Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου. Εγώ να δεις. Ακόμη κλαίω κι ευχαριστώ τη Παναγία.

Κορίτσια υπάρχει κάποια που συνεχίζει τα  φάρμακα λόγω εξωσωματικης; Παίρνω outrogestan, vasclor, salospir και innohep ενεσεις τις οποίες άλλο δε τις παλεύω. Έχω γεμίσει αιματοματα και καρουμπαλα με μελανιές. Αν υπάρχει κάποια τι της είπε ο γιατρός της; Μέχρι πότε; Εμένα μόνο τη κορτιζόνη μου είπε να κόψω. 

Τα συνεχίζω κανονικά τα φάρμακα όλα και την κορτοζονη...

Όλα καλά εύχομαι να μας πάνε 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου. Εγώ να δεις. Ακόμη κλαίω κι ευχαριστώ τη Παναγία.

Κορίτσια υπάρχει κάποια που συνεχίζει τα  φάρμακα λόγω εξωσωματικης; Παίρνω outrogestan, vasclor, salospir και innohep ενεσεις τις οποίες άλλο δε τις παλεύω. Έχω γεμίσει αιματοματα και καρουμπαλα με μελανιές. Αν υπάρχει κάποια τι της είπε ο γιατρός της; Μέχρι πότε; Εμένα μόνο τη κορτιζόνη μου είπε να κόψω. 

Κορίτσι μου στην πρώτη μου εξωσωματική, δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έκανα innohep μέχρι το τέλος σχεδόν. Έχεις θρομβοφιλια? 

Κορίτσια εγώ είμαι πολυ σκεπτική. Η πρώτη μου χοριακή ήταν 54, μετά από 2 μέρες 85 και μετά από άλλες δύο μέρες 153. Περιμένω της Δευτέρας με μεγάλη αγωνία. Εσύ @Lakyμε καταλαβαίνεις.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, πρωτη φορα εγγυος με πητ 15/11. Στην 3η ημερα καθυστερησης ουσα ψιλιασμενη εκανα χοριακη μονη και μου και βγηκε 931 , οποτε εκλεισα ραντεβου με τον γυναικολογο 10/03, αν και μου ειπε οτι το πιο πιθανο να ειναι αρκετα νωρις να δουμε κατι. Παρολα αυτα ειδαμε οτι ειναι ενδομητριο και λεκιθινικο σακο.Ο γιατρος μου εγραψε εξετασεις και μου ειπε να παιρνω φυλικο οξυ και σιδηρο.Του εστειλα τα αποτελεσματα των εξετασεων με mail(μου ειχε πει οτι αν υπαρχει κατι προβληματικο θα επικοινωνησει μαζι μου, οποτε αφου δεν με πηρε ολα καλα πιστευω)Τωρα εχουμε ραντεβου 29/03.Προσπαθω να ειμαι χαλαρη γενικοτερα.Εχω λιγα πονακια , το στομαχι ειναι χαλι...αλλα η ορεξη δεν κοβεται...και κουραζομαι πιο ευκολα.Ερωτικες επαφες μου ειπε να τις αποφυγουμε τωρα για αρχη και βλεπουμε.Κοριτσια ελπιζω για ολες μας να πανε ολα καλα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irene14 είπε:

Κορίτσι μου στην πρώτη μου εξωσωματική, δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έκανα innohep μέχρι το τέλος σχεδόν. Έχεις θρομβοφιλια? 

Κορίτσια εγώ είμαι πολυ σκεπτική. Η πρώτη μου χοριακή ήταν 54, μετά από 2 μέρες 85 και μετά από άλλες δύο μέρες 153. Περιμένω της Δευτέρας με μεγάλη αγωνία. Εσύ @Lakyμε καταλαβαίνεις.... 

Εγώ Προληπτικά υποτίθεται τα παίρνω όλα αυτά. Δεν έχω κάνει όμως εξειδικευμένες εξετάσεις. Μου είπε όμως να κόψω την κορτιζόνη και να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα. Μήπως δε πρέπει να τη κόψω; Δεν ήξερα καν γιατί την παίρνουμε. Κι αν γίνει κάτι; Τουλάχιστον να έκανα εξετάσεις πριν την κόψω. Όσο για τις ενέσεις θα κοιτάξω να κάνω εξετάσεις και να τις κόψω αν είναι. 

Για τη χοριακη σε καταλαβαίνω κούκλα μου. Πολύ μεγάλο άγχος. Εμένα τώρα ανέβηκε τόσο πολύ. Μην απελπιζεσαι. Στην αρχή κι εμένα έτσι πήγαινε. Και μίλησα με αρκετές κοπέλες που μετά κι αυτές εκτοξεύθηκαν οι χοριακες τους. Κάνε το σταυρό σου κι όλα καλά θα πάνε!

2 ώρες πρίν, Vk79 είπε:

Τα συνεχίζω κανονικά τα φάρμακα όλα και την κορτοζονη...

Όλα καλά εύχομαι να μας πάνε 

 

Την κορτιζόνη γιατί την παίρνουμε; Μήπως έπρεπε να κάνω κάποιες εξετάσεις πριν τη κόψω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ Προληπτικά υποτίθεται τα παίρνω όλα αυτά. Δεν έχω κάνει όμως εξειδικευμένες εξετάσεις. Μου είπε όμως να κόψω την κορτιζόνη και να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα. Μήπως δε πρέπει να τη κόψω; Δεν ήξερα καν γιατί την παίρνουμε. Κι αν γίνει κάτι; Τουλάχιστον να έκανα εξετάσεις πριν την κόψω. Όσο για τις ενέσεις θα κοιτάξω να κάνω εξετάσεις και να τις κόψω αν είναι. 

Για τη χοριακη σε καταλαβαίνω κούκλα μου. Πολύ μεγάλο άγχος. Εμένα τώρα ανέβηκε τόσο πολύ. Μην απελπιζεσαι. Στην αρχή κι εμένα έτσι πήγαινε. Και μίλησα με αρκετές κοπέλες που μετά κι αυτές εκτοξεύθηκαν οι χοριακες τους. Κάνε το σταυρό σου κι όλα καλά θα πάνε!

Την κορτιζόνη γιατί την παίρνουμε; Μήπως έπρεπε να κάνω κάποιες εξετάσεις πριν τη κόψω;

Σε ευχαριστώ για την εφαρμογή! Εχει κολλήσει η απάντηση μου αρκετή ώρα (δεν ξερω γιατι). Παίρνω φάρμακα ακόμα utrogestan,vasclor, filicine, clexane (οπως innohep).. τις ενέσεις νομίζω τρίμηνο και ισως μέχρι τέλος εγκυμοσύνης αναλόγως τους παράγοντες κινδύνου. Τα υπόλοιπα θα με ενημερώσει στον πρώτο υπέρηχο !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , amelie77 είπε:

Σε ευχαριστώ για την εφαρμογή! Εχει κολλήσει η απάντηση μου αρκετή ώρα (δεν ξερω γιατι). Παίρνω φάρμακα ακόμα utrogestan,vasclor, filicine, clexane (οπως innohep).. τις ενέσεις νομίζω τρίμηνο και ισως μέχρι τέλος εγκυμοσύνης αναλόγως τους παράγοντες κινδύνου. Τα υπόλοιπα θα με ενημερώσει στον πρώτο υπέρηχο !

Οπότε κι εσύ δε παίρνεις κορτιζόνη. Δεν έπαιρνες καθόλου ή στην έκοψε; Επίσης filicine των πόσο παίρνεις; Όσο για τις ενέσεις έχω μαυρίσει ρε κορίτσια. Δε ξέρω πια που να χτυπήσω. Παντού πονάω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Οπότε κι εσύ δε παίρνεις κορτιζόνη. Δεν έπαιρνες καθόλου ή στην έκοψε; Επίσης filicine των πόσο παίρνεις; Όσο για τις ενέσεις έχω μαυρίσει ρε κορίτσια. Δε ξέρω πια που να χτυπήσω. Παντού πονάω!

Ναι στην προηγούμενη ΕΤ μου ειχε δώσει και κορτιζόνη και Σαλοσπίρ και innohep. Υποτίθεται η κορτιζόνη βοηθάει στην εμφύτευση οποτε τωρα καλα έκανες και την έκοψες . Φυλλικό  παίρνω το filicine 5mg. Επισης οι ενέσεις όλες αυτές πονάνε. Οι clexane είναι λιγο πιο ανώδυνες αν θυμηθώ και εγω την κοιλιά μου με τις innohep.. με αυτές δεν εχω καμία μελανιά. Πονάω λιγο αλλά όχι το χαλι των innohep. Παντως σε αυτή την ΕΤ πήρα λιγότερα φάρμακα . Και ενέσεις μου τις άρχισε η γυνσιξοκογος μου μετά την αυξηςη της χοριακης και όχι το κέντρο εξωσωματικής . 

πρίν από 4 λεπτά , amelie77 είπε:

Ναι στην προηγούμενη ΕΤ μου ειχε δώσει και κορτιζόνη και Σαλοσπίρ και innohep. Υποτίθεται η κορτιζόνη βοηθάει στην εμφύτευση οποτε τωρα καλα έκανες και την έκοψες . Φυλλικό  παίρνω το filicine 5mg. Επισης οι ενέσεις όλες αυτές πονάνε. Οι clexane είναι λιγο πιο ανώδυνες αν θυμηθώ και εγω την κοιλιά μου με τις innohep.. με αυτές δεν εχω καμία μελανιά. Πονάω λιγο αλλά όχι το χαλι των innohep. Παντως σε αυτή την ΕΤ πήρα λιγότερα φάρμακα . Και ενέσεις μου τις άρχισε η γυνσιξοκογος μου μετά την αυξηςη της χοριακης και όχι το κέντρο εξωσωματικής . 

Πως θα αντέξω μία εβδομάδα χωρις χοριακη και υπέρηχο. Νομίζω θα παω τουλάχιστον Τρίτη Τεταρτη για καμία χοριακή μην εχω καμία έκπληξη 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Laky said:

Οπότε κι εσύ δε παίρνεις κορτιζόνη. Δεν έπαιρνες καθόλου ή στην έκοψε; Επίσης filicine των πόσο παίρνεις; Όσο για τις ενέσεις έχω μαυρίσει ρε κορίτσια. Δε ξέρω πια που να χτυπήσω. Παντού πονάω!

Για τις μελανιές μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις γαζουλα απο πάνω με αλουμινόνερο μετά την ένεση, μου το πρότεινε ο αιματολόγος και τώρα δεν έχω σχεδόν καθόλου, ενώ στην αρχή είχα γίνει χάλια..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!! Συγχαρητήρια σ' όλες, εύχομαι μια ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά!! Μετά από 1 χρόνο και κάτι προσπάθειας τα καταφέραμε και εμεις!! Αισίως είμαστε στην 8η εβδομάδα, 7w2d για την ακρίβεια. Από συμπτώματα μέχρι στιγμής,  τρομερή δυσκοιλιότητα και πρήξιμο, πρησμένο στήθος και αρκετά ευαίσθητο.  Πόνους έχω έντονους στην κοιλιά τις 2 τελευταίες ημέρες και εχω ανησυχήσει λιγάκι,  αλλά μέχρι στιγμής με λίγο ξάπλα περνάει. Το χειρότερο είναι ο πόνος στη μέση που και αυτος τις 2 τελευταίες ημέρες έχει γίνει πιο εντονος κ με ανησυχήσει μην είναι σημάδι για κάτι πιο ανησυχητικό. Γενικότερα έχω θέμα με την μέση μου, τα τελευταία 3 χρόνια.  Πότε είναι ανησυχητικό οι έντονοι πονοι λέτε?

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !Πώς είστε;έχει μήπως κάποια πόνο στην πλάτη;Από εχθές το βραδάκι  μια με πιάνει μια με αφήνει πόνος αριστερά στην πλάτη..όταν ξαπλώνω μετά από ώρα ηρεμεί..δεν μπορώ να καταλάβω μήπως είναι το νεφρό μου, παλαιότερα είχε θέμα με τα νεφρά..θα δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !Πώς είστε;έχει μήπως κάποια πόνο στην πλάτη;Από εχθές το βραδάκι  μια με πιάνει μια με αφήνει πόνος αριστερά στην πλάτη..όταν ξαπλώνω μετά από ώρα ηρεμεί..δεν μπορώ να καταλάβω μήπως είναι το νεφρό μου, παλαιότερα είχε θέμα με τα νεφρά..θα δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου..

Κι εγώ εχω τέτοιους πόνους. Κι αναρωτιομουν αν είναι τα νεφρά μου. Οπότε μάλλον δεν είναι!!! Κι έχω πολλά διάφανα υγρά κορίτσια. Έχετε κι εσείς; Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Laky είπε:

Κι εγώ εχω τέτοιους πόνους. Κι αναρωτιομουν αν είναι τα νεφρά μου. Οπότε μάλλον δεν είναι!!! Κι έχω πολλά διάφανα υγρά κορίτσια. Έχετε κι εσείς; Είναι φυσιολογικό;

Ουφ ανακουφιστηκα λίγο τώρα, γιατί έχει χρειαστεί δύο φορές να βάλω σωληνάκι στα νεφρά κ ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί.. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τότε ήταν κάπως διαφορετικός ο πόνος αλλά και πάλι φοβήθηκα..Υγρά πολλά έχω και εγώ, αναγκαστικά χρησιμοποιώ σερβιετακι αν και δεν τα θέλω ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !Πώς είστε;έχει μήπως κάποια πόνο στην πλάτη;Από εχθές το βραδάκι  μια με πιάνει μια με αφήνει πόνος αριστερά στην πλάτη..όταν ξαπλώνω μετά από ώρα ηρεμεί..δεν μπορώ να καταλάβω μήπως είναι το νεφρό μου, παλαιότερα είχε θέμα με τα νεφρά..θα δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου..

Καλημέρα! Εγώ έχω πόνους στην πλάτη όταν ξαπλώνω κυρίως και καμιά φορά στη κοιλιά αλλά ψηλά όχι κάτω... βέβαια μπορεί να ναι και ψυχολογικό γιατί είμαι πολύ αγχωδης ...αλλα μπορεί και απ' το καθισιο!!!

πρίν από 19 λεπτά , Matina87 είπε:

Ουφ ανακουφιστηκα λίγο τώρα, γιατί έχει χρειαστεί δύο φορές να βάλω σωληνάκι στα νεφρά κ ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί.. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τότε ήταν κάπως διαφορετικός ο πόνος αλλά και πάλι φοβήθηκα..Υγρά πολλά έχω και εγώ, αναγκαστικά χρησιμοποιώ σερβιετακι αν και δεν τα θέλω ..

Καλά υγρά και γω φουλ...με σερβιετακι μονίμως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Matina87 είπε:

Ουφ ανακουφιστηκα λίγο τώρα, γιατί έχει χρειαστεί δύο φορές να βάλω σωληνάκι στα νεφρά κ ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί.. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τότε ήταν κάπως διαφορετικός ο πόνος αλλά και πάλι φοβήθηκα..Υγρά πολλά έχω και εγώ, αναγκαστικά χρησιμοποιώ σερβιετακι αν και δεν τα θέλω ..

Εγω ούτως ή άλλως φορούσα γιατί βάζω και κολπική κρέμα. Αλλά έχω πάρα πολλά διάφανα υγρά. Όσο για τους πόνους πίσω στα νεφρά έχω αρκετά συχνά κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα. Βάση εφαρμογής είμαι 5w κ 3 d κ υποτίθεται ότι θα έχω γεννήσει μέχρι τις 22 Νοεμβρίου αν όλα πάνε καλά.  Έχω κάνει μόνο τεστ ούρων την προηγούμενη Πέμπτη,  Δευτέρα κ Τετάρτη θα πάω για χοριακη.  

Δυστυχώς δεν είμαι τόσο αισιόδοξη όσο εσεις... Από το προηγούμενο Σάββατο έχω καφέ ενίοτε κ ροζ υγρά κατά την ούρηση η το σκούπισμα. Κάποιες φορές κ καφε βλεννησαν κλωστουλες (συγγνώμη για την περιγραφη). Παίρνω 3 utrogestan των 200 την ημέρα κ είμαι συνέχεια στο κρεβάτι.  Καμία φορά μου δίνει θάρρος το γεγονός ότι δεν έχω κόκκινο η δεν έχω λερώσει π.χ. εσώρουχο, όμως μετά πάλι απογοητεύομαι.

Από συμπτωματα μέχρι την Δευτέρα είχα βαρύ στομάχι,  αέρια, ρέψιμο κ μπουκωμενη μύτη.  Έχουν μειωθεί σημαντικά.  Μου έχει μείνει το ρέψιμο κ ελαφρύ μπούκωμα. Έχω πόνους περιόδου  μουδιασμένα στην κοιλιά, ενίοτε κ σούβλιες κ κάνα δυο φορές πόνους στη μέση κ ψηλά στα πόδια.

Ραντεβού θα κλείσω την Δευτέρα σε καινούριο γιατρό γιατί αυτή που με παρακολουθούσε ως τωρα με απογοήτευσε κυρίως ως άνθρωπος. 

Απορώ κι εγώ με την υπομονή που έχω δείξει, αλλά τον Οκτώβριο είχα μια πολύ άσχημη εμπειρία. Είχα μια παλλινδρομη. Είχα κ άκουσα το μωρό στις 6 εβδομάδες κ κάτι κ ήταν όλα μια χαρά.  Στις 9 εβδομάδες στο δεύτερο ραντεβού όπου πήγα εντελώς ανυποψίαστη η καρδιά είχε σταμάτησει όπως κ η ανάπτυξη. 

Έκανα αποξεση κ ακολούθησαν δύσκολοι μήνες όπου μας έτρεχαν σε εξετάσεις χωρίς σοβαρές κ ξεκάθαρες απαντήσεις καθώς η πρώτη εγκυμοσύνη πέρασε 1 χρονος για να επιτευχθεί. Εν τω μεταξύ η γυναικολόγος στην τελευταία επίσκεψη με διέγνωσε με δίκερη μητρα κ μου έδωσε dostinex λόγω υψηλής προλακτινηςπου δεν επιβεβαιώθηκε με δεύτερη εξέταση κ χωρίς σωστές οδηγίες λήψεις. Πρόπερσι σε ανώδυνη σαλπιγγογραφια που είχα κάνει σε κέντρο εξωσωματικής μου είχε πει ο γιατρός ότι έχω μητρα σε σχήμα καρδιάς αλλά δεν το είχε παρουσιάσει ως πρόβλημα, οπότε τότε δεν με είχε αγχωσει...

Η δεύτερη αυτή εγκυμοσύνη ήρθε χωρίς να το σχεδιάζουμε η να το περιμένουμε.  Δεν ήρθαμε καν σε επαφή σε γόνιμες μέρες. 

Αποφάσισαμε με τον συζυγο μετά την πρώτη σφαλιάρα που φάγαμε να το δούμε χαλαρά κ να μην περιμένουμε τίποτα. 

Πριν ξεκινήσουν τα καφέ υγρά ήμουν πολύ αισιόδοξη. Τώρα πλέον όχι. Ίσως επειδή φοβάμαι τα αποτελέσματα γι αυτό δεν έχω τρέξει για χοριακη κ υπέρηχο.

Αύριο θα πάω στην Αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλαντο να δεθω με την ζώνη κι ας γίνει ότι έχει αποφασίσει ο Θεός... Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι. 

Υπό άλλες συνθήκες τον επόμενο μήνα θα είχα στην αγκαλιά μου το μωράκι μου... Ας με λυπηθεί ο Θεός να μην χάσω κ αυτό....

Εύχομαι σε όλες σας τελειομηνες εγκυμοσύνες με γερά κ καλοτυχα παϊδάκια κι εσείς σιδερένιες μανούλες μα τα μεγαλώσετε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...