Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Την Τετάρτη άσε και δεν της βρίσκουν και φλέβες κάθε φορά την έχουν μια ώρα. Απλά έχω άγχος γιατί το βλέπω λίγο για βλαστοκυστη και βασικά φοβάμαι γιατί έχω την αμοιβαία μετάθεση στον καρυότυπο μην δείχνει κάτι αυτό με την χοριακη εύχομαι πραγματικά όλοι να τα  καταφέρουμε 

      Και οι 2 Τετάρτη είμαστε! Εύχομαι να έχουμε διπλασιασμους!!! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και τις σκέψεις που έχετε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή και την προσευχή μας. 

      3 ώρες πρίν, Titti είπε:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είναι η 8η εμβρυομεταφορά μου! Μακάρι να έχω διπλασιασμο την Τετάρτη. 17η ε? Πέρασες πολλά και συ...έχεις άλλο παιδάκι? Εγώ όχι.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

 

Καλό μήνα και ελπίζω αυτοσ ο μήνας να είναι ο τυχερός μασ !!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα μετά την εμβρυομεταφορα έκανε αντιπηκτικες ενεσεισ και αν χρειάστηκε να κάνει κάποια εξέταση πριν τισ κάνει ;

Γενικως ειναι στο πρωτόκολλο των εξωσωματικών , κατα την άποψη μου ομως καλα θα ςιναι να εχεις κανει το πακέτο της θρομβοφιλιας πριν ξεκινήσεις την εξωσωματική για να ξέρεις αν όντως τις χρειάζεσαι. Και σε περιπτωση εγκυμοσύνης φυσικα να σε παρακολουθεί αιματολόγος, για την δόση κια μεχρι  ποτε θα τις κανεις.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, KONNA28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

 

Καλό μήνα και ελπίζω αυτοσ ο μήνας να είναι ο τυχερός μασ !!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα μετά την εμβρυομεταφορα έκανε αντιπηκτικες ενεσεισ και αν χρειάστηκε να κάνει κάποια εξέταση πριν τισ κάνει ;

Καλησπέρα @KONNA28 Εγώ ξεκίνησα αντιπηκτικές την ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Την κατευθυνση αυτή μου την έδωσε η αιματολόγος αλλά και ο εξωσωματικός

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Καντι είπε:

Γενικως ειναι στο πρωτόκολλο των εξωσωματικών , κατα την άποψη μου ομως καλα θα ςιναι να εχεις κανει το πακέτο της θρομβοφιλιας πριν ξεκινήσεις την εξωσωματική για να ξέρεις αν όντως τις χρειάζεσαι. Και σε περιπτωση εγκυμοσύνης φυσικα να σε παρακολουθεί αιματολόγος, για την δόση κια μεχρι  ποτε θα τις κανεις.

Κοριτσια εμένα δεν μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας.. άρα πως είναι στο πρωτόκολλο και δεν μου το ανέφερε?? Έχει κάνει κάποια το πακέτο να μου πει πόσο κοστίζει?? Αν και δεν ξέρω αν προλαβαίνω τώρα.. γτ σε μια βδομάδα περίπου ξεκινάω.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Κοριτσια εμένα δεν μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας.. άρα πως είναι στο πρωτόκολλο και δεν μου το ανέφερε?? Έχει κάνει κάποια το πακέτο να μου πει πόσο κοστίζει?? Αν και δεν ξέρω αν προλαβαίνω τώρα.. γτ σε μια βδομάδα περίπου ξεκινάω.. 

Υπάρχουν διαφορα πακέτα θρομβοφιλιας που κοιτάζουν παράγοντες . Στο πρωτόκολλο τους ειναι να κανεις αντιπηκτικες για να αιματωνεται η μήτρα καλυτερα. Ποσο κοστίζει δεν μπορώ να θυμηθω την ειχα κανει πριν έξι χρόνια ας πουμε 200 ευρώ καπου εκεί τους 13 παράγοντες. Εγω τελικα εχω οποτε εκανα ενέσεις σε όλη την εγκυμοσυνη έως και 40 μερες μετα τον τοκετό.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Κοριτσια εμένα δεν μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας.. άρα πως είναι στο πρωτόκολλο και δεν μου το ανέφερε?? Έχει κάνει κάποια το πακέτο να μου πει πόσο κοστίζει?? Αν και δεν ξέρω αν προλαβαίνω τώρα.. γτ σε μια βδομάδα περίπου ξεκινάω.. 

Καλησπερα κοριτσια!Καλο μηνα!
Δεν προλαβαινεις τωρα γιατι θελει αρκετο καιρο να βγει.
Υπαρχει ενα κεντρο στα Ιλισια,genotypos λεγεται που δεχεται συνταγη οποτε πληρωνεις μονο συμμετοχη κ πηγαινει πολυ οικονομικα.
Ομως δεν ειναι υποχρεωτικο να την κανεις.Εμενα πχ ο γιατρος μου μου χε πει οτι δε χρειαζεται γιατι δινουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικες.Επισης κ η αιματολογος στο Ελενα μου χε πει αν δεν εχω ιστορικο αποβολων ή καποιον στην οικογενεια με θρομβοφιλια να μην την κανω.Οποτε μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , despina. είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Καλο μηνα!
Δεν προλαβαινεις τωρα γιατι θελει αρκετο καιρο να βγει.
Υπαρχει ενα κεντρο στα Ιλισια,genotypos λεγεται που δεχεται συνταγη οποτε πληρωνεις μονο συμμετοχη κ πηγαινει πολυ οικονομικα.
Ομως δεν ειναι υποχρεωτικο να την κανεις.Εμενα πχ ο γιατρος μου μου χε πει οτι δε χρειαζεται γιατι δινουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικες.Επισης κ η αιματολογος στο Ελενα μου χε πει αν δεν εχω ιστορικο αποβολων ή καποιον στην οικογενεια με θρομβοφιλια να μην την κανω.Οποτε μην αγχωνεσαι!

Εχει κανει κάποιος στην οικογένεια σου εξετασεις θρομβοφιλιας και ξέρουν οτι δεν έχουν;

 Γιατι εμενα η μετάλλαξη ειναι στην προθρομβινη που ειναι στην κληρονομική και όχι στην επίκτητη. Και οι δυο γιαγιάδες μου πέθαναν απο εγκεφαλικό, αλλα ποτε δεν εξετάστηκαν , ουτε και οι γονείς μου φυσικα. Αλλα και να ήξεραν οτι έχουν δεν θα έκαναν αντιπηκτικες εφ όρου ζωής,

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , despina. είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Καλο μηνα!
Δεν προλαβαινεις τωρα γιατι θελει αρκετο καιρο να βγει.
Υπαρχει ενα κεντρο στα Ιλισια,genotypos λεγεται που δεχεται συνταγη οποτε πληρωνεις μονο συμμετοχη κ πηγαινει πολυ οικονομικα.
Ομως δεν ειναι υποχρεωτικο να την κανεις.Εμενα πχ ο γιατρος μου μου χε πει οτι δε χρειαζεται γιατι δινουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικες.Επισης κ η αιματολογος στο Ελενα μου χε πει αν δεν εχω ιστορικο αποβολων ή καποιον στην οικογενεια με θρομβοφιλια να μην την κανω.Οποτε μην αγχωνεσαι!

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα...μακάρι να πάνε όλα καλά.. και τις κάνω προληπτικά για λίγο καιρό.. μπορώ να τις κάνω και μετά.. και μακάρι να ναι αχρειαστες... Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Καντι είπε:

Εχει κανει κάποιος στην οικογένεια σου εξετασεις θρομβοφιλιας και ξέρουν οτι δεν έχουν;

 Γιατι εμενα η μετάλλαξη ειναι στην προθρομβινη που ειναι στην κληρονομική και όχι στην επίκτητη. Και οι δυο γιαγιάδες μου πέθαναν απο εγκεφαλικό, αλλα ποτε δεν εξετάστηκαν , ουτε και οι γονείς μου φυσικα. Αλλα και να ήξεραν οτι έχουν δεν θα έκαναν αντιπηκτικες εφ όρου ζωής,

Δε διαφωνω σε αυτο που λες,απλα ξερω οτι πολλοι δεν την προτεινουν με την αιτιολογια οτι απο μονη της δε λεει κατι γιατι πρεπει να συνυπαρχουν κι αλλοι παραγοντες ή γιατι θα δωσουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικα.

Κοριτσια σημερα πηγα σε ενδοκρινολογο αναπαραγωγης(πολυ καλο για οποια ενδιαφερεται) κ μου πε καποιες πληροφοριες που δεν ηξερα.
Μας ζητησε να κανει ο αντρας μου για το σπερμα οξειδωτικο στρες που δεν εχουμε κανει.Εχουμε κανει κατακερματισμο κ ειχε μετριο.
Το θεμα ειναι οτι εδω κι ενα χρονο που εχει ξεκινησει ο αντρας μου αντιοξειδωτικα καποιες φορες χειροτερεψε κιολας το σπερμα.
Μας ειπε οτι χρειαζεται ενας βαθμος οξειδωσης κ μπορει τα αντιοξειδωτικα να εχουν το αντιθετο αποτελεσμα οποτε να πρεπει να τα κοψει.Γι'αυτο μας ειπε να κανουμε την εξεταση.Το χετε ξανακουσει αυτο;Επισης ενα κεντρο κρυογονια που μας στελνει κ για σπερμοδιαγραμμα εχει παει καποια;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, despina. είπε:

Δε διαφωνω σε αυτο που λες,απλα ξερω οτι πολλοι δεν την προτεινουν με την αιτιολογια οτι απο μονη της δε λεει κατι γιατι πρεπει να συνυπαρχουν κι αλλοι παραγοντες ή γιατι θα δωσουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικα.

Κοριτσια σημερα πηγα σε ενδοκρινολογο αναπαραγωγης(πολυ καλο για οποια ενδιαφερεται) κ μου πε καποιες πληροφοριες που δεν ηξερα.
Μας ζητησε να κανει ο αντρας μου για το σπερμα οξειδωτικο στρες που δεν εχουμε κανει.Εχουμε κανει κατακερματισμο κ ειχε μετριο.
Το θεμα ειναι οτι εδω κι ενα χρονο που εχει ξεκινησει ο αντρας μου αντιοξειδωτικα καποιες φορες χειροτερεψε κιολας το σπερμα.
Μας ειπε οτι χρειαζεται ενας βαθμος οξειδωσης κ μπορει τα αντιοξειδωτικα να εχουν το αντιθετο αποτελεσμα οποτε να πρεπει να τα κοψει.Γι'αυτο μας ειπε να κανουμε την εξεταση.Το χετε ξανακουσει αυτο;Επισης ενα κεντρο κρυογονια που μας στελνει κ για σπερμοδιαγραμμα εχει παει καποια;

Έχει κάνει η μαμά μου, είχε η αδερφή της (κληρονομική).. και μας είπε ο αιματολογος ότι αν βγει θετική θα πρέπει να το δούμε όλη η οικογένεια.. εν τέλη δεν είχε τίποτα...οπότε καθησυχαστηκα κάπως έτσι... Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το κάνω αν μου έλεγε η γιατρός.. στο κάτω κάτω έχω κάνει τόσες εξετάσεις.. επεμβάσεις.. που τα 300€ είναι ψίχουλα.. πάντως ακόμη και αν δεν μου πει η γιατρός.. αν όλα πάνε καλά και έχουμε θετικό αποτέλεσμα την πρώτη μέρα θα τις κάνω ...για να μαι ήσυχη εγώ..! Ευχαριστώ πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, despina. είπε:

Δε διαφωνω σε αυτο που λες,απλα ξερω οτι πολλοι δεν την προτεινουν με την αιτιολογια οτι απο μονη της δε λεει κατι γιατι πρεπει να συνυπαρχουν κι αλλοι παραγοντες ή γιατι θα δωσουν ουτως ή αλλως αντιπηκτικα.

Κοριτσια σημερα πηγα σε ενδοκρινολογο αναπαραγωγης(πολυ καλο για οποια ενδιαφερεται) κ μου πε καποιες πληροφοριες που δεν ηξερα.
Μας ζητησε να κανει ο αντρας μου για το σπερμα οξειδωτικο στρες που δεν εχουμε κανει.Εχουμε κανει κατακερματισμο κ ειχε μετριο.
Το θεμα ειναι οτι εδω κι ενα χρονο που εχει ξεκινησει ο αντρας μου αντιοξειδωτικα καποιες φορες χειροτερεψε κιολας το σπερμα.
Μας ειπε οτι χρειαζεται ενας βαθμος οξειδωσης κ μπορει τα αντιοξειδωτικα να εχουν το αντιθετο αποτελεσμα οποτε να πρεπει να τα κοψει.Γι'αυτο μας ειπε να κανουμε την εξεταση.Το χετε ξανακουσει αυτο;Επισης ενα κεντρο κρυογονια που μας στελνει κ για σπερμοδιαγραμμα εχει παει καποια;

Δεσποινακι καλημερα ..αν μπορεις θα θελα να μ πεις για την ενδοκρινολογο αναπαραγωγης που πηγες ..σε ευχαριστω πολυ ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 29 λεπτά , mominthemaking είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

δυστυχώς δε γονιμοποιήθηκε το ωάριο.

τί να κάνουμε προχωράμε!

καλή συνέχεια

προχωράμε ναι, δεν θα στο αφήσουν για παρακολούθηση?

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλως σας βρήκα ολες εδω :)

Ξεκιναμε και εμεις δειλα δειλα την προσπαθεια μας τον επομενο μηνα...

Χαμηλή ΑΜΗ εγω (0.33) και 42 Μαΐων, ηπια ολιγοσπερμία ο καλος μου...ο γιατρος προτεινα μην το καθυστερησουμε και χασουμε το παραθυρο...

Καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια εμένα το ηθικο μου είναι λίγο πεσμενο...αν και το περιμενα και δεν επεσα απο τα συννεφα οταν μας ενημερωσε ο γιατρος ενιωσα σαν να με πυροβολησαν στο κεφαλι και σκορπισε το μυαλο μου...

Ο καλος μου απο την αλλη πολυ χαρουμενος και θετικος, τυπου πλησιαζουμε στον στοχο μας προσπαθει να μου δωσει δυναμη...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλως σας βρήκα ολες εδω :)

Ξεκιναμε και εμεις δειλα δειλα την προσπαθεια μας τον επομενο μηνα...

Χαμηλή ΑΜΗ εγω (0.33) και 42 Μαΐων, ηπια ολιγοσπερμία ο καλος μου...ο γιατρος προτεινα μην το καθυστερησουμε και χασουμε το παραθυρο...

Καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια εμένα το ηθικο μου είναι λίγο πεσμενο...αν και το περιμενα και δεν επεσα απο τα συννεφα οταν μας ενημερωσε ο γιατρος ενιωσα σαν να με πυροβολησαν στο κεφαλι και σκορπισε το μυαλο μου...

Ο καλος μου απο την αλλη πολυ χαρουμενος και θετικος, τυπου πλησιαζουμε στον στοχο μας προσπαθει να μου δωσει δυναμη...

Καλημέρα κ καλή αρχή!!!!! Μπράβο στον καλό σου! Μακαρι να ήταν όλοι έτσι!!!!

1 ώρα πρίν, mominthemaking είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

δυστυχώς δε γονιμοποιήθηκε το ωάριο.

τί να κάνουμε προχωράμε!

καλή συνέχεια

Κρίμα!

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...