Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , ksvolimi είπε:

Ειτε τεταρτη ειτε πεμπτη θα ναι αρα θα κατσω εως δευτερα σιγουρα κ τριτη μπορω να γυρισω.. τελος παντων εχω μελλον ακομη..ωστοσο μετα τη τελευταια παλινδρομη ας περασω αυτη τη πίστα της 8ης εβδομαδας και βλεπουμε.. αν ολα πανε καλα φυσικα εξαρχης!

Αχ μη μιλάς για παλινδρομες αγχώνομαι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Zenia82 είπε:

Κορίτσια έκλεισα ένα ραντεβού με τον σφ ομολογουμένως είναι φωτιά στα σαββατόβραδα χαχα. Αναρωτιέμαι πόσο στοιχίζει το πακέτο με 3 ή 4 ωοληψίες αν είναι εύκολο κάποια κοπέλα να μου πει εδώ ή με μήνυμα θα το εκτιμούσα.  Έτσι για να ξέρουμε λίγο που βαδίζουμε. 

Όπως είπε η @kateriiina25 100 ευρώ έδωσα κι εγώ πριν 3 μήνες.
Κι έχω πάει και σε άλλους κι είχα δώσει 120, άρα δεν μου φάνηκαν φωτιά τα 100, αλλά οκ ούτε και λίγα.
Το πακέτο των 3 ωοληψιών σε εμένα μου είπε για 2 χιλιάρικα. Εδώ έχω διαβάσει νομίζω να λένε και για πακέτο 4 ωοληψιών με 2 χιλιάρικα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Εχω τρελαθεί απ' τη χαρά μου... Αλλά και πάλι συγκρατημένα με τόσα που έχουμε περάσει.. λοιπόν .. έκανα εμβρυομεταφορα πριν μια βδομάδα.. απ' την ανυπομονησία μου έκανα τεστ χθες και σήμερα το πρωί... Βγαίνουν αχνα θετικα.. να σημειώσω ότι τα βάλαμε σε τεχνητό κύκλο.. ένα μήνα μετά την ωολληψια... Τι λέτε βρε κορίτσια? Υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν λάθος??  Για να βγαίνουν τόσο νωρίς θετικά σημαίνει ότι έχει γίνει εμφύτευση?? 

Μπράβο βρε κορίτσι, τι ευχάριστο νέο!!! Μα γιατί να είναι λάθος? Δεν μπορεί! Εύχομαι να συνεχίσει τόσο όμορφα για τους επόμενους 9 μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Σ ευχαριστω παρα πολυ! Την φωτογραφια την θελει ο αντρας μου.. επειδη δεν ειναι μαζι μου στην Αθηνα. 

Μακαρι μακαρι..! Για ολες μας το καλυτεροο!❤

Γρήγορα μια θετικότατη χοριακη κορίτσι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!

Έχω 1 κουτί Femara των 2,5 mg που λήγει το 2024 και αρκετά κουτιά cyclacur εκ των οποίων τα 2 είναι κλειστά και 4 είναι ανοιγμένα και λείπουν είτε άσπρα είτε καφέ!!Περισσότερα άσπρα λείπουν η αλήθεια είναι!!

Οποία κοπέλα ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για να τις τα στείλω!!Μένω επαρχία!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Jane. είπε:

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά. Γράφω πρώτη φορά στο forum, αν και σας διαβάζω εδώ και κάμποσο καιρό. Είμαι 41 ετών και εδώ και 2 χρόνια περίπου, προσπαθούμε με τον σύζυγο μου για παιδάκι με εξωσωματική. Στο πρώτο κέντρο καναμε τρεις ετ με την πρώτη βιοχημικη και τις άλλες δύο με μηδενική χοριακή.  Αυτή τη στιγμή, είμαστε σε άλλο κέντρο, και έχουμε στη κατάψυξη 6 εμβρυα, ένα 8 κυττάρων και τα υπόλοιπα 5,6,7 κυττάρων. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι έχουμε τα εμβρυα που χρειαζόμαστε και να προχωρήσουμε με υστεροσκοπηση και μετά με ετ. Εγώ του ζήτησα να κάνουμε μια ωοληψια ακόμα. Αυτά εν ολίγοις με το στάδιο στο οποίο βρισκόμαστε.

Το κακό είναι ότι εγω είμαι πολύ απογοητευμένη και πολλές φορές μου βγαίνει σε εκνευρισμό. Τα βάζω με τον σύζυγο μου, κλεινομαι στον εαυτό μου και δεν θέλω να μιλάω με κανένα. Πολλές φορές ακούω για άλλες κοπέλες που μένουν έγκυες και στεναχωριέμε. Στεναχωριέμε για μένα που αυτό που θέλω τόσο πολύ δεν έρχεται, και ο χρόνος κυλάει.  Στεναχωριέμε για εκείνες, που η φίλη τους, δεν μπορεί να συμμεριστει την χαρά τους απόλυτα, όταν μαθαίνει για την εγκυμοσύνη τους. Μετά έρχονται οι ενοχές και  αναρωτιέμαι τι κακός άνθρωπος πρέπει να είμαι. Είμαι καπνίστρια εδώ και πάρα πολλά χρόνια και έχω επίσης, τρομερές ενοχές ότι φταίει αυτό και δεν τα καταφέρνω αλλά δεν έχω και τη δύναμη να το κόψω.

Έχω πάρει μεγάλη δύναμη από τις ιστορίες σας, και έχω ανάγκη να συνεχίζω να παίρνω. Σας ευχαριστώ πολύ. Συνεχίζω να προσπαθώ.

 

Καλώς όρισες Jane! Θα μπορούσες να κάνεις ακόμα μία ωοληψία, ειδικά αν είναι σε φυσικό κύκλο που δεν έχεις και επιβάρυνση. Τα έμβρυα που έχετε είναι 3ης μέρας, σωστά? Ως τώρα μόνο με 3ης μέρας έκανες ετ ή έχεις δοκιμάσει και με βλαστοκύστες? Ρωτάω επειδή απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχει η τάση στους γιατρούς ύστερα από αποτυχία με τον ένα τρόπο να δοκιμάζουν τον άλλο.

Όσο για τον εκνευρισμό είναι απολύτως ανθρώπινο να έχεις ξεσπάσματα. Ειδικά στον άντρα σου, που είναι ο πιο κοντινός σου άνθρωπος. Το παθαίνω κι εγώ και μετά νιώθω χάλια, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το τσιγάρο εννοείται ότι καλό δεν κάνει πουθενά, όμως για την επτυχία ή την αποτυχία αντίστοιχα, συντελούν πολλοί παράγοντες. Εσύ κάνεις το καλύτερο που μπορείς και μην έχεις αμφιβολία γι' αυτό, γιατί θέλεις ένα παιδί με όλη τη δύναμη της καρδιάς σου και είμαι σίγουρη ότι το προσπαθείς όσο μπορείς. Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Έχετε πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο? Το έχετε ψάξει με καρυότυπο και κυστική ίνωση και ορμονικό έλεγχο? Γιατί ανάλογα με τα αποτελέσματα αυτών των εξετάσεων οι ανδρολόγοι προτείνουν κάποια ενδεδειγμένη θεραπεία.

Ναι τις έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις και είναι οκ. Παίρνει proferti και τώρα του έδωσε ο εξωσωματιστη μου σερπαφαρ να πάρει για 75 μέρες. Βασικά την πρώτη φορά είχε 4 σπερματοζωαρια και τώρα κανένα. Ο εξωσωματιστη είναι αισιόδοξος ότι θα βρει στους όρχεις. Έχω κλείσε και ραντεβού στον Μακαρούνη. Περιμένω πως και πως να πάμε. Αν και ο σύντροφος μου δουλεύει συνέχεια και έχουμε αναβάλει πολλά ραντεβού 

3 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Εννοείται πως έγινε βιοψία, Όχι καμία αγωγή. Εσείς σε τι φάση βρίσκεστε; 

Εμένα παίρνει proferti εδώ και 5μηνες. Τώρα παίρνει και σερπαφαρ για 75 μέρες και ελπίζουμε πως θα βρούμε. Ο γιατρός είναι αισιόδοξος 

4 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Καλησπέρα. Εμένα δεν έχει αζωοσπερμια, έχει όμως οξειδωτικό στρες και κατάτμηση 29%. Εφόσον κάνουμε εξωσωματική απο οτι καταλαβα, η κατάτμηση δεν παιζει τόσο μεγάλο ρόλο, όμως το οξειδωτικό στρες είναι προβλημα κατά τη γονιμοποίηση των ωαριων κ μετά για τη βιωσιμότητα του εμβρύου και μπορεί να οδηγησει  κ σε αποβολές. Όποτε πήραμε βιταμίνες. Ξεκινήσαμε με Androferti  και μετά sermatrop alfa (περιέχει ψευδαργυρο, σελήνιο κα συστατικά που βοηθουν στην προστασία από το οξειδωτικό στρες). 

Σε εμάς για παραδειγμα, στην προηγουμενη ωοληψια, γονιμοποιηθηκαν 5 ωάρια μέχρι 3η μερα, όμως μετά δεν προχωρησε κανένα σε βλαστοκυστη. Υποθέσαμε ότι σε ένα ποσοστό μπορεί να οφείλεται κ σε αυτό, και πηγαμε να κανουμε εξειδικευμένες εξετάσεις. Έτσι ξεκινήσαμε βιταμίνες. Για 3 μήνες θα τα παιρνει. 

Και εμένα παίρνει τα proferti αν και δεν είδαμε διαφορά. Ίσα ίσα χειροτέρεψε. Και τώρα παίρνει και σερπαφαρ για 75 μέρες και βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ksvolimi said:

Κοριτσια ερωτηση χιλιοειπωμενη… στην ετ ποσες κάθεστε απο δουλεια και ποσες μερες εχω κανει τα παντα και να κατσω και δυο μερες και να κατσω και 10 στο σπιτι και ξα δουλευω διαδικτυακα δεν ξερω τελικα τι να κανω αυτη τη φορα.. ευτυχως εχω τη δυνατοτητα να δουλεψω απο το σπιτι για καποιες μερες.. αλλα το σκεφτομαι κι αυτο αγχωτικό ειναι..

Τελεια παει!!! Με το καλο ο υπερηχος

Και εγώ έχω κάνει τα πάντα αλλά τελικά θεωρώ ότι μέχρι την πιθανή εμφύτευση(βάλε βαριά βαριά 8 ημέρα δηλαδή για βλαστοκυστες 3 ακόμη )δε θα έκανα τίποτα αγχωτικό.Ουτε δουλειά στο σπίτι.Μονο διάλογισμο,μουσικη,κουτσομπολιό..Όχι ότι αλλάζει κάτι αλλα αν δεν μπορούσα να καθήσω όλες τις μέρες θα έκανα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

απο οσα εχω καταλαβει πλεον το συγκεκριμενο συστημα τεχν νοημοσυνης εμβρυων εφαρμοζεται γενικως στο ιασω στην επιλογη εμβρυων.

Όχι, δυστυχώς δεν εφαρμόζεται πάντα. Μου είχαν πει ότι θα το εφάρμοζαν στα έμβρυα που προέκυψαν από την τελευταία μου ωοληψία, όμως δεν το εφάρμοσαν και όταν ρώτησα το λόγο, μου απάντησαν ότι πρέπει να πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις, να έχουν συγκεκριμένο μέγεθος κλπ αλλιώς δε γίνεται να μπουν στο μηχάνημα που τα ελέγχει.

4 ώρες πρίν, Makelen είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα..! Ειμαι ηδη Αθηνα και περιμενω αυριο να κανω την ετ. Θελω να σας ρωτησω μερικα πραγματα..

1. Το πρωι πρωι στις 8.30 βαζω την vasclor. Κατα τις 10.00 θα φυγω σιγα σιγα για Ιασ@. Να κανω κανονικα ντουζ λιγο νωριτερα κ να πλυθω απο κατω ενω εχω βαλει την κρεμα;?

2. Αν δεν μου δωσουν 'φωτογραφια' με την τοποθετηση των εμβρυων.. μπορω να την ζητησω; δεν ξερω πως να το χειριστω ευγενικα...! 

3. Θα μου δωσουν γραμμενα αναλυτικα την ποιοτητα των κατεψυγμενων εμβρυων που απομενουν ή πρεπει να πω κατι εγω;?

1) Ναι, κανονικά κάνεις ντους, καλό είναι όμως να μη φορέσεις κρέμες με έντονα αρώματα ούτε κολώνια ή αποσμητικό με άρωμα, γιατί μπορούν να επηρεάσουν το γενετικό υλικό.

2) Καλέ ναι, να ζητήσεις!!! Δεν ξέρω αν δίνουν όλα τα κέντρα, αλλά δε χάνεις τίποτα να ζητήσεις!

3) Εκεί που είμαι εγώ δεν δίνουν γραπτή αναφορά για τα έμβρυα που απομένουν, παρά μόνο γι' αυτά που μεταφέρονται, μπορείς όμως να ρωτήσεις και θα σου πούνε προφορικά έστω.

Με το καλό κοριτσάκι μου!!! Να πάνε όλα καλά!!! ❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...