Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Κορίτσια συγνώμη εάν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά από περιέργεια όλες αυτές τις χοριακές γιατί τις κάνετε; Εννοώ γιατί σας τις ζητάνε οι γιατροί; Επίσης τις κάνετε ταυτόχρονα με τις εξετάσεις του προγεννητικού;

Ρωτάω επειδή εγώ έκανα μία και αυτή την ήθελε ο αιματολόγος για να ξεκινήσω άρον άρον τις αντιπηκτικές..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Despoina31 είπε:

Κορίτσια συγνώμη εάν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά από περιέργεια όλες αυτές τις χοριακές γιατί τις κάνετε; Εννοώ γιατί σας τις ζητάνε οι γιατροί; Επίσης τις κάνετε ταυτόχρονα με τις εξετάσεις του προγεννητικού;

Ρωτάω επειδή εγώ έκανα μία και αυτή την ήθελε ο αιματολόγος για να ξεκινήσω άρον άρον τις αντιπηκτικές..

Καλησπερα , τις ζητάνε για να δούνε αν εξελίσσεται η κύηση. Είμαστε με εξωσωματική οπότε μας δίνουν εξωγενώς οιστρογόνα και προγεστερονη. Τουλάχιστον 3 συνήθως ζητάνε πριν τον υπέρηχο αρκεί να μην έχουν αμφιβολία . Σε περιπτώσεις χαμηλών χοριακων ζητάνε γιατί αν ειναι βιοχημική μας λένε να σταματήσουμε τα φάρμακα που σε φυσιολογική κύηση δεν θα παίρναμε! 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, amelie77 said:

Καλησπερα , τις ζητάνε για να δούνε αν εξελίσσεται η κύηση. Είμαστε με εξωσωματική οπότε μας δίνουν εξωγενώς οιστρογόνα και προγεστερονη. Τουλάχιστον 3 συνήθως ζητάνε πριν τον υπέρηχο αρκεί να μην έχουν αμφιβολία . Σε περιπτώσεις χαμηλών χοριακων ζητάνε γιατί αν ειναι βιοχημική μας λένε να σταματήσουμε τα φάρμακα που σε φυσιολογική κύηση δεν θα παίρναμε! 

Αα μάλιστα κατάλαβα.. Ευχαριστώ για την επεξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

 

Πόσων εβδομάδων εισαι? Η βιοχημική γίνεται πολύ νωρίς ,πριν την καθυστέρηση αν δε κάνω λάθος! Παλινδρομη μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε στιγμή στο πρώτο τρίμηνο χωρίς να φαίνεται στις χοριακες οπότε βγαλτο και αυτό απ το μυαλό σου ... Αν δεν είχες κάνει αυτές τις χοριακες μια χαρά θα ήσουν τώρα ,τα νούμερα αυτά μας τρελαίνουν

Πέντε εβδομάδων είμαι. Μήπως ξέρω και να το υπολογίσω; Τελευταία περίοδος 17/2 Οπότε αποκλείεται και η βιοχημική. Τι να πω ρε κορίτσια; Ας προσευχηθώ κι όλα θα πάνε καλά αν θέλει ο Θεός.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Laky είπε:

Πέντε εβδομάδων είμαι. Μήπως ξέρω και να το υπολογίσω; Τελευταία περίοδος 17/2 

3 μέρες διαφορά έχουμε έχω τελευταία περίοδο 14/2. Εμένα μου το βγάζει η εφαρμογή "το ημερολόγιο μου" πόσο είμαι ,πιθανή Πητ κτλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Katerinaaa είπε:

3 μέρες διαφορά έχουμε έχω τελευταία περίοδο 14/2. Εμένα μου το βγάζει η εφαρμογή "το ημερολόγιο μου" πόσο είμαι ,πιθανή Πητ κτλ

Αν το βάλω με την ημέρα της γονιμοποίησης τότε μου βγαίνει 5 εβδομάδων ακριβώς. Δηλαδή αύριο θα είμαι 5+1 γιατί μου βγάζει τελευταία περίοδο 15/2 κι όχι 17/2

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Ξέρεις μέρα εμφύτευσης? Δε ξέρω αν είναι εφικτό αυτό γι'αυτό ρωτάω. Εγώ μάλλον 10 Μαρτίου όπου είδα και το κόκκινο αιμα

Ημέρα γονιμοποίησης ήθελα να πω. Έτσι μου είπαν να το μετρήσω. Επειδή είμαι με εξωσωματική ξέρω πως η γονιμοποίηση έγινε 28/2 και η εμβρυομεταφορα στις 2/3. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Laky είπε:

Ημέρα γονιμοποίησης ήθελα να πω. Έτσι μου είπαν να το μετρήσω. Επειδή είμαι με εξωσωματική ξέρω πως η γονιμοποίηση έγινε 28/2 και η εμβρυομεταφορα στις 2/3. 

Αααααα οκ κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Αααααα οκ κατάλαβα!

Κι εγώ χαμένα τα χω. Βλέπω άλλες με χοριακες 300 έτσι άνετα κι άλλες πάλι με βιοχημικές που όμως έχουν κάτι ελάχιστες τιμές. 7, 18 κτλ. Εγώ δεν ξέρω που ανήκω τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Laky είπε:

Κι εγώ χαμένα τα χω. Βλέπω άλλες με χοριακες 300 έτσι άνετα κι άλλες πάλι με βιοχημικές που όμως έχουν κάτι ελάχιστες τιμές. 7, 18 κτλ. Εγώ δεν ξέρω που ανήκω τελικά.

Παίζει η εμφύτευση μεγάλο ρόλο που έχει απόκλιση ακόμα και πέντε έξι μέρες από γυναίκα σε γυναίκα....μη συγκρίνεις με άλλες γυναίκες, βλέπε απλά τον πίνακα με τα φυσιολογικά όρια και θα καταλάβεις για τι απόκλιση μιλάμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κοίτα τώρα τι μου λένε εμένα. Αν διπλασιαζω στις 72 ώρες τότε τη Δευτέρα θα έπρεπε να έχω 220 Στο περίπου τελοσπαντων. Σ άλλες 24 ώρες μέχρι Τρίτη εγώ είμαι 294. Δε ξέρω. Πραγματικά έχω αγχωθει πάρα πολύ. Εσύ κάθε πόσο ανέβαινε θυμάσαι; Σίγουρα χαλάλι οι χοριακες αλλά φοβάμαι μην είναι παλινδρομη ή βιοχημική. Αλλά απ' την άλλη δε θα έπρεπε να σταματήσει να αυξάνεται; Για να μη πω να μειώνεται. Εκτός κι αν είναι εξωμήτριο. Αλλά εξωμήτριο με εξωσωματική γίνεται; Δε ξέρω ρε κορίτσια. Τα χω χάσει κι εγώ.

Εσύ πόση έχεις κορίτσι μου και σε βάζει να ξανακάνεις;

Εμένα και στην κόρη μου και σε αυτή την εγκυμοσύνη, διπλασιαζοταν ανά 48 ώρες. Βιοχημικη ή παλινδρομη δεν πιστεύω γιατί δεν θα αυξανόταν. Αφού αυξάνεται, σημαίνει ότι υπάρχει ανάπτυξη. Τώρα το αν θα είναι εξωμητριο ή αν έχει αργεί ανάπτυξη (δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό), αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Σίγουρα πάντως είναι κάτι που πρέπει να συνεχίζει να ελέγχει ο γιατρός. Δηλαδή δεν μπορείς να πεις απλά ωραία διπλασιαστηκε. Μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα και όλα να κυλήσουν ομαλά. Αλλά σίγουρα θα χρειαστεί ακόμα πολύ παρακολούθηση και γερό στομάχι. Το άγχος είναι χειρότερο και από τις ίδιες τις χοριακες 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε ο γιατρός μου και μου είπε πως ο διπλασιασμός στις 72 ώρες είναι φυσιολογικός. Ακόμη και στις 4 ημέρες αν είναι. Σημασία έχει μόνο να ανεβαίνει. Μακάρι να έχει δίκιο. Αλλά ακόμη κι αν δεν έχει τουλάχιστον λίγο με ηρέμησε. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Kleopatra87 είπε:

Καλημερα σας κοριτσια! 1η εγκυμοσυνη μετα απο 3 αποτυχημενες εξωσωματικες. Επιτελους στο κλαμπ των εγκυων. Καναμε χτες πρωτο υπερυχο. Ειμαστε 5w+4d . Πολυ αγχος, κ αρκετη ζαλαδα. Εχει εκτοξευθει ξαφνικα κ η tsh μου στο θεο κ εχω κ για αυτο ακομα μια ανησυχια. Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα.

Κοντά είμαστε! 5&2 εγώ βάση εφαρμογής! Ακόμα δν έχω κάνει υπέρηχο βέβαια έχω την επομενη βδομάδα! Τ4 παίρνω κ εγώ κ ευτυχώς ημοθν ψιλιασμενη (γτ απτην πρώτη εγκυμοσύνη μ έκανα θυρεοειδη) κ έτσι έκανα απτην πρώτη στιγμή μαζί με τη χοριακή εξέταση να δω που είμαστε κ μου αύξησε λίγο η γιατρός τη δόση..  λογικά θα σου δώσει τ4 κ όλα καλά μέχρι να ρυθμιστεί!

πρίν από 39 λεπτά , Laky είπε:

Με πήρε ο γιατρός μου και μου είπε πως ο διπλασιασμός στις 72 ώρες είναι φυσιολογικός. Ακόμη και στις 4 ημέρες αν είναι. Σημασία έχει μόνο να ανεβαίνει. Μακάρι να έχει δίκιο. Αλλά ακόμη κι αν δεν έχει τουλάχιστον λίγο με ηρέμησε. 

Νομίζω συμφωνώ με τον γιατρό σ! Δ είναι 100% ότι θέλουμε 2πλασιασμο ή 3πλασιασμο σε συγκεκριμένες ώρες, αλλά είναι στο περίπου! Εγώ σύνολο έκανα 3! Υπομονή κ όλα εύχομαι να πάνε καλά για όλες μας!!!

2 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Κορίτσια συγνώμη εάν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά από περιέργεια όλες αυτές τις χοριακές γιατί τις κάνετε; Εννοώ γιατί σας τις ζητάνε οι γιατροί; Επίσης τις κάνετε ταυτόχρονα με τις εξετάσεις του προγεννητικού;

Ρωτάω επειδή εγώ έκανα μία και αυτή την ήθελε ο αιματολόγος για να ξεκινήσω άρον άρον τις αντιπηκτικές..

Κορίτσι μ εγώ δεν είμαι με εξωσωματική, αλλά η γιατρός μ ζήτησε γιατι ως ανυπομονη που είμαι εκανα το τεστ που έδειξε θετικό πριν την καθυστέρηση κ έτσι οι 2 πρώτες χοριακες έγιναν  πριν κ η τρίτη μετά την καθυστέρηση!

7 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Μετά από 6,5 χρόνια, της εξήγησα πως η μαμά χρειάζεται όλες της τις δυνάμεις για να κρατήσει το αδερφάκι. Οπότε τέρμα ο θηλασμός. Ήταν πολύ δυνατό επιχείρημα και έπιασε. Εσένα είναι στην κορύφωση του άγχους του αποχωρισμού. Είναι η πιο δύσκολη περίοδος για να το κόψεις 

Καλώς ήρθες και όλα καλά να πάνε! 

Είναι πολύ μικρή αύξηση... 

Χαράς στο κουράγιο σου 6μιση χρόνια! Άσε ξέρω είμαστε στην κορύφωση κ δν ξέρω μέχρι πότε θα κρατήσει (λένε κ μέχρι τα 2, 2μιση).. κάνω προσπάθειες, αλλά σήμερα τα άκουσα κ απτον παιδίατρο γτ έβαλε λίγα γραμμάρια και γενικά είναι πολυ λιλιπούτεια, γτ θεωρεί ότι ο θηλασμός την κόβει λίγο την όρεξη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...