Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Irini__ είπε:

Με το καλό κοπέλα μου! Κ εμένα δεύτερη εγκυμοσύνη! Πόσο είναι το πρώτο σου? Εμένα 17 μηνών κ το άγχος μ έχει πάει στο Θεό πως θα τα καταφέρω με δύο μωρα με κοντινή διαφορά ηλικίας!

 Λογικά θα χρειαστεί να κάνεις κ άλλη! Εγώ έκανα 3, οι πρωτες δύο πριν την  αναμενόμενη περίοδο κ ήταν καπως χαμηλά αλλά διπλασιαζοταν! Στην τριτη χοριακη δλδ μετά την αναμενόμενη περίοδο ανέβηκε παραπάνω!! Απλα θέλουμε διπλασιασμό στις 48ωρες περίπου!

Καλώς ηρθες κορίτσι μου! Όχι καλέ τι κακό να κάνεις στο έμβρυο! Η μαμά μου όπως είπα σε άλλο ποστ έκανε εμετούς μέχρι τον 9ο σε μένα κ γενικά δν έτρωγε τπτ! Αφού παίρνεις τα συμπληρώματα όλα καλά! Στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν είχα ανακατοσουρες με βοήθησε κάπως το gaviscon!

Με το καλό να πάνε όλα!! Είμαστε κοντά εγώ φαίνεται να έχω στις 20/11! Ναι ναι σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις χοριακη!!

Ναι μολις βγήκαν τα αποτελέσματα της χοριακης!ειναι 3485!σε 2 μέρες πρεπει να ξανακάνω! 

Είναι η πρώτη μου φορά και να σας πω την αλήθεια έχω ένα αγχος !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Ναι μολις βγήκαν τα αποτελέσματα της χοριακης!ειναι 3485!σε 2 μέρες πρεπει να ξανακάνω! 

Είναι η πρώτη μου φορά και να σας πω την αλήθεια έχω ένα αγχος !

Αα υπέροχα νέα! Στην πρώτη εγκυμοσύνη όλοι είχαμε ένα άγχος παραπάνω νομίζω!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Με το καλό κοπέλα μου! Κ εμένα δεύτερη εγκυμοσύνη! Πόσο είναι το πρώτο σου? Εμένα 17 μηνών κ το άγχος μ έχει πάει στο Θεό πως θα τα καταφέρω με δύο μωρα με κοντινή διαφορά ηλικίας!

 Λογικά θα χρειαστεί να κάνεις κ άλλη! Εγώ έκανα 3, οι πρωτες δύο πριν την  αναμενόμενη περίοδο κ ήταν καπως χαμηλά αλλά διπλασιαζοταν! Στην τριτη χοριακη δλδ μετά την αναμενόμενη περίοδο ανέβηκε παραπάνω!! Απλα θέλουμε διπλασιασμό στις 48ωρες περίπου!

Καλώς ηρθες κορίτσι μου! Όχι καλέ τι κακό να κάνεις στο έμβρυο! Η μαμά μου όπως είπα σε άλλο ποστ έκανε εμετούς μέχρι τον 9ο σε μένα κ γενικά δν έτρωγε τπτ! Αφού παίρνεις τα συμπληρώματα όλα καλά! Στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν είχα ανακατοσουρες με βοήθησε κάπως το gaviscon!

Με το καλό να πάνε όλα!! Είμαστε κοντά εγώ φαίνεται να έχω στις 20/11! Ναι ναι σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις χοριακη!!

Δε ξέρω πως απαντάω σε συγκεκριμένο σχόλιο ελπίζω να το πέτυχα! Το πρώτο μου είναι 5 χρονων. Δεν έχω καμία βοήθεια και έπρεπε να περιμένω να μεγαλώσει για να πάρω απόφαση και δύναμη για δεύτερο. Ακόμα και τώρα που λόγω συμπτωμάτων (ροζ υγρά, αίμα πριν λίγες μέρες και καφέ) δεν μπορώ να είμαι ξάπλα. Περνάνε όλα απ το χέρι μου. Καμία βοήθεια από πουθενά.Εχω και μια πεθερά που είναι σαν παρουσία πιο γλάστρα και από τα λουλούδια στο μπαλκόνι. Α!! Και γω 20/11 έχω Πητ!! Αν και λόγω καισαρικής θα πάει πιο μπροστά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Δε ξέρω πως απαντάω σε συγκεκριμένο σχόλιο ελπίζω να το πέτυχα! Το πρώτο μου είναι 5 χρονων. Δεν έχω καμία βοήθεια και έπρεπε να περιμένω να μεγαλώσει για να πάρω απόφαση και δύναμη για δεύτερο. Ακόμα και τώρα που λόγω συμπτωμάτων (ροζ υγρά, αίμα πριν λίγες μέρες και καφέ) δεν μπορώ να είμαι ξάπλα. Περνάνε όλα απ το χέρι μου. Καμία βοήθεια από πουθενά.Εχω και μια πεθερά που είναι σαν παρουσία πιο γλάστρα και από τα λουλούδια στο μπαλκόνι. 

Να σου ζήσει το παιδάκι σ! Δύσκολα πολύ όταν δεν έχεις βοήθεια, είναι αλήθεια αυτό..  κρίμα κ για την πεθερά π δε βοηθάει, αλλά εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ δυνατές κ όλα τα μπορούμε στο τέλος! Οι γονείς σ είναι μακριά? Που μένεις? Κάπως έτσι ήμουν κ εγώ μέχρι πριν κάποιο διάστημα, όλα περνούσαν από μένα..   μέναμε Αθήνα κ από τον Δεκέμβρη περίπου ηρθαμε Θεσ/κη λόγω δουλειάς, οπότε τα πράγματα είναι αρκετά πιο εύκολα γτ έχω τη μαμά μ! Τα πεθερικά μ ούτως ή άλλως ειναι μακριά αλλά κ λόγω ηλικίας&προβλημάτων  δε θα μπορούσαν να βοηθήσουν..

Έκανες επανάληψη χοριακης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Να σου ζήσει το παιδάκι σ! Δύσκολα πολύ όταν δεν έχεις βοήθεια, είναι αλήθεια αυτό..  κρίμα κ για την πεθερά π δε βοηθάει, αλλά εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ δυνατές κ όλα τα μπορούμε στο τέλος! Οι γονείς σ είναι μακριά? Που μένεις? Κάπως έτσι ήμουν κ εγώ μέχρι πριν κάποιο διάστημα, όλα περνούσαν από μένα..   μέναμε Αθήνα κ από τον Δεκέμβρη περίπου ηρθαμε Θεσ/κη λόγω δουλειάς, οπότε τα πράγματα είναι αρκετά πιο εύκολα γτ έχω τη μαμά μ! Τα πεθερικά μ ούτως ή άλλως ειναι μακριά αλλά κ λόγω ηλικίας&προβλημάτων  δε θα μπορούσαν να βοηθήσουν..

Έκανες επανάληψη χοριακης?

Θεσσαλονίκη? Ουρανοκατέβατη μου ήρθες!!!! Από κει είμαι!! Μενω σε νησί όμως!Αλλά εκεί θα γεννήσω πρώτα ο θεος!! Αχ πες Μ ότι έχεις ιδέα από Ιπποκράτειο!!! Λόγω οικονομικών και το πρώτο παιδί σε εφημερία το γέννησα αλλά λογω καισαρικής τώρα πρέπει να το χω προγραμματίσει και δεν ξέρω κανέναν εκεί ούτε το πώς μπορεί να γίνει αυτό χωρίς δικό μου γιατρό.... όποια βοήθεια δεκτή!!! 

Αύριο πάω για δεύτερη χοριακή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Θεσσαλονίκη? Ουρανοκατέβατη μου ήρθες!!!! Από κει είμαι!! Μενω σε νησί όμως!Αλλά εκεί θα γεννήσω πρώτα ο θεος!! Αχ πες Μ ότι έχεις ιδέα από Ιπποκράτειο!!! Λόγω οικονομικών και το πρώτο παιδί σε εφημερία το γέννησα αλλά λογω καισαρικής τώρα πρέπει να το χω προγραμματίσει και δεν ξέρω κανέναν εκεί ούτε το πώς μπορεί να γίνει αυτό χωρίς δικό μου γιατρό.... όποια βοήθεια δεκτή!!! 

Αύριο πάω για δεύτερη χοριακή

Κι εγώ σε νησί μένω αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη. Που είσαι; Εγώ είμαι στη Λήμνο αλλά πρώτα ο Θεός αν όλα πάνε καλά κι εγώ Θεσσαλονίκη θα γεννήσω και θέλω να βρω γιατρό εκεί. Κι εγώ αύριο θα πάω για τη δεύτερη χοριακη. Τι να πω εγώ που η δική μου ήταν 73?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Θεσσαλονίκη? Ουρανοκατέβατη μου ήρθες!!!! Από κει είμαι!! Μενω σε νησί όμως!Αλλά εκεί θα γεννήσω πρώτα ο θεος!! Αχ πες Μ ότι έχεις ιδέα από Ιπποκράτειο!!! Λόγω οικονομικών και το πρώτο παιδί σε εφημερία το γέννησα αλλά λογω καισαρικής τώρα πρέπει να το χω προγραμματίσει και δεν ξέρω κανέναν εκεί ούτε το πώς μπορεί να γίνει αυτό χωρίς δικό μου γιατρό.... όποια βοήθεια δεκτή!!! 

Αύριο πάω για δεύτερη χοριακή

Χεχε συντοπιτισσες!! Σε ποιο ωραίο νησί μένεις? Μμ δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω για το ιπποκράτειο..  στο πρώτο μ παιδί αν κ με παρακολουθούμε γιατρός στην Αθήνα τλκ γέννησα Θεσκη στο Γενεσις, γτ τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης εμένα Θεσκη.. τωρα πάλι Θεσκη θα γεννήσω κ η νέα μ γιατρός ιδιωτικα είναι μόνο.

Με το καλό η χοριακη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Laky είπε:

Κι εγώ σε νησί μένω αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη. Που είσαι; Εγώ είμαι στη Λήμνο αλλά πρώτα ο Θεός αν όλα πάνε καλά κι εγώ Θεσσαλονίκη θα γεννήσω και θέλω να βρω γιατρό εκεί.

Τέλεια, οπότε κορίτσια πείτε και σε μένα τι γίνεται εκεί γιατί δεν προβλέπω να πάω πριν την ώρα μου! Είμαι αρκετά μακριά και τα εισιτήρια τσουχτερά!! Για δημόσιο βεβαια οτιδήποτε γνωρίζετε 

Μενω στη Μήλο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάω Θεσσαλονίκη σε γιατρό μια και καλή για την αυχενική. Τώρα για έναν υπέρηχο θα βολευτω εδώ στο νησί και ο Θεός βοηθός. Αν έχετε να προτείνετε κάποιον καλό γιατρό στη Θεσσαλονίκη που να ειδικεύεται κιόλας σε αυχενική κτλ θα το εκτιμούσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ λέω να πάω Θεσσαλονίκη σε γιατρό μια και καλή για την αυχενική. Τώρα για έναν υπέρηχο θα βολευτω εδώ στο νησί και ο Θεός βοηθός. Αν έχετε να προτείνετε κάποιον καλό γιατρό στη Θεσσαλονίκη που να ειδικεύεται κιόλας σε αυχενική κτλ θα το εκτιμούσα.

Αα κ εσύ σε νησί! Τι καλά! 

Λοιπόν για εμβρυολογο πολύ καλή είναι η Ψαρρα Αναστασία στην οποία είχα κάνει doppler (υπέρηχο που γινετσι προς το τέλος της εγκυμοσύνης κ τον κάνουν  οι περισσότεροι στην Αθήνα κ γενικά είχα επηρεαστεί κ τ έκανα). Αυχενική κ β επιπέδου είχα κάνει Αθήνα κ από εκεί μου πρότειναν εμβρυολογους Θεσκη κ έτσι κ πήγα στην Ψαρρά. Τώρα π είμαι Θεσκη μάλλον στην ίδια θα πάω εκτός αν η γιατρός συνεργάζεται με άλλον. Νομίζω κ τον Σωτηριαδη μου πρότειναν!

Έκανες άλλη χοριακή?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Irini__ είπε:

Αα κ εσύ σε νησί! Τι καλά! 

Λοιπόν για εμβρυολογο πολύ καλή είναι η Ψαρρα Αναστασία στην οποία είχα κάνει doppler (υπέρηχο που γινετσι προς το τέλος της εγκυμοσύνης κ τον κάνουν  οι περισσότεροι στην Αθήνα κ γενικά είχα επηρεαστεί κ τ έκανα). Αυχενική κ β επιπέδου είχα κάνει Αθήνα κ από εκεί μου πρότειναν εμβρυολογους Θεσκη κ έτσι κ πήγα στην Ψαρρά. Τώρα π είμαι Θεσκη μάλλον στην ίδια θα πάω εκτός αν η γιατρός συνεργάζεται με άλλον. Νομίζω κ τον Σωτηριαδη μου πρότειναν!

Έκανες άλλη χοριακή?

Αύριο το πρωί πάω για χοριακη πάλι. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα πολύ νωρίς τις χοριακες λόγω εξωσωματικης. Πριν τις 4 εβδομάδες. Οπότε η πρώτη ήταν 33 και η επόμενη 77. Στην ουσία η αυριανή θα είναι η πρώτη με καθυστέρηση περιόδου. Είναι η πρώτη μου φορά και δε ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω. Αυτό το Doppler που λες δε ξέρω τι είναι. Αλλά και τι νόημα έχει αν γίνεται πριν τη γέννα; Το θέμα δεν είναι να κάνεις όσο καλύτερα έλεγχο γίνεται στην αρχή;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και διανύω την εκτη εβδομάδα. Έχω τρομερές αναγουλες,με αηδιάζουν σχεδόν όλα τα φαγητά,πλην ελάχιστων εξαιρέσεων όπως τα μακαρόνια. Σχεδόν κάθε μέρα τρώω μακαρόνια και απ' όσο ξέρω είναι πολύ κακό,διότι αυξάνουν το ζαχαρο και το λιπος και δεν έχω περιθώρια να βάλω κιλα. Δεν ξέρω τι να κάνω,αν δεν φάω τίποτα μου ανεβαίνουν τα γαστρικά υγρά και υποφέρω..Πλέον τρώω και κάνα κριτσινι και μια στο τόσο ποπ κόρν. Πιο πολύ με αηδιάζει το κρέας,το λεμόνι,τα θαλασσινά,τα ψαρια και τα φασόλια,δεν μπορώ ούτε να τα μυρίσω. Φοβάμαι πως κάνω κακό στο έμβρυο με αυτή τη διατροφή,διότι ναι μεν παίρνω κάθε μέρα συμπλήρωμα βιταμινων,αλλά δεν τρέφομαι σωστά.Έχετε παρόμοιες εμπειρίες?

 

 

 

 

Καλωσηρθες κορίτσι! Θα σου πω πως περνάω τα ίδια... Οτι κ να τρωω με αναγουλιαζει αλλά δεν σου κρύβω πως τα τρώω με το ζόρι αφού δεν τα βγάζω.. Κάνω υπομονή! Καλό μας κουράγιο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Laky είπε:

Αύριο το πρωί πάω για χοριακη πάλι. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα πολύ νωρίς τις χοριακες λόγω εξωσωματικης. Πριν τις 4 εβδομάδες. Οπότε η πρώτη ήταν 33 και η επόμενη 77. Στην ουσία η αυριανή θα είναι η πρώτη με καθυστέρηση περιόδου. Είναι η πρώτη μου φορά και δε ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω. Αυτό το Doppler που λες δε ξέρω τι είναι. Αλλά και τι νόημα έχει αν γίνεται πριν τη γέννα; Το θέμα δεν είναι να κάνεις όσο καλύτερα έλεγχο γίνεται στην αρχή;

Πριν τη γεννα εννοώντας κατά τον 8ο μήνα κάπου εκεί..  βλέπει κάποια πράγματα σε σχέση με την καρδιά κ τον κυκλοφορικο σύστημα..  καλά λίγοι το κάνουν ειδικά θεσκη π έχω ρωτήσει, αλλά Αθήνα δεν υπάρχει εξέταση π δν κάνει κάποιος.. να φανταστείς είχα μπει στο τρυπάκι να κάνω μετά την αυχενική που όλα ήταν τέλεια κ την εξέταση αίματος DNA που κοστίζει ασεεε.. γτ ο γιατρός μ εκεί το έκανε στάνταρ σε όλες! Όπως κ όσο κόσμο ήξερα το έκανε! Καλά μην σε αγχωνω τώρα με αυτά! Αντε ωραια να μας πεις πως θα είναι οι τιμές αύριο!!

πρίν από 9 λεπτά , Nj__ είπε:

Καλωσηρθες κορίτσι! Θα σου πω πως περνάω τα ίδια... Οτι κ να τρωω με αναγουλιαζει αλλά δεν σου κρύβω πως τα τρώω με το ζόρι αφού δεν τα βγάζω.. Κάνω υπομονή! Καλό μας κουράγιο 

Πόσο εβδομάδων είσαι κορίτσι μου? Το πρώτο σου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Nj__ είπε:

Καλωσηρθες κορίτσι! Θα σου πω πως περνάω τα ίδια... Οτι κ να τρωω με αναγουλιαζει αλλά δεν σου κρύβω πως τα τρώω με το ζόρι αφού δεν τα βγάζω.. Κάνω υπομονή! Καλό μας κουράγιο 

Τρως με το ζόρι ε? Μπράβο σου,αυτό θέλει μεγάλη υπομονή,εγώ προτιμώ να μην φάω τίποτα παρά να ακουμπησω κάτι που με αναγουλιαζει. Είναι φοβερό πάντως,κάθε μέρα αηδιάζω και με κάτι καινούριο. Σήμερα πχ δε θέλω να βλέπω ούτε πατάτες που μέχρι προχθές τρελαινομουν..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...