Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Πως ειστε; Θελω να σας ρωτησω κατι αν εχει τυχει σε καμια.. μετα τον τοκετο δεν μπορω να κρατησω τα ουρα μου.. δηλαδη δεν παω κανονικα τουαλετα αλλα γενικα οταν σηκωνομαι για παραδειγμα απο τ κρεβατι μου φευγουν χωρις να εχω τον ελενγχο.. με εχει τρομαξει να σας πω την αληθεια και νιωθω σας γιαγια με ακρατια και πανες

Μου είχε τύχει στην προηγούμενη γέννα...

Όταν σηκώθηκα να περπατήσω μετά τη γέννα, δε μου πήγε καν στο μυαλό σκέφτηκα θα είναι από τη μήτρα φαντάσου... Εεε αυτό ήταν κάθε φορά που σηκωνουμουν έφευγαν όλα και δεν ένιωθα τιποτα...Με κράτησαν λίγο πάραπανω στο μαιευτήριο και μου έκαναν κάποιες εξετάσεις δεν ξέρω τι ήταν αλλά μου είπαν ότι θα φύγει μόνο του..

Ήμουν περίπου ένα μήνα με πάνες αλλά πέρασε..

Ο γιατρός μου μου είχε πει να κάνω ασκήσεις με τον κόλπο  αλλά δεν τις έκανα ποτέ... Κακώς γιατί μου έμεινε μια ευαισθησία (μου τυχαίνει αραιά και που να μην προλάβω η να μου φεύγουν λιγα..)Η τωρινή γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω τις ασκήσεις θα έχει αποτέλεσμα ακόμα και τώρα (4χρονια μετά) γιατί θα έχω θέματα στην κλημακτηριο..

Και εμένα με είχε πάρει πολύ από κάτω αλλά περνάει...οι ασκήσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις τον έλεγχο..

Το είχες από την αρχή;Σε είδε ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Πως ειστε; Θελω να σας ρωτησω κατι αν εχει τυχει σε καμια.. μετα τον τοκετο δεν μπορω να κρατησω τα ουρα μου.. δηλαδη δεν παω κανονικα τουαλετα αλλα γενικα οταν σηκωνομαι για παραδειγμα απο τ κρεβατι μου φευγουν χωρις να εχω τον ελενγχο.. με εχει τρομαξει να σας πω την αληθεια και νιωθω σας γιαγια με ακρατια και πανες

Και σε μενα συνεβη αυτο, αφου μου βγαλαν τον ουροκαθετηρα δεν ειχα καθολου αισθηση ποτε θελω, και οταν μου ερχοταν να παω επρεπε να παω στο δευτερολεπτο. Φαντασου ακομη και τωρα 20 μερες σχεδον μετα εχω ακομη θεματακια με αυτο το θεμα(ας πουμε μερικες φορες πρεπει να σκυψω μπροστα για να κατ....σω) ,ισως να φταινε και τα ραμματα που εχω ακομη, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Kristy09 είπε:

Μου είχε τύχει στην προηγούμενη γέννα...

Όταν σηκώθηκα να περπατήσω μετά τη γέννα, δε μου πήγε καν στο μυαλό σκέφτηκα θα είναι από τη μήτρα φαντάσου... Εεε αυτό ήταν κάθε φορά που σηκωνουμουν έφευγαν όλα και δεν ένιωθα τιποτα...Με κράτησαν λίγο πάραπανω στο μαιευτήριο και μου έκαναν κάποιες εξετάσεις δεν ξέρω τι ήταν αλλά μου είπαν ότι θα φύγει μόνο του..

Ήμουν περίπου ένα μήνα με πάνες αλλά πέρασε..

Ο γιατρός μου μου είχε πει να κάνω ασκήσεις με τον κόλπο  αλλά δεν τις έκανα ποτέ... Κακώς γιατί μου έμεινε μια ευαισθησία (μου τυχαίνει αραιά και που να μην προλάβω η να μου φεύγουν λιγα..)Η τωρινή γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω τις ασκήσεις θα έχει αποτέλεσμα ακόμα και τώρα (4χρονια μετά) γιατί θα έχω θέματα στην κλημακτηριο..

Και εμένα με είχε πάρει πολύ από κάτω αλλά περνάει...οι ασκήσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις τον έλεγχο..

Το είχες από την αρχή;Σε είδε ο γιατρός;

Ναι το ειχα απο το νοσοκομειο..με ειδε και μου λεει συμβαινει σε πολλες γυναικες και να μην ανησυχω.. εμενα μου βαλανε καθετιρα  στον τοκετο και οταν μου το βγαλανε αυτο γινεται μεχρι σημερα..με εχει παρει πολυ απο κατω..μιλησα με την φυσιοθεραπευτρια και μου ειπε και εμενα πρεπει να κανω κατι ασκησεις και οτι θα μου στειλει ενα βιντεο

6 ώρες πρίν, giota86 είπε:

Και σε μενα συνεβη αυτο, αφου μου βγαλαν τον ουροκαθετηρα δεν ειχα καθολου αισθηση ποτε θελω, και οταν μου ερχοταν να παω επρεπε να παω στο δευτερολεπτο. Φαντασου ακομη και τωρα 20 μερες σχεδον μετα εχω ακομη θεματακια με αυτο το θεμα(ας πουμε μερικες φορες πρεπει να σκυψω μπροστα για να κατ....σω) ,ισως να φταινε και τα ραμματα που εχω ακομη, δεν ξερω.

Και εγω δεν εχω καθολου τον ελεγχο..ειμαι με πανες 24 ωρες..δεν μπορω αλλο αυτη την κατασταση..μιλησα με φυσιοθεραπευτρια και θα μου στειλει κατι ασκησεις να κανω..και εμενα μου εκαναν ενα ραμμα απο μεσα..

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και με το καλό οι τελευταίες. Ήθελα να ρωτήσω όσες θηλάζετε. Κάθε φορά θηλάζετε απ' το ένα στήθος και πόση ώρα;

Εμενα η μαια μου ειπε να θυλαζω με αυτο τον τροπο..πχ ξεκιναω με το δεξι την κραταω 20 λέπτα την αλλαζω την βαζω στο αριστερο μπορω να την κρατησω στο αριστερο μεχρι να κοιμηθει..μετα οταν ξαναθυλασω θα ξαναξεκινησω με το αριστερο αλλα για 20 λεπτα και θα την αλλαξω να την βαλω στο δεξι για οσο θελω..και η σταση που με βολευει πολυ ειναι το ξαπλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , elena93 είπε:

Και εγω δεν εχω καθολου τον ελεγχο..ειμαι με πανες 24 ωρες..δεν μπορω αλλο αυτη την κατασταση..

Εγώ όχι απλά δεν είχα έλεγχο,δεν αισθανόμουν καν τη στιγμή που μου φεύγουν ότι  φύγανε...δεν ένιωθα απολύτως τίποτα...Πήγαινα πολύ συχνά στην τουαλέτα απλώς για να μη τα κάνω πάνω μου και στεναχωριέμαι..Έπιανε αυτό..λερώνουν πολύ λιγότερο έτσι και ένιωθα καλύτερα ψυχολογικά γιατί το ξεχνούσα λίγο..Δοκίμασε το μήπως σε βοηθήσει..προσπαθούσα στην αρχή να κάνω ασκήσεις (σφίγγεις τον κόλπο και το κρατάς όσο πιο πολύ μπορείς) αλλά είχα πολλά ράμματα και από μέσα και από έξω και δε μπορούσα)...

Εγώ μάλλον το έπαθα γιατί γέννησα με οξύ τοκετό...

Στις 3 μισή εβδομάδες άρχισα κάτι να νιώθω και στις 40 μέρες ήμουν αρκετά καλά..είχα βγάλει τις πανες και γύρισα και στη δουλειά μου φαντάσου!!απλά δε περίμενα να μου έρθει να πάω τουαλέτα.. φροντίζα να πηγαίνω τακτικά για να ήμουν σίγουρη αλλιώς είχα ατυχήματακια που με πήγαιναν πίσω ψυχολογικά!!

Δώσε χρόνο και θα δεις θα ξεπεραστεί...και οι γιατρόι δεν ανησυχούν γιατί ξέρουν ότι επανέρχεται..Καλή δύναμη!!!Επικέντρωσε τη σκέψη σου στο μωράκι σου!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , elena93 είπε:

Ναι το ειχα απο το νοσοκομειο..με ειδε και μου λεει συμβαινει σε πολλες γυναικες και να μην ανησυχω.. εμενα μου βαλανε καθετιρα  στον τοκετο και οταν μου το βγαλανε αυτο γινεται μεχρι σημερα..με εχει παρει πολυ απο κατω..μιλησα με την φυσιοθεραπευτρια και μου ειπε και εμενα πρεπει να κανω κατι ασκησεις και οτι θα μου στειλει ενα βιντεο

Και εγω δεν εχω καθολου τον ελεγχο..ειμαι με πανες 24 ωρες..δεν μπορω αλλο αυτη την κατασταση..μιλησα με φυσιοθεραπευτρια και θα μου στειλει κατι ασκησεις να κανω..και εμενα μου εκαναν ενα ραμμα απο μεσα..

Εμενα η μαια μου ειπε να θυλαζω με αυτο τον τροπο..πχ ξεκιναω με το δεξι την κραταω 20 λέπτα την αλλαζω την βαζω στο αριστερο μπορω να την κρατησω στο αριστερο μεχρι να κοιμηθει..μετα οταν ξαναθυλασω θα ξαναξεκινησω με το αριστερο αλλα για 20 λεπτα και θα την αλλαξω να την βαλω στο δεξι για οσο θελω..και η σταση που με βολευει πολυ ειναι το ξαπλα 

Εγώ και δύο ώρες να τον έχω στο στήθος μόλις τον βγάλω κλαίει. Δε μπορώ να σηκωθώ ούτε για τουαλέτα. Δε κάθεται μόνος του σε κρεβατάκι ούτε στιγμή. Δε ξέρω τι θα κάνω. Πραγματικά! Και δίνω και ξένο συμοληρωμα γιατί φοβαμαι πως δε χορταινει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ και δύο ώρες να τον έχω στο στήθος μόλις τον βγάλω κλαίει. Δε μπορώ να σηκωθώ ούτε για τουαλέτα. Δε κάθεται μόνος του σε κρεβατάκι ούτε στιγμή. Δε ξέρω τι θα κάνω. Πραγματικά! Και δίνω και ξένο συμοληρωμα γιατί φοβαμαι πως δε χορταινει. 

Μια απο τα ιδια και εγω με την δικια μου σε σημειο να μην μπορω να εχω χρονο να φαω.. αλλα πιστευω επειδη ειναι αρχη θα μαθουμε σιγα σιγα τα πραγματα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς γίναμε ενός μηνός εχθές και το  βράδυ είμαστε και εμείς κάποιες ώρες αγκαλίτσα..την ημέρα πλεον τις περισσότερες ώρες στη φωλιά και στο ρηλαξ..το πορτ μπεμπέ δεν μας αρέσει,  κάθε δύο ώρες και λίγο τρώμε κ εμείς..το βράδυ εδώ και μερικές μέρες ώρες ενώ ξυπνάει για γάλα τρώει πολύ λίγο ..30 με 40 ml..και πρωί που ξυπνάει πίνει και 135..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερωτήσεις όσες έχετε τα μωράκια σας... πρώτον, έχετε συχνά λοξυγγα? Εμείς σε κάθε γεύμα κι αναρωτιέμαι αν την ενοχλεί κάτι ή της πέφτει πολύ... 60 ml τρώει (βγάζω με θηλαστρο) κάθε 3 ώρες.

Δεύτερον, το στήθος με τι το καθαρίζετε? Και πριν από κάθε θηλασμό? Εγώ με μανταλάκια για στήθος κι αναρωτιέμαι αν είναι οκ.

Τρίτον, δίνετε πιπίλα? Ξέρω ότι είναι μικρά αλλά έχει ώρες που δεν ησυχάζει με τίποτα το βράδυ κ ψάχνει να φάει ενώ έχει μόλις φάει κ στο στήθος μου δε κάθεται!

Τέταρτον, τα μπουκάλια τα πλένω με δικό της σφουγγαρακι πιάτων κ όχι με βούρτσα, φαντάζομαι δε πειράζει, Ε? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeliD είπε:

Έχω ερωτήσεις όσες έχετε τα μωράκια σας... πρώτον, έχετε συχνά λοξυγγα? Εμείς σε κάθε γεύμα κι αναρωτιέμαι αν την ενοχλεί κάτι ή της πέφτει πολύ... 60 ml τρώει (βγάζω με θηλαστρο) κάθε 3 ώρες.

Δεύτερον, το στήθος με τι το καθαρίζετε? Και πριν από κάθε θηλασμό? Εγώ με μανταλάκια για στήθος κι αναρωτιέμαι αν είναι οκ.

Τρίτον, δίνετε πιπίλα? Ξέρω ότι είναι μικρά αλλά έχει ώρες που δεν ησυχάζει με τίποτα το βράδυ κ ψάχνει να φάει ενώ έχει μόλις φάει κ στο στήθος μου δε κάθεται!

Τέταρτον, τα μπουκάλια τα πλένω με δικό της σφουγγαρακι πιάτων κ όχι με βούρτσα, φαντάζομαι δε πειράζει, Ε? 

Έχουμε και εμείς συχνά λόξυγκα κάποιες φορές σταματάει αν τον βάλω για λίγο στο στήθος, το στήθος εγώ δεν το καθαρίζω με κάτι δεν ξέρω αν χρειάζεται ίσως πρέπει κ δεν το ξέρω, πιπίλα δίνουμε κ εμείς κάποιες φορές δεν την θέλει πάντα πολλές φορές την έχει για παιχνίδι, τα μπουκάλια κ εμείς με ξεχωριστό σφουγγάρι και βούρτσα κ υγρό πιάτων για μωρά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Matina87 είπε:

Έχω ερωτήσεις όσες έχετε τα μωράκια σας... πρώτον, έχετε συχνά λοξυγγα? Εμείς σε κάθε γεύμα κι αναρωτιέμαι αν την ενοχλεί κάτι ή της πέφτει πολύ... 60 ml τρώει (βγάζω με θηλαστρο) κάθε 3 ώρες.

Δεύτερον, το στήθος με τι το καθαρίζετε? Και πριν από κάθε θηλασμό? Εγώ με μανταλάκια για στήθος κι αναρωτιέμαι αν είναι οκ.

Τρίτον, δίνετε πιπίλα? Ξέρω ότι είναι μικρά αλλά έχει ώρες που δεν ησυχάζει με τίποτα το βράδυ κ ψάχνει να φάει ενώ έχει μόλις φάει κ στο στήθος μου δε κάθεται!

Τέταρτον, τα μπουκάλια τα πλένω με δικό της σφουγγαρακι πιάτων κ όχι με βούρτσα, φαντάζομαι δε πειράζει, Ε? 

Ούτε εγώ καθαρίζω με κάτι το στήθος.. και πιπίλα που ρώτησα τη μαία μου μου είπε να δώσω άφοβα γιατί έχω πολύ καλή θηλή και πιάνει καλά δε παίζει να συγχυστει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είδα το πολυπόθητο αρνητικό μοριακό και αύριο βράδυ μπαίνω για πρόκληση!! 

Τέλεια κορίτσι!! Με το καλό, να πάνε όλα όπως τα φαντάζεσαι!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2022 at 5:06 ΜΜ, elena93 είπε:

Πως ειστε; Θελω να σας ρωτησω κατι αν εχει τυχει σε καμια.. μετα τον τοκετο δεν μπορω να κρατησω τα ουρα μου.. δηλαδη δεν παω κανονικα τουαλετα αλλα γενικα οταν σηκωνομαι για παραδειγμα απο τ κρεβατι μου φευγουν χωρις να εχω τον ελενγχο.. με εχει τρομαξει να σας πω την αληθεια και νιωθω σας γιαγια με ακρατια και πανες

Να κάνεις ασκήσεις κεγκελ για να επανέλθουν οι μύες 

On 19/11/2022 at 8:26 ΠΜ, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και με το καλό οι τελευταίες. Ήθελα να ρωτήσω όσες θηλάζετε. Κάθε φορά θηλάζετε απ' το ένα στήθος και πόση ώρα;

Εμένα είναι φαγανας και τρώει και από τα δύο. Η διάρκεια είναι μερικά λεπτά. Αλλά αυτό εξαρτάται από το κάθε παιδί. Άλλα κάθονται με τις ώρες 

On 19/11/2022 at 12:56 ΜΜ, Laky είπε:

Εγώ και δύο ώρες να τον έχω στο στήθος μόλις τον βγάλω κλαίει. Δε μπορώ να σηκωθώ ούτε για τουαλέτα. Δε κάθεται μόνος του σε κρεβατάκι ούτε στιγμή. Δε ξέρω τι θα κάνω. Πραγματικά! Και δίνω και ξένο συμοληρωμα γιατί φοβαμαι πως δε χορταινει. 

Είναι απολύτως φυσιολογικό. Το στήθος σου του θυμίζει την σιγουριά και την ασφάλεια της κοιλιάς που ζούσε για 9 μήνες. Το στήθος δεν είναι μόνο φαγητό αλλά παρηγοριά, αγάπη, ζεστασιά. Διάβασε για το 4ο τρίμηνο 

22 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Έχω ερωτήσεις όσες έχετε τα μωράκια σας... πρώτον, έχετε συχνά λοξυγγα? Εμείς σε κάθε γεύμα κι αναρωτιέμαι αν την ενοχλεί κάτι ή της πέφτει πολύ... 60 ml τρώει (βγάζω με θηλαστρο) κάθε 3 ώρες.

Δεύτερον, το στήθος με τι το καθαρίζετε? Και πριν από κάθε θηλασμό? Εγώ με μανταλάκια για στήθος κι αναρωτιέμαι αν είναι οκ.

Τρίτον, δίνετε πιπίλα? Ξέρω ότι είναι μικρά αλλά έχει ώρες που δεν ησυχάζει με τίποτα το βράδυ κ ψάχνει να φάει ενώ έχει μόλις φάει κ στο στήθος μου δε κάθεται!

Τέταρτον, τα μπουκάλια τα πλένω με δικό της σφουγγαρακι πιάτων κ όχι με βούρτσα, φαντάζομαι δε πειράζει, Ε? 

Συνέχεια έχει λογυγκα. Είναι φυσιολογικό. Το στήθος δεν θέλει καθόλου καθάρισμα. Ίσα ίσα άφηνε και λίγο γάλα στις θηλές, τις βοηθάει. Πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός την αποφεύγουμε γιατί μπορεί να φέρει σύγχυση θηλων. Δεν πειράζει, όχι 

17 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είδα το πολυπόθητο αρνητικό μοριακό και αύριο βράδυ μπαίνω για πρόκληση!! 

Με το καλό και σύντομα αγκαλίτσα με το μωράκι σου! 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...