Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , νικηαντωνια81 είπε:

ΚΛΑΙΩ!!!!!!!!

Μα δε θυμάσαι τι είχα δει; ολόκληρη σεζόν από σίριαλ  ότι και καλά απέβαλα και είδα το μωράκι μ και του έπιασα το χεράκι και του μίλησα κ ολας! Με έναν ονειροκριτη ανά χείρας είμαι πλέον από τα όνειρα! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Angot είπε:

Αν εισια έγκυος είναι καλό. Σημαίνει θετική έκβαση της εγκυμοσύνης. Σου μιλάει ο Φώσκολος τωρα.... Από όνειρα άλλο τπτ

Χαχαχαχααχ μακαρι μακαρι απο τ στόμα σου κ στου θεού τ αυτί! Μπας κ ακουσει τις προσευχές μας !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Αν τα στείλεις 6 Ιουνίου που λες, μια χαρά τους φτάνουν 3 μέρες για να τα ελέγξουν. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Αν σκεφτείς ότι στην επιτροπή της Αθήνας τα ελέγχουν όσο είσαι εκεί και παίρνεις άμεσα απάντηση, 3 μέρες είναι υπεραρκετές 

Μακάρι γιατί με αγχωσε αυτή η κυρία , μου λέει όσο πιο σύντομα γίνεται χαχαχα και έχω και τον άντρα μου να λέει ε και άμα.το χάσουμε το κάνουμε τον άλλο μήνα αχ την αναισθησία τους να είχα έστω λίγο χαχαχ

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μια χαρά πάω, δεν έχω καθόλου πρήξιμο ούτε και άλλες παρενέργειες ευτυχώς. ΄Έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη λόγω κορτιζόνης και κάνω συχνά, μικρά και ελαφριά γεύματα που νομίζω ότι με έχει βοηθήσει πολύ. Είμαι καλύτερα και από πριν βασικά.  

Μπράβο. Έτσι κι εγώ με κομμένο αλάτι κ ζάχαρη πετούσα, έχασα και 1.5κιλο. κ τις τελευταίες μέρες κορτιζόνης που δεν πρόσεξα πολύ,έβαλα 2 κιλά σε 2 μέρες. Κατακράτηση προφανώς, αλλά το ένιωθα το έξτρα βάρος. 

πρίν από 13 λεπτά , Ria_ είπε:

Αχ κορίτσια μου αγχωθηκα ,με πήραν από την επιτροπή και μου είπαν ότι το ραντεβού ορίστηκε 9 Ιούνιο τα θέλει αμμεσα γιατί λέει τα ελέγχει και 2-3 μέρες αλλά εγώ έχω ραντεβού με το κέντρο 2 για τα τελευταία χαρτιά είμαι κ σε άλλη πόλη θα σας τα στείλω Δευτέρα 6 και μου λέει όσο πιο αμμεσα γίνεται .. λέτε να υπάρξει πρόβλημα και να χαθεί το ραντεβού ? 

Μίλησα και με το κέντρο τώρα μου είπαν θα μιλήσουν με τη μαια να δούμε πως θα τα κάνουμε αφού είναι τόσο αμμεσο και δε σου έδωσαν περιθώριο γιατί συνήθως δίνουν , αλλά αγχώθηκα η αλήθεια . Αν τα στείλω από τη Θεσσαλονίκη που θα είμαι τη Πέμπτη και όχι από τη πόλη μου θα υπάρχει θέμα ? 

Δε θα έχεις θέμα. Εμένα μου είπαν ότι τις έξτρα μέρες τις θέλουν, ώστε να τα τσεκαρουν από πριν για καμία έλλειψη και να σε ειδοποιήσουν εγκαίρως αν χρειαστεί κατι. Μην αγχώνεσαι καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , agg83 είπε:

Δεν ξέρω τι βοηθάει δεν το έχω ψάξει ουτε έχω παρει γνώμη. Μόλις εχθές ήρθα αντιμέτωπη με αυτή την πληροφορια. Επειδή βλέπω τα πραγματα κάπως κυνικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι με βιταμίνες μπορείς να επηρεάσεις το DNA σου. Αν μου το προτείνουν σίγουρα θα το κοιτάξω όμως

 

Στο dna προφανώς και δεν μπορείς να επέμβεις, όμως δεν είναι όλα θέμα dna εκτός αν μιλάμε για προβληματικό καρυότυπο, που αυτό πράγματι αφορά το dna. Όπως το σπέρμα βελτιώνεται με βιταμίνες και διατροφή, έτσι αντίστοιχα και τα ωάρια μπορούν να βελτιωθούν. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ένας πιο υγιεινός τρόπος ζωής βοηθάει το καλό γενετικό υλικό να βγει στην επιφάνεια. Προσωπικά πάντως είδα βελτίωση στα ωάρια από βιταμίνες, διατροφή, βελονισμό και ομοιοπαθητική! Αξίζει να το δοκιμάσεις!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Kate92 είπε:

Μπράβο. Έτσι κι εγώ με κομμένο αλάτι κ ζάχαρη πετούσα, έχασα και 1.5κιλο. κ τις τελευταίες μέρες κορτιζόνης που δεν πρόσεξα πολύ,έβαλα 2 κιλά σε 2 μέρες. Κατακράτηση προφανώς, αλλά το ένιωθα το έξτρα βάρος. 

Δε θα έχεις θέμα. Εμένα μου είπαν ότι τις έξτρα μέρες τις θέλουν, ώστε να τα τσεκαρουν από πριν για καμία έλλειψη και να σε ειδοποιήσουν εγκαίρως αν χρειαστεί κατι. Μην αγχώνεσαι καθόλου. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ,νομίζω από το τρόπο που μου μιλούσε αυτή η κυρία με αγχωσε , όπως μου έλεγε όσο πιο σύντομα και όσο πιο σύντομα χαχα. Ε δεν θέλω κ πολύ για να αγχωθω και καταλαβαίνεις . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Kate92 είπε:

Μπράβο. Έτσι κι εγώ με κομμένο αλάτι κ ζάχαρη πετούσα, έχασα και 1.5κιλο. κ τις τελευταίες μέρες κορτιζόνης που δεν πρόσεξα πολύ,έβαλα 2 κιλά σε 2 μέρες. Κατακράτηση προφανώς, αλλά το ένιωθα το έξτρα βάρος. 

Δε θα έχεις θέμα. Εμένα μου είπαν ότι τις έξτρα μέρες τις θέλουν, ώστε να τα τσεκαρουν από πριν για καμία έλλειψη και να σε ειδοποιήσουν εγκαίρως αν χρειαστεί κατι. Μην αγχώνεσαι καθόλου. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ,νομίζω από το τρόπο που μου μιλούσε αυτή η κυρία με αγχωσε , όπως μου έλεγε όσο πιο σύντομα και όσο πιο σύντομα χαχα. Ε δεν θέλω κ πολύ για να αγχωθω και καταλαβαίνεις . 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Χαχαχαχααχ μακαρι μακαρι απο τ στόμα σου κ στου θεού τ αυτί! Μπας κ ακουσει τις προσευχές μας !!!

Αύριο θα πάω για καρδιά 2η φορα. Αν πανε ολα καλα σημαίνει ότι το όνειρο μας είναι όντως καλό. Και θα ηρεμήσεις κ συ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

Αύριο θα πάω για καρδιά 2η φορα. Αν πανε ολα καλα σημαίνει ότι το όνειρο μας είναι όντως καλό. Και θα ηρεμήσεις κ συ! 

Μεχρι ποια βδομάδα κ μετα μας φευγει το αγχος για να ηρεμισουμε; Αχαχαχ

ολα να πανε κατευχην κοριτσι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, agg83 said:

Ναι μου είπε ο γιατρός να δουμε πως θα παει στον γενετικό αυτό το ένα (που είναι λέει καλή βλαστοκύστη 4ΑΒ) κι αν δεν περάσει θα κάνουμε άλλη μια προσπάθεια με διέγερση ή φυσικό. Βέβαια έχω δεν έχω προβλημα ανταπόκρισης, παράγονται πολλά ωάρια. Από εχθές μας απασχολεί η ποιότητα.. 

Όταν λέω ανταπόκριση, δεν εννοώ μόνο την ποσότητα ωαρίων αλλά και την ποιότητα. Γι αυτό σου είπα για φυσικούς γιατί συνήθως αυτό το ένα που παράγουμε φυσιολογικά είναι ανώτερο ποιοτικά από τα πολλά της διέγερσης. Μήπως όμως να μαζέψεις πρώτα κάποια και μετά να τα στείλει όλα μαζί για έλεγχο? Σε συμφέρει ένα ένα ? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όταν λέω ανταπόκριση, δεν εννοώ μόνο την ποσότητα ωαρίων αλλά και την ποιότητα. Γι αυτό σου είπα για φυσικούς γιατί συνήθως αυτό το ένα που παράγουμε φυσιολογικά είναι ανώτερο ποιοτικά από τα πολλά της διέγερσης. Μήπως όμως να μαζέψεις πρώτα κάποια και μετά να τα στείλει όλα μαζί για έλεγχο? Σε συμφέρει ένα ένα ? 

Τον ρώτησα ακριβώς αυτό και μου είπε ότι αν ένα είναι εντάξει γενετικά, δεν αλλάζει την πιθανοτητα εμφυτευσης αν είναι παραπανω. Στην συντριπτική πλειοψηφία της μη εμφυτευσης ευθυνονται οι χρωμοσωμικες (εκτός αν υπάρχει διαπιστωμενο προβλημα στην μήτρα). Αν και δεν έχω ελπίδες μέσα μου ουτε για αυτό το ένα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Angot είπε:

Ωχ κατάλαβα, μαρτύριο κ αυτο . Σου έχει δώσει κάτι να πίνεις; 

Πόσο είσαι; είναι χαρακτηριστικό της εβδομάδας σ μηπως οι καούρες; 

Είμαι 9+3 

Δε μου έδωσε κάτι απλά θέλει υγιεινή διατροφή 

Τώρα ευτυχώς επειδή έχω βρει τι να τρωωκαι τι όχι έχουν ελλατωθει πολύ 

Γενικά είμαι σε μια φάση που όλα τα συμπτώματα είναι σε ύφεση δεν έχω τρέλα πράγματα 

Μήπως ν αρχίζω να φοβάμαι;;;;;;

Ραντεβού έχω πάλι 10+1

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, agg83 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

Καλησπέρα. Έχεις ταλαιπωρηθεί παρά πολύ και οι απογοητεύσεις πολλές. Οι πιθανότητες δεν είναι πάντα με το μέρος μας αλλά δεν παύει να μπορεί να συμβεί, μια βλαστοκύστη μπορεί να σου δώσει αυτό που ποθείς (εγώ δεν έχω καμία αυτή τη στιγμή). Από την άλλη αν υποθέσουμε ότι δεν προχωράει και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεις αυτή την ψυχολογική και σωματική κούραση γιατι δεν σκέφτεσαι τη δωρεά; Γονιό δεν μας κάνει το dna μας ούτε είμαστε τόσο τέλειες για να θελουμε οπωσδήποτε να συνεχίσουμε τα γονίδιά μας! Ξέρω ότι είναι δύσκολη απόφαση αλλά εγώ από μεριάς μου έχω πει ότι θέλω να γίνω μαμά, δεν με νοιάζει πια ο τρόπος, αν δεν μπορέσω με τα δικά μου θα πάω με ξένα. Είσαι μικρή ακόμα και αν αντέχεις προσπάθησε το αν όχι σκέψου λίγο παραπέρα και όλα θα γίνουν πιο φωτεινά!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, agg83 said:

Τον ρώτησα ακριβώς αυτό και μου είπε ότι αν ένα είναι εντάξει γενετικά, δεν αλλάζει την πιθανοτητα εμφυτευσης αν είναι παραπανω. Στην συντριπτική πλειοψηφία της μη εμφυτευσης ευθυνονται οι χρωμοσωμικες (εκτός αν υπάρχει διαπιστωμενο προβλημα στην μήτρα). Αν και δεν έχω ελπίδες μέσα μου ουτε για αυτό το ένα

Οικονομικά εννοούσα. Οι πιθανότητες εμφύτευσης φυσικά και θα είναι καλές αν βγει εντάξει στον έλεγχο. Μην το προδικάζεις όμως, καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να το δεις αισιόδοξα όμως μία φορά θα πετύχει και θα είναι μέχρι τέλους, γιατί να μην είναι αυτή? Και βάσει πιθανοτήτων να το δεις, έχεις εξαντλήσει τα αρνητικά ποσοστά 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...