτι με 2 εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες...δεν ξερω τι να κανω...εχω μερες βεβαια για να αποφασισουμε...

Καλησπέρα! Είμαι μεγάλη κουβέντα ποσά έμβρυα με μεταφερθούν. Εμένα ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι τις ίδιες πιθανότητες έχει ένα έμβρυο να εμφυτευθει ειτε μεταφρθει μόνο του η μαζί με αλλά. Η πιθανότητα σαφώς αυξάνεται όσα περισσότερα βάλεις αλλά δεν σημαίνει ότι βάζοντας ας πούμε δυο αυξάνεται μεμονωμένα η πιθανότητα του καθενός. Ο πιο βασικός παράγοντας για την απόφαση νομίζω είναι η ηλικία. 
Εγώ στα 37 έβαλα μια βλαστοκύστη 5 ης μέρας που προχώρησε (ήταν down όποτε διακόψαμε εμείς την κύηση).

Θέλει σκέψη γιατί το ζητούμενο δεν ειναι μια θετική χοριακη απλά αλλά και μια καλη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρο. Οι δίδυμες κυήσεις έχουν και διπλούς κινδύνους

καλη επιτυχία σου εύχομαι!.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας! Ο κυριος λογος που ειμαι τοσο διστακτικη ειναι οτι λογω αλλου θεματος που εχω θα με δυσκολεψει παρα πολυ η διδυμη κυηση...απο το κεντρο προτεινουν μεν 2,αλλα θα το δουμε οριστικα οταν φτασουν οι μερες...ο ορθοπαιδικος μου ομως δεν συνιστα διδυμη κυηση...για αυτο κ ειμαι λιγο μπερδεμενη! Οποτε ισως παμε στη λυση να μεταφερουμε αν χρειαστει περισσοτερες φορες απο 1 μονο...θα δουμε...κ παλι σας ευχαριστω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Jamie είπε:

Κοριτσια μου πηγα χθες υπερηχο και ειδαμε το εμβρυακι μου ειπε οτι ειναι μια χαρα εχει παρει πολυ καλη θεση και χτυπουσε η καρδουλα αλλα δεν μπορεσαμε να την ακουσουμε χθες αλλα αναβοσβηνε ενα φωτακι!!αντε να περασουν οι μερες να παω για το 2 να δουμε ποσο μεγαλωνει.ειμαι πολυ χαρουμενη και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας..

Τι ευχάριστα νέα !! Χαιρόμαστε με τη χαρά σου!!! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλησπέρα! Κ εγω επίσης ήθελα να αποφύγω δίδυμη κύηση.. ο γιατρος μου είπε ότι μειώνονται οι πιθανοτητες στο μισό..  απογοητευτικα φυσικά.. Τελικα βάλαμε μια πολύ καλή βλαστοκυστη ΑΑ και αλλη μια λιγότερο καλη ΒΑ. Βέβαια μου ειπε ότι και η ποιότητα ΒΑ μπορεί να δωσει καλή εγκυμοσύνη.

Φυσικά και δε δίνουν εγκυμοσύνη μόνο οι ΑΑ. Είχα αποτυχία με ΑΑ και επιτυχία με ΒΒ, όλα είναι σχετικά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Kalaleme είπε:

Φυσικά και δε δίνουν εγκυμοσύνη μόνο οι ΑΑ. Είχα αποτυχία με ΑΑ και επιτυχία με ΒΒ, όλα είναι σχετικά!

Κοριτσι μου αν και δεν ξερω απο βλαστοκυστες εγω παντως ενα μετριο εμβρυακι μου χαρισε θετικη χοριακη!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 minutes ago, Ria_ said:

Καλημέρα κορίτσια,αχ χτες με πήραν νωρίς νωρίς να με ενημερώσουν και σήμερα όχι ακόμα και κοντεύω να σκάσω από την αγωνία .. :(

Καλή σου μέρα! Είσαι σίγουρη ότι θα σε πάρουν και σήμερα; Συνήθως παίρνουν 1η, 3η και 5η μέρα ή 1η και 5η 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλή σου μέρα! Είσαι σίγουρη ότι θα σε πάρουν και σήμερα; Συνήθως παίρνουν 1η, 3η και 5η μέρα ή 1η και 5η 

Ναι έτσι μου είπε εχτές ότι θα μιλήσουμε και αύριο για να σου πω πως πάνε στις διαιρέσεις . 

Εντωμεταξυ με πήρε και ο γιατρός τώρα να δει πως είμαι μου λέει είναι φυσιολογικό που εχεις πονάκια και νοιωθεις έτσι σα να έχω βάρος που του είπα .αν και εγώ αγχώνομαι η αλήθεια . επίσης με ρώτησε αν έχω πάει τουαλέτα συγνώμη κιόλας και η αλήθεια είναι όχι μετά την ωοληψια, μου λέει πρέπει .

Τώρα δοκίμασα να πάω μέχρι το μανάβη εδώ σε εμάς 500 μέτρα ,νοιωθω ότι πονάω στα πλαϊνά κοντα απ' τη μέση δε περπατάω άνετα δηλαδή σαν κάτι να με κρατάει όπως κ αν βηξω πχ νοιωθω μια ενόχληση εκεί . Θα δούμε τώρα ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jamie είπε:

Κοριτσι μου αν και δεν ξερω απο βλαστοκυστες εγω παντως ενα μετριο εμβρυακι μου χαρισε θετικη χοριακη!

Αν θυμαμαι καλα είχες πει οτι ειχες ενα μονο εμβρυο κ ηταν η πρώτη σου προσπαθεια?? Να σου πανε ολα τελεια!!! Στειλε μας λιγη τυχηηη!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vasoula88 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας! Ο κυριος λογος που ειμαι τοσο διστακτικη ειναι οτι λογω αλλου θεματος που εχω θα με δυσκολεψει παρα πολυ η διδυμη κυηση...απο το κεντρο προτεινουν μεν 2,αλλα θα το δουμε οριστικα οταν φτασουν οι μερες...ο ορθοπαιδικος μου ομως δεν συνιστα διδυμη κυηση...για αυτο κ ειμαι λιγο μπερδεμενη! Οποτε ισως παμε στη λυση να μεταφερουμε αν χρειαστει περισσοτερες φορες απο 1 μονο...θα δουμε...κ παλι σας ευχαριστω!

Καλημέρα ! Εγώ έκανα πριν 4 μέρες πρώτη φορά εμβρυομεταφορα και έβαλα μια βλαστοκύστη 5 ημερών . Δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας και είναι και ψηλή (δηλαδή θα μπορούσα σωματικά να στηρίξω δίδυμη κύηση ) όμως ο γιατρός μου , πρότεινε να βακουμε μια βλαστοκύστη . Γενικά στο εξωτερικό όλο και περισσότερες χώρες προτείνουν και σε κάποιες είναι και υποχρεωτικό πριν τα 40 να είναι μια βλαστοκύστη . Η εγκυμοσύνη δίδυμης κύησης είναι υψηλού κινδύνου . Δυο φίλες μου που γέννησαν δίδυμα από εξωσωματικη πρόσφατα , χρειάστηκε από την αρχή να μείνουν Σπιτι μέχρι τέλους . Θέλει παρά πολύ προσοχή και έχει και μεγάλη επικινδυνότητα. Όποτε και εγώ προτίμησα να ακολουθήσω τη συμβουλή του γιατρού και να κάνω με μια βλαστοκύστη . Βέβαια αν δεν πετύχει αυτή , οι επόμενες επιλογές μου είναι πάλι να κάνω ετ με μια βλαστοκύστη και μετά με δυο βλαστοκυστες, γιατί τις κατέφυγαν 1-1-2 , (επειδή η μια δεν ήταν πολύ καλή ποιότητας την κατέψυχαν διπλή 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...