Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια εχω προβλημα το θηλασμο..δεν μου εχει καταβει ακομα το γαλα..το ζουλιξα λιγο το ενα στηθος και εβγαλε λιγο..βαζω την μικρη πολλες φορες..αλλα μου εχουν γινει πληγες και οταν την βαζω τρεμω..και με αυτα σιλικονης που εχω πονανε..αλλα δεν το βαζω κατω..ξερετε τροπους να κατεβει το γαλα ;

Αχχχ!! Μην αγχώνεσαι όλα φυσιολογικά είναι. Λίγες σταγόνες είναι το φυσιολογικο τη δεύτερη μέρα.. αύριο θα γινει χαμός!

Αρχικά βάλε λανολινη βρώσιμη στις θηλές αμεσαααα !!!  Θα βάζεις συνέχεια τις πρώτες μέρες. Θα σε ΣΩΣΕΙ!! Υπάρχει περίπτωση ο πόρος να είναι λίγο φραγμένος ειναι πολύ νορμαλ .. λοιπόν εγώ έκανα το εξής :

Αρχικά πετσέτες με ζεστό νερό στο στηθος να μην πετρώνει, βοηθάει και τα αγγεία.

Δευτερον έβαλα τον άντρα μου να ρουφήξει. Οοο ναι ! Έχει δυνατότερα σαγόνια από το μωρό και δεν κινδυνεύεις να τραυματιστείς. Βοηθάει στο να ξεκολλήσει λίγο το ‘βουτυρακι’ στην αρχή! Θα βγαίνει λίγο  κιτρινο το γάλα τις πρώτες μέρες μην ανησυχείς είναι νορμαλ.

Τριτον. Τσάι θηλασμου!! Μου το είχαν προτείνει και είδα μεγάλη διαφορα , όταν το σταμάτησα έβγαζα 1/3 λιγότερο γάλα. Υπάρχει στην αγορά , θέλει πολλά φακελάκια την ημέρα!

Τεταρτον : πολύ νερό , καλό φαγητό γιατί αν το αίμα δεν είναι επαρκές άσε!! Και για τέλος :

Το μωρό στο στήθος συνέχεια και θήλαστρο να βοηθήσεις την παραγωγή και να αποσυμφοριζεται το στηθος. Προσφορά ζήτηση είναι όλη η διαδικασία. Βγαζε ότι έχει μέσα για να βγαίνει περισσότερο. 
Εμπιστευσου τη διαδικασία. Να ξέρεις ότι όλα κυλάνε φυσιολογικά και το μωρό σου έχει στομαχάκι αρακά τώρα !! Δεν θέλει παρά πολύ γάλα ακόμα. Θα τα πας μια χαρά !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε;ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε προηγούμενη εμπειρία θηλασμού σχετικά με την διατροφή μας σε αυτή την φάση;υπάρχουν τροφές που πρέπει να αποφεύγουμε;άλλοι μου λένε τα τρώμε όλα  αλλού διαβάζω πως δεν πρέπει να τρώμε γαλακτοκομικά, σοκολάτα, πράσινα λαχανικά..ο μπεμπούλης μας έχει πονάκια και ανησυχία και αγχώνομαι μήπως άθελά μου του το προκαλώ εγώ λόγω της διατροφής μου..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε;ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε προηγούμενη εμπειρία θηλασμού σχετικά με την διατροφή μας σε αυτή την φάση;υπάρχουν τροφές που πρέπει να αποφεύγουμε;άλλοι μου λένε τα τρώμε όλα  αλλού διαβάζω πως δεν πρέπει να τρώμε γαλακτοκομικά, σοκολάτα, πράσινα λαχανικά..ο μπεμπούλης μας έχει πονάκια και ανησυχία και αγχώνομαι μήπως άθελά μου του το προκαλώ εγώ λόγω της διατροφής μου..

Καλημέρα!Έχω ένα μωρό 13 μηνών που θηλάζει ακομα κ είπα να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Συμφωνα με τις γραπτες οδηγιες της παιδιατρου μας,κατά τη διάρκεια του θηλασμού τους πρώτους μήνες που διαμορφώνεται το πεπτικό των μωρών καλό είναι να αποφεύγουμε τις τροφές που προκαλούν σε εμάς αέρια,όπως για παραδειγμα μπρόκολο,κουνουπίδι,λάχανο,φασόλια και τα συναφή. Ο καφές με περιορισμους και αλκοόλ κατά προτίμηση καθόλου,αλλιώς να καταναλώνεται ένα δίωρο πριν το θηλασμό. Επίσης,παρακολουθείς τις αντιδράσεις του μωρού όταν καταναλώνεις αλλεργιογονες τροφες,όπως πχ ξηρούς καρπούς, σοκολατα. Οι αντιδράσεις που πρέπει να παρακολουθείς είναι η συχνότητα των αναγωγων, τα σπυράκια και οι κολικοι. Τα γαλακτοκομικα τα καταναλώνεις κανονικα,εκτός αν δεις πολύ έντονα συμπτώματα ενόχλησης στο μωρό,σε αυτήν,δε,την περίπτωση απευθύνεσαι σε παιδογαστρεντερολογο και σε καθοδηγει εκείνος. Το δικό μου το μωρό διαγνώσθηκε στην ηλικία των 4 μηνών με αλλεργία στα γαλακτοκομικα και ακολούθησα ειδικη διαιτα μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο πολύ δυσκολευτηκαμε με αυτήν την κατάσταση. Συμπερασματικα,σε μια πρωτη φαση τρως γενικά χωρίς πολλούς περιορισμούς και σε καθοδηγούν οι αντιδράσεις του μωρού.

Ως προς την απολύμανση, μέχρι την εισαγωγή των στερεών τροφών, εγώ απολυμανα κάθε φορά τα εξαρτήματα του θηλαστρου, όπως και όλα τα υπόλοιπα είδη που χρησιμοποιούσε το μωρό.

Καλή υπομονή σε όλες κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@elena93 @Matina87 κοριτσια αρχικα μπραβο που επιμενετε στον θηλασμο, δινετε το καλυτερο δωρο στα μικρακια σας! Απο δικη μου εμπειρια, θα σας πω οτι θελει υπομονη ωσπου να εδραιωθει ο θηλασμος. Οταν γινει αυτο πιστεψτε με θα το απολαμβανετε! Στην αρχη κι εγω δεν ειχα αρκετο γαλα και η παιδιατρος μου προτεινε συμπληρωμα βυνης κι οντως λειτουργησε! Με συμβουλεψε επισης να μην ακουω το "γιατροσόφι" πιες μπυρα για να κατεβει το γαλα κι οτι χρειαζεσαι "ενα κασονι μπυρες" για να πιασει αυτη η συμβουλη. Χαπάκια συμπυκνωμενης βύνης λοιπον και σωθηκες! *(εγω επαιρνα το Brewer's Yeast with vitamin B12)

Αλλο ενα που με δυσκολεψε ηταν ο πονος που ενιωθα μολις το μωρο εβαζε την θηλη στο στομα. Επειτα καταλαβα πως πονουσαν μονο τα πρωτα δευτερολεπτα και μετα η θηλη συνήθιζε.Θα παρει λιγο χρονο αλλα θα φτιαξει! Σιγουρευτειτε πως το μωρο πιανει σωστα το στηθος καλυπτοντας ολη την θηλεα αλω κι οχι μονο την ρωγα. Προσπαθηστε να βαζετε συνεχεια κρεμα σκετης λανολίνης που δεν πειραζει κι αν την φαει το μωρο. Συνέχεια ομως!! Επισης βοηθαει να βαζετε το γαλα σας επανω στην θηλη και οσο μπορειτε κοριτσια να μην ακουμπαει τιποτα επανω! Ουτε στηθοδεσμος ουτε κ μπλουζακι ωσπου να στεγνωσουν αν ειναι εφικτο. Τις πρωτες μερες εγω ειχα κανει ραγαδες με αιμα και απιστευτο πονο. Ακολουθησα ολα αυτα που σας εγραψα και σωθηκα! Βεβαια ηταν καλοκαιρι κ το να ειμαι ημιγυμνη ολη μερα  ηταν πιο ευκολο, αλλα μπορειτε κατω απο τα ρουχα σας να χρησιμοποιησετε και τα κοχυλια για να μην ακουμπαει τιποτα επανω σας κ να αεριζονται επαρκως. Επισης βοηθα παααρα πολυ το ζεστο νερο επανω στο στηθος. Μπαινεις στο ντουζ κι οσο το ζεστο νερο τρεχει επανω στο στηθος, κανεις μαλαξεις κ απαλο μασαζ, ετσι ωστε να βοηθησεις το γαλα να κατεβει. Καποια μαιευτηρια προτεινουν και φυλλα λαχανου επανω στο στηθος. Προσωπικα δεν ετυχε να το δοκιμασω, το εκανε συχνα φιλη μου για ανακουφιση.

Τελος, για την πλεον εγκυρη πηγη ενημερωσης για ολες τις αποριες καθως και για ευρεση αξιοπιστου και πιστοποιημενου συμβουλο θηλασμου μπειτε οπωσδηποτε στην ομαδα στο facebook:  Εθελοντικη ομαδα υποστηριξης θηλασμου.

Κουραγιο κοριτσια, οι κοποι σας συντομα θα ανταμειφθούν!:wub:

  • Μου αρέσει 4

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/11/2022 at 11:59 ΠΜ, Laky είπε:

Έφυγε ο διαβήτης ναι. Αλλά ο καρπός μου είναι χειρότερα κι από πριν γεννήσω. Πονάω φρικτά. Είχε κάποια άλλη κοπέλα σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα;

Κορίτσια σήμερα είμαστε 9 ημερών κι άρχισαν όλα να μπαίνουν σε μια σειρά. Ο μικρός ανέβασε ίκτερο και πηγαινοερχομουν στο νοσοκομείο πρωί απόγευμα και του έπαιρναν αίμα. Από εχθές το πρωί έπεσε τελείως και δε θα ξαναπάμε. Ξεκίνησα να προσπαθώ να φάει απ' το στήθος και να μειώσω τις αντλήσεις που δεν αντέχεται αυτό το μαρτύριο. Επίσης εχθές έβγαλα και τα ράμματα απ' τη καισαρική. Το πρόβλημα Ήδη πονάει η αριστερή θηλή μου. Του δίνω και συμπληρώμα φόρμουλα κι ελπίζω σιγά σιγά να τη μειώσω. 

Να σας ζήσουν κορίτσια τα μωράκια σας όσες γεννησατε και με το καλό και υπόλοιπες.

Κι εγώ το ίδιο θέμα, δεν αντέχω τις αντλήσεις με το θήλαστρο κάθε 3 ώρες! Είναι μαρτύριο... να άντληση, να φάει, να τη κρατάω μισή ώρα να ρευτει κ να μη ρεύεται, να τα κάνει, να τη πλύνω , κ πάλι από την αρχή χωρίς ξεκούραση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως ειστε; Εχω προβλημα με το θηλασμο..χθες δεν εβαλα καθολου γιατι πονουσα φριχτα..θα δοκιμασω ηλεκτρικο θηλαστρο γιατι εχω χειροκινητο το δοκιμασα σημερα και εγινα κομματια αιματα..και μου ειπε η μαια να δοκιμασω ηλεκτρικο..βαζω επισης και κρεμουλα..λεω να αντλησω λιγο με το θηλαστρο για να καλυτερεψουν λιγο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Εχω προβλημα με το θηλασμο..χθες δεν εβαλα καθολου γιατι πονουσα φριχτα..θα δοκιμασω ηλεκτρικο θηλαστρο γιατι εχω χειροκινητο το δοκιμασα σημερα και εγινα κομματια αιματα..και μου ειπε η μαια να δοκιμασω ηλεκτρικο..βαζω επισης και κρεμουλα..λεω να αντλησω λιγο με το θηλαστρο για να καλυτερεψουν λιγο

Κορίτσι μου έτσι δύσκολα είναι τον πρώτο καιρό σε καταλαβαίνω..  εγώ σκέψου θήλαζα την πρώτη μ κόρη μέχρι πριν 7 μήνες κ πάλι έκανα πληγιτσες κ ακόμα κ τώρα πονάω στις αρχές.. αυτό π έκανα κ με βοηθησε είναι να έχω ελεύθερο το στήθος χωρίς τπτ κ έβαζα γάλα δικό μου κ λανολινη όλη την ώρα.. εναλλακτικά έβαζα κοχύλια της γνωστής κίτρινης εταιρίας για να μην ακουμπάνε στο σουτιέν οι θηλες.. κ τη μαστίτιδα δεν την είχα γλιτώσει..  αυτή τη φορά ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή.. 

 

Κορίτσια όσες γεννησατε με καισαρική πότε αφήσατε ελεύθερη την τομή, χωρίς γάζα δλδ? Επίσης είχε καμία μελάνιασμα ή κ πρήξιμο? Αύριο θα δω τη γιατρό ελπίζω να μην είναι τπτ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irini__ είπε:

Κορίτσι μου έτσι δύσκολα είναι τον πρώτο καιρό σε καταλαβαίνω..  εγώ σκέψου θήλαζα την πρώτη μ κόρη μέχρι πριν 7 μήνες κ πάλι έκανα πληγιτσες κ ακόμα κ τώρα πονάω στις αρχές.. αυτό π έκανα κ με βοηθησε είναι να έχω ελεύθερο το στήθος χωρίς τπτ κ έβαζα γάλα δικό μου κ λανολινη όλη την ώρα.. εναλλακτικά έβαζα κοχύλια της γνωστής κίτρινης εταιρίας για να μην ακουμπάνε στο σουτιέν οι θηλες.. κ τη μαστίτιδα δεν την είχα γλιτώσει..  αυτή τη φορά ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή.. 

 

Κορίτσια όσες γεννησατε με καισαρική πότε αφήσατε ελεύθερη την τομή, χωρίς γάζα δλδ? Επίσης είχε καμία μελάνιασμα ή κ πρήξιμο? Αύριο θα δω τη γιατρό ελπίζω να μην είναι τπτ..

Για την τομή, την άφησα χωρίς γάζα το Σάββατο το βράδυ. Γέννησα Δευτέρα βράδυ. Όχι, δεν έχω κάτι από αυτά που λες. Έχεις ράμματα που θέλουν αφαίρεση? Εμένα είναι απορροφησιμα 

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Εχω προβλημα με το θηλασμο..χθες δεν εβαλα καθολου γιατι πονουσα φριχτα..θα δοκιμασω ηλεκτρικο θηλαστρο γιατι εχω χειροκινητο το δοκιμασα σημερα και εγινα κομματια αιματα..και μου ειπε η μαια να δοκιμασω ηλεκτρικο..βαζω επισης και κρεμουλα..λεω να αντλησω λιγο με το θηλαστρο για να καλυτερεψουν λιγο

Πέρα από κάποια αλοιφή κ κομπρεσες εγώ δεν έκανα κάτι. Κ ο μικρός όμως που θηλάζει με πονάει , είναι αρχή όμως κ ελπίζω να μην αποκτήσω κάποια πληγή.. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσι μου έτσι δύσκολα είναι τον πρώτο καιρό σε καταλαβαίνω..  εγώ σκέψου θήλαζα την πρώτη μ κόρη μέχρι πριν 7 μήνες κ πάλι έκανα πληγιτσες κ ακόμα κ τώρα πονάω στις αρχές.. αυτό π έκανα κ με βοηθησε είναι να έχω ελεύθερο το στήθος χωρίς τπτ κ έβαζα γάλα δικό μου κ λανολινη όλη την ώρα.. εναλλακτικά έβαζα κοχύλια της γνωστής κίτρινης εταιρίας για να μην ακουμπάνε στο σουτιέν οι θηλες.. κ τη μαστίτιδα δεν την είχα γλιτώσει..  αυτή τη φορά ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή.. 

 

Κορίτσια όσες γεννησατε με καισαρική πότε αφήσατε ελεύθερη την τομή, χωρίς γάζα δλδ? Επίσης είχε καμία μελάνιασμα ή κ πρήξιμο? Αύριο θα δω τη γιατρό ελπίζω να μην είναι τπτ..

Το συντομότερο δυνατό !! Μου είχε πει ο γιατρός με το που πάω σπίτι το πολύ μια δυο μέρες μετά να το αφήσω να αναπνέει. Μετά από ένα μήνα μου πρότεινε μια αλοιφή που κάνει θαύματα αλλά είναι πανάκριβη.

3 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Εχω προβλημα με το θηλασμο..χθες δεν εβαλα καθολου γιατι πονουσα φριχτα..θα δοκιμασω ηλεκτρικο θηλαστρο γιατι εχω χειροκινητο το δοκιμασα σημερα και εγινα κομματια αιματα..και μου ειπε η μαια να δοκιμασω ηλεκτρικο..βαζω επισης και κρεμουλα..λεω να αντλησω λιγο με το θηλαστρο για να καλυτερεψουν λιγο

Με χειροκίνητο πόνεσα και που το διάβασα.. είναι για πεταμα , μόνο τενοντίτιδα θα πάθεις και πληγές. Ηλεκτρικό μόνο και με μαξιλαράκια αλλιώς βάζε κομπρέσες. Αν μπορείς μεινε γυμνόστηθη και αποστείρωσε με λίγο χαμομήλι τις θηλές σου. Αυτό μόνο επειδή μάτωσες. Κατόπιν λανολινη ( μόνο βρώσιμη και προσπάθησε να μη σε ακουμπάει τπτ. Κατά διαστήματα βάζε τι δικό σου γάλα πάνω. Επουλώνει και αποστειρωνει. Όταν νοιωθεις καλύτερα βγαζε με το θήλαστρο για να μη σου μειωθεί το γάλα / μην κόψεις παραγωγή. Γενικά ξέρω ότι πονάει και ποσό δύσκολο είναι, σε λίγο καιρό δεν θα νοιωθεις καθόλου πόνο , στο λέω εγώ που τσίριζα στην αρχή λες κ με έκοβαν ξυράφια. Το πρώτο καιρό έβαλα ψευδοθηλη. Σου προτείνω της mam γιατί είναι οι μόνες πολύ μαλακες και για το στήθος και για το μωράκι. Μετά όταν επουλωθείς προσπάθησε να τις αφαιρέσεις και να καθιερώσεις θηλασμό χωρίς τις πλαστικές ψευδοθηλες για να μην πάθει το μωρό σύγχυση θηλης. Δεν είναι κατι που δεν διορθώνεται. Μη στρεσσαρεσαι.. όλες είμαστε πολύ δύσκολα στην αρχή σε κάθε εγκυμοσύνη, μην απογοητεύεσαι και μην το κόβεις. Θα τα πας μια χαρά!! Βάζε κομπρέσες ζεστές ή άσε ζεστό νερό στο ντουζ να τρέχει, μεινε όσο πιο πολύ μπορείς γυμνή πάνω και προτίμησε για το πρώτο διάστημα τα φανελάκια θηλασμού αντι για τα σουτιέν είναι σωτηρία. Μιλάω από προσωπική εμπειρία γτ έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά να δοκιμάσω τα πάντα .. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 13/11/2022 at 1:33 ΠΜ, elena93 είπε:

Κοριτσια εχω προβλημα το θηλασμο..δεν μου εχει καταβει ακομα το γαλα..το ζουλιξα λιγο το ενα στηθος και εβγαλε λιγο..βαζω την μικρη πολλες φορες..αλλα μου εχουν γινει πληγες και οταν την βαζω τρεμω..και με αυτα σιλικονης που εχω πονανε..αλλα δεν το βαζω κατω..ξερετε τροπους να κατεβει το γαλα ;

Τα πρώτα 2 24ωρα βγάζεις το λεγόμενο πρωτόγαλα ή πυαρ. Είναι κίτρινο και φουλ στα αντισώματα. Βγάζεις λίγο καθώς το στομάχι του μωρού χωράει μόλις 5 ml. Το 3 24ωρο το στήθος θα πρηστει και θα έχεις το κανονικό γάλα. Το οποίο στην αρχή είναι αραιό για να ξεδιψάσει το μωρό και μετά έρχεται πιο παχύ. Επομένως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παρά μόνο να βάζεις το μωρό σου ανά 2 ωρο το πρωί στο στήθος και ανά 3ωρο το βράδυ. Φυσικά αν ζητάει και νωρίτερα, το βάζεις και νωρίτερα 

On 13/11/2022 at 9:40 ΠΜ, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε;ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε προηγούμενη εμπειρία θηλασμού σχετικά με την διατροφή μας σε αυτή την φάση;υπάρχουν τροφές που πρέπει να αποφεύγουμε;άλλοι μου λένε τα τρώμε όλα  αλλού διαβάζω πως δεν πρέπει να τρώμε γαλακτοκομικά, σοκολάτα, πράσινα λαχανικά..ο μπεμπούλης μας έχει πονάκια και ανησυχία και αγχώνομαι μήπως άθελά μου του το προκαλώ εγώ λόγω της διατροφής μου..

Τρως τα πάντα μέχρι να εντοπίσεις ότι κάτι ενοχλεί το μωρό 

On 13/11/2022 at 10:22 ΠΜ, Matina87 είπε:

Επίσης κορίτσια τα εξαρτήματα του θηλαστρου πρέπει να τα αποστειρωνουμε κάθε φορά;;

Ναι 

6 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Εχω προβλημα με το θηλασμο..χθες δεν εβαλα καθολου γιατι πονουσα φριχτα..θα δοκιμασω ηλεκτρικο θηλαστρο γιατι εχω χειροκινητο το δοκιμασα σημερα και εγινα κομματια αιματα..και μου ειπε η μαια να δοκιμασω ηλεκτρικο..βαζω επισης και κρεμουλα..λεω να αντλησω λιγο με το θηλαστρο για να καλυτερεψουν λιγο

Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, να προτιμάς θήλαστρο διπλής άντλησης. Τα χειροκίνητα είναι για πολύ αργότερα 

Επίσης, κορίτσια οι νέες οδηγίες λένε κρύες κομπρέσες και μαλαξεις στο στήθος για αποσυμφορηση. Όχι ζεστές γιατί οι ζεστές θα προκαλέσουν υπερδραστηριοποιηση του μαστού και παραγωγή και αλλού γάλακτος, ενώ δεν έχει φύγει ακόμα το πρώτο 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2022 at 3:52 ΜΜ, Kristy09 είπε:

Κορίτσια να σας ζήσουν σε όσες Γεννησατε!!

Εγώ 37 και 2 σήμερα... Την Δευτέρα η την Τρίτη μπαίνω με πρόκληση...

Κορίτσι μου γέννησες ή αύριο τελικά με το καλό;;; 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κορίτσι μου γέννησες ή αύριο τελικά με το καλό;;;

Καλημέρα!!

Γέννησα εχθές το πρωί τελικά!! Όλα πήγαν πολύ καλά και εξελίχθηκαν πολύ γρήγορα!Μου έκαναν πρόκληση στις 10 και σε 2 ωρες γέννησα! Ευτυχώς η επισκληριδιος έγινε την κατάλληλη στιγμή και γέννησα Πραγματικά με έναν πόνο!!!δεν πίστευα ότι υπήρχαν τέτοιες γεννες γιατί ο προηγούμενος τοκετός μου ήταν τραυματικος!!Έχω μόνο ένα ράμμα και δε πονάω σχεδόν καθόλου..Ο μικρούλης μου γεννήθηκε 2600 τελικά αλλά ευτυχώς θηλάζει  πολύ καλα!!

Εύχομαι με το καλά σε όσες μείνατε!! Να ζήσετε μια γέννα σαν την δική μου!!

 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kristy09 είπε:

Καλημέρα!!

Γέννησα εχθές το πρωί τελικά!! Όλα πήγαν πολύ καλά και εξελίχθηκαν πολύ γρήγορα!Μου έκαναν πρόκληση στις 10 και σε 2 ωρες γέννησα! Ευτυχώς η επισκληριδιος έγινε την κατάλληλη στιγμή και γέννησα Πραγματικά με έναν πόνο!!!δεν πίστευα ότι υπήρχαν τέτοιες γεννες γιατί ο προηγούμενος τοκετός μου ήταν τραυματικος!!Έχω μόνο ένα ράμμα και δε πονάω σχεδόν καθόλου..Ο μικρούλης μου γεννήθηκε 2600 τελικά αλλά ευτυχώς θηλάζει  πολύ καλα!!

Εύχομαι με το καλά σε όσες μείνατε!! Να ζήσετε μια γέννα σαν την δική μου!!

 

Να σου ζήσει ο μπεμπούλης!! Καλούς θηλασμούς!! Τέλεια όλα!!! Ονειρεμένη γέννα!! Μακάρι κι εμένα να εξελιχθεί έτσι γρήγορα αυτή τη φορά!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nairobi είπε:

Να σου ζήσει ο μπεμπούλης!! Καλούς θηλασμούς!! Τέλεια όλα!!! Ονειρεμένη γέννα!! Μακάρι κι εμένα να εξελιχθεί έτσι γρήγορα αυτή τη φορά!! 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Στο εύχομαι κορίτσι μου πράγματικα!! Είναι μεγάλη ευτυχία να το βιωσεις όμορφα , νιωθω πολύ τυχερή γι αυτο. Αν δε κάνω λάθος εμείς ήμασταν κοντά στις εβδομάδες, εχθές ήμουν 38 εβδομάδων ακριβώς..Εσύ πόσο είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...