Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια σκατουλες...Με πηρε ο γιατρός και μου είπε πως η βλαστοκυστη ειναι BC οποτε μετριοτατη οπως καταλαβαίνετε... Προτείνει να συνεχίσουμε τις ωοληψιες...Κ εγω ειχα προετοιμαστεί ψυχολογικα για εμβρυομεταφορα στον επόμενο κυκλο...:(

Από το να πάρεις απογοήτευση κοπελα μ, καλύτερα 1 μηνα ακόμα υπομονή! Καμία φορά από τη φουρια μας να τα καταφέρουμε, παίρνουμε λάθος αποφάσεις! Κάνε υπομονή, ξερω οτι το περίμενες, αλλα αφου δεν ενδείκνυται τωρα, υπομονή! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια σκατουλες...Με πηρε ο γιατρός και μου είπε πως η βλαστοκυστη ειναι BC οποτε μετριοτατη οπως καταλαβαίνετε... Προτείνει να συνεχίσουμε τις ωοληψιες...Κ εγω ειχα προετοιμαστεί ψυχολογικα για εμβρυομεταφορα στον επόμενο κυκλο...:(

Αν μπορούσαμε να κάνουμε κάθε μήνα εμβρυομεταφορά θα ήταν η καλύτερη μας αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Άσχημο όταν την αναβάλεις αλλά καλύτερα να ακούσεις τον γιατρό. Σκέψου ότι μπορεί να σε γλιτώνει από μια απογοήτευση. Συνέχισε και θα έρθει η τέλεια βλαστοκύστη και η εμβρυομεταφορα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2022 at 9:45 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

Στο Γεν την έκανα και οχι, δεν έμεινα μέσα. Πρωί πήγα και το απόγευμα έφυγα. Εμένα μου φάνηκε βέβαια λες και έμεινα εκεί μία ώρα αφού όλη την ώρα κοιμόμουν, ο καημένος ο άντρας μου όμως την άκουσε αφού ήταν μόνος του σε μία πολυθρόνα μέχρι να φύγουμε.
Ναι, ετοιμάζομαι σιγά σιγά. Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, καλή επιτυχία και σε σένα με την επέμβαση.  

:grin::grin: ρε τι τραβάνε και οι άντρες μας!! Σε ευχαριστώ κορίτσι μου♥️

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Να ρωτήσω κ εγω με τη σειρα μου...Εχει πετύχει κοπελα εγκυμοσύνη με εμβρυο 4BC ή 5BC; Και τα γράμματα σημαινουν οτι στην πορεία το έμβρυο θα εχει πρόβλημα; Ή οτι απλα εχει λιγότερες πιθανότητες να εμφυτευτει σε πρώτη φαση;;; 

Κριμα γαμωτο,κανε λιγο υπομονή ακομα..τα νούμερα δειχνουν τον βαθμο εξελιξης Των εμβρυων και τα γραμματα τη ποιοτητα.
εξαιρετικες βλαστοκυστες ειναι πανω απο 3AA 
Καλες  3–6AB,  3–6BA,  1–2AA 
Μέτριες 3–6BB, 3–6AC,  3–6CA, 1–2AB,1–2BA
Πτωχες 1–6BC, 1–6CB, 1–6CC, 1–2BB

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Nephele78 είπε:

Κριμα γαμωτο,κανε λιγο υπομονή ακομα..τα νούμερα δειχνουν τον βαθμο εξελιξης Των εμβρυων και τα γραμματα τη ποιοτητα.
εξαιρετικες βλαστοκυστες ειναι πανω απο 3AA 
Καλες  3–6AB,  3–6BA,  1–2AA 
Μέτριες 3–6BB, 3–6AC,  3–6CA, 1–2AB,1–2BA
Πτωχες 1–6BC, 1–6CB, 1–6CC, 1–2BB

Επίσης το γένεσις έχει ένα πολύ καλό άρθρο για τον χαρακτηρισμό. 
εχω προσπαθήσει να αναβάσεων το λινκ αλλά μάλλον δεν με άφησε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Chris_V είπε:

Επίσης το γένεσις έχει ένα πολύ καλό άρθρο για τον χαρακτηρισμό. 
εχω προσπαθήσει να αναβάσεων το λινκ αλλά μάλλον δεν με άφησε. 

Μπορεις να το ανεβασεις απλο; Οχι σαν λινκ...για να το δω...Σε ευχαριστώ


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, agg83 είπε:

Ελα ντε καλά τα λες. Αφού έχω μηδενίζεται τα κοντέρ μπορώ να περιμένω κάτι μόνο προς το καλυτερο. Είμαι τόσο απογοητευμένη όμως που πιστευω οτι έχω κι άλλα περιθώρια ατυχίας. 

Οικονομικά.. Ας μην το πιασουμε αυτό το θέμα. Καταλαβαίνετε.. Αν υπάρξει τέτοια παροτρυνση θα το κάνω ναι. Αλλά ο γιατρός περιμένει να δει γενετικά αυτό το ένα για τώρα

Εγώ θα σου ευχηθώ αυτό το ένα να είναι το σποράκι σου. Μην απογοητευεσαι. Ο σύζυγος μου έχει μετατοπιση κι ο γιος μου ειναι η μοναδική μας υγιής βλαστοκυστη.Είναι όντως ψυχοφθορο αλλά λύση θα βρεθεί. Ηλικιακά είσαι οκ, τώρα για την ποιότητα των ωαρίων δεν ξέρω να βοηθήσω.  Υπάρχει και η προοπτική της δωρεάς α εξαντλήσετε τα όρια σας.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Μπορεις να το ανεβασεις απλο; Οχι σαν λινκ...για να το δω...Σε ευχαριστώ

Αξιολόγηση εμβρύων 2ης – 3ης ημέρας

Η αξιολόγηση και επιλογή των εμβρύων την 2η και 3η ημέρα μετά την ωοληψία γίνεται με βάση δύο μορφολογικά κριτήρια: αφ’ ενός τη διαίρεση των εμβρύων σε κύτταρα (βλαστομερίδια) και αφ’ ετέρου τη μορφολογική εμφάνιση των κυττάρων αυτών.

Διαίρεση

Τη δεύτερη ημέρα μετά την ωοληψία τα έμβρυα θα πρέπει να έχουν διαιρεθεί σε 2-4 βλαστομερίδια. Καλύτερα θεωρούνται τα έμβρυα των 4 κυττάρων, ενώ αυτά των 2 κυττάρων θεωρούνται «αργά αναπτυσσόμενα» έμβρυα. Την τρίτη ημέρα καλλιέργειας, τα έμβρυα πρέπει να έχουν διαιρεθεί σε 5-8 κύτταρα. Καλύτερα θεωρούνται τα έμβρυα με 8 βλαστομερίδια και οριακά αυτά των 5 κυττάρων.

Μορφολογία – Θρυμματισμός

Τα έμβρυα κατατάσσονται σε τέσσερις κατηγορίες (grade I-IV) με βάση το σχήμα των βλαστομεριδίων και την έλλειψη ή παρουσία θρυμματισμού. Στην κατηγορία Ι (grade I) κατατάσσονται έμβρυα χωρίς θρυμματισμό, με κανονικό σχήμα (σφαιρικό ή ελλειψοειδές) και ομοιομορφία των βλαστομεριδίων. Αντιθέτως, η κατηγορία ΙV (grade IV) περιλαμβάνει τα έμβρυα με έντονο θρυμματισμό, ανισομεγέθη και κατεστραμμένα βλαστομερίδια, ή βλαστομερίδια με ανώμαλο σχήμα, πολλαπλούς πυρήνες κ.λπ., ενώ ενδιάμεσα (κατηγορίες ΙΙ και ΙΙΙ) κατατάσσονται τα υπόλοιπα έμβρυα. Τα αργοπορούντα έμβρυα, όπως και εκείνα με πολύ μεγάλο ποσοστό θρυμματισμού έχουν σημαντικά μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας κυήσεως. Ιδανικά έμβρυα για εμβρυομεταφορά θεωρούνται τα έμβρυα με 4 κύτταρα κατηγορίας Ι-ΙΙ. Αντίστοιχα στις 72 ώρες μετά την ωοληψία ιδανικά θεωρούνται τα έμβρυα 8 κυττάρων κατηγορίας Ι – ΙΙ.

Άλλα κριτήρια

Πολλαπλοί πυρήνες (multinucleation)

Φυσιολογικά κάθε κύτταρο (βλαστομερίδιο) του διαιρούμενου εμβρύου πρέπει να περιέχει ένα ορατό πυρήνα. Η παρουσία πολλαπλών πυρήνων (multinucleation) στο εσωτερικό των βλαστομεριδίων παραπέμπει σε ανώμαλο αριθμό χρωμοσωμάτων και συνδέεται με μειωμένη ποιότητα και πιθανότητα εμφύτευσης. Ο αριθμός των πυρήνων είναι καλύτερα ορατός στο μικροσκόπιο τη 2η ημέρα ανάπτυξης, δηλαδή στο στάδιο 2-4 κυττάρων.

Ομοιομορφία των βλαστομεριδίων

Η ομοιομορφία των βλαστομεριδίων είναι ένα ακόμη μορφολογικό χαρακτηριστικό που συνδέεται με την ποιότητα του εμβρύου. Τυπικά, ένα έμβρυο καλής ποιότητας αποτελείται από ομοιόμορφα βλαστομερίδια, ίδιου σχήματος και μεγέθους , που καταλαμβάνουν σχεδόν εξολοκλήρου το εσωτερικό της διάφανης ζώνης. Είναι επιτρεπτό, παρόλα αυτά, ένα βλαστομερίδιο να έχει μεγαλύτερο μέγεθος από τα υπόλοιπα, όταν το έμβρυο βρίσκεται σε ενδιάμεσο στάδιο διαίρεσης, δηλαδή στα 3, 5 ή 7 κύτταρα.

Κυτταρόπλασμα βλαστομεριδίων

Η παρουσία κενοτοπίων ή κοκκώδους κυτταροπλάσματος στο εσωτερικό των βλαστομεριδίων πρέπει να καταγράφονται, αν και δεν έχει αποδειχθεί ότι σχετίζονται με χαμηλή εμβρυϊκή ποιότητα.

Πάχος διάφανης ζώνης

Η διάφανη ζώνη είναι μια ακυτταρική γλυκοπρωτεϊνική στοιβάδα που περιβάλλει τα έμβρυα. Κατά τη διόγκωση του εμβρύου στο στάδιο της βλαστοκύστης, η διάφανη ζώνη ρήγνυται, επιτρέποντας την έξοδο του εμβρύου (εκκόλαψη) και τη μετέπειτα εμφύτευση. Αυξημένο πάχος ή σκλήρυνση της διάφανης ζώνης συνδέονται με χαμηλή πιθανότητα εμφύτευσης, εξαιτίας αδυναμίας εκκόλαψης του εμβρύου


Καλλιέργεια βλαστοκύστεων

Με τον όρο βλαστοκύστη περιγράφεται ένα συγκεκριμένο στάδιο ανάπτυξης του εμβρύου, μετά από 5-6 ημέρες καλλιέργειας..

Θεωρητικά, η ανάπτυξη βλαστοκύστης είναι δείγμα ομαλής εξέλιξης του κάθε εμβρύου. Επίσης, έχει τεκμηριωθεί ότι τα έμβρυα που φθάνουν στο στάδιο της εκκολαπτόμενης βλαστοκύστης έχουν περίπου διπλάσια πιθανότητα να εμφυτευθούν.

Η ώριμη βλαστοκύστη χαρακτηρίζεται από τη διόγκωσή της, τη λέπτυνση της διαφανούς ζώνης και τη συσσώρευση υγρού μεταξύ των κυττάρων: σχηματίζεται έτσι μια κοιλότητα (βλαστοκήλη). Στο στάδιο αυτό το έμβρυο αποτελείται από 60-120 κύτταρα, τα οποία σχηματίζουν δύο διακριτές ομάδες. Μία εξωτερική στοιβάδα κυττάρων, την έξω κυτταρική μάζα (η τροφοβλάστη) από την οποία θα σχηματισθεί ο πλακούντας, και μία έσω κυτταρική μάζα (η εμβρυοβλάστη) από την οποία θα σχηματισθεί το κυρίως έμβρυο.

Το επόμενο στάδιο είναι η εκκόλαψη της βλαστοκύστης από τη διαφανή ζώνη. Αυτό καθίσταται δυνατόν μέσω της συντονισμένης πίεσης που ασκείται στην ολοένα λεπτυνόμενη διαφανή ζώνη από τη διόγκωση του εμβρύου και της προοδευτικής διάβρωσής της από ένζυμα. Το αποτέλεσμα είναι ότι η διαφανής ζώνη ρήγνυται και από την οπή η βλαστοκύστη εκκολάπτεται, μέχρις ότου αποκολληθεί πλήρως. Θεωρείται ότι η εκκόλαψη συνιστά και έναν πιθανό μηχανισμό διδυμοποίησης: εάν το έμβρυο διαχωρισθεί σε δύο ημι-έμβρυα κατά την εκκόλαψη, είναι δυνατόν αυτά να αναπληρώσουν τα «χαμένα» τους κύτταρα και να αναπτυχθούν σε δύο γενετικώς όμοιους, αλλά χωριστούς οργανισμούς (όμοια ή μονοωγενή δίδυμα τέκνα, που έχουν υποχρεωτικά το ίδιο φύλο και αποτελούν το ένα «γενετικό κλώνο» του άλλου).

Αξιολόγηση βλαστοκύστεων

Για τις βλαστοκύστεις ισχύει διαφορετικό σύστημα αξιολόγησης σε σύγκριση με έμβρυα 2ης και 3ης ημέρας. Βασίζεται στη συνδυαστική αξιολόγηση επιμέρους χαρακτηριστικών της βλαστοκύστης, δηλαδή το βαθμό διόγκωσης, την πρόοδο της εκκόλαψης, την ποιότητα της έσω κυτταρικής μάζας και της τροφοβλάστης.

Στάδιο διόγκωσης βλαστοκύστης Περιγραφή
Στάδιο 1: 
πρώιμη βλαστοκύστη
η κοιλότητα καταλαμβάνει λιγότερο από το μισό του όγκου του εμβρύου
Στάδιο 2: 
βλαστοκύστη
η κοιλότητα καταλαμβάνει περισσότερο από το μισό του όγκου του εμβρύου
Στάδιο 3: 
πλήρης βλαστοκύστη
η κοιλότητα καταλαμβάνει πλήρως το έμβρυο
Στάδιο 4: 
διογκωμένη βλαστοκύστη
ο όγκος της κοιλότητας είναι μεγαλύτερος του αρχικού όγκου ενός εμβρύου 2ης-3ης ημέρας. Η διάφανη ζώνη λεπταίνει ως αποτέλεσμα της διόγκωσης
Στάδιο 5: 
εκκολαπτόμενη βλαστοκύστη
η τροφοβλάστη αρχίζει να εξέρχεται από τη διάφανη ζώνη
Στάδιο 6: 
εκκολαφθείσα βλαστοκύστη
η βλαστοκύστη έχει εξέλθει πλήρως από τη διάφανη ζώνη
Αξιολόγηση έσω κυτταρικής μάζας Περιγραφή
βαθμίδα Α πολλά κύτταρα σε πυκνή διάταξη
βαθμίδα Β αρκετά κύτταρα σε αραιή διάταξη
βαθμίδα C λίγα ή ελάχιστα κύτταρα
Αξιολόγηση τροφοβλάστης Περιγραφή
βαθμίδα Α πολλά κύτταρα που σχηματίζουν ένα συμπαγές επιθήλιο
βαθμίδα Β λίγα κύτταρα που σχηματίζουν ένα αραιό επιθήλιο
βαθμίδα C λίγα ή ελάχιστα κύτταρα

Έτσι, την 5η ημέρα η ιδανική βλαστοκύστη αξιολογείται ως 4ΑΑ (διογκωμένη βλαστοκύστη με άριστη έσω κυτταρική μάζα και τροφοβλάστη), ενώ την 6η ημέρα ως 5ΑΑ ή 6ΑΑ (εκκολαπτόμενη ή εκκολαφθείσα βλαστοκύστη με άριστη έσω κυτταρική μάζα και τροφοβλάστη

 

Στο Ευγονία ήταν τελικά, δικό μου λάθος. Μαζί με τις φωτό που έχει (ψάξε να το βρεις και ολόκληρο) είναι πολύ κατατοπιστικό. Εμενα που εβαλα 3 ημερών με κατατόπισε πλήρως, σε συνδυασμό με το τον χαρακτηρισμό  και τις φωτό που έδωσε ο εμβρυολογος 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Την Δευτερα θα παω να κανω ενα σωρο αιματολογικες εξετασεις. Μου εγραψε ομως κ ουρων. Εχω ομως απο την αρχη της εγκυμοσυνης, μεγαλη συχνοουρια. Οπότε πως θα δωσω δειγμα τα πρωτα πρωινα ουρα, αφου καθε 2 ωρες ξυπναω κ πηγαινω τουαλετα; Εχουν απεργια τα διαγνωστικα μεχρι κ σημερα κ δεν μπορω να ρωτησω! Υπαρχει καποια εγκυος με συχνοουρια στο φορουμ, που εκανε την εξεταση, ωστε να με κατατοπίσει;? Ή καποια κοπέλα που απλως γνωριζει τι κανουμε;?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Καλέ τι γλυκιά κοιλιτσα! Φτου σου! 

Υγ. Ωραίο πλακάκι! Κι εμείς το ίδιο έχουμε!

Εναι λαμινειτ... Μαρτύριο, κανει συνέχεια σταμπες και θέλει σφουγγαρισμα κάθε μέρα. Μετάνιωσα που δεν έβαλα πλακάκι με εφέ ξύλου... Αστο! Αμα δλδ δεν είχαμε κανρι πέρυσι ανακαίνιση θα το ξυλωνα όλο! 

1 ώρα πρίν, Makelen είπε:

Κοριτσια καλημέρα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Την Δευτερα θα παω να κανω ενα σωρο αιματολογικες εξετασεις. Μου εγραψε ομως κ ουρων. Εχω ομως απο την αρχη της εγκυμοσυνης, μεγαλη συχνοουρια. Οπότε πως θα δωσω δειγμα τα πρωτα πρωινα ουρα, αφου καθε 2 ωρες ξυπναω κ πηγαινω τουαλετα; Εχουν απεργια τα διαγνωστικα μεχρι κ σημερα κ δεν μπορω να ρωτησω! Υπαρχει καποια εγκυος με συχνοουρια στο φορουμ, που εκανε την εξεταση, ωστε να με κατατοπίσει;? Ή καποια κοπέλα που απλως γνωριζει τι κανουμε;?

Εκανα εγω πηρα τα ουρα που ξύπνησα στις 7 και τα πήγα,  τους ειπα οτι ειναι πρωινά ουρά αλλά επειδει είμαι έγκυος κατουραω συχνά πυκνά να το λάβουν υπόψη τους. Καλημέρα κατρουλουυυυ και συ! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Αξιολόγηση εμβρύων 2ης – 3ης ημέρας

Η αξιολόγηση και επιλογή των εμβρύων την 2η και 3η ημέρα μετά την ωοληψία γίνεται με βάση δύο μορφολογικά κριτήρια: αφ’ ενός τη διαίρεση των εμβρύων σε κύτταρα (βλαστομερίδια) και αφ’ ετέρου τη μορφολογική εμφάνιση των κυττάρων αυτών.

Διαίρεση

Τη δεύτερη ημέρα μετά την ωοληψία τα έμβρυα θα πρέπει να έχουν διαιρεθεί σε 2-4 βλαστομερίδια. Καλύτερα θεωρούνται τα έμβρυα των 4 κυττάρων, ενώ αυτά των 2 κυττάρων θεωρούνται «αργά αναπτυσσόμενα» έμβρυα. Την τρίτη ημέρα καλλιέργειας, τα έμβρυα πρέπει να έχουν διαιρεθεί σε 5-8 κύτταρα. Καλύτερα θεωρούνται τα έμβρυα με 8 βλαστομερίδια και οριακά αυτά των 5 κυττάρων.

Μορφολογία – Θρυμματισμός

Τα έμβρυα κατατάσσονται σε τέσσερις κατηγορίες (grade I-IV) με βάση το σχήμα των βλαστομεριδίων και την έλλειψη ή παρουσία θρυμματισμού. Στην κατηγορία Ι (grade I) κατατάσσονται έμβρυα χωρίς θρυμματισμό, με κανονικό σχήμα (σφαιρικό ή ελλειψοειδές) και ομοιομορφία των βλαστομεριδίων. Αντιθέτως, η κατηγορία ΙV (grade IV) περιλαμβάνει τα έμβρυα με έντονο θρυμματισμό, ανισομεγέθη και κατεστραμμένα βλαστομερίδια, ή βλαστομερίδια με ανώμαλο σχήμα, πολλαπλούς πυρήνες κ.λπ., ενώ ενδιάμεσα (κατηγορίες ΙΙ και ΙΙΙ) κατατάσσονται τα υπόλοιπα έμβρυα. Τα αργοπορούντα έμβρυα, όπως και εκείνα με πολύ μεγάλο ποσοστό θρυμματισμού έχουν σημαντικά μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας κυήσεως. Ιδανικά έμβρυα για εμβρυομεταφορά θεωρούνται τα έμβρυα με 4 κύτταρα κατηγορίας Ι-ΙΙ. Αντίστοιχα στις 72 ώρες μετά την ωοληψία ιδανικά θεωρούνται τα έμβρυα 8 κυττάρων κατηγορίας Ι – ΙΙ.

Άλλα κριτήρια

Πολλαπλοί πυρήνες (multinucleation)

Φυσιολογικά κάθε κύτταρο (βλαστομερίδιο) του διαιρούμενου εμβρύου πρέπει να περιέχει ένα ορατό πυρήνα. Η παρουσία πολλαπλών πυρήνων (multinucleation) στο εσωτερικό των βλαστομεριδίων παραπέμπει σε ανώμαλο αριθμό χρωμοσωμάτων και συνδέεται με μειωμένη ποιότητα και πιθανότητα εμφύτευσης. Ο αριθμός των πυρήνων είναι καλύτερα ορατός στο μικροσκόπιο τη 2η ημέρα ανάπτυξης, δηλαδή στο στάδιο 2-4 κυττάρων.

Ομοιομορφία των βλαστομεριδίων

Η ομοιομορφία των βλαστομεριδίων είναι ένα ακόμη μορφολογικό χαρακτηριστικό που συνδέεται με την ποιότητα του εμβρύου. Τυπικά, ένα έμβρυο καλής ποιότητας αποτελείται από ομοιόμορφα βλαστομερίδια, ίδιου σχήματος και μεγέθους , που καταλαμβάνουν σχεδόν εξολοκλήρου το εσωτερικό της διάφανης ζώνης. Είναι επιτρεπτό, παρόλα αυτά, ένα βλαστομερίδιο να έχει μεγαλύτερο μέγεθος από τα υπόλοιπα, όταν το έμβρυο βρίσκεται σε ενδιάμεσο στάδιο διαίρεσης, δηλαδή στα 3, 5 ή 7 κύτταρα.

Κυτταρόπλασμα βλαστομεριδίων

Η παρουσία κενοτοπίων ή κοκκώδους κυτταροπλάσματος στο εσωτερικό των βλαστομεριδίων πρέπει να καταγράφονται, αν και δεν έχει αποδειχθεί ότι σχετίζονται με χαμηλή εμβρυϊκή ποιότητα.

Πάχος διάφανης ζώνης

Η διάφανη ζώνη είναι μια ακυτταρική γλυκοπρωτεϊνική στοιβάδα που περιβάλλει τα έμβρυα. Κατά τη διόγκωση του εμβρύου στο στάδιο της βλαστοκύστης, η διάφανη ζώνη ρήγνυται, επιτρέποντας την έξοδο του εμβρύου (εκκόλαψη) και τη μετέπειτα εμφύτευση. Αυξημένο πάχος ή σκλήρυνση της διάφανης ζώνης συνδέονται με χαμηλή πιθανότητα εμφύτευσης, εξαιτίας αδυναμίας εκκόλαψης του εμβρύου


Καλλιέργεια βλαστοκύστεων

Με τον όρο βλαστοκύστη περιγράφεται ένα συγκεκριμένο στάδιο ανάπτυξης του εμβρύου, μετά από 5-6 ημέρες καλλιέργειας..

Θεωρητικά, η ανάπτυξη βλαστοκύστης είναι δείγμα ομαλής εξέλιξης του κάθε εμβρύου. Επίσης, έχει τεκμηριωθεί ότι τα έμβρυα που φθάνουν στο στάδιο της εκκολαπτόμενης βλαστοκύστης έχουν περίπου διπλάσια πιθανότητα να εμφυτευθούν.

Η ώριμη βλαστοκύστη χαρακτηρίζεται από τη διόγκωσή της, τη λέπτυνση της διαφανούς ζώνης και τη συσσώρευση υγρού μεταξύ των κυττάρων: σχηματίζεται έτσι μια κοιλότητα (βλαστοκήλη). Στο στάδιο αυτό το έμβρυο αποτελείται από 60-120 κύτταρα, τα οποία σχηματίζουν δύο διακριτές ομάδες. Μία εξωτερική στοιβάδα κυττάρων, την έξω κυτταρική μάζα (η τροφοβλάστη) από την οποία θα σχηματισθεί ο πλακούντας, και μία έσω κυτταρική μάζα (η εμβρυοβλάστη) από την οποία θα σχηματισθεί το κυρίως έμβρυο.

Το επόμενο στάδιο είναι η εκκόλαψη της βλαστοκύστης από τη διαφανή ζώνη. Αυτό καθίσταται δυνατόν μέσω της συντονισμένης πίεσης που ασκείται στην ολοένα λεπτυνόμενη διαφανή ζώνη από τη διόγκωση του εμβρύου και της προοδευτικής διάβρωσής της από ένζυμα. Το αποτέλεσμα είναι ότι η διαφανής ζώνη ρήγνυται και από την οπή η βλαστοκύστη εκκολάπτεται, μέχρις ότου αποκολληθεί πλήρως. Θεωρείται ότι η εκκόλαψη συνιστά και έναν πιθανό μηχανισμό διδυμοποίησης: εάν το έμβρυο διαχωρισθεί σε δύο ημι-έμβρυα κατά την εκκόλαψη, είναι δυνατόν αυτά να αναπληρώσουν τα «χαμένα» τους κύτταρα και να αναπτυχθούν σε δύο γενετικώς όμοιους, αλλά χωριστούς οργανισμούς (όμοια ή μονοωγενή δίδυμα τέκνα, που έχουν υποχρεωτικά το ίδιο φύλο και αποτελούν το ένα «γενετικό κλώνο» του άλλου).

Αξιολόγηση βλαστοκύστεων

Για τις βλαστοκύστεις ισχύει διαφορετικό σύστημα αξιολόγησης σε σύγκριση με έμβρυα 2ης και 3ης ημέρας. Βασίζεται στη συνδυαστική αξιολόγηση επιμέρους χαρακτηριστικών της βλαστοκύστης, δηλαδή το βαθμό διόγκωσης, την πρόοδο της εκκόλαψης, την ποιότητα της έσω κυτταρικής μάζας και της τροφοβλάστης.

Στάδιο διόγκωσης βλαστοκύστης Περιγραφή
Στάδιο 1: 
πρώιμη βλαστοκύστη
η κοιλότητα καταλαμβάνει λιγότερο από το μισό του όγκου του εμβρύου
Στάδιο 2: 
βλαστοκύστη
η κοιλότητα καταλαμβάνει περισσότερο από το μισό του όγκου του εμβρύου
Στάδιο 3: 
πλήρης βλαστοκύστη
η κοιλότητα καταλαμβάνει πλήρως το έμβρυο
Στάδιο 4: 
διογκωμένη βλαστοκύστη
ο όγκος της κοιλότητας είναι μεγαλύτερος του αρχικού όγκου ενός εμβρύου 2ης-3ης ημέρας. Η διάφανη ζώνη λεπταίνει ως αποτέλεσμα της διόγκωσης
Στάδιο 5: 
εκκολαπτόμενη βλαστοκύστη
η τροφοβλάστη αρχίζει να εξέρχεται από τη διάφανη ζώνη
Στάδιο 6: 
εκκολαφθείσα βλαστοκύστη
η βλαστοκύστη έχει εξέλθει πλήρως από τη διάφανη ζώνη
Αξιολόγηση έσω κυτταρικής μάζας Περιγραφή
βαθμίδα Α πολλά κύτταρα σε πυκνή διάταξη
βαθμίδα Β αρκετά κύτταρα σε αραιή διάταξη
βαθμίδα C λίγα ή ελάχιστα κύτταρα
Αξιολόγηση τροφοβλάστης Περιγραφή
βαθμίδα Α πολλά κύτταρα που σχηματίζουν ένα συμπαγές επιθήλιο
βαθμίδα Β λίγα κύτταρα που σχηματίζουν ένα αραιό επιθήλιο
βαθμίδα C λίγα ή ελάχιστα κύτταρα

Έτσι, την 5η ημέρα η ιδανική βλαστοκύστη αξιολογείται ως 4ΑΑ (διογκωμένη βλαστοκύστη με άριστη έσω κυτταρική μάζα και τροφοβλάστη), ενώ την 6η ημέρα ως 5ΑΑ ή 6ΑΑ (εκκολαπτόμενη ή εκκολαφθείσα βλαστοκύστη με άριστη έσω κυτταρική μάζα και τροφοβλάστη

 

Στο Ευγονία ήταν τελικά, δικό μου λάθος. Μαζί με τις φωτό που έχει (ψάξε να το βρεις και ολόκληρο) είναι πολύ κατατοπιστικό. Εμενα που εβαλα 3 ημερών με κατατόπισε πλήρως, σε συνδυασμό με το τον χαρακτηρισμό  και τις φωτό που έδωσε ο εμβρυολογος 

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Αυτο ειναι απο την ευγονια...το εχω δει...Αυτο εχω για μπουσουλα παντα...Αλλα ειδα και μια εικονα απο ξενο σαιτ οπου τη βλαστοκυστη 5BC δεν τη βγαζει και χαλια και εχω μπερδευτεί...Κλεινω εναν χρόνο φυσικων κυκλων και 10 ωοληψιες... Εχω κουραστει πολυ. Μου φαίνεται βουνο να κανω αλλες 3 ....Πεφτει και ο Αύγουστος που ειναι κλειστα και θα τον χασω...και τρελαινομαι μ αυτη την αναμονη...Δεν ξερω το στομάχι μου ειναι κομπος απο εχθές...Πολλη στενοχωρια


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Αυτο ειναι απο την ευγονια...το εχω δει...Αυτο εχω για μπουσουλα παντα...Αλλα ειδα και μια εικονα απο ξενο σαιτ οπου τη βλαστοκυστη 5BC δεν τη βγαζει και χαλια και εχω μπερδευτεί...Κλεινω εναν χρόνο φυσικων κυκλων και 10 ωοληψιες... Εχω κουραστει πολυ. Μου φαίνεται βουνο να κανω αλλες 3 ....Πεφτει και ο Αύγουστος που ειναι κλειστα και θα τον χασω...και τρελαινομαι μ αυτη την αναμονη...Δεν ξερω το στομάχι μου ειναι κομπος απο εχθές...Πολλη στενοχωρια

Καλημέρα κορίτσι μου! Με όλη την καλή διάθεση εγώ θα πρότεινα να στραφείτε και λίγο προς τον σύζυγο μήπως με κάποιον τρόπο βοηθηθεί κι εκείνος. Έχετε πάει σε εξειδικευμένο ανδρολόγο? Ξέρω, μπορεί να μη θέλει. Οι άντρες δύσκολα πείθονται γενικά. Και ο δικός μου έναν μήνα πριν την προσπάθεια το αποφάσισε αλλά ακόμα και αυτός ο ένας μήνας ήταν αρκετός. Μέχρι τότε βασιζόταν σε ότι του έλεγε ο παλιός του ανδρολόγος και μάντεψε! Έπεσε σε όλα έξω! Εσύ δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. Κάνε ένα διάλειμμα και δείτε να βελτιώσετε λίγο το σπέρμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου...Αυτο ειναι απο την ευγονια...το εχω δει...Αυτο εχω για μπουσουλα παντα...Αλλα ειδα και μια εικονα απο ξενο σαιτ οπου τη βλαστοκυστη 5BC δεν τη βγαζει και χαλια και εχω μπερδευτεί...Κλεινω εναν χρόνο φυσικων κυκλων και 10 ωοληψιες... Εχω κουραστει πολυ. Μου φαίνεται βουνο να κανω αλλες 3 ....Πεφτει και ο Αύγουστος που ειναι κλειστα και θα τον χασω...και τρελαινομαι μ αυτη την αναμονη...Δεν ξερω το στομάχι μου ειναι κομπος απο εχθές...Πολλη 

Φανταζομαι τη στεναχωρια σου και την κουραση για την αναμονή…Προσπάθησε όμως να δεις τον Αύγουστο σαν μια ευκαιρία να ξεκουραστείς από όλα αυτά και να τα αφήσεις πίσω, να πας τις διακοπουλες σου και να έρθεις δυνατή και γεμάτη ενέργεια τον Σεπτέμβριο.

Δεν θυμάμαι ακριβώς την φάση που βρίσκεσαι και την ηλικία σου, σίγουρα ομως με ένα μηνα διάλειμμα δεν θα αλλάξει κάτι. 
Τροποποιημενους φυσικούς έχεις δοκιμάσει; Θυμάμαι από το γιατρό μου που έλεγε ότι η διέγερση αν γίνει σωστά μπορεί να βοηθήσει και την ποιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, winspert said:

Οταν λες φκ... εννοείς εντελώς φυσικο; Χωρίς οβιτρελ και χωρίς να παρεις ουτε προσγεστερονη ουτε τίποτα αλλο πριν την εμβρυομεταφορα; 

Αν είναι εκκολαπτόμενη βλαστοκυστη τοτε είναι στο στάδιο 5. Στο 4 είναι διογκωμένη βλαστοκυστη!!! Εκτός κ αν είναι αναμεσα... Είναι τέλειες οι βλαστοκυστες σου!!! Καλη επιτυχία...Εμενα είναι 5Β.

Αν και στο ειπαν τα κορίτσια θα στο πω κ εγω... Θα θυμάσαι πως καθε φορα χρειάζονται 7 μερες για να ολοκληρωσεις μια εβδομάδα!!! Άρα πχ αν περάσουν οι πρωτες 7 μερες συμπληρωνεις μια εβδομάδα...Επειτα μπαινεις στη δεύτερη και περιμενεις να περάσουν αλλες 7 για να την κλεισεις και να μπεις στην τρίτη. Το 9+3 που λες σημαίνει οτι εχει ολοκληρώσει τις 9 εβδομάδες και εχουν περάσει αλλες τρεις μέρες απο τη 10η....αρα οδευει να την κλείσει και τη δέκατη. Είναι στη δεκατη και θα ολοκληρωθεί σε 4 μερες. :wub:

Οχι με προγεστερονη κ prolutex μου ειπε..απλα οχι σικλακουρ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...