Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      τι να σου πω, αν το καλοσκεφτεις έχει κάποια λογικη στο δικό μ μυαλό! ναι μεν ο προεμφυτευτικος σου αυξάνει τις πιθανότητες για εμφύτευση  γιατί είναι εξ αρχής ένα υγιές έμβρυο αλλά είναι μέχρι την ημέρα που πήραν κύτταρα για εξέταση, μετά τι γινεται; ίσως βέβαια κάνω και λάθος , δεν επιμένω!  ίσως τα κορίτσια που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τον προεμφυτευτικο ξέρουν καλύτερα ! θυμαμαι όμως ότι μ είχαν πει αυτό και συγκεκριμένα την ημέρα της αποξεσης που ήμουν έτσι ψυχολογικά πιεσμένη ειπα πως την επόμενη φορά θα κάνουμε προεμφυτευτικο και μ απάντησε η μαια , μη νομίζεις ότι ο προεμφυτευτικος είναι πανάκεια ! 

Συμβουλές για μια πετυχημένη σύλληψη


Recommended Posts

Οταν εισαι στη διαδικασια της συλληψης, και αυτη δεν ερχεται, ψαχνεις να δοκιμασεις καθε συμβουλη και τιπ που ακους! Ολες εχουμε βρεθει σε αυτη τη θεση, ολες απο τη μια λεμε "θα ειμαι ηρεμη" και ολες εχουμε κανει κουλαμαρες!

 Απο τις ιατρικες συμβουλες, μεχρι τις συμβουλες της "γιαγιας", τι σας εχουν πει, εχετε διαβασει, εχετε ακουσει ή εχετε δοκιμασει με επιτυχια*; Υπαρχει κατι που σας βοηθησε, ή πιστευετε οτι σας βοηθησε, να συλλαβετε;

*(δεν μιλαω για θρησκευτικα, προσευχες, ταματα κτλ, αλλα για πρακτικα πραγματα) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου,κοπέλα μου!! Και καλή επιτυχία!! Λοιπόν, εμένα σίγουρα με βοηθησε ο σταθερός μου κύκλος και ότι βρήκα τη μερα της ωορρηξιας με τεστ! Ίσως και κάτι ακόμη, ότι καθόμουν για 20 λεπτά με τα πόδια πάνω μετά την επαφή και δεν πλενομουν ούτε πήγαινα τουαλέτα για μισή ώρα. Μπακαλιστικο το τελευταίο,αλλά ζήτησες και της γιαγιάς! Χαχα!! Βέβαια πρώτα πρέπει να αποκλειστουν παθολογικά αιτία που δεν επιτυγχάνεται η συλληψη

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Elle12 είπε:

Οταν εισαι στη διαδικασια της συλληψης, και αυτη δεν ερχεται, ψαχνεις να δοκιμασεις καθε συμβουλη και τιπ που ακους! Ολες εχουμε βρεθει σε αυτη τη θεση, ολες απο τη μια λεμε "θα ειμαι ηρεμη" και ολες εχουμε κανει κουλαμαρες!

 Απο τις ιατρικες συμβουλες, μεχρι τις συμβουλες της "γιαγιας", τι σας εχουν πει, εχετε διαβασει, εχετε ακουσει ή εχετε δοκιμασει με επιτυχια*; Υπαρχει κατι που σας βοηθησε, ή πιστευετε οτι σας βοηθησε, να συλλαβετε;

*(δεν μιλαω για θρησκευτικα, προσευχες, ταματα κτλ, αλλα για πρακτικα πραγματα) 

Καλησπέρα κορίτσι μου..σε διαβάζω συχνά κ κατανοώ πολύ καλά τι περνάς.

Λοιπόν,στο θέμα μας,πιστεύω το πιο αξιόπιστο κ βοηθητικό είναι η παρακολούθηση ωορρηξία με τον ΓΥΝΑΙΚΟΛΌΓΟ!!

Δεν εμπιστεύομαι το ίδιο τα τεστ ωορρηξίας.

Μπορείς να συζητήσεις κ τον γιατρό σου κ να πας την εβδομάδα των γονιμων κ 2 κ 3 φορές μέχρι να δει ποτέ θα έχεις. Φυσικά κ θα κάνεις ωστόσο επαφές αλλά ειδικά όταν σου πει ότι σκάει σε λίγες ώρες ή μόλις έσκασε το αυγουλάκι κάνεις επαφή κ εφόσον είσαι κ εσύ κ ο σύζυγος υγιής έχετε φουλ πιθανότητες σύλληψης!!

Εμένα ο γιατρός είδε την ωορρηξία μου την ημέρα που έγινε κ είχε σκάσει το αυγουλάκι λίγες ώρες πριν. Είχα ωστόσο επαφές κ τις προηγούμενες 3 μέρες με τον άντρα μου κ μου λέει κάντε κ μόλις πάτε σπίτι μια προσπάθεια κ το έχουμε! Κ έτσι έγινε..

  • Μου αρέσει 2

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , LoveToBeMom είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου..σε διαβάζω συχνά κ κατανοώ πολύ καλά τι περνάς.

Λοιπόν,στο θέμα μας,πιστεύω το πιο αξιόπιστο κ βοηθητικό είναι η παρακολούθηση ωορρηξία με τον ΓΥΝΑΙΚΟΛΌΓΟ!!

Δεν εμπιστεύομαι το ίδιο τα τεστ ωορρηξίας.

Μπορείς να συζητήσεις κ τον γιατρό σου κ να πας την εβδομάδα των γονιμων κ 2 κ 3 φορές μέχρι να δει ποτέ θα έχεις. Φυσικά κ θα κάνεις ωστόσο επαφές αλλά ειδικά όταν σου πει ότι σκάει σε λίγες ώρες ή μόλις έσκασε το αυγουλάκι κάνεις επαφή κ εφόσον είσαι κ εσύ κ ο σύζυγος υγιής έχετε φουλ πιθανότητες σύλληψης!!

Εμένα ο γιατρός είδε την ωορρηξία μου την ημέρα που έγινε κ είχε σκάσει το αυγουλάκι λίγες ώρες πριν. Είχα ωστόσο επαφές κ τις προηγούμενες 3 μέρες με τον άντρα μου κ μου λέει κάντε κ μόλις πάτε σπίτι μια προσπάθεια κ το έχουμε! Κ έτσι έγινε..

Θα του το πω σιγουρα του γιατρου μου.. γιατι τωρα νιωθω φουλ κοψιματα και υποψιαζομαι οτι μεσα στο επομενο 24ωρο θα μου ερθει αρα θα παω μια επισκεψη! Αν μου πει θα το κανω κ ετσι. Κ ας κανω κ τεστ ταυτοχρονα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elle12 είπε:

Θα του το πω σιγουρα του γιατρου μου.. γιατι τωρα νιωθω φουλ κοψιματα και υποψιαζομαι οτι μεσα στο επομενο 24ωρο θα μου ερθει αρα θα παω μια επισκεψη! Αν μου πει θα το κανω κ ετσι. Κ ας κανω κ τεστ ταυτοχρονα

Εγώ ναι αυτό θα σου πρότεινα γιατί με τα τεστ προσωπικά δεν έβγαλα άκρη.

Τη μια ήταν σκούρο,μετά την ίδια μετά οχι ,λένε πως πρέπει να είναι ίδιες σκούρες κ οι δύο γραμμές ή η γραμμή ένδειξης πιο σκούρα από την γραμμή ελέγχου κ κάποιες φορές δε γινόταν ποτέ τόσο σκούρα κ ότι να ναι!! 

Με τον γιατρό ήμουν σίγουρη χωρίς αμφιβολίες επιτέλους!


ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Polly1 είπε:

Γειά σου,κοπέλα μου!! Και καλή επιτυχία!! Λοιπόν, εμένα σίγουρα με βοηθησε ο σταθερός μου κύκλος και ότι βρήκα τη μερα της ωορρηξιας με τεστ! Ίσως και κάτι ακόμη, ότι καθόμουν για 20 λεπτά με τα πόδια πάνω μετά την επαφή και δεν πλενομουν ούτε πήγαινα τουαλέτα για μισή ώρα. Μπακαλιστικο το τελευταίο,αλλά ζήτησες και της γιαγιάς! Χαχα!! Βέβαια πρώτα πρέπει να αποκλειστουν παθολογικά αιτία που δεν επιτυγχάνεται η συλληψη

 

Χαχαχα! Ναι, απ ολα. Πχ αυτο με τα ποδια και το κατουρημα επιστημονικα δε στεκουν αλλα οταν προσπαθεις δε χανεις τιποτα να το δοκιμασεις εφοσον εχεις τη πολυτελεια του χρονου 8)

πρίν από 16 λεπτά , LoveToBeMom είπε:

Εγώ ναι αυτό θα σου πρότεινα γιατί με τα τεστ προσωπικά δεν έβγαλα άκρη.

Τη μια ήταν σκούρο,μετά την ίδια μετά οχι ,λένε πως πρέπει να είναι ίδιες σκούρες κ οι δύο γραμμές ή η γραμμή ένδειξης πιο σκούρα από την γραμμή ελέγχου κ κάποιες φορές δε γινόταν ποτέ τόσο σκούρα κ ότι να ναι!! 

Με τον γιατρό ήμουν σίγουρη χωρίς αμφιβολίες επιτέλους!

Καλα κ γω αυτον τον μηνα εβγαλα θετικο ωορρηξιας. Τους προηγουμενους οχι ειτε γιατι δεν εκανα ωορρηξια ειτε γιατι δεν ειχα υπολογισει σωστα μερες και μου τελειωσαν τα τεστ πολυ νωριτερα. 

Οσο για τη γραμμη, μενει πολυ σκουρα (κατακορυφη αυξηση της LH) απο 6 ωρες μεχρι και 3 μερες αναλογως τον οργανισμο. Οποτε μπορει πχ να εκανα αρνητικο τεστ τη δευτερα το μεσημερι, να ειχα αυξηση το βραδυ για μερικες ωρες και σμτο τεστ της τριτης να βγηκε παλι αρνητικο.

Τεσπα θεωρω το να το επιβεβαιωσεις κ με γιατρο κ με τεστ ειναι το ιδανικο.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Χαχαχα! Ναι, απ ολα. Πχ αυτο με τα ποδια και το κατουρημα επιστημονικα δε στεκουν αλλα οταν προσπαθεις δε χανεις τιποτα να το δοκιμασεις εφοσον εχεις τη πολυτελεια του χρονου 8)

Καλα κ γω αυτον τον μηνα εβγαλα θετικο ωορρηξιας. Τους προηγουμενους οχι ειτε γιατι δεν εκανα ωορρηξια ειτε γιατι δεν ειχα υπολογισει σωστα μερες και μου τελειωσαν τα τεστ πολυ νωριτερα. 

Οσο για τη γραμμη, μενει πολυ σκουρα (κατακορυφη αυξηση της LH) απο 6 ωρες μεχρι και 3 μερες αναλογως τον οργανισμο. Οποτε μπορει πχ να εκανα αρνητικο τεστ τη δευτερα το μεσημερι, να ειχα αυξηση το βραδυ για μερικες ωρες και σμτο τεστ της τριτης να βγηκε παλι αρνητικο.

Τεσπα θεωρω το να το επιβεβαιωσεις κ με γιατρο κ με τεστ ειναι το ιδανικο.

 

Χαχαχα!!! Κάπου διάβασα ότι αυτό με τα πόδια το προτείνουν και κάποιοι γιατροί. Προσωπικά είχα πάρα πολύ σταθερό κυκλο και απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι γίνεται η ωορρηξια τη μερα που θεωρούσα. Οπότε δε χρειάστηκε να πάω και στον γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Polly1 είπε:

Χαχαχα!!! Κάπου διάβασα ότι αυτό με τα πόδια το προτείνουν και κάποιοι γιατροί. Προσωπικά είχα πάρα πολύ σταθερό κυκλο και απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι γίνεται η ωορρηξια τη μερα που θεωρούσα. Οπότε δε χρειάστηκε να πάω και στον γιατρό. 

Καλησπέρα κορίτσια. Κι εγώ με τον γιατρό μου εντόπισα την ωορρηξία μου και έπιασα αμέσως και τις 1 φορές. (δεν συζητω για την 1η φορά που έμεινα έγκυος στην κόρακα μου. Έπαιρνα αντισυλληπτικα και όμως έμεινα) Επίσης κι εμένα μου είπε λο γιατρός μου να μένω ξαπλωμένη και μάλιστα έβαζα κι ένα μαξιλάρι κάτω από τη λεκάνη για να έχει κλήση η μήτρα προς τα πίσω. Τα τεστ ωορρηξίας δεν με βοήθησαν ποτέ. Υπέρηχος και παλι υπερηχος. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2022 at 1:45 ΜΜ, Polly1 είπε:

Γειά σου,κοπέλα μου!! Και καλή επιτυχία!! Λοιπόν, εμένα σίγουρα με βοηθησε ο σταθερός μου κύκλος και ότι βρήκα τη μερα της ωορρηξιας με τεστ! Ίσως και κάτι ακόμη, ότι καθόμουν για 20 λεπτά με τα πόδια πάνω μετά την επαφή και δεν πλενομουν ούτε πήγαινα τουαλέτα για μισή ώρα. Μπακαλιστικο το τελευταίο,αλλά ζήτησες και της γιαγιάς! Χαχα!! Βέβαια πρώτα πρέπει να αποκλειστουν παθολογικά αιτία που δεν επιτυγχάνεται η συλληψη

 

Τα ίδια ακριβώς κι εγώ! Ποδαράκια ψηλά (μιλάμε για πολύ ακροβατικό :-D), μαξιλάρια κάτω απο τη μέση, άραγμα μετά την επαφή αν υπάρχει χρόνος και άλλα (τι τραβάει και ο καημένος ο σύζυγος) . Βέβαια δεν υπήρξε ακόμη το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά είναι σχετικά νωρίς οπότε ευελπιστούμε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, IOANNA28 είπε:

Τα ίδια ακριβώς κι εγώ! Ποδαράκια ψηλά (μιλάμε για πολύ ακροβατικό :-D), μαξιλάρια κάτω απο τη μέση, άραγμα μετά την επαφή αν υπάρχει χρόνος και άλλα (τι τραβάει και ο καημένος ο σύζυγος) . Βέβαια δεν υπήρξε ακόμη το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά είναι σχετικά νωρίς οπότε ευελπιστούμε.

Στο εύχομαι να δεις θετικό τεστ αυτή τη φορά!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...