Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Κορίτσια γειά σας!!! Ήθελα τη γνώμη όσων κοριτσιών έχουν θέμα με το θυρεοειδη τους και κυρίως όσες τον έχουν αφαιρέσει. Είμαι σε φάση διέγερσης για την 3η εξωσωματική. Στις 2 προηγούμενες μου είχε αφησει την ίδια δοσολογία ο ενδοκρινολογος από Τ4 ενώ από τις εξετάσεις παρατηρούσα ότι η ΤSH ανέβαινε πολύ λόγω ορμονών. Άλλαξα ενδοκρινολογο και μου το επιβεβαίωσε ότι πρέπει να κάνω συνεχώς ελεγχο σε όλη τη διαδικασία της εξωσωματικής. Κάτι που σημαίνει ότι οι προηγούμενες προσπάθειες μπορεί να γίνανε τζάμπα αν η TSH είχε πάει στο Θεό. Ηδη τώρα με το που ξεκίνησα ενέσεις, σε 4 ημέρες ανέβηκε 2 μονάδες. Με TSH=4,6 έχει νόημα να συνεχίσω? Έχω απογοητευτει... 

Καλημέρα κορίτσι μου. Είμαι κ εγώ με ολική θυρεοειδεκτομη και το ρυθμίζω με Τ4. Όταν έκανα διεγερσεις και γενικά εξωσωματική ούτε η ενδοκρινολογος αλλά κ ο εξωσωματιστης μου είπε να το ελέγχω κατά την διάρκεια γιατί από την στιγμή που είναι ρυθμισμένο δεν χρειάζεται. Το μόνο που μου είπε η ενδοκρινολογος είναι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα πρέπει κάθε μήνα να κάνω εξετασεις. Πέτυχα μια εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς παλλινδρομησε. 

2 ώρες πρίν, Texas είπε:

Και εμένα από 0.14 πήγε 2,8 σε λίγες μέρες ούτε εβδομάδα ανέβασα την δόση και θέλει λέει 4 ωρες διαφορα με τις αλλεσ ορμόνες γιατί την άλλη φορά άφηνα μισή ώρα και είχε πάει στον θεό … δεν βοήθησα πολύ αλλά και εγώ το παρακολουθώ δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο 

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι όταν είναι η TSH πάνω από 4 δεν προχωράμε σε εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Εσείς τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Vxatz είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Είμαι κ εγώ με ολική θυρεοειδεκτομη και το ρυθμίζω με Τ4. Όταν έκανα διεγερσεις και γενικά εξωσωματική ούτε η ενδοκρινολογος αλλά κ ο εξωσωματιστης μου είπε να το ελέγχω κατά την διάρκεια γιατί από την στιγμή που είναι ρυθμισμένο δεν χρειάζεται. Το μόνο που μου είπε η ενδοκρινολογος είναι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα πρέπει κάθε μήνα να κάνω εξετασεις. Πέτυχα μια εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς παλλινδρομησε. 

Εννοείται ότι ενημερώνουμε τον ενδοκρινολόγο μας ότι ξεκινάμε διέγερση, διότι τα φάρμακα της εξωσωματικής επηρεάζουν και το θυρεοειδή και μπορεί να θέλει να μας μετράει την TSH κατά τη διάρκεια και να μας ρυθμίζει τη δόση του φαρμάκου. Το ίδιο κάνουμε και στην εμβρυομεταφορά, αλλά και στη θετική χοριακή.

πρίν από 54 λεπτά , Kate92 είπε:

 

Ρε κορίτσια άσχετο..θα μου πείτε εδώ κόσμος καίγεται....... Είναι καλό λέτε να βάζω καμιά κρεμουλα για την κυτταρίτιδα? Έτσι λίγο να ανανεωθουμε, για ψυχολογικούς λόγους..χαχα

χρησιμοποίησε ό,τι κρέμα θέλεις, αλλά να κοιτάξεις να μην έχει φθαλικές ενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Προχτές διάβασα σε ενα άρθρο ότι η βαθμολογία δεν έχει καμία σχέση με την μετέπειτα εξέλιξη του εμβρύου παρά μόνο με την πιθανότητα εμφύτευσης. Όμως και αυτό από μόνο του δεν σε προβληματίζει; Αν προχωρήσεις σε ετ και δεν πετύχει, θα είσαι πάλι στο μηδέν ρε κορίτσι μου. Σκέψου το λίγο πιο ψύχραιμα και κάνε λίγο στην άκρη την ανυπομονησία που έχεις. Είναι λογικό να βιάζεσαι (για όλους τους λόγους) αλλά και από την άλλη, σημασία έχει να κάνουμε κινήσεις που θα φέρουν αποτέλεσμα. Για μένα το ιδανικό θα είναι να κάνεις και τις άλλες 2-3 ωοληψίες που δικαιούσαι και τον Σεπτέμβρη να βάλεις την καλύτερη σας βλαστοκύστη. Σίγουρα το καλοκαίρι και οι διακοπές θα βοηθήσουν να ξεχαστείς λίγο. 

Δεν το ήξερα αυτό και τώρα με έχεις τρομάξει λίγο. Μήπως όμως είναι πλασματικό το νούμερο λόγω των ορμονών και δεν επηρεάζει ουσιαστικά τον θυρεοειδή; Αν ήταν δεν θα ζητούσαν οι εξωσωματικοί συνεχώς έλεγχο; Ποια φάρμακα παίρνεις και πόσες μονάδες; 

Κορίτσια καλησπέρα. Πρόσφατα επισκέφτηκα ξανά τον ενδοκρινολόγο μου γιατί έχει πέσει πολύ η τιμή και υπέθεσα ότι πρέπει να μειώσω τη δόση τ4. Τον είδα πολύ άνετο και μου είπε ότι στην εξωσωματική δεν τον νοιάζει η τιμή, την παρακολουθούμε μόνο όταν μείνω έγκυος. Περίεργο μου φάνηκε αλλά από την άλλη ο εξωσωματολογος δεν με ρωτάει ποτέ για τον θυρεοειδή! Τι να πω, δεν ξέρω τι ισχύει, μάλλον πρέπει να πάρω και άλλη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

Στο 1ο 3μηνο δεν νομίζω να αφήνει κάποιος γιατρός. Παζαρεψε για αργότερα μπας και 

Δεν είμαι έγκυος καλέ.  Για διεγερση πάω τον επόμενο μήνα. Αλλά θα το θεωρήσω καλό σημάδι χιχι

πρίν από 9 λεπτά , Troia είπε:

Εννοείται ότι ενημερώνουμε τον ενδοκρινολόγο μας ότι ξεκινάμε διέγερση, διότι τα φάρμακα της εξωσωματικής επηρεάζουν και το θυρεοειδή και μπορεί να θέλει να μας μετράει την TSH κατά τη διάρκεια και να μας ρυθμίζει τη δόση του φαρμάκου. Το ίδιο κάνουμε και στην εμβρυομεταφορά, αλλά και στη θετική χοριακή.

χρησιμοποίησε ό,τι κρέμα θέλεις, αλλά να κοιτάξεις να μην έχει φθαλικές ενώσεις.

Ευχαριστώ κορίτσι μου ! Επηρρεαζουν την ποιότητα των ωαρίων? Θα ψάξω τα συστατικά στο σπίτι. Έχω homework!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια μ όλα καλά το μωρο μ. Άκουσα καρδούλα, μεγαλωσε. Το είδα να κουνιέται είδα κάτι στον εγκέφαλο που έχει αρχίσει και δημιουργείται. Μια χαρά όλα! 

τέλεια Angot! Μπράβο! Όλα μια χαρά. Κι εμένα ο γιατρός μου είπε όλα καλά αλλά είδε κ μια μικρή αποκόλληση, εν τω μεταξύ εγώ δεν έχω δει αίμα.. Μου είπε ότι μπορεί να δω τις επόμενες μέρες ή κ να διορθωθεί και να μη δω καθόλου. Άντε πάλι καθισιό.. Το έμβρυο είναι καλά κ αυτό έχει σημασία. Μου έκλεισε ραντεβού πάλι σε 10 μέρες. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Kate92 είπε:

Δεν είμαι έγκυος καλέ.  Για διεγερση πάω τον επόμενο μήνα. Αλλά θα το θεωρήσω καλό σημάδι χιχι

Ευχαριστώ κορίτσι μου ! Επηρρεαζουν την ποιότητα των ωαρίων? Θα ψάξω τα συστατικά στο σπίτι. Έχω homework!

Ε τοτε μανα μ, βάλε ότι θες! Χαχαχαχχα  έχω μπλέξει τα μπούτια μου με το ποιες είναι έγκυος και ποιες οχι! 

πρίν από 24 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

τέλεια Angot! Μπράβο! Όλα μια χαρά. Κι εμένα ο γιατρός μου είπε όλα καλά αλλά είδε κ μια μικρή αποκόλληση, εν τω μεταξύ εγώ δεν έχω δει αίμα.. Μου είπε ότι μπορεί να δω τις επόμενες μέρες ή κ να διορθωθεί και να μη δω καθόλου. Άντε πάλι καθισιό.. Το έμβρυο είναι καλά κ αυτό έχει σημασία. Μου έκλεισε ραντεβού πάλι σε 10 μέρες. 

Κατσε ξαπλα κοπελα μ τότε να είσαι σίγουρη. 10μερουλες είναι! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eternity said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Με βοήθησες γιατί ούτε αυτό για το 4 ώρες απόσταση το ήξερα. Τώρα τις ενέσεις τις κάνω το απόγευμα, αργότερα όμως που θα μπει και η προγεστερονη να δω πότε θα το παίρνω. Εσύ νωρίς το πρωί δεν το παίρνεις το χάπι για το θυρεοειδη? 

Εγώ ξυπνάω κατά τις 4-5 ξημερώματα το παίρνω και ξανά κοιμάμαι και μετά κατά τις 9 παίρνω τα οιστρογόνα και την προγεστερονη 

Αυτό με τις 4 ωρες ούτε εγώ το ήξερα άσε … μεγάλη γκάφα το μισάωρο που έκανα ..

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Texas said:

Εγώ ξυπνάω κατά τις 4-5 ξημερώματα το παίρνω και ξανά κοιμάμαι και μετά κατά τις 9 παίρνω τα οιστρογόνα και την προγεστερονη 

Αυτό με τις 4 ωρες ούτε εγώ το ήξερα άσε … μεγάλη γκάφα το μισάωρο που έκανα ..

Κι εγώ μισή ώρα μετά το Τ4 έπαιρνα τα utro και τα cyclacur. Έτσι μου είχαν πει δηλαδή. Δεν νομίζω οτι ισχύει το 4ωρο σε αυτά. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Troia είπε:

Εννοείται ότι ενημερώνουμε τον ενδοκρινολόγο μας ότι ξεκινάμε διέγερση, διότι τα φάρμακα της εξωσωματικής επηρεάζουν και το θυρεοειδή και μπορεί να θέλει να μας μετράει την TSH κατά τη διάρκεια και να μας ρυθμίζει τη δόση του φαρμάκου. Το ίδιο κάνουμε και στην εμβρυομεταφορά, αλλά και στη θετική χοριακή.

χρησιμοποίησε ό,τι κρέμα θέλεις, αλλά να κοιτάξεις να μην έχει φθαλικές ενώσεις.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση εννοείτε ότι την επόμενη φορά θα το έχω υπόψιν μου. ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Να σου στείλω πμ?

Εννοείται!!!

3 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

Kalhmera! δεν εχουν απεργια!! εκανα το πρωι εξετασεις κανονικα! εχει ανασταλει η απεργια..

ειμαι στην ιδια συναισθηματικη φαση.. 11 ωοληψιες.. αλλε 2 με ανοιχτο το κεντρο.. και μετραω σαν καταδικος.. δεν ξερω πως και ποτε θα τελειωσει αυτο το "μαρτυριο" σα μαρτυριο μου φαινεται πια..

Οποτε με καταλαβαίνεις απολυτα!!!

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Μην εισαι ανυπόμονη, αυτο που θες ειναι η επόμενη ετ να πετύχει σωστά; Μην βρεθείς πάλι στο μηδέν. Παρε λίγες μονάδες για να κανεις τροποποιημένο μηπως μαζέψεις λιγο πιο εύκολα έμβρυα. Παλιότερα κι εγω κοίταζα ποτε βολεύουν οι ημερομηνίες με το σχολειο κλπ για τις ετ. Ε μετα απο τόσες αποτυχιες το ξεπέρασα θα γίνουν ολα οταν έρθει η ώρα τους. Θα πάρουμε κανονικά την άδεια μας για να κάνουμε την οικογένεια που θελουμε.

Κ αν ειναι αυτό το τυχερό; Δεν ξερω...Ειναι καταδικασμενο; Κ εγω τις ημερομηνίες για το σχολείο κοιταω...και πως τον Αύγουστο ειμαστε κλειστα και βολεύει...και πως τωρα δεν έχουμε πολλη δουλειά...Και πως μηνα μηνα περνανε τα χρόνια... Φοβάμαι να πάρω κ αλλα φαρμακα...Να παρω σερπαφαρ; Ποσο επικίνδυνα ειναι αραγε; Και αν παρω σερπαφαρ θεωρείται διεγερση και θα πληρωσω ολο το ποσο ή ειναι μια ωοληψια απο τις 4 του πακέτου;Πολλες αποριες και αγχη...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σποράκι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Πρόσφατα επισκέφτηκα ξανά τον ενδοκρινολόγο μου γιατί έχει πέσει πολύ η τιμή και υπέθεσα ότι πρέπει να μειώσω τη δόση τ4. Τον είδα πολύ άνετο και μου είπε ότι στην εξωσωματική δεν τον νοιάζει η τιμή, την παρακολουθούμε μόνο όταν μείνω έγκυος. Περίεργο μου φάνηκε αλλά από την άλλη ο εξωσωματολογος δεν με ρωτάει ποτέ για τον θυρεοειδή! Τι να πω, δεν ξέρω τι ισχύει, μάλλον πρέπει να πάρω και άλλη γνώμη!

Ακριβώς το ίδιο μου είπαν κ εμένα. Βέβαια μια ερώτηση ξανά κ στους δύο δεν βλάπτει. 

πρίν από 28 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κι εγώ μισή ώρα μετά το Τ4 έπαιρνα τα utro και τα cyclacur. Έτσι μου είχαν πει δηλαδή. Δεν νομίζω οτι ισχύει το 4ωρο σε αυτά. 

Εγώ πάλι το Τ4 το πρωί το έπαιρνα μαζί με τα cyclacur. Δεν μου είπαν να υπάρχει διαφορά ώρας. Ααααααα κορίτσια πολλές οι ερωτήσεις θα πρέπει να πάρω χαρτί κ στυλό να τις γράψω! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Κορίτσια εχω κατα διαστήματα πονάκια σαν πόνους περιόδου που ερχονται κ φεύγουν.Το εχει καποια αλλη κοπελα; 

Ναι εγω. Ακόμα και μάλλον για καιρό θα συνεχίσουν! Νομιζω θετικο είναι αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτησω μηοως έχει καμία ή το εχει ακούσει. Από τότε που έμεινα έγκυος με εχει πιασει ένα χαζό βηχαλακι. Σαν αλλεργία αλλά είναι σπαστικό γτ το κάνω πχ κάθε 3-4 λεπτά. Ένα γκουχ και τέλος. 

Εγω ποτέ δεν είχα αλλεργία σε κάτι  πάντως! 

πρίν από 3 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Νιωθω περίεργα τον κόλπο μου ,τον τράχηλο …

Πυκνωνει τον νιώθεις πιο χοντρουλη στην εγκυμοσυνη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...